آزمایش CBC
خانه
مقالات
آزمایش CBC

آزمایش CBC

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/07/26
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هوم‌کا شفاف و مشخص هستند.
آزمایش با نسخه یا درخواست شما
همه آنچه که باید راجع به آزمایش CBC بدانید!
آزمایش CBC یکی از تست‌های رایج در آزمایش خون است. ردپای این آزمایش برای تشخیص و پایش طیف گسترده‌ایی از بیماری‌ها دیده می‌شود. این امر به ماهیت آن بازمی گردد. در آزمایش CBC همه سلول‌های خونی شمارش خواهند شد. آیا می‌دانید منظور از سلول‌های خونی چیست؟ در این مقاله با هومکا همراه شوید شوید تا دریابید منظور از آزمایش CBC و شمارش همه سلول‌های خونی چیست؟

آزمایش CBC یکی از مهم‌ترین آزمایشات خون در چکاپ محسوب می‌شود. می‌دانید چرا؟ چون این آزمایش همه سلول‌های خونی را مورد بررسی قرار می‌دهد. منظور از همه سلول‌های خونی؛ گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها هستند. اگر در بدن مشکلی وجود نداشته باشد همه این سلول‌های از نظر ساختار و عملکرد، طبیعی خواهند بود. اگر می‌خواهید در مورد این آزمایش مهم اطلاعات خود را بالا ببرید، این مقاله از هومکا را حتما مطالعه کنید. 

این مقاله با هدف افزایش اطلاعات در زمینه آزمایش CBC گردآوری شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. 

هومکا آماده ارائه خدمات آزمایش در منزل است. همین حالا کلیک کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش CBC چیست و چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی هدف از انجام آزمایش CBC اندازه‌گیری و شمارش سلول‌های خونی است. این آزمایش روشی کاربردی و بسیار مهمی در مراکز تشخیصی و آزمایشگاهی است. از نتایج این آزمایش برای شناخت عوامل خطر و بیماری‌زا استفاده خواهد شد. این تست می‌تواند در تشخیص و بررسی بسیاری از بیماری‌ها، سطح پیشرفت درمان و یا تشدید بیماری به متخصصین آگاهی دهد. شاید این آزمایش تحت یک عنوان شناخته شود، اما شاخص‌های متعددی در آن مورد بررسی قرار خواهند گرفت، چراکه در آن عناصر تشکیل دهنده خون مورد توجه قرار می‌گیرند. در این تست ۱۰ تا ۱۱ پارامتر مورد بررسی قرار می گیرند که از جمله آنها می‌توان به آزمایش WBC ( شمارش گلبول‌های سفید)، آزمایش RBC ( شمارش گلبول‌های قرمز)  و آزمایش PIT ( میزان پلاکت‌ها) اشاره کرد. 

اگر پزشک در منزل برای شما آزمایش CBC تجویز کرده است، با کلیک بر دکمه زیر درخواست خود را ثبت کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

شرایط انجام آزمایش CBC

در شرایط عادی این آزمایش نیازی به ناشتایی ندارد. اما ممکن است در کنار آزمایشات دیگر تجویز شود که آنها نیاز به ناشتایی داشته باشند. به همین دلیل بهتر است قبل از انجام این تست با پزشک مشورت داشته باشید. 

همچنین اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما به پزشک اطلاع دهید. چرا که مصرف برخی داروها قبل از انجام آزمایش محدود یا قطع می‌شوند. 

برای این آزمایش به نمونه خون نیاز دارید که از رگ بازویی گرفته خواهد شد. برای جلوگیری از سرگیجه، بهتر است پس از خونگیری برای لحظاتی کوتاه بنشینید. 

آزمایش CBC

 

تفسیر آزمایش CBC

همانطور که گفته شد، در این آزمایش چندین فاکتور از جهات مختلف مانند حجم، سایز و ...  سلول‌های خونی را مورد بررسی قرار خواهند داد. بنابراین برای تفسیر و خواندن آزمایش CBC باید با پارامترها و مقادیر نرمال آنها آشنایی داشته باشید. همچنین در تفسیر آزمایش CBC و سایر آزمایشات دیگر به فاکتورهایی مانند سن و جنسیت نیز توجه خواهد شد. به طور کلی می‌توان گفت خواندن آزمایش CBC به موارد زیر خلاصه می‌شود:‌

 • هرگونه اختلال در گلبول‌های قرمز یا همان RBC می‌تواند نشانه‌ایی از انواع اختلالات خونی و خونریزی‌های داخلی و خارجی باشد. 
 • افزایش یا کاهش غیرطبیعی گلبول‌های سفید(WBC) ممکن است هشداری در مورد بروز عفونت، بیماری لوسمی ( سرطان خون) و لنفوم ( سرطان سیستم لنفاوی بدن) باشد . 
 • افزایش و کاهش پلاکت‌ها (PIT) نیز می‌تواند نشانه‌ایی از بروز انواع بیماری‌های خونی را بدهد. پلاکت‌ها در انعقاد خون نقش دارند. بنابراین نتایج آنها بیشتر در این زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما در هر صورت تمام فاکتورها با یکدیگر در ارتباط بوده و باید توسط متخصص مورد بررسی و مقایسه قرار بگیرند.

برای ثبت درخواست آزمایش CBC در منزل روی دکمه زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

علت انجام آزمایش CBC

با استفاده از نتایج آزمایش CBC بررسی، پایش، علت‌یابی و تشخیص بیماری انجام خواهد شد. در ادامه به برخی از کاربردهای این تست اشاره شده است: 

 • بررسی کلی سلامت جسمانی
 • علت یابی بروز تب‌های مکرر
 • علت یابی بروز درد‌های بدون علت
 • علت‌یابی احساس ضعف دائمی بیمار
 • بررسی خون به لحاظ بروز آنمی
 • بررسی شرایط بیمار پس از پایان دوره شیمی درمانی
 • علت یابی بروز مشکلات انعقاد خون
 • یافتن و ریشه یابی بیماری سرطان خون و لنفوم

در سایت Mayo Clinic در مورد این آزمایش بیشتر خواهید خواند: 

آزمایش CBC یک تست تشخیصی قطعی نیست. با توجه به اینکه چرا پزشک آن را تجویز کرده است؛ نتایج خارج از محدوده می‌تواند نیاز به پیگیری نداشته باشد. گاهی اوقات نیز لازم است تا سایر آزمایش‌های خون انجام شوند.  

به عنوان مثال، اگر سالم هستید و نشانه‌هایی از بیماری در شما دیده نمی‌شود، وجود کمی تناقض در آزمایش نمی‌تواند نگران‌کننده باشد. اما اگر  به بیماری خاصی مانند سرطان مبتلا هستید، نتایج غیر طبیعی آزمایش می‌تواند به معنای تغییر شیوه درمان باشد. 

 اگر نتایج تست به طور قابل توجهی بالا یا پایین‌تر از حد نرمال است، احتمالا برای بررسی علت به متخصص هماتولوژیست (اختلالات خونی)  ارجاع داده خواهید شد. 

آزمایش CBC

 

تست‌های مرتبط با آزمایش CBC

آزمایش CBC تست کاملی است؛ با این حال برای بررسی وضعیت بیمار ممکن است آزمایشاتی دیگری نیز توصیه شود: 

منظور از RETIC، همان رتیکولوسیت یا گلبول قرمز نارس است. در بدن هر انسانی مقداری از این گلبول‌های قرمز نارس وجود دارد. آنها در مغز استخوان ساخته شده و وارد جریان خون می‌شود. با استفاده از نتایج این آزمایش انواع کم خونی و  فقر آهن تشخیص داده خواهد شد. 

منظور از Fe همان آهن است. فقر آهن می‌تواند به دلیل رژیم غذایی نادرست و خونریزی‌های داخلی و خارجی اتفاق بیافتد. 

 • آزمایش TIBC

در این آزمایش عملکرد  پروتئینی به نام ترانسفرین مورد بررسی قرار می‌گیرد. این پروتئین وظیفه حمل آهن را در بدن برعهده دارد. 

این آزمایش به بررسی ذخایر کل آهن در بدن می‌پردازد. 

وجود ویتامین B12  برای ساخت و تولید هموگلوبین ضرروی است. به همین دلیل کمبود آن می‌تواند زمینه را برای بروز اختلالات خونی فراهم کند. 

آزمایش CBC

منظور از اسید فولیک یا فولات، همان ویتامین B6 است. وجود ویتامین‌های خانوداه B برای تشکیل گلبول‌های قرمز و سفید و ترمیم بافت‌ها ضروری است. 

 • آزمایش PBS

در این تست عملکرد و ساختار سلول‌های خونی ارزیابی می‌شود. 

 • آزمایش CRP

این آزمایش شاخصی است که با استفاده از آن می‌توان به وجود التهاب و عفونت در بدن پی برد. این تست صرفا وجود التهاب را نشان خواهد داد، اما نمی‌تواند علت آن را مشخص نماید. 

 • آزمایش ESR

آیا تست نیز مانند آزمایش CRP برای بررسی التهاب و عفونت مورد استفاده قرار می گیرد. سطح بالای آن نشان‌دهنده این است که بدن با عامل بیماری‌زا در حال مبارزه است. 

این تست همان آزمایش فاویسم یا حساسیت به باقالی است. از فاویسم به عنوان یک بیماری ارثی یاد می‌شود و علت آن مربوط به کمبود آنزیمی نام G6PD است. 

برای ثبت درخواست آزمایش CBC بر روی دکمه زیر کلیک کنید. 

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش CBC چه بیماری‌هایی را نشان می‌دهد؟

همانطور که اشاره کردیم آزمایش CBC یکی از تست‌های کامل محسوب می‌شود و می‌تواند در تشخیص، کنترل درمان و شرایط جسمانی بیمار پس از درمان بیماری کمک کند. در عمده موارد اختلالاتی که در آزمایش CBC شناسایی می‌شود، مرتبط با یکی از اختلالات یا بیماری‌های زیر خواهد بود:

کم خونی(تالاسمی-آنمی ها)

در کم خونی یا همان آنمی، خون توانایی انتقال اکسیژن را ندارد.  ممکن است کم‌خونی به دلایل متعدد و در انواع متفاوتی بروز کند. باید بدانید کم‌خونی می‌تواند موقت یا مانند تالاسمی ماندگار باشد.
هر یک از انواع کم‌خونی عوارض، علائم و شیوه‌های درمانی مختص به خود را دارند. هموگلوبین عامل اصلی انتقال و اتصال اکسیژن به گلبول‌های قرمز است. تنها در این صورت است که گلبول قرمز می‌تواند اکسیژن مورد نیاز برای ادامه حیات بافت‌ها را حرکت دهد.

سرطان خون(لوسمی)

منظور از لوسمی، سرطانی است که بافتهای خون ساز بدن را هدف قرار می‌دهد. این بافت‌ها می‌توانند شامل مغز استخوان و سیستم لنفاوی بدن باشند. سرطان معمولا گلبول‌های سفید را درگیر کرده و باعث ایجاد اختلال در عملکرد آنها می‌شود. 

لنفوم هوچکین

این بیماری یکی از انواع سرطان خون بوده و به عنوان سرطان لنفوم نیز از آن یاد می‌شود. این بیماری در هریک از سیستم‌های لنفاوی بدن می‌تواند بروز کند.

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که پزشک برای تشخیص این بیماری‌ها آزمایش در منزل CBC را نوشته است، بهتر است از خدمات هومکا در این زمینه استفاده کنید. همچنین در صورت بروز بیماری و ناتوانی در انجام کارهای شخصی، برای درخواست پرستار در منزل اقدام کنید.

آزمایش CBC

 

آزمایش CBC در منزل با هومکا

شاید آزمایش CBC کامل و گسترده باشد، اما با استفاده از خدمت آزمایش در منزل هومکا به راحتی می‌توانید آن را انجام دهید. اگر همین حالا بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید، سفارش شما به طور موقت ثبت می‌شود. سپس کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت تا اطلاعات و جزییات دقیقی در اختیار شما قرار دهند. شما می‌توانید سوالاتی مانند هزینه آزمایش در منزل، زمان حضور متخصص در منزل و ...  را در همین مرحله از همکاران ما بپرسید. با تایید شما درخواست نهایی شده و متخصص هومکا به منزل یا محل مورد نظر شما مراجعه خواهد کرد. 

مجموعه هومکا برای ارائه خدمات درمانی، آزمایشگاهی و مراقبتی در منزل با مراکز معتبر همکاری داشته و متخصصان باتجربه را به منزل شما اعزام خواهد کرد. خدمات این مجموعه به همه ساکنین استان تهران، کرج و حومه و مشهد ارائه می‌شود. شما می‌توانید از طریق شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ نیز با ما تماس بگیرید. هومکا را به دیگران معرفی کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم مقابل را پر کنید و ثبت درخواست را بزنید. همکاران ما به زودی پس از ثبت درخواست با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
گروه خدمت*
گروه خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
نوع خدمت*
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
تعداد مورد نظر
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
کد تخفیف
بررسی کد
اطلاعات تماس
فایل ضمیمه

سوالات متداول

آیا برای آزمایش cbc باید ناشتا باشم؟
آزمایش CBC با ناشتایی نیاز ندارد. اما ممکن است آزمایشاتی که در کنار آن تجویز می‌شوند به ناشتایی نیاز داشته باشند. به همین دلیل بهتراست قبل از انجام تست با پزشک یا تکنسین آزمایشگاه مشورت داشته باشید.
آیا آزمایش در منزل بدون نسخه پزشک انجام می‌شود؟
بله. آزمایش در منزل هومکا با درخواست شما و همچنین نسخه پزشک انجام خواهد شد.
آزمایش CBC چه چیزی را اندازه‌ می‌گیرد؟
در آزمایش CBC همه سلول‌های خون و عناصر تشکیل دهنده آن مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
برای آزمایش CBC نوزاد، خونگیری چگونه انجام می‌شود؟
معمولا خونگیری از نوزادان از طریق پاشنه پا انجام خواهد شد.
هزینه آزمایش درمنزل چقدر است؟
قیمت آزمایش در منزل به تعرفه آن بستگی دارد. سوالات خود را با کارشناسان هومکا در میان بگذارید.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.