فیزیوتراپی در منزل
خانه
خدمات
فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل با کادر مجرب
فیزیوتراپی از جمله خدماتی است که افراد با دردها و آسیب‌های مختلف به آن نیاز پیدا می‌کنند. با توجه به اختلاف کم فیزیوتراپی در منزل با فیزیوتراپی در محل کلینیک و پوشش بیمه تکمیلی، خدمت فیزیوتراپی در منزل طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در این مقاله به معرفی خدمت فیزیوتراپی در منزل هومکا و قیمت آن خواهیم پرداخت.

از جمله خدمات سلامت در محل هومکا، می‌توان به فیزیوتراپی در منزل اشاره کرد. مجموعه هومکا با به کارگیری کادر متخصص و دوره‌دیده به ارائه این خدمات در منزل و محل کار می‌پردازد. از جمله قابلیت‌هایی که مجموعه هومکا در این خدمت به کاربران ارائه می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه خدمات تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی: شما می‌توانید خدمات فیزیوتراپی را تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی انجام دهید. در صورتی که بیمه تکمیلی شما، خدمات فیزیوتراپی را تحت پوشش قرار دهد، می‌توانید با دریافت معرفی‌نامه، خدمت فیزیوتراپی را با پوشش بیمه انجام دهید.
  • هزینه مناسب: خدمات هومکا با نرخ‌های مصوب ارائه می‌شود و هزینه‌ی اضافه‌تری از بیمار دریافت نمی‌شود.
  • کادر مجرب و متخصص: خدمات فیزیوتراپی در منزل هومکا توسط کادر مجرب و دوره‌دیده انجام می‌شود.

فیزیوتراپی در منزل

 

انواع خدمات فیزیوتراپی در منزل

ما در هومکا، تقریبا هر خدمتی که در حوزه‌ی فیزیوتراپی و توان‌بخشی قرار بگیرد و امکانات انجام آن در منزل وجود داشته باشد را به شما ارائه می‌دهیم. برخی از این خدمات عبارت‌اند از:

فیزیوتراپی گردن در منزل با توجه به افزایش استفاده از گوشی و لپ‌تاپ و استفاده نادرست از آن‌ها، گردن فشار زیادی را تحمل می‌کند. خم کردن بیش از حد گردن به سمت پایین باعث فشاری خارج از حد توان گردن می‌شود. فیزیوتراپیست‌های هومکا در خدمت فیزیوتراپی گردن در منزل با استفاده از تمرینات و اصلاح حرکات مختلف، می‌کوشند تا چنین آسیب‌هایی را برای گردن کمتر کرده و سلامتی افراد را بازگردانند.
فیزیوتراپی کمر در منزل کمر و ستون فقرات ما در معرض دردها و آسیب‌های زیادی قرار دارد مانند درد‌های حاد یا مزمن، سوزن سوزن‌شدن‌، وجود نقاط دردناک حاد (Trigger Points) و ... فیزیوتراپیست‌های ما در این زمینه نیز می‌توانند به شما کمک کنند. فیزیوتراپی کمر در منزل شامل روش‌های مختلف بهبود و درمان است که بسته به شرایط فرد و آسیب‌های او انجام می‌شود. برخی از این روش‌های عبارت‌اند از ورزش‌درمانی، درمان‌های دستی، تحریک الکتریکی اعصاب، طب سوزنی و ... 
فیزیوتراپی دست در منزل  نقش دست‌هایمان در انجام کارهای روزمره بسیار حیاتی است. دست‌ها در معرض آسیب‌ها و دردهای مختلفی هستند مانند انواع شکستگی‌ها، ترک استخوان، پارگی تاندون و سایر دردهای دیگر. فیزیوتراپی دست‌ها شامل تمرینات تحرکی با هدف افزایش یا حفظ دامنه حرکتی و تمرینات قدرتی با هدف تقویت عضلات دست، می‌شود. متخصصان ما در هومکا در این زمینه‌ هم می‌توانند تمرین‌های لازم را جهت بهبود شرایط شما به شما آموزش دهند.
فیزیوتراپی زانو در منزل زانو یکی از مهم‌ترین عضو‌های بدن است که درد در این ناحیه برای بسیاری از افراد بسیار طاقت فرسا است. این عضو به علت تنوع حرکت‌هایی که دارد بسیاری از فعالیت‌ها مانند راه رفتن، خم کردن پا، بالا رفتن از پله و .. را برای ما میسر و راحت کرده است. از جمله آسیب‌های مهمی که به زانو وارد می‌شود می‌توان به آرتروز و تخریب مفصل زانو، آسیب رباط‌ها و مینیسک‌های زانو، شکستگی‌ها و .. اشاره کرد. فیزیوتراپی زانو در منزل برای چنین آسیب‌هایی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. فیزیوتراپیست‌های ما در این زمینه، متناسب با آسیب دیدگی مورد نظر، می‌توانند از طریق روش‌های مختلفی مانند طب سوزنی، استفاده از گرما و الکتروتراپی، تمرینات طبی و .. به شما کمک کنند.
فیزیوتراپی لگن در منزل مشکلاتی که در عضلات کف لگن ایجاد می‌شود معمولا باعث ایجاد مشکل در دفع ادرار و مدفوع می‌شود. بی‌اختیاری و احساس نیاز به دفع یکی از مشکلاتی است که بر اثر آسیب عضلات کف لگن ایجاد می‌شود. ضعف عضلات کف لگن و یا سفتی بیش‌ازحد عضلات کف لگن چنین مشکلاتی را به‌ وجود می‌آورد. این مشکلات در زنان باردار هم به‌ وجود می‌آید که به دلیل فشار جنین بر عضلات لگن است. تنها راه کنترل این مشکلات تقویت عضلات کف لگن به کمک ورزش و فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست با معاینه بررسی شرایط بیمار از روش‌های مختلفی برای درمان و تقویت عضلات لگن استفاده می‌کند.
فیزیوتراپی پا در منزل درد، بی‌حسی، بی‌قراری و گزگز کردن پاها ازجمله مشکلات شایعی است که برای پاها به‌ وجود می‌آید. هرچه سن بالاتر می‌رود تقویت ماهیچه‌ها و عضلات پاها حیاتی‌تر می‌شود. مشکلات پا به دلیل بسیاری از بیماری‌های مختلف مانند ام‌ اس، پارکینسون و ... ایجاد می‌شوند. تحرک کافی و ورزش از بروز بسیاری از مشکلات پا جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از بسیاری از نرم‌افزارهای معتبر یا از طریق ویدئوهای سایت‌های معتبر مانند وب‌سایت CSP به‌تنهایی در منزل ورزش کنید. اگر توانایی تنها ورزش‌کردن را ندارید و می‌خواهید به‌طور اصولی ورزش کنید می‌توانید از خدمات فیزیوتراپی در منزل استفاده کنید.
فیزیوتراپی صورت در منزل فیزیوتراپی صورت در منزل به منظور بهبود عملکرد ماهیچه‌های صورت انجام ‌می‌شود. گاهی در اثر سکته یا فلج بل، ماهیچه‌های صورت کارایی خود را از دست ‌می‌دهند که با کمک فیزیوتراپی در منزل می‌توان روند بهبودی رو سرعت بخشید.
فیزیوتراپی آرنج در منزل

آرنج به شما کمک می‌کند که چیزها را پرتاب کنید، وسایل را بلند کنید، دستان خود را تاب بدهید و دیگران را در آغوش بگیرید. آرنج، مفصلی است که در آن سه استخوان به هم می‌پیوندند: استخوان فوقانی بازو، زند زیرین و زند زبرین. در انتهای هر استخوان غضروف وجود دارد که به آن‌ها کمک می‌کند تا در برابر یکدیگر حرکت کنند و ضربات را جذب کنند. اگر برای هر یک این قسمت‌ها اتفاقی بیفتد، می‌تواند باعث درد آرنج شود که در این شرایط فیزیوتراپی آرنج بسیار کمک‌کننده است.

فیزیوتراپی کتف در منزل کتف استخوانی سه گوش و پهن در بالاتنه می باشد که به دو استخوان بازو و ترقوه متصل است.
در فیزیوتراپی کتف باید این نکته را در نظر بگیریم که کتف بخشی از شانه نیز محسوب می‌شود بنابراین فیزیوتراپیست‌ها در کنار کتف به فیزیوتراپی شانه نیز می پردازند. شانه و کتف معمولا فیزیوتراپی نزدیک به هم دارند و تفاوت چندانی در فیزیوتراپی آن‌ها وجود ندارد.
فیزیوتراپی فک در منزل در فیزیوتراپی فک، تمرکز بر روی اختلالات گیجگاهی فکی (آرام‌سازی)، آرامش، کشش و آزادسازی عضلات سفت و بافت اسکار است. همچنین، فیزیوتراپی فک بخش مهمی از بهبودی جراحی اختلالات مفصل تمپورومندیبولار است، زیرا به حداقل رساندن بافت اسکار و تنگی عضلات کمک می‌کند.

