آزمایش پروترومبین (PT)
خانه
مقالات
آزمایش پروترومبین (PT)

آزمایش پروترومبین (PT)

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/01
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آزمایش پروترومبین چیست؟
مدت زمان لخته شدن خون برای بند آمدن خونریزی مهم است. برای بررسی فاکتورهای انعقادی خون تست‌های متعددی وجود دارد که آزمایش پروترومبین (PT) یکی از آنها است. این آزمایش به شما می‌گوید که آیا خون در مدت زمان مناسبی لخته می‌شود یا خیر؟ در این مقاله هومکا به بررسی این آزمایش و رنج نرمال آن پرداخته است.

آزمایش‌ PT، آزمایش خونی است که مدت زمان لخته شدن خون را اندازه‌گیری می‌‌کند. این تست در کنار آزمایش PTT و آزمایش INR تجویز می‌شود. تجویز آن صرفا برای تشخیص بیماری نیست؛ بلکه نتایج آن برای ارزیابی وضعیت بیمار و بررسی اثرات درمانی رقیق‌کننده‌های خون نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین این تست به عنوان یکی از آزمایش‌های توصیه‌شده قبل از جراحی معرفی شده است. در این مقاله با هومکا همراه باشید تا در مورد آزمایش پروترومبین (PT) بیشتر بدانید. با استفاده از خدمت آزمایش در منزل هومکا می توانید این تست را در منزل انجام دهید. همچنین این فرصت را خواهید داشت تا از خدمت تفسیر آزمایش نیز استفاده کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش پروترومبین چیست؟

آزمایش PT یکی از آزمایشات خونی است که به منظور ارزیابی شدن زمان لخته شدن خون تجویز می‌شود. در واقع این آزمایش صحت و سلامت فاکتورهایی که در انعقاد خون نقش دارند را می‌سنجد. این فاکتورها در پلاسمای خون حضور دارند و به کمک یکدیگر مانع از دست رفتن خون در خونریزی‌ها و بریدگی‌ها می‌شوند.

آزمایش پروترومبین (PT)

 

چرا آزمایش PT تجویز می‌شود؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا خون لخته شود ۱۰ تا ۱۴ ثانیه است. اگر خون سریع‌تر و یا کندتر از زمان نرمال لخته شود فرد دچار مشکل انعقاد خون است و باید تحت درمان قرار بگیرد. اگر پزشک به چنین علائمی در شما پی ببرد، آزمایش پروترومبین را تجویز می‌کند. شایع‌ترین علت تجویز این تست توسط پزشکان ارزیابی پاسخ دارویی در بیماران تحت درمان با داروی وارفارین است تا سلامت فاکتورهای خونی به صورت دوره‌ای ارزیابی گردد. در برخی موارد قبل از عمل جراحی نیز این تست انجام می‌شود تا سرعت لخته شدن خون بیمار سنجیده شود و از خونریزی‌های احتمالی در حین عمل ممانعت گردد. سایر دلایل تجویز این تست به شرح زیر است:

 • بررسی عملکرد کبد
 • کشف علت خونریزی‌ها و یا کبود شدگی‌های غیر نرمال
 •  بررسی اختلالات انعقاد خون در بیماری‌هایی همچون هموفیلی

برای انجام و  تفسیر آزمایش در منزل می‌توانید با هومکا تماس بگیرید. 

call button submit

 

علائم غیر عادی بودن آزمایش PT چیست؟

اگر بریدگی و یا جراحتی در یکی از اندام‌های بدن ایجاد گردد به علت آسیب وارد شدن به رگ‌های موضعی، خون از بافت خارج می‌شود. برای ممانعت از خروج بیش از حد خون از بدن، فاکتورهای انعقادی موجود در پلاسما بلافاصله دست به کار شده و در طی مدت زمان مشخصی خونریزی را مهار می‌کنند.

برای دست یابی به بهترین نتیجه در انعقاد خون بایستی ۱۲ فاکتور خونی و انعقادی به صورت هماهنگ با هم در پروسه‌ای به نام لخته شدن خون ماده‌ای به نام فیبرین را تولید کنند تا خونریزی مهار گردد. در صورتی که هر کدام از این فاکتورها دچار نقص باشند در لخته شدن خون اختلال ایجاد می‌شود. برای مثال در بیماری هموفیلی فاکتور ۸ انعقادی دچار نقص ژنتیکی است و بدن قادر نیست به اندازه کافی آن را در اختیار پلاسمای خون قرار دهد. پیامد چنین وضعیتی خونریزی‌های شدید در جراحات کوچک است و می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. علاوه بر این، ممکن است در برخی بیماری‌های کبدی و کمبود ویتامین K نیز چنین حالتی ایجاد شود. علائم خونریزی‌های غیر طبیعی به شرح زیر است:

 •  کبود شدگی مکرر و بی دلیل پوستی
 •  خونریزی‌هایی که حتی با به کار گیری پانسمان‌های فشاری دیر بند می‌آیند.
 •  خونریزی‌های سنگین قاعدگی
 •  وجود خون در ادرار
 •  خون دماغ شدن‌های مکرر
 •  ورم و درد مفاصل

اگر پزشک یکی از علائم بالا را در فرد مشاهده نماید به وجود نقص در فاکتورهای انعقادی مشکوک شده و آزمایش PT را تجویز می‌کند.

آزمایش پروترومبین (PT)

 

آزمایش PT چگونه انجام می‌شود؟

این آزمایش به شکلی ساده و درچند دقیقه انجام می‌شود. متخصص نمونه گیری در آزمایشگاه تشخیص طبی یک نمونه خون از ساعد شما دریافت کرده و خون گرفته شده را به یک لوله آزمایش انتقال می‌دهد. این لوله برای آزمایشات بیشتر به بخش آزمایشگاهی ارسال شده تا میزان فاکتورهای انعقادی در خون ارزیابی شوند. در نهایت، سرعت زمان لخته شدن خون شما در جواب آزمایش گزارش می‌شود.

هومکا آماده ارائه خدمات آزمایشگاه در منزل است. 

call button submit

 

چگونه برای آزمایش PT آماده شوم؟

معمولا برای آزمایش PT نیاز به تدارک و یا تمهیدات خاصی نیست. با این وجود اگر شما از جمله افرادی هستید که خون آن‌ها دیر لخته می‌شود آزمایشگاه‌ها تمهیدات لازم برای خونریزی بیش از حد را در نظر گرفته‌اند. آزمایش PT یکی از تست‌های بسیار ایمن و بی خطر است. هر چند که ممکن است پس از تست به علت دریافت خون از شما همانند هر آزمایش خونی دیگر افت قند و فشار خون رخ دهد که با نشستن و نوشیدن یک لیوان آب برطرف می‌شود. قبل از آزمایش ممکن است پزشک از شما بخواهد تا مصرف برخی داروها را متوقف کنید. این داروها مثل آسپیرین، هپارین، آنتی هیستامین‌ها و ویتامین C تاثیر منفی بر جواب آزمایش PT دارند.

آزمایش پروترومبین (PT)

 

مقدار نرمال آزمایش PT به چه صورت است؟

آزمایش پروترومبین با واحدی به نام نسبت نرمال شده بین المللی گزارش می‌شود. جواب نرمال در این آزمایش به صورت زیر است:

 • لخته شدن خون در زمان ۱۱ تا ۱۳.۵ ثانیه
 • نسبت INR از ۰.۸ تا ۱.۱

برای بیمارانی که تحت درمان وارفارین هستند این نسبت از ۲ تا ۳  است.

اگر سطح آزمایش PT نرمال نباشد؛ چکار باید کرد؟ سایت Verywell Health به این سوال اینگونه پاسخ داده است: 

اگر نتیجه تست PT، غیرعادی باشد؛ احتمالا پزشک آزمایشات بیشتری را برای شما تجویز خواهد کرد. اگر  هیچ دارویی مصرف نمی‌کنید که بر فاکتورهای انعقاد خون تأثیرگذار  است، پزشک با توجه به شرایط سلامتی شما آن را تجویز خواهد کرد. اگر در حال حاضر دارویی مصرف می‌کنید که لخته شدن خون را تحت تاثیر قرار می‌دهد، احتمالا دوز دارو تغییر داده خواهد شد. 

تفسیر آزمایش

 

چه عواملی بر نتیجه تست PT اثر گذار هستند؟

اگر نسبت INR شما بالاتر از ۱.۱ باشد خون شما کندتر از حالت طبیعی لخته می‌شود. علل احتمالی برای این عارضه به شرح زیر است:

 • اختلالات انعقاد خون
 • وجود نقصی به نام لخته درون عروقی منتشر که در آن فاکتورهای خونی دخیل در انعقاد خون بیش از حد نرمال فعال هستند.
 •  بیماری‌های کبدی
 • سطوح پایین ویتامین K

اگر تحت درمان وارفارین هستید و نتایج آزمایش PT شما خارج از محدوده ۲ تا ۳ باشد به این معناست که جواب آزمایش غیر نرمال است. علت چنین نقصی می‌تواند یکی از موراد زیر باشد:

 • عدم مصرف منظم داروی وارفارین
 • مصرف مشروبات الکلی
 • استفاده خودسرانه از مولتی ویتامین‌ها، قرص‌های مسکن و یا سرماخوردگی که در برخی شرایط با داروی وارفارین تداخل دارند.
 • خوردن و آشامیدن مواد غذایی که با عملکرد وارفارین تداخل ایجاد می کنند، نظیر کلم کیل، اسفناج و مشروبات الکلی

آزمایش پروترومبین (PT)

 

درمان غیر نرمال بودن آزمایش PT چیست؟

اگر نتیجه آزمایش PT خارج از محدوده نرمال باشد بسته به اینکه سرعت انعقاد خون کمتر و یا بیشتر از حد نرمال است، پزشک داروهای مخصوص برای شما تجویز می‌کند که سیستم انعقاد خون را در وضعیت تعادلی مناسب قرار دهد. اگر تحت درمان وارفارین نباشید آزمایشات دیگری برای پی بردن به عوامل زمینه‌ای دخیل در اختلال سیستم انعقاد خون درخواست می‌شود. اما اگر تحت درمان وارفارین بوده‌اید دوز دارو برای شما تغییر خواهد کرد تا نسبت به وضعیت قبل از آزمایش PT عملکرد بهتری ایجاد گردد.

آزمایش پروترومبین (PT)

 

آزمایش خون در منزل با هومکا

هومکا مجموعه‌ای است که خدمات آزمایشگاهی و درمانی در منزل را ارائه می‌دهد. این مجموعه با مراکز معتبر همکاری داشته و خدمات خود را با کیفیتی مطلوب و قیمتی مناسب در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. آزمایش در منزل هومکا تحت پوشش بیمه‌های پایه و تکمیلی است. برای ثبت رایگان درخوست لطفا مراحل زیر را طی کنید: 

 • با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا بر روی بنر ثبت درخواست کلیک کنید و سفارش خود را ثبت نمایید. 
 • کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و جزییات ارائه خدمت را در اختیار شما قرار می‌دهند. با موافقت شما سفارش ثبت نهایی می‌شود. 
 • در نهایت کارشناس هومکا در زمان و مکان تعیین شده، شما را ملاقات خواهد کرد. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش PT به ناشتایی نیاز است؟‌
خیر. این آزمایش به ناشتایی نیاز ندارد.
خدمات هومکا چه شهرهایی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟
ساکنین سراسر استان تهران، کرج وحومه و شهر مشهد می‌توانند از خدمات این مجموعه استفاده کنند.
آیا می‌توانم از خدمت آزمایش در منزل هومکا در روزهای تعطیل استفاده کنم؟
بله. این امکان برای کاربران هومکا فراهم شده است.
آیا می‌توانم بدون نسخه از خدمت آزمایش در منزل هومکا استفاده کنم؟
بله. آزمایش در منزل هومکا با درخواست و همچنین نسخه پزشک انجام خواهد شد.
نتیجه آزمایش در منزل هومکا چگونه ارائه می‌شود؟
نتیجه آزمایش به صورت آنلاین در پنل کاربری شما نمایش داده خواهد شد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...