آزمایش T4
خانه
مقالات
آزمایش T4

آزمایش T4

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
اندازه گیری سطح هورمون تیروکسین
آزمایش T4 چیست و چگونه انجام می‌شود؟ سطح هورمون تیروکسین نرمال چقدر است؟ ارتباط آزمایش T4 و تیروئید چیست؟ چرا در زمان بارداری باید آزمایش T4 را انجام داد؟ اگر شما نیز این سوالات را دارید در این مقاله با ما همراه شوید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

اختلال در کارکرد غده تیروئید مشکلات زیادی را برای بیماران ایجاد می‌کند. اگر پزشک به بر هم خوردن تنظیم هورمون‌های تیروئید با توجه به آثاری که در بدن شما بروز کرده است مشکوک شود آزمایش T4 را تجویز می‌کند. برای انجام آزمایش T4 می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل مجموعه هوم‌کا بهره‌مند شوید. برای بسیاری از افراد در مورد بیماری تیروئید و آزمایش تشخیص آن سوالاتی مطرح می‌شود که دانستن پاسخ آن‌ها علاوه بر ایجاد اطمینان خاطر، به طی شدن روند درمان از طریق کسب علم و اگاهی در این زمینه کمک خواهد کرد.

 

آزمایش تیروئید

تیروئید یک اندام پروانه‌ای شکل در جلوی گلو، بین مهره پنجم گردن و مهره اول سینه است که وظیفه ترشح دو هورمون T3 و T4 را بر عهده دارد. این هورمون‌ها بدن را برای استفاده از انرژی تنظیم می‌کنند. بیشتر هورمونی که توسط غده تیروئید ترشح می‌شود از نوع T4‌ است و در کبد به هورمون T3 تبدیل می‌شود. در آزمایش تیروئید، مقدار ترشح هورمون‌های مذکور مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر علائم کم‌کار بودن یا پر‌کار بودن تیروئید را داشته باشید؛ انجام آزمایش T4 از سوی پزشک تجویز می‌شود. در آزمایش تیروکسین، میزان هورمون T4 آزاد در خون نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. هورمون‌های T4 اکثرأ متصل به پروتئین‌ها هستند. به آن دسته از هورمون‌هایی که به پروتئین‌ها وصل نیستند T4 آزاد در خون گفته می‌شود. در سایت معتبر خط سلامتی(Health Line) نیز در رابطه با اینکه آزمایش T4 چیست این‌گونه نوشته است:

تیروئید شما هورمونی به نام تیروکسین تولید می‌کند که به T4 معروف است. این هورمون در چندین پروسه بدن شما ، از جمله رشد و متابولیسم ، نقش دارد.

برخی از هورمون‌های T4 به صورت آزاد در بدن وجود دارند و به پروتئین خون متصل نشده‌اند. این نوع از T4، همان نوعی است است که برای استفاده در بدن و بافت‌ها به کار می‌رود. با این حال، درصد بیشتر هورمون‌های T4 موجود در جریان خون انسان به پروتئین متصل هستند.

از آنجا که T4 به دو شکل آزاد در خون و متصل به پروتئین در بدن وجود دارد، دو نوع تست T4 نیز داریم: تست کامل T4  و تست T4 آزاد.

 آزمایش کامل، میزان T4  متصل به پروتئین را به همراه  T4 آزاد اندازه گیری می‌کند. اما آزمایش T4 آزاد فقط T4 آزاد خون را اندازه گیری می‌کند. از آنجا که T4 آزاد همان چیزی است که بدن از آن استفاده می‌کند، آزمایش T4 آزاد اغلب نسبت به تست T4 کامل ترجیح داده می‌شود.

 

آزمایش T4 در بارداری

در دوران بارداری مخصوصأ در هفته ششم میزان هورمون‌های تیروئید با افزایش مواجه می‌شوند. شما ممکن است در این دوران متوجه تغییرات هورمونی نشوید اما پزشک متخصص زنان با آزمایش‌هایی که تجویز می‌کند به طور منظم تغییرات هورمونی را در دوران بارداری رصد خواهد کرد. یکی از آزمایش‌های رایج در دوران بارداری همین آرمایش T4 است. نوزادانی که کم‌کاری تیروئید مادر آن‌ها در دوران بارداری برطرف نشده باشد، با خطر نواقص مادرزادی مواجه می‌شوند. مشکلات مغزی و فیزیکی تعداد زیادی از این نوزادان را تهدید می‌کند. البته در صورتی که کمبود هورمون‌های تیروئید در ماه‌های اول بارداری درمان شوند، جنین به رشد طبیعی خود بازمی‌گردند. در دوران بارداری برخی موارد شما را در معرض ابتلا به تیروئید کم‌کار یا پر‌کار قرار می‌دهند:

