آزمایش CBC
خانه
مقالات
آزمایش CBC

آزمایش CBC

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/10/22
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
هر آنچه که باید راجع به آزمایش CBC بدانید!
آزمایش CBC یکی از تست‌های رایج در آزمایش خون است. ردپای این آزمایش برای تشخیص و پایش طیف گسترده‌ایی از بیماری‌ها دیده می‌شود. این امر به ماهیت آن بازمی گردد. در آزمایش CBC همه سلول‌های خونی شمارش خواهند شد. آیا می‌دانید علت انجام آزمایش CBC چیست؟ در این مقاله با هومکا همراه شوید تا دریابید منظور از آزمایش CBC و شمارش همه سلول‌های خونی چیست؟
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

آزمایش CBC یکی از مهم‌ترین آزمایشات خون در چکاپ محسوب می‌شود. می‌دانید چرا؟ چون در این آزمایش همه سلول‌های خونی یعنی گلبول‌های قرمز (RBC)، گلبول‌های سفید (WBC) و پلاکت‌ها (PLT) مورد بررسی قرار خواهند گرفت. این سلول‌ها عموما در مغز استخوان ساخته می‌شوند. تفسیر و خواندن جواب آزمایش CBC، این امکان را به پزشک می‌دهد تا بیماری‌‌هایی مانند سرطان خون، تالاسمی مینور، تالاسمی ما‌ژور، سرطان مغز استخوان و ... را تشخیص دهد. جواب آزمایش CBC در کرونا نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید بدانید، CBC در آزمایش خون چیست و چگونه تفسیر می‌شود، این مقاله از هومکا را مطالعه کنید. 

این مقاله با هدف افزایش اطلاعات در زمینه آزمایش CBC گردآوری شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش با پزشک متخصص مشورت داشته باشید و یا از خدمات تفسیر آزمایش خون به صورت آنلاین توسط پزشک استفاده کنید.

 

آزمایش CBC چیست و چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی هدف از انجام آزمایش CBC اندازه‌گیری و شمارش سلول‌های خونی است. سلول‌های خونی در بدن تعداد، اندازه و شکل مناسبی دارند. هر عاملی که باعث اختلال در ساختار آنها شود، زمینه را برای بروز اختلالات خونی و سایر بیماری‌ها فراهم خواهد کرد. از جمله اختلالات خونی می‌توان به انواع سرطان و آنمی (کم خونی) اشاره کرد. در این تست ۱۰ تا ۱۱ پارامتر مورد بررسی قرار می گیرند که از جمله آنها می‌توان به آزمایش WBC ( شمارش گلبول‌های سفید)، آزمایش RBC ( شمارش گلبول‌های قرمز)  و آزمایش PLT ( میزان پلاکت‌ها) اشاره کرد. حالا بهتر درک می‌کنید که CBC در آزمایش خون چیست و چرا اهمیت دارد؟

آزمایش CBC

 

تفسیر آزمایش CBC چگونه است؟ 

همانطور که گفته شد، در این آزمایش چندین فاکتور از جهات مختلف مانند حجم، سایز و ...  سلول‌های خونی را مورد بررسی قرار خواهند داد. بنابراین برای تفسیر و خواندن جواب آزمایش CBC باید با پارامترها و مقادیر نرمال آنها آشنایی داشته باشید. همچنین در تفسیر آزمایش CBC و سایر آزمایشات دیگر به فاکتورهایی مانند سن و جنسیت نیز توجه خواهد شد. به طور کلی می‌توان گفت تفسیر آزمایش CBC در کودکان و بزرگسالان به موارد زیر خلاصه می‌شود:‌

