آزمایش HbA1C
خانه
مقالات
آزمایش HbA1C

آزمایش HbA1C

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/06/31
آزمایش HbA1C؛ آزمایش میانگین قند سه ماه خون
آزمایش HbA1C از آزمایشات رایجی است که در غربالگری افراد مبتلا به دیابت، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست، میانگین قند خون فرد را در یک دوره‌ی ۳-۴ ماهه نشان می‌دهد. انجام این آزمایش برای افرادی که در گروه‌های پرخطر قرار دارند، توصیه می‌شود. برای آشنایی با مفهوم آزمایش ای وان سی، شرایط و تفسیر آن با این مقاله از هومکا همراه شوید.

آزمایش HbA1C یکی از فاکتورهای آزمایشی پراهمیت در آزمایشات خون است. این فاکتور، تستی است که مانند آزمایش FBS در بیشتر موارد برای تشخیص بیماری دیابت تجویز می‌شود. در این آزمایش میزان گلوکز یا همان قند خون در طی ۲ تا ۳ ماه قبل بررسی می‌شود. اگر در این آزمایش میزان قند خون از حد نرمال بالاتر نشان داده شود، بروز بیماری دیابت برای پزشک محرز خواهد شد. البته نتیجه آزمایش در صورت داشتن بیماری‌های کلیوی و کبدی می‌تواند غیر عادی باشد. در این صورت لازم است پزشک را در جریان قرار دهید. اگر نسخه آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید! برای افرادی که در گروه‌های پرخطر قرار دارند، سوالات متعددی در مورد نتایج آزمایش ای‌وان‌سی و آثار قند بالا در خون مطرح می‌شود. برای اینکه پاسخ سوالات خود  را بدانید و اینکه معنی HbA1C چیست، لطفأ در این مقاله با هومکا همراه باشید.

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با آزمایش HbA1C تنظیم شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. 

 

HbA1C در آزمایش خون چیست؟

در این آزمایش میزان هموگلوبین گلیکوزیله موجود در خون اندازه‌گیری می‌شود. در واقع این نوع از هموگلوبین زمانی در خون ایجاد می‌شود که پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون که وظیفه حمل اکسیژن را بر عهده دارند با قند آزاد در خون ترکیب می‌شوند. این قند از طریق خون به تمام نقاط بدن حمل می‌شود. وجود قند در برخی از اندام‌ها آثار و مشکلات جدی را در بیمار می‌تواند به همراه داشته باشد.

در سایت MedLine Plus در رابطه با آزمایش HbA1C اینطور گفته شده است: 

آزمایش هموگلوبین A1c (HbA1c) میزان قند خون (گلوکز) متصل به هموگلوبین را مورد بررسی قرار می‌دهد. هموگلوبین بخشی از گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه به سایر قسمت‌های بدن می‌رساند. از آنجا که مدت زمان عمر گلبول‌های قرمز سه ماه  است، این آزمایش  میانگین گلوکز متصل به هموگلوبین در سه ماه گذشته را  نشان خواهد داد. 

بعضی مواقع پزشک برای کسب اطلاعات در مورد میزان قند آزاد موجود در خون در طی روزهای اخیر آزمایشی به نام BGL را تجویز می‌کند. در این آزمایش از نوک انگشتان یا بازو خون گرفته می‌شود. اما بعضی مواقع پزشک قصد دارد تا میزان قندچسبیده شده به هموگلوبین‌های خون را برای مدت زمان طولانی‌تری مورد بررسی قرار بدهد به همین دلیل آزمایش HbA1C را تجویز می‌کند. در این آزمایش واحد اندازه‌گیری گلوکز میلی‌مول در میلی‌لیتر است. اگر پزشک برای شما نسخه آزمایش HbA1C یا هر آزمایش دیگری را تجویز کرده است و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

آزمایش HbA1C

 

