آزمایش ESR
خانه
مقالات
آزمایش ESR

آزمایش ESR

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
آزمایش ESR و اهمیت انجام آن
آزمایش ESR چیست و برای بررسی چه بیماری‌هایی توسط پزشک تجویز می‌شود؟ مقدار نرمال و بحرانی ESR در آزمایش خون چقدر است؟ اختلال در فاکتور آزمایشی ALP چه عوارض و بیماری‌هایی را در پی دارد؟ علائم اختلال در مقدار فاکتور آزمایشی ESR چیست؟ برای گرفتن جواب این سوالات و مطالعه مطالب مفید بیش‌تر در این زمینه، در این مقاله با هوم‌کا همراه شوید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

آزمایش ESR در واقع همان اندازه‌گیری میزان رسوب اریتروسیت‌ها برای عفونت‌های  باکتریایی و قارچی فاز مزمن می‌باشد. این تست مخفف Sed Rate است و سطح سرعت ته نشینی گلبول‌های قرمز را میسنجد. در آزمایش ESR در طول یک ساعت میزان رسوب گلبول‌های قرمز خون را داخل لوله آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می‌دهند.

اما پاسخ ایمنی بدن را چگونه با این تست میسنجند؟ هر اندازه فاصله رسوب سلول‌های خونی بیشتر باشد به این معناست که پاسخ التهابی سیستم ایمنی نیز گسترده بوده. از آنجایی که این تست یکی از آزمایشاتیست که به صورت خونگیری انجام می‌گیرد، ممکن است رفت و آمد به مراکز آزمایشگاهی چندان برایتان راحت نباشد.

امروز شما می‌توانید خدمات آزمایشگاهی و نمونه‌گیری خون جهت آزمایش ESR را از هوم کا بخواهید و آزمایش را در منزل انجام دهید.

 

علت اهمیت انجام آزمایش ESR

سالیان قبل انجام تست ESR جهت اندازه‌گیری سرعت رسوب گلبول‌ها و پاسخ سیستم ایمنی به عفونت‌ها بیشتر انجام می‌گرفت اما حالا تست‌ها اختصاصی‌تر شده‌اند با استفاده از هر تست می‌توان فعالیت التهابی موجود در بدن را مورد ارزیابی و سنجش قرار داد. در حال حاضر نیز از تست ESR برای تشخیص و افزایش دقت پزشک در موارد مشکوک استفاده می‌شود.

تست ESR در تشخیص و روند درمان بیماری‌های زیر کاربرد و دقت بالایی دارد:

 • در مواردی که فرد مشکوک به آرتریت روماتوئید است با استفاده از این آزمایش، می‌توان این بیماری را تشخیص داد.
 • در صورت بروز بیماری پلی میالژیا روماتیکا این تست کاملا موثر است.

جهت ثبت درخواست آزمایش ESR در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش ESR چیست؟

هدف از انجام آزمایش ESR اندازه‌گیری میزان رسوب اریتروسیت‌ها برای عفونت‌های  باکتریایی و قارچی فاز مزمن است. هنگامی که شما آزمایش خون می‌دهید این تست یک آزمایش جدا نخواهد بود و بعنوان یکی از تست‌های مکمل در تشخیص بیماری‌های عفونی و باکتریایی به پزشک متخصص کمک خواهد کرد.

اما جالب است بدانید که چگونه انجام می‌گیرد. ابتدا از بیمار نمونه خون گرفته می‌شود. نمونه خون را به لوله بلند و ظریف منتقل می‌کنند. از این لحظه به بعد گلبول‌های قرمز کم کم به سوی پایین حرکت کرده و به اصطلاح ته‌نشین می‌شوند. درصورتی که فرد مبتلا به قارچ، عفونت و التهاب باشد میزان ته نشینی گلبول‌های قرمز بسیار انبوه خواهد بود.

علت ته‌نشینی چیست؟ از آنجایی که این سلول‌ها از سلول‌های جدا و منفرد چگالی بالاتری دارند، بنابراین خیلی زودتر به سطح کف لوله آزمایشگاهی خواهند رفت. هرچه سرعت این ته‌نشینی بیشتر باشد، در حقیقت نشانه‌ای است برای اینکه پزشک بتواند سطح بیماری و نوع التهاب موجود در بدن را تشخیص دهد.

آزمایش ESR

 

ESR در آزمایش خون

ESR در آزمایش خون همان سدیمانتاسیون است. سدیمانتاسیون یعنی شتاب و مدت زمان رسوب کردن گلبول قرمز. این تست در آزمایش خون می‌تواند یکی از تست‌های مکمل باشد و در تشخیص بیماری التهابی به متخصص کمک کند.

در صورت نیاز از خدمت پزشک در منزل مجموعه هوم‌کا در کنار شماست. همچنین شما می‌توانید برای ورود به صفحه ثبت درخواست آزمایش ESR در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

تفسیر آزمایش ESR

 • نتیجه آزمایش ESR به میلی متر ثبت می‌شود و مدت زمان رسوب مدنظر است.
 • در تفسیر این آزمایش نرمال عددی برای آزمایش بانوان ۲۹-۰ و برای مردان ۲۲-۰ است.
 • در نتیجه این تست برخی از بیماری‌ها و اختلالات همچون عفونت، تیروئید، حاملگی، سن، عفونت، کم خونی و ... موثر خواهند بود.

در سایت MedlinePlus درباره تفسیر نتیجه این آزمایش آمده است:

اگر ESR شما زیاد باشد ، ممکن است مربوط به یک بیماری التهابی باشد، مانند: عفونت، روماتیسم مفصلی، تب روماتیسمی، بیماری عروقی، بیماری التهابی روده، بیماری قلبی، بیماری کلیوی، سرطان‌های خاص
گاهی اوقات ESR می تواند کم‌تر از حد نرمال باشد. ESR پایین ممکن است نشان‌دهنده یک اختلال خونی باشد، مانند: پلی‌سیتمی، کم خونی سلول داسی شکل، لکوسیتوز، افزایش غیرطبیعی گلبول‌های سفید خون

اگر نتایج شما در حد طبیعی نیست، لزوما به این معنی نیست که شما یک بیماری پزشکی دارید که نیاز به درمان دارد. ESR میانه ممکن است نشانه بارداری، قاعدگی یا کم خونی باشد، نه بیماری التهابی. برخی از داروها و مکمل‌ها نیز می‌توانند نتایج شما را تحت تأثیر قرار دهند. این موارد شامل داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی، آسپرین، کورتیزون و ویتامین A است. حتماً هر دارو یا مکمل مصرفی را به پزشک خود اطلاع دهید.

 

شرایط انجام آزمایش ESR

برای انجام این تست نیازی نیست که حتما ناشتا باشید.

درصورتی که از دارویی بخصوص استفاده می‌کنید، لازم است پیش از انجام تست این موضوع را با پزشک متخصص خود درمیان گذاشته و در صورت لزوم مصرف آن را تا زمان انجام تست متوقف کنید.

شما می‌توانید در صورت نیاز از خدمت چکاپ در منزل هوم‌کا استفاده کنید. جهت ثبت درخواست آزمایش ESR در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

مقدار نرمال و بحرانی ESR در آزمایش خون

 • مقدار نرمال ESR در آزمایش خون برای آقایان و کودکان کم‌تر از ۱۵ و برای بانوان کمتر از ۲۰ آمده است.
 • در صورتی که این مقدار عددی نرمال بیشتر از عدد ۴۰ (>۴۰) را نشان دهد، بیانگر سطح بحرانی ESR است.

 

علائم بالا یا پایین بودن فاکتور آزمایش ESR

در مواردی که فرد مبتلا و یا درگیر به یکی از علائم و اختلالات زیر است و دلیل بروز علائم را بصورت روشن نمی‌داند، امکان عدم تعادل فاکتور ESR و ضرورت انجام این آزمایش مطرح می شود:

 • بیمار دچار اسهال و استفراغ است اما دلیلی برای بروز آن نمی‌یابد.
 • بیمار از بدن درد و کوفتگی بدن شکایت می‌کند.
 • فرد ضعف عمومی دارد و در فعالیت‌های روزانه انرژی خود را سریعا از دست می‌دهد.
 • بیمار دچار تب و لرز شده، درصورتی که بروز عفونت در او آشکار نیست.
 • بروز سر دردهای شدید.
 • بیمار احساس گلو درد دارد.
 • بیمار در مدت زمانی بسیار کوتاه کاهش وزن بسیار شدیدی را تجربه کرده است.
 • بروز راش پوستی و التهابات آزار دهنده روی پوست.

آزمایش ESR

 

تست‌های مرتبط با آزمایش ESR

چون آزمایش ESR به تنهایی نمی‌تواند علت بروز التهاب و عفونت در بدن بیمار را شناسایی کند و دقت کافی را ندارد، لازم است که چند تست دیگر نیز انجام بگیرد. در اغلب موارد نتیجه تست ESR با چند تست دیگر مانند CRP و CBC مورد مقایسه قرار می‌گیرد.

 

بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی ESR می‌شود

 • این فاکتور در صورت بالا بودن بیماری‌هایی از قبیل عفونت فاز مزمن، روماتیسم مفصلی، سرطانها، کم‌خونی، سرطان مولتیپل میلوما، ماکروگلبولنمی والدنشتروم و رماتیسم مفصلی را بدنبال خواهد داشت.
 • در صورتی که فاکتور ESR از حدود نرمال پایین‌تر باشد، بروز بیماری‌های پلی سیتمی، لکوسیتوز و ناهنجاری گلبولهای قرمز همچون گلبول قرمز داسی شکل (سیکل سل) را به همراه خواهد داشت.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد این آزمایشگاه و انجام آن در منزل یا محل کار با تلفن تماس هوم کا به شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ ارتباط برقرار نمایید. از دیگر اقدامات ویژه هوم‌کا خدمت پرستار در منزل است. برای کسب اطلاعات بیشتر و ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست انواع آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش خون ESR باید ناشتا بود؟
شما می‌توانید به طور معمول غذا و نوشیدنی بخورید، مگر اینکه آزمایشات دیگری نیز بخواهید انجام دهید که نیاز باشد از قبل ناشتا باشید. در مورد هر دارویی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید زیرا برخی از داروها ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند.
اگر مقدار فاکتور آزمایشی ESR زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد؟
ESR غیرطبیعی می‌تواند وجود تومورهای سرطانی را نشان دهد، به خصوص اگر هیچ التهابی پیدا نشود. همچنین نتایج آزمایش ESR که بالاتر از حد نرمال است با بیماری های خود ایمنی همراه است.
چگونه می‌توان سطح ESR را کاهش داد؟
از عواملی که می‌توانند به کاهش التهاب و ESR کمک کنند، انجام ورزش منظم، داشتن یک سبک زندگی سالم و بهداشتی، کاهش وزن در صورت اضافه وزن و خوردن غذاهای مقوی است.
چرا ESR در بانوان بالاتر است؟
در افراد سالم، میزان رسوب گلبول‌های قرمز (ESR) در زنان بیشتر از مردان است و در هر دو جنس، با افزایش سن این مقدار افزایش می‌یابد.
آیا کمبود ویتامین D باعث ESR بالا می‌شود؟
یک مطالعه اخیرا نشان داد که ESR در بیماران با کمبود ویتامین D بالاتر از بیماران با ویتامین D کافی است. بین ESR و ویتامین D ارتباط معکوس وجود دارد. علاوه بر این، کمبود ویتامین D به کنترل ضعیف قند خون مربوط بود.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.