 • هرگونه اختلال در گلبول‌های قرمز یا همان RBC در آزمایش خون می‌تواند نشانه‌ایی از انواع اختلالات خونی و خونریزی‌های داخلی و خارجی باشد. 
 • افزایش یا کاهش غیرطبیعی گلبول‌های سفید(WBC) ممکن است هشداری در مورد بروز عفونت، بیماری لوسمی ( سرطان خون) و لنفوم ( سرطان سیستم لنفاوی بدن) باشد . 
 • افزایش و کاهش پلاکت‌ها (PLT) نیز می‌تواند نشانه‌ایی از بروز انواع بیماری‌های خونی را بدهد. پلاکت‌ها در انعقاد خون نقش دارند. بنابراین نتایج آنها بیشتر در این زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما در هر صورت تمام فاکتورها با یکدیگر در ارتباط بوده و باید توسط متخصص مورد بررسی و مقایسه قرار بگیرند.

اگر پزشک در منزل برای شما آزمایش CBC تجویز کرده است، با کلیک بر دکمه زیر درخواست خود را ثبت کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

شرایط آزمایش CBC چیست؟ 

شرایط انجام آزمایش CBC سخت نیست. در شرایط عادی این آزمایش نیازی به ناشتایی ندارد. اما ممکن است در کنار آزمایشات دیگر تجویز شود که آنها نیاز به ناشتایی داشته باشند. به همین دلیل بهتر است قبل از انجام این تست با پزشک مشورت داشته باشید. 

همچنین اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما به پزشک اطلاع دهید. چرا که مصرف برخی داروها قبل از انجام آزمایش محدود یا قطع می‌شوند. 

برای این آزمایش به نمونه خون نیاز دارید که از رگ بازویی گرفته خواهد شد. برای جلوگیری از سرگیجه، بهتر است پس از خونگیری برای لحظاتی کوتاه بنشینید. 

آزمایش CBC

 

خواندن جواب آزمایش CBC و رنج نرمال آن 

برای خواندن جواب آزمایش cbc لازم است با پارامترهای آن آشنا شوید. 
 

پارامترهای مربوط به گلبول‌های قرمز در آزمایش CBC

در آزمایش RBC (شمارش میزان گلبول قرمز خون)، وضعیت گلبول‌های قرمز بررسی می‌شوند. گلبول‌های قرمز همان سلول‌های خونی هستند که انتقال و جابجایی اکسیژن و دی‌اکسید کربن را برعهده دارند. اندام‌های مختلف بدن زمانی می‌توانند عملکرد درستی داشته باشند، که اکسیژن کافی دریافت کنند. گلبول‌های قرمز یا همان RBC در مغز استخوان ساخته می‌شوند. طول عمر آنها بین ۹۰ تا ۱۲۰ روز است. پس از آن تخریب شده و گلبول‌های قرمز تازه، جای آنها را خواهند گرفت. با استفاده از نتایج آزمایش RBC انواع کم خونی تشخیص داده خواهد شد.

آزمایش Hgb میزان کل هموگلوبین موجود گلبول‌های قرمز را اندازه گیری می‌کند. گلبول‌های قرمز به تنهایی نمی‌توانند اکسیژن را به بافت‌ و اندام‌های بدن برسانند. آنها برای این کار به هموگلوبین نیاز دارند. هموگلوبین همان پروتئین خونی است که به آهن نیاز دارد. پس اگر با فقر آهن مواجه باشید، یعنی نتیجه آزمایش Hgb پایین‌تر از حد نرمال است. هموگلوبین نرمال یعنی اینکه به آنمی فقر آهن مبتلا نیستید. 

در آزمایش HCT درصد گلبول های قرمز در کل حجم خون مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر HCT در آزمایش خون پایین باشد، به معنای بروز کم خونی است. هماتوکریت بالا نیز در شرایطی که بیمار با کم آبی، اسهال و استفراغ مواجه شود، بروز خواهد کرد. 

آزمایش MCV به معنای سنجش متوسط سایز گلبول های قرمز است. گلبول‌های قرمز باید اندازه مناسبی داشته باشند، تا به وظایف خود به درستی عمل کنند. کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به افزایش MCV در آزمایش خون شود. پایین بودن MCV نیز می‌تواند به دلیل بیماری‌هایی مانند کم خونی باشد.