آزمایش HbA1C چه شرایطی دارد؟ 

آزمایش میانگین قند سه ماه خون نیازی به ناشتایی ندارد. با این حال برخی شرایط می‌توانند بر نتیجه تست تاثیر منفی داشته باشند. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:‌

۱) مصرف برخی از داروهای خاص مانند استروئیدها
۲)مشکلات مربوط به گردش خون
۳) مالاریا
۴) اگر قبل از آزمایش دچار استرس شده باشید یا دچار بحران افسردگی هستید نتیجه آزمایش تحت تاثیر قرار می‌گیرد
۵) عوامل وراثتی مانند خونریزی داخلی یا سایر بیماری‌ها. به همین دلیل توصیه می‌شود که در صورت ابتلا به هرگونه بیماری، پزشک خود را در جریان قرار بدهید.

توجه: البته بهتر است بدانید که در کنار آزمایش HbA1C که جزو آزمایش قند خون است، آزمایشات زیر نیز تجویز می‌شود:

 

A1C نرمال چند است و قند خون سه ماهه باید چند باشد؟ 

مقدار نرمال HbA1C در خون باید کم‌تر از ۴۲ میلی مول در مول باشد. اگر این مقدار بین ۴۲ تا ۴۷ میلی مول در مول باشد در این صورت شما در معرض ابتلا به دیابت هستید. اگر نتیجه آزمایش، مقدار بیش از ۴۸ میلی‌مول در مول را نشان بدهد بدین معناست که شما به دیابت مبتلا شده‌اید. 
اکثر اشخاص هر سه تا شش ماه یکبار این تست را انجام می‌دهند. آزمایش HbA1C در بارداری نیز تجویز می‌شود. همچنین انجام این تست در بازه‌های زمانی مشخص برای مدیریت قند خون افراد مبتلا به دیابت نیز ضروری است.

برای ثبت رایگان انواع آزمایش خون در منزل کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید. 

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

تفسیر آزمایش HbA1C چگونه است؟ 

 بزرگسالانی که به دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ مبتلا شده باشند باید سعی کنند مقدار HbA1c را زیر ۷% نگه دارند. در تفسیر آزمایش ای وان سی گفته می‌شود، سطح ایده‌ال باید کمتر از ۷ درصد از گلبول‌های قرمز خون به قند آغشته شده باشند یا به عبارت دیگر گلیکوزیله شده باشند. توصیه می‌شود در زمان دریافت نتیجه آزمایش برای تفسیر دقیق نتیجه و به دست آوردن اطلاعات لازم برای جلوگیری از بیماری یا کنترل آن به پزشک مراجعه کنید. اگر آزمایش RBC و یا هر آزمایش دیگری داده‌اید و به دنبال مشاهده تفسیر آن هستید، کلیک کنید!

آزمایش HbA1C

 

چه عواملی ریسک ابتلا به دیابت را افزایش می دهند؟

موارد متعددی وجود دارند که می‌توانند ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهند از جمله:

  • عوامل ژنتیکی و پیشینه خانوادگی
  •  عفونت ویروسی یا باکتریایی
  • بیماری‌های خود ایمنی
  • سندروم تخمدان پلی‌کیستیک. زمانی که بدن در برابر انسولین مقاومت نشان دهد، زمینه برای ابتلا به دیابت نوع دو فراهم می‌شود. 
  • سندروم کوشینگ. در این بیماری، هورمون کورتیزل به مقادیر زیاد در بدن ترشح شده و سطح قند خون را در بدن افزایش می‌دهد.
  • بیماران مبتلا به گلوکاگونما. در این بیماری بین مقدار انسولین و گلیکوژن تعادل وجود ندارد. این امر ریسک ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد. 

