علائم اختصاری آزمایش خون
خانه
مقالات
علائم اختصاری آزمایش خون

علائم اختصاری آزمایش خون

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/07/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هوم‌کا شفاف و مشخص هستند.
علائم اختصاری مختلف در آزمایش خون نشانه چیست؟
علائم مختلف در نتیجه آزمایش خون نشانه چیست؟ از کجا بدانیم علائم غیر نرمال در آزمایش خون ما نشانه چه فاکتور‌هایی است؟ در این مقاله با ما همراه شوید تا علائم مختلف در آزمایش خون را توضیح دهیم.

خواندن نتیجه آزمایش خون مانند گذشته کار چندان مشکلی نیست. البته باید بدانید بین تفسیر آزمایش و خواندن نتیجه آزمایش تفاوت وجود دارد. بدون شک برای تفسیر تست لازم است به پزشک و افرادی که در این زمینه تخصص دارند، مراجعه نمایید.

برای خواندن نتیجه تست خون چند قدم ساده باید بردارید. در ابتدا سعی کنید اطلاعات کافی در مورد شاخص و علائم اختصاری آزمایش خون کسب نمایید. در مقاله زیر این اطلاعات در اختیار شما قرار داده شده است. در مرحله بعدی لازم است با محدوده نرمال هر شاخص آشنا باشید. معمولا در نتیجه تست این مقادیر، تحت عنوان مقادیر نرمال ذکر خواهند شد. دقت داشته باشید مقادیر برخی فاکتورها با توجه به جنسیت و سن متفاوت خواهد بود. برای هر کدام از آن‌ها علائم خاصی وجود دارد. برای مثال برای زنان  از (w یا female ) و برای مردان از( M یا Male ) استفاده می‎‌شود. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد نحوه انجام انواع آزمایش و نتیجه آن بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

علائم اختصاری مختلف در نتیجه آزمایش خون 

CBC

نام کامل: Complete Blood Count

توضیحات: از این آزمایش به عنوان تست شمارش کامل خون یاد می‎‌شود. در طی آن ۱۰ مولفه اصلی خون مورد بررسی قرار می‎‌گیرند. از جمله مولفه‎‌های رایج می‌‎توان به گلبول‌‎های قرمز، سفید و پلاکت‌‎ها اشاره کرد. بیایید در مورد این آزمایش نگاهی به سایت مایو کلینیک(Mayo Clinic)  داشته باشیم:

آزمایش شمارش کامل خون یک تست رایج است که به دلایل زیر می‌تواند تجویز شود:

بررسی سلامت کلی بدن. پزشک ممکن است این آزمایش را به عنوان چکاپ تجویز کند. استفاده از این تست برای غربالگری انواع اختلالات مانند کم خونی یا سرطان خون نیز رایج است.
اگر احساس ضعف، خستگی، تب، التهاب، کبودی یا خونریزی داشته باشید، پزشک برای بررسی وضعیت سلامتی شما این آزمایش را تجویز می‌کند.  
بررسی وضعیت پزشکی خاص. اگر دچار اختلال خونی شده باشید انجام این تست به شما توصیه می‌شود. 
بررسی وضعیت درمان. با استفاده از این تست میزان تاثیرگذاری داروها بررسی خواهد شد. 

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با این آزمایش، می‌توانید به مقاله آزمایش CBC مراجعه کنید.

نام‌های دیگر: CBC with diff, Hemogram

Hb

نام کامل: Hemoglobin

توضیحات: این تست همان آزمایش هموگلوبین است. با استفاده از آن شدت و میزان آنمی تشخیص داده می‎شود. با بررسی این آزمایش روند درمان بیماری نیز بررسی خواهد شد. چنانچه بیمار به  انتقال خون نیاز داشته باشد، انجام  این  آزمایش از سوی پزشک تجویز  خواهد شد. 

Hct

نام کامل: Hematocrit

توضیحات: در این تست میزان گلبول‎‌های قرمز خون در حجم کل خون بررسی خواهد شد. این آزمایش به تشخیص بیماری‎‌های زیر کمک می‎‌کند: سوء تغذیه، کم خونی، سرطان خون و کاهش میزان آب بدن. 

Wbc

نام کامل: White Blood Cells

توضیحات: این تست مربوط به شمارش گلبول‎‌های سفید خون است. به گلبول‎‌های سفید لکوسیت نیز گفته می‎‌شود. آن‌ها یکی از مهم‌ترین اجزاء سیستم ایمنی بدن به‎‌شمار می‎‌روند. در تست‎‌های آزمایشگاهی پنج نوع از انواع گلبول‎‌های سفید مورد بررسی قرار می‎‌گیرند: مونوسیت‎‌ها، لنفوسیت‌ها، ائوزینوفیل‎‌ها، نوتروفیل‎‌ها، بازوفیل‎‌ها. بیایید راجع به این آزمایش در سایت خط سلامتی(Health Line) مروری داشته باشیم:

آزمایش شمارش گلبول‌های سفید (WBC) تستی است که تعداد گلبول‌های سفید خون را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آزمایش زیر مجموعه تست (CBC)  است.

