آزمایش LDH
خانه
مقالات
آزمایش LDH

آزمایش LDH

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/02
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آزمایش ldh چیست و چرا انجام می‌شود؟
آزمایش ldh تستی است که از آن به عنوان آزمایش تکمیلی برای تشخیص برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود. در واقع ldh نام آنزیمی که در بافت‌های سراسر بدن وجود دارد. بیماری‌های نارسایی ریه و اختلالات عضلانی از جمله بیماری هایی هستند که نتایج این آزمایش به تشخیص آنها کمک می‌کند. در این مقاله با هومکا همراه شوید تا درباره چرایی و چگونگی انجام این آزمایش بیشتر بدانید.

آزمایش LDH، برای آن دسته از افرادی که در آنها علائم اختلالات ریوی، کبدی، کم خونی (آنمی) و عضلانی دیده می‌شود. منظور از ldh، آنزیم لاکتات دهیدروژناز است که در بافت‌های مختلف بدن مانند ریه، مغز، قلب و کبد و حتی کلیه‌ها وجود دارد . از آنجا که این آنزیم در همه بافت‌های بدن یافت می‌شود، آزمایش LDH نمی‌تواند به عنوان یک تست اختصاصی در تشخیص بیماری‌ها کاربرد داشته باشد. به همین دلیل از آن به عنوان یک آزمایش تکمیلی یاد می‌شود. در این مقاله با هومکا همراه باشید تا جزییات بیشتری از این آزمایش در اختیار شما قرار گیرد. 

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با آزمایش LDH تنظیم شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. 

برای انجام آزمایش LDH می‌توانید از خدمت آزمایش در منزل هومکا استفاده کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

LDH در آزمایش خون چیست و چه کاربردی دارد؟ 

LDH یا لاکتات دهیدروژناز آنزیمی است که در بافت‌های یاد شده وجود دارد. پس از مرگ سلولی، آنزیم ldh آزاد شده و در خون افزایش پیدا می‌کند. این تست یک آزمایش مجزا و اختصاصی محسوب نمی‌شود و در کنار دیگر فاکتورهای آزمایشگاهی کاربرد دارد. از این آنزیم می‌توان برای تشخیص سطح آسیب بسیاری از بافت‌های بدن استفاده کرد. 
این ایزوآنزیم خود به چند لاکتات دهیدروژناز مختلف طبقه بندی می‌شود و هر گروه تنها  در برخی یا یکی از بافت‌های بدن یافت می‌شوند: 

 •  LD1 و LD2 در اریتروست‌ها و بافت‌های قلبی.
 •  LD3 در ریه، طحال، پانکراس و جفت.
 • LD4 و LD5 در ماهیچه اسکلتی و کبد تولید می‌شود.

هر یک از این گروه‌ها می‌توانند در تشخیص و بررسی برخی از آسیب‌های بافتی و عصبی کمک کننده باشند.

سایت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا (Med Line Pluse) در خصوص آزمایش LDH اینگونه می‌گوید که:

این آزمایش، میزان لاکتات دهیدروژناز که به آن اسید لاکتیک نیز گفته می‌شود را اندازه‌گیری می‌نماید. برای انجام، معمولا نمونه‌ی خون از فرد متقاضی گرفته می‌شود، اما گاهی اوقات این فاکتور آزمایشی را با نمونه‌گیری از مایعات بدن مورد بررسی می‌نمایند .

LDH نقش مهمی در ایجاد انرژی در بدن دارد. تقریبا تمام بافت‌های بدن از جمله در بافت قلب، کلیه‌ها، مغز و ریه‌ها وجود دارد. زمانی که این بافت‌ها آسیب ببینند، LDH را در جریان خون یا مایعات دیگر بدن، آزاد می‌کنند. 

آزمایش LDH

 

مقدار نرمال و بحرانی ldh در آزمایش خون چقدر است؟ 

 • مقدار نرمال ldh در آزمایش خون بین ۱۰۰- ۵۰۰ است.
 • درصورتی که در آزمایش پاسخ عدد بیش از ۵۰۰ (>۵۰۰) را نشان دهد، شرایط بحرانی شناخته می‌شود.

تفسیر آزمایش

 

شرایط انجام تست ldh چگونه است؟ 

برای انجام این تست شرایط مراقبتی ویژه‌ای عنوان نشده و شما در حالت ناشتا و غیرناشتا نیز می‌توانید آن را انجام دهید. مگر در مواردی که داروهای بخصوصی مصرف می‌کنید که باید آن را با پزشک متخصص پیش از انجام تست درمیان بگذارید.

برای ثبت رایگان درخواست می‌توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید. 

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

تست‌های مرتبط با آزمایش LDH

آزمایش Cpk: این آنزیم را با نام کراتین کیناز Ck Mb  نیز میشناسیم. این کراتین کیناز در ماهیچه‌های اسکلتی و قلب با میزان غلظت بالا و در بافت‌های مغز با غلظت بسیار پایین موجود است. از آنجایی که این آنزیم در کاتابولیسم طبیعی بافت موثر است، بنابراین درصورتی مقدار آن بیش از حد نرمال گزارش شود، کراتین کیناز نشان می‌دهد که بافت دچار تروماست.

آزمایش AST: این آنزیم عملکرد آنزیم‌های موجود در کبد را نشان می‌دهد. از آن با عنوان آمینوترانسفراز نیز یاد می‌شود. غلظت این آنزیم در مغز، قلب، کبد، کلیه و گلبول‌های خونی بالاست و تنها مقدار بسیار کمی از آن در خون یافت می‌شود. چنانچه میزان این آنزیم در خون افزایش غیرطبیعی داشته باشد متخصص به بروز مشکل جسمانی مشکوک خواهد شد و بروز آسیب‌های کبدی مطرح است.


آزمایشALT :ALT مخفف آلانین آمینوترانسفراز است. این آنزیم نیز در کبد و چند بافت دیگر وجود دارد و در کنار تست LDH و AST به شناخت آسیب کبدی کمک می‌کند. میزان این آنزیم در کبد زیادتر از بافت‌های دیگر است. این آنزیم به بدن جهت تجزیه مواد غذایی کمک می‌کند و سطح آن در خون کم است. درصورت تشخیص میزان غیرطبیعی این آنزیم در آزمایش ALT و افزایش آن بروز آسیب کبدی مطرح می‌شود.

آزمایش Troponin: این تست در کنار تست ldh به تشخیص آسیب عضلات قلب کمک خواهد کرد. در ضمن با استفاده از این تست می‌توان میزان آنژین قفسه صدری را نیز مورد بررسی قرار داد. در مواردی که بیماری قلبی و آسیب به بافت قلب توسط متخصص مطرح شود انجام این آزمایش توصیه می‌شود.

آزمایش LDH

 

فاکتور آزمایشی LDH چه بیماری هایی را تشخیص می دهد؟

با استفاده از نتایج این آزمایش تشخیص بیماری‌های زیر امکان دارد:

 •  بیماری‌های آسیب قلبی
 •  آسیب اسکلتی
 •  آسیب ریوی و سیستم عصبی 
 • آسیب به عضله( قلبی- اسکلتی-ریوی) 
 • بروز علائم سکته
 • اختلال در تنفس
 • ضعف اسکلتی و عدم عملکرد صحیح عضلات قلب و ریه.

هومکا آماده ارائه خدمات آزمایشگاه در منزل است. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

برای تکان دادن به ماهیچه‌ها مغز نیاز به دریافت اطلاعات دارد. با اعصاب سالم مغز می‌تواند دردها را تشخیص بدهد، عضلات و ماهیچه‌ها حرکت دهد و به کارکرد اندام‌های داخلی مانند قلب کمک کند. اما اگر ldh در آزمایش خون نرمال نباشد، ممکن این علائم را در سیستم عصبی خود نیز مشاهده کنید:

 • سخت تکان دادن ماهیچه‌ها و یا غیرممکن شدن حرکت اندام
 •  احساس سوزش و خارش در اندام
 • تنها در یک پا احساس درد دارید
 • در حین حرکت لغزش دارید و نمی‌توانید هماهنگی خوبی در حرکت اندام ایجاد کنید
 • دچار سردردهای کوتاه و طولانی می‌شوید که تاثیر شوکی دارد
 • همیشه احساس پر مثانه دارید
 • پوستتان بی‌حس است
 • تعریق زیاد یا کم دارید

 

آزمایش در منزل با هومکا 

برای انجام آزمایش ldh در منزل کافی است با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید. مجموعه هومکا با ارائه خدمت آزمایش در منزل سعی کرده است شما تجربه‌ایی بی‌دغدغه در این زمینه داشته باشید. برای ثبت درخواست می‌توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند. آنها اطلاعات جامعی از چگونگی ارائه خدمت در اختیار شما قرار خواهند داد. با موافقت شما درخواست ثبت نهایی شده و کارشناس هومکا در منزل یا محل تعیین شده، شما را ملاقات خواهد کرد. تجربه خود از هومکا را با دیگران به اشتراک بگذارید.

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای انجام آزمایش LDH نیاز به ناشتا بودن است؟
خیر. انجام آزمایش LDH نیاز به ناشتا بودن یا مصرف رژیم غذایی خاص پیش از انجام آزمایش، ندارد.
نتایج تست LDH چگونه گزارش می‌شود؟
نتایج تست، پس از انجام عملیات آزمایشگاهی در آزمایشگاه تخصصی، در اختیار فرد آزمایش دهنده قرار خواهد گرفت. فرد آزمایش دهنده از بخش پروفایل خود در سایت هومکا نیز به پاسخ دسترسی خواهد داشت.
آیا می‌توان هزینه آزمایش در منزل هومکا را با بیمه پرداخت کرد؟
بله. این امکان در هومکا برای کاربران فراهم شده است.
آیا آزمایش در منزل فقط با نسخه پزشک انجام می‌شود؟‌
خیر. آزمایش در منزل با درخواست شما نیر انجام خواهد شد.
خدمت آزمایش تحت نظارت پزشک هومکا یعنی چی؟
این خدمت برای آن دسته از کاربرانی است که نسخه ندارند و می‌خواهند با مشورت پزشک آزمایش انجام شود.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...