تفسیر آزمایش

 

بالا بودن HbA1C خطر ابتلا به چه بیماری هایی را افزایش می‌دهد؟  

اگر در آزمایش HbA1C، تعداد گلبول‌های قرمز آغشته به قند در خون از حد نرمال بالاتر برود و این وضعیت برای مدتی ادامه پیدا کند زمینه برای بروز بیماری‌های خطرناک فراهم می‌شود. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱)کتواسیدوز دیابتی(DKA)

در این حالت بدن شروع به تجزیه چربی می‌کند و می‌تواند بیمار را در کمای دیابتی فرو ببرد. این حالت در بیمارانی که دیابت آن‌‌ها در وضعیت وخیم قرار دارد مشاهده می‌شود.

۲) حالت قند خون هیپراسمولار (HHS)

 در این اختلال بدن سعی دارد از طریق دفع زیاد آب، قند اضافه را دفع کند به همین دلیل شخص با خشکی و کمبود آب مواجه می‌شود. این اختلال می‌تواند آسیب برخی اندام‌ها مانند کلیه، رگ‌ها و چشم را به همراه داشته باشد. بیمارانی با این وضعیت مواجه می‌شوند که وضعیت آن‌ها وخیم نیست اما برای مدت زمان طولانی مثلأ چندین سال به بیماری دیابت مبتلا بوده‌اند.

اگر میزان HbA1C در آزمایش خون شما بالا است و می‌خواهید تفسیر آن را بدانید، برای تفسیر آنلاین آزمایش کلیک کنید!

 

آزمایش HbA1C در منزل با هومکا 

برای آزمایش HbA1C در منزل دغدغه نخواهید داشت؛ اگر از خدمت آزمایش در منزل هومکا استفاده کنید. برای ثبت رایگان درخواست لطفا مراحل زیر را طی کنید: 

  • بر روی بنر زیر کلیک کنید و سفارش خود را ثبت نمایید. 
  • کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت تا اطلاعات دقیق و شفافی در این زمینه در اختیار شما قرار دهند. این اطلاعات می تواند شامل هزینه آزمایش و زمان ومکان نمونه‌گیری باشد. با تایید شما، سفارش ثبت نهایی خواهد شد. 
  • در مرحله آخر کارشناس هومکا به محل مورد نظر اعزام می‌شود. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا انجام آزمایش HbA1C نیاز به ناشتا بودن دارد؟
خیر. انجام این آزمایش، نیاز به ناشتا بودن یا رعایت رژیم خاص ندارد.
چرا HbA1c را اندازه می گیرند؟
میزان HbA1c را اندازه می گیرند تا دریابند که میانگین قند خون در چند هفته گذشته چقدر بوده است.
تست HbA1C دقیقاً چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند؟
در این آزمایش میزان هموگلوبین خون که گلوکز به آن متصل شده است اندازه‌گیری می‌شود. هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول‌های قرمز خون یافت می‌شود. چرخه حیات این سلول‌ها حدوداً سه ماه است.
مقدار نرمال HbA1C چقدر باید باشد؟
مقدار نرمال HbA1C در خون باید کم‌تر از ۴۲ میلی مول در مول باشد.
تست HbA1C هر چند وقت یکبار توصیه می‌شود؟
بیشتر افراد هر سه تا شش ماه یکبار آزمایش HbA1C را انجام می‌دهند. اگر قصد بارداری داشته باشید ممکن است در دوران بارداری نیز به این آزمایش نیاز پیدا کنید. همچنین این آزمایش در بازه‌های زمانی مشخص برای مدیریت قند خون افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌شود.
آیا ساکنین کرج می‌توانند از خدمت آزمایش در منزل هومکا استفاده کنند؟
ساکنین سراسر استان تهران، مرج وحومه و شهر مشهد می‌توانند از خدمت آزمایشگاهی، درمانی و مراقبتی هومکا بهره ببرند.
آیا می‌توان هزینه آزمایش در منزل هومکا را با بیمه پرداخت کرد؟
بله. آزمایش در منزل هومکا تحت بیمه‌های پایه و تکمیلی است.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل