آزمایش SGOT یا AST
خانه
مقالات
آزمایش SGOT یا AST

آزمایش SGOT یا AST

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/10/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هومکا شفاف و مشخص هستند.
آزمایش SGOT چیست و چه کاربردی دارد؟
آزمایش SGOT به بررسی عملکرد کبد می‌پردازد. این تست با نام AST نیز معرفی می‌شود. در واقع AST نام یکی از آنزیم‌های کبدی است. چنانچه علائم نارسایی کبد را داشته باشید، پزشک در کنار سایر آزمایشات خون، این تست را نیز تجویز خواهد کرد. در این مقاله هومکا سعی کرده است در مورد مفهوم آزمایش SGOT یا AST، شرایط و تفسیر آن اطلاعات مختصر ومفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

آزمایش SGOT یا AST مشکلات کبدی را مورد بررسی قرار می‌دهد. در واقع AST آنزیمی است که در بدن فرد قرار داشته و بیشتر در قلب، کبد و ماهیچه‌ها تجمع پیدا می‌کند. زمانی که هر یک از این قسمت‌ها در بدن دچار آسیب‌دیدگی شوند، آنزیم AST در خون آزاد خواهد شد و سطح آن بالا می‌رود. بیماری‌هایی مانند هپاتیت می‌توانند باعث افزایش سطح این آنزیم در بدن شوند. هومکا در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد آزمایش SGOT یا AST در اختیار شما قرار خواهد داد. 

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با آزمایش SGOT یا AST تنظیم شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش حتما با پزشک مشورت داشته باشید و یا از خدمات تفسیر آنلاین آزمایش توسط پزشک استفاده کنید.

 

SGOT در آزمایش خون چیست؟

SGOT در آزمایش خون، در واقع نشان‌دهنده میزان آنزیم‌های کبدی آسپارتات آمینوترانسفراز در بدن است. در صورتی که کبد دچار نارسایی یا آسیب‌دیدگی شده باشد، اعداد آزمایش SGOT یا AST از سطح نرمال بالاتر خواهند بود.. سایت معتبر Health Line نیز در رابطه با آزمایش SGOT می‌گوید:

آزمایش SGOT نوعی آزمایش خون است که برای تشخیص مشکلات کبدی انجام می‌شود. این آزمایش یکی از دو آنزیم کبدی، به نام ترانس آمیناز گلوتامیک-اگزالواستیک سرم را اندازه گیری می‌کند. این آنزیم معمولاً AST نامیده می‌شود که مخفف آسپارتات آمینوترانسفراز است. پزشک از آزمایش SGOT برای تشخیص آسیب‌های کبدی یا بیماری کبدی استفاده می‌کند. هنگامی که سلول‌های کبدی آسیب می‌بینند، SGOT یا آنزیم AST به جریان خون نشت می‌کند و سطح آنزیم خون را افزایش می‌دهد.

 

شرایط آزمایش SGOT چیست؟‌

با وجود اینکه برای انجام آزمایشات کبدی نیازی به ناشتا بودن نیست، اما بهتر است حداقل چند ساعت ناشتا باشید. در صورتیکه از داروهای ضد صرع مانند فنوباربیتال و فنی توئین استفاده می‌کنید، به نمونه گیر اطلاع دهید تا در شرح حال شما ثبت گردد. ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش، داروهای بدون نسخه‌، مانند استامینوفن، نخورید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

علت تجویز آزمایش AST چیست؟

پزشکان این آزمایش را برای تشخیص بیماری‌های کبدی تجویز می‌کنند. وقتی که کبد دچار بیماری و یا آسیب دیدگی گردد آنزیم AST به داخل خون نشت کرده و سطح خونی آن افزایش می‌یابد. از آزمایش AST برای بررسی روند درمان افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی نیز استفاده می‌شود برای مثال افرادی که به هپاتیت C و یا کبد چرب مبتلا هستند، در طول دوره درمانی خود چندین بار آزمایش AST را جهت ارزیابی اثربخشی داروهای تجویز شده سپری می‌کنند. البته لازم به ذکر است که آنزیم AST علاوه بر کبد در سایر ارگان‌ها مانند کلیه، مغز، قلب و عضلات بدن نیز وجود دارد و در صورت آسیب هر کدام از آن‌ها، سطح AST به شدت بالا می‌رود. برای مثال در آسیب دیدگی عضلانی در حین یک مسابقه ورزشی، مقدار AST به سرعت افزایش می‌یابد. برای ارزیابی دقیق‌تر سلامت کبد، پزشکان آزمایش AST را همراه با آزمایش ALT تجویز می‌کنند تا نتایج بدست آمده شرایط کبد را بهتر نشان دهد.

 

چه زمانی آزمایش SGOT تجویز می‌شود؟‌

در حالت کلی، پزشک زمانی انجام این آزمایش را توصیه می‌کند که شخص با علائم زیر مواجه باشد:‌

 • تورم شکمی داشته باشد و احساس دل درد کند.
 • اشتهای خود را از دست بدهد.
 • رنگ ادرار او تیره و مدفوع او روشن شود.
 • پوست او به زرد تغییر رنگ دهد.
 • با ضربه‌ای ناچیز کبود شود.

