آزمایش پتاسیم
خانه
مقالات
آزمایش پتاسیم

آزمایش پتاسیم

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/29
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
آزمایش پتاسیم خون و علائم هشداردهنده انجام آن
پتاسیم چیست و چه وظیفه در خون دارد؟‌ در صورت مشاهده چه علائمی باید برای انجام آزمایش پتاسیم به پزشک مراجعه کرد؟ محدوده نرمال پتاسیم خون چه مقدار است؟ چه بیماری‌هایی ممکن است باعث اختلال در مقدار پتاسیم خون شوند؟ برای گرفتن این سوالات و خواندن اطلاعات مفید در این زمینه، با هوم‌کا همراه باشید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

در این مقاله با جزئیاتی در مورد آزمایش پتاسیم که در برگه آزمایش با K نشان داده میشود آشنا می‌شوید.

 

K در آزمایش خون چیست؟

K در آزمایش خون نشان دهنده پتاسیم است. آزمایش پتاسیم میزان پتاسیم در خون شما را اندازه گیری می‌کند. پتاسیم نوعی الکترولیت است. الکترولیت ها مواد معدنی با بار الکتریکی در بدن شما هستند که به کنترل فعالیت عضلات و اعصاب، حفظ سطح مایعات و انجام سایر عملکردهای مهم کمک می‌کنند. بدن شما به پتاسیم نیاز دارد تا به قلب و عضلات شما کمک کند تا به درستی کار کنند. سطح پتاسیم بسیار زیاد یا کم ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل پزشکی باشد. شما می‌توانید در صورت نیاز از مجموعه هوم‌کا درخواست اعزام تیم برای انجام آزمایش در منزل کنید. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص اینکه آزمایش پتاسیم چیست و چگونه انجام می‌شود بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

مقدار نرمال و بحرانی پتاسیم در آزمایش خون

پتاسیم یک الکترولیت ضروری است که ماده معدنی مورد نیاز بدن برای عملکرد صحیح است. پتاسیم به ویژه برای اعصاب و عضلات از جمله قلب مهم است.

در حالی که پتاسیم برای سلامتی شما مهم است، دریافت بیش از حد پتاسیم می تواند به اندازه‌ی یا حتی بدتر از کمبود آن مضر باشد. به طور معمول کلیه های شما با دفع پتاسیم اضافی از بدن، تعادل پتاسیم را حفظ می کنند. اما به دلایل زیادی سطح پتاسیم در خون می تواند بیش از حد بالا رود. به این حالت هیپرکالمی یا پتاسیم بالا می‌گویند.

یک محدوده طبیعی پتاسیم بین ۳.۶ تا ۵.۲ میلی مول در لیتر (mmol/L) خون است. سطح پتاسیم بالاتر از ۵.۵ میلی مول در لیتر بسیار بالا است و سطح پتاسیم بیش از ۶.۲ یا کمتر از ۳ میلی مول در لیتر می تواند زندگی فرد را تهدید کند. بسته به آزمایشگاه ممکن است تغییرات کمی در دامنه ذکر شده وجود داشته باشد.

چه به هیاپرکالمی خفیف و چه شدید مبتلا باشید ، باید سریعاً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید تا از بروز عوارض احتمالی پیشگیری کنید.

فشردن و شل کردن مکرر مشت دقیقاً قبل یا هنگام آزمایش خون ممکن است به طور موقت باعث افزایش سطح پتاسیم در خون شود که ممکن است به نتیجه نادرستی منجر شود.

برای ورود به صفحه ثبت درخواست آزمایش پتاسیم در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش K چه بیماری هایی را نشان می دهد؟

در صورت مشکوک بودن به داشتن مشکلات زیر پزشک ممکن است از شما بخواهد آزمایش خون برای بررسی سطح پتاسیم دهید:

 • بیماری کلیوی
 • فشار خون بالا
 • کتواسیدوز دیابتی (عارضه جدی دیابت)
 • هر شرایطی که با داروهای ادرار آور درمان شود (داروهایی که بدن را مجبور به از دست دادن آب و سدیم می‌کنند)

در سایت خط سلامتی (Health Line) در مورد شرایطی که ممکن است پزشک مجبور به تکرار انجام آزمایش شود آمده است:

ممکن است در طول جمع‌آوری و پردازش نمونه خون برای آزمایش پتاسیم تحت شرایطی نتایج کاذب باشند. به عنوان مثال، اگر هنگام جمع آوری خون مشت خود را ببندید، ممکن است سطح پتاسیم افزایش یابد. همچنین تاخیر در انتقال نمونه به آزمایشگاه یا تکان دادن نمونه ممکن است باعث نشت پتاسیم از سلول‌ها و داخل سرم شود.