خون دارای انواع مختلفی از گلبول‌های سفید است و هر کدام از آنها حجم معینی دارند. گاهی اوقات به دلیل شرایط خاص مانند بیماری میزان آنها از حد طبیعی خارج می‌شود. 

این آزمایش می‌تواند عفونت‌های مخفی در بدن،‌ بیماری‌های خود ایمنی، اختلالات خونی و نقص سیستم ایمنی را تشخیص دهد. پزشکان با استفاده از این آزمایش تأثیر شیمی درمانی یا پرتودرمانی را در بیماران بررسی می‌کنند. 

جهت کسب اطلاعات بیش‌تر به مقاله آزمایش WBC مراجعه کنید.

MCHC 

نام کامل: Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration

توضیحات: این شاخص میانگین وزن هموگلوبین نسبت به حجم گلبول‎‌های قرمز خون است. این آزمایش برای تشخیص آنمی تجویز خواهد شد. 

MCV

نام کامل: Mean Corposcular Volume

توضیحات: این تست به حجم متوسط هموگلوبین خون اشاره دارد.  پایین بودن این شاخص می‎‌تواند نشانه‌‎ای از فقر آهن باشد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با این آزمایش، به مقاله آزمایش MCV مراجعه کنید.

MCH 

نام کامل: Mean Corpuscular Hemoglobin

توضیحات: در این تست میزان غلظت خون بررسی می‎‌شود. منظور از MCH میزان متوسط هموگلوبین در گلبول قرمز است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با این آزمایش، به مقاله آزمایش MCH مراجعه نمایید.

RBC

نام کامل: RED Blood Cells

توضیحات: این  شاخص به تعداد گلبول‎‌های قرمز خون اشاره دارد. 

Plt

نام کامل: PLATELET

توضیحات: این آزمایش مربوط به پلاکت‌‎های خون است و در  موارد زیر تجویز می‎‌شود:

زمانی که در بدن کبودی‎‌های غیر قابل توجیه وجود دارد، فرد به دفعات و بدون دلیل خاصی خون دماغ می‎شود، محل زخم یا بریدگی به سختی ترمیم می‎‌شود، وجود خون در سیستم گوارش، خونریزی شدید در سیکل قاعدگی، بروز بثورات پوستی قرمز مانند پورپورا و پتشیا.    

Retic     

نام کامل: Reticulocyte Count

توضیحات: این تست مربوط به شمارش رتیکولوسیت است. با استفاده از این آزمایش توانایی مغز استخوان برای تولید گلبول‎‌های قرمز خون بررسی می‎شود. همچنین این تست در  موارد زیر نیز  تجویز خواهد شد: پایین بودن شاخص‎‌های هموگلوبین، هماتوکریت و گلبول‎‌های سفید و وجود نشانه‎‌های آنمی (کم خونی) در  خون.

نام‌های دیگر: Reticulocyte Percent, Reticulocyte Index, Corrected Reticulocyte, Reticulocyte Production Index, RPI

G6PD

نام کامل: Glucose-6-phosphate dehydrogenase

توضیحات: این آزمایش مربوط به بررسی آنزیمی به همین نام است. از آن به عنوان آنزیم سوخت و ساز گلوکز یاد می‎‌شود. این تست یکی از انواع آزمایش‌‎های غربالگری است. این تست در تشخیص بیماری  فاویسم کاربرد دارد. 

ESR

نام کامل: Erythrocyte Sedimentation Rate

توضیحات: از این تست تحت عنوان سرعت رسوب گلبول‎‌های قرمز خون یاد می‎‌شود. با استفاده از آن التهابات بدن مورد بررسی قرار خواهند گرفت. تجویز آن برای تشخیص بیماری خاصی نیست. این شاخص در کنار شاخص‌‎های دیگر در تشخیص و  درمان انواع بیماری به پزشک کمک خواهد کرد. در سایت معتبر Web Md در مورد چرایی انجام این آزمایش اینطور می‌خوانید:

 آزمایش خون ESR تستی است که وجود التهاب در بدن را بررسی می‌کند. وجود التهاب در بدن می‌تواند نشانه بیماری‌های خطرناک مانند آرتروز، سرطان یا عفونت باشد. اگر بدون دلیل خاصی با علائم زیر مواجه شوید، پزشک این آزمایش را تجویز خواهد کرد.

سردرد
احساس سفتی، درد و تورم در مفاصل 
درد در ناحیه شانه‌ها، گردن و یا لگن
از دست دادن و کاهش اشتها
کاهش وزن بدون دلیل خاصی

 در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش‌تر در خصوص این آزمایش، به مقاله آزمایش ESR مراجعه کنید.

نام‌های دیگر: Sedimentation Rate

Pt

نام کامل: Prothrombin Time 

توضیحات: از  آزمایش پروترومبین برای بررسی اختلالات لخته خون استفاده می‎‌شود.  این تست در شرایط زیر تجویز خواهد شد: کبودی و خون‎ریزی‎‌های بی‌دلیل. بروز لخته‌‎های خون در  شریان‎‌ها. خونریزی بی‎‌دلیل از بینی یا لثه. 

