تزریقات در منزل
در این مقاله شما با انواع و روش های تزریقات در منزل آشنا شوید.

در شرایط بهداشتی کنونی، تزریقات در منزل توسط افراد متخصص در این کار، مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین روش ممکن برای انجام تزریقات می‌باشد. اگر مشتاق افزایش اطلاعات خود در این زمینه هستید، با ما در این مقاله همراه باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در هوم کا تماس بگیرید

تزریقات در منزل

از آن جایی که سریع‌ترین راه جذب دارو تزریق است همه افراد در طول زندگی خود بارها نیاز به تزریقات پیدا می‌کنند. به ویژه افرادی که دارای بیماری خاصی هستند و نیاز به مراقبت‌های ویژه در منزل دارند یا سالمندانی که داروهای خود را از راه تزریق دریافت می‌کنند.
اغلب افراد به اشتباه فکر می‌کنند که برای انجام تزریقات باید حتما به مطب پزشک یا درمانگاه مراجعه کنند. از این رو در برخی موارد به دلیل این که بیمار از توانایی لازم برای رفتن به درمانگاه یا بیمارستان بی‌بهره است، انجام تزریقات را به تاخیر می‌اندازند که ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.
بهترین گزینه پیش رو برای این افراد، استفاده از سرویس تزریقات در منزل است. البته تزریقات در محل، باید توسط افراد متخصصی انجام شود که دارای مدرک معتبر و تجربه کافی در این زمینه هستند. پس از انجام تزریقات، برای پیگیری و اطمینان از بهبود فرد بیمار، پزشک در منزل می تواند زمینه های انجام آزمایش در منزل را فراهم آورد. نتیجه این آزمایش گویای وضعیت بیمار و تاثیر درمان بر او و بیماری خواهد بود.
از آن جایی که ممکن است برخی افراد در مورد خدمات تزریقات در محل اطلاعات کافی در دست نداشته باشند ما بر آن شدیم تا در این مقاله به سوالات رایج در این زمینه پاسخ دهیم. برخی از این سوالات عبارتند از:
تزریقات در منزل توسط چه کسانی انجام می‌شود؟
برای دریافت خدمات تزریقات در منزل باید به کجا مراجعه کنیم؟
تعرفه تزریقات در منزل چقدر است؟
از آن جایی که خود ما و یا اطرافیان ما ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به انجام تزریقات در منزل داشته باشند به شما توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

 

انواع روش های تزریق

پرستار برای انجام تزریقات با توجه به نوع دارو از روش‌های مختلف استفاده می‌کند. تزریق می‌تواند به یکی از روش‌های زیر انجام شود. 

وریدی: تزریق وریدی در شرایطی انجام می‌شود که بیمار به دلایل مختلف قادر به دریافت مایعات و مواد غذایی از طریق دهان نیست. پرستار، وریدی را برای تزریق انتخاب می‌کند که به راحتی قابل لمس باشد و در صورت امکان در دست غیر قابل بیمار باشد. 

 عضلانی: در تزریق عضلانی دارو در عضله و زیر بافت جلدی تزریق می‌شود. این نوع رایج‌ترین روش تزریق است و در شرایطی از این روش استفاده می‌شود که دارو جذب گواراشی نداشته باشد و یا این احتمال وجود داشته باشد که به آن آسیب برساند. پرستار می‌تواند با توجه به شرایط بیمار، تزریق را در ناحيه ونتروگلوتيال بر روي عضله گلوتئوس متوسط و یا دور سوگلوتيال بر روي عضلات ضخيم باسن انجام دهد.

 داخل جلدی: از این روش برای تزریق مقدار کمی از دارو به داخل لایه‌های پوست برای تشخیص و تست حساسیت استفاده می‌شود. سطح میانی ساعد بالای بازو، کتف و بالای سینه معمولا برای تزریق داخل جلدی انتخاب می‌شوند. نکته مهم این است که محل تزریق داخل جلدی نباید مو داشته باشد و فاقد ورید و هرگونه تغییر رنگی باشد. 

 زیر جلدی: بسیاری از داروها مانند واکسن به صورت وریدی تزریق می‌شوند. از این روش زمانی استفاده می‌شود که نیاز به جذب آهسته دارو باشد. سطوح قدامی و طرفی ران، قسمت تحتانی دیواره شکم و بافت چربی، قسمت پایین و پشتی و خلف بازوها از محل‌های مناسب برای تزریق زیر جلدی هستند. 

توجه به این نکته حائز اهمیت است که انجام هر یک از روش‌های فوق نیازمند مهارت‌های مخصوص است و تزریقات نباید توسط افرادی غیرحرفه‌ای انجام شود. واکسن آنفولانزا در منزل یکی از خدمات نو ظهور تزریقات در منزل می‌باشد.

 

وسایل تزریقات

قبل از انجام تزریقات باید وسایل مورد نیاز آماده شود. ترالی پنبه، الکل، تیغ، پنس، دستکش، سرنگ و سر سوزن، گاز استریل و گارو از وسایل ضروی برای انجام تزریقات هستند.
سرنگ و سوزن‌ها انواع مختلفی دارند که پرستار با توجه به نوع دارو باید سرنگ مناسب را برای تزریق انتخاب کند. سرنگ‌ها در اندازه‌های یک سی سی تا پنج سی سی در داروخانه موجود هستند. البته سرنگ‌های بزرگتر با حجم بیشتر نیز وجود دارند که استفاده از آن‌ها برای تزریقات متداول نیست.
سرنگ‌ها با توجه به نوع دهانه به چهار دسته سر پیچ‌دار، اسلیپ، خارج از مرکز و کانتری تقسیم می‌شوند. سرنگ‌های رایج برای تزریق سرنگ اسلیب و سرپیچ‌دار است. سرنگ با سر سوزن مناسب میزان درد هنگام تزریق را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. 

 

تزریق عضلانی

همان طور که قبلا اشاره کردیم یکی از روش‌های تزریق، تزریق عضلانی است. در این روش دارو به صورت مستقیم وارد عضله می‌شود و از این روش در اغلب موارد برای تزریق واکسن و آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود.
تزریق عضلانی نسبت به سایر روش‌ها دارای برخی مزیت‌های قابل توجه می‌باشد. به عنوان مثال با توجه به این که سیستم خون رسانی در عضلات قوی‌تر است، جذب دارو از طریق عضلات سریع‌تر انجام می‌شود و می‌تواند روند بهبودی بیمار را تسریع ببخشد. از طرف دیگر بافت عضلات می‌تواند داروی بیشتری را نسبت به بافت چربی در خود نگهداری کند. 
تزریق عضلانی باید توسط پرستار با تجربه انجام شود زیرا در صورتی که فرد تزریق کننده از مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است تزریق به شریان بخورد که عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. افرادی که پس از تریق عضلانی دچار خونریزی زیاد یا طولانی شدند و علائم آلرژیک مانند تورم یا مشکلات تنفسی را داشته باشند، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنند. این نکات جزو مواردی هستند که پرستار در منزل به خوبی از آن‌ها مطلع است.
برای کاهش درد تزریق عضلانی باید تا جایی که امکان دارد از بیمار درخواست شود که عضلات خود را شل کند و از تزریق زیاد در یک محل اجتناب گردد.

 

مزایای  تزریقات در منزل

یکی از روش‌های رایج برای انجام تزریقات، مراجعه به درمانگاه است. اما گاهی اوقات ممکن است امکان جابجایی بیمار وجود نداشته باشد. به عنوان مثال سالمندان بیماری که محدودیت حرکتی دارند انتقال آن‌ها به مطب پزشک و یا درمانگاه‌ها با دشواری همراه است. 
از طرف دیگر بعضی از کودکان به دلیل ترس از حضور در محیط درمانگاه از انجام تزریقات ممانعت به عمل می‌آورند. یکی از بهترین گزینه‌ها برای این دسته از افراد استفاده از خدمات تزریق در منزل است.
 تزریقات در منزل نه تنها باعث ایجاد احساس آرامش و امنیت در بیمار می‌شود بلکه موجب صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود. با انجام تزریقات در منزل نیازی به مراجعه به درمانگاه و ایستادن در صف‌های طولانی نیست. 
همچنین استفاده از خدمات تزریق در منزل یک گزینه مناسب برای کسانی است که به دلیل سیستم ایمنی پایین نگران ابتلا به عفونت‌های محیط بیمارستان هستند.

به خصوص در شرایط کنونی و ظهور بیماری کرونا، تزریقات در منزل می‌تواند به میزان زیادی از نگرانی خانواده‌ها برای حضور در اماکن درمانی می‌کاهد. تست کرونا در منزل می‌تواند به افرادی که مشکوک به ابتلای به کرونا هستند و علائم آن را دارند، کمک بسیاری کند. این افراد پس از تست ودر صورت مثبت بودن نتیجه آن، خود را قرنطینه خواهند کرد. در چنین شرایطی استخدام پرستار بیمار مناسب ترین راه برای پرستاری از بیمار مبتلا به کرونا است.

 

 

این افراد همچنین می توانند از خدمات مشابه دیگری که براساس تجربیات پیشین همزمان با انجام خدمات تزریقات در منزل مورد نیاز هستند، استفاده کنند. خدماتی مانند سرم در منزل و پانسمان در منزل جزو این خدمات هستند که بر اساس نیاز بیمار قابل ارائه می باشند.

 

تزریقات در محل

تزریقات در محل توسط پرستار انجام می‌شود که از مهارت انجام تزریقات به صورت زیر جلدی، داخل عضله، داخل جلدی و وریدی برخوردار است. پرستار بعد از انجام تزریقات در محل، زمانی را به بررسی وضعیت بیمار بعد از تزریق اختصاص می‌دهد تا در صورت لزوم اقدامات احتیاطی را انجام دهد.
البته خدمات تزریقات در محل شامل تزریق سرم نیز می‌باشد و بیمارانی که با دستور پزشک نیاز به دریافت سرم دارند می‌توانند از این خدمات بهره مند شوند. اما نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که تزریقات باید توسط پرستار مجرب انجام شود. به همین دلیل برای دریافت خدمات تزریقات در محل توصیه می‌شود که تنها به مراکز معتبر مراجعه شود. این مراکز باید دارای مجوز رسمی باشند و توسط نهادهای نظارتی مربوطه به تایید رسیده باشند. 

 

هزینه تزریقات در منزل

تعرقه تزریقات در منزل با توجه به نوع تزریق می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال تعرفه تزریق سرم در منزل با تعرفه تزریق آمپول عضلانی متفاوت است. اما از آن جایی که پرستار برای انجام تزریقات در محل حاضر می‌شود در هزینه‌های رفت و آمد صرفه جویی می‌شود.

 

انجام تزریقات در منزل

خدمات تزریقات در منزل شامل تزریق سرم و آمپول‌های وریدی و عضلانی است. همان طور که اشاره کردیم انجام تزریقات در محل دارای مزایای بسیار زیادی است. انجام تزریقات در منزل برای بیمارانی که عمل جراحی انجام داده‌اند و سالمندانی که به دلیل کهولت سن توانایی مراجعه به درمانگاه را ندارند یک راه حل مناسب برای دریافت دارو در زمان تعیین شده توسط پزشک است.
همچنین برخی از کودکان به دلیل داشتن فوبیای تزریق هنگام مراجعه به درمانگاه دچار ترس و اضطراب می‌شوند. به همین علت انجام تزریقات برای این گروه از کودکان همواره با مشکلاتی همراه بوده است. والدین می‌توانند برای کاهش استرس کودکان از خدمات تزریقات در منزل بهره مند شوند. از آن جایی که تزریق در محیط منزل و در حضور والدین انجام می‌شود به طور چشم‌گیری از میزان نگرانی کودکان برای انجام تزریق کاسته می‌شود. 

 

 

تزریقات در منزل با پرستاران هوم کا 

هوم کا با هدف ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان خود با بهره گیری از بهترین پرستاران خدمات تزریقات در منزل را با قیمت مناسب و در سریع‌ترین زمان ممکن ارائه می‌دهد. با توجه به این که انجام تزریقات توسط افرادی فاقد صلاحیت می‌تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد، تمام پرستاران پس از انجام مصاحبه‌های تخصصی به استخدام این مجموعه درآمده‌اند.
از طرف دیگر تزریقات در محل با پرستاران هوم کا  با رعایت کامل استانداردهای ایمنی صورت می‌گیرد. تزریقات در محیط‌های آلوده توسط افراد غیر متخصص و استفاده نامناسب از سرنگ‌ها می‌تواند یک تهدید جدی برای سلامتی هر فردی باشد. 
از این رو برای دریافت خدمات تزریقات در منزل کافی است تا با مشاوران هوم کار در ارتباط باشید تا در کوتاه‌ترین زمان متخصص به محل شما اعزام شود. 
 

تاریخ به روز رسانی: 1399/06/19

نظرات

شما هم می‌توانید درمورد این خدمت نظر دهید.

برای ثبت نظر کافیست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

افزودن نظر


سوالات متداول

قیمت خدمات مراقبت و پرستاری در هوم کا چگونه تعیین می شود؟
کارشناسان هوم کا پس از دریافت نیازهای دقیق متقاضی بر اساس تعرفه های موجود، بازه قیمتی و پیشنهادات خود را به مشتری اعلام می کنند. این بازه قیمتی بسته به نیازهای مشتری متغیر است و لازم است تا کارشناسان به طور دقیق نیازهای متقاضی و شرایط سالمند، کودک و یا بیمار را بدانند. بدین منظور متقاضیان می توانند از مشاوره رایگان کارشناسان هوم کا استفاده کنند.
هوم کا چگونه افراد متخصص در مراقبت و پرستاری را جذب می کند؟
ثبت رایگان درخواست