فیزیوتراپی در منزل
خدمات فیزیوتراپی در منزل را از هوم کا بخواهید.

شما نیز ممکن است به دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل برای خود یا یکی ازاعضای خانواده و عزیزانتان نیاز پیدا کرده باشید. هوم کا با بهره گیری از فیزیوتراپیست های مجرب این خدمت را به شما ارائه می دهد. ضمن آشنایی با این خدمت در مقاله ارائه شده، برای کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان هوم کا تماس بگیرید.

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی به طور کلی حرکات فیزیکی و تمریناتی است که معمولاً پزشکان برای کاهش درد بیماران به آنها تجویز می‌کنند. فیزیوتراپی می‌تواند تحرک مفاصل فرد بیمار را افزایش دهد. معمولاً افرادی که دارای دردهای مفصلی و یا دردهایی در ناحیه گردن، پا و کمر باشند باید حرکات فیزیوتراپی را انجام دهند. در گذشته برای انجام فیزیوتراپی حتما باید به مراکز درمانی مراجعه می‌شد. اما با پیشرفت تکنولوژی و فناوری‌هایی در پزشکی بیماران می‌توانند تمرینات فیزیوتراپی خود را در منزل انجام دهند. به طور کلی می‌توان گفت که این روش بسیار موثر واقع شده است. زیرا بعضی از بیماران شرایط بسیار دشواری دارند و مراجعه به مراکز درمانی برای انجام فیزیوتراپی برای آنها بسیار سخت می‌باشد. اما با فیزیوتراپی در منزل می‌‌توانند مراحل درمانی خودشان را طی کنند. می‌توان گفت که فیزیوتراپی یک روش درمانیست که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت بیماران می‌باشد.
فیزیوتراپی محدودیت سنی ندارد. هر فرد در هر سنی ممکن است نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد. معمولاً بیشترین افرادی که لازم دارند تا از فیزیوتراپی استفاده کنند سالمندان و کسانی هستند که شکستگی در مفاصل خود را تجربه کرده‌اند.
معمولا برای سالمندان و یا کودکان فیزیوتراپی در منزل می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی باشد. شما برای انجام تمرینات فیزیوتراپی نیاز به یک فیزیوتراپیست دارید که باید در کار خود بسیار حرفه‌ای و متخصص باشد. زیرا عدم آگاهی درمانگر و یا فیزیوتراپیست می‌تواند عوارضی را برای شما به وجود بیاورد.

فیزیوتراپی در منزل


 شرایط فیزیوتراپی در منزل

 برخی از بیماران به دلیل تصادف و یا ضربه، مشکلاتی در مفصل آنها به وجود آمده است که حرکت دادن اندام‌ها برایشان دشوار می‌‌شود. این افراد برای اینکه درمان پیدا کنند نیاز به دارو و عمل جراحی ندارند. تنها کاری که می‌تواند سلامتی آنها را به افراد برگرداند این است که از فیزیوتراپی استفاده کنند. فیزیوتراپی در منزل همانند فیزیوتراپی در کلینیک می‌باشد. در فیزیوتراپی در منزل فرد بیمار باید تمرینات، ماساژها و ورزش‌هایی را انجام دهد. گاهی ممکن است از وسایل الکتروتراپی استفاده شود. چگونگی انجام فیزیوتراپی بستگی به سن و وضعیت بیمار دارد و در هر فردی متفاوت است. اما به طور کلی باید توجه کنید که فیزیوتراپی در منزل باید توسط فرد متخصص انجام شود نه تکنسین. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که ترجیح می‌دهید فیزیوتراپی را در منزل خودتان انجام دهید فقط کافی است که با هوم کا تماس بگیرید و یا سفارش خود را ثبت کنید. سپس طبق وقت تعیین شده فیزیوتراپیست به منزل شما مراجعه می‌کند تا روند درمانی را شروع کند. برخی از افراد شرایطی دارند که فیزیوتراپی خانگی بهترین گزینه برای آنها می‌باشد. برخی از این شرایط عبارتند از: سکته مغزی، بیماری ام اس،  بیماری پارکینسون، تعویض مفصل ران یا زانو، بیماری سرطان، قطع عضو، پیوند اندامهایی مانند پیوند کلیه و یا بیماری گیلن باره. این افراد به دلیل شرایط بسیار دشوار حرکتی که دارند باید از فیزیوتراپی در منزل استفاده کنند. زیرا رفت و آمدهای طولانی مدت به مراکز درمانی و یا در نوبت ماندن می‌تواند برای آنها آزاردهنده باشد و آنها را اذیت کند و گاهی به دلیل طولانی بودن روند فیزیوتراپی برخی از درمان منصرف می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است فرد متوجه شرایط بد خود نباشد و گمان کند که برای انجام فیزیوتراپی می‌تواند به مراکز درمانی مراجعه کند. در این صورت زمانی که به پزشک مراجعه می‌کند پزشک تصمیم می‌گیرد که شرایط او مناسب برای انجام فیزیوتراپی در مرکز درمانی است یا خیر. معمولاً افرادی که فیزیوتراپی در منزل را انجام می‌دهند پزشکشان از آنها خواسته است که در خانه بمانند و فیزیوتراپی را در خانه انجام دهند.