 

خدمت فیزیوتراپی در منزل هومکا شامل چه مواردی می‌شود؟

مزایای انجام فیزیوتراپی در منزل برای بیمار

فیزیوتراپی در منزل امری نسبتا رایج است و بسیاری از این خدمت بهره می‌برند. مزیت‌های فیزیوتراپی در منزل نسبت به فیزیوتراپی در کلینیک‌ها به‌صورت زیر است:

✔ اتلاف وقت در ترافیک و مراکز مختلف درمانی ازجمله مشکلاتی است که با زندگی شهری گره‌خورده است. بسیاری از افراد به دلیل نداشتن وقت برای مراجعه به مراکز درمانی، درمان خود را به تعویق می‌اندازند و به زمان دیگری موکول می‌کنند. فیزیوتراپی در منزل راه‌حلی مناسب برای این دسته از افراد است.

✔ بسیاری از افراد آسیب‌‌دیده که کم‌توان هستند شرایط مراجعه روزانه به فیزیوتراپی را دارند و برای بهبود روند درمان و ارتقای عملکرد جسمانی خود به فیزیوتراپ نیاز دارند. در این شرایط، وجود فیزیوتراپیست در منزل می‌تواند کمک بزرگی به این افراد بکند. 

✔ افراد در خانه احساس امنیت بیشتری دارند و با خیال راحت‌تری می‌توانند فعالیت‌های خود را انجام دهند. انجام تمرین‌های فیزیوتراپی در محیطی آرام به انجام آن به بهترین شکل ممکن کمک می‌کند.

✔ یکی دیگر از مزایای قابل توجه انجام فیزیوتراپی در منزل حضور اعضای خانواده در کنار بیمار است. آن‌ها می‌توانند در صورت بروز مشکل به کمک او بیایند. اتفاقی که شاید در صورت حضور در کلینیک‌ها رخ ندهد و بر نگرانی افراد بیفزاید.

✔ فیزیوتراپیست با حضور در منزل می‌تواند از نزدیک حرکات بیمار را رصد و نظارت کند تا بیمار به درستی حرکات را انجام دهد و در صورت لزوم به افراد راهکارهای اصلاحی ارائه دهد.

✔ انجام فیزیوتراپی سالمندان در منزل می‌تواند آنها را از خطراتی نظیر استشمام هوای ناسالم و نشستن در سالن‌های انتظار عموما شلوغ و پر سر و صدای مراکز درمانی در امان نگاه دارد.

مواردی که بیان شد تعدادی از مزایای فیزیوتراپی در منزل بود. برای ثبت درخواست فیزیوتراپی در منزل بر روی عکس زیر کلیک کنید. با ثبت اطلاعات اولیه خود در صفحه باز شده، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و زمان مراجعه فیزیوتراپیست را با شما هماهنگ خواهند کرد.

فیزیوتراپی در منزل تحت پوشش بیمه 

شما می‌توانید خدمت فیزیوتراپی در منزل هومکا را تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی با هومکا انجام دهید. برای استفاده از بیمه تکمیلی، معرفی‌نامه به شما ارائه خواهد شد و می‌توانید با استفاده از این معرفی، خدمت را تحت پوشش بیمه تکمیلی خود انجام دهید.

فیزیوتراپیست‌‌ها چه مشکلاتی را درمان می‌کنند؟

فعالیت‌ فیزوتراپیست‌‌ها  محدوده‌ی گسترده‌ای را در بر می‌گیرد. به طور کلی می‌توانیم این‌گونه بگوییم که این فعالیت‌ها در دو دسته‌ی اساسی خلاصه می‌شوند:

اقداماتی که فیزیوتراپیست بدون استفاده از ابزار و دستگاه‌ها انجام می‌دهد

فعالیت‌هایی مانند درمان‌های دستی، اصلاح حرکتی و .. در این دسته قرار می‌گیرند. فیزیوتراپیست با استفاده از این اقدامات می‌تواند کمک بسیار بزرگی در راستای بهبود روند درمان افراد و توان‌بخشی آن‌ها انجام دهد. 

اقداماتی که فیزیوتراپیست با استفاده از ابزار و دستگاه‌ها انجام می‌دهد

برخی از ابزارات و دستگاه‌های فیزیوتراپی قابل حمل هستند و فیزیوتراپیست می‌تواند آن‌ها را به همراه خود به خانه‌ی بیمار ببرد. برای مثال ابزارهای طب سوزنی یا دستگاه الکتروتراپی از جمله ابزار‌هایی هستند که در خدمت فیزیوتراپی در منزل استفاده می‌شوند و فیزیوتراپیست در روند درمان و بهبود از آن‌ها بهره می‌گیرد.
تعریف الکتروتراپی از نگاه وب‌سایت معتبر OriGym  به صورت زیر است:

"  الکتروتراپی  یک درمان پزشکی است که برای تسکین درد و تحریک بافت‌های حرکتی که به علت آسیب‌های اسکلتی و عضلانی دچار درد شده‌اند،  استفاده می‌شود. الکتروتراپی مبتنی بر استفاده از جریان الکتریکی برای تحریک عضلات است که کاملا بی‌خطر است. در این روش الکترودها روی پوست شما نصب می‌شوند و یک حس لرزش بسیار اندک روی پوستتان حس خواهید کرد.
در بیشتر موارد، درمان‌های الکتروتراپی و فیزیوتراپی در کنار یکدیگر برای درمان و تسکین دردهای حرکتی استفاده می‌شوند تا بهبودی بیمار با سرعت بیشتری حاصل شود.
برخی از بیماران همچنین به منظور بهبود حرکت روزمره و کیفیت کلی زندگی خود تحت درمان TENS  یا الکتروتراپی قرار می گیرند، بسیاری از فیزیوتراپ ها بر این باوند که در کنار یوگا یا سایر روش های ورزشی ملایم، الکتروتراپی نیز می تواند در بهبود عملکرد اندام ها موثر باشد. "

پزشک تشخیص می‌دهد که چه فعالیتی برای شرایط شما مناسب است. پس حتما زیر نظر پزشک درمان خود را شروع کنید. برای مشاوره با فیزیوتراپیست کافی است درخواست خود را ثبت نمایید.

فیزیوتراپی پا در منزل

خدمت فیزیوتراپی در منزل برای چه بیماری‌هایی مفید و کاربردی است؟

فیزیوتراپی در منزل برای بیماری‌های مختلفی قابل انجام است و افراد با اختلال‌ها و مشکلات مختلف، می‌توانند از خدمت فیزیوتراپی در منزل بهره‌مند شوند. در زیر لیست بیماری‌هایی که فیزیوتراپی در منزل برای آن مفید است، آورده شده است:

فیزیوتراپی بیمار آلزایمر در منزل معمولا بیماری آلزایمر برای افرادی رخ می‌دهد که خود به تنهایی توان رفتن به مراکز درمانی را نداشته و برای رفت و آمد نیاز به کمک خانواده خود دارد. در صورتی هم که به علت اتفاقاتی مانند تصادف، فردی دچار آلزایمر شود، باز هم توان رفتن به محل فیزیوتراپی را نخواهد داشت. از این رو فیزیوتراپی بیمار آلزایمر در منزل می‎‌تواند انتخاب مناسبی برای اینگونه افراد باشد.
فیزیوتراپی بیمار ام اس در منزل بیماری ام اس نوعی بیماری خود ایمنی است که برای  بهبود آن روش های درمانی متفاوتی تجویز می شود. علاوه بر روش درمانی دارویی برای ms نوع دیگری نیز برای درمان وجود دارد که کاربرد بیشتری دارد و آن فیزیوتراپی بیمار ms در منزل است.
فیزیوتراپی بیمار سرطانی در منزل امروزه توانبخشی بیمار سرطانی یکی از روش‌های نوین درمان بیماران سرطانی محسوب می‌شود. با افزایش روش‌های نوین فیزیوتراپی بیمار سرطانی، امید به زندگی در این بیماران افزایش پیدا کرده‌ است.
فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل فردی که دچار سکته مغزی شده باشد، سلول‌های جدید در مغز وی رشد نمی‌کند. بنابراین سلول جدیدی برای جایگزینی سلول‌های قدیمی وجود ندارد. برای اینکه مغز بتواند توانایی خود را برای تولید سلول‌های مغزی جدید بدست آورد تا جایگزین سلول‌های مغزی قدیمی شود، فیزیوتراپی به کمک مغز آمده و با ارائه‌ی تمرینات ویژه، کمک به تولید سلول‌های جدید مغزی می‌کند.
فیزیوتراپی پارگی رباط صلیبی در منزل وظیفه‌ی رباط صلیبی در زانو جلوگیری از لغزش استخوان ساق پا در زیر استخوان ران است. به همین علت است که ورزشکاران با آسیب دیدن رباط صلیبی قادر به ادامه‌ی ورزش نیستند و اینجاست که فیزیوتراپی در منزل به کمک فرد آمده و می‌تواند دامنه‌ی حرکتی پای فرد از قسمت زانو را با ارائه‌ی تمرینات ویژه بهبود ببخشد.
فیزیوتراپی بیمار پارکینسون در منزل از آنجایی که پارکینسون یک بیماری از نوع اختلال در حرکت فرد محسوب می شود، بنابراین موثرترین روش درمان این بیماری فیزیوتراپی است که بیش از دارو در بهبود وضعیت فرد تاثیر می‌گذارد.
فیزیوتراپی شانه یخ زده در منزل در صورتی که شانه فردی دچار درد، خشکی و گرفتگی عضلات شود، به این حالت به اصطلاح شانه‌ی یخ زده گفته می‌شود. برای درمان شانه‌ی یخ‌زده، موثرترین روش فیزیوتراپی در منزل می‌باشد که باید توسط متخصصین آن صورت بگیرد.
فیزیوتراپی تنفسی در منزل فیزیوتراپی تنفسی با تقویت عضلات تنفسی، موجب بهبود روند نفس کشیدن در افراد شده و باعث کمک به عادی شدن روال زندگی بیماران می‌شود.

فیزیوتراپی بر اساس درخواست شما یا نسخه‌ی پزشک

اگر به پزشک مراجعه کرده باشید و پزشک برای شما فیزیوتراپی تجویز کرده باشد ما در این زمینه می‌توانیم به شما کمک کنیم. فقط کافیست که در حین ثبت سفارش خود عکس نسخه را هم برای ما ارسال کنید تا دقیقا متناسب با شرایط و نیازهای شما، خدمت مورد نظر را برایتان فراهم کنیم. این نکته را هم باید در نظر گرفت که برخی روش‌های فیزیوتراپی را نمی‌توان در منزل انجام داد. زیرا  این روش‌های دارای دستگاه‌هایی غیرقابل حمل هستند. در این شرایط، فیزیوتراپیست هومکا با مشاهده‌ی نسخه، می‌تواند درباره‌ی عملی بودن یا نبودن فیزیوتراپی در منزل به شما مشاوره دهد.
همچنین ممکن است که شما به درخواست خودتان و برای بهبود و ارتقای عملکرد بدنتان به خدماتی مانند ورزش‌درمانی، طب‌سوزنی و .. نیاز داشته باشید. در این زمینه هم می‌توانید از طریق مشاوره با متخصص‌های ما، متناسب‌ترین خدمت را درخواست دهید. 
کافی است از طریق دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست، درخواستتان را ثبت کنید یا اگر میانه‌ی خوبی با ثبت اینترنتی درخواست ندارید، می‌توانید از طریق شماره‌ی ۰۲۱۶۷۳۷۱ با ما تماس بگیرید.

 

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

تعرفه‌ی فیزیوتراپی به عوامل زیادی مانند نوع آسیب یا مشکل، تعداد اندامی که به فیزیوتراپی نیاز دارند، تعداد جلسات، روش فیزیوتراپی و .. بستگی دارد و نمی‌توان برای آن یک قیمت ثابت بیان کرد. برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات در مورد تعرفه‌ها درخواست خود را ثبت نمایید تا متخصصان ما با شما تماس بگیرند و به صورت رایگان درباره‌ی نوع خدمات و هزینه‌ی نهایی به شما مشورت دهند. برای ثبت درخواست هم می‌توانید از دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست استفاده کنید و هم می‌توانید با شماره‌ی ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید.

 

نحوه‌ی ثبت درخواست خدمت فیزیوتراپی در منزل چگونه است؟

در ابتدا بر روی دکمه‌ی ثبت درخواست رایگان کلیک کنید. سپس در صفحه‌ای که برایتان باز می‌شود می‌توانید نوع خدمت مورد نظر، تعداد جلسات و زمان و مکان دلخواهتان را انتخاب کنید. پس از انتخاب این موارد در صورتی که نیاز به مشاوره داشته باشید، توسط فیزیوتراپیست‌های ما با شما تماس گرفته می‌شود تا پس از مشاوره، درخواستتان نهایی شود.
پس از نهایی شدن درخواست، فیزیوتراپیست‌های ما در همان زمان و مکانی که مشخص کرده‌اید، نزد شما آمده و خدمات مورد نظر را به شما ارائه خواهند داد. همچنین اگر میانه‌ی خوبی با ثبت درخواست آنلاین ندارید می‌توانید با شماره‌ی ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید و درخواست خود را به صورت رایگان ثبت نمایید.

جهت ورود به صفحه ثبت درخواست فیزیوتراپی در منزل بر روی عکس زیر کلیک کنید.

 

خدمت فیزیوتراپی در منزل چه مناطقی را پوشش می‌دهد؟

درحال حاضر، هومکا خدمت فیزیوتراپی در منزل تهران را به صورت کامل و با ارائه‌ی تمامی خدمات موجود پوشش می‌دهد. که در ادامه درباره‌ی آن‌ها بیشتر خواهیم گفت. 

 

فیزیوتراپی در منزل تهران

فیزیوتراپی در منزل تهران و کرج

فرقی ندارد کجای تهران و در کدام منطقه از تهران ساکن باشید. اگر نیاز به خدمت فیزیوتراپی در منزل تهران دارید می‌توانید از خدمات هومکا استفاده کنید. در حال حاضر خدمت فیزیوتراپی در منزل کرج ارائه نمی‌شود.

 

فیزیوتراپی در منزل با هومکا

شما می‌توانید از خدمات فیزیوتراپی در منزل هومکا با قیمت مناسب و کادر مجرب بهره‌مند شوید. همچنین در صورتی که بیمار شما خانم است می‌توانید از خدمت فیزیوتراپی در منزل توسط خانم استفاده نمایید. هومکا متناسب با نیاز شما، خدمات سلامت و درمانی متنوع در منزل و محل کار را ارائه می‌دهد. برای ثبت درخواست می‌توانید از دکمه ثبت رایگان درخواست استفاده کنید یا با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید. 

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا هومکا مجوز‌های لازم را برای انجام فیزیوتراپی در منزل در اختیار دارد؟
بله. نام شرکت ما سفیران سلامت سپینود است و با برند هومکا در حال فعالیت هستیم. مجوز مورد نیاز برای انجام چنین فعالیتی «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است که مجموعه‌‌ی هومکا آن را کسب کرده است.
عوارض جانبی فیزیوتراپی چیست؟
برخی عوارض جانبی موضعی مانند افزایش درد گزارش شده است. همچنین احساس ضعف در بیمار نیز یکی دیگر از اثرات فیزیوتراپی است.
آیا می‌توانم فیزیوتراپی را درخانه برای پا‌ها انجام دهم؟
هنگامی که شما به علت یک مصدومیت ورزشی و یا یک عمل جراحی در حال بازیابی توان خود هستید، پاهای شما به علت عدم استفاده برای مدتی دچار ضعف شده‌اند. این موضوع می‌تواند دلیل موجه و خوبی برای استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل باشد. چرا که فرد در این حالت توانایی رفتن به جلسات فیزیوتراپی را ندارد. دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل برای بیماران بسیار راحت‌تر است. در این صورت بیماران می‌توانند ریکاوری را خود انجام داده و بر سرعت بهبودی خود بیافزایند.
آیا فیزیوتراپ‌ها ماساژ نیز انجام می‌دهند؟
کمک گرفتن از دست‌ها برای درمان از جمله تکنیک‌هایی است که فیزیوتراپ ‌ها از آن برای تحرک بخشیدن و ماساژ دادن بافت‌های بدن بهره می‌برند. این کار باعث می‌شود تا از میزان درد کاسته شده و بافت‌ها نرم‌تر شوند.
چقدر طول می‌کشد تا فیزیوتراپی نتیجه دهد؟
در پاسخ به این پرسش که سرعت اثربخشی ناشی از تمرین‌های فیزیوتراپی چقدر است باید بگوییم که بستگی به میزان آسیب و جراحت دارد. صدمات کوچک ممکن است دو الی سه جلسه نیاز به فیزیوتراپی داشته باشند. صدمات وارد شده به بافت نرم می‌تواند قدری بیشتر به طول انجامیده و ۶ الی ۸ هفته نیاز به جلسات فیزیوتراپی داشته باشند. و در نهایت برای آسیب ‌های جدی ممکن است از ۲ ماه تا چند ماه درمان فیزیوتراپی طولانی شود که این زمان کاملاَ بستگی به میزان پیشرفت حاصل شده دارد.
آیا راه رفتن منجر به تقویت پاها می‌شود؟
راه رفتن می‌تواند منجر به افزایش تاب‌آوری و تقویت ماهیچه‌ها شود. این تمرین می‌تواند به داشتن پاهایی قوی‌تر مخصوصاَ در قسمت ماهیچه‌های همسترینگ منجر شود. اگر می‌خواهید ورزش‌های دشوار مربوط به راه رفتن داشته باشید، پیاده‌‌ روی در کوه یا کوه‌پیمایی می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد. به علاوه، پیاده‌روی روی پله‌ها نیز یکی دیگر از تمرینات سخت و چالش بر‌انگیز محسوب ‌می‌شود.
اگر به شکل روزانه پیاده‌روی کنید چه اتفاقی برای بدن شما رخ می‌دهد؟
اگر پیاده‌روی روزانه داشته باشید، این تمرین می‌تواند در سلامت نگه داشتن شما از طریق داشتن وزنی مناسب کمک کند. همچنین، این تمرین ساده از بسیاری از بیماری‌ها و شرایط دشوار مانند حملات قلبی و بیماریهای مربوطه، فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ جلوگیری می‌کند. همچنین، پیاده‌روی مستمر می‌تواند ماهیچه‌ها و استخوان‌های شما را قوی‌تر کند.
آیا ماساژ بهتر از فیزیوتراپی است؟
از ماساژ درمانی برای تسکین فوری درد و اسپاسم های ماهیچه‌ها استفاده می‌شود، در حالی‌که از فیزیوتراپی بیشتر برای بازسازی ماهیچه‌ها و عملکرد مفاصل استفاده می‌شود.
هر چند وقت یک بار باید تمرین‌های فیزیوتراپی را انجام دهید؟
بهترین توصیه این است که به تجویزهای فیزیوتراپیست خود گوش دهید اما تمرین‌ها باید در ابتدا برای ۲ الی ۳ بار انجام شوند. این مقدار تکرار به ماهیچه‌ها اجازه می‌دهد تا حافظه ای که آنها برای اجراکردن نقششان به آن نیاز دارند را توسعه دهند.
چند روز در هفته باید فیزیوتراپی را انجام دهم؟
تعداد دفعات مراجعه و ویزیت شما به یک متخصص فیزیوتراپی بستگی دارد به: ✔ تشخیص متخصص از شرایط شما ✔ برنامه درمانی که متخصص متناسب با شما پیشنهاد داده ✔ توصیه متخصص به تناوب ویزیت‌ها ✔ پیشرفت شما در طی مراحل فیزیوتراپی در جلسات ابتدایی اغلب متخصصان ۳ ویزیت در هفته را توصیه می‌کنند تا بیشترین فواید به شکل فوری حاصل شود. بعد از ارزیابی‌های اولیه از وضعیت عمومی شما، فیزیوتراپیست به شما بهینه ترین حالت ممکن را برای درمان پیشنهاد خواهد داد.
آیا فیزیوتراپی می‌تواند موجب بدتر شدن درد شود؟
