انواع دیابت، علائم و درمان آن

برای کنترل دیابت چه راه حل‌هایی وجود دارد؟

سلامت عمومیغدد

دیابت بیماری که تقریباً در تمام دنیا شیوع بالایی دارد و به‌خصوص در کشورهای توسعه‌یافته یا درحال‌توسعه بیشتر گزارش می‌شود. خوب است بدانید که این بیماری به دلایل گوناگونی بروز می‌کند و صرفاً به دلیل مصرف غذاها و خوراکی‌های قندی به وجود نمی‌آید. برخی به دلیل وراثتی مستعد ابتلا به دیابت هستند. برخی به دلیل رژیم غذایی ناسالم شامل غذاهای خیلی شیرین و چرب دچار این بیماری می‌شوند و شماری نیز اصلاً در این دو حالت نیستند.

دیابت در بانوان باردار نیز یک بیماری و اختلال شایع به شمار می‌رود و از این جهت بارداری نیز می‌تواند عامل شیوع این بیماری در بانوان باشد. خوب است بدانید که کودکان متولدشده از مادران دیابتی بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. این بیماری می‌تواند تمام گروه‌های سنی را درگیر خود کند و از میان  مبتلایان آن حتی گروه‌های کودک و خردسال نیز وجود دارند.تغذیه افراد دیابتی به خصوص در صورت شدید بودن بیماری با تغذیه سایر افراد متفاوت است.

انواع دیابت، علائم و درمان آن

دیابت چیست؟

به بیان ساده اگر بخواهیم بگوییم، دیابت اختلال یا بیماری مزمن محسوب می‌شود. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، بدنشان دچار اختلال عدم مصرف گلوکز است. گلوکز ماده‌ای است که از مصرف غذاها دریافت می‌کنیم و سلول‌های بدن با استفاده از آن انرژی کافی برای زنده ماندن و فعالیت را پیدا می‌کنند، به‌خصوص مغز به آن نیاز کامل دارد.

این بیماری در افرادی بروز می‌کند که بدنشان توانایی جذب و ذخیره گلوکز را ندارد. گلوکز دریافتی از طریق تغذیه یک نوع از قندها به‌شمار می‌رود که داخل خون تجمع می‌کند و از این روی سبب افزایش قند خون می‌شود. حال برخی ممکن است از این بیماری تنها به‌عنوان مرض قند یاد کنند، اما ماجرا به همین نام ختم نمی‌شود. این بیماری انواع متفاوتی دارد و به‌صورت کلی می‌توان آن را به چهار دسته تقسیم کرد.

بیماری دیابت چگونه بروز می‌کند؟

دیابت  زمانی بروز می‌کند که به دلایلی سلول‌های عضلانی، سلول‌های کبدی و سلول‌های چربی نسبت به انسولین موجود در گردش خون بی‌تفاوت شده و حساسیت خود را از دست می‌دهند. درنتیجه، مقدار انسولین موجود در خون جواب‌گوی انتقال گلوکز کافی به داخل سلول‌ها نیست و بدن به مقادیر بیشتری از انسولین برای اثرگذاری بر سلول‌ها نیاز دارد.

در ابتدا پانکراس یا لوزوالمعده سعی می‌کند با تولید انسولین بیشتر نقص به وجود آمده را پوشش دهد که تا حدودی در این کار موفق عمل می‌کند اما در ادامه، روند بی‌تفاوتی سلول‌های بدن نسبت به انسولین قوی‌تر می‌شود به‌طوری‌که پانکراس نیز قادر نخواهد بود که با فعالیت بیشتر این اختلال را برطرف کند. بی‌تفاوتی سلول‌های بدن به انسولین زمانی رخ می‌دهد که شاخص توده بدنی یا همان BMI بالا باشد و فرد دچار اضافه‌وزن و چاقی شود.

درواقع چاقی یکی از دلایل عمده بروز عدم پاسخگویی سلول‌ها به هورمون انسولین است. به این پدید مقاومت به انسولین گفته می‌شود و هرچه چاقی بیشتر باشد این مقاومت نیز قوی‌تر خواهد بود. هنگامی‌که انسولین کارکرد خود را به دلیل مقاومت انسولینی از دست دهد به‌تدریج سطح قند خون افزایش می‌یابد و به مراحل دیابتی می‌رسد. چاقی علاوه بر دیابت، با بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان نیز در ارتباط است.

علائم بیماری دیابت

علائم بیماری دیابت

برخی از علائم دیابت به شرح زیر است:

 • تکرر ادرار
 • تشنگی زیاد
 • کاهش وزن
 • احساس گرسنگی
 • تاری دید
 • بی‌حسی یا گزگز دست و پا
 • خستگی
 • خشکی پوست
 • بهبود نیافتن زخم‌ها

انواع دیابت

در دنیا اکثریت افراد همان‌طور که گفتیم دیابت را مرض قند می‌دانند و تنها در این حد اطلاعات دارند قند خون افزایش پیدا می‌کند و بیمار دچار عوارض ناشی از افزایش قند خون می‌شود. در بهترین حالت جامعه نسبتاً به این بیماری به‌عنوان اختلالی شناخت دارد که بر دو نوع استوار است. اما علم پزشکی اکنون این بیماری را بر چهار دسته طبقه‌بندی و جداسازی می‌کند:

 • دیابت نوع دو
 • نوع یک
 • دیابت بارداری
 • پیش دیابت

هریک از این چهار نوع بیماری ممکن است در مواردی اشتراکاتی داشته باشند، اما شدت و ضعفشان متفاوت است و هر کدام روند درمانی و پرهیزات خاص خود را دارند. بهتر است به‌صورت مجزا هریک را معرفی کنیم.

دیابت نوع یک

افرادی مبتلا به دیابت نوع یک هستند که تولید هرگونه انسولین در بدنشان کاملاً متوقف شده است. انسولین یک هورمون در بدن است که به‌صورت طبیعی در یک سطح متعادل ترشح می‌شود. بدن با استفاده از انسولین می‌تواند گلوکز را تبدیل به انرژی کند و به فعالیت طبیعی خود ادامه دهد. متأسفانه افرادی که دچار دیابت نوع یک هستند باید حتماً در طول روز تزریق انسولین داشته باشند.

خوب است بدانید که برخلاف تصورات عامه این نوع دیابت در نوجوانان و کودکان شایع‌تر است، اما به‌صورت کلی تمام رده‌های سنی ممکن است دچار این بیمار شوند. دوز تزریق انسولین و تعداد دفعات تزریق توسط پزشک متخصص و بررسی آزمایشات تجویز می‌شود. افرادی که درگیری به نوع یک دارند در صورت عدم دریافت انسولین ممکن است فوت کنند.

دیابت نوع دو

این نوع دیابت کمی از نوع یک خفیف‌تر است و بیمار تحت درمان دارویی قرار می‌گیرد. البته باید به خاطر سپرد که اگر مبتلا به این بیماری باشید و رعایت دارویی و غذایی نداشته باشید حتماً مبتلا به نوع یک نیز خواهیم شد. افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند، بدنشان به حد کافی ترشح هورمون انسولین ندارد.

در حالت دیگر بدن این افراد توانایی این را ندارد که به‌اندازه کافی انسولین تولید کند. بیشتر کسانی که دچار این بیماری می‌شوند در رده سنی ۴۰ سال به بالا قرار می‌گیرند. سابقه خانوادگی در بروز این نوع دیابت بسیار مؤثر است و البته چاقی، اضافه‌وزن و عدم تغذیه سالم نیز دیگر دلایل بروز آن هستند.

این دیابت امروز دیگر مختص میان‌سالان و افراد بالای ۴۰ سال نیست و حتی گروه‌های سنی جوان و نوجوان نیز در تعداد بالا با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند. درمان دارویی و پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و سالم می‌تواند قند خون مبتلایان به این نوع از دیابت را تحت کنترل بگیرد؛ بنابراین نباید صرف اینکه این بیماری خطر مرگ ندارد آن را به حال خود رها کرد.

دیابت بارداری

نوع دیگری از دیابت نوع یک، دیابت بارداری است که ۷ درصد کل دیابت‌ها را شامل می‌شود. جالب است که بیشتر بانوان باردار مبتلا به آن پیش از بارداری سابقه این بیماری را نداشتند. بدترین بخش ماجرا این است که در صورت عدم کنترل به‌موقع این اختلال حتماً بر روی سلامت و رشد جنین نیز تأثیرگذار خواهد بود. این نوع از دیابت حتی علائم پیش‌زمینه‌ای ندارد و ناگهان در سه‌ماهه دوم و یا سوم بارداری خود را نشان می‌دهد.

اگر قبل از سه‌ماهه دوم بارداری مادر دچار دیابت شد ممکن است این دیابت، دیابت بارداری نباشد. تغییرات هورمونی که مادران باردار به وجود می‌آید کاملاً طبیعی است اما این خود عامل ایجاد اختلال در ساخت هورمون انسولین است؛ بنابراین هرچه مادر تغذیه می‌کند، همچنان احساس سیری ندارد، ضعف دارد و انرژی کافی برای فعالیت‌های هرچند سبک را هم ندارد.

دیابت بارداری

بسیاری از بانوان از غربالگری‌های دوره بارداری و آزمایش دیابت بارداری امتناع می‌کنند و با وجود ابتلا به این اختلال بارداری پرخطری را پشت سر می‌گذارند. گاها این اختلال، در صورت عدم کنترل می‌تواند منجر به مرگ مادر و جنین نیز بشود. زایمان پیش از موعد طبیعی، اختلالات تنفسی، معلولیت جنین و زایمان سخت از جمله عوارض آن است و مادرانی که دیابت بارداری در آن‌ها درمان نمی‌شود، پس از زایمان دچار دیابت نوع دو خواهند شد.

هر خانومی که قصد بارداری دارد باید آزمایشات پیش از بارداری را تحت نظر پزشک قبل از اقدام برای بارداری انجام دهد.

پیش‌دیابت

یکی دیگر از انواع دیابت، پیش‌دیابت است. به این معنا و مفهوم است که قند خون از حالت نرمال خارج شده و افزایش پیدا کرده است. پیش‌دیابت این معنا را به همراه دارد که قند خون بالاست اما بیمار هنوز دچار بیماری نشده است. سبک غلط زندگی، رژیم غذایی ناسالم، عدم تحرک و مصرف دخانیات از جمله دلایلی است که افزایش قند خون را به دنبال دارد و افراد در معرض خطر ابتلا به این نوع یابت قرار می‌دهد.

خوب است بدانید که اغلب مبتلایان به پیش‌دیابت دچار مشکلات قلبی و عروقی می‌شوند و تخریب شدید کلیوی را تجربه می‌کنند که حتی از آن خبر هم ندارند. شما می‌توانید با در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم، ورزش کردن، آزمایش و چکاپ‌های دوره‌ای منظم، دوری از غذاهای چرب و شیرین پیش‌دیابت را درمان کنید و از انواع آن کاملاً فاصله بگیرید.

دیابت شیرین یا قندی

دیابت شیرین یا قندی زمانی رخ می‌دهد که سطح قند خون یا گلوکز برای یک بازه زمانی طولانی بالاتر از حد طبیعی یا نرمال باشد. بیمار پس از ابتلا به این بیماری علائم خاصی ندارد و احساس ناراحتی نمی‌کند، اما در همین دوره اندام‌ها در حال تخریب و آسیب دیدن هستند. درصورتی‌که دیابت شیرین سریعاً تشخیص داده نشود، بیمار در آینده دچار بیماری‌های قلبی عروقی، اعصاب، کلیه و چشم خواهد شد.

در اغلب موارد افراد مبتلا به دیابت شیرین سابقه وراثتی دارند. در این مبتلایان گلوکز بیش از آستانه تحمل کلیوی افزایش پیدا می‌کند و بدن قادر به جذب آن نیست. پس اگر فرد آزمایش قند بدهد در پاسخ آزمایش مشاهده قند در ادرار گزارش می‌شود. یکی از علائم این مبتلایان این است که دائماً احساس تشنگی و گرسنگی دارند و دفع ادرار در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

انواع دیابت

دیابت چگونه تشخیص داده می‌شود؟

ابتلا پزشک بیمار را معاینه می‌کند و سوالاتی در مورد علائم بیمار، سابقه بیماری زمینه‌ای و سابقه بیماری در خانواده می‌پرسد. بعد از آن ممکن است آزمایشاتی را برای تشخیص دیابت تجویز کند. برای تأیید ابتلای فرد به دیابت باید معیارهای بالینی و آزمایشگاهی زیر دیده شود:

 • بروز علائم بالینی ابتلا به دیابت مثل تشنگی زیاد، ادرار مکرر و کاهش وزن زیاد
 • نتیجه تست قند خون تصادفی یا معمولی (RPG) بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد. برای این تست نیاز به ناشتا بودن نیست و هرزمانی می‌توان این آزمایش را انجام داد
 • جواب آزمایش FBS برابر یا بیش از ۱۲۶ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد. این آزمایش در حالت ناشتا انجام می‌شود و فرد ۸ ساعت قبل از آزمایش باید از خوردن و نوشیدن (به جز آب) خودداری کنید
 • جواب آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) برابر یا بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد
 • جواب تست هموگلوبین A1c بیش از ۶٫۵ درصد باشد

هموگلوبین A1c چیست؟

در تست هموگلوبین A1c مقدار میانگین قند خون در سه ماه گذشته ارزیابی می‌شود. این تست نسبت به آزمایش FBS از دقت بالاتری برای تشخیص دیابت برخوردار است چراکه نتیجه تست FBS یا همان آزمایش قند خون ناشتا ممکن است تحت تأثیر عواملی نظیر استرس دستخوش تغییر شود. در تست A1c مقدار قند متصل شده به هموگلوبین خونی اندازه گیری می‌شود. اگر جواب آزمایش بیانگر بالا بودن سطح HbA1c باشد نشانه ابتلا به دیابت است.

هموگلوبین A1c چیست؟

چه کسانی در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند؟

افراد مبتلا به چاقی به‌ویژه چاقی شکمی

یکی از عوامل مهم در ابتلا به دیابت چاقی است. سبک زندگی فرد تأثیر بسزایی در افزایش شاخص توده بدنی و بروز چاقی دارد. افراد کم‌تحرک به دلیل انباشتگی کالری در بدن بسیار مستعد ابتلا به چاقی و دیابت هستند. اگر کالری جذب‌شده از مواد غذایی مصرف نشود مازاد آن به شکل چربی، به‌ویژه در ناحیه شکم تجمع پیدا می‌کند که خود عامل مهمی در ابتلا به دیابت است.

افراد دارای زمینه ژنتیکی

عامل دیگری که ابتلا به دیابت را تسریع می‌کند وجود بعضی ژن‌ها در ذخیره ژنتیکی فرد است. در مبتلایان به چاقی، این ژن‌ها بروز مقاومت به انسولین را تسریع می‌کنند. از سویی دیگر برخی‌ها به دلایل ژنتیکی بیشتر مستعد اضافه‌وزن و چاقی هستند. این افراد به دلیل سوخت‌وساز آهسته‌تر، تمایل کمتری به سوزاندن کالری‌های جذب‌شده دارند و به همین دلیل کالری مازاد به‌صورت چربی به‌ویژه در ناحیه شکم ذخیره می‌شود.

افراد مبتلا به اضطراب بلندمدت

در هنگام استرس تولید هورمون کورتیزول در بدن افزایش می‌یابد. این هورمون یکی از عوامل دخیل در بروز مقاومت انسولینی به شمار می‌رود. زمانی که به دلیل اضطراب یا استرس بلندمدت کورتیزول به‌صورت پیوسته در بدن ترشح گردد سلول‌های بافت چربی و کبد حساسیت خود را به انسولین موجود در خون از دست می‌دهند.

علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که کورتیزول یکی از عوامل هدایت‌کننده چربی به ناحیه شکم است و نقش بسزایی در کاهش سوخت‌وساز و افزایش جذب کالری از طریق مواد غذایی دارد که همگی آن‌ها در ابتلا به دیابت نقش قابل‌توجهی دارند.

افرادی که بلندمدت برخی داروها را مصرف می‌کنند

مصرف بلندمدت برخی داروها به سلول‌های بتای پانکراس که تولیدکننده انسولین هستند ضربه زده و بعضی داروها نیز منجر به مقاومت انسولینی می‌شوند. از داروهایی که منجر به ایجاد چنین عوارض می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بعضی از داروهای ادرارآور
 • داروهای ضد تشنج و ضدافسردگی
 • تعدادی از داروهای مورداستفاده برای درمان ایدز
 • داروی برطرف‌کننده پنومونی (پنتامیدین)
 • داروهای کورتونی برای درمان بیماری‌های التهابی
 • داروی جلوگیری از رد پیوند اعضا
 • داروهای کاهنده LDL خون (استاتین‌ها)

وب‎‌سایت mayoclinic در مورد درمان دیابت می‌گوید:

با توجه به نوع دیابت روش درمان، نوع و دوز دارو مصرفی مشخص می‌شود. داشتن سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب، تناسب اندام و ورزش به درمان دیابت کمک می‌کند. همچنین چکاپ منظم و مصرف به‌موقع انسولین در صورت تجویز به کنترل این بیماری کمک می‌کند.

چه غذاهایی باعث دیابت می‌شوند؟

یکی از اصلی‌ترین عوامل بالا رفتن قند خون و ابتلا به دیابت تغذیه ناسالم است. مصرف زیاد غذاهای پرچرب و پرکالری باعث انباشته شدن چربی در بدن و ابتلا به چاقی می‌شود. عادات بدغذایی مثل مصرف فست فودها، غذاهای فرآوری شده صنعتی، خوردن نوشابه‌ها و نوشیدنی‌ها پر قند، مصرف شیرینی و شکلات همگی تأثیر مخربی در افزایش قند خون دارند.

گروهی از این خوراکی‌ها مثل غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی‌های صنعتی به دلیل دارا بودن نیترات، سیستم متابولیسم بدن را دچار اختلال می‌کنند که نتیجه آن کاهش سوخت‌وساز بدن و ذخیره شدن چربی مازاد است. در یک برنامه غذایی سالم و متعادل باید مقدار چربی و کربوهیدرات‌های ساده به حداقل و مصرف میوه سبزیجات، حبوبات و پروتئین‌ها در اولویت باشد. غذاهای زیر بیشترین تأثیر را در بروز دیابت دارند.

چه غذاهایی باعث دیابت می‌شوند؟

غذاهای تهیه‌شده با آرد سفید، برنج سفید و قند و شکر

در این نوع غذاهای تصفیه‌شده به دلیل حذف فیبر و سبوس طبیعی، مقدار بالایی کالری در هر واحد غذایی متراکم شده است. این حجم از کالری در یک وعده غذایی، تأثیر مخربی بر سوخت‌وساز بدن دارد به‌طوری‌که درصد بالایی از کالری جذب‌شده به‌صورت چربی در بدن ذخیره می‌شود. مواد غذایی تصفیه‌شده تأثیر مستقیم در بالا رفتن قند خون و ابتلا به چاقی دارند.

نوشیدنی‌های صنعتی

در نوشابه‌ها و آب‌میوه‌های صنعتی برای شیرین کردن محصول مقادیر بالایی شکر به کار می‌رود. قسمت عمده این شکر به‌صورت فروکتوز است. فرکتوز یکی از قندهایی است که تمایل بالای برای تبدیل‌شدن به چربی دارد. بنابراین فروکتوز مازادی که کبد قادر به سوزاندن آن نباشد تبدیل به چربی می‌شود. متأسفانه نوشابه‌ها و آبمیوه‌های صنعتی ازنظر برخورداری از ویتامین‌ها و مواد مغذی بسیار کم‌ارزش هستند و نه‌تنها اثری در بهبود سلامتی ندارند بلکه یک عامل مهم در ابتلا به دیابت به شمار می‌روند.

چربی‌های اشباع

این نوع چربی‌ها سبب بالا رفتن سطح کلسترول در بدن می‌شوند. بالا بودن سطح کلسترول در خون یکی از عوامل خطرساز ابتلا به دیابت نوع ۲ است. غذاهای سرخ‌کردنی، کره‌های حیوانی، شیر پرچرب، گوشت قرمز، کیک و کلوچه‌های صنعتی، انواع شیرینی و شکلات حاوی مقادیر بالایی اسیدهای چرب اشباع‌شده هستند. یکی از راه‌های در امان ماندن از اثرات مخرب روغن‌های اشباع، استفاده از روغن‌های غیراشباع مثل روغن زیتون و روغن کانولا است.

افراد مبتلا به دیابت چه بخورند؟

افراد مبتلا به دیابت باید از مواد غذایی استفاده کنند که سرشار از فیبر، ویتامین و مواد معدنی باشد. فیبر غذایی نقش مهمی در تنظیم سطح قند خون و احساس سیری زودرس دارد. برنامه غذایی دیابتی‌ها باید طوری تنظیم شود که اجرا کردن آن آسان و پیوسته باشد. برنامه غذایی مناسب برای افراد دیابتی حاوی مواد غذایی زیر است:

 • میوه‌ها (سیب، پرتقال، انواع توت، هندوانه، گلابی و هلو و سایر میوه‌های توصیه‌شده)
 • سبزیجات (کلم بروکلی، کلم گل، اسفناج، کدو و سایر سبزیجات)
 • غلات کامل (نان سبوس‌دار، جو دوسر، بلغور گندم)
 • حبوبات (لوبیا، عدس و نخود)
 • مغزها (بادام، گردو، پسته)
 • انواع دانه‌ها (دانه چیا، تخم کدو، تخم کتان و شاهدانه)
 • غذاهای غنی از پروتئین (مرغ، ماهی، برش‌هایی از گوشت قرمز که چربی کمتری دارند)
 • چربی‌های سالم (روغن زیتون، روغن کانولا و روغن کنجد)
 • نوشیدنی‌ها (آب، قهوه به مقدار متعادل، چای بدون قند)

افراد مبتلا به دیابت چه بخورند؟

درمان‌های خانگی دیابت چیست؟

علاوه بر درمان‌ دارویی دیابت برخی از درمان‌های خانگی هم به کنترل بیماری کمک می‌کند. توصیه می‌شود قبل از انجام هرگونه خوددرمانی و یا جستجو برای درمان دیابت در خانه با مراجعه به پزشک و انجام چکاپ‌های لازم، از بالا رفتن قند خون خود جلوگیری نمائید. در کنار ویزیت‌های دوره‌ای و مصرف داروهای تجویزشده، با مشورت پزشک می‌توان از مواد غذایی زیر نیز برای کاهش قند خون بهره گرفت:

 • سرکه سیب: استیک اسید موجود در سرکه سیب مزایای متعددی برای سلامتی به همراه دارد. سرکه سیب را می‌توان همره با غذا و یا مخلوط در سالاد استفاده کرد
 • مواد غذایی فیبردار: فیبرهای غذایی عامل مهمی در کاهش قند خون به شمار می‌روند. روزانه حدود ۳۰ گرم فیبر غذایی برای بدن موردنیاز است. میوه و سبزیجات، غلات سبوس‌دار و حبوبات غنی از فیبر هستند
 • آلوئه‌ورا: ژل آلوئه‌ورا علاوه بر این که نقش ملین دارد و در درمان یبوست مؤثر است در کاهش قند خون و درمان دیابت نیز مفید است
 • دارچین: دمنوش دارچین سبب کاهش قند و کلسترول خون می‌شود

عوارض دیابت

به دلیل بالا رفتن سطح قند خون به‌مرورزمان ارگان‌های داخلی بدن دچار آسیب می‌شوند. یکی از دلایل عمده آسیب به اعضای بدن تخریب گسترده رگ‌های بدن است. تخریب رگ‌های کوچک و بزرگ، علاوه بر صدمه به ارگان‌های داخلی منجر به حمله قلبی، سکته، نارسایی کلیه، آسیب به شبکیه چشم، تخریب لثه‌ها و درنهایت آسیب به سیستم عصبی مرکزی و اعصاب محیطی به‌ویژه در پا می‌شود. به‌طور کلی عوارض دیابت شامل موارد زیر است:

 • افزایش ریسک ابتلا به آلزایمر
 • زخم پای دیابتی
 • بروز کمای دیابتی
 • بروز آسیب‌های دهانی و پوستی
 • نوروپاتی دیابتی
 • آسیب چشم‌ها
 • تخریب کلیه و کبد
 • بروز آسیب در اعصاب
 • بروز بیماری قلبی و عروقی

چگونه از ابتلا به دیابت جلوگیری کنیم؟

اگر کودک یا بزرگ‌سالی دچار دیابت شیرین یا علائم پیش دیابت بود حتماً باید سبک زندگی‌اش تغییر کند. فعالیت‌های ورزشی و تغذیه سالم در اولویت قرار بگیرند و در خصوص کنترل قند خون مرتباً با پزشک متخصص در ارتباط باشد. برای پیشگیری از دیابت می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد.

اصلاح برنامه غذایی

از پرخوری پرهیز کنید. زمانی که به مقدار زیاد غذا مصرف می‌کنید میزان بالایی کالری جذب بدن می‌شود. بدن با توجه به نیاز خود مقداری از کالری را می‌سوزاند اما مازاد آن را به‌صورت چربی در ناحیه شکم ذخیره می‌کند. چاقی و چربی شکمی یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به دیابت است.

چگونه از ابتلا به دیابت جلوگیری کنیم؟

افزایش ورزش و تحرک بدنی

به کمک مربی، یک برنامه ورزشی هوازی و استقامتی برای خود تنظیم کنید و به آن پایبند باشید. ورزش تأثیر چشمگیری در سوزاندن چربی ذخیره شدن در بدن دارد. علاوه بر این، ورزش در کاهش قند خون و کلسترول نقش بزرگی ایفا می‌کند.

تنظیم فشارخون و کلسترول

بالا بودن این دو عامل تأثیر زیادی در بروز اختلالات متابولیسمی و افزایش قند خون دارد. با ورزش کردن و مصرف مواد غذایی مناسب مانع از بروز پرفشاری خون و کلسترول شوید.

بهبود سلامت روانی و کاهش استرس

استرس با افزایش دادن سطح هورمون کورتیزول در خون، منجر به مقاوم شدن تدریجی سلول‌های بدن و بالا رفتن سطح قند خون می‌شود. با یادگیری مهارت‌های کنترل استرس و افزایش دادن سلامت روحی و روانی خود، به تعادل هورمونی بدن کمک کنید.

توصیه‌ای از هومکا

اگر احساس می‌کنید مبتلا به این بیماری شده‌اید یا اینکه علائم مرتبط با این بیماری را دارید و یا بیمار هستید و نیاز به خدمات درمانی، پرستاری و آزمایشگاهی دارید، می‌توانید بدون مراجعه به مطب پزشک یا آزمایشگاه، خدمات درمانی و آزمایشگاهی موردنظرتان را در منزل دریافت کنید. هومکا تمام خدمات مرتبط با دیابت همچون ویزیت در منزل، آزمایش قند خون و آزمایش دیابت بارداری را در منزل به شما ارائه خواهد کرد. کافی است با شماره ۰۲۱۹۱۲۱۲۳۴۸ تماس بگیرید.

منبع
wikipediahealthline

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

پرسش و پاسخ با پزشک هومکا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۲ دیدگاه

  1. سلام منصوره عزیز
   دیابت مثل سرماخوردگی یا بیماری‌های ویروسی نیست که با علائم خاصی شروع شه
   دیابت می‌تونه سال‌ها وجود داشته باشه و بیماری خاموش باشه
   اگه فردی ریسک فاکتورهایی مثل سابقه خانوادگی، چاقی، رژیم غذایی نامناسب، فعالیت بدنی کم و … داشته باشه باید قند خونشون رو چک کنن
   علائم دیابت متفاوته. پرنوشی، پر ادراری، تعریق زیاد، خشکی دهان، تغییر وزن و اشتها و … علائم دیابت هستند اما لزوما علائم دیابت نیستند

   1. سلام زهرا عزیز
    مقاومت به انسولین یعنی بدن نسبته به استفاده از انسولینی که تو بدن خودمون جهت متابولیسم و هضم و جذب قند داره تولید می‌شه، مقاومت داره
    تو بدن انسولین تولید میشه تا به متابولیسم قند کمک کنه
    گاهی بدن نسبت به استفاده از این انسولین گارد می‌گیره و کمتر از حد نرمال از اون استفاده می‌کنه
    این مشکل می‎‌تونه دلایل زیادی داشته باشه مثل انسولین ناکافی، تغذیه نامناسب، تغییرات سلولی و…

    1. ممنون از شما که مطالب ما رو می‌خونید
     رنج سنی بچه‌ها دسته‌بندی مختلفی داره
     سن و جنسیت کودک هم مهمه و رنج طبیعی رو پزشک باید مشخص کنه.

    2. سلام من چهارماهه که زایمان کردم تو دوران بارداری دیابت بارداری داشتم ولی الان ندارم
     ممکنه بچم دیابت داشته باشه؟ خودمم ممکنه دوباره مبتلا شم به دیابت؟

      1. سلام دوست عزیز
       نمی‌تونیم چیزی رو به قطعیت بگیم اما برخی از افراد ریسک فاکتورهایی دارن
       کسی که سابقه دیابت بارداری داشته احتمال اینکه تو بارداری‌های بعدیش هم به دیابت مبتلا بشه بیشتر از بقیه افراده همچنین احتما ابتلا به دیابت پایدار هم در این افراد بیشتره
       دیابت عفونت نیست که به نوزاد منتقل بشه بلکه یک ریسک فاکتوره چیزی رو نمیشه به قطع گفت

       1. سلام مبینا عزیز
        سرماخوردگی و بروز عفونت به دنبال ضعف سیستم ایمنی اتفاق می‌افته. افرادی بیشتر دچار سرماخوردگی و عفونت می‌شن که نقص سیستم ایمنی دارن.
        دیابت نقص سیستم ایمنی نیست
        افراد دیابتی بیشتر از بقیه دچار سرماخوردگی و عفونت نمی‌شن اما افراد دیابتی یک سری پروسه‌هایی تو بدنشون کندتر یا سریع‌تره
        اختلالات عصبی، بینایی، کلیه، عروقی و … زودتر از بقیه اتفاق می‌افته البته این به این معنی نیست که حتما اتفاق می‌افته

        1. رنج آزمایشگاهی پیش دیابت ۱۰۰-۱۱۰ هست اما تعریف این مسئله برای آدمای مختلف متفاوته
         اگه فردی ریسک‌فاکتورهای مختلفی مثل چاقی، سابقه ژنتیکی دیابت و … داشته باشه مقدار ۱۱۰رو هم دیابت در نظر می‌گیرن
         عامل مهم دیگه هم سن هست
         اگه قند خون تو آزمایش ۱۱۰ باشه پیش دیابت درنظر گرفته می‌شه و فرد باید بیشتر مراقب شرایطش باشه

        2. سلام
         من هم مادرم دیابتی هستن هم پدرم ولی من و برادرم که از من بزرگتره دیابت نداریم
         ممکنه ماهم دیابت بگیریم؟

          1. سلام مائده عزیز
           اگر پدر و مادرتون دیابت دارند به این معنی نیست که شما هم به دیابت مبتلا می‌شید
           داشتن سابقه دیابت تو خانواده ریسک فاکتور مهمیه ولی نمیشه گفت که قطعا به دیابت مبتلا می‌شید

          2. سلام من خیلی رژیم غذایی سالمی دارم تو خانواده هم کسی دیابت نداره ولی من دارم
           علتش چی میتونه باشه؟

            1. سلام فاطمه عزیز
             دیابت می‌تونه به دلایل مختلفی بروز کنه مثل جهش ژنتیکی، مقاومت به انسولین و…
             مشکل شما باید توسط متخصص غدد بررسی بشه و باید تحت نظر متخصص غدد باشید

            دکمه بازگشت به بالا