 

هزینه فیزیوتراپی در منزل

هزینه ‌فیزیوتراپی در منزل بر اساس تعداد عضوی که نیاز به فیزیوتراپی دارد و درجه حاد بودن مشکلات بیمار مشخص می‌شود. برخی از مراکز فیزیوتراپی هزینه‌های درمانی کمتر از عرف را از بیماران دریافت می‌کنند. دلیل این مجموعه‌ها این است که می‌ خواهند تعداد بیماران خود را افزایش دهند. اما بسیاری نیز معتقد هستند که  مراکز فیزیوتراپی با هزینه‌های بسیار پایین از افراد غیر حرفه‌ای و غیر متخصص استفاده می‌کنند. 
مراکز درمانی که از فیزیوتراپیست‌های حرفه‌‌ای و متخصص استفاده می‌کنند معمولاً هزینه‌های بالاتری را از بیماران دریافت می‌کنند اما در همین جهت خدمات بسیار باکیفیت‌تری را نیز به بیماران ارائه می‌دهند. در خصوص فیزیوتراپی در منزل باید این نکته را اضافه کرد که به طور کلی هزینه فیزیوتراپی در منزل به شدت بیماری فرد و مدت زمان نتیجه دهی روند درمان نیز بستگی دارد. استفاده از دستگاه و روش‌هایی که فرد بیمار استفاده می‌کند نیز می‌تواند بر روی هزینه تأثیر بگذارد. زیرا برخی از افراد فقط با استفاده از تمرینات و نرمش‌هایی ممکن است درمان شوند اما برخی نیاز به دستگاه‌های مخصوص دارند.
در ایران بیشتر خدمات فیزیوتراپی تحت پوشش بیمه قرار دارد. اگر شما می‌خواهید در منزل فیزیوتراپی انجام دهید باید شرایط خاصی را داشته باشید تا بیمه، شما را نیز تحت پوشش قرار دهد. در صورتی که بتوانید اثبات کنید که دلیل موجهی وجود دارد تا از فیزیوتراپی در منزل استفاده می‌کنید بیمه می‌تواند هزینه‌های شما را تقبل کند. اگر پزشک شما بر اساس شرایط دشواری که دارید فیزیوتراپی در منزل را برای شما تجویز کرده است در این صورت بیمه بر اساس نسخه‌ هایی که دارید هزینه فیزیوتراپی شما را تقبل می‌کند.
 اما اگر شرایط شما طوری باشد که عدم امکان بیرون رفتن از خانه را نتواند اثبات کند در این صورت هزینه‌های فیزیوتراپی را خودتان باید پرداخت کنید و بیمه شما را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. به نوعی می‌توان گفت که شرکت بیمه تشخیص می‌دهد که آیا شما واجد شرایط هستید یا خیر.

