آزمایش HDL
خانه
مقالات
آزمایش HDL

آزمایش HDL

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/28
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
با آزمایش HDL سطح کلسترول خوب بدن را بسنجید.
در مورد آزمایش HDL چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید سطح نرمال HDL به سلامتی قلب و عروق کمک کرده و از بروز ناراحتی‌های قلبی جلوگیری خواهد کرد. برای بررسی سطح HDL در بدن، آزمایش HDL بهترین راه‌حل است. در این مقاله به سوالات اساسی درباره این آزمایش پاسخ داده شده است. با هومکا همراه شوید تا اطلاعات بیشتری در مورد این آزمایش در اختیار شما قرار گیرد.

وقتی صحبت از کلسترول می‌شود، همیشه به یاد چربی خون بالا و ناراحتی‌های قلبی می‌افتیم. البته این تصور درست است چراکه بیشتر با کلسترول بد درگیر هستیم تا با نوع خوب آن. باید بدانید کلسترول به دو شکل LDL و HDL وجود دارد. LDL همان کلسترول بد است که بالا بودن بیش از حد آن خطر بروز ناراحتی‌های قلبی را افزایش می‌دهد. در مقابل HDL، کلسترول خوب است که شاید کمتر راجع به آن صحبت می‌شود. در این مقاله اطلاعاتی راجع به آزمایش HDL ، میزان نرمال آن در زنان و مردان، عوارض پایین بودن آن و دلایلی که سبب کاهش سطح آن در بدن می‌شود، در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همچنین به شما خواهیم گفت که هومکا چگونه به شما کمک خواهد کرد تا آزمایش در منزل را به راحتی انجام دهید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان 

آزمایش HDL چیست؟

در آزمایش HDL به بررسی سطح کلسترول خوب در بدن پرداخته می‌شود. به طور کلی می‏‌توان گفت چربی به دو صورت کلسترول و تری گلیسیرید در بدن وجود دارد. کلسترول برای جابجایی در بدن به پروتئین نیاز خواهد داشت. از کنار هم قرار گرفتن آنها ماده‌ایی به نام لیپوپروتئین تشکیل می‎‌شود. این ماده نیز خود به دو دسته تقسیم خواهد خواهد شد: لیپوپروتئین با چگالی بالا و چگالی پایین. منظور از لیپوپروتئین با چگالی بالا همان HDL است.

از لیپوپروتئین با چگالی کم به عنوان LDL یاد می‎‌شود. LDL در شریان‌ها رسوب کرده و زمینه را برای بروز ناراحتی‌های قلبی و مغزی فراهم خواهد کرد. در حالیکه HDL به جمع‌آوری کلسترول در بدن پرداخته و آنها را به سمت کبد هدایت می‎‌کند. چربی‌ها در کبد پردازش شده و مقادیر اضافه آن از بدن دفع می‎‌شوند. به این ترتیب مانع از رسوب چربی در شریان‌ها خواهد شد.

آزمایش HDL

 

HDL در آزمایش خون چیست؟

میزان hdl  به طور طبیعی در بدن بین ۳۰ تا ۸۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر است. گفته می‌‎شود سطح آن در زنان بیش از مردان است. همچنین ورزشکاران نیز نسبت به افراد عادی مقادیر بیشتری از آن را در بدن خود دارند. به همین دلیل کمتر در معرض ناراحتی‌های قلبی قرار می‎‌گیرند. گرچه گفته می‌‎شود این چربی از بروز ناراحتی‌های قلبی و مغزی جلوگیری می‌کند، اما بالا بودن بیش از حد آن زمینه را برای بروز سکته مغزی فراهم خواهد کرد. در واقع بدن به سطح مشخصی از آن نیاز دارد. اگر میزان آن به کمتر از ۳۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر برسد، در این صورت احتمال بروز حملات قلبی وجود خواهد داشت.

همچنین سایت معتبر Rochester Medical Center در رابطه با زمان انجام آزمایش HDL این‌گونه نوشته است:

انجام آزمایش HDL، بنابر تجویز پزشک یا زمانی انجام می‌شود که در صورت انجام آزمایشات مشابه:

- کلسترول فرد آزمایش دهنده بیشتر از ۲۰۰ گرم در دسی‌لیتر باشد.
- فرد دچار بیماری خطرناکی مانند کرونر قلب باشد.

جهت ثبت درخواست آزمایش در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

پایین بودن HDL در آزمایش خون

پایین بودن میزان HDL ریسک بروز بیماری‌های زیر را افزایش می‌دهد:

در این حالت خون به عضله قلب نمی‌رسد و در نتیجه منجر به آسیب آن خواهد شد. علت اصلی حمله قلبی انسداد عروق کرونر است. 

 • دیابت

در این بیماری میزان گلوگز در خون بیش از حد طبیعی خواهد بود. 

 •  چربی خون

آزمایش HDL

 

چرا سطح HDL در بدن کاهش می یابد؟

کاهش سطح HDL به عوامل زیر بستگی دارد:

 • رژیم غذایی و سبک زندگی اشتباه.

مصرف برخی غذاها مانند انواع مغزها و گیاهان تازه، منجر به افزایش سطح hdl در بدن خواهد شد. عدم توجه به نوع مواد غذایی بدن را با کمبودهای مختلفی مواجه خواهد کرد.

 •  نداشتن برنامه ورزشی منظم.

افرادی که روزانه به مدت ۳۰ دقیقه ورزش می‌کنند، دارای سطح نرمالی از کلسترول هستند.  

 • فاکتورهای ژنتیکی

در این شرایط فرد به طور ژنتیکی با کاهش این ماده در بدن مواجه است. به همین دلیل درمان قطعی برای حل این مشکل وجود ندارد. در این حالت متخصصان توصیه می‌کنند تا با داشتن سبک زندگی سالم، کمبود این ماده در بدن کنترل و جبران شود.

 • چاقی و اضافه وزن
 • مصرف طولانی مدت داروهای ضد بارداری
 • دیابت کنترل نشده
 •  افزایش سن
 • مصرف مواد دخانی

​​​​​​​برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش HDL در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

 بالا بودن HDL در آزمایش خون

با اینکه گفته می‌‎شود کلسترول خوب از بروز ناراحتی‌‎های قلبی پیشگیری می‎‌کند، اما سطح بالای آن می‎‌تواند خطرناک باشد. البته باید بدانید چنانچه از متابولیسم نرمالی بهره‎‌مند باشید، میزان این ماده در بدن، بیش از حد افزایش نخواهد یافت. افزایش بیش از حد hdl به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که از آن جمله می‎‌توان به ژنتیک و یا آسیب دیدن نوعی پروتئین خاص اشاره کرد. به این ترتیب بدن با مقادیر زیادی از این ماده مواجه خواهد شد.

با استفاده از خدمات آزمایش در منزل هومکا از میزان کلسترول خون خود مطلع شوید تا تمام نگرانی ها رو از بین ببرید.

آزمایش HDL

 

شرایط انجام آزمایش HDL

برای انجام آزمایش HDL لازم است: 

 •  ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید. برای این منظور توصیه می‎‌شود رژیم غذایی همیشگی خود را رعایت کنید.
 • برای شام وعده سبک‎‌تری در نظر بگیرید.
 • سعی کنید زمان‎‌بندی را صحیح انجام دهید تا مدت زمان ناشتا بودن به درستی رعایت شود.  
 • در طی ناشتایی می‌توانید آب بنوشید، اما نوشیدن چای، قهوه، آبمیوه و ... مجاز نیست.
 • اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما در مورد آن با پزشک و تکنسین آزمایشگاه صحبت کنید. برخی داروها بر نتیجه تست تاثیر منفی دارند، به همین دلیل باید قبل از انجام آزمایش مصرف آنها محدود یا قطع شود.
 • در مدت زمان ناشتایی نباید سیگار بکشید یا آدامس بجویید.
 • برای این آزمایش به نمونه خون نیاز است. نمونه‌گیری از طریق ورید بازویی انجام خواهد شد.

یک نکته مهم:

چنانچه مدت زمان ناشتایی از حد استاندارد آن خارج شود، احتمال خطا در نتیجه تست وجود خواهد داشت.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص آزمایش خون در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

تفسیر آزمایش HDL

برای تفسیر هر آزمایشی به فاکتورهای اساسی مانند سن، جنسیت، داروهای مصرفی، نوع و شدت بیماری، مدت زمان استفاده از دارو و مدت زمان بیماری توجه خواهد شد. هومکا اطلاعات زیر را صرفا برای بالا بردن میزان آگاهی شما گردآوری کرده است. تفسیر نتیجه آزمایش را برعهده متخصصان بگذارید. نکته مهم‌تر این است که هرگز شرایط پزشکی خود را با دیگران مقایسه نکنید. بدن هر فرد در مواجه با بیماری و داروهای مصرفی، واکنشی متفاوت از خود نشان خواهد داد.

