آزمایش Ferritin
خانه
مقالات
آزمایش Ferritin

آزمایش Ferritin

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/07/21
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هوم‌کا شفاف و مشخص هستند.
آزمایش با نسخه یا درخواست شما
Ferritin در آزمایش خون نشانه چیست؟
آهن یکی از مواد معدنی مهم بدن است که افزایش یا کاهش سطح آن می‌تواند تهدیدی برای سلامتی باشد. آزمایش فریتین نشان می‌دهد که ذخایر کل آهن در بدن چقدر است. کمبود آهن منجر به کم ‌خونی شده و افزایش بیش از حد آن سلامت کبد و کلیه را تهدید خواهد کرد. با هومکا همراه باشید تا به بررسی آزمایش Ferritin بپردازیم.

با استفاده از آزمایش Ferritin، میزان ذخیره آهن در بدن مورد بررسی قرار می‎‌گیرد. حتما می‎‌دانید که گلبول‌های قرمز خون وظیفه اکسیژن‌رسانی به اندام‌‎های مختلف بدن را برعهده دارند. برای این منظور آنها به آهن نیاز خواهند داشت. در غیر این صورت اکسیژن به اندازه کافی به اندام‌ها نخواهد رسید. احساس خستگی،‌ ضربان نامنظم، رنگ پریدگی پوست و نفس تنگی از جمله علائم کمبود ‌آهن است. در این مقاله از هومکا به بررسی آزمایش Ferritin ، شرایط انجام آن، مقادیر نرمال آزمایش، علائم بالا و پایین بودن سطح فریتین و ... پرداخته شده است. مطالعه آن به شما پیشنهاد می‌شود. 

جهت ثبت درخواست آزمایش در منزل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

فریتین در آزمایش خون چیست؟

در طی آزمایش فریتین میزان غلظت پروتئینی به همین نام مورد ارزیابی قرار می‎‌گیرد. میزان غلظت آن ارتباط تنگاتنگی با میزان ذخایر آهن در بدن دارد.  
هر زمان که بدن به آهن نیاز داشته باشد، این ماده اقدام به آزاد کردن آن خواهد کرد. سلول‌های کبد و سیستم ایمنی بیشترین میزان غلظت فریتین را دارند.

وجود آهن برای عملکرد گلبول‌های قرمز ضروری است، اما سطح بالای آن نیز می‌‎تواند باعث بروز آسیب شود. فریتین بالا می‌‎تواند نشان‌دهنده «هموکروماتوز» باشد. به طور کلی بدن می‌‎‌تواند سطح آهن را در حد مطلوبی نگه دارد. زمانی که فرد از سلامتی کافی برخوردار است، روده‌ها از جذب اضافی این ماده معدنی از مواد غذایی خودداری خواهند کرد. اما اگر اختلالی در این زمینه رخ دهد، بدن آهن اضافی را دفع نکرده و آن در سایر بافت‌های دیگر ذخیره می‎‌‌کند. کبد، قلب و پانکراس از جمله اندام‌هایی هستند که آهن بیش از اندام‌های دیگر در آنها تجمع پیدا خواهند کرد. منظور از «هموکروماتوز»»وجود مقدار زیاد آهن در بدن  است. این بیماری انواع مختلفی دارد که از رایج‎‌ترین آنها می‎‌توان به «هموکروماتوز ارثی یا اولیه» اشاره کرد.

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست تست Ferritin در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

تفسیر آزمایش Ferritin

نتیجه آزمایش Ferritin با واحد نانوگرم در هر میلی لیتر محاسبه می‌شود. میزان آن به جنسیت و سن ارتباط دارد. مقادیر نرمال آن براساس این دو فاکتور به شرح زیر است:
•    زنان بالغ: ۱۰-۱۵۰ ng/dl
•    مردان بالغ: ۱۲-۳۰۰ ng/dl
•    کودکان از ۶ ماه تا ۱۵ سال : ۷۰-۱۴۲ ng/dl
•    کودکان بین ۲ تا ۵ ماه: ۵۰-۲۰۰ ng/dl
•    کودکان کمتر از یکماه: ۲۰۰-۶۰۰ ng/dl
•    نوزادان: ۲۵-۲۰۰ ng/dl

توجه شما را جلب می‌نماییم به مقاله‌ای از سایت معتبر مایو کلینیک (Mayo Clinic)، که در خصوص اختلاف سطح فریتین افراد با مقدار نرمال، اینگونه نوشته است که:

فریتین، پروتئین موجود در خون بوده که حاوی آهن است. اگر سطح فریتین از میزان طبیعی پایین‌تر باشد، یعنی فرد با کاهش ذخایر آهن مواجه است. این امر می‌تواند منجر به کم خونی شود. 

اگر مقدار فریتین بیش از حد نرمال باشد، بروز بیماری‌های کبدی، پرکاری تیروئید، آرتریت روماتوئید یا هرگونه بیماری التهابی دیگر دور از انتظار نیست. علاوه بر این، برخی از انواع سرطان نیز می‌توانند زمینه را برای افزایش بیش از حد این ماده فراهم  کنند. 

آزمایش فریتین

 

شرایط انجام آزمایش Ferritin

برای انجام آزمایش Ferritin نیازی به ناشتا بودن نیست و می‌توانید براحتی از خدمات آزمایش در منزل هومکا در این زمینه بهره ببرید. البته برخی پزشکان شرایط ناشتا بودن را توصیه می‌کنند. بنابراین بهتر است در این زمینه با پزشک معالج مشورت داشته باشید. برای انجام آزمایش فریتین به نمونه خون نیاز است.  لازم است ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش مصرف داروهایی که در ترکیبات آنها آهن وجود دارد، متوقف شوند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان هومکا تماس بگیرید. 

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

Ferritin بالا نشانه چیست؟

فریتین بالا می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های زیر نیز باشد:
•    مسمومیت آهن
•    مگالوبلاستیک که نوعی کم خونی شایع است.
•    همولیتیک نوعی کم خونی است که در آن گلبول‌های قرمز تخریب می‌شوند.
•   سرطان‌های اولیه کبد 
•    اعتیاد به الکل
•    بیماری التهابی. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به روماتیسم مفصلی اشاره کرد. این التهاب می‌تواند به صورت حاد یا مزمن رخ دهد.
•    سرطان‌های پیشرفته
•    بیماری‌های مزمن مانند  لوسمی، سیروز، هپاتیت مزمن
•    بیماری‌های کلاژن عروقی. این بیماری‌ها، بر روی بافت‌های همبند تاثیر می‌گذارند. از انواع آنها می‌توان به لوپوس اشاره کرد.

آزمایش فریتین

 

درمان Ferritin بالای خون

درمان فریتین بالا به علت بروز آن بستگی خواهد داشت. به همین دلیل نمی‎‌توان یک شیوه درمانی یکسان را معرفی نمود. برای مثال برخی از بیماران از داروی« دسفرال» استفاده می‌کنند. مدت زمان و میزان مصرف آن با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک انجام خواهد شد. افراد مبتلا به تالاسمی ناگزیر به تزریق خون هستند، به همین دلیل همواره در معرض انباشتگی آهن قرار دارند. برای جلوگیری از تجمع بیش از حد آهن در بدن، داروی « دسفرال» برای آنها تجویز خواهد شد.
برای کاهش ذخایر آهن نیز از دارو استفاده می‌شود که از جمله آنها می‌توان از «دفراسیروکس-Deferasirox» نام برد. 

برای آزمایش در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

علت پایین بودن Ferritin خون

پایین بودن نتایج آزمایش Ferritin خون می‌تواند ناشی از اختلالات زیر باشد:
•    کمبود آهن که علت اصلی آن به نوع رژیم غذایی باز می‌گردد.
•    خونریزی بیش از حد در قاعدگی
•    خونریزی‌های داخلی
•    مشکلات سیستم گوارشی که منجر به اختلال در جذب آهن می‎‌شوند.

آزمایش Ferritin

 

عوارض پایین بودن Ferritin خون

•    خستگی‌ و ضعف بی‌دلیل
•    سرگیجه بدون علت مشخص
•    سردرد ‌های مزمن
•    شنیدن صدای زنگ در گوش
•    بروز اختلالات تنفسی بدون داشتن بیماری زمینه‌‎ایی
•    درد پا که دلیل موجهی برای آن وجود نداشته باشد.

 

 تست های مرتبط با آزمایش Ferritin

آزمایش فریتین، اطلاعات خوبی از میزان ذخایر آهن در بدن در اختیار متخصصان قرار می‌دهد. اما برای تشخیص نهایی و رد سایر احتمالات، آزمایشات دیگری در کنار آن تجویز خواهند شد. برای مثال می‌توان به آزمایش TIBC اشاره کرد. نتایج این آزمایش نیز در تشخیص فقر آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد. آزمایش آهن خون (Fe)  و  آزمایش CBC (شمارش سلول‌های خونی) نیز ممکن است برای بررسی‌های بیشتر تجویز شوند. 

آزمایش Ferritin

 

انجام آزمایش Ferritin در منزل

اگر می‌خواهید آزمایش فریتین Ferritin را در آزمایشگاه‌های معتبر انجام دهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از خدمات آزمایش در منزل هومکا استفاده کنید. لطفا قبل از هر اقدامی حتما خدمات هومکا را با سایرین مقایسه کرده و سپس با خیالی راحت ما را انتخاب کنید. مطمئن باشید ما را به دیگران پیشنهاد خواهید کرد. 

برای استفاده از خدمات هومکا، همین حالا بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید تا با پاسخ به چند سوال ساده، سفارش شما به صورت موقت ثبت شود. پس از آن فقط کافی است منتظر تماس کارشناسان ما باشید. این مدت زمان تنها چند دقیقه به طول خواهد انجامید. کارشناسان ما در طی تماس با شما، کلیه جزییات خدمت مورد نظر را ارائه خواهند داد. چنانچه با شرایط موافق باشید،‌ سفارش به صورت نهایی ثبت خواهد شد. در مرحله آخر متخصص هومکا را در منزل یا محل کار ملاقات خواهید کرد. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

در حال حاضر خدمات درمانی، مراقبتی و آزمایشگاهی در منزل هو‌مکا به ساکنین سراسر استان تهران، کرج و حومه و مشهد ارائه می‌شود. 

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم مقابل را پر کنید و ثبت درخواست را بزنید. همکاران ما به زودی پس از ثبت درخواست با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
گروه خدمت*
گروه خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
نوع خدمت*
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
تعداد مورد نظر
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
کد تخفیف
بررسی کد
اطلاعات تماس
فایل ضمیمه

سوالات متداول

چه عواملی باعث افت فریتین می‌شود؟
وقتی سطح آهن برای تأمین نیازهای بدن کافی نباشد ، سطح آهن در خون پایین می آید ، ذخایر آهن تخلیه می شود و سطح فریتین کاهش می‌یابد. این ممکن است رخ دهد زیرا آهن کافی مصرف نمی‌شود.
آیا فریتین می تواند کم و آهن طبیعی باشد؟
فریتین یک پروتئین خون است که حاوی آهن است. آزمایش فریتین به پزشک کمک می‌کند تا میزان آهن بدن شما را ذخیره کند. اگر با آزمایش فریتین مشخص شود که سطح فریتین خون شما از حد طبیعی پایین تر است ، این نشان می‌دهد ذخیره آهن بدن شما کم است و دچار کمبود آهن هستید. در نتیجه می توانید کم خون باشید.
سطح فریتین بسیار پایین چیست؟
فریتین سرم معمولاً کمتر از ۱۰ نانوگرم در میلی لیتر در فقر آهن شدید همراه با کم خونی است. در کمبود آهن بدون کم خونی ، فریتین به طور معمول در محدوده ۲۰-۱۰ ng / ml است.
آیا فریتین کم جدی است؟
سطح کم فریتین منجر به کم خونی فقر آهن می‌شود. این بدان معنی است که تعداد گلبول های قرمز شما بسیار کم است. کمبود آهن می تواند ناشی از رژیم غذایی نامناسب یا از دست دادن خون باشد. یا ممکن است بدن شما در جذب آهن از غذا مشکل داشته باشد.
ساده‌ترین راه برای ثبت درخواست در هومکا چیست؟
به سایت هومکا مراجعه کرده و بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.