 

مزایای فیزیوتراپی در منزل

 فیزیوتراپی در منزل نسبت به فیزیوتراپی در کلینیک مزایایی دارد که عبارتند از:

✔ هماهنگی برنامه درمانی با برنامه زندگی 
معمولا انجام فیزیوتراپی در کلینیک باعث می‌شود که فرد بیمار برنامه زندگی‌‌اش با برنامه درمانی کلینیک تداخل پیدا کند. اما زمانی که فیزیوتراپی در منزل انجام شود فرد بیمار می‌تواند برنامه زندگی خود را به گونه‌ای تنظیم کند که با برنامه درمانی تداخل نداشته باشد. این هماهنگی باعث می‌شود که دوره‌ی درمان به خوبی به پایان برسد.

✔ آموزش درست حرکات در حین تمرین
درست انجام دادن حرکات تمرینی در کلینیک و سپس تکرار آن در خانه کار بسیار دشواری است. اما زمانی که فیزیوتراپی در منزل انجام شود حرکات تمرینی که توسط وسایل موجود در خانه انجام می‌‌شود و تکرار آن کار بسیار آسان‌تری برای بیمار می‌باشد.

✔ آموزش حرکات کششی به بیماران توسط فیزیوتراپیست
معمولا بعد از حرکات فیزیوتراپی، فرد بیمار نیاز به یک همراه دارد تا به او کمک کند که آن حرکات را انجام دهد. زمانی که فیزیوتراپی در منزل انجام می‌‌شود فیزیوتراپیست می‌ تواند به فرد بیمار کمک کند تا حرکات کششی را به درستی انجام دهد و نتیجه‌ی بهتری را از روند درمان بگیرد.

فیزیوتراپی در منزل


✔ استراحت بدن پس از جلسات درمان
انجام حرکات فیزیوتراپی برای بعضی از بیماران بسیار سخت و دشوار است. بنابراین آنها نیاز دارند که بدن خود را استراحت دهند. انجام فیزیوتراپی در منزل این امکان را  به فرد بیمار می دهد تا بعد از انجام حرکات استراحت کند و بدن خود را در حالت ریکاوری نگه دارد. این کار باعث می شود تا روند بهبود سریع تر انجام شود و عضلات و ماهیچه ها به توان اولیه‌ی خود برسند.

✔ بررسی دلیل بیماری توسط فیزیوتراپیست
دلیل بسیاری از بیماری‌های مفصلی و حرکتی استفاده‌ی نادرست از وسایل موجود در خانه است. زمانی که فیزیوتراپی در منزل انجام می‌شود، فیزیوتراپیست می ‌تواند با بررسی و ارزیابی نحوه ی استفاده بیماران از وسایل خانه و همچنین نحوه نشستن و بلند شدن آنها متوجه شود که دلیل بیماری چیست و به آنها کمک کند تا با اصلاح  فعالیت‌های فیزیکی روند بیماری را بهبود بخشند. 
به عنوان مثال مبل های خانه ممکن است جوری چیده شده باشد که در تماشای تلویزیون برای فرد بیمار مشکلاتی را به وجود بیاورد و در طولانی مدت باعث آزار و ناراحتی فرد شود. بنابراین فیزیوتراپیست می‌تواند در این مورد به فرد بیمار کمک کند.

 

روش های فیزیوتراپی در منزل
 

✔ استفاده از دستگاه الکتروتراپی در منزل
دستگاه الکتروتراپی دستگاهی است که با استفاده از امواج الکتریکی می‌تواند مشکلات مفصلی و گرفتگی‌های عضلانی را درمان کند. این دستگاه یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که در فیزیوتراپی در منزل از آن استفاده می‌شود. این دستگاه باعث شده است تا بسیاری از دردهای کمر، گردن و پا کاهش پیدا کند.

✔ انجام تمرین درمانی
یکی دیگر از رایج‌ترین روش‌هایی که در فیزیوتراپی در منزل استفاده می‌‌شود تمرین درمانی است. این تمرین درمانی، ورزش و حرکاتی است که به بیمار آموزش داده می‌شود تا آنها را انجام دهد. ماساژ درمانی و آب درمانی نیز جزء تمرین درمانی می‌باشد. تمرین درمانی می‌تواند التهاب مفاصل را کاهش دهد و همچنین اگر عضله دچار بی‌حسی شده باشد می‌تواند آن را برطرف کند.
 این تمرین باعث می‌‌شود تا انعطاف پذیری عضلات فرد بیمار بیشتر شود و همچنین فشاری که بر روی مفاصل او وارد می شود را کم کند. معمولاً برای برطرف کردن دردهای مچ دست، شانه و زانو از تمرین درمانی استفاده می‌‌شود. زیرا انجام این تمرین‌ها در خانه بسیار آسان است.

✔ انجام روند درمان با دست
یکی از روش‌هایی که فیزیوتراپیست در فیزیوتراپی در منزل از آن استفاده می‌کند انجام درمان توسط دست می‌باشد. این درمان معمولاً برای بیماری‌های شغلی و کنترل درد قابل استفاده است. کسانی که دچار بیماری‌هایی مانند التهاب ماهیچه و اعصاب و بیماری های مفصلی هستند معمولاً روش درمانی با دست برای آنها کاربرد دارد.

✔ ماساژ درمانی
معمولاً فیزیوتراپیست توسط ماساژ درمانی می‌تواند تورم و خشکی مفاصل را برطرف کند. اما باید توجه کرد کسانی که دچار بیماری‌های التهابی مفصلی هستند نباید از ماساژ درمانی استفاده کنند. بیمارانی که مبتلا به بیماری‌های عفونی هستند و ممکن است چرک در بدن آنها ترشح شود باید از ماساژ درمانی دوری کنند زیرا ماساژ باعث می شود که چرک در بدن آنها پخش شود. کبودی و رگ به رگ شدن مفاصل را می‌توان با ماساژ درمانی برطرف کرد. گاهی اوقات در فیزیوتراپی در منزل، فیزیوتراپیست از گرما و سرما، جریانهای الکتریکی، ماساژ، آب، کشش حرکات مفصلی و همچنین امواج ماورای صوتی برای روند درمان بیمار استفاده می‌کند.

فیزیوتراپی در منزل

 

فیزیوتراپی در منزل با هوم کا

 اکنون که درباره‌ی مزایای فیزیوتراپی در منزل اطلاعاتی به دست آوردید و متوجه شدید که در فیزیوتراپی در منزل از چه روش‌هایی استفاده می‌شود شاید این قصد را داشته باید تا خود و نزدیکانتان از جمله سالمند و یا بیمار اطرافتان فیزیوتراپی در منزل را تجربه کند. برای این کار می‌توانید با ثبت سفارش و یا تماس از خدمات فیزیوتراپی هوم کا برخوردار شوید. هوم کا علاوه بر خدمات فیزیوتراپی دارای دیگر خدمات درمانی از جمله خدمات کاردرمانی و پرستاری و پزشک در منزل نیز می‌باشد. هزینه هایی که هوم کا برای فیزیوتراپی در منزل در نظر گرفته است بر اساس تعرفه‌های مصوب می‌باشد. کادر مجرب و متعهد مجموعه هوم کا در تلاش اند تا خدمات با کیفیتی را به شما ارائه دهند. شما می‌توانید با اطمینان کامل نسبت به کیفیت کار با این مرکز تماس بگیرید تا برای فیزیوتراپی در منزل از مشاوره کارشناسان و متخصصین مجرب استفاده کنید. 

نظرات

شما هم می‌توانید درمورد این خدمت نظر دهید.

برای ثبت نظر کافیست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

افزودن نظر


سوالات متداول

قیمت خدمات مراقبت و پرستاری در هوم کا چگونه تعیین می شود؟
کارشناسان هوم کا پس از دریافت نیازهای دقیق متقاضی بر اساس تعرفه های موجود، بازه قیمتی و پیشنهادات خود را به مشتری اعلام می کنند. این بازه قیمتی بسته به نیازهای مشتری متغیر است و لازم است تا کارشناسان به طور دقیق نیازهای متقاضی و شرایط سالمند، کودک و یا بیمار را بدانند. بدین منظور متقاضیان می توانند از مشاوره رایگان کارشناسان هوم کا استفاده کنند.
هوم کا چگونه افراد متخصص در مراقبت و پرستاری را جذب می کند؟
ثبت سفارش