آزمایش creatinine
خانه
مقالات
آزمایش creatinine

آزمایش creatinine

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/29
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
کراتینین در آزمایش خون نشانه چیست؟
آزمایش در منزل، شاید در نگاه اول، امری محال به نظر برسد. اما اکنون، این امکان برای هر فردی فراهم آمده است تا تمام آزمایشات مورد نیاز خود را در منزل خویش انجام دهد. نمونه‌گیری، متناسب با نوع آزمایش، در منزل افراد گرفته شده و به آزمایشگاه انتقال پیدا می‌کند.

Creatinine در آزمایش خون چیست؟

Creatinine ماده‌ای در بدن است که در نتیجه سوخت و ساز ماهیچه‌ها تولید و از کلیه‌ها دفع می‌شود. این ماده در واقع نوعی پروتئین است که از فرایندهای متابولیسم سلول‌های ماهیچه‌ حاصل می‌شود. کراتین ماده‌ای دفعی است که بعد از ورود به خون، به کمک کلیه‌ها از بدن دفع می‌شود. بررسی میزان Creatinine موجود در خون به راحتی می‌تواند عملکرد صحیح یا ناصحیح کلیه‌ها را نشان دهد، زیرا تنها کلیه‌ها هستند که مسئول دفع کراتین از خون هستند و در چنانچه این کار را به درستی انجام ندهند، به این معنی است که عملکرد کامل و صحیح ندارند. 

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص اینکه آزمایش Creatinine چیست و چگونه انجام می‌شود بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

آزمایش کراتینین برای چیست؟

این آزمایش یک شاخص مهم برای بررسی عملکرد کلیه است. سطح بالای Creatinine در خون ممکن است نشان دهنده این باشد که کلیه‌ها به درستی کار نمی‌کنند. آزمایش خون کراتینین به پزشکان کمک می‌کند تا بیماری کلیه را تشخیص دهند، زیرا یک کلیه ضعیف نمی‌تواند مثل حالت عادی، کراتینین را تصفیه کند و موجب افزایش میزان کراتینین در خون می‌شود. همچنین برای اینکه متوجه شوید که آیا کلیه هایتان سالم است و نیاز به این نوع آزمایش دارید یا خیر، می‌توانید از خدمات پزشک در منزل هوم‌کا بهره مند شوید.

آزمایش creatinine

 

تفسیر آزمایش Creatinine

زمانی که قرار است عملکرد کلیه بیمار مورد بررسی قرار بگیرد، آزمایش کراتین یکی از آزمایشات روتینی است که به این منظور انجام می‌شود که می‌توانید این آزمایش را در آزمایشگاه های معتبر انجام دهید یا از خدمات آزمایش در منزل هومکا استفاده کنید. افزایش کراتینین در خون معمولا نشان‌دهنده کاهش تصفیه گلومرولی و اختلال در عملکرد کلیه‌ها است. به دلیل ثابت بودن همیشگی مقدار کراتینین، افزایش سطح آن نشان‌دهنده آسیب مزمن کلیه است و بر خلاف اوره تحت تاثیر مشکلات کبدی قرار نمی گیرد.
به عبارت دیگر تعیین مقادیر کراتینین خون و کلیرانس کلیوی کراتینین به عنوان شاخص‌های عملکرد کلیه مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند. سطح کراتینین سرم یا خون تا زمانی که عملکرد کلیه به طور قابل توجهی دچار اختلال نشده باشد، افزایش پیدا نمی‌کند.  این افزایش می‌تواند ناشی از بیماری خاصی در بدن باشد. 
بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که مقدار کراتینین زمانی به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا می‌کند که تقریبا نیمی از نفرون‌ها در بیماری کلیوی آسیب دیده باشند، لذا شاخص حساسی برای بررسی شروع بیماری کلیوی نیست و حتما باید شاخص‌های دیگری نیز بررسی و ارزیابی شوند. 

