آزمایش OB
خانه
مقالات
آزمایش OB

آزمایش OB

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/05/11
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آزمایش OB یا آزمایش خون مخفی در مدفوع
گاهی اوقات خون در مدفوع وجود دارد اما به راحتی قابل تشخیص نیست. در این حالت تنها با بررسی آزمایش OB می‌توانید به این موضوع پی ببرید. استفاده از آن برای غربالگری سرطان روده رایج است. البته وجود خون در مدفوع دلایل مختلفی دارد. برخی از آنها مانند سرطان روده جدی بوده و برای برخی دیگر جای نگرانی وجود ندارد. در این مقاله از هومکا به بررسی آزمایش OB پرداخته شده است.

اگر در مدفوع، خون مشاهده کردید بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. معمولأ اولین تجویز متخصص در چنین مواردی انجام آزمایش مدفوع است. نترسید، وجود خون در مدفوع دلایل بسیاری زیادی دارد  و همه آنها خطرناک نیستند. گاهی اوقات نیز خون در مدفوع وجود دارد اما دیده نمی‌شود در این حالت لازم است آزمایش OB داده شود. با استفاده از این تست وجود خون در مدفوع به خوبی بررسی خواهد شد. با این مقاله از هومکا همراه باشید تا دریابید آزمایش خون مخفی در مدفوع چه زمانی تجویز  و چگونه تفسیر می‌شود؟

 

آزمایش خون مخفی در مدفوع چیست؟

آزمایش خون مخفی در مدفوع برای افرادی تجویز می‌شود که برای آزمایش‌های دوره‌ای، پیگیری کم‌خونی یا فقر آهن به پزشک مراجعه می‌کنند. به طور کلی خون در مدفوع می‌تواند نشانه‌ایی از بیماری در سیستم گوارشی باشد. یکی از این بیماری‌ها  سرطان روده بزرگ است که باید جدی گرفته شود. 

آزمایش occult blood ارزان قیمت است و برای اشخاص بالای ۵۰ سال به طور معمول در فواصل زمانی ۶ ماهه به منظور غربالگری سرطان روده بزرگ تجویز می‌شود . هرسال تقریبأ یک میلیون مورد سرطان جدید روده بزرگ در تمام دنیا گزارش می‌شود. انجام آزمایش مدفوع در آزمایشگاه بسیار دشوار است. برای انجام این آزمایش نیازی نیست به آزمایشگاه مراجعه کنید. برای انجام آزمایش در منزل کلیک کنید!

آزمایش OB

 

شرایط انجام آزمایش خون مخفی

شرایط انجام آزمایش خون مخفی به شرح زیر است:

 • خانم‌هایی که در دوران عادت ماهیانه هستند تا سه روز بعد از پایان دوره نباید آزمایش OB را انجام بدهند.
 • اگر بیمار به بواسیر یا شقاق مقعد مبتلا باشد در صورتی که این ضایعات به طور واضح در مدفوع مشاهده شود لازم است قبل از انجام آزمایش به آزمایشگاه اطلاع داده شود.
 • اگر متقاضی انجام تست OB به دلایل مختلف دچار خونریزی از لثه‌ها یا مخاط دهان است، وارد شدن خون از این ناحیه به معده باعث مثبت شدن کاذب نتیجه آزمایش خواهد شد.

دو تا سه روز قبل از آزمایش و در زمان جمع آوری نمونه، غذاهای دارای گوشت قرمز (بهتر است گوشت مرغ و ماهی نیز مصرف نگردد)، ترب و تربچه، قارچ، کلم بروکلی، گل کلم، پرتقال،سبزیجات خام بخصوص شلغم، موز، انگور، طالبی یا گرمک، خربزه، ترب کوهی مصرف نکنید.

حداقل از هفت روز قبل از انجام تست مصرف داروهای سالیسیلات مانند آسپیرین، سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوبروفن، ایندومتاسین، آنتی اسیدها، ترکیبات آهن دار، ترکیبات یددار، دیکلوفناک سدیم، داروهای استروئیدی، کلشیسین، ویتامین C، دیورتیک‌های تیازیدی و رزرپین را متوقف کنید.

در رابطه با آزمایش OB و اینکه در چه مواقعی پزشک آن را تجویز می‌کند سایت  Medline Plus این‌گونه نوشته است:

 خون مخفی در مدفوع یعنی اینکه شما نمی‌توانید آن را با چشم غیر مسلح ببینید. وجود خون در مدفوع به معنای وجود نوعی خونریزی در دستگاه گوارش است. این مشکل ممکن است توسط شرایط مختلفی ایجاد شود، از جمله:

 • پولیپ
 • بواسیر
 • دیورتیکولوز
 • زخم کولیت، نوعی بیماری التهابی روده

خون در مدفوع همچنین ممکن است نشانه‌ای از سرطان روده بزرگ باشد.

 

آزمایش OB برای چیست؟

در آزمایش مدفوع نمونه مدفوع بررسی می شود تا بیماری های مربوط به دستگاه گوارش تشخیص داده شوند. آزمایش مدفوع اطلاعات دقیق و مفیدی را در مورد انواع عفونت‌ها و سرطان، بیماری‌های دستگاه گوارش، سوءتغذیه، در اختیار پزشک قرار می دهد. در آزمایش OB مدفوع به روش‌های مختلفی در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. به طور کلی آزمایش مدفوع شامل موارد زیر می‌شود: 

 • آزمایش خون مخفی در مدفوع
 • کشت مدفوع
 •  آزمایش آنتی ژن مدفوع
 •  آزمایش DNA مدفوع
 • آزمایش انگل در مدفوع
 • آزمایش کالپروتکتین مدفوع

 

تفسیر آزمایش خون مخفی در مدفوع

برای تفسیر آزمایش خون مخفی در مدفوع به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • وجود مقدار کمی مخاط در داخل مدفوع طبیعی است اما اگر این مقدار افزایش پیدا کند می‌تواند دلیل بر بیماری باشد.
 • رنگ مدفوع بستگی به رژیم غذایی هر فرد دارد اما رنگ طبیعی آن باید قهوه‌ای باشد. در نوزادان رنگ مدفوع سبز است.
 • در طول روز نیز دفع ۶ گرم چربی از طریق مدفوع طبیعی است.

تفسیر آزمایش

 

تست های مرتبط با آزمایش OB

تست‌های مرتبط با آزمایش OB عبارتند از:

 • آزمایش FIT: این آزمایش نیز خون مخفی در مدفوع را تشخیص می‌دهد. تشخیصی که بر اساس این آزمایش صورت می‌گیرد به دلیل اختصاصی بودن آن بسیار دقیق است. در آزمایش FIT فقط در یک نوبت از بیمار نمونه گرفته می‌شود.
 • آزمایش HemoQuant, Feces: این آزمایش به منظور تشخیص خونریزی‌های دستگاه گوارش در اشخاص مبتلا به فقر آهن انجام می‌شود. آزمایش HemoQuant خونریزی احتمالی در هر بخش از دستگاه گوارش را تشخیص می‌دهد. 
 • آزمایش CBC: یک تست کلی برای شمردن تعداد سلول‌های خونی در مدفوع است.

اگر نسخه آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

 

چرا آزمایش OB تجویز می شود؟

برخی از بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای سبب اختلال در فاکتور آزمایشی OB می‌شوند.

اگر مبتلا به بیماری‌هایی هستید که در آن‌ها پروتئین به درستی از بدن خارج نمی‌شود یا پروتئین بدن شما زیاد است توصیه می‌شود قبل از انجام آزمایش با پزشک مشورت کنید زیرا مقدار زیاد پروتئین در نتیجه آزمایش مداخله می‌کند.

همچنین در صورت ابتلا به هر بیماری که شما را مجبور به مصرف مسکن می‌کند لازم است بدانید که نتیجه آزمایش تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

دلیل مشاهده خون در مدفوع عمدتأ خونریزی دستگاه گوارش است. بعضی مواقع مقدار خون بسیار کم است و به همین دلیل فقط با آزمایش خون پنهان یا مخفی تشخیص داده می‌شود. اگر خون در مدفوع به دلیل خونریزی از بخش گوارش باشد مدفوع مشکی و قیری شکل به نظر برسد. بیماری‌های زیر می‌توانند دلیلی برای تجویز آزمایش OB باشند. 

 •  بیماری دیورتیکولی در روده.

دیورتیکولی بیرون زدگی‌های کوچک شبیه به کیسه در دیواره روده بزرگ است که معمولا مشکلی را برای بیمار ایجاد نمی‌کنند. اما در مواردی منجر به عفونت و خونریزی می‌شوند. 

 •  شقاق مقعد.

 یک پارگی در بافت مقعد است که به ترک‌های لب شباهت دارد. این بریدگی و زخم‌ها ممکن است به دلیل عبور یک مدفوع بزرگ و سفت ایجاد شوند که معمولأ همراه با خونریزی هستند. چنین موردی جای نگرانی ندارد.

 • بیماری کولیت روده.

 التهاب روده یکی از دلایل شایع خونریزی مقعدی است.

در این بیماری از عروق خونی غیرنرمال خونریزی صورت می‌گیرد.

 • زخم معده.

زخمی است در غشای معده که در لبه بالایی روده کوچک است، ایجاد می‌شود. بسیاری از زخم‌های ایجاد شده در معده نشأت گرفته از عفونتی هستند که در اثر یک باکتری به نام هلیکوباکترپیلوری شکل می‌گیرند. همچنین اگر داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن را برای مدت طولانی و با دوز بالا استفاده کنید به مرور زمان باعث زخم معده می‌شوند.

 •  پولیپ یا سرطان.

زائده‌های خوش خیمی هستند که در طول زمان رشد می‌کنند و اگر نسبت به آن‌ها بی‌توجهی شود ممکن است سرطانی بشوند. اگر خونریزی در اثر وجود پولیپ باشد با سونوگرافی قابل رویت است.

 • مشکلات مری

وریدهای واریسی مری یا پارگی در مری نیز باعث خونریزی و مشاهده خون در مدفوع می‌شوند.

آیا سطح OB در آزمایش شما در بازه نرمال قرار ندارد و به دنبال تفسیر آزمایش خود هستید؟ می‌توانید همین حالا کلیک کنید!

   

آزمایش OB در منزل با هومکا

با استفاده از خدمت آزمایش در منزل هومکا، به راحتی می‌توانید آزمایش OB را انجام دهید. اگر در مورد چگونگی نمونه دادن سوالی دارید، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند. 

برای ارتباط با کارشناسان ما می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید. همچنین با کلیک بر روی بنر زیر، می‌توانید درخواست خود را ثبت نمایید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

در مراحل بعدی همکاران ما با شما تماس گرفته و به سوالات شما پاسخ خواهند داد. چنانچه مایل باشید درخواست ثبت نهایی می‌شود. حالا فقط باید منتظر بمانید تا متخصص هومکا را در خانه یا محل مورد نظر ملاقات کنید. 

کلیه ساکنین استان تهران، کرج، شیراز، اهواز، قزوین، مشهد، اصفهان و رشت می‌توانند از خدمات آزمایشگاهی در منزل هومکا بهره ببرند. ما را به دوستان خود معرفی کنید. 

دسترسی سریع

سوالات متداول

خون روشن در مدقوع نشانه چیست؟
خون روشن در مدفوع می‌تواند نشان‌دهنده شقاق و بواسیر باشد.
آیا آزمایش OB همان آزمایش SC است؟
خیر. منظور از آزمایش SC ، تست کشت ادرار است.
آیا وجود چربی در مدفوع طبیعی است؟
در طی روز نیز دفع ۶ گرم چربی از طریق مدفوع طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
آزمایش خون مخفی مثبت چه چیزی را نشان می دهد؟
آزمایش خون مخفی مدفوع مثبت به معنای یافتن خون در مدفوع است.
نتیجه آزمایش در منزل هومکا چگونه ارائه می‌شود؟
نتیجه تست به صورت آنلاین در پنل شخصی در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل