آزمایش Cholesterol
خانه
مقالات
آزمایش Cholesterol

آزمایش Cholesterol

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/04
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آزمایش Cholesterol + شرایط انجام آن
آزمایش cholesterol چیست؟ چه زمانی پزشک انجام این آزمایش را تجویز می‌کند؟ چه شرایطی را باید برای انجام آزمایش cholesterol رعایت کرد؟ برای کنترل کلسترول خون چه باید کرد؟ آیا برای تشخیص بیماری قلبی تست کلسترول اجباری است؟ چه کسانی باید آزمایش کلسترول خون را انجام بدهند؟ برای دانستن پاسخ این سوالات و مطالعه مطالب دیگر در رابطه با آزمایش cholesterol، با هومکا همراه باشید.

آزمایش Cholesterol آزمایشی است که به منظور غربالگری خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی انجام می‌شود. کلسترول ماده‌ای است که باید به اندازه طبیعی و لازم در بدن وجود داشته باشد. این ماده در حفظ غشای سلولی و ساخت هورمون‌ها نقش مهمی دارد. معمولا افزایش مقدار کلسترول علامت خاصی ندارد. کلسترول خون بالا منجر به ایجاد پلاک در شریان‌ها می‌شود؛ در نتیجه عوارضی نظیر تصلب شرایین، سختی عروق و در نهایت حمله قلبی به دنبال دارد.

فاکتورهایی مانند رژیم غذایی حاوی چربی‌های اشباع، ورزش نکردن و بی‌تحرکی، چاقی مفرط، استعمال دخانیات، بیماری‌های زمینه‌ای (فشار خون، دیابت و ...)، بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های کبدی و کم‌کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) در افزایش میزان کلسترول خون تاثیر بسیار زیادی دارند. برای انجام آزمایش cholesterol می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل مجموعه هومکا بهره‌مند شوید. در ادامه، اطلاعات بیشتری در مورد این آزمایش در اختیارتان خواهیم گذاشت.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش کلسترول چیست؟

کلسترول یکی از فاکتورهای خونی است که در دو مدل خوب و بدن در خون وجود دارد. حدود ۷۵ درصد از کلسترولی که در بدن وجود دارد، توسط کبد تولید می‌شود و حدود ۲۵ درصد آن از طریق مواد غذایی وارد بدن می‌شود. اگرچه افزایش بیش از حد کلسترول (LDL) برای بدن مضر است و منجر به بیماری‌های قلبی-عروقی می‌شود، اما در هر صورت وجود کلسترول در بدن برای حفظ سلامتی لازم و ضروری است. آنچه مهم است رعایت حد اعتدال میزان کلسترول خون است. آزمایش cholesterol با یک نمونه خون وریدی انجام می‌شود و با نام‌های Total Cholesterolیا  Chol شناخته می‌شود.

آزمایش cholesterol

 

انواع چربی خون

✔ HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا).

HDL شکل دیگری از کلسترول خون است که در اصطلاح تخصصی‌تر با عنوان لیپوپروتئین پرچگال (چگالی بالا) شناخته می‌شود. این شکل از کلسترول خطر بیماری عروق کرونر قلب (CHD) را کم می‌کند. HDL در کبد و روده‌‏ها ساخته می‌شود. بیش از ۵۰ درصد آن پروتئین است و الباقی آن را کلسترول و تری ‏گلسیرید تشکیل می‌دهد. این نوع کلسترول، کلسترول‌های LDL   موجود در طول دیواره رگ‌ها را پیدا می‌کند، به آنها می‌چسبد و آنها را از جدار رگ‌ها پاک می کند و از باریک شدن و انسداد رگ‌ها جلوگیری می‌کند. به همین جهت به کلسترول خوب معروف است.

شاید جالب باشد که بدانید این نوع از کلسترول در بدن خانم‌ها بیشتر از آقایان است و در بدن ورزشکاران نیز بیشتر از افراد غیر ورزشکار یافت می‌شود.


✔ LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم).

LDL یکی از فاکتورهای خونی است که در آزمایش cholesterol مورد بررسی قرار می‌گیرد. منظور از LDL لیپوپروتئین با چگالی کم یا به تعبیر عامیانه‌تر کلسترول بدِ خون است. وقتی میزان LDL خون بالا باشد، به این معنی است که کلسترول بد در عروق خونی انباشته می‌شود و نتیجه این انباشتگی گرفتگی عروق و بیماری‌های قلبی و سکته قلبی خواهد بود، زیرا LDL یا همان کلسترول بدِ خون، در دیواره سرخرگ‌ها رسوب می‌کند و سلامت سرخ‌رگ‌‌ها را به خطر می‌اندازد.

✔ تری‌گلیسرید(Triglyceride)

تری‌گلیسرید(Triglyceride) رایج‌ترین نوع چربی در بدن است. افزایش میزان تری‌گلیسرید می‌تواند خطر بروز حمله و سکته قلبی و بیماری قلبی را افزایش دهد. افزایش و کاهش کلسترول با عواملی مانند چاقی، کم‌‏تحرکی یا بی‎‌تحرکی و رژیم غذایی نامتعادل همراه است. آزمایش تری‌گلیسرید راهی مطمئن برای بررسی سطح این چربی در بدن است. 

شما می‌توانید در صورت نیاز از مجموعه هومکا درخواست اعزام نیروی متخصص برای خدمت پزشک در منزل داشته باشید. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص اینکه آزمایش cholesterol چیست و چگونه انجام می‌شود بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

شرایط انجام آزمایش Cholesterol

اگر قرار است فقط آزمایش cholesterol انجام دهید، نیاز به رعایت شرایط خاصی نیست؛ اما چنانچه این آزمایش را با دیگر آزمایش‌های مربوط به چربی خون انجام می‌دهید، باید بین ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید. در طی ساعات ناشتایی فقط آشامیدن آب مجاز است. همچنین ۲۴ ساعت قبل از آزمایش، نوشیدنی الکلی استفاده نکنید.

 

تفسیر آزمایش Cholesterol

چنانچه آزمایش cholesterol انجام داده‌اید، می‌توانید به کمک داده‌های زیر، مقدار نرمال LDL در خون را بررسی کنید:

 • مقدار ایده‌آل LDL: کمتر از ۱۰۰ mg/dL
 • نزدیک به ایده‌آل : ۱۰۰ تا  ۱۲۹ mg/dL
 • مرز رسیدن به حد بالا ‌ : ۱۳۰ تا ۱۵۹ mg/dL
 • مقدار بالا: ۱۶۰ تا ۱۸۹ mg/dL
 • مقدار بسیار بالای : mg/dL ۱۹۰ و بالاتر

سطح نرمال HDL خون شما باید در حد مقادیر زیر باشد:  

 • HDL پایین: کمتر از ۴۰ mg/dL
 • HDL بالا: ۶۰ mg/dL یا بیشتر

تفسیر آزمایش

 

دلایل کاهش کلسترول در آزمایش خون

سطح بالای کلسترول خون، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهد. کلسترول پایین معمولا بهتر است اما در موارد نادر، داشتن سطح بسیار پایین لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL یا کلسترول بد یا کلسترول تام بسیار پایین) با برخی مشکلات سلامتی همراه است.

دلایل احتمالی کلسترول پایین عبارت‌اند از:

 • داروهای استاتین
 • پرکاری تیروئید یا غده تیروئید بیش‌فعال
 • نارسایی غدد فوق کلیوی
 • بیماری کبد
 • بدجذبی (جذب نابهنجار مواد خوراکی در دستگاه گوارشی) مانند بیماری سلیاک
 • سوءتغذیه
 • بیماری آبتالیپوپروتئینمی (abetalipoproteinemia): یک بیماری ژنتیکی که باعث کاهش کلسترول پایین‌تر از ۵۰ میلی‌گرم در دسی لیتر می‌شود. این بیماری بیشتر در یهودیان مشاهده می‌شود.
 • کمبود منگنز
 • سندرم مارفان
 • سرطان خون و سایر بیماری‌های خون‌شناسی

آزمایش cholesterol

 

برای انجام تست کلسترول، باید با چه پزشکی مشورت کرد؟

در مواردی با مراجعه به پزشک عمومی و داشتن برخی علائم، ممکن است پزشک برای شما آزمایش کلسترول را تجویز کند. همچنین اگر می‌خواهید برای تجویز آزمایش کلسترول به متخصص مراجعه کنید یا بعد از انجام تست بخواهید نتایج آزمایش خود را به پزشک نشان دهید، متخصص داخلی در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

 

چه افردای نیاز به آزمایش کلسترول دارند؟

افرادی که سن آنها بالای ۲۰ سال است، باید تست کلسترول را هر ۵ سال یکبار انجام دهند. کودکان هر ۱۰ سال یکبار و افراد مسن به صورت سالانه باید این تست را انجام دهند. اما اگر بیماری‌‌‌های مرتبط با افزایش چربی خون داشته باشید، باید به صورت منظم هر ۳ ماه یکبار آزمایش کلسترول انجام دهید. اگر سالم هم هستید و بیماری ندارید، باید این تست را به صورت منظم انجام دهید. در نظر داشته باشید که یک بیماری حاد، حمله قلبی یا استرس شدید می‌تواند روی میزان کلسترول موجود در خون تاثیر بگذارد. اگر اضافه وزن، دیابت، سابقه کلسترول بالا در خانواده را دارید یا تحرک ندارید، انجام تست کلسترول برای شما لازم است؛ چون این عوامل باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

برای دریافت ثبت رایگان آزمایش در منزل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

خطرات احتمالی آزمایش کلسترول

خطرات مربوط به گرفتن خون برای آزمایش کلسترول بسیار کم است. ممکن است بعداز اینکه خون شما گرفته شد کمی احساس ضعف کنید و همچنین در ناحیه نمونه‌گیری، کمی درد و سوزش را تجربه کنید.  خطر عفونت در این ناحیه بسیار ناچیز است

 

تست های مرتبط با آزمایش cholesterol

در هر آزمایش cholesterol بنابر درخواست و دستور پزشک میزان LDL ( کلسترول بد)، HDL ( کلسترول خوب)، TG ( تری گلیسیرید) و VLDL (نوعی کلسترول بد) اندازه‌گیری می‌شود. به همین دلیل ناشتا بودن در حدود ۹ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش خون الزامی است. به یاد داشته باشید که سطح کلسترول خون نباید در دوران بیماری اندازه‌گیری شود.

در سایت Web MD درباره این آزمایش، چگونگی بررسی و پیشبرد نتایج آن،‌ اینطور می‌خوانید: 

پس از بررسی آزمایش خون، پزشک سایر فاکتورهای خطر را که ممکن است تهدیدی برای سلامت قلب باشد را  بررسی می‌کند. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  سابقه خانوادگی
 • سن
 •  وزن
 • نژاد
 •  جنسیت
 •  رژیم غذایی
 • ابتلا به فشار خون
 • میزان فعالیت ورزشی
 •  وضعیت سیگار کشیدن
 • سابقه دیابت

پزشک به منظور کاهش خطر با انجام اقداماتی مانند تغییر در سطح فعالیت و رژیم غذایی و همچنین استفاده از دارو سعی می‌کند تا سطح کلسترول را کنترل نماید. 

تفسیر آزمایش

 

تاثیر رژیم غذایی در کنترل کلسترول خون

اگر بعد از آزمایش cholesterol متوجه میزان نامتعادل کلسترول خون خود شده‌اید، لازم است در رژیم غذایی خود تغییرات عمده و اساسی داشته باشید. فراموش نکنید که در هر سن و سالی و در هر وضعیت و شرایطی، غذایی که می‌خورید به شدت می‌تواند سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ به عبارت ساده‌تر غذایی که می‌خورید، در واقع داروی شماست. بنابراین از ترکیبات مفید و از روش‌های پخت سالم استفاده کنید. به طور کلی تمام گیاهان مانند سبزیجات، حبوبات و غلات فاقد کلسترول‌ هستند؛ اما در بین آنها موادی مانند جو، کدو، شوید و سیر اثر ضد کلسترول بسیار قوی‌تری دارند. توصیه می‌کنیم از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید تا سالم بمانید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش Cholesterol در منزل فقط با یک کلیک

هومکا شرایطی را برای شما مهیا کرده است که به راحتی بتوانید آزمایش cholesterol در منزل را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید. ارائه سریع خدمات درمانی، مراقبتی و آزمایشگاهی در منزل هومکا به معنای بی‌کیفیت بودن خدمات نیست. ما ارزش زمان را به خوبی می‌دانیم، به همین دلیل در سراسر مناطق تحت پوشش ( استان تهران، کرج و حومه و شهر مشهد)‌ با مراکز معتبر و متخصصان کارآزموده همکاری داریم، به همین دلیل خدمات با کیفیتی مطلوب و قیمتی متعادل در کوتاه‌‌ترین زمان به شما ارائه می‌شود. 

برای برخورداری از خدمت آزمایش در منزل هومکا بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید تا در مرحله اول سفارش به صورت موقت ثبت شود. پس از آن کارشناسان ما با شما تماس خواهند کرد تا به سوالات شما پاسخ دهند. همچنین آنها به طور کامل جزییات ارائه خدمت را در اختیار شما قرار خواهند داد. اگر مایل به استفاده از خدمت مورد نظر باشید، در این مرحله سفارش به صورت نهایی ثبت می‌شود. در مرحله آخر متخصص هومکا به منزل یا محل مورد نظر شما اعزام خواهد شد.

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش کلسترول باید ناشتتا باشم؟
بله. این آزمایش به ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتایی نیاز دارد.
آیا می‌توان در روزهای تعطیل از خدمت آزمایش در منزل هومکا استفاده کرد؟
بله. هومکا در روزهای تعطیل نیز آماده ارائه خدمت است.
آیا خونگیری برای آزمایش کلسترول عوارض دارد؟
خیر. در صورتیکه خونگیری به درستی انجام شود، عوارضی در پی نخواد داشت.
چرا بعد از خونگیری در ناحیه دست دچار کبودی می‌شوم؟
این امر می تواند ناشی از حساسیت شما و یا خونگیری نادرست باشد.
اگر چربی‌ خون خیلی بالا باشد چه اتفاقی می‌افتد؟
مقدار بیش از حد چربی خون می‌تواند باعث رسوب چربی در دیواره شریان شود و خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...