آزمایش RBC
خانه
مقالات
آزمایش RBC

آزمایش RBC

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/10/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آزمایش RBC به شما چه می‌گوید؟
آیا دچار ضربان نامنظم، رنگ پریدگی پوست، تنگی نفس و خستگی مداوم هستید؟ آزمایش RBC، یکی از راه‌های فهمیدن اکسیژن خون پایین یا بالا است و ممکن است نرمال نبودن آن باعث این علائم در شما شده باشد. این آزمایش میزان گلبول‌های قرمز خون را اندازه‌گیری می‌کند. با این مقاله از هومکا همراه باشید تا در رابطه با این فاکتور مهم در آزمایش خون بیشتر بدانیم.

آزمایش RBC یا Red blood cell، تعداد گلبول‌های قرمز (RBC) خون یا همان اریتروسیت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. گلبول‌های قرمز اکسیژن را از ریه‌ها گرفته و به سلول‌های بدن می‌رسانند. بالا یا پایین بودن تعداد گلبول‌های قرمز می‌تواند نشان دهنده یک اختلال خونی باشد. آزمایش RBC این امکان را به شما می‌دهد تا قبل از جدی شدن بیماری، درمان را شروع کنید. این آزمایش یکی از فاکتورهای آزمایش CBC یا شمارش کامل سلول‌های خونی است. در این مقاله با هومکا همراه باشید تا بدانید آزمایش RBC چگونه انجام می‌شود و تفسیر آن چگونه است؟ 

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با RBC در آزمایش خون تنظیم شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید و یا از خدمت تفسیر آزمایش خون آنلاین توسط پزشک هومکا استفاده کنید.

 

RBC در آزمایش خون چیست؟

منظور از RBC در آزمایش خون، گلبول‌های قرمز موجود در خون است. آزمایش RBC با هدف تعیین و شناخت سطح پایین یا سطح بالای گلبول‌های قرمز انجام می‌گیرد. هموگلوبین موجود در RBC اکسیژن مورد نیاز بافت‌های بدن را تامین می‌کند. هموگلوبین برای زنده ماندن بافت و ارگان‌های بدن عاملی حیاتی به‌شمار می‌رود، در واقع تعداد گلبول‌های قرمز و مهم‌تر از آن، میزان هموگلوبین، ظرفیت اکسیژن‌رسانی خون به مجموعه بافت‌های بدن را تعیین می‌کند.

آزمایش RBC

چنانچه فرد علائمی نظیر سردرد، ضربان نامنظم، رنگ پریدگی پوست، نفس تنگی و خستگی مزمن داشته باشد مشکوک به RBC پایین و یا اکسیژن خون پایین است. اگر فرد علائمی نظیر خستگی، درد مفاصل، خارش پوست کف پا و دست و اختلال در خواب داشته باشد مشکوک به سطح RBC بالا (به بیان دقیق‌تر هموگلوبین بالا) است و در هر دو مورد متخصص انجام آزمایش CBC را ضروری می‌داند.

اگر نیاز به انجام آزمایش در منزل و یا تفسیر آنلاین آزمایش دارید، بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

شرایط انجام آزمایش RBC

در این آزمایش نمونه‌گیر با استفاده از سرنگ از رگ شما نمونه خون دریافت می‌کند. ممکن است هنگام ورود و خروج سوزن کمی احساس سوزش کنید. این آزمایش به شرایط و آمادگی خاصی نیاز ندارد. اما چون اغلب همراه با فاکتور‌های دیگری تجویز می‌شود، باید نیاز به ناشتایی در سایر فاکتور‌ها نیز بررسی شود.

بالا بودن rbc در آزمایش خون

 

تفسیر آزمایش خون RBC

سطح RBC ممکن است در اثر مصرف داروهایی بخصوص، تغذیه یا عواملی دیگر در زمان تست دچار تغییر شود. بنابراین پیش از انجام تست باید این موضوع و داروهای مصرفی خود را با پزشک متخصص درمیان بگذارید و یا می‌توانید از خدمات پزشک متخصص در منزل هومکا بهره ببرید.

 • حدود نرمال تست RBC برای مردان بالغ: سطح نرمال برای مردان بالغ بین ۴.۴ تا ۶.۲ میلیون گلبول قرمز در هر میکرولیتر می‌باشد.
 • حدود نرمال تست RBC در زنان: مابین ۴.۲ تا ۵.۶ میلیون گلبول قرمز در هر میکرولیتر. توجه کنید که این سطح مربوط به بانوانی است که علائم بارداری ندارند و یا دوره بارداری را پشت سر نمی‌گذارند.