آزمایش cbc

آزمایش MCH میانگین هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون را اندازه‌گیری کرد. از نتایج این تست برای تشخیص، پایش و درمان آنمی استفاده خواهد شد. 

آزمایش MCHC معنای سنجش متوسط غلظت هموگلوبین در گلبول‌های قرمز خون است. بالا یا پایین بودن این شاخص نیز در تشخیص اختلالات خونی مانند انواع کم خونی و سرطان کاربرد دارد.

در آزمایش RDW اختلاف سایز و حجم گلبول‌های قرمز خون بررسی می‌شوند. سلول‌های خونی از نظر اندازه با یکدیگر متفاوت هستند. اگر اختلاف اندازه آنها بیش از حد نرمال باشد، احتمال بروز اختلالات خونی وجود دارد.  

رنج نرمال آزمایش CBC در گلبول‌های قرمز: 

گلبول قرمز

مفهوم

محدوده نرمال

RBC

شمارش میزان گلبول قرمز خون

زنان: ۴.۷ تا ۶.۱ میلیون گلبول/ mcL

مردان: ۴.۷ تا ۶.۱  میلیون گلبول/  mcL

Hgb

اندازه گیری میزان کل هموگلوبین موجود گلبول‌های قرمز

زنان: ۱۲ تا ۱۶ g/dl

مردان: ۱۴ تا ۱۸ g/dl

HCT

سنجش درصد گلبول های قرمز در کل حجم خون

مردان: ۴۲ تا ۵۲ درصد

زنان:۳۷ تا ۴۷ درصد

MCV

سنجش متوسط سایز گلبول های قرمز

بزرگسالان: ۸۰ تا۹۵ فمتولیتر

نوزادان تازه متولد شده: ۹۶ تا ۱۰۸ فمتولیتر

MCH

سنجش متوسط مقدار هموگلوبین در گلبول های قرمز خون

بزرگسالان: ۲۷ تا ۳۱ پیکوگرم 

نوزادان: ۳۲ تا ۳۴ پیکو گرم

MCHC

سنجش متوسط غلظت هموگلوبین در گلبول های قرمز خون

بزرگسالان: ۳۲ تا ۳۶ درصد

نوزادان: ۳۲ تا ۳۴ درصد

RDW

سنجش اختلاف سایز و حجم گلبول های قرمز خون

بزرگسالان: ۱۱ تا ۱۴.۵ درصد 

 

پارامترهای مربوط به گلبول‌های سفید در آزمایش CBC.  

WBC در آزمایش خون، وضعیت گلبول‌های سفید را بررسی می‌کند. آن‌ها به عنوان مهمترین ارکان سیستم ایمنی بدن به‌شمار می‌روند.بنابراین بروز هرگونه اختلال در عملکرد آن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده التهاب و عفونت باشد. گلبول‌های سفید انواع مختلفی دارند: 

 • نوتروفیل‌ها
 • لنفوسیت‌ها
 • بازوفیل‌ها 
 • ائوزونوفیل‌ها
 • مونوسیت‌ها

هر کدام از آنها وظیفه خاصی در بدن دارند. مثلا ائوزونوفیل، از بدن در برابر عفونت‌های انگلی محافظت می‌کنند. لنفوسیت‌ها، به محض ورودعامل ویروسی یا باکتریایی به بدن، فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. 

رنج نرمال آزمایش CBC در گلبول‌های سفید:

گلبول‌های سفید مفهوم محدوده نرمال
WBC شمارش سلول‌های سفید خون

بزرگسالان ( افراد بالای دو سال): ۵۰۰۰- ۱۰۰۰۰ / mm3

کودکان کمتر از دو سال: ۶۲۰۰- ۱۷۰۰۰/ mm3

نوزادان: ۹۰۰۰- ۳۰۰۰۰/ mm3

 

پارامترهای مربوط به پلاکت‌ها در آزمایش CBC

 • PLT در آزمایش خون چیست؟

در آزمایش PLT، پلاکت‌های خون شمارش می‌شوند. وجود این سلول‌های خونی در انعقاد خون بسیار مهم است. بسیاری از اختلالات انعقادی خون مربوط به این فاکتور آزمایشی است. 

 • MPV در آزمایش خون چیست؟ 

آزمایشMPV به بررسی اندازه پلاکت‌ها می‌پردازد. از پلاکت‌ها به عنوان کوچکترین سلول های خونی یاد می‌شود. بزرگ شدن بیش از حد آنها می‌تواند بیانگر بیماری‌های خونی باشد. 

 • PDW در آزمایش خون چیست؟ 

آزمایش PDW به بررسی اختلاف اندازه در پلاکت‌ها می‌پردازد. 

رنج نرمال آزمایش CBC در پلاکت‌ها:

پلاکت‌ها

مفهوم

محدوده نرمال

Plt

شمارش تعداد پلاکت‌ها

بزرگسالان: ۱۵۰۰۰۰-۴۰۰۰۰۰ / mm3

کودکان: ۱۵۰۰۰۰- ۴۰۰۰۰۰ / mm3

mpv

معادل حجمی پلاکت 

۷.۴ تا ۱۰.۴ فمتولیتر

PDW

سنجش اختلاف سایز و حجم پلاکت‌ها

۱۰ تا ۱۷.۹ درصد

برای ثبت درخواست آزمایش CBC در منزل روی دکمه زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

علت انجام آزمایش CBC چیست؟ 

دلیل آزمایش CBC بررسی، پایش، علت‌یابی و تشخیص انواع بیماری‌ها است. در ادامه به برخی از کاربردهای این تست اشاره شده است: 

 • بررسی کلی سلامت جسمانی
 • علت یابی بروز تب‌های مکرر
 • علت یابی بروز درد‌های بدون علت
 • علت‌یابی احساس ضعف دائمی بیمار
 • بررسی خون به لحاظ بروز آنمی
 • بررسی شرایط بیمار پس از پایان دوره شیمی درمانی
 • علت یابی بروز مشکلات انعقاد خون
 • یافتن و ریشه یابی بیماری سرطان خون و لنفوم

در سایت Mayo Clinic در مورد این آزمایش بیشتر خواهید خواند: 

آزمایش CBC یک تست تشخیصی قطعی نیست. با توجه به اینکه چرا پزشک آن را تجویز کرده است؛ نتایج خارج از محدوده می‌تواند نیاز به پیگیری نداشته باشد. گاهی اوقات نیز لازم است تا سایر آزمایش‌های خون انجام شوند.  

به عنوان مثال، اگر سالم هستید و نشانه‌هایی از بیماری در شما دیده نمی‌شود، وجود کمی تناقض در آزمایش نمی‌تواند نگران‌کننده باشد. اما اگر  به بیماری خاصی مانند سرطان مبتلا هستید، نتایج غیر طبیعی آزمایش می‌تواند به معنای تغییر شیوه درمان باشد. 

 اگر نتایج تست به طور قابل توجهی بالا یا پایین‌تر از حد نرمال است، احتمالا برای بررسی علت به متخصص هماتولوژیست (اختلالات خونی)  ارجاع داده خواهید شد. 

 

چرا آزمایش CBC در کرونا تجویز می شود؟ 

آزمایش CBC در کرونا، باهدف پایش وضعیت سلامتی بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست نمی‌تواند در تشخیص کووید ۱۹ به پزشکان کمک کند. با استفاده از نتایج این آزمایش، متخصصین درمی‌یابند که وضعیت سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید چگونه است. همچنین باید بدانید تست آنتی بادی کرونا متفاوت از تست CBC است. 

آزمایش cbc

 

آزمایش CBC چه بیماری‌هایی را نشان می‌دهد؟

تشخیص سرطان با آزمایش خون cbc، یکی از مهمترین کاربردهای این تست است. همچنین بسیاری از کم‌خونی‌ها با استفاده از نتایج این تست تشخیص ، پایش و درمان می‌شوند. به طور کلی آزمایش cbc در تشخیص، کنترل درمان و شرایط جسمانی بیمار، مورد توجه قرار می‌گیرد. در ادامه به برخی از این بیماری‌ها اشاره شده است:
 

کم خونی(تالاسمی-آنمی ها)

در کم خونی یا همان آنمی، خون توانایی انتقال اکسیژن را ندارد.  ممکن است کم‌خونی به دلایل متعدد و در انواع متفاوتی بروز کند. باید بدانید کم‌خونی می‌تواند موقت یا مانند تالاسمی ماندگار باشد.
هر یک از انواع کم‌خونی عوارض، علائم و شیوه‌های درمانی مختص به خود را دارند. هموگلوبین عامل اصلی انتقال و اتصال اکسیژن به گلبول‌های قرمز است. تنها در این صورت است که گلبول قرمز می‌تواند اکسیژن مورد نیاز برای ادامه حیات بافت‌ها را حرکت دهد.

آزمایش cbc

سرطان خون(لوسمی)

منظور از لوسمی، سرطانی است که بافتهای خون ساز بدن را هدف قرار می‌دهد. این بافت‌ها می‌توانند شامل مغز استخوان و سیستم لنفاوی بدن باشند. سرطان معمولا گلبول‌های سفید را درگیر کرده و باعث ایجاد اختلال در عملکرد آنها می‌شود. 
 

لنفوم هوچکین

این بیماری یکی از انواع سرطان خون بوده و به عنوان سرطان لنفوم نیز از آن یاد می‌شود. این بیماری در هریک از سیستم‌های لنفاوی بدن می‌تواند بروز کند.

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که پزشک برای تشخیص این بیماری‌ها آزمایش در منزل CBC را نوشته است، بهتر است از خدمات هومکا در این زمینه استفاده کنید. همچنین در صورت بروز بیماری و ناتوانی در انجام کارهای شخصی، برای درخواست پرستار در منزل اقدام کنید.

هومکا آماده ارائه خدمات آزمایش در منزل و تفسیر آزمایش خون به صورت آنلاین و توسط پزشک می‌باشد. جهت دریافت این خدمات همین حالا کلیک کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش CBC Diff چیست؟

 آزمایش CBC diff را با نام آزمایش شمارش افتراقی نیز خواهید شنید. در تفسیر آزمایش CBC Diff علاوه‌بر بررسی فاکتورهایی که در تست CBC وجود دارد، به ارزیابی انواع گلبول‌های سفید پرداخته خواهد شد. گلبول‌های سفید انواع مختلفی دارد که در طی آزمایش CBC Diff به طور کامل بررسی خواهند شد. 

آزمایش CBC

 

تست‌های مرتبط با آزمایش CBC

آزمایش CBC تست کاملی است؛ با این حال برای بررسی وضعیت بیمار ممکن است آزمایشاتی دیگری نیز توصیه شود: 

منظور از RETIC، همان رتیکولوسیت یا گلبول قرمز نارس است. در بدن هر انسانی مقداری از این گلبول‌های قرمز نارس وجود دارد. آنها در مغز استخوان ساخته شده و وارد جریان خون می‌شود. با استفاده از نتایج این آزمایش انواع کم خونی و  فقر آهن تشخیص داده خواهد شد. 

منظور از Fe همان آهن است. فقر آهن می‌تواند به دلیل رژیم غذایی نادرست و خونریزی‌های داخلی و خارجی اتفاق بیافتد. 

در این آزمایش عملکرد  پروتئینی به نام ترانسفرین مورد بررسی قرار می‌گیرد. این پروتئین وظیفه حمل آهن را در بدن برعهده دارد. 

