آزمایش PSA
خانه
مقالات
آزمایش PSA

آزمایش PSA

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
آزمایش PSA با بهترین امکانات در منزل شما
آزمایش PSA چیست؟ نام دیگر آزمایش PSA، آزمایش پروستات است. چون همان‌طور که گفته شد، سطح آنتی ژن‌های پروستات را اندازه‌گیری و خوش‌خیم یا بدخیم بودن سرطان پروستات را مشخص می‌کند. شاید با خود بپرسید چه زمانی این تست درخواست خواهد شد؟ در پاسخ به این سوال باید این مطلب را تا پایان با دقت بخوانید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

خون شامل دو نوع مختلف از آنزیم PSA است که یکی از آن‌ها فرم کمپلکس نامیده می‌شود و دیگری free PSA نام دارد. در آزمایش PSA، سطح هر دو نوع فرم مورد نظر اندازه‌گیری خواهد شد. مقادیر مختلف این آنزیم در آزمایش می‌تواند سطح سلامت پروستات را در آقایان مشخص کند.
در واقع اگر free PSA در آزمایش مقدار بالایی را نشان دهد، سرطان پروستات خوش‌خیم و اگر نشان‌دهنده مقدار پایینی باشد، سرطان بدخیم خواهد بود.
ناگفته نماند که آزمایش free PSA در واقع یک آزمایش مکمل برای total PSA خواهد بود.

آزمایش PSA

 

آزمایش پروستات

نام دیگر آزمایش PSA، آزمایش پروستات است. چون همان‌طور که گفته شد، سطح آنتی ژن‌های پروستات را اندازه‌گیری و خوش‌خیم یا بدخیم بودن سرطان پروستات را مشخص می‌کند.
شاید با خود بپرسید چه زمانی این تست درخواست خواهد شد؟ در پاسخ به این سوال باید به یک سری علائم و نشانه‌هایی که مواجه شود که در صورت مشاهده آن‌ها، تست PSA انجام خواهد شد:

 • به وجود آمدن اختلال در انزال
 • کم شدن نیرو در هنگام ادرار کردن
 • به وجود آمدن مشکل تخلیه ادرار
 • احساس ناراحتی در ناحیه لگن
 • بروز درد فراوان در استخوان‌ها
 • مشاهده خون در مایع منی

برای ثبت راحت‌تر درخواست آزمایش PSA در منزل روی آیکون زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

PSA در آزمایش خون

بد نیست بدانید برای اندازه‌گیری مقدار آنزیم PSA در بدن شخص، لازم است نمونه خون از فرد گرفته شود. مقادیر PSA در آزمایش خون که نشان‌دهنده میزان آنتی ژن‌های پروستات است، اگر خارج از حد نرمال را نشان دهد، خطرناک خواهد بود.
البته گاهی ممکن است این مقدار تحت تاثیر عوامل مداخله‌گر قرار بگیرند و نتیجه آزمایش را مختل کنند که در این صورت، نیاز به انجام مجدد این آزمایش خواهد بود.

 

مقدار نرمال و بحرانی PSA در آزمایش خون

هر آزمایشی یک مقادیر نرمال و بحرانی دارد که پزشک مطابق این مقادیر، دارو تجویز می‌کند یا درخواست انجام آزمایش‌های متعدد می‌دهد.
برای درک بهتر، لازم دانستیم در این بخش مقدار نرمال PSA در آزمایش خون را اعلام کنیم:

 • آقایان کمتر از ۴۰ سال باید مقدار PSA در خون آن‌ها کمتر از ۱.۷ باشد.
 • آقایان با سن بین ۴۰ تا ۵۰ سال باید مقدار PSA در خون آن‌ها کمتر از ۲.۲ باشد.
 • آقایان با سن بین ۵۰ تا ۶۰ سال باید مقدار PSA در خون آن‌ها کمتر از ۳.۴ باشد.
 • آقایان با سن بین ۶۰ تا ۷۰ سال باید مقدار PSA در خون آن‌ها کمتر از ۶.۱۶ باشد.
 • آقایان با سن بیشتر از ۷۰ سال باید مقدار PSA در خون آن‌ها کمتر از ۶.۷۷ باشد.

زمانی که PSA در خون خارج از محدوده نرمال قرار بگیرد، بحرانی تلقی می‌شود و نیاز به آغاز فرآیند درمان دارد. البته لازم به ذکر است که با افزایش سن، مقدار PSA خون افزایش پیدا می‌کند و این موضوع به عنوان یک امر طبیعی مطرح می‌شود و اصلا جای نگرانی ندارد.

آزمایش PSA

 

تفسیر آزمایش PSA

درست است که یک فرد عادی نمی‌تواند آزمایش PSA را به خوبی پزشک متخصص تفسیر کند، اما بد نیست بداند که بالا یا پایین رفتن مقدار PSA در آزمایش خون نشان‌دهنده چیست.
بنابراین در تفسیر آزمایش PSA باید اعلام کنیم که افزایش مقدار آن از حد نرمال، نشان‌دهنده موارد زیر خواهد بود:

 • سرطان پروستات (خوش‌خیم یا بدخیم)
 • التهاب پروستات
 • بزرگی پروستات
 • عفونت پروستات

که هر کدام با آزمایش‌های مرتبط دیگری بهتر قابل تشخیص خواهند بود.

 

علائم بالا یا پایین بودن فاکتور آزمایش PSA

زمانی که فاکتور آزمایش PSA بالا یا پایین باشد، علائم و نشانه‌هایی در شخص بروز می‌کند. این علائم و اختلالاتی که افزایش یا کاهش فاکتور آزمایش PSA به وجود می‌آورد، عبارتند از:

 • مشکلات تخلیه ادرار
 • وجود خون در ادرار و مایع منی
 • اختلالات انزال
 • درد و ناراحتی در ناحیه لگن

بهتر است برای ثبت سریع درخواست آزمایش PSA از طریق لمس تصویر زیر اقدام کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

تست های مرتبط با آزمایش PSA

برای این که پزشکان قدرت تشخیص بهتری داشته باشند و با در نظر گرفتن عوامل متعدد بتوانند فرآیند درمان، تجویز دارو و غیره را آغاز کنند، نیاز به یک سری از تست‌های مرتبط و مکمل PSA خواهند داشت.
در حال حاضر تنها تستی که مرتبط با آزمایش PSA است و در صورت مشاهده موارد مشکوک به شخص مورد آزمایش پیشنهاد می‌شود، تست free PSA نام دارد. در مورد این تست مختصرا در ابتدای این مطلب صحبت شد.

آزمایش PSA

 

بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی PSA می‌شود

همه مسائل مربوط به درمان که قرار است بعد از انجام آزمایش PSA انجام بگیرد، به نتایج این آزمایش و مقادیری که نشان می‌دهد بستگی دارد. بعضی وقت‌ها فرد مورد آزمایش به یک سری از بیماری‌های پیش زمینه‌ای مبتلا است که قبل از آن باید در مورد آن‌ها با پزشک معالج صحبت کند