 

آزمایش AST-SGOT چه بیماری هایی را نشان می‌دهد؟

با وجود اینکه آزمایش SGOT به عنوان آزمایش کبدی شناخته می‌شود، اما مقادیر بالای آن حاکی از بروز بیماری‌هایی مربوط به قلب، مغز، کلیه، ماهیچه و عضلات نیز خواهد بود.

رایج‌ترین بیماری‌هایی که توسط آزمایش AST یا SGOT تشخیص داده می‌شوند، عبارتند از: 

 • مشکلات کبدی ویروسی و دارویی
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات قلبی عروقی
 • مشکلات مغزی
 • آسیب‌های جدی عضلانی و ماهیچه‌ای

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص آزمایش SGOT در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

مقدار نرمال و بحرانی AST-SGOT در آزمایش خون چقدر است؟ 

در حالت طبیعی، مقدار آنزیم AST در آزمایش SGOT تقریبا بین ۸ تا ۴۵ یونیت در هر لیتر از خون خواهد بود. اما این مقدار به اندازه ناچیزی در خانم‌ها و آقایان متفاوت است که در زیر به آن اشاره کرده‌ایم:

 • میزان نرمال  SGOT AST در آزمایش خون برای خانم‌ها برابر است با ۹ تا ۳۲ یونیت در لیتر
 • میزان نرمال  SGOT AST در آزمایش خون برای مردان برابر است با ۱۰ تا ۴۰ یونیت در لیتر

مقدار بحرانی آنزیم AST در آزمایش SGOT، بیشتر از ۵۰ است که اکثرا برای خانم‌ها این مقدار بحرانی برابر با ۴۵ خواهد بود. باید بدانید که پزشک برای بررسی وصعیت بیمار معمولا تفسیر آزمایش SGOT و SGPT را با هم انجام خواهد داد. 

 

تست های مرتبط با آزمایش AST-SGOT خون

گاهی پزشک برای اطمینان بیشتر، همراه با آزمایش SGOT، یک سری تست‌های مرتبط را نیز تجویز می‌کند تا بتواند به یک نتیجه‌گیری کلی برسد و در صورت نیاز، به سراغ شروع دوره درمان برود.

بعضی از این تست‌های مرتبط عبارتند از:

 • آزمایش ALT - SGPT: این تست از آزمایشاتی است که به بررسی عملکرد کبد می‌پردازد. 
 • آزمایش ALP یا آلکالین فسفاتاز: این تست برای تشخیص بیماری‌های کبدی و استخوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • آزمایش Bilirubin Total: این تست برای تشخیص زردی و یرقان مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • آزمایش Hbs Ag: این تست در تشخیص هپاتیت B کاربرد دارد. 
 • آزمایش HCV: این تست در تشخیص هپاتیت C کاربرد دارد. 
 • آزمایش HAV: این تست منجر به تشخیص هپاتیت A خواهد شد. 
 • آزمایش LDH: اگر آنزیم LDH در بدن غیرطبیعی باشد، بروز بیماری‌های  کلیوی و قلبی انتظار می‌رود. 
 • آزمایش Cpk: این تست برای بررسی آسیب‌های قلبی کاربرد دارد. 

ALT از میان این تست‌ها، مرتبط‌ترین آزمایش به AST-SGOT محسوب می‌شود که در بیشتر مواقع پزشک انجام آن‌ها را به صورت همزمان توصیه می‌کند.

 

تفاوت آزمایش‌های ALT (SGPT) و AST (SGOT) چیست؟

آنزیم‌های ALT و AST که در گذشته با نام‌های SGPT و SGOT شناخته می‌شدند پروتئین‌هایی هستند که به عنوان معیارهای سلامت کبد در نظر گرفته می‌شوند. این آنزیم‌ها به طور طبیعی در بافت کبد یافت شده و مقدار آن‌ها در خون ناچیز است اما اگر کبد دچار التهاب یا آسیب دیدگی شود، این آنزیم‌ها از بافت جدا شده و وارد جریان خون می‌شوند. برای مثال در بیماری کبد چرب و هپاتیت سطح خونی هر دو آنزیم به مقدار قابل توجهی افزایش می‌یابد. هرچه سطح ALT و AST در جواب آزمایش بالاتر باشد به همان نسبت شدت التهاب و آسیب دیدگی کبد نیز بالاتر است. البته فاکتور ALT (SGPT) نسبت به AST اختصاصی‌تر بوده و معیار بهتری برای ارزیابی سلامت کبد به شمار می‌آید. آنزیم ALT مختص کبد است و در سایر ارگان‌های بدن دیده نمی‌شودT اما آنزیم AST در برخی بافت‌های دیگر مثل بافت عضلانی و یا ماهیچه قلبی هم وجود دارد و افزایش آن در خون به طور دقیق بیانگر التهاب کبد نیست.

