آزمایش ایدز
خانه
مقالات
آزمایش ایدز

آزمایش ایدز

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/02
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هومکا شفاف و مشخص هستند.
پکیج‌های خاص
آزمایش ایدز مطمئن‌ترین راه برای تشخیص HIV
ایدز یکی از بیماری‌هایی است که بشر تاکنون نتوانسته است برای درمان آن راه‌حل موثری پیدا کند. اگر جزء گروه‌های پرخطر هستید حتما باید برای آزمایش ایدز اقدام کنید. هر چقدر این بیماری زودتر تشخیص داده شود،‌ به همان اندازه راحت‌تر می‌توان آن را کنترل کرد. تست ایدز، یک آزمایش خون ساده است. آزمایش ایدز می‌تواند در منزل خودتان توسط متخصصان هومکا و به صورت کاملا ًمحرمانه انجام شود. جواب آزمایش در سریع‌ترین زمان ممکن آماده خواهد شد.

اگر هر نوع رابطه جنسی پرخطری را تجربه کرده‌اید، به هیچ عنوان انجام آزمایش ایدز یا HIV را پشت گوش نیاندازید. زمانی که این بیماری وارد بدن شما می‌شود، می‌تواند تا چندین سال بدون علائم باقی بماند و شما متوجه پیشرفت آن در بدن خود نشوید. از این رو، اگر زود بتوانید این بیماری را تشخیص دهید، احتمال کنترل آن تا آخر عمر به راحتی وجود خواهد داشت. اگر قصد دارید تا اطلاعات کاملی در ارتباط با آزمایش ایدز به دست بیاورید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

 

عامل بیماری ایدز چیست؟

HIV سیستم دفاعی بدن را مورد حمله قرار می‌دهد. ویروس ایدز، سیستم محافظتی را ضعیف می‌کند و به این ترتیب بدن در برابر عوامل بیماری‌زا آسیب‌پذیر می‌شود. علائم اولیه HIV شامل تب، لرز، خستگی مزمن، اضطراب و افسردگی، تورم غده لنفاوی، گلو درد، حالت تهوع و ناراحتی معده است. هنگام مواجهه با عفونت، سیستم ایمنی بدن پادتن‌هایی را تولید کرده که به عوامل بیماری‌زا حمله می‌کنند. 

از جمله راه‌های سرایت این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 •  تزریق خون آلوده،
 • رابطه جنسی محافظت نشده
 • از مادر آلوده به جنین 

آزمایش ایدز

 

انواع آزمایش ایدز چگونه است؟ 

از روش‌های رایج تشخیصHIV ، انجام آزمایش خون یا بزاق برای پیدا کردن آنتی بادی‌هایی است که در پاسخ به وجود ویروس ایدز در بدن ساخته می‌شوند. ساخت این آنتی‌بادی‌ها زمان زیادی می‌برد. 
برای تشخیص HIV، روش غیر مستقیم و مستقیم وجود دارد. روش‌های غیرمستقیم ویروس را تشخیص نمی‌دهد بلکه پروتئین‌هایی به نام آنتی بادی‌ را تشخیص خواهند داد. آنتی بادی‌ها توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به ویروس تولید می‌شوند. روش‌های آزمایش مستقیم آنتی‌ژن‌ها (پروتئین‌های موجود در سطح ویروس) یا RNA (ماده ژنتیکی ویروس) را تشخیص می‌دهند.

۱- تست‌های ترکیبی آنتی بادی-آنتی ژن
تست‌های ترکیبی آنتی بادی-آنتی ژن، یکی از رایج‌ترین آزمایشات هستند. تست‌های آنتی بادی، آنتی بادی‌های علیه ویروس ایدز را شناسایی می‌کنند و نمی‌توانند ویروس را به طور مستقیم کشف کنند. با ورود ویروس به بدن، سیستم ایمنی فرد با تولید آنتی بادی در مقابل عفونت HIV  واکنش نشان می‌دهد. وجود این آنتی بادی‌ منجر به شناسایی عفونت HIV خواهد شد. 
این آزمایش، خون را برای بررسی میزان و نوع آنتی بادی‌ها و آنتی ژن‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد. آنتی بادی، نوعی پروتئین است که بدن برای مبارزه با عفونت تولید می‌کند. آنتی ژن، بخشی از ویروس است که سیستم ایمنی را فعال می‌کند. این تست می‌تواند ویروس HIV  را ۲۰ روز زودتر از آزمایش‌های غربالگری آنتی بادی تشخیص دهد.

از زمانی که ویروس وارد بدن فرد می‌شود تا وقتی که پاسخی قابل تشخیصی با آزمایش خون بدست آید، دوره‌ی نهفتگی یا دوره پنجره نامیده می‌شود. به این دلیل که تشخیص این بیماری، با شناسایی آنتی بادی بر علیه ویروس صورت می‌گیرد، در طول این دوره نتایج آزمایش فرد آلوده به ویروس ایدز می‌تواند منفی شود. اما علیرغم منفی بودن آزمایش، امکان انتقال ویروس وجود دارد.
این آزمایش‌ها با استفاده از آزمایش خون یا آب دهان انجام می‌شود و برای انجام آن به آمادگی خاصی نیاز نیست. هومکا آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی در منزل است. 

۲- تست‌های غربالگری پادتن
این تست روی یک نوع پروتئین انجام می‌شود، بدن ۸ هفته بعد از آلوده شدن، در پاسخ به ویروس HIV ، این پروتئین را تولید می‌کند. تست‌های غربالگری پادتن به تست الیزا یا ایمونواِسی هم شهرت دارند. این نوع تست بسیار دقیق است، اما قادر به تشخیص عفونت‌های اولیه نیست. در این آزمایش، از شما نمونه خون گرفته می‌شود. 

✔ آزمایش الیزا ( ELISA ): آزمایش حساسی است که  به عنوان آزمون استاندارد برای غربالگری خون و اطلاع از بیماری ایدز استفاده می‌شود.

✔ آزمایش سریع ( Rapid ): این آزمایش در برخی کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی انجامش به صورت خودسرانه توصیه نمی‌شود چون دقت این آزمایش کمتر از آزمایش الیزای استاندارد است.

آزمایش وسترن بلات  ( Western Blot ): آزمایش وسترن بلات از آرمایش الیزا دقت بیشتری دارد. 

۳- تست RNA
این تست می‌تواند ۱۰ روز بعد از آلودگی، ویروس HIV را تشخیص دهد. در نظر داشته باشید که این تست نسبت به آزمایشات دیگر گران است. اما اگر به شدت در معرض خطر ابتلا به ویروس ایدز قرار گرفته باشید، پزشک ممکن است انجام این آزمایش را به شما پیشنهاد کند.

جهت ثبت درخواست تست ایدز در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

چطور تفسیر آزمایش ایدز انجام می‌شود؟

مثبت بودن نتیجه آزمایش ایدز به معنای وجود آنتی بادی HIV در خون است. افراد آلوده به ويروس HIV در نهایت مبتلا به بيماری ايدز می‌شوند، ولی اينكه چه مدت طول ميیكشد تا فرد آلوده به ويروس به بيماری مبتلا شود، در هر فردی متفاوت است. تشخیص ابتلای فرد به ویروس ایدز ممکن است به مدت سه تا شش ماه طول بکشد، به همین علت تکرار مجدد این تست به افراد توصیه می‌شود.

اگر این ویروس در بدنتان باشد، با تشخیص به موقع می‌توانید اقداماتی را انجام دهید تا HIV به دیگران انتقال پیدا نکند. HIV از راه بغل کردن، دست دادن، گزش حشرات، تماس‌های معمولی روزمره، سرفه و عطسه کردن منتقل نمی‌شود. اگر نسبت به مبتلا بودن خود به ویروس HIV مشکوک هستید، می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل بهره‌مند شوید.

برای تفسیر آزمایش در منزل، می‌توانید بر روی بنر زیر کلیک کنید.

تفسیر آزمایش

 

مناسب‌ترین زمان آزمایش ایدز در منزل

انجام این تست برای افرادی که رفتارهای پرخطر داشتند، لازم است. انجام آزمایش ایدز به عنوان یکی از تست‌های آمادگی قبل از دوران بارداری توصیه می‌شود. انجام آزمایش ایدز برای افرادی که سابقه انتقال خون داشتند هم لازم و ضروری است.

آزمایش ایدز

 

کیت خانگی آزمایش ایدز

کیت‌های خانگی آزمایش ایدز به دو صورت موجود است:

 1. کیت نمونه‌گیری در منزل: این کیت آزمایش شامل تجهیزات جمع‌آوری نمونه خون، ادرار یا بزاق است. فرد نمونه خود را به آزمایشگاه ارسال می‌کند و آزمایشگاه نتیجه را پس از چند روز به او یا پزشک بازمی‌گرداند. این آزمایشات بسیار حساس هستند و می‌توانند بلافاصله پس از وقوع عفونت، نتایج دقیق را ارائه دهند. برخی عوامل ممکن است دقت این کیت را کاهش دهند:
 • قبل از گرفتن نمونه، به خشک شدن الکل تمیزکننده روی پوست، زمان ندهید.
 • خون کافی جمع نشود.
 • ارسال نمونه تاخیر داشته باشد.
 • نمونه در شرایط شدید آب و هوایی قرار بگیرد.
 1. کیت تست فوری در منزل: این کیت، این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که کل فرایند آزمایش را خودشان در خانه انجام دهند. کیت خانگی OraQuick تنها کیت آزمایش ایدز است که توسط FDA (سازمان غذا و داروي ایالات‌متحده) تایید شده است. این تست به نمونه بزاق نیز دارد. آماده شدن نتیجه آن نیز ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد این آزمایش اعتبار کمتری نسبت به تست‌های آزمایشگاهی دارد و FDA توصیه می‌کند که تنها برای اولین بار و ارزیابی اولیه از آن استفاده شود.

در چند مورد (حدود یک از هر ۵۰۰۰ مورد) تست OraQuick ممکن است نتیجه مثبت کاذب ایجاد کند. علاوه بر این، از هر ۱۲ مورد، یک مورد نتیجه تست منفی کاذب خواهد بود.  در دو صورت نتیجه این تست می تواند منفی کاذب می‌شود:

 • هنگام انجام تست، هنوز سه ماه از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس نگذشته است.
 • هنگام استفاده از تست داروی مربوط به مدیریت HIV یا پیشگیری از آن را مصرف کرده است.

 

اگر تست HIV من مثبت باشد، چه بايد بکنم؟

 HIV مثبت به این معناست که شما به این ویروس آلوده شده‌اید اما به این معنی نیست که به ایدز مبتلا هستید. ایدز مرحله‌ای پیشرفته از ابتلا به ویروس HIV است و در صورتی که درمان را انجام ندهید یا از خودتان مراقبت نکنید به ایدز مبتلا می‌شوید. بنابراین اگر تست HIV شما مثبت شد انجام کارهای زیر ضروری است:

 • به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید.
 • آزمایشات مربوط به دیگر بیماری‌های مقاربتی و سل را انجام دهید.
 • گام‌هایی را برای مراقبت از سلامت عمومی خود انجام بدهید، برای مثال رژیم غذایی سالمی داشته باشید.
 • به دنبال مشاوره و حمایت باشید.
 • از کسانی که رابطه جنسی با آن‌ها داشته‌اید بخواهید آزمایش ایدز را بدهند.
 • مصرف سیگار را ترک کنید و مصرف تفریحی مواد و الکل را محدود کنید.
 • اگر دچار سوءمصرف مواد مخدر هستید، برای ترک آن کمک بگیرید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

اگر تست HIV من منفی باشد آيا به اين معناست که شريک جنسی من هم HIV منفی است؟

خیر. نتیجه آزمایش HIV تنها وضعیت HIV شما را نشان می‌دهد. HIV لزوما در هر بار رابطه جنسی منتقل نمی‌شود. بنابراین، انجام آزمایش HIV راهی نیست که متوجه شوید شریک جنسی شما به این ویروس آلوده است یا خیر. مهم است که با شریک جنسی خود با صراحت صحبت کنید و از او بپرسید وضعیت HIV خود را به شما بگوید اما به خاطر داشته باشید که ممکن است او از وضعیت خود آگاه نباشد یا اگر مبتلا به HIV باشد حقیقت را به شما نگوید. بنابراین، بهتر است هردوی شما آزمایش بدهید تا از سلامتی خود مراقبت کنید.

آزمایش ایدز

 

راه های جلوگیری از انتقال ایدز

راه‌های جلوگیری از انتقال ویروس عبارت‌اند از:

 • در هر رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • به شریک جنسی خود صراحتا در مورد وضعیت HIV خود بگویید.
 • داروها را طبق دستورالعمل مصرف کنید.
 • اگر مواد مخدر مصرف می کنید به‌هیچ‌عنوان از سوزن مشترک استفاده نکنید.

درنهایت، لازم است بدانید HIV یک بیماری مادام‌العمر است اما درمان‌های فعلی به‌طور چشمگیری می‌توانند تاثیر این بیماری را بر روی سلامتی و سبک زندگی شما کاهش دهند، به خصوص اگر درمان خود را زودهنگام آغاز کنید.

جلوگیری از ایدز

 

 

چه افرادی به آزمایش ایدز نیاز دارند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، توصیه می‌کند که همه افراد در سنین ۱۳ تا ۶۴ سال، حداقل یک‌بار آزمایش ایدز بدهند و افرادی که عوامل خطر ابتلا به این بیماری در آن‌ها بیشتر است لازم است بیشتر آزمایش بدهند. در صورتی که پاسخ شما به هر یک از سوالات زیر مثبت است لازم است آزمایش ایدز بدهید:

 • آیا شما مردی هستید که با مرد دیگری رابطه جنسی برقرار کرده‌اید؟
 • آیا با یک شریک HIV مثبت رابطه جنسی (مقعدی یا واژینال) داشته‌اید؟
 • آیا بیش از یک شریک رابطه جنسی داشته‌اید؟
 • آیا از سوزن مشترک استفاده کرده‌اید؟
 • آیا در ازای مواد مخدر یا پول، رابطه جنسی داشته‌اید؟
 • آیا برای شما بیماری مقاربتی دیگری تشخیص داده شده یا برای آن تحت درمان قرار گرفته‌اید؟
 • آیا تشخیص هپاتیت یا سل گرفته‌اید یا برای آن تحت درمان قرار گرفته‌اید؟
 • آیا با شخصی که به حداقل یکی از سوالات بالا جواب مثبت می‌دهد یا با کسی که سابقه جنسی او را نمی‌شناسید رابطه جنسی داشته‌اید؟

آزمایش ایدز

 

چه آزمایشاتی برای غربالگری ایدز در دسترس هستند؟

اگر فردی تشخیص HIV بگیرد مهم است که وضعیت او به صورت مداوم کنترل شود. پزشکان برای این کار می‌توانند از چندین آزمایش استفاده کنند. دو معیار متداول برای ارزیابی انتقال HIV تعداد سلول‌های CD4 و بار ویروسی است.

 1. شمارش سلول‌های CD4

HIV سلول‌های CD4 را هدف قرار داده و آن‌ها را از بین می‌برد. این سلول‌ها، نوعی گلبول سفید هستند که در بدن وجود دارند. اگر برایHIVدرمان صورت نگیرد، به‌مرور زمان این ویروس به سلول‌های CD4 حمله می‌کند و درنتیجه تعداد این سلول‌ها کاهش می‌یابد. اگر تعداد CD4 از حد نرمال کمتر شود یعنی فرد وارد مرحله 3 HIV یا ایدز شده است. درمان موثر بیماری به فرد کمک می‌کند که تعداد سالم CD4 را حفظ کند و از ابتلا به ایدز جلوگیری کند.

اگر درمان HIV موثر باشد، تعداد CD4 باید در سطح خود باقی بماند یا افزایش یابد. این تعداد همچنین نشان‌دهنده عملکرد کلی سیستم ایمنی بدن است. اگر تعداد CD4 کاهش شدید داشته باشد، خطر ابتلا به بیماری‌های خاص به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. بر اساس تعداد CD4، پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده را برای جلوگیری از این عفونت‌ها توصیه کند.

 1. بار ویروسی

بار ویروسی اندازه‌گیری میزان HIV در خون است. پزشک بار ویروسی را به منظور بررسی اثربخشی درمان و وضعیت بیماری، ارزیابی می‌کند. وقتی بار ویروسی در یک فرد کم یا غیرقابل‌شناسایی باشد، احتمال ابتلا به مرحله 3 HIV یا اختلال عملکرد ایمنی مرتبط با آن کمتر است. همچنین در صورت غیرقابل تشخیص بودن بار ویروسی، احتمال انتقال HIV به دیگران نیز کمتر است. با این حال، در این شرایط، هنوز هم استفاده از روش‌های جلوگیری از انتقال HIV ضروری است.

 1. مقاومت به دارو

پزشک همچنین ممکن است بررسی کند که آیا ویروس در بدن فرد در برابر داروهای درمانی مقاوم است یا خیر. این امر به پزشک کمک می‌کند که داروی موثر را تجویز کند.

 1. سایر تست‌ها

پزشک همچنین ممکن است از آزمایش‌های دیگری برای کنترل پیامدها و عوارض جانبی HIV استفاده کند. به‌عنوان‌مثال، او ممکن است آزمایش‌های منظمی را برای کنترل عملکرد کبد، کلیه و تغییرات قلبی عروقی تجویز کند. همچنین ممکن است در رابطه با سایر بیماری‌های مرتبط با HIV مثل بیماری‌های مقاربتی، عفونت‌های دستگاه ادراری و بیماری سل، آزمایش و معاینات بدنی انجام دهد.

شمارش CD4 زیر ۲۰۰ سلول در هر میلی‌متر مکعب تنها علامت پیشرفت HIV به مرحله 3 نیست. مرحله 3 HIV همچنین می‌تواند با وجود برخی بیماری‌ها یا عفونت‌ها تعریف شود، از جمله:

 • بیماری‌های قارچی مثل کوکسیدیومایکوزیس یا کریپتوکوکوس
 • کاندیدیازیس یا عفونت مخمر، در ریه‌ها، دهان یا مری
 • هیستوپلاسموز، نوعی عفونت ریه
 • پنومونی
 • ذات‌الریه مکرر
 • بیماری سل
 • بیماری کمپلکس مایکوباکتریوم آویوم، یک عفونت باکتریایی
 • زخم‌های مزمن هرپس سیمپلکس که بیشتر از یک ماه ادامه دارد
 • ایزواسپوریازیس و کریپتوسپوریدیوز، بیماری‌های روده
 • باکتریمی مکرر سالمونلا
 • توکسوپلاسموز که عفونت انگلی مغز است
 • لکوانسفالوپاتی چندکانونی پیش‌رونده که یک بیماری مغزی است
 • سرطان دهانه رحم
 • سارکوم کاپوزی که نوعی سرطان است
 • لنفوم
 • سندرم تحلیل رفتن یا کاهش شدید وزن

آزمایش ایدز

 

هدف از انجام آزمایش ایدز چیست؟

آزمایش ایدز، به منظور بررسی احتمال آلودگی فرد با ویروس نقص سیستم ایمنی انجام می‌شود. انجام این تست برای افرادی که رفتارهای پرخطر داشتند، لازم است؛ چون فرد ممکن است بدون اطلاع از آلوده بودن خود، باعث آلوده کردن افراد دیگر هم شود. انجام به موقع آزمایش HIV تاثیر زیادی در روند بهبودی فرد دارد.

درمان، باید هر چه زودتر پس از تشخیص HIV شروع شود. درمان اصلی HIV، درمان ضد ویروسی است، ترکیبی از داروها مانع تکثیر ویروس ایدز می‌شوند. درمان‌ها از سلول‌ها  محافظت می‌کند و سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با این بیماری تقویت می‌کند. درمان ضد ویروسی از پیشرفت HIV به مرحله ایدز، پیشگیری می‌کند. همچنین به کاهش خطر انتقال HIV به دیگران کمک می‌کند. پس برای اینکه درمان را سریعتر آغاز کنید، باید سریعتر آزمایشات را انجام دهید. همانطور که می‌دانید فرد مبتلا به آچ آی وی ممکن است در ظاهر سالم به نظر بیاید و براي مدت طولانی هيچ علامتی از بيماری یا عفونت نداشته باشد. به همین دلیل تنها راه تشخيص ویروس HIV، انجام آزمايش خون است.

 

مراحل HIV 

هنگامی که افراد به ویروسHIV مبتلا می‌شوند و درمان نمی‌شوند، بیماری آنها طی سه مرحله پیشرفت می‌کند. درمان می تواند باعث کند شدن یا جلوگیری از پیشرفت بیماری شود. بنابراین، با انجام زود هنگام آزمایش ایدز، پروسه‌ی درمان سریعتر انجام می‌شود.

✔ مرحله اول : عفونت حاد HIV
ظرف مدت ۲ تا ۴ هفته بعد از عفونت با HIV، فرد ممکن است علائمی مانند آنفولانزا داشته باشد، این علائم ممکن است که  به مدت چند هفته ادامه داشته باشد. وقتی که افراد به عفونت حاد HIV مبتلا شوند، مقدار زیادی ویروس در خون آنها وجود دارد و بسیار مسری و واگیردار است. اما افراد مبتلا به عفونت حاد از اینکه به این بیماری مبتلا شدند، اطلاع ندارند؛ به منظور تشخیص بیماری، انجام آزمایش ایدز را به متخصصان هومکا بسپارید. 

✔ مرحله دوم: نهفتگی HIV
این مرحله، به عفونت HIV بدون علامت یا عفونت مزمن HIV شهرت دارد. در طی این مرحله، افراد ممکن است علائمی نداشته باشند یا بیمار نشوند. در افرادی که از دارو برای درمان HIV استفاده نمی‌شود، این دوره می‌تواند مدت زیادی طول بکشد. این نکته حائز بسیار اهمیت است که افراد در این مرحله هنوز هم می‌توانند ویروس HIV  را به دیگران منتقل کنند. 

✔ مرحله سوم : سندرم نقص ایمنی اکتسابی AIDS
شدیدترین مرحله عفونتHIV، ایدز است. علائم رایج ایدز شامل لرز، تب، تعریق، ضعف و کاهش وزن است. 

به گفته سایت معتبر HIV Info نیز مراحل عفونت HIV عبارتند از:

عفونت حاد HIV:
عفونت حاد HIV اولین مرحله از عفونت اچ آی وی است و به طور کلی طی 2 تا 4 هفته پس از عفونت ایجاد می شود. در این مدت، برخی از افراد علائم شبیه آنفولانزا مانند تب ، سردرد و بثورات پوستی دارند. در مرحله حاد عفونت ، ویروس HIV به سرعت تکثیر شده و در بدن پخش می شود. این ویروس به سلول های CD4 سیستم ایمنی بدن که با عفونت مبارزه می کنند حمله کرده و آنها را از بین می برد. در مرحله حاد عفونت HIV ، سطح HIV در خون بسیار زیاد است ، که خطر انتقال HIV را بسیار افزایش می دهد.

عفونت مزمن HIV:
مرحله دوم عفونت HIV عفونت مزمن HIV است (عفونت بدون علامت HIV یا تأخیر بالینی نیز نامیده می شود). در طی این مرحله ، ویروس اچ آی وی در بدن تکثیر می‌شود اما در سطوح بسیار پایین. افراد مبتلا به عفونت مزمن اچ آی وی ممکن است هیچ علائم مرتبط با اچ آی وی نداشته باشند.

ایدز:
ایدز آخرین و شدیدترین مرحله عفونت HIV است. از آنجا که ویروس اچ آی وی به شدت به سیستم ایمنی بدن آسیب زده است و بدن نمی‌تواند با عفونت‌های فرصت طلب مقابله کند. (عفونت‌های فرصت طلب عفونت‌هایی هستند که بیشتر در افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند اتفاق می‌افتد و یا در این افراد شدیدتر از افرادی است که دارای سیستم ایمنی سالم هستند.) افراد مبتلا به HIV در صورتی که تعداد سلول CD4 آن‌ها کمتر از 200 باشد، ایدز تشخیص داده می‌شوند. 

البته بهتر است بدانید، افرادی که به بیماری‌های مقاربتی مانند، سیفلیس، سوزاک  مبتلا می شوند، اغلب به اچ آی وی نیز مبتلا هستند یا در آینده، احتمال بیشتری برای ابتلا به HIV دارند. البته افرادی که به بیماری کلامیدیا، تریکوموناس و HPV نیز مبتلا هستند، ممکن است احتمال درگیری با ایدز در آن‌ها وجود داشته باشد.

 

میزان انتقال بیماری ایدز

برای کمک به کاهش انتقال بیماری ایدز، درک نحوه انتشار ویروس مهم است. HIV فقط از طریق مایعات بدن یعنی خون، ترشحات واژن، منی و شیر مادر منتقل می‌شود. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که میزان انتقال بیماری ایدز با هر یک از این راه‌ها چقدر است.