 • سن بالای۳۰
 • کمبود ید در بدن
 • سابقه ژنتیک در ابتلا به  مشکلات تیروئیدی مانند گواتر، زایمان زودرس، سابقه سقط و دیابت نوع یک

آزمایش T4 و TSH برای نوزادان نیز انجام می‌شود تا اگر عملکرد غده تیروئید ضعیف است از همان ابتدا روند درمان آغاز بشود. جهت ثبت درخواست آزمایش T4 در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

call button submit

 

مقدار نرمال و بحرانی  T4 در آزمایش خون

نرمال: ۰.۵-۴.۱۵ mIU/L

کم: <۰.۵ mIU/L

زیاد: >۴.۵ mIU/L

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش T4 در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

تفسیر آزمایش T4  

در تست تیروکسین اگر میزان هورمون‌های ترشح شده زیاد باشد تیروئید پرکار و اگر کم باشد تیروئید کم‌کار است.

اگر مقدار T4 پایین و میزان  TSH بالا باشد تیروئید کم‌کار محسوب می‌شود.

اگر مقدار TSH پایین و T4 بالا باشد تیروئید پر کار است

اگر میزان T4 نرمال باشد و TSH نیز لب مرز باشد عملکرد تیروئید شما کمی با اختلال و نارسایی مواجه شده است و این امکان وجود دارد که در آینده به کم‌کاری تیروئید مبتلا شوید.

اگر مقدار پایین هورمون‌های T4 و TSH به دلیل عملکرد ضعیف غده هیپوفیز باشند؛ در این صورت ممکن است که پزشک اصلأ تیروئید را به عنوان مشکل اصلی شما تشخیص ندهد و به دنبال یافتن دلیل دیگری برای آثار بیماری باشد.

 

علائم بالا یا پایین بودن فاکتور آزمایش T4

بالا بودن مقدار فاکتورT4  در بدن می‌تواند بیمار را با علائم زیر مواجه کند:

 • احساس ضعف در عضلات
 • احساس اضطراب و آشفتگی
 • اختلال در قاعدگی و بی‌نظمی آن
 • عدم تحمل گرما و تعریق زیاد
 • ناباروری
 • لرزش اندام‌ها به خصوص دست
 • احساس خستگی زیاد برای مدت زمان طولانی
 • کاهش وزن غیرطبیعی

اگر تیروئید کم‌کار شود اختلال‌های زیر در بدن نمایان خواهند شد:

 • آسیب به سیستم عصبی
 • ضعیف شدن دستگاه تنفسی
 • ناباروری. وقتی سطح هورمون تیروئید در بدن خانم‌ها کاهش پیدا کند، تخمک‌گذاری با مشکل مواجه مواجه خواهد شدو در نتیجه احتمال باروری کم می‌شود.
 • بروز مشکلات قلبی و عروقی
 • ابتلا به بیماری گواتر
 • بیماری میگزدم. البته ابتلا به این بیماری زیاد شایع نیست اما در صورت بروز آن، بیمار به طور مداوم احساس سرما و خواب‌آلودگی می‌کند.
 • مشکلات گوارشی. وقتی تیروئید کم‌کار می‌شود به دلیل پایین امدن میزان سوخت‌و ساز در بدن، مشکلات گوارشی نیز ظاهر می‌شوند.
 • بروز بیماری‌های پوستی. کم‌کاری تیروئید و در واقع پایین امدن میزان متابولیک، سرد شدن و خشکی پوست را به همراه دارد.

اگر شما نیز این علاپم را دارید، بهتر است که به پزشک مراجه کنید. برای مراجعه به پزشک نیاز نیست از منزل خارج شوید و می توانید از خدمات پزشک در منزل هوم‌کا بهره‌مند شوید. اگر پزشک برای شما داروی تزریقاتی و سرم تجویز کرد نیز می توانید از خدمات تزیقات در منزل هوم‌کا بهره‌مند شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصان هوم‌کا در رابطه با آزمایش T4 بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

call button consult

 

تست های مرتبط با آزمایش T4

TSH, T3, T3RU (T3 resin uptake), Free T3, Free T4, T3 uptake, T4 uptake, Anti TPO antibody (Thyroperoxidase), Thyroglobulin, Thyroglobulin-Ab (Tg-AB),