در این شرایط اگر پزشک شما به نتیجه نادرستی مشکوک شود، ممکن است لازم باشد آزمایش را دوباره تکرار کنید.

آزمایش پتاسیم

 

تست های مرتبط با آزمایش پتاسیم

در ادامه به طور خلاصه با آزمایش هایی که با آزمایش پتاسیم یا K مرتبط هستند آشنا می‌شوید.

 

 آزمایش  Urea

اوره یک ماده زائد است که در کبد ایجاد می شود و پروتئین به اجزای تشکیل دهنده آن (اسیدهای آمینه) متابولیزه می شود. این فرآیند آمونیاک تولید می کند ، سپس به ماده زائد کم سم اوره تبدیل می شود. این آزمایش میزان نیتروژن اوره خون (BUN) در خون را اندازه گیری می‌کند.

 

آزمایش  BUN

آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN) اطلاعات مهمی در مورد عملکرد کلیه ها و کبد شما را نشان می‌دهد. آزمایش BUN میزان نیتروژن اوره موجود در خون شما را اندازه گیری می‌کند.

 

آزمایش  Creatinine

آزمایش کراتینین اندازه گیری میزان عملکرد کلیه ها در فیلتر کردن مواد زائد از خون است.

کراتینین یک ترکیب شیمیایی است که از فرآیندهای تولید انرژی در عضلات شما به جا مانده است. کلیه های سالم کراتینین را از خون فیلتر می کنند. کراتینین از بدن شما به عنوان ماده زائد با ادرار خارج می شود.

اندازه گیری کراتینین در خون یا ادرار شما سرنخ هایی را برای کمک به پزشک در تعیین میزان عملکرد کلیه ها فراهم می‌کند.

 

آزمایش  Uric acid

این آزمایش میزان اسید اوریک را در خون یا ادرار شما اندازه گیری می کند. اسید اوریک یک ماده زائد طبیعی است که وقتی بدن مواد شیمیایی به نام پورین را تجزیه می کند، تولید می شود. پورین موادی است که در سلولهای خود شما و همچنین در برخی غذاها یافت می‌شود.

 

آزمایش  Total Protein

آلبومین و گلوبولین دو نوع پروتئین در بدن شما هستند. آزمایش پروتئین کل میزان کل آلبومین و گلوبولین در بدن شما را اندازه گیری می کند. این آزمایش به عنوان بخشی از معاینه سلامت شما استفاده می شود. اگر دچار کاهش وزن غیر منتظره، خستگی یا علائم بیماری کلیه یا کبد هستید نیز ممکن است از این آزمایش استفاده شود.

 

آزمایش  Na

آزمایش  Na یا سدیم میزان سدیم خون را بررسی می کند. سدیم هم الکترولیت است و هم ماده معدنی. سدیم به حفظ آب (مقدار مایعات داخل و خارج سلولهای بدن) و تعادل الکترولیت بدن کمک می کند. سدیم همچنین در نحوه عملکرد اعصاب و عضلات نقش مهمی دارد.

 

آزمایش  Albumin

آزمایش خون آلبومین میزان آلبومین در خون شما را اندازه گیری می کند. آلبومین پروتئینی است که توسط کبد شما ساخته می شود. آلبومین به حفظ مایعات در جریان خون کمک می کند تا به بافتهای دیگر نشت نکند. این ماده همچنین مواد مختلفی از جمله هورمون ها ، ویتامین ها و آنزیم ها را در بدن شما حمل می‌کند.

 

آزمایش CL

آزمایش کلرید میزان کلرید موجود در خون یا ادرار شما را اندازه گیری می کند. کلرید یکی از مهمترین الکترولیتهای خون است. به تعادل میزان مایعات در داخل و خارج سلولها کمک می‌کند. همچنین به حفظ حجم خون مناسب ، فشار خون و pH مایعات بدن کمک می‌کند.

 

آزمایش VBG

گاز خون وریدی (VBG) یک روش جایگزین برای تخمین دی اکسید کربن سیستمیک و pH است که نیازی به نمونه گیری از خون شریانی ندارد. انجام VBG به جای ABG به ویژه در بخش مراقبت های ویژه بسیار راحت است زیرا بیشتر بیماران دارای کاتتر وریدی مرکزی هستند که می توان به سرعت و به راحتی خون وریدی از آن دریافت کرد.

 شما می‌توانید در صورت نیاز از خدمت چکاپ در منزل هوم‌کا استفاده کنید. جهت ثبت درخواست آزمایش پتاسیم در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی K می‌شود

گاهی فردی که آزمایش می‌دهد دارای بیماری‌های پیش زمینه‌ای است که آن بیماری‌ها سبب مقدار بالا یا پایین پتاسیم در خون هستند. مقادیر بالای پتاسیم می‌تواند به علت بیماری‌های پیش زمینه‌ای زیر باشد :

 • بیماری آدیسون
 • نارسایی کلیه
 • هيپوآلدوسترونيسم
 • همولیز(آنمی همولیتیک)

مقادیر پایین پتاسیم میتواند به علت بیماری های پیش زمینه ای زیر باشد:

 • مشکلات کلیوی سندرم کوشینگ
 • اسهال و استفراغ
 • سندرم بارتر
 • سندرم لیدل
 • هيپرآلدوسترونيسم

اختلال و علائم بالینی در نتیجه عدم توازن

اگر دچار اختلالات و علائم زیر شدید ممکن است سطح پتاسیم خون شما بالا یا پایین باشد و بهتر است آزمایش پتاسیم دهید:

 • بهم خوردگی تعادل الکترولیت
 • فلج عضلانی
 • خستگی یا ضعف
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • مشکل تنفس
 • درد قفسه سینه
 • تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم

چنانچه نیاز به انجام آزمایش پتاسیم دارید، می‌توانید از مجموعه هوم‌کا کمک بگیرید. شما می‌توانید در صورت نیاز از خدمت پزشک در منزل هوم‌کا استفاده کنید.  همچنین در صورت نیاز می‌توانید از هوم‌کا پرستار در منزل را درخواست دهید. جهت ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست انواع آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

چگونه برای آزمایش پتاسیم خون آماده شویم؟
برای آزمایش پتاسیم خون به آماده‌سازی خاصی نیاز ندارید. اما ممکن است پزشک شما علاوه بر این آزمایش، نمونه آزمایش‌های دیگری را نیز درخواست کرده باشد که نیاز باشد ناشتا باشید.
علائم و نشانه‌های معمول کمبود پتاسیم چیست؟
از نشانه‌های کمبود پتاسیم احساس ضعف و خستگی، گرفتگی عضلات، دردهای عضلانی و سفتی، سوزن سوزن شدن و بی حسی، تپش قلب، مشکلات تنفسی، علائم گوارشی و تغییرات خلقی است.
چرا بعد از مصرف پتاسیم نباید دراز بکشید؟
زیرا شکستن یا خرد شدن قرص ممکن است باعث شود مقدار زیادی از دارو در یک زمان آزاد شود. همچنین مکیدن روی قرص پتاسیم می‌تواند دهان یا گلو را تحریک کند. بهتر است پس از مصرف این دارو حداقل ۳۰ دقیقه از دراز کشیدن خودداری کنید.
چه تعداد موز در روز برای پتاسیم بخورم؟
طبق سرویس بهداشت ملی انگلستان، بزرگسالان باید روزانه حدود ۳۵۰۰ میلی گرم پتاسیم مصرف کنند. یک موز متوسط با وزن ۱۲۵ گرم حاوی ۴۵۰ میلی گرم پتاسیم است، به این معنی که یک فرد سالم می‌تواند حداقل هفت و نیم موز تا قبل از رسیدن به سطح توصیه شده مصرف کند.
آیا قهوه سرشار از پتاسیم است؟
برای سه تا چهار فنجان قهوه در روز پتاسیم بالایی در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند سطح پتاسیم شما را افزایش دهد. افزودن خامه یا شیر به آن می‌تواند میزان پتاسیم قهوه شما را افزایش دهد. به طور کلی نوشیدن کمتر از سه فنجان قهوه در روز بی‌خطر تلقی می‌شود.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.