از فیزیوتراپی برای درمان شرایط دردناک و فراهم نمودن طیف وسیعی از مزایا استفاده می‌شود. به هر حال به یاد داشته باشید که فیزیوتراپی برای بهتر کردن وضعیت شما و کاهش درد شما است. فیزیوتراپی شامل انجام تمرین‌هایی است که به قوی‌تر شدن ماهیچه‌های شما کمک می کنند. گاهی‌اوقت چنین برداشتی به علت این است که ماهیچه آسیب دیده و یا ضعیف شده است. اما با ادامه تمرین‌ها فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا ماهیچه‌های قوی‌تری داشته باشید و در ادامه درد کمتری احساس کنید.
آیا در اثر انجام فیزیوتراپی آسیب می‌بینیم؟
فیزیوتراپی نباید به شما آسیبی وارد کند و تمرینات آن ایمن هستند. اما از آنجایی که شما بخشی از بدن خود را که دچار آسیب شده است و یا دارای دردهای مضمن است در تمرینات دخیل می‌کنید، فیزیوتراپی ممکن است چالش برانگیز و حتی دشوار باشد. به عنوان مثال ممکن است بعد از انجام تمرینات کششی یا ماساژهای عمیق بافت‌ها احساس درد کنید.
آیا باید فیزیوتراپی را روزانه انجام دهم؟
سعی کنید ماهیچه‌های خود را قوی کنید. بهتر است تا تمرین‌های مربوط به ماهیچه‌ها را یک روز در میان انجام دهید چرا که در این صورت ماهیچه‌ها فرصت کافی را برای ریکاوری خواهند داشت. اگر به صورت روزانه تمرین کنید ماهیچه‌های شما فرصت لازم را برای استراحت نخواهند داشت و شما به اندازه ای که مورد انتظار است پیشرفت نخواهید داشت.
آیا باید بعد از انجام تمرین‌های فیزیوتراپی استراحت کنید؟
معمولاَ بعد از انجام درمان‌های مبتنی بر تمرینات ورزشی یا هیدروتراپی، استراحت را به بیماران توصیه می‌کنیم. این موضوع به این علت است که زمان ریکاوری به بدن داده شود. اگر لازم بود از بسته ‌های آب گرم یا سرد استفاده کنید. اگر لازم است استراحت کنید.
آیا اجازه دارید تمرین‌های فیزیوتراپی را دوباره انجام دهید؟
وقتی شما تحت درمان یک فیزیوتراپ هستید، او به شما تمرین‌های خانگی تجویز می‌کند که باید در تعداد مشخصی تکرار شوند. شما می‌توانید بافت‌ها، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها را به راحتی تحت تمرین‌های تکرای قرار دهید تا دوباره تقویت شوند.
آیا فیزیوتراپی می‌تواند در درمان درد‌های عصبی کمک کند؟
درمان دردهای عصبی گاهی اوقات متأثر از فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی در تسکین دسته ای از دردهای عصبی که از تنش و فشار ناشی می‌شوند موثر است. همراه با فیزیوتراپی، درد عصبی می‌تواند با مدیتیشن نیز بهبود یابد.
آیا باید قبل از فیزیوتراپی از مسکن‌ها استفاده کنم؟
از آنجایی که مسکن‌ها درد را به شکل موقت و نه دائمی متوقف می‌کنند می توانند برای بیمارانی که از فیزیوتراپی استفاده می‌کنند حکم عصای دست را داشته باشند. اگر شما از مسکن‌ها قبل از جلسه فیزیوتراپی استفاده کنید، شما را در حقیقت از درمان منع می‌کند.
چه زمانی باید درمان فیزیکی را متوقف کنیم؟
معمولا در حدود ۶ هفته برای درمان بافت نرم درمان طول می‌کشد. بنابراین در مورد صدمات درمانگر شما می‌تواند توصیه به درمان فیزیکی داشته باشد تا این ۶ هفته به پایان برسد. اگر هم قبل از پایان ۶ هفته شما به نتایج مورد انتظار رسیدید می توانید با نظر پزشک معالج درمان را متوقف کنید.
اولتراسوند از چه طریقی در فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد؟
به منظور حرکت بافت‌های نرم، افزایش گردش خون و کاهش و تسکین درد از تکنیک درمانی اولتراسوند اغلب اوقات به وسیله فیزیوتراپ‌ها استفاده می‌شود. به علاوه، از اولتراسوند در کاهش تورم، کاهش درد و درمان صدمات و جراحات استفاده می‌شود.
فیزیوتراپی عصبی چیست؟
فیزیوتراپی عصبی شامل درمان افرادی است که دچار اختلالات حرکتی و عملکردی ناشی از مشکلات عصبی و سیستم‌های عصبی ماهیچه ای هستند.
آیا فیزیوتراپی پشتوانه علمی دارد؟
فیزیوتراپی یک علم در حوزه بهداشت کلینیکی و بر پایه شواهد است. متخصصان این حوزه ملزم به استفاده از درمان‌هایی هستند که در پژوهش‌های علمی ثابت شده است که این درمان‌ها می توانند موثر واقع ‌شوند.
آیا برای انجام فیزیوتراپی نیاز به تجویز یک پزشک دارم؟
خیر شما می توانید بدون یک ارجاع پزشک مستقیماَ به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید.
آیا فیزیوتراپی شامل تمرین در منزل می‌شود؟
فیزیوتراپ‌ها با یک برنامه زمانی منظم تکالیفی را در خانه برای بیمار در نظر می‌گیرند. تمرینهای قدرتی معمولاَ در خانه تجویز می‌شوند و انجام این تمرین‌ها تأثیر مستقیم بر روی بهبودی بیمار دارند. اگر شما در حال ریکاوری هستید و می‌خواهید به وضعیت عادی بازگردید، تمرینهای خانگی خود را انجام دهید.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...