 • انتقال خون: خطر انتقال HIV از طریق خون زیاد است. انتقال مستقیم خون، بیشترین خطر انتقال ایدز را به همراه دارد. بر اساس گزارش CDC، به ازای هر ۱۰ هزار انتقال خون از اهداکننده مبتلا به HIV، ویروس احتمالا ۹۲۵۰ بار منتقل می‌شود. به همین دلیل امروزه افرادی که می‌خواهند خون اهدا کنند به دقت از نظر HIV بررسی می‌شوند.
 • استفاده از سوزن مشترک: HIV می‌تواند از طریق سوزن‌های مشترک در بین افرادی که از داروهای تزریقی استفاده می‌کنند منتقل شود. CDC تخمین می‌زند که ۶۳ مورد از هر ۱۰ هزار تماس با سوزن‌های مشترک آلوده منجر به انتقال بیماری می‌شود.
 • رابطه جنسی: رابطه جنسی با فردی که به ویروس HIV مبتلا است خطر ابتلا به ویروس را افزایش می‌دهد. بر اساس گزارش CDC، خطر انتقال در رابطه جنسی واژینال برای فرد مفعول، ۸ از هر ۱۰ هزار  و برای فرد فاعل، کمتر از ۴ از هر ۱۰ هزار است. خطر رابطه جنسی مقعدی برای فرد مفعول بسیار بیشتر و ۱۳۸ از هر ۱۰ هزار است ولی برای فرد فاعل، ۱۱ از هر ۱۰ هزار است. همه انواع رابطه جنسی دهانی نیز کم‌خطر محسوب می‌شوند.
 • انتقال از مادر به کودک: داشتن HIV به این معنا نیست که یک زن نمی‌تواند بچه سالمی داشته باشد. نکته اصلی این است که از پزشک مشورت بگیرید و تمام اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال ویروس به کودک را انجام دهید. جدا از خون و ترشحات جنسی، HIV می‌تواند در دوران بارداری یا از طریق شیر مادر هنگام شیردهی نیز منتقل شود. انتقال HIV از مادر به کودک نیز در هر مرحله از بارداری و همچنین در حین زایمان نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

آزمایش ایدز

 

تست ایدز را در منزل انجام دهید

شاید پا گذاشتن به آزمایشگاه برای انجام آزمایش ایدز کمی دشوار به نظر برسد اما بهتر است بدانید که برای انجام آزمایش HIV یا سایر خدمات آزمایشگاهی، نیازی نیست تا حتما به آزمایشگاه بروید. مجموعه هومکا با همکاری مجهزترین و مدرن‌ترین آزمایشگاه‌ها در استان تهران، کرج، شیراز، اصفهان، اهواز، رشت، تبریز و مشهد، همواره بهترین خدمات آزمایش در منزل را زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی به شما ارائه می‌دهد.

اگر قصد انجام خدمات آزمایش در منزل یا تفسیر آزمایش را دارید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا با کلیک بر روی بنر زیر، درخواست آزمایش خود را ثبت کنید. در اینصورت همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی‌های لازم جهت انجام آزمایش صورت می‌گیرد. علاوه بر این، جواب آزمایش شما در اسرع وقت و با کوچکترین خطا به دستتان خواهد رسید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم را پر کنید و دکمه "ثبت نهایی درخواست" را بزنید. همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
شهر*
شهر موردنظرت رو انتخاب کن
گروه خدمت*
گروه خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
نوع خدمت*
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
اطلاعات درخواست
فایل ضمیمه
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
هزینه خدمات در محل
- تومان
هزینه مشاوره و تجویز نسخه
تومان
هزینه تفسیر آزمایش
تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
اطلاعات تماس
کد تخفیف:
discount-icon
بررسی

کد معرف(سازمانی):
discount-icon
بررسی

سوالات متداول

ایدز چگونه منتقل می‌شود؟
HIV فقط از طریق مایعات بدن یعنی خون، ترشحات واژن، منی و شیر مادر منتقل می‌شود.
راه‌های اصلی ابتلا به بیماری ایدز چیست؟
انتقال خون استفاده از سوزن مشترک برای تزریق روابط جنسی انتقال از مادر به کودک
چگونه می‌توان ویروس HIV را در بدن تشخیص داد؟
انجام آزمایش ایدز در منزل، می‌تواند موثرترین و راحت‌ترین کار برای تشخیص ویروس HIV باشد.
آیا خدمات هومکا تنها شامل حال ساکنین شهر تهران می‌شود؟
خیر. ساکنین سراسر استان تهران، کرج و حومه و مشهد می‌توانند از خدمات این مجموعه بهره ببرند.
آیا می‌توان از بیمه برای پرداخت هزینه آزمایش در منزل استفاده کرد؟
بله. هومکا این شرایط را برای کاربران خود فراهم کرده است.
خدمات هومکا در چه زمینه‌هایی ارائه می‌شود؟
این مجموعه در زمینه‌ خدمات آزمایشگاهی، درمانی ومراقبتی در منزل فعالیت دارد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...