متداول‌ترین آزمایش مکمل، TSH  است. در آزمایش TSH میزان هورمون‌هایی که تیروئید را تحریک می‌کنند بررسی می‌شود. در این آزمایش، میزان هورمون‌های تحریک‌کننده باید بین ۴.۰ تا ۰.۴ باشد. در بیمارانی که علائم کم‌کاری تیروئید را داشته باشند و نتیجه آزمایش TSH نیز میزان هورمون‌ها را در مقداری بالاتر از ۰.۲ نشان بدهد شما در خطر ابتلا به تیروئید کم‌کار قرار دارید.  

 

بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی T4 می‌شود

از آنجایی که تیروئید می‌تواند کم‌کار یا پر‌کار باشد برای هر یک از این دو حالت دلایلی مطرح شده است. در واقع برخی از بیماری‌ها می‌توانند زمینه‌ای برای ابتلا به تیروئید باشند.

بیماری‌های زیر در ابتلا به تیروئید کم‌کار تاثیرگذار هستند:

 • اشعه درمانی
 • جراحی تیروئید
 • یک نوع بیماری التهابی به نام هاشیموتو
 • وقتی سیستم ایمنی بدن علیه خودش آنتی‌بادی تولید کند
 • استفاده از برخی داروها مانند لیتیم که برای درمان اختلالات روانی استفاده می‌شوند.

پر کار شدن تیروئید می‌تواند به دلیل یکی از بیماری‌های زیر باشد:

 • بیماری گریوز. نوعی بیماری خود ایمنی است که در این بیماری نیز بدن علیه خودش آنتی‌بادی تولید می‌کند.
 • دلایل ژنتیکی

به طور کلی به هم خوردن تنظیم ترشح هورمون‌های تیروئید به سبک زندگی، تغذیه و مواردی از این قبیل نیز می‌تواند بستگی داشته باشد.

 

هزینه آزمایش T4

جهت کسب اطلاع در مورد هزینه انجام آزمایش با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید یا به سایت مراجعه کنید. بهتر است آزمایشات را بصورت کامل انجام دهید تا از سلامتی خود مطمئن شوید و برای این امر می‌توانید از چکاپ کامل در منزل تیم حرفه‌ای و متخصص هوم‌کا بهره‌مند شوید.

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش T4 در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

نتیجه‌گیری

هوم‌کا با ارائه خدمات درمانی با کیفیت به یکی از اولین انتخاب‌ها برای دریافت خدمات پزشکی از سوی مراجعین تبدیل شده است. با هوم‌کا از دقیق بودن نتیجه آزمایش خود اطمینان پیدا می‌کنید.

دسترسی سریع

سوالات متداول

از کجا بفهمم کم‌ کاری تیروئید داریم ؟
علائم و نشانه های کم کاری تیروئید می تواند در دست ها و ناخن ها ظاهر شود. کم کاری تیروئید می تواند باعث نشانه های پوستی مانند عفونت ناخن، شیارهای عمودی روی ناخن، شکاف ناخن، شکنندگی ناخن، رشد آهسته ناخن و بلند شدن ناخن شود.
چند ساعت قبل از آزمایش تیروئید باید ناشتا باشیم؟
مدت زمانی که باید ناشتا باشید بسته به آزمایش متفاوت خواهد بود. در اکثر آزمایشات به شما گفته می شود که هشت ساعت قبل از آزمایش چیزی جز آب مصرف نکنید. برای بعضی از آزمایشات نیز ممکن است ۱۲ ساعت نیاز باشد.
آیا کافئین بر آزمایش خون تیروئید تاثیر گذار است؟
کافئین یا قهوه خود مشکلی ایجاد نمی کند ، اما بسیاری از مردم قهوه را با خامه یا شیر می نوشند. کلسیم موجود در محصولات لبنی می تواند در جذب هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند. پس از مصرف داروی تیروئید یک ساعت صبر کنید
مقدار نرمال و بحرانی  T4 در آزمایش خون چه مقدار باید باشد؟
مقدار نرمال آن بین ۰.۵-۴.۱۵ mIU/L و مقدار کم آن <0.5 mIU/L و مقدار زیاد آن >4.5 mIU/L
بهترین راه برای درمان اختلالات تیروئید چیست؟
نوع درمان به شدت و نوع بیماری بستگی دارد. در موارد بیماران با دارو درمانی معالجه می شوند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...