 

شرایط انجام آزمایش کراتینین

برای سنجش میزان Creatinine خون دو روش نمونه‌گیری وجود دارد؛ یکی اینکه میزان Creatinine خون با نمونه خون از رگ بازو اندازه‌گیری شود و دیگر این که ادرار بیمار در یک 24 ساعت کامل جمع‌آوری و بررسی شود تا میزان Creatinine موجود در بدن مشخص شود که می‌توانید این نوع آزمایش را یا در آزمایشگاه های معتبر انجام دهید یا از تیم مجرب و حرفه ای نمونه گیری خون در منزل هوم‌کا استفاده نمایید.
برای انجام آزمایش Creatinine نیاز نیست ناشتا باشید یا آمادگی خاصی داشته باشید یا شرایط خاصی را لحاظ کنید. البته مهم است که پزشک خود را از داروهایی که مصرف می‌کنید، مطلع سازید؛ زیرا برخی از داروها میزان کراتینین خون را بدون ایجاد آسیب به کلیه بالا می‌برند و می‌توانند در نتیجه آزمایش اختلال ایجاد کنند. بنابراین اگر داروهایی نظیر سایمتیدین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین یا ایبوپروفن، داروهای شیمی درمانی و سفالوسپورین استفاده می‌کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید، زیرا ممکن است لازم باشد پیش از انجام آزمایش مصرف دارو را قطع کنید یا دوز مصرفی را کاهش دهید. 

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش Creatinine در منزل، بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

علت بالا بودن کراتینین

با توجه به اینکه کراتین توسط کلیه‌ها از بدن دفع می‌شود، لذا چنانچه یکی از کلیه‌ها مشکل داشته باشد یا فرد تنها دارای یک کلیه باشد، میزان Creatinine در خون افزایش پیدا می‌کند. به علاوه در آقایان و ورزشکارانی که حجم بازو و عضلات بیشتری دارند، معمولا میزان کراتین خون نیز بیشتر است. همچنین عوامل زیر نیز در بالا بودن سطح کراتین خون موثر هستند:

•    انسداد دستگاه دفع ادرار
•    مرگ یا نارسایی سلول‌های کلیه
•    عفونت باکتریایی کلیه (پیلونفریت)
•    اختلال در عملکرد پروستات
•    التهاب گلومرول‌ها در کلیه 
•    مصرف برخی داروها مانند داروهای آمینوگلیکوزیدی، سایمتیدین، داروهای شیمی درمانی، سفالوسپورین و برخی داروهای دیگر مانند آسپرین
•    کم‌آبی بدن که بر عملکرد کلیه‌ها تاثیر منفی گذاشته باشد.
•    ورزش سنگین که میزان سوخت‌وساز در عضلات را زیاد می‌کند.
•    افزایش تجمع پروتئین خوراکی در بدن
•    کاهش جریان خونی که به کلیه‌ها وارد می‌شود؛ مثلا به دلیل نارسایی احتقانی قلب، دیابت یا کم‌آبی.

همچنین سایت معتبر (Health Line) در خصوص  بالا رفتن کراتینین خون  می‌گوید:

به طور کلی ، مقادیر بالای کراتینین می تواند نشان دهد که کلیه های شما به خوبی کار نمی کنند. دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش کراتینین شود ، بعضی از آنها ممکن است یک بار اتفاق بیفتد. به عنوان مثال می توان مواردی مانند کمبود آب بدن یا دریافت مقدار زیادی پروتئین یا کراتین مکمل را نام برد. همه اینها می توانند به طور موقت روی کلیه های شما سخت شوند.

جهت ثبت درخواست آزمایش Creatinine در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان
 

میزان نرمال Creatinine

♦ زنان:  ۰.۵ تا ۱.۱ میلی گرم در دسی لیتر
♦ مردان: ۰.۶ تا 1.3 میلی گرم در دسی لیتر
♦ نوجوانان: ۰.۵ تا ۱.۰ میلی گرم در دسی لیتر
♦ کودکان: ۰.۳ تا ۰.۷ میلی گرم در دسی لیتر
♦ اطفال : ۰.۲ تا ۰.۴ میلی گرم در دسی لیتر
♦ نوزادان: ۰.۳ تا ۱.۱ میلی گرم در دسی لیتر

آزمایش creatinine

 

رژیم غذایی مناسب برای کاهش Creatinine

•    کاهش مصرف پروتئین حیوانی
•    کاهش مصرف فراورده‌های لبنی از جمله شیر و انواع پنیر 
•    کاهش مصرف حبوبات و قارچ
•    مصرف بیشتر آب
•    خوردن آب سبزیجات تازه 
•    عدم استفاده از ماءالشعیر همراه با غذا
•    مصرف نکردن گوجه‌فرنگی، آووکادو، پودر فلفل قرمز، شکلات و پودر کاکائو، برگه زردآلو، کیوی، کشمش، پسته و تخمه کدو و آفتابگردان در رژیم‌های کم پتاسیم
•    کاهش مصرف مایعات کافئین‌دار مانند قهوه، نسکافه و چای
•    استفاده از خیار، شلغم، جو، کاهو، گل‌کلم، انواع جوانه‌ها، تربچه و شیر سویا 
•    عدم استفاده از تخمه کدو و آفتابگردان، پنیر و کنجد در رژیم‌های کم فسفر
•    استفاده از سیب، گلابی و انبه و سبزی‌هایی مانند هویج و گل‌کلم 

 

تست های مرتبط با آزمایش کراتینین

بسیاری از آزمایشات، برای نتیجه‌دهی دقیق و درست، نیاز است تا به همراه سایر فاکتورهای آزمایشی مربوط، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرند. آزمایش Creatinine نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و تست‌های مرتبط با آن، در زیر آمده‌اند:

♦ Urea (اوره)

♦ BUN (نیتروژن اوره)

♦ Uric acid (اسید اوریک)

♦ Albumin (آلبومین)

♦ Total Protein (پروتئین توتال) 

♦ Na (سدیم)

♦ K (پتاسیم) 

♦ CL (کلرید)

 ♦ Urine Protein (پروتئین ادرار)

♦ Urine  Microalbumin (میکرو آلبومین)

دسترسی سریع

سوالات متداول

چگونه برای آزمایش کراتینین آماده می‌شوید؟
آزمایش خون کراتینین به آماده سازی زیادی احتیاج ندارد. روزه لازم نیست. شما می توانید و باید همان چیزی را بخورید و بنوشید که به طور معمول می‌خورید تا نتیجه دقیق بگیرید. با این حال ، مهم است كه در مورد هر داروی تجویزی یا بدون نسخه (OTC) كه در حال حاضر از پزشك خود استفاده می‌كنید ، به پزشك خود بگویید.
چه سطح کراتینین نشان دهنده نارسایی کلیه است؟
سطح کراتینین بیشتر از ۱.۲ برای زنان و بیشتر از ۱.۴ برای مردان ممکن است نشانه اولیه عملکرد صحیح کلیه ها باشد. با پیشرفت بیماری کلیه ، سطح کراتینین در خون افزایش می‌یابد. این آزمایش معیار سنجش میزان خوب کلیه در دفع مواد زائد و مایعات اضافی از خون است.
چه سطح کراتینین به دیالیز نیاز دارد؟
هر چه پیرتر می‌شوید می‌تواند کاهش یابد. مقدار طبیعی GFR ۹۰ میلی لیتر در دقیقه یا بالاتر است. GFR زیر ۶۰ میلی لیتر در دقیقه نشانه عملکرد صحیح کلیه نیست. GFR زیر ۱۵ میلی لیتر در دقیقه نشان می‌دهد که به درمان نارسایی کلیه مانند دیالیز یا پیوند نیاز است.
چه عواملی باعث افزایش کراتینین می‌شود؟
سطح کراتینین همچنین می‌تواند به طور موقت در اثر ورزش های سنگین یا استفاده از داروهای خاص مانند سولفامتوکسازول ، تریمتوپریم یا داروهای شیمی درمانی افزایش یابد. بعلاوه ، باردار شدن یا رژیم غذایی حاوی گوشت قرمز ممكن است در این امر مثر باشد. بدن شما برای عملکرد مطلوب باید خون شما را تمیز کند.
آیا تخم مرغ برای کلیه ها مضر است؟
اگرچه زرده تخم مرغ بسیار مقوی است ، اما حاوی مقادیر زیادی فسفر است و باعث می شود سفیده برای افرادی که رژیم کلیوی دارند ، انتخاب بهتری باشد. سفیده تخم مرغ یک منبع پروتئین با کیفیت بالا و دوستانه کلیه فراهم می‌کند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.