آزمایش Bilirubin
خانه
مقالات
آزمایش Bilirubin

آزمایش Bilirubin

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/04/07
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
تشخیص زردی با آزمایش بیلی روبین
با استفاده از نتایج آزمایش Bilirubin Total اختلالات کبدی مورد بررسی قرار می‌گیرند. زمانی که عملکرد کبد مختل می‌شود فرد با عوارضی مانند زردی پوست و چشم مواجه خواهد شد. از این آزمایش برای تشخیص انواع کم خونی نیز استفاده می‌شود. در این مقاله از هومکا اطلاعات مختصر و مفیدی در مورد آزمایش Bilirubin Total در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اگر با علائمی مانند: زردی سفیدی چشم، رنگ پریدگی مداوم، خستگی مفرط و ادرار تیره مواجه هستید، احتمال بروز زردی و بیلی روبین بالا در شما وجود دارد. در اینصورت انجام آزمایش بیلی روبین دایرکت یا آزمایش بیلی روبین توتال می‌تواند به راحتی بالا رفتن بیلی روبین را در شما مشخص کند. بهتر است بدانید که بیلی روبین بالا می‌تواند با بیماری‌هایی مانند یرقان، سیروز کبدی و برخی از هپاتیت‌های ویروسی در ارتباط باشد. از این رو اگر قصد انجام آزمایش Bilirubin Total یا آزمایش bilirubin diect را دارید و می‌خواهید در ارتباط با این بیماری بیشتر بدانید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

 

Total Bilirubin در آزمایش خون چیست؟

وقتی پروتئین هموگلوبین در گلبول‌های قرمز قدیمی تجزیه می‌شود، بیلی‌روبین در بدن تشکیل می‌شود. تجزیه‌ گلبول‌های قدیمی یک فرایند طبیعی و سالم است. بیلی‌روبین بعد از گردش در خون به کبد می‌رسد؛ سپس در کبد تجزیه، با صفرا ترکیب و بعد در مجرای صفرا دفع و در کیسه صفرا ذخیره می‌شود. درنهایت صفرا در روده‌ کوچک ترشح می‌شود تا به هضم چربی کمک شود. سرانجام بیلی‌روبین توسط مدفوع و ادرار دفع می‌شود. به طور کلی به مجموع بیلی روبین غیر مستقیم و مستقیم، Total Bilirubin گفته می‌شود.

آزمایش بیلی‌روبین به معنی بررسی میزان بیلی‌روبین موجود در خون است. زیاد بودن بیلی‌روبین در خون منجر به زردی پوست و سفیدی چشم شده که به عنوان زردی یا یرقان شناخته می‌شود. اگر نسخه آزمایش Bilirubin و یا هر آزمایش دیگری را دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

آزمایش Total Bilirubin

 

Bilirubin Direct در آزمایش خون چیست؟

در کبد، بیلی‌روبین به شکلی تبدیل می‌شود که بدن می‌تواند آن را به طور موثری دفع کند. این بیلی روبین اصطلاحا با نام بیلی‌روبین مستقیم (مزدوج) یا bilirubin direct معرفی می‌شود. بیلی روبین مستقیم از کبد به روده کوچک منتقل خواهد شد. البته میزان اندکی از آن به سمت کلیه‌ها هدایت شده تا از طریق کلیه دفع شود. این امر سبب زرد شدن رنگ ادرار نیز می‌شود. سطح طبیعی بیلی روبین مستقیم باید کمتر از ۰.۳ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

آزمایش Total Bilirubin

 

چرا آزمایش بیلی روبین مستقیم تجویز می‌شود؟ 

در صورت بروز مشکلات زیر این تست تجویز خواهد شد: 

 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم
 • مدفوع به رنگ خاکستری روشن 
 • داشتن ادرار به رنگ زرد تیره
 • خستگی شدید بدون دلیل خاصی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • احساس درد یا تورم شکم

همچنین احتمال بروز بیماری‌های زیر می‌تواند دلیلی بر انجام این تست باشد: 

 • هپاتیت
 • سنگ‌های صفراوی
 • التهاب مجاری صفراوی

برای ثبت درخواست آزمایش Bilirubin بر روی بنر زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

 

آزمایش Total Bilirubin چیست؟

به مجموع بیلی‌روبین در خون بیلی‌روبین کلی (بیلی‌روبین تام ) گفته می‌شود. آزمایش Total Bilirubin در واقع تست جامع بیلی‌روبین است که میزان بیلی‌روبین کلی بدن (مستقیم و غیر مستقیم) را در خون اندازه گیری می‌کند.

آزمایش‌ بیلی روبین اغلب برای بررسی مشکلات کبدی مانند هپاتیت یا انسداد مانند سنگ کیسه صفرا انجام می‌شود.

در رابطه با آزمایش Bilirubin Total و اینکه در چه مواقعی پزشک آن را تجویز می‌کند سایت  Medline Plus این‌گونه نوشته است:

آزمایش خون بیلی روبین میزان بیلی روبین در خون را اندازه گیری می‌کند. بیلی روبین ماده‌ای مایل به زرد است که در طی روند طبیعی تجزیه سلول‌های قرمز خون ایجاد می‌شود. بیلی روبین در صفرا وجود دارد، مایعی در کبد که به شما در هضم غذا کمک می‌کند. اگر کبد سالم باشد، بیشتر بیلی روبین از بدن خارج می‌شود. وقتی بیلی روبین بیش از حد وارد جریان خون می‌شود، می‌تواند باعث زردی شود، این وضعیت باعث زرد شدن پوست و چشم خواهد شد. 

 آزمایش برای تشخیص زردی نوزادان نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بسیاری از نوزادان سالم مبتلا به زردی می‌شوند زیرا کبد آن‌ها به اندازه کافی بالغ نیست که بتواند از بیلی روبین اضافی خلاص شود. زردی نوزاد تازه متولد شده معمولاً بی‌خطر بوده و طی چند هفته برطرف می‌شود. اما در بعضی موارد، بالا بودن سطح بیلی روبین می‌تواند منجر به آسیب مغزی شود، بنابراین اغلب این تست برای  نوزادان تجویز می‌شود. 

آزمایش Total Bilirubin

 

میزان نرمال و بحرانی Total Bilirubin

مقادیر نرمال برای کودکان / بالغین / افراد مسن

 • بیلی‌روبین توتال: ۰/۳-۱/۰ mg/dl
 • بیلی‌روبین غیر مستقیم: ۰/۲-۰/۸ mg/dl
 • بیلی‌روبین مستقیم: ۰/۱-۰/۳ mg/dl
 • بیلی‌روبین توتال نوزاد: ۰/۱-۱۲/۰ mg/dl
 • ادرار: ۰-۰/۰۲ mg/dl

مقادیر بحرانی

 • نوزادان> ۱۵ mg/dl (برای جلوگیری از کرن ایکتروس باید فورا درمان شود)
 • بالغین:  > ۱۳ mg/dl

یادآوری ۱: اگر بعد تست بیلی‌روبین، میزان بیلی‌روبین کلی را از میزان بیلی‌روبین مستقیم در خون کم کنیم، میزان بیلی‌روبین غیر مستقیم در خون به دست می‌آید. این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که مرجع رنج نرمال در هر آزمایشگاه متغیر است و به شدت به دو فاکتور سن و جنس بستگی دارد.

یادآوری ۲: بیلی روبین بالا در نوزادان به دلیل استرس تولد طبیعی است. میزان طبیعی بیلی‌روبین غیر مستقیم ظرف ۲۴ ساعت اول تولد کمتر از ۵.۲ (mg/dL) است؛ اما بعضی از نوزادان دچار نوعی یرقان هستند و میزان بیلی‌روبین ظرف چند روز اول بعد از تولد به بیشتر از ۵ (mg/dL) می‌رسد. در این شرایط باید رسیدگی‌های پزشکی به موقع انجام شود تا وضعیت نوزاد بحرانی نشود.

معمولا در ۱۰ روز اول تولد میزان بیلی‌روبین در نوزادان نوسان بسیار زیادی دارد. لذا انجام آزمایش بیلی روبین در روز اول و سوم تولد ضرورت دارد؛ چنانچه آزمایش روز سوم روند صعودی میزان بیلی‌روبین در خون را نشان دهد، حتما باید پیگیری‌های پزشکی لازم انجام شود تا مشکلات نوزاد حاد نشود و عواقب خطرناک و بد حاصل نشود.

تفسیر آزمایش

 

تفسیر آزمایش Total Bilirubin

از آزمایش Bilirubin Total برای بررسی عملکرد کبد استفاده می‌شود و بخشی از بررسی بالغین مبتلا به آنمی‌های همولیتیک و نوزادان مبتلا به یرقان است. یرقان به علت تغییر رنگ بافت‌های بدن در اثر سطوح خونی بالا و غیر طبیعی بیلی‌روبین ایجاد می‌شود. این تغییر رنگ به زردی زمانی شناسایی می‌شود که بیلی‌روبین توتال سرم به میزان بالاتر از ۲/۵ mg/dl برسد. سطوح بالای بیلی‌روبین خون در نوزادان معمولا با نور درمانی بر طرف می‌شود.

 • افزایش بیلی‌روبین غیرکونژوگه یا بیلی‌روبین تام می‌تواند به علت آنمی همولیتیک، آنمی داسی شکل، آنمی پرنیشز (Pernicious anemia) یا در اثر واکنش به تزریق خون باشد.
 • افزایش بیلی‌روبین کونژوگه (بیلی روبین مستقیم) ممکن است به دلیل انسداد در مجاری صفراوی، التهاب کبد-هپاتیت، آسیب کبد، سیروز کبدی، واکنش‌های دارویی یا در اثر مصرف طولانی مدت الکل باشد.
 • پایین بودن سطح بیلی‌روبین، معمولا از نظر بالینی حائز اهمیت نیست.
 • سطح بیلی‌روبین به طور طبیعی در مردان کمی بالاتر از زنان است.
 • ورزش شدید می‌تواند موجب افزایش سطح بیلی‌روبین شود.
 • بیلی‌روبین در حالت طبیعی در ادرار یافت نمی‌شود، اما بیلی‌روبین کونژوگه محلول در آب بوده و در صورت افزایش از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود.
 • وجود بیلی‌روبین کونژوگه (بیلی روبین مستقیم) در ادرار معمولا نشان دهنده انسداد مجاری صفراوی، هپاتیت یا دیگر آسیب‌های کبدی است.

آیا سطح WBC در آزمایش خون شما در بازه نرمال قرار ندارد و به دنبال تفسیر آزمایش خود هستید؟ می‌توانید همین حالا کلیک کنید!

آزمایش Total Bilirubin

 

نشانه‌های بالا بودن سطح بیلی روبین در آزمایش خون

علائم مربوط به بیلی روبین بالا در کودکان و بزرگسالان شامل یرقان، زردی پوست یا چشم‌ها، خستگی مفرط، خارش پوست، تیره شدن ادرار و کم‌اشتهایی است. همچنین اختلالات زیر نیز ممکن است در نتیجه افزایش میزان بیلی روبین در خون ایجاد شوند: 

 • زردی پوست و چشم خصوصا در نوزادان تازه متولد شده
 • وجود علائم یا نشانه‌های آسیب کبدی
 • بیماری‌های کبد
 • انسداد مجرای صفراوی
 • آنمی همولیتیک
 • مشکلات متابولیک مرتبط با کبد

هومکا خدمات متنوعی را در حوزه‌های درمان، مراقبت و آزمایشگاه در منزل ارائه می‌کند. از جمله این خدمات می‌توان به تزریقات در منزل، آزمایش خون در منزل، پزشک در منزل هومکا اشاره کرد. همین حالا می‌توانید با ما تماس بگیرید. 

 

آزمایشات مرتبط با تست Total Bilirubin

 • آزمایش ALT: در این آزمایش سطح آنزیمی به نام ALT انداره‌گیری می‌شود. این آنزیم‌ در تجزیه پروتئین‌ها به کبد کمک می کند. 
 • آزمایش AST: در این آزمایش اختلالات کبدی با اندازه‌گیری آنزیمی به نام AST مورد بررسی قرار می‌گیرد. 
 • آزمایش ALP: در این تست نیز آنزیمی به نام ALP بررسی می‌شود. با استفاده از نتایج این آزمایش تشخیص بیماری‌های کبد یا اختلالات استخوانی امکان‌پذیر می شود.
 • آزمایش LDH: این تست در تشخیص سطح آسیب در بافت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 • آزمایش CBC یا شمارش کامل سلول‌های خونی
 • آزمایش هاپتوگلوبین. این تست در کنار سایر آزمایش‌ها برای تشخیص آنمی همولیتیک مورد استفاده قرار می گیرد. 

اگر پزشک برای شما هر یک از آزمایشات بالا را تجویز کرده است و زمان کافی برای مراجعه به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

آزمایش Total Bilirubin

 

بیماری‌های تاثیر گذار بر نتیجه آزمایش Total Bilirubin 

 

آزمایش Bilirubin Total در منزل با هومکا

اگر قصد انجام آزمایش Bilirubin یا سایر خدمات آزمایشگاهی را دارید، می‌توانید  به راحتی آزمایشگاه را به منزل بیاورید. مجموعه هومکا با همکاری مجهزترین آزمایشگاه‌ها در استان تهران و سایر شهرهای کرج، شیراز، اصفهان، اهواز، رشت، تبریز و مشهد، همواره بهترین خدمات آزمایش در منزل را زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی به شما ارائه می‌دهد.

برای انجام خدمات آزمایش در منزل و تفسیر آنلاین آزمایش، با تماس با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱، به راحتی می‌توانید تا درخواست آزمایش خود را ثبت کنید. همچنین با کلیک بر روی بنر زیر نیز، این امکان برای شما فراهم است تا درخواست آزمایش در منزل خود را ثبت کنید. پس از مدت زمان کوتاهی، همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی‌های لازم صورت خواهد گرفت. همچنین بهتر است بدانید که جواب آزمایش شما نیز در کوتاه‌ترین زمان در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آزمایش Bilirubin چیست؟
وقتی پروتئین هموگلوبین در گلبول‌های قرمز کهنه تجزیه می‌شود،بیلی‌روبین در بدن تشکیل می‌شود. تجزیه‌ گلبول‌های قدیمی یک فرایند طبیعی و سالم است. بیلی‌روبین بعد از گردش در خون به کبد می‌رسد؛ سپس در کبد تجزیه، با صفرا ترکیب و بعد در مجرای صفرا دفع و در کیسه صفرا ذخیره می‌شود. درنهایت صفرا در روده‌ کوچک ترشح می‌شود تا به هضم چربی کمک شود. سرانجام بیلی‌روبین توسط مدفوع و ادرار دفع می‌شود.
آزمایش Bilirubin Total چیست؟
به مجموع بیلی‌روبین در خون بیلی‌روبین کلیگفته می شود. آزمایش Bilirubin Total در واقع تست جامع بیلی‌روبیناست که میزانبیلی‌روبین کلی بدن (مستقیم، غیر مستقیم و کلی) را در خون اندازه گیری می‌کند.
آزمایشات مرتبط با تست Bilirubin Total کدام‌اند؟
نوکلئوتیداز ALT AST ALP LDH CBC هاپتوگلوبین
کدام بیماری‌های پیش زمینه‌ای سبب اختلال در فاکتور آزمایشی Bilirubin Total می‌شود؟
هپاتیت های ویروسی سیروز مونونوکلئوز عفونی واکنش به برخی داروها مانند کلروپرومازین یرقان انسدادی آنمی همولیتیک سندروم کریگلر- نجار سندروم گیلبرت سندروم دوبین-جانسون
چگونه می‌توان آزمایش بیلی روبین را در منزل انجام داد؟
با تماس با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱، به راحتی می‌توانید انواع خدمات آزمایش در منزل را انجام دهید.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل