آزمایش ldl
خانه
مقالات
آزمایش ldl

آزمایش ldl

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/28
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
با آزمایش LDL از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری کنید.
LDL یکی از فاکتورهای آزمایشی در آزمایشات مربوط به اندازه‌گیری چربی خون است. افزایش بیش از حد این چربی می‌تواند زمینه را برای بروز ناراحتی‌های قلبی فراهم سازد. با مطالعه این مقاله از هوم‌کا به سادگی با مفهوم آزمایش LDL آشنا شده و درمی‌یابید که چگونه افزایش بیش از حد این چربی در خون ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و مغزی را افزایش خواهد داد.

یکی از آزمایش‌هایی که در چکاپ سالیانه با آن مواجه می‌شوید، آزمایش LDL است. این تست به بررسی کلسترول بدن می‌پردازد. حتما می‌پرسید کدام کلسترول، همان کلسترولی که سلامت قلب را تهدید می‌کند؟ بله، منظور از آزمایش LDL، همان کلسترول بد است که باید در سطح نرمال قرار گیرد. در غیر این صورت خطر جدی سیستم قلبی و عروقی را تهدید خواهد کرد. مقاله زیر آگاهی شما را در مورد کلسترول و آزمایش‌های مربوط به آن افزایش خواهد داد. بیایید برای سلامتی بدن چند دقیقه مطالعه داشته باشیم. 

اگر  بر دکمه زیر کلیک کنید، به راحتی می توانید از خدمت آزمایش در منزل هوم‌کا بهره ببرید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

LDL در آزمایش خون چیست؟

کلسترول ماده‌‎ایی است که در کبد ساخته می‌‏شود. وجود آن برای برخی از عملکردهای بدن ضروری است. به عنوان مثال می‌‎توان گفت، در تولید برخی از هورمون‌ها نقش دارد. پس چرا از آن به عنوان کلسترول بد یاد می‌‎شود؟ در این حالت همان مشکلی رخ می‎‌دهد که با مصرف بیش از حد نمک مواجه می‎‌شویم. این مواد به خودی خود بد نیستند، زمانی که سطح آنها در بدن افزایش می‌‎یابد زمینه را برای بروز بیماری‌های جدی مانند قلب و عروق و سکته مغزی فراهم می‌کنند. علت تجمع آنها در بدن نیز به دلیل رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی اشتباه است.

برای جابجایی کلسترول در بدن به پروتئین نیاز است. ترکیب پروتئین و چربی باعث ایجاد ماده‌‎ایی به نام لیپوپروتئین می‎‌شود. این ماده در بدن به دو صورت LDL و HDL وجود دارد. از HDL به عنوان کلسترول خوب یاد می‎‌شود. بنابراین هر زمان صحبت از کلسترول بالا و راه‎‌های پیشگیری از آن می‎‌شود، منظور LDL  یا همان لیپوپروتئین با چگالی کم است. 

پزشک با بررسی نتایج این آزمایش به خوبی می‎‌تواند ریسک حملات قلبی را تشخیص دهد. برای کاهش چربی خون ابتدا از بیمار درخواست می‌‎شود تا رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرد و همچین در صورت نیاز از دارو نیز برای درمان استفاده خواهد شد.

از طریق خدمات آزمایش در منزل از میزان کلسترول و چربی خون در بدن مطلع شوید.

آزمایش ldl

 

بالا بودن LDL در آزمایش خون

زمانی که میزان ldl در آزمایش خون بالا است، یعنی احتمال رسوب چربی در رگ و شریان‌ها افزایش می‎‌یابد. در این حالت تجمع چربی‎‌ها باعث تنگ شدن عروق خواهند شد. از آنها اصطلاحا تحت عنوان پلاک یاد می‌‎شود. با تشکیل آنها جریان خون دچار اختلال خواهد شد. این امر سبب می‎‌شود تا سیستم قلبی و عروقی فشار بیشتری به خود وارد کند تا نیاز اندام‌های مختلف بدن را فراهم نماید. در نتیجه ناراحتی‌های قلبی رخ خواهند داد. تیم هوم‌کا این امکان را فراهم کرده است تا با استفاده از خدمات نمونه گیری خون در منزل از میزان چربی خون خود مطلع شوید.
گاهی اوقات چربی‌ها به طور کامل منجر به انسداد شریان‌ها می‌‎شوند. همچنین آنها می‎‌توانند از یکدیگر جدا شده  و مواد شیمیایی از خود تولید کنند. این امر لخته شدن خون را در پی خواهد شد. با ایجاد لخته خون، مشکلات جدی قلب و مغز را تهدید خواهد کرد.

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش LDL در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

شرایط انجام آزمایش LDL

برای انجام آزمایش LDL لازم است تا به مدت ۱۲ تا ۱۴ ساعت ناشتا باشید. هدف از ناشتا بودن این است تا وضعیت بدن در حالت پایه مورد بررسی قرار گیرد. پیشنهاد می‌‎شود، شب قبل از آزمایش وعده شام را زودتر میل نمایید. نباید تغییر خاصی در وعده غذایی وجود داشته باشد. سعی کنید، رژیم غذایی همیشگی خود را رعایت کنید.
چنانچه داروی خاصی مصرف می‎‌کنید، حتما موضوع را به پزشک و تکنسین آزمایشگاه اطلاع دهید. برای مثال مصرف قرص‌های ضد بارداری میزان کلسترول در بدن را افزایش خواهند داد. به همین دلیل شاید پزشک از شما بخواهد، چند روز قبل از انجام آزمایش چربی خون، مصرف قرص را قطع نمایید.
در طی ساعات ناشتایی، می‌توانید آب بنوشید. اما نوشیدن چای، قهوه و ...  منع شده است.
مدت زمان ناشتایی نباید از حد استاندارد آن بیشتر یا کمتر باشد. در غیر این صورت احتمال بروز خطا وجود خواهد داشت.

سوالات خود را در زمینه تست LDL با کارشناسان هوم‌کا در میان بگذارید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

تفسیر آزمایش LDL

سطح LDL برای افراد بالغ بالای ۱۸ سال به صورت زیر تعریف شده است:

•    کمتر از ۱۰۰  mg/dL، در محدوده ایده‌ال قرار دارد.
•    بین ۱۰۰-۱۲۹  mg/dL، وضعیت مطلوب است.
•    بین ۱۳۰-۱۵۹ mg/dL، وضعیت در حالت متوسط قرار دارد.
•    بین ۱۶۰-۱۸۹ mg/dL، میزان کلسترول بالا است.
•    بیشتر از ۱۹۰ mg/dL، کلسترول در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

میزان LDL برای کودکان و نوجوانان ۲ تا ۱۷ :

•    کمتر از ۱۱۰ mg/dL، یعنی سطح کلسترول در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
•    بین  ۱۱۰-۱۲۹ mg/dL، میزان کلسترول متوسط است.
•    بیشتر  از ۱۳۰ mg/dL، یعنی سطح کلسترول در بدن بالا است.

آزمایش ldl

همچنین سایت معتبر اخبار پزشکی امروز(Medical News Today) در خصوص میزان LDL در کودکان و بزرگسالان می‌گوید:

بهترین توصیه به کودکان و نوجوانان برای کنترل سطح کلسترول، داشتن یک سبک زندگی سالم و فعال است. این شامل داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است. کودکان کم تحرک و دارای اضافه وزن که رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده دارند ، به احتمال زیاد دارای کلسترول بالا هستند. کودکانی که سابقه خانوادگی کلسترول بالا دارند نیز ممکن است در معرض خطر باشند.

 

۷ نکته طلایی برای کاهش کلسترول 

 • بین دریافت کالری و مصرف آن تعادل ایجاد کنید تا دچار اضافه وزن نشوید. 
 • برنامه ورزشی منظم داشته باشید. 
 • در رژیم غذایی از غذاهایی دریایی استفاده کنید. 
 • به سراغ روغن‌های اشباع نشده مانند روغن کنجد و زیتون بروید. 
 • حواستان به مصرف چربی‌های ترانس باشد. یعنی باید فکری به حال مصرف غذاهای خوشمزه فست فودی و سرخ شده کنید. 
 • سخت است اما استرس را کنترل کنید. 
 • بهتر است با مصرف سبزیجات میانه خوبی داشته باشید. 

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تست LDL  در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

تست های مرتبط با آزمایش LDL

 • آزمایش تری گلیسیرید Triglycerides : هدف از انجام آزمایش LDL بررسی ریسک بروز بیماری قلبی و عروقی است. همچنین ممکن است پزشک جهت پایش روند درمانی آن را تجویز کند که در این صورت می‌توانید از خدمات پزشک متخصص در منزل هوم‌کا بهره ببرید.
 • آزمایش کلسترول  cholesterol: این تست نیز با هدف بررسی ریسک بیماری قلبی و عروقی و پایش روند درمانی تجویز می‌شود.
 • آزمایش HDL یا چربی خون خوب:  این آزمایش نیز اهداف دو آزمایش قبلی را دنبال می‌کند. 
 • آزمایش VLDL: این آزمایش مربوط به اندازه‌گیری چربی کل خون است. 

آزمایش ldl

 

آزمایش LDL در منزل

وقتی پزشک آزمایشی را تجویز می کند، اولین سوالی که می‌پرسیم این است: کدام آزمایشگاه برویم؟ هوم‌کا به شما می‌گوید به آزمایشگاه نروید و آزمایش ندهید! 

مهم نیست شما در کجای استان تهران، کرج یا شهر مشهد سکونت داشته باشید. وقتی با هوم‌کا تماس می‌گیرید، ما معتبرترین آزمایشگاه‌ها را به خانه شما می‌آوریم. در خانه بمانید و آزمایش دهید! کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید تا سفارش شما به صورت رایگان و البته موقت ثبت شود. بقیه کارها بر عهده هوم‌کا است. کارشناسان ما با شما تماس گرفته و جزییات بیشتری از خدمت مورد نظر را در اختیار شما قرار می‌دهند. در صورتیکه موافق باشید، سفارش ثبت نهایی شده و تکنسین هوم‌کا را در منزل ملاقات خواهید کرد. 

برای ارائه خدمت آزمایش در منزل همین حالا آماده هستیم. کلیک کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش خون LDL باید روزه بگیرم؟
حقیقت این است که کلسترول شما بدون روزه داری قابل آزمایش است. در گذشته ، کارشناسان معتقد بودند روزه گرفتن زودتر از موعد دقیق ترین نتایج را به بار می‌آورد. دلیل این امر این است که لیپوپروتئین های کم چگال (LDL) - که به آن کلسترول "بد" نیز می گویند - ممکن است تحت تأثیر آنچه اخیراً خورده اید باشید.
هر چند وقت یکبار باید LDL آزمایش شود؟
بیشتر بزرگسالان سالم باید هر ۴ تا ۶ سال کلسترول خود را چک کنند. برخی از افراد ، مانند افرادی که بیماری قلبی یا دیابت دارند و یا سابقه خانوادگی کلسترول بالا دارند ، باید مرتباً کلسترول خود را بررسی کنند.
محدوده LDL سالم چیست؟
سطح کلسترول LDL باید کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. سطح ۱۰۰ تا ۱۲۹ میلی گرم در دسی لیتر برای افرادی که هیچ مشکلی در سلامتی ندارند قابل قبول است اما ممکن است بیشتر نگران کننده آنهایی باشد که بیماری قلبی یا عوامل خطر بیماری قلبی دارند. میزان خواندن ۱۳۰ تا ۱۵۹ میلی گرم در دسی لیتر زیاد است و ۱۶۰ تا ۱۸۹ میلی گرم در دسی لیتر زیاد است.
چه غذاهایی باعث LDL بالا می‌شوند؟
غذاهای غنی از چربی های اشباع (ناسالم) عبارتند از:/ برش های چرب گوشت./ محصولات لبنی پرچرب (مانند شیر ، خامه ، پنیر و ماست) /فست فودهای سرخ شده عمیق./ غذاهای فرآوری شده (مانند بیسکویت و شیرینی)/ غذاهای آماده (مانند همبرگر و پیتزا)/ روغن نارگیل./ کره
چه عواملی باعث LDL بالا می‌شود؟
داروهای خاصی از جمله استروئیدها ، برخی از داروهای فشار خون و داروهای HIV / AIDS می توانند سطح LDL شما را افزایش دهند. سایر شرایط پزشکی بیماری هایی مانند بیماری مزمن کلیه ، دیابت و HIV / AIDS می توانند باعث افزایش سطح LDL شوند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...