PBS

نام کامل: Peripheral Blood Smear 

توضیحات: از دیگر نام‎‌های این آزمایش، تست لکه گذاری خون یا اسمیر خون محیطی است. با استفاده از آن موارد غیر معمولی سلول‎‌های خونی مورد بررسی قرار می‎‌گیرند. این تست در موارد زیر تجویز خواهد شد: بروز کبودی‎‌های غیر قابل توجیه در بدن. زردی پوست بدون دلیل مشخص و شناخته‎‌شده‎‌ایی. بروز کم خونی بدون توجیه. کاهش وزن بدون دلیل خاص. 

Ptt

نام کامل: Partial Thromboplastin Time

توضیحات: این تست تحت عنوان آزمایش "زمان پروترومبین" شناخته شده است. با بررسی نتایج آن مدت زمانی که در خون لخته ایجاد می‎‌شود، بررسی خواهد شد. از این آزمایش به عنوان یک تست تشخیصی یاد نمی‎‌شود، اما در کنار سایر آزمایش‌‎های دیگر اطلاعات با ارزشی در اختیار پزشک قرار خواهد داد.

In.D.combs

نام کامل: In-Direct Coombs test

توضیحات: با استفاده از نتایج این تست، آنتی بادی‎‌های غیر طبیعی در سرم  پلاسما بیمار بررسی می‎‌شود. این آزمایش با نام "کومبس غیر مستقیم" معرفی می‎‌شود. 

D.combs

نام کامل: Direct Coombs test

توضیحات: این آزمایش همان تست "کومبس مستقیم" است که برای بررسی آنتی بادی ضد گلبول قرمز  تجویز می‎‌شود. با استفاده از  آن حساسیت به RH تشخیص داده خواهد شد.  

INR

نام کامل: International Normalized Ratio

توضیحات: این تست به تشخیص لخته‎‌های خون در بدن کمک می‎‌کند. پایین بودن آن به این معنا است که خون در مدت زمان بسیار کمتری لخته می‎‌شود. در این حالت اصطلاحا  گفته می‎‌شود خون غلیظ است. بالا بودن این شاخص نیز به این معنا است که خون در مدت زمان طولانی‎‌تر، لخته خواهد. بنابراین فرد با خونریزی بیشتری مواجه می‎‌شود. 

 

علائم اختصاری آزمایش خون بیوشیمی

LDL

نام کامل: Low-density lipoprotein

توضیحات: این آزمایش همان تست چربی‎های بد خون است. تجمع این نوع کلسترول در  شریان‎‌ها، زمینه را برای بروز ناراحتی‎‌های قلبی و مغزی فراهم خواهد کرد. منظور از  LDL، لیپوپروتئین با چگالی کم است. 

نام‌های دیگر: LDL-C

HDL

نام کامل: high-density lipoprotein

توضیحات: HDL، تست  آزمایشگاهی برای  بررسی لیپوپروتئین با چگالی بالا است. از آن به  عنوان چربی مفید خون یاد می‎‌شود. اگر سطح آن از مقادیر نرمال پایین‎تر باشد، احتمال بروز حملات قلبی وجود خواهد داشت.  

نام‌های دیگر: HDL-C

دکمه ثبت درخواست رایگان

Tg

نام کامل: Trigliseride

توضیحات: منظور از Tg، همان تری گلیسیرید خون است. با استفاده از این آزمایش ریسک بروز حملات قلبی بررسی می‎‌شود. همچنین نتایج این تست در پایش روند درمان و سطح چربی خون مورد توجه قرار می‎‌گیرد. 

Chol

نام کامل: cholesterol

توضیحات: شاخصی برای اندازه‎‌گیری میزان کلسترول بدن. 

FBS

نام کامل: Fasting Blood Sugar

توضیحات: این آزمایش مربوط به تست قند خون ناشتا است. آن را با نام اختصاری FPG نیز  معرفی می‎‌کنند. با استفاده از آن میزان گلوکز خون مورد بررسی قرار می‌‎گیرد. در سایت اخبار روز پزشکی(Medical News Today) در مورد این آزمایش و زمان مراجعه به پزشک این چنین می خوانیم:

اگر سطح قند خون در یک دوره ۲ هفته‌ای بدون دلیل مشخصی بیش از سه بار بالا رود، لازم است وضعیت قند خون را کنترل کنید. چنانچه با شرایط زیر مواجه شدید حتما برای انجام تست FBS اقدام نمایید: 

سطح قند خون به طور غیر معمول دستخوش تغییرات می‌شود.
سطح قند خون به خوبی مدیریت می‌شود اما همچنان دچار نوسان هستید. 
با علائم شدید و جدید دیابت مواجه شده‌اید. 
جهت درمان دارو تغییر داده شده است اما همچنان با علائم دیابت مواجه هستید.
فشار خون غیر طبیعی دارید. 
دچار عفونت یا زخمی می‌شوید که خوب نمی‌شوند. 

Alt

نام کامل: Alanine Aminotransferease

توضیحات: ALT  نام آنزیمی  است که توسط کبد تولید  می‎شود. این  آزمایش تحت عنوان SGPT نیز معرفی شده است. در صورتی که احتمال آسیب کبدی وجود داشته باشد، این  تست  از سوی پزشک تجویز  خواهد  شد. ( آلانین آمینوترانسفراز)    

Ast

نام کامل: Aspartate Aminotransferase       

توضیحات: این آزمایش نیز برای بررسی عملکرد کبد مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. ( آسپارتات آمینوترانسفراز)  

Cr

نام کامل: Creatinine     

توضیحات: این آزمایش به بررسی سطح کراتین خون در بدن می‎‌پردازد. با استفاده از نتایج آن سلامتی کلیه‎‌ها مورد بررسی قرار  می‎‌گیرد. همچنین نتایج این آزمایش در پایش روند درمان ناراحتی‎‌های کلیوی تجویز می‎‌شود.  اگر فرد به دیابت ۱ یا ۲ مبتلا باشد، این تست برای پایش سلامتی کلیه‎‌ها مورد استفاده قرار می‎‌گیرد.

نام‌های دیگر:  کراتینین سرم

Urea

توضیحات: این تست به منظور بررسی میزان اوره خون پیشنهاد می‎‌شود. نتایج این تست به نحوه عملکرد کلیه‎‌ها کمک خواهد کرد.  از این آزمایش برای بررسی مشکلات زیر نیز استفاده خواهد شد: مسدود شدن مجرای ادراری، اختلالات کبدی، کاهش آب بدن، ضعیف بودن گردش خون، نارسایی قلبی، خونریزی سیستم گوارشی، مشکلات تغذیه‎‌ای.

Calcium

نام کامل: Aspartate Aminotransferase       

توضیحات: این آزمایش به بررسی سطح کراتین خون در بدن می‎‌پردازد. با استفاده از نتایج آن سلامتی کلیه‎‌ها مورد بررسی قرار  می‎‌گیرد. همچنین نتایج این آزمایش در پایش روند درمان ناراحتی‎‌های کلیوی تجویز می‎‌شود. اگر فرد به دیابت ۱ یا ۲ مبتلا باشد، این تست برای پایش سلامتی کلیه‎‌ها مورد استفاده قرار می‎‌گیرد.

Mg

نام کامل: Magnesium  

توضیحات: این شاخص میزان منیزیم در بدن را  بررسی می‎‌کند. این ماده معدنی در بهبود عملکرد آنزیم‌‎ها، اعصاب و عضلات نقش دارد. بالا بودن سطح آن منجر به نارسایی کلیوی و بیماری‎‌هایی نظیر آدیسون خواهد شد. سطح پایین آن نیز زمینه را برای مشکلاتی مانند سوءتغذیه و ناراحتی‎‌های کلیوی فراهم می‎‌کند. 

LDH

نام کامل: Lactate Dehydrogenase    

توضیحات: این شاخص میزان آنزیم قلبی لاکتات دهیدروژناز را بررسی می‌کند.

Alp

نام کامل:  Alkaline Phosphatase

توضیحات: در این آزمایش  میزان آنزیمی به نام آلکالین فسفاتاز  بررسی می‎‌شود. غیرعادی بودن سطح این آنزیم به معنای اختلال عملکرد در کیسه صفرا، استخوان و کبد است. 

Bill

نام کامل: billirubin

توضیحات: این آزمایش سطح بیلی روبین خون را اندازه‎‌گیری خواهد کرد. علت تجویز این تست می‎‌تواند به دلایل زیر باشد: بررسی عملکرد کبد، بررسی زردی ( یرقان). بررسی مسمومیت دارویی، بررسی بیماری‎‌های کبدی مانند هپاتیت. بررسی تخریب گلبول‎‌های قرمز. 

Lipase

نام کامل: billirubin

توضیحات: این شاخص میزان لیپاز موجود در خون را نشان خواهد داد. لیپاز آنزیمی است که از لوزالمعده ترشح شده و  در هضم چربی‎‌های رژیمی موثر است. انجام این تست به افرادی که  مبتلا به پانکراتیت بوده و با علائمی مانند درد در ناحیه بالای شکمی، حالت تهوع و استفراغ، وجود چربی در مدفوع، زردی چشم و پوست مواجه هستند، پیشنهاد می‎‌شود.  

Amy

نام کامل: Amylase Blood

توضیحات: آزمایش آمیلاز برای تشخیص و پایش اختلالات پانکراس مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. برای این منظور از نمونه خون سیاهرگی و همچنین ادرار استفاده خواهد شد. 

Alb

نام کامل: Albumin

توضیحات: تست آلبومین از جمله آزمایش‎‌های غربالگری است. این تست به تشخیص بیماری‎‌های کلیوی و کبدی کمک می‎‌کند. 

T.pr

نام کامل:  Total Protein 

توضیحات: از این آزمایش برای تشخیص بیماری‎‌های حاد کبد استفاده می‎‌شود.

TPI

نام کامل:  Troponin Test

توضیحات: آزمایش تروپونین با هدف تشخیص حمله و عضله قلبی تجویز می‎‌شود. این تست معمولا با بروز آنژین قفسه صدری، از سوی پزشک تجویز خواهد شد. تروپونین پروتئینی است که منجر به انقباض عضلات می‎‌شود. این پروتئین به سه شکل در بدن وجود دارد: C ،T و i.

CK-MB

نام کامل: Creatine Phosphokinase-MB

توضیحات: این آزمایش به عنوان یک نشانگر قلبی معرفی شده است. با استفاده  از آن انفارکتوس حاد قلبی مورد بررسی قرار می‎‌گیرد. نتایج این آزمایش سطح آنزیم کراتین کیناز را در عضلات قلب می‎‌سنجد. 

Cpk

نام کامل: Creatine phosphokinase

توضیحات: این شاخص مربوط است به ایزو آنزیم‎‌های کراتین فسفوکیناز. زمانی فرد علائمی از حمله قلبی داشته باشد، این تست به صورت اورژانسی از سوی پزشک تجویز خواهد شد. با استفاده از این تست موارد زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت. تعیین میزان آسیب وارد شده به قلب، تشخیص عاملی که باعث ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه شده است و  تشخیص حمله قلبی. 

Uric Acid

توضیحات: این تست مربوط به آزمایش اوریک اسید خون است. این تست به اهداف زیر تجویز خواهد شد: تشخیص سنگ کلیه، مراقبت و درمان افرادی که نقرس مبتلا هستند. افرادی که تحت درمان پرتو درمانی یا شیمی درمانی قرار دارند. 

K

نام کامل: Potassium 

توضیحات: این تست میزان ماده معدنی پتاسیم در  بدن را  اندازه‎‌گیری خواهد کرد. سلول‎های برای حفظ آب به این ماده نیاز دارند.  کمبود آن می‎تواند باعث ناراحتی‎های قلبی و ضعف عضلانی شود. 

Na

نام کامل: Sodium

توضیحات: این شاخص مربوط به میزان سدیم در بدن است. این ماده در تنظیم فشار خون نقش داشته و عامل مهمی در تنظیم عملکرد عصب و عضله است.

Gtt

نام کامل: Glucose Tolerance Test

توضیحات: این آزمایش به تست تحمل گلوکز مشهور است و در دوران بارداری( بین هفته‌‎های ۲۶ تا ۳۰) تجویز می‎‌شود. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که دیابت در خانواده آن‌ها ارثی است، انجام این تست به شما نیز پیشنهاد خواهد شد. 

Ggt

نام کامل: Gamma Glutamyl Transferase

توضیحات: این شاخص به بررسی عملکرد کبد می‎‌پردازد. در واقع GTT آنزیمی است که در لوزالمعده، کلیه و کبد فعالیت دارد.

GCT

نام کامل: GLUCOSE CHALLENGE TEST

توضیحات: این تست همان آزمایش چالش گلوکز است. برای انجام این تست ابتدا نمونه خون به صورت ناشتا گرفته می‎‌شود. سپس پودر گلوکز به بیمار  داده خواهد شد و یک ساعت بعد، دوباره خونگیری انجام می‎‌شود. 

2hpp

نام کامل: 2hour postprandial plasma glucose

توضیحات: این آزمایش به تست قند خون‌های دو ساعته مشهور است. با استفاده از آن سوخت و ساز بدن مورد بررسی قرار می‎‌گیرد. این تست طی دو مرحله انجام می‎‌شود. در ابتدا نمونه خون به صورت ناشتا گرفته خواهد شد. سپس محلول گلوکز به بیمار داده می‎‌شود. خون‌گیری دو ساعت پس از مصرف این محلول دوباره انجام خواهد شد. 

A1c

توضیحات: این آزمایش هموگلوبین A1C میزان قند موجود در خون را طی سه ماه گذشته بررسی خواهد کرد. به این ترتیب اطلاعات مفیدی از سوخت و ساز بدن در اختیار پزشک قرار  خواهد گرفت. افرادی که به دیابت مبتلا هستند، سالی دو بار این آزمایش را  انجام خواهند داد.

 

علائم اختصاری آزمایش خون (میکروب شناسی)

OB

نام کامل: Fecal Occult Blood Test

توضیحات: این آزمایش وجود خون مخفی در مدفوع را نشان می‎‌دهد. مدفوع خون آلوده می‎‌تواند نشانه‎‌ای از بیماری‎‌های دستگاه گوارش باشد. از این تست برای غربالگری سرطان کولورکتال و تشخیص آنمی استفاده می‌‎شود. 

SE

نام کامل: Stool Exam

توضیحات: این تست مربوط به بررسی مدفوع است. با استفاده از آن عفونت دستگاه گوارش و وجود انگل تشخیص داده خواهد شد. این آزمایش برای افرادی که به طور مرتب دچار اسهال طولانی مدت می‎‌شوند یا  مدفوع خون‎‌آلود و درد شکمی دارند، تجویز خواهد شد. 

U/C

نام کامل: Urine Culture

توضیحات: این تست مربوط به کشت ادرار بوده و برای تشخیص عفونت ادراری مورد استفاده قرار می‌‎گیرد. 

U/A

نام کامل: urinalysis

توضیحات: این شاخص به آزمایش ادرار مربوط است. پزشکان معمولا در موارد زیر این تست را تجویز  خواهند کرد:  ادرار دردناک، وجود خون در ادرار، دردهای شکمی و کمر درد بدون دلیل شناخته شده.