 

علت افزایش AST در آزمایش خون چیست؟

شاید فکر کنید زمانی که AST در آزمایش افزایش پیدا کند، حتما مشکلات جدی کبد، قلب، مغز، کلیه، ماهیچه و عضلات را درگیر خواهد کرد.

اما گاهی این طور نیست و شرایط دیگری باعث افزایش مقدار AST بیشتر از حد نرمال شده است. بعضی از این شرایط عبارتند از:

 • ورزش‌های شدید و سنگین
 • انجام عمل‌های جراحی
 • حمله قلبی و مشکلات بعد از آن
 • آسیب‌های وارده به عضلات و ماهیچه‌ها
 • تشنج و صرع
 • گذراندن دوره بارداری
 • بیماری پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده

 

چه بیماری‌هایی باعث افزایش سطح AST-SGOT می‌شوند؟

زمانی که فرد به یک سری بیماری‌های پیش زمینه‌ای مبتلا باشد، فاکتور آزمایشی AST-SGOT را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. بعضی از این بیماری‌ها که باعث بالا رفتن مقدار AST در آزمایش می‌شوند، به شرح زیر هستند:

 

علت پایین بودن مقدار AST خون چیست؟

مقادیر پایین AST نرمال محسوب شده و نشان دهنده سلامت کبد است. در ۹۵ درصد جمعیت، پایین بودن AST به عنوان شرایط نرمال و سالم بدن در نظر گرفته می‌شود اما در ۵ درصد جمعیت نیز مقادیر بسیار پایین AST می‌تواند نشانه‌ای از کمبود ویتامین B6 باشد. چراکه کمبود این ویتامبن در بدن باعث توقف فعالیت آنزیم AST می‌شود. کمبود ویتامین B6 به ندرت در جمعیت دیده می‌شود و بیشتر در افراد معتاد به مشروبات الکلی و همچنین بیماران مبتلا به مشکلات زمینه‌ای کبدی و کلیه بروز می‌کند. در درمان‌های جایگزینی با هورمون که برای بهبود علائم یائسگی به کار می‌رود نیز امکان کاهش سطح AST وجود دارد.

 

چه بیماری‌هایی باعث کاهش سطح AST-SGOT می‌شوند؟

بیماری‌هایی وجود دارند که باعث کاهش مقدار AST از حد نرمال آن می‌شوند. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • بربری
 • بیماری‌های حاد کلیوی

 

علائم بالا بودن SGOT یا AST در آزمایش خون چیست؟

علائم بالینی که در نتیجه عدم توازن مقادیر آنزیم AST در آزمایش خون SGOT در فرد قابل مشاهده هستند، به شرح زیر است:

 • دل درد
 • تورم در شکم
 • کم‌اشتهایی
 • تور در پا
 • خارش در بدن
 • زردی
 • ضعف

 

آزمایش در منزل با هومکا

برای انجام آزمایش SGOT و سایر آزمایشات خون، می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل هومکا بهره ببرید. همچنین در صورت داشتن نتیجه آزمایش و نیاز به تفسیر آن می‌توانید از خدمات تفسیر آزمایش آنلاین توسط پزشک هومکا استفاده کنید. کافی است با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید. همچنین برای بهره‌مندی از خدمات این مجموعه می‌توانید بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید. همکاران ما با شما تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را انجام خواهند داد. مجموعه هومکا سعی کرده است خدمات آزمایشگاهی و درمانی خود را با کیفیتی مطلوب و قیمتی مناسب در اختیار شما قرار دهد. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم را پر کنید و دکمه "ثبت نهایی درخواست" را بزنید. همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
نوع خدمت*
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
تعداد مورد نظر
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
هزینه تفسیر آزمایش
تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
کد تخفیف
بررسی کد
اطلاعات تماس
اطلاعات درخواست
فایل ضمیمه

سوالات متداول

آیا برای آزمایش AST باید ناشتا باشیم؟
این آزمایش به ناشتایی نیاز ندارد.
اگر AST بالا باشد چه اتفاقی می‌افتد؟
مقادیر بالای AST در خون ممکن است نشان دهنده هپاتیت، سیروز، مونونوکلئوز یا سایر بیماری‌های کبدی باشد. سطح بالای AST همچنین می‌تواند نشان دهنده مشکلات قلبی یا پانکراتیت باشد.
محدوده طبیعی AST چیست؟
مقدار طبیعی آنزیم AST حدود ۵ تا ۴۰ واحد در هر لیتر سرم (قسمت مایع خون) است.
چه عواملی باعث بالا رفتن میزان ALT و AST می‌شوند؟
مصرف الکل مزمن، داروها، استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) و هپاتیت ویروسی مزمن از علل شایع مرتبط با افزایش ALT و AST است.
آیا آزمایش در منزل هومکا تحت بیمه است؟
بله. آزمایش در منزل هومکا تحت بیمه های پایه و درمانی قرار دارد.
آیا برای آزمایش در منزل، حتما باید نسخه پزشک داشته باشم؟‌
خیر. آزمایش با درخواست شما نیز انجام می‌شود.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...