آزمایش RBC

 

بالا بودن RBC در آزمایش خون نشانه چیست؟

بالا بودن RBC در آزمایش خون در بسیاری از موارد ناشی از موقعیت‌ها و شرایط ناپایداری هستند که برای فرد به‌وجود می‌آیند. برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

 • اگر از ارتفاعات پایین به ارتفاعات بالا بروید حدود چند روز یا چند هفته تعداد گلبول‌های قرمز بیشتر خواهد بود، چراکه ارتفاعات از سطح اکسیژن کمتری برخوردارند
 • اگر داروهایی مثل متیل دوپا، جنتامایسین مصرف می‌کنید ممکن است سطح RBC در آزمایش بیش از حد نرمال نشان داده شود. جنتامایسین آنتی‌بیوتیک موثر در رفع عفونت خون است و متیل دوپا نیز جهت درمان فشارخون تجویز می‌شود، توجه کنید که درصورت مصرف داروهایی از این قبیل پیش از تست باید به متخصص اطلاع دهید
 • فیبروز ریوی: در برخی از موارد بالا بودن RBC به بروز آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب و فیبروز ریوی بازمی‌گردد. این بیماری‌ سبب افت اکسیژن خون می‌شود.
 •  سرطان کلیه یا بیماری کلیوی: در مواردی افزایش گلبول‌های قرمز نشانه‌ای از این است که فرد دچار بیماری کلیوی یا علائم سرطان کلیه است

البته بالا بودن نتایج تست RBC می‌تواند ناشی از موارد دیگری همچون کم‌آبی بدن، بروز بیماری مغز استخوان که ژنتیکی است، بیماری قلبی و مصرف دخانیات باشد.

همچنین سایت معتبر Mayo Clinic در خصوص RBC بالا می‌گوید:

تعداد بالای گلبول‌های قرمز خون نشان‌دهنده افزایش سلول‌های حامل اکسیژن در جریان خون است. گلبول‌های قرمز خون، اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن منتقل می‌کنند. میزان طبیعی تعداد گلبول قرمز در بزرگسالان ۴.۳۵ تا ۵.۶۵  میلیون گلبول قرمز در هر میکرولیتر (میلی لیتر) برای مردان و ۳.۹۲ تا ۵.۱۳  میلیون گلبول قرمز در هر میلی لیتر خون برای زنان در نظر گرفته می‌شود. در کودکان نیز  تعداد گلبول قرمز با توجه به سن و جنسیت تغییر می‌کند.

برای ورود به صفحه ثبت درخواست انواع خدمات آزمایشی در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

علائم بالا بودن RBC در آزمایش خون چیست؟

علائم بالا بودن مقدار RBC در خون عبارت است از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • مشکلات بینایی

 

پایین بودن RBC در آزمایش خون نشانه چیست؟

نتایج آزمایش خون شما نشان‌دهنده طبیعی یا غیرطبیعی بودن مقادیر گلبول‌های قرمز است. اگر مقدار RBC پایین‌تر از حد نرمال باشد، احتمالا شما به یکی از مشکلات زیر مبتلا هستید.

 • کم‌خونی
 • لوسمی
 • سوء تغذیه
 •  نارسایی مغز استخوان
 • خون‌ریزی داخلی یا خارجی
 • فقر آهن
 • اختلالات تیروئید
 • عوارض برخی داروها مانند داروهای شیمی‌درمانی و کلرامفنیکل
 • مولتیپل میلوما یا سرطان مغز استخوان
 • نارسایی کلیه
 • بارداری

 کمبود گلبول قرمز در خون می‌تواند علائم و عوارض مختلفی را ایجاد کند. 

آزمایش RBC

 

علائم پایین بودن RBC در آزمایش خون چیست؟

اگر مقدار RBC در خون شما کم باشد، ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کنید:

 • ضعف و خستگی
 • تپش و افزایش ضربان قلب
 • رنگ‌پریدگی پوست

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تست RBC  در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

چرا آزمایش خون RBC تجویز می‌شود؟  

RBC بخشی از آزمایش شمارش کامل خون یا CBC محسوب می‌شود. آزمایش کامل خون را با حرف اختصاری CBC یا Complete Blood Count می‌شناسیم. در آزمایش سی بی سی لازم است تمام اجزایی که در خون وجود دارند مورد اندازه‌گیری قرار بگیرند، که بخشی از آن نیز به RBC یا گلبول‌های قرمز خون اختصاص داده می‌شود.
در آزمایش CBC علاوه‌بر شمارش گلبول‌های قرمز موارد زیر نیز در تست‌های مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 • هموگلوبین
 • هماتوکریت: این تست نسبت حجم گلبول‌های قرمز خون به کل حجم خون در بدن را نشان می‌دهد. در واقع تست هماتوکریت تکمیل کننده  تست RBC می‌باشد.
 • شمارش پلاکت خون: عامل انعقاد خون و ترمیم کننده زخم‌ها
 • شمارش گلبول‌های سفید خون: بیانگر عملکرد سیستم ایمنی بدن
 • RBC 

در مواردی که متخصص علائم مشکوک به عدم سطح نرمال گلبول‌های قرمز یا کاهش و افزایش آن‌ها را در بیمار مشاهده کند، انجام تست RBC را توصیه می‌کند. نشانه‌هایی که لزوم انجام تست RBC (به طور کامل‌تر CBC) را بیشتر می‌کنند شامل:

 •  نامنظم شدن تنفس
 • بی‌قراری بیمار بدون علت زمینه‌ای مشهود
 •  افزایش تحریک پذیری بیمار
 •  پوست فرد به آبی متمایل شده است.
 • فرد تمرکز کافی ندارد و در اصطلاح گیج است.

آزمایش RBC

 

برای داشتن مقدار طبیعی RBC در خون چه کنیم؟

اساسی‌ترین کار برای داشتن مقدار طبیعی گلبول‌های قرمز در خون تغییر سبک زندگی است. تغذیه سالم، عدم استعمال دخانیات، ورزش منظم، نوشیدن آب و مصرف نکردن خودسرانه دارو از جمله اقداماتی است که باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشید.

 

نقش تغذیه در افزایش RBC در خون

مصرف غذاهای حاوی مواد مغذی باعث افزایش سطح RBC در خون می‌شود. این مواد مغذی عبارت‌اند از:

 • آهن؛ گوشت گاو و گوسفند، جگر، سبزیجات برگ‌دار سبز مانند اسفناج، میوه خشک مانند کشمش، حبوبات و زرده تخم‌مرغ سرشار از آهن است.
 • فولیک اسید؛ در بسیاری از مواد مانند نان و غلات غنی‌شده، سبزیجات برگ‌دار تیره مانند اسفناج و کلم موجود است.
 • ویتامین B12؛ گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و لبنیات مثل شیر و پنیر از منابع غنی ویتامین B12 هستند.
 • ویتامین A؛ هویج، سیب‌زمینی شیرین، فلفل قرمز و میوه‌هایی مانند هندوانه و گریپ‌فروت سرشار از ویتامین A هستند.
 • ویتامین C؛ مرکبات، گوجه‌فرنگی، بروکلی و سیب‌زمینی از منابع شاخص ویتامین C هستند.

rbc چیست

 

آزمایش خون RBC در منزل

مجموعه هومکا در زمینه خدمات آزمایشگاهی و درمانی در منزل فعالیت دارد. اگر نیاز به انجام آزمایش RBC در منزل و یا تفسیر آن به صورت آنلاین توسط پزشک دارید، هومکا بهترین خدمات را به شما ارائه خواهد کرد.

دکمه ثبت درخواست رایگان

اگر می‌خواهید از خدمت آزمایش در منزل و یا تفسیر آنلاین آزمایش هومکا بهره ببرید، کافی است به سایت این مجموعه مراجعه کرده و بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید. به این ترتیب به صفحه ثبت سفارش هدایت خواهید شد. در این مرحله چند سوال کوتاه با هدف ارائه خدمات بهتر از شما پرسیده می‌شود. کارشناسان ما پس از دریافت سفارش، با شما تماس گرفته و جزییات بیشتری در اختیار شما قرار خواهند داد. با تایید شما، درخواست به صورت نهایی ثبت خواهد شد.

دسترسی سریع

سوالات متداول

RBC در آزمایش خون چیست؟
منظور از RBC در آزمایش خون، گلبول‌های قرمز موجود در خون است. آزمایش RBC با هدف تعیین و شناخت سطح پایین یا سطح بالای گلبول‌های قرمز انجام می‌گیرد.
بالا بودن RBC در آزمایش خون به چه معناست؟
بالا بودن RBC نشان دهنده یک بیماری به نام پلی سیتمی ورا است. در این حالت مغز استخوان تعداد زیادی گلبول قرمز تولید می‌کند. این امر می‌تواند منجر به غلیظ شدن خون، جریان آهسته خون و در نهایت لخته شدن خون شود.
آیا سطح نرمال RBC در مردان و زنان تفاوت دارد؟
بله. سطح نرمال آزمایش RBC برای مردان بین ۴/۴ تا ۲/۶ میلیون گلبول قرمز در هر میکرولیتر قرار دارد. این میزان برای زنان به ۲/۴ تا ۴/۵ میلیون سلول در هر میکرولیتر می‌رسد.
چه چیزی باعث افزایش گلبول های قرمز خون می‌شود؟
مصرف مواد غذایی همچون گوشت قرمز، سبزیجات تیره و برگ دار مانند اسفناج و کلم پیچ، میوه های خشک، حبوبات و زرده تخم مرغ می‌تواند منجر به افزایش سطح RBC در خون شود.
خدمات هومکا در چه استان‌هایی ارائه می‌شود؟
در حال حاضر ساکنین سراسر استان تهران، کرج و حومه و مشهد می‌توانند از خدمات این مجموعه بهره ببرند.
نتیجه آزمایش در منزل هومکا چگونه ارائه می‌شود؟
هومکا نتیجه آزمایش را در پنل کاربری شما به طور آنلاین نمایش خواهد داد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...