Semen 

نام کامل:  Analysis Semen

توضیحات: این آزمایش به بررسی اسپرم می‎پردازد. معمولا زمانی که مشکلی در ناباروری مردان وجود داشته باشد، این تست تجویز خواهد شد. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

علائم اختصاری آزمایش خون (هورمون شناسی)

T4

نام کامل: Thyroxine

توضیحات: این تست به نام تیروکسین شناخته شده است. هدف از آن بررسی عملکرد غده تیروئید است. کم کاری مادرزادی  تیروئید در نوزادان، تشخیص و درمان اختلالات تیروئید، پایش درمان بیماری از جمله اهداف تجویز  این تست است.  از T4 به عنوان یکی از مهمترین هورمون‎‌های غده تیروئید یاد می‎‌شود. 

T3

نام کامل: Triiodothyronine

توضیحات: این شاخص نیز از دیگر هورمون‌‎های مهم غده تیروئید است. با استفاده از نتایج این تست اختلالات تیروئید مورد بررسی قرار می‎‌گیرند. 

F.T3

نام کامل: Triiodothyronine, Free – FT3

توضیحات: از این تست جهت نظارت بر روند درمان اختلالات تیروئید استفاده می‎‌شود. 

F.T4

نام کامل: Triiodothyronine, Free – FT4

توضیحات: این آزمایش نیز با عنوان تست تیروکسین آزاد معرفی شده است. از آن نیز برای درمان و تشخیص اختلالات تیروئید استفاده خواهد شد. 

TSH

نام کامل: Thyroid-stimulating hormone (TSH)

توضیحات: آزمایش هورمون محرک تیروئید در تشخیص اختلالات غده تیروئید، غربالگری نوزادان و پایش درمان مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. سایت اوج سلامتی(Very Well Health) در رابطه با این آزمایش می‌گوید: 

آزمایش  TSH  از اهمیت بالایی برخوردار است. از این آزمایش برای بررسی عملکرد غده تیروئید و همچنین غربالگری استفاده خواهد شد. سطح بالای آن نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید و سطح پایین آن نشان‌دهنده پرکاری تیروئید است. 

LH

نام کامل: Luteinizing Hormone

توضیحات: آزمایش هورمون لوتئینی با اهداف زیر انجام می‎شود.  بررسی و پایش عملکرد غده هیپوفیز،  مشکلات بلوغ ( بلوغ زودرس یا تاخیر در بلوغ)، بررسی وضعیت تخمدان‎‌ها و بیضه‎‌ها

FSH

نام کامل: Follicle-stimulating Hormone

توضیحات: آزمایش هورمون محرک فولیکول نیز به منظور بررسی اندام‎‌های تولید مثل، عملکرد غده هیپوفیز  و مشکلات بلوغ تجویز خواهد شد. این تست برای زنانی که با مشکلاتی مانند ناباروری، آمنوره یا قاعدگی نامنظم مواجه هستند، پیشنهاد می‎‌شود. همچنین این تست برای مردان با مشکلات زیر تجویز خواهد شد: ناباروری، کاهش توده عضلانی، کاهش میل جنسی و اسپرم. 

Prl

نام کامل: Prolactin

توضیحات: پرولاکتین هورمونی است که توسط غده هیپوفیز ترشح می‎‌شود. این هورمون نقش اساسی در ترشح شیر مادر دارد. آزمایش پرولاکتین در زنان به دلایل زیر انجام خواهد شد: ترشح مایعات از سینه، مشکلات ناباروری، گالاکتوز(ترشح غیر طبیعی شیر از سینه)، توقف سیکل قاعدگی و تومورهای تولید کننده پرولاکتین. در  مردان نیز این آزمایش با اهداف زیر انجام خواهد شد: اختلالات نعوظ، کاهش میل جنسی، تومورهای تولید کننده پرولاکتین.

Test

نام کامل: Testosterone

توضیحات: آزمایش تستوسترون به دلیل بررسی عملکرد بیضه و تخمدان‎‌ها تجویز خواهد شد. این تست در درمان زنانی که با مشکلات زیر مواجه هستند، کمک می‎‌کند: پرمویی، داشتن صفات ثانویه مردانه، تخمدان پلی کیستیک. در مردان نیز این آزمایش به تشخیص و درمان بیماری‎‌های زیر کمک می‎‌کند: اختلالات نعوظ، عملکرد نادرست بیضه‎‌ها، مشکلات ناباروری

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص انواع آزمایشات، بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

Est

نام کامل: Estradiol

توضیحات: نام این تست استرادیول یا استروژن است. این هورمون در تنظیم سیکل عادت ماهانه در زنان نقش اساسی دارد. از جمله انواع این هورمون می‎توان به استرون(E۱)، استرادیول (استرادیول-۱۷ بتا، E۲) و استریول(E۳) اشاره کرد. 

Prog

نام کامل: progestron

توضیحات: این شاخص میزان پروژسترون را بررسی می‎کند. این هورمون از جمله هورمون‎‌های استروئیدی به‎ شمار می‎‌آید و در تخمک گذاری و تنظیم سیکل قاعدگی نقش دارد. 

Ferritin

توضیحات: این آزمایش مربوط به ذخیر آهن در بدن است.  این تست برای افرادی که هماتوکریت و هموگلوبین پایینی دارند، تجویز می‎‌شود. 

F.PSA

نام کامل: Prostate Specific Antigen (PSA) Free

توضیحات: از این آزمایش جهت غربالگری مردان برای ابتلا به سرطان پروستات استفاده می‎‌شود. 

PSA

نام کامل: Prostate-Specific Antigen

توضیحات: این تست از رایج‎‌ترین آزمایش‎‌ها برای تشخیص سرطان پروستات است.  این آزمایش معمولا از ۵۰ سالگی به بعد به مردان توصیه می‎‌شود. 

BHCG

نام کامل: beta-hCG blood test

توضیحات: این تست به عنوان تست بارداری شناخته شده است. BHCG هورمونی است که با شروع بارداری به‌وسیله جفت در بدن مادر تولید می‎‌شود. 

DHEA

نام کامل: DHEA-sulfate

توضیحات: این آزمایش با نام دهیدروپیاندروسترون معرفی شده است. دهیدروپیاندروسترون هورمونی است که توسط غدد  فوق کلیوی در بدن تولید می‎شود. آنها به بروز صفات مردانه کمک می‎‌کنند. با این حال در بدن زنان نیز وجود دارد. با  استفاده از نتایج تست، عملکرد غدد فوق کلیوی مورد بررسی قرار  خواهد گرفت.  این تست برای زنانی که دارای صفات مردانه هستند، تجویز می‎‌شود. 

AF

نام کامل: Alpha Feto

توضیحات: شاخصی است به تشخیص بیماری‎‌های کبد کمک می‎‌کند. 

CEA

نام کامل: Carcinoembryonic Antigen

توضیحات: این شاخص به تشخیص سرطان در بدن کمک می‎‌کند.

CA125

نام کامل: Cancer Antigen 125 (CA125)

توضیحات: این تست برای تشخیص سرطان تخمدان تجویز می‎‌شود. 

CA15-3

نام کامل: Cancer Antigen-Breast

توضیحات: این تست برای تشخیص سرطان سینه تجویز می‎‌شود. 

CA19-9

نام کامل: CA19-9 Tumor Marker

توضیحات: این تست در تشخیص برخی از انواع سرطان مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

علائم اختصاری آزمایش خون (ایمونولوژی  و ویروس شناسی)

Anti Tpo

نام کامل: Antithyroid Peroxidase Antibody (Anti-TPO)

توضیحات: آزمایش آنتی‌بادی ضد پراکسیداز تیروئیدی برای تشخیص بیماری‎‌های تیروئید مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. از جمله این بیماری‎‌ها می‎‌توان به موارد زیر اشاره کرد: تیروئیدیت هاشیموتو، بیماری گریوز.

Anti ccp

نام کامل: Cyclic Citrullinated Peptide Antibody

توضیحات: این آزمایش به منظور تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید (RA) تجویز خواهد شد. این بیماری منجر به تخریب مفاصل بدن خواهد شد.

Anti DNA

نام کامل: Anti-double stranded DNA

توضیحات: این تست با هدف، تشخیص و بررسی بیماری لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) تجویز می‎‌شود.

ANA

نام کامل: Antinuclear Antibody

توضیحات: آنتی بادی ضد هسته در تشخیص بیماری‎‌های زیر مورد استفاده قرار می‌‎گیرد: سندرم شوگرن (Sjogren)، روماتیسم، لوپوس و برخی از بیماری‎‌های خود ایمنی. 

HBS Ag

نام کامل: Hepatitis B Virus Surface Antigen (HBs Ag)

توضیحات: این تست در تشخیص بیماری هپاتیت B مورد استفاده قرار می‎‌گیرد.

HIV 

نام کامل: Human Immune deficiency Virus

توضیحات: این آزمایش مربوط به تشخیص بیماری ایدز است. 

HTLV

نام کامل: HumanT-cell lymphotropic virus type1

توضیحات: این تست برای تشخیص و پایش یک بیماری عفونی مشابه با ایدز است. 

HCV

نام کامل: HCV Quantitative Real-Time Reverse Transcription PCR

توضیحات: آزمایش HCV PCR کمی، در تشخیص بیماری هپاتیت C  مورد توجه قرار می‎‌گیرد. 

CRP

نام کامل: C-Reactive Protein

توضیحات: این شاخص مربوط به پروتئین CRP است که توسط کبد  تولید می‎‌شود. زمانی که در بدن عفونت یا التهابی وجود داشته باشد، سطح این شاخص تغییر خواهد کرد. از جمله این عفونت‎‌ها می‎‌توان به موارد زیر اشاره کرد. سپسیس که نوعی عفونت باکتریایی است.  عفونت‎‌های التهابی روده که می‎‌تواند باعث ناراحتی و خونریزی‎‌های گوارشی شود و استئومیلیت که نوعی عفونت استخوانی است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این مورد به مقاله آزمایش CRP مراجعه کنید.

Wright

توضیحات: این آزمایش در تشخیص تب مالت کاربرد دارد. این بیماری بین انسان و دام مشترک بوده و تحت عنوان بروسلوز نیز خوانده می‎‌شود. 

RF

نام کامل: Rheumatoid Arthritis (RA) factor

توضیحات: تست روماتوئید فاکتور برای تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید تجویز خواهد شد. این فاکتور در بیماری‎‌های عفونی زیر نیز دیده می‎‌شود: برونشیت، آسم، مولتیپل میلوما،  سیروز کبدی، اندوکاردیت باکتریایی حاد، لوپوس و ... . 

Widal

توضیحات: این تست در تشخیص تب تیفوئید کاربرد دارد. 

VDRL

نام کامل: Syphilis detection test

توضیحات: این تست مربوط به تشخیص بیماری سفلیس است. 

PPD Test

نام کامل: Tuberculin Skin Test; Interferon Gamma Release Assays

توضیحات: تست توبرکولین برای تشخیص بیماری سل مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. 

ASO

نام کامل: Anti-streptolysin O

توضیحات: از نتایج این تست برای تشخیص بیماری‎های رماتیسم قلبی و گلمرونفریت حاد استفاده خواهد شد. عامل این بیماری‎‌های عفونی باکتری استرپتوکوک است. 

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد نحوه انجام انواع آزمایش و نتیجه آن بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

علائم اختصاری آزمایش خون غربالگری سه ماهه اول بارداری 

PAPP-A

توضیحات: این آزمایش مربوط به پروتئینی به نام PAPP-A است که در دوران بارداری به وسیله جفت ترشح می‎‌شود. این پروتئین منجر به رشد زودرس جفت و تشکیل بستر جفت خواهد شد.  این تست در سه ماهه اول بارداری و در بین هفته‎‌های ۱۱ تا ۱۳ انجام می‎‌شود. سطح پایین این پروتئین می‎‌تواند منجر به بروز  اختلالات زیر می‎‌شود: زایمان زودرس، سقط جنین، فشار خون حاملگی، مسمومیت بارداری، تولد نوزادان با وزن کم و سندروم داون.  

Free BHCG(F BHCG)

 

علائم اختصاری آزمایش خون غربالگری سه ماهه دوم بارداری 

Inhibin A

توضیحات: این آزمایش جزء تست‌‎های غربالگری بوده و  بعد هفته ۱۴ بارداری انجام خواهد شد. بالا بودن این شاخص می‌‎تواند هشداری برای بروز فشار خون بالا یا همان پره اکلامپسی است.  همچنین این تست در تشخیص  سندرم داون، ترنر و  تیروزومی ۱۳ و ۱۸ کاربرد دارد.

HCG(یا همان هورمون بارداری)

نام کامل: Human Chorionic Gonadotropin

AFP(آلفا فیتو پروتئین)

نام کامل: Tumor Marker Alpha-Fetoprotein

توضیحات: این تست در تشخیص سندروم داون مورد در کنار سایر آزمایش‎‌های غربالگری مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. 

(unconjugated Estradiol)UE3

نام کامل: Tumor Marker Alpha-Fetoprotein

توضیحات: از این تست غربالگری تحت عنوان مارکر مرگ جنین نیز یاد می‎‌شود. این آزمایش در کنار سایر تست‌های دیگر در تشخیص اختلالات کروموزومی و ارزیابی اختلالات طناب عصبی کاربرد دارد. 

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم مقابل را پر کنید و ثبت درخواست را بزنید. همکاران ما به زودی پس از ثبت درخواست با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
گروه خدمت*
گروه خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
نوع خدمت*
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
تعداد مورد نظر
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
کد تخفیف
بررسی کد
اطلاعات تماس
فایل ضمیمه

سوالات متداول

MCH در آزمایش خون نشانه چیست؟
MCH در آزمایش خون میزان غلظت خون را بررسی می‎‌‌کند. در واقع MCH میزان متوسط هموگلوبین در گلبول قرمز است.
MCV در آزمایش خون نشانه چیست؟
MCV در آزمایش خون میانگین وزن هموگلوبین نسبت به حجم گلبول‌‎های قرمز خون است. این آزمایش برای تشخیص آنمی تجویز می‌شود.
WBC در آزمایش خون نشانه چیست؟
WBC نشان دهنده‌ی میزان گلبول‎‌های سفید خون است. به گلبول‎‌های سفید لکوسیت نیز گفته می‎‌شود. این گلبول‌ها یکی از مهم‌ترین اجزاء سیستم ایمنی بدن به‎‌شمار می‎‌روند.
CRP در آزمایش خون نشانه چیست؟
CRP یک نوع پروتئین است که توسط کبد  تولید می‎‌شود. زمانی که در بدن عفونت یا التهابی وجود داشته باشد، سطح این شاخص تغییر خواهد کرد.
MCHC در آزمایش خون نشانه چیست؟
MCHC در آزمایش خون میانگین وزن هموگلوبین نسبت به حجم گلبول‎‌های قرمز خون است. این آزمایش برای تشخیص آنمی تجویز خواهد شد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.