آزمایش CBC
خانه
مقالات
آزمایش CBC

آزمایش CBC

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
آزمایش CBC چیست و چه فاکتور‌هایی دارد؟
آزمایش CBC چیست؟ یک آزمایش آسان و بسیار رایج است که اختلالاتی که می‌توانند بر سلامتی شما تأثیر بگذارند،نشان می‌دهد. CBC تعیین می‌کند که تعداد سلول‌های خونی شما افزایش یا کاهش دارد. مقادیر طبیعی بسته به سن و جنسیت شما متفاوت است. CBC می‌تواند به تشخیص طیف وسیعی از بیماری‌ها، از کم‌خونی و عفونت تا سرطان کمک کند.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

CBC یکی از مهم‌ترین آزمایشات در چکاپ محسوب می‌شود. کاربرد این آزمایش برای شمارش سلول‌های خونی است. ممکن است افراد بنابر دلایل متفاوتی نیاز به انجام آزمایش خون داشته باشند. بصورت کلی ساختار خون از گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها تشکیل شده است.
چنانچه فرد مبتلا به بیماری نباشد و اختلالی در بدن او رخ ندهد به نسبت‌های نرمال در خون او پلاکت، گلبول سفید و گلبول قرمز تولید خواهد شد. درصورتی که فرد به اختلال یا بیماری مبتلا شود بدن واکنش نشان داده و تعداد سلول‌های خونی که نام بردیم متغیر خواهد شد. 

آزمایش cbc

سایت معتبر Health Line درباره مفهوم عمومی آزمایش CBC می‌گوید: 

یک آزمایش آسان و بسیار رایج است که اختلالاتی که می‌توانند بر سلامتی شما تأثیر بگذارند،نشان می‌دهد.

CBC تعیین می‌کند که تعداد سلول‌های خونی شما افزایش یا کاهش دارد. مقادیر طبیعی بسته به سن و جنسیت شما متفاوت است. CBC می‌تواند به تشخیص طیف وسیعی از بیماری‌ها، از کم‌خونی و عفونت تا سرطان کمک کند.

 

CBC در آزمایش خون

CBC همان شمارش سلول‌های خونی است. سلول‌های خونی را نام بردیم که ترکیبی از پلاکت، گلبول قرمز و گلبول سفید است. این آزمایش روشی کاربردی بسیار مهم در مراکز تشخیصی و آزمایشگاهی برای شناخت عوامل خطرزا و بیماری‌زا در بدن افراد بشمار می‌رود.
برخلاف برخی از آزمایشات، آزمایش CBC می‌تواند در تشخیص و بررسی بسیاری از بیماری‌ها و سطح پیشرفت درمان و یا تشدید بیماری به متخصصین آگاهی دهد. سه نوع سلولی که نام بردیم شما در آزمایش CBC بصورت: wBC گلبول سفید، rBC گلبول قرمز و plt پلاکت مشاهده خواهید کرد.

اگر پزشک در منزل برای شما آزمایش CBC تجویز کرده است، با زدن دکمه زیر درخواست خود را ثبت کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

مقدار نرمال CBC در آزمایش خون

 • در تفسیر آزمایش CBC فاکتورهای آزمایش شده مورد مقایسه قرار می‌گیرند. بنابراین آنچه که پاسخ آزمایش خون برای یک فرد را نرمال نشان می‌دهد، ممکن است در فردی دیگر با سن، جنسیت و شرایط دیگر متفاوت باشد.
 • افزایش غیرطبیعی گلبول‌های سفید ممکن است هشداری درمورد بروز بیماری لوسمی و لنفوم باشد و کاهش آن ممکن است خبر از بروز اختلالات بالینی بدهد.
 • افزایش و کاهش پلاکت‌ها نیز می‌تواند بروز بیماری‌های خطرناک را خبر بدهد. اما درهرصورت گفتیم که تمام فاکتورها در پیوستگی یکدیگر هستند و باید توسط متخصص مورد بررسی و مقایسه قرار بگیرند.

 

CBC در آزمایش خون چیست؟

به صورت کلی هدف از انجام آزمایش CBC اندازه‌گیری و شمارش سلول‌های خونی است. با مورد ارزیابی قرار دادن و شمارش گلبول‌های قرمز و بررسی آن‌ها به لحاظ ساختار می‌توان به بروز بیماری لوسمی و یا کم خونی یا به عبارت دیگر تالسمی پی‌برد. البته از آزمایش CBC برای شناسایی بسیاری دیگر از بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود.
در این آزمایش با استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های آزمایشگاهی فاکتورهای متفاوتی در خون انسان آزمایش خواهد شد که مهم‌ترینشان شمارش سلول‌های در جریان خون است. خوب است بدانید که جواب‌هایی که در تفسیر آزمایش خون می‌آید ممکن است هر یک بیماری و اختلالی بخصوص را نشان دهند.
تشخیص نوع بیماری پس از بررسی سطح نرمال یا غیرطبیعی فاکتورهای موجود در خون با توجه به علائم بالینی و تست‌های دیگری که انجام می‌گیرد توسط متخصص انجام خواهد گرفت.

برای ثبت درخواست آزمایش CBC در منزل روی تصویر زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش CBC چه بیماری‌هایی را نشان می‌دهد

متخصص می‌تواند با در کنار هم قرار دادن علائم بالینی که در بیمار مشاهده می‌کند و نتیجه آزمایش فاکتورهای موجود در آزمایش CBC به بروز بسیاری از مشکلات داخلی و یا علائم هشدار دهنده بروز بیماری‌ها پی ببرد. برخی از آن‌ها به شرح زیر است. البته دقت کنید که در بسیاری از موارد نیز ممکن است هدف از انجام تست CBC تنها ارزیابی شرایط جسمانی و سلامت فرد باشد:

 • بررسی کلی سلامت جسمانی
 • علت یابی بروز تب‌های مکرر
 • علت یابی بروز درد‌های بدون علت
 • علت‌یابی احساس ضعف دائمی بیمار
 • بررسی خون به لحاظ بروز آنمی
 • بررسی شرایط بیمار پس از پایان دوره شیمی درمانی
 • علت یابی بروز مشکلات انعقاد خون
 • یافتن و ریشه یابی بیماری سرطان خون و لنفوم

 

تست‌های مرتبط با آزمایش CBC

ممکن است آزمایش CBC به دلایل متعددی تجویز شده باشد بنابراین درصورت تشخیص پزشک انجام یک یا چندتا از تست‌های زیر هم محتمل است:
Retic-Fe-TIBC-Ferritin - HB electrophoresis- Vitamin B12- Acid folic-PBS- CRP- ESR-G6PD

 

بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور CBC می‌شود

همانطور که اشاره کردیم آزمایش CBC یکی از تست‌های کامل محسوب می‌شود و می‌تواند در تشخیص، کنترل روند درمان و کنترل شرایط جسمانی بیمار پس از درمان بیماری کمک کند. در عمده موارد اختلالاتی که در آزمایش CBC شناسایی می‌شود، مرتبط با یکی از اختلالات یا بیماری‌های زیر خواهد بود:

آزمایش cbc

کم خونی(تالاسمی-آنمی ها)

کم خونی به معنای عدم توان خون در انتقال اکسیژن است. ممکن است کم‌خونی به دلایل متعدد و در انواع متفاوتی بروز کند. بنابراین باید بدانید که کم‌خونی ممکن است آنمی موقت باشد و یا تالاسمی که ماندگار است و این دو از هم جدا هستند.
هر یک از انواع کم‌خونی عوارض و علائم مختص به خود را دارند و درمانشان نیز متفاوت است. هموگلوبین عامل اصلی انتقال و اتصال اکسیژن به گلبول‌های قرمز است. تنها در این صورت است که گلبول قرمز می‌تواند اکسیژن مورد نیاز برای ادامه حیات بافت‌ها را حرکت دهد.

برای ثبت درخواست آزمایش CBC دکمه زیر را فشار دهید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

سرطان خون(لوسمی)

لوسمی همان سرطان سلول‌های خونی است. بصورت کلی ما سرطان خون را wBCs معرفی می‌کنیم، که شامل گلبول‌ها و فاکتورهای موجود در خون است، آن‌ها قسمت بزرگی از سیستم ایمنی بدن را شکل می‌دهند. باوجود میزان نرمالی از این گلبول‌ها بدن از عفونت و بیماری در امان می‌ماند و در صورت افزایش غیرطبیعی آن‌ها لوسمی بروز می‌کند.

لنفوم هوجکین

این بیماری یکی از انواع سرطان خون محسوب می‌شود. از این بیماری به عنوان سرطان لنفوم نیز یاد می‌شود. این بیماری در هریک از سیستم‌های لنفاوی بدن می‌تواند بروز کند.

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که پزشک برای تشخیص این بیماری‌ها آزمایش در منزل CBC را نوشته است، بهتر است از خدمات هوم‌کا در این زمینه استفاده کنیدو همچنین در صورت بروز بیماری و ناتوانی در انجام کارهای شخصی، برای درخواست پرستار در منزل اقدام کنید.

 

اختلال و علائم بالینی در نتیجه عدم توازن

عدم توازن در فاکتورهای مورد آزمایش در تست CBC می‌تواند علامتی از بروز یکی از بیماری‌های تالسمی، آنمی و لوسمی باشد.

آزمایش cbc

 

شرایط انجام آزمایش CBC

در حالت معمول انجام این آزمایش نیازی به ناشتایی و یا خوردن ماده غذایی بخصوصی ندارد. بنابراین درصورتی که تنها متخصص تشخیص به ناشتایی داده باشد لازم است بیمار در مدت زمان پیش از انجام تست از مصرف غذا و برخی داروها خودداری کند.

دسترسی سریع

سوالات متداول

چگونه برای آزمایش cbc آماده شویم؟
اگر نمونه خون شما قرار است تنها برای نتایج آزمایش cbc استفاده شود، نیازی به ناشتایی ندارید ولی در غیر این صورت بهتر است از هشت الی دوتزده ساعت قبل ناشتا باشید.
چه زمانی باید آزمایش cbc دهیم؟
پزشک شما ممکن است CBC را به عنوان بخشی از یک معاینه معمول یا در صورت داشتن علائم غیر قابل توضیح مانند خونریزی یا کبودی، تجویز کند.
آزمایش CBC چه چیزی را اندازه‌ می‌گیرد؟
آزمایش CBC میزان گلبول‌های خون را اندازه‌گیری می‌کند.
آزمایش CBC با چه اهدافی انجام می‌شود؟
بررسی کلی سلامت جسمانی علت یابی بروز تب‌های مکرر علت یابی بروز درد‌های بدون علت علت‌یابی احساس ضعف دائمی بیمار بررسی خون به لحاظ بروز آنمی بررسی شرایط بیمار پس از پایان دوره شیمی درمانی علت یابی بروز مشکلات انعقاد خون
هزینه آزمایش د رمنزل چقدر است؟
این موضوع به تعرفه آن بستگی دارد. سوالات خود را با کارشناسان هوم‌کا در میان بگذارید.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.