سطح نرمال HDL براساس جنسیت:

 •  زنان: ۴۰-۸۵ mg/dL  (میلی‌گرم بر دسی لیتر) 
 • مردان: ۳۷-۷۰ mg/dL

 

تست های مرتبط با آزمایش HDL

 •  آزمایش تری‌گلیسریدTriglyceride: هدف از انجام این تست بررسی ریسک بروز بیماری قلبی و عروقی است. همچنین ممکن است پزشک جهت پایش روند درمانی آن را تجویز کند. 
 • آزمایش کلسترولCholesterol: این تست نیز با هدف بررسی ریسک بیماری قلبی و عروقی و پایش روند درمانی تجویز می‌شود.
 •  آزمایش LDL: این آزمایش به بررسی کلسترول بد خون می‌پردازد

این آزمایشات همگی به بررسی چربی خون بدن می‌پردازند. برای انجام آنها لازم است شرایط ناشتایی را رعایت کنید. برای این تست‌ها لازم است خود را برای خونگیری آماده نمایید.

آزمایش HDL

 

آزمایش HDL در منزل

برای آزمایش HDL در منزل فقط به چند کلیک نیاز خواهید داشت؛ اگر از خدمت آزمایش در منزل هومکا استفاده کنید. ما می‌خواهیم شما، هومکا را آگاهانه انتخاب کنید. هومکا برای ارائه خدمات باکیفیت آزمایشگاهی، مراقبتی و درمانی در منزل به سراغ مراکز معتبر و متخصصان باتجربه رفته‌ است. برای برخورداری از خدمات این مجموعه می‌توانید با شماره  ۰۲۱۹۱۲۱۲۳۴۸ تماس بگیرید یا همین الان بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید.

به این ترتیب ثبت سفارش به طور موقت انجام خواهد شد. در مرحله بعدی متخصصان ما با شما تماس گرفته و به همه ابهامات و سوالات شما پاسخ خواهند داد. پس از تایید شما، درخواست شما ثبت نهایی خواهد شد. پس از آن کافی است یک فنجان چای بنوشید تا متخصص هومکا به منزل شما اعزام شود.   

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

چه عواملی باعث کم شدن سطح HDL می‌شوند؟
سیگار کشیدن ، تحمل بیش از حد پوند و کمبود فعالیت بدنی باعث کاهش HDL می شود. رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات تصفیه شده (نان سفید ، قندها و غیره) نیز همینطور است. داروهایی مانند مسدود کننده های بتا ، استروئیدهای آنابولیک ، پروژستین ها و بنزودیازپین ها نیز می توانند HDL را افسرده کنند.
آیا HDL پایین یک عامل خطر است؟
مدت هاست که سطح پایین کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL-C) با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه است و به عنوان یک عامل خطر مهم برای تخمین خطر ۱۰ ساله CVD2 ثبت شده است.
آیا پیاده روی باعث افزایش HDL می‌شود؟
نتیجه گیری پیاده روی در همان مسافت سریعتر HDL-c را بهبود می‌بخشد ، در حالی که LDL-c و کلسترول تام با سرعت پایین راه رفتن مستقل از تغییر در وزن بدن در افراد سالم در میانسال ، بیشتر کاهش می‌یابد.
چه غذایی برای HDL مفید است؟
روغن زیتون. نوع چربی سالم برای قلب که در زیتون و روغن زیتون یافت می‌شود می تواند تأثیر التهابی کلسترول LDL را در بدن شما کاهش دهد. / / لوبیا و حبوبات / غلات کامل / میوه ای با فیبر بالا/ ماهی چرب/ کتان / آجیل / دانه های چیا.
چه آزمایش‌هایی با تست HDL ارتباط دارند؟
• آزمایش کلسترولCholesterol • آزمایش LDL • آزمایش تری‌گلیسریدTriglyceride

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.