آزمایش PBS
خانه
مقالات
آزمایش PBS

آزمایش PBS

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1403/04/27
آزمایش PBS چیست؟
اگر با کبودی‌های نابجا بر روی بدن مواجه هستید یا استخوان دردهای بی‌دلیل و مبهم را تجربه می‌کنید، شاید بهتر باشد آزمایش FBS را انجام دهید. در این تست ساختار، عملکرد و تعداد گلبول‌های قرمز خون مورد بررسی قرار می گیرند. باید بدانید که این آزمایش جزیی از آزمایش شمارش خون یا همان تست CBC است. در این مقاله با هومکا همراه شوید تا اطلاعات مفیدی از این آزمایش در اختیار شما قرار بگیرد.

برای تشخیص و پایش کم خونی آزمایش‌های متعددی وجود دارد که یکی از آنها آزمایش PBS است. به طور ساده باید گفت تعداد و شکل گلبول‌های قرمز بر چگونگی انتقال اکسیژن در بدن نقش کلیدی دارند. با استفاده از نتایج این آزمایش، پزشکان به خوبی می‌توانند تعداد و شکل سلول‌های خونی را مورد بررسی قرار دهند. اگر می‌خواهید اطلاعات جامع و مفیدی در مورد آزمایش ‌PBS، علت انجام و تفسیر آنلاین آزمایش بدست آورید، مطالعه مقاله زیر از هومکا به شما پیشنهاد می‌شود. همچنین می‌توانید از خدمت آزمایش در منزل برای انجام این تست بهره‌مند شوید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش PBS چیست؟

آزمایش PBS با هدف بررسی بیماری‌های خونی انجام می‎‌شود. PBS مخفف Peripheral Blood Smear (اسمیر خون محیطی) است. در طی آن به بررسی ساختار خون پرداخته خواهد شد. در ساختار خون گلبول‌های سفید، قرمز، پلاکت و پلاسما وجود دارد. این آزمایش پلاکت، گلبول‌های سفید و قرمز خون را آنالیز خواهد کرد. از گلبول‎های سفید به عنوان بخشی از سیستم دفاعی بدن یاد می‌‎شود. گلبول‌های قرمز نقش اکسیژن رسانی به اندام‎های مختلف بدن را دارند و پلاکت‌ها همان موادی هستند که باعث لخته شدن خون و قطع خونریزی می‎‌شوند.
بروز هرگونه اختلال در این اجزا زمینه را برای بروز بیماری‌های جدی خونی فراهم خواهد کرد. برای مثال اگر گلبول‎های سفید خون با مشکل مواجه شوند، بدن در برابر بیماری‎‌ها مقاومتی از خود نشان نخواهد داد. با استفاده از آزمایش PBS ساختار، عملکرد و تعداد سلول‌های خونی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آزمایش PBS

 

علت انجام آزمایش PBS

علت انجام آزمایش PBS می‌‎تواند مربوط به بیماری‎های سلول‎‌های خونی باشد. برخی بیماری‌ها نشانه‌های خاصی دارند که پزشک با بررسی علائم این آزمایش را تجویز خواهد کرد. از جمله آن‌ها به موارد زیر اشاره شده است:

 • کاهش وزن ناگهانی و بی‌دلیل
 • کبودی‌های غیر عادی در بدن
 • عفونت‌های شدید بدون توجیه خاص
 • استخوان دردهای بی‌دلیل و مبهم
 •  بثورات پوستی مشکوک
 • زردی پوست

 

 بیماری‌های مربوط به پلاکت‌ها

 • بیماری‌های میلوپرولیفراتیو که در طی آن سلول‌های خونی در مغز استخوان رشد خواهند کرد.
 • ترومبوسیتوپنی. در این بیماری میزان پلاکت‌های خون کاهش خواهد یافت. این امر می‌تواند به دلیل بروز عفونت باشد.

همچنین سایت معتبر کتابخانه ملی پزشکی آمریکا (Medline Plus) در خصوص پلاکت‌ها گفته است:

پلاکت‌ها یا ترومبوسیت‌ها نوعی سلول‌های خونی هستند. آنها به صورت یک بافت اسفنج مانند در استخوان های شما تشکیل می‌شوند. پلاکت‌ها نقش عمده ای در لخته شدن خون دارند. به طور معمول، هنگامی که یکی از رگ‌های خونی آسیب می‌بیند، شروع به خونریزی می‌کند. پلاکت‌ها لخته می‌شوند (به هم می‌پیوندند) تا سوراخ رگ خونی را متصل کرده و خونریزی را متوقف کنند. 

آزمایش PBS

 

بیماری‌های مربوط به گلبول قرمز

 • کم خونی داسی شکل.

این بیماری ارثی بوده و در طی آن گلبول‌های قرمز شکل طبیعی و نرمال ندارند.

 • کم خونی به دلیل به کمبود آهن.

بدن برای تولید گلبول‌ها قرمز به منابع آهن نیاز دارد. در غیر این صورت با کمبود این سلول‌ها در بدن مواجه خواهد شد. از آزمایش فریتین به منظور بررسی ذخایر آهن در بدن استفاده می‌‎شود.

 • پلی سیتمی ورا.

در این بیماری بدن بیش از حد داری گلبول‌های قرمز است.

تفسیر آزمایش

 

بیماری‌های مربوط به گلبول‌ سفید

 

 • انواع سرطان مانند لوسمی (‌ سرطان خون)  و لنفوما
 • هپاتیت C که از جمله عفونت‌های ویروسی به شمار می‌رود.
 • ایدز که در طی آن سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می‌شود.
 • انواع عفونت‌های قارچی 

برخی متخصصان نیز برای بررسی بیماری‌های زیر این آزمایش را تجویز خواهند کرد:

 •  اختلالات کلیوی 
 • کم کاری تیروئید
 • ناراحتی‌های کبد

هومکا این امکان را به شما می‌دهد که از خدمات آزمایش در منزل بهرمند شوید.

آزمایش PBS

 

تفسیر آزمایش PBS

زمانی که سلول‌های خونی از نظر شکل و تعداد وضعیت طبیعی داشته باشند، نتیجه آزمایش نرمال در نظر گرفته خواهد شد. برای مثال نوزادن در هنگام تولد تعداد گلبول‌های سفید بیشتری دارند. با رشد آنها از میزان این سلول‌های خونی کاسته خواهد شد.  

تفسیر آزمایش PBS با توجه به نوع بیماری فرد انجام خواهد شد. برای مثال گلبول‌ها قرمز شکل و اندازه‎ایی یکنواخت دارند. برخی شرایط و بیماری‎‌ها بر تعداد و شکل آنها تاثیر خواهند گذاشت. اندازه گلبول‌های قرمز بالغ به ۷ تا ۸ میکرون می‌رسد. هر شرایطی که باعث تغییر آنها از نظر شکل، ساختار و تعداد شود، به عنوان نتیجه غیر عادی به‌شمار می‌رود. آگاهی از علائم اختصاری آزمایش خون می‌تواند در تفسیر آزمایشات خون کاربردی باشد.

تفسیر آزمایش

 

شرایط انجام آزمایش PBS

برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست. همچنین می‎‌توانید رژیم غذایی معمولی خود را داشته باشید.
مصرف برخی از داروها مانند انواع آنتی‎‌بیوتیک، داروهای ضد التهاب استروئیدی (NSAID )و گلوکورتیکواستروئیدها بر نتیجه آزمایش تاثیر خواهند گذاشت. بنابراین لازم است در مورد آنها با پزشک مشورت داشته باشید.
مصرف برخی از داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین می‌‎تواند منجر به خونریزی شود. به همین دلیل ممکن است پزشک مصرف این داروها را قبل از انجام آزمایش PBS منع یا محدود نمایید.
برای انجام این آزمایش به یک قطره خون نیاز است که از نوک انگشتان گرفته خواهد شد. در مورد نوزادن نمونه خون از پاشنه پا گرفته می‌شود. برای این منظور از ابزاری به نام «لانست» استفاده خواهد شد. به این ترتیب سوراخ کوچکی بر روی نوک انگشت ایجاد می‎‌شود. قطره خون بر روی یک لام قرار می‎‌گیرد و بلافاصله بر روی سطح آن به صورت یک لایه نازک پخش خواهد شد.

 

تست های مرتبط با آزمایش PBS

 •  آزمایش CBC یا همان تست شمارش سلول‌های خونی. این آزمایش به تنهایی شامل چندین آزمایش است و  برای تشخیص و پایش بسیاری از بیماری‌ها تجویز می‌شود. 
 • آزمایش RBC یا تست شمارش گلبول قرمز. این تست جزیی از آزمایش CBC است. 
 • آزمایش WBC یا آزمایش شمارش گلبول‌های سفید خون نیز به عنوان بخشی از آزمایش CBC به‌شمار می‌رود. 

برای ثبت درخواست آزمایش PBS در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

انجام آزمایش PBS در منزل

برای انجام آزمایش PBS لازم نیست به آزمایشگاه مراجعه کنید. با استفاده از خدمت آزمایش در منزل هومکا راحت‌تر از آنچه که تصورش را کنید، می‌توانید این تست را در خانه انجام دهید. بیایید با هم امتحان کنیم. همین حالا بر روی دکمه بنر ثبت درخواست کلیک کنید و درخواست خود را ثبت نمایید.

تا اینجا درخواست شما به صورت موقت ثبت شده است. حالا باید منتظر بمانید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند. نگران نباشید اصلا قرار نیست زیاد وقت شما تلف کنیم. پس از چند دقیقه این تماس برقرار خواهد شد و به سوالات شما پاسخ داده می‌شود. در صورتیکه موافق باشید، درخواست ثبت نهایی می‌شود. حالا فقط باید منتظر بمانید تا متخصص هومکا زنگ خانه شما را بفشارد. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش PBS باید ناشتا باشم؟
خیر این آزمایش به ناشتایی نیاز ندارد.
آیا هومکا خدمات درمانی در منزل را نیز ارائه می‌دهد؟
بله. شما می‌توانید از خدمات درمانی، مراقبتی و آزمایشگاهی هومکا در منزل بهره ببرید.
آیا کلیه می‌تواند خود را ترمیم کند؟
تصور می‌شد که سلولهای کلیه پس از تشکیل کامل اندام تولید مثل چندانی ندارند ، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کلیه ها در طول زندگی در حال بازسازی و ترمیم هستند.
آیا آزمایش CBC با آزمایش PBS مرتبط هستند؟
بله. درآزمایش CBC فاکتورهای بسیار زیادی مورد بررسی قرار می گیرند که در تشخیص علت بیماری به پزشک کمک خواهد کرد.
آیا می‌توانم از بیمه برای آزمایش در منزل استفاده کنم؟
بله. این امکان وجود دارد. لطفا با همکاران ما در هومکا تماس بگیرید تا اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیار شما قرار گیرد.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل
interpretation-icon

تفسیر رایگان CRP

mg/L