این آزمایش به بررسی ذخایر کل آهن در بدن می‌پردازد. 

وجود ویتامین B12  برای ساخت و تولید هموگلوبین ضرروی است. به همین دلیل کمبود آن می‌تواند زمینه را برای بروز اختلالات خونی فراهم کند. 

آزمایش CBC

منظور از اسید فولیک یا فولات، همان ویتامین B6 است. وجود ویتامین‌های خانوداه B برای تشکیل گلبول‌های قرمز و سفید و ترمیم بافت‌ها ضروری است. 

در این تست عملکرد و ساختار سلول‌های خونی ارزیابی می‌شود. 

این آزمایش شاخصی است که با استفاده از آن می‌توان به وجود التهاب و عفونت در بدن پی برد. این تست صرفا وجود التهاب را نشان خواهد داد، اما نمی‌تواند علت آن را مشخص نماید. 

ESR در آزمایش خون برای بررسی التهاب و عفونت مورد استفاده قرار می گیرد. سطح بالای آن نشان‌دهنده این است که بدن با عامل بیماری‌زا در حال مبارزه است. 

این تست همان آزمایش فاویسم یا حساسیت به باقالی است. از فاویسم به عنوان یک بیماری ارثی یاد می‌شود و علت آن مربوط به کمبود آنزیمی نام G6PD است. 

برای ثبت درخواست آزمایش CBC بر روی دکمه زیر کلیک کنید. 

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش CBC در منزل با هومکا

با استفاده از خدمت آزمایش در منزل هومکا به راحتی می‌توانید آزمایش CBC را در منزل خود انجام دهید. همچنین می‌توانید تفسیر نتیجه آزمایش خود را به صورت آنلاین و توسط پزشک دریافت نمایید. اگر همین حالا بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید، سفارش شما ثبت می‌شود. سپس کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت تا اطلاعات و جزییات دقیقی در اختیار شما قرار دهند. شما می‌توانید سوالاتی مانند هزینه آزمایش در منزل، زمان حضور متخصص در منزل و ...  را در همین مرحله از همکاران ما بپرسید. با تایید شما درخواست نهایی شده و متخصص هومکا به منزل یا محل مورد نظر شما مراجعه خواهد کرد. 

مجموعه هومکا برای ارائه خدمات آزمایشگاهی و درمانی در منزل مانند آزمایش طب کار، با مراکز معتبر همکاری داشته و متخصصان باتجربه را به منزل و محل مورد نظر اعزام خواهد کرد. خدمات این مجموعه به همه ساکنین استان تهران، کرج و حومه و مشهد ارائه می‌شود. شما می‌توانید از طریق شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ نیز با ما تماس بگیرید. هومکا را به دیگران معرفی کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش cbc باید ناشتا باشم؟
آزمایش CBC با ناشتایی نیاز ندارد. اما ممکن است آزمایشاتی که در کنار آن تجویز می‌شوند به ناشتایی نیاز داشته باشند. به همین دلیل بهتراست قبل از انجام تست با پزشک یا تکنسین آزمایشگاه مشورت داشته باشید.
آیا آزمایش در منزل بدون نسخه پزشک انجام می‌شود؟
بله. آزمایش در منزل هومکا با درخواست شما و همچنین نسخه پزشک انجام خواهد شد.
آزمایش CBC چه چیزی را اندازه‌ می‌گیرد؟
در آزمایش CBC همه سلول‌های خون و عناصر تشکیل دهنده آن مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
برای آزمایش CBC نوزاد، خونگیری چگونه انجام می‌شود؟
معمولا خونگیری از نوزادان از طریق پاشنه پا انجام خواهد شد.
هزینه آزمایش درمنزل چقدر است؟
قیمت آزمایش در منزل به تعرفه آن بستگی دارد. سوالات خود را با کارشناسان هومکا در میان بگذارید.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...