آزمایش Troponin
خانه
مقالات
آزمایش Troponin

آزمایش Troponin

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/06/27
تشخیص حمله قلبی با آزمایش Troponin.
Troponin چیست؟‌ در صورت مشاهده چه علائمی باید برای انجام آزمایش Troponin به پزشک مراجعه کرد؟ محدوده نرمال Troponin خون چه مقدار است؟ چگونه می‌توان میزان Troponin در خون را کنترل کرد و مانع از بالا رفتن آن شد؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و مطالعه مطالب بیشتر در این زمینه، با هومکا همراه شوید.

آزمایش Troponin به منظور تشخیص حمله قلبی یا آسیب عضله قلب انجام می‌‌شود. همچنین چنانچه آنژین قفسه صدری در حال وخیم‌تر شدن باشد، پزشک درخواست انجام آزمایش Troponin را می‌دهد. تروپونین، پروتئینی است که هنگام بروز ناراحتی‌های قلبی، سطح آن در بدن بالا می‌رود.  اگر بیمار علائمی نظیر درد در ناحیه سینه، کتف و گردن همراه با تنگی نفس داشته باشد، احتمال حمله قلبی وجود دارد. در این شرایط این آزمایش برای بررسی وضعیت قلب تجویز خواهد شد. اگر نسخه آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید! با هومکا همراه باشید تا بدانید آزمایش Troponin در چه شرایطی و چگونه انجام می‌شود.  

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با آزمایش Troponin تنظیم شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. 

 

Troponin در آزمایش خون چیست؟

تروپونین‌ها یک خانواده از پروتئین‌های موجود در فیبرهای عضلانی اسکلتی و قلب هستند که باعث انقباض ماهیچه‌ای می‌شوند. آزمایش troponin سطح تروپونین خاص قلب را در خون اندازه‌گیری می‌کند تا تشخیص آسیب‌های قلبی آسان‌تر شود. این پروتئین انواع مختلفی دارد که در زیر به آنها اشاره شده است: 

انواع Troponin در خون

تروپونین I

شکل تروپونین I و تروپونین T متفاوت است.
 

تروپونین T

تروپونین T باعث لنگر انداختن کمپلکس تروپونین به فیبر عضلات می‌شود.

اندازه‌گیری مقدار تروپونین I یا تروپونین T در خون در شناسایی افرادی که آسیب قلبی را تجربه کرده‌اند، موثر است. بعد از حمله قلبی سطوح تروپونین‌های I و T اختصاصی قلب در عرض ۳ یا ۴ ساعت بعد از آسیب در خون افزایش پیدا می‌کنند و ممکن است برای ۱۰ تا ۱۴ روز مقادیر آن در خون به مقدار بالایی باقی بماند.
 

تروپونین C 

تروپونین C بین عضلات اسکلتی و قلب تفاوت کمی دارد یا تفاوتی بین آنها وجود ندارد.

 

خواندن آزمایش Troponin در آزمایش خون چگونه است؟ 

رنج نرمال Troponin در آزمایش خون کمتر و مساوی ۰.۰۴ ng/mL باشد، است. اگر نتیجه آزمایش در این محدوده قرار نداشته باشد، پزشک اقدامات درمانی را شروع خواهد کرد. معمولا این آزمایش زمانی انجام می‌شود که متخصص بخواهد از بروز حمله قلبی مطمئن شود. 

آزمایش تروپونین مثبت به این معناست که سطح این پروتئین در بدن بالاست و احتمالا حمله قلبی رخ داده است. آزمایش تروپونین منفی نیز عدم بروز حمله قلبی را تایید می‌کند. اگر نتیجه آزمایش خود را دریافت کرده‌اید و میزان Troponin یا هر فاکتور دیگری در بازه نرمال قرار ندارد، برای تفسیر آزمایش کلیک کنید!

 

آزمایش Troponin چه بیماری‌هایی را نشان می‌دهد؟

آزمایش Troponin در درجه اول برای تشخیص حمله قلبی و رد کردن شرایط دیگر با علائم و نشانه‌های مشابه انجام می‌شود. میزان بیشتر از حد نرمال تروپونین نشان دهنده آسیب قلبی است. در واقع وقتی فردی به طور قابل توجهی افزایش سطح تروپونین برای چند ساعت را تجربه کند، احتمالا مبتلا به حمله قلبی یا آسیب دیگر به قلب شده است. سطح تروپونین می تواند در عرض ۳ یا ۴ ساعت پس از آسیب قلب افزایش یابد و ممکن است برای ۱۰ تا ۱۴ روز بالا باقی بماند.

در افراد مبتلا به آنژین صدری، تروپونین بالا می‌تواند نشان دهد که وضعیت آنها بدتر شده و در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی هستند. سطح تروپونین همچنین ممکن است با سایر بیماری‌های قلب مانند مایوکاردیت (التهاب قلب)، تضعیف قلب (کاردیومیوپاتی) یا نارسایی احتقانی قلب و با شرایط غیر مرتبط با قلب مانند عفونت شدید و بیماری کلیوی افزایش پیدا کند.

در یک کلام باید بگوییم که نتیجه  آزمایش تروپونین مثبت همیشه نشان دهنده انفارکتوس میوکارد نیست. ممکن است میزان غیر طبیعی تروپونین به دلیل میوکاردیت، جراحی قلب، آنژین صدری، آنژین ناپایدار، نارسایی احتقانی قلب، و علل غیر قلبی، مانند نارسایی کلیوی، بیماری‌های مزمن عضلانی و آمبولی ریوی باشد.

در سایت Med LinePlus در مورد آزمایش Troponin اینطور آمده است:

آزمایش troponin میزان troponin در خون را اندازه‌گیری می‌کند. troponin نوعی پروتئین است که در عضلات قلب یافت می‌شود. تروپونین به طور معمول در خون یافت نمی‌شود اما وقتی عضلات قلب آسیب می‌بینند، تروپونین به جریان خون منتقل می‌شود. با افزایش آسیب قلبی، مقادیر بیشتری تروپونین در خون آزاد می‌شود.

مقدار زیاد تروپونین در خون ممکن است به این معنی باشد که شما دچار حمله قلبی هستید یا اخیراً دچار آن شده‌اید. هنگامی که جریان خون در قلب مسدود شود، حمله قلبی اتفاق می‌افتد. این انسداد می‌تواند کشنده باشد، اما تشخیص و درمان سریع می‌تواند جان شما را نجات دهد.

تفسیر آزمایش

 

تست‌های مرتبط با آزمایش Troponin

 • آزمایش CK-MB. این تست در تشخیص انفارکتوس حاد قلب کاربرد دارد. 
 • آزمایش Myoglobin. با استفاده از نتایج این آزمایش، آسیب عضلانی مورد بررسی قرار می گیرد. 

دیگر نیازی نیست تا برای انجام آزمایش به آزمایشگاه بروید. برای انجام آزمایش در منزل کلیک کنید!

آزمایش Troponin

 

چه بیماری‌های سطح فاکتور آزمایشی Troponin را بالا می برند؟ 

اگر آزمایش Troponin نشان می‌دهد که میزان این فاکتور خونی بیشتر از حد نرمال است، ممکن است به علت این باشد که این پروتئین درون سلولی عضله قلب پس از مرگ سلول میوکارد بر اثر ایسکمی وارد جریان خون می‌شود. در نتیجه سطح خونی آن افزایش پیدا می‌کند. اختلالات زیر در بالا رفتن میزان Troponin در خون تاثیر دارند.

 • آسیب میوکارد
 • انفارکتوس میوکارد
 • ایسکمی مزمن قلبی
 • تاکی کاردی(تپش قلب سریع تر از حالت عادی)
 • آمبولی ریوی (انسداد یک شریان در ریه‌ها)
 • بیماری کلیوی
 • نارسایی احتقانی قلب
 • ضعیف شدن عضله قلب
 • آسیب یا صدمه دیدن عضله قلب مانند موارد ناشی از تصادف
 • ورزش طولانی مدت
 • تورم عضله قلب
 • جراحی قلب باز
 • استنت گذاری قلبی
 • ابلیشن (تخریب) قلبی

 جهت ثبت درخواست آزمایش troponin در منزل، می توانید بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

برای جلوگیری از بالارفتن Troponin در خون چه کار کنیم؟

جلوگیری از بالا رفتن Troponin در خون به معنی پیشگیری از حمله یا سکته قلبی است. مهمترین کاری که در این زمینه می‌توانیم انجام دهیم، انتخاب یک سبک زندگی سالم است. برای داشتن یک سبک زندگی سالم رعایت نکات زیر ضرورت دارد:

 • داشتن رژیم غذایی سالم؛ شامل انواع سبزیجات، میوه‌های تازه، مغزها و مواد حاوی امگا۳
 • اجتناب از مصرف سیگار
 • ورزش کردن
 • کنترل قند خون
 • مصرف نکردن چربی‌های اشباع شده
 • حفظ کلسترول در سطح مناسب
 • خواب کافی داشتن و خوب خوابیدن
 • حفظ وزن متعادل
 • دوری از استرس و یادگیری راه‌های مدیریت آن

برای تفسیر آنلاین آزمایش خود توسط پزشک کلیک کنید!

 

آزمایش در منزل با هومکا 

خدمت آزمایش در منزل هومکا این فرصت را به شما می‌دهد تا بتوانید آزمایش Troponin را به راحتی در فضای آرام خانه انجام دهید. برای ثبت سفارش، کافی است بر روی بنر زیر کلیک کنید. پس از آن کارشناسان ما با شما تماس گرفته و  راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهند. برای ارتباط با ما می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ نیز تماس بگیرید.  هزینه آزمایش تروپونین در منزل را می‌توانید با بیمه‌های پایه و تکمیلی پرداخت کنید. لطفا تجربه خود از هومکا را با دیگران به اشتراک بگذارید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آزمایش Troponin به ناشتایی نیاز دارد؟
خیر. این آزمایش به ناشتایی نیاز ندارد.
میزان تروپونین خون با چه سرعتی افزایش می‌یابد؟
سطح تروپونین طی ۳ تا ۴ ساعت از شروع درد قفسه سینه به طور معمول در گردش خون افزایش می‌یابد.
آیا هومکا خدمات درمانی در منزل را نیز ارائه می‌دهد؟
بله. هومکا در کنار خدمات آزمایشگاهی، خدمات درمانی و مراقبتی در منزل را نیز ارائه می‌دهد.
آیا خدمات آزمایشگاهی هومکا در روزهای تعطیل ارائه می‌شود؟‌
بله. در روزهای تعطیل نیز می‌توانید از خدمات آزمایشگاهی در منزل هومکا استفاده کنید.
آیا بدون نسخه پزشک می‌توان از خدمت آزمایش در منزل هومکا استفاده کرد؟
بله. این امکان در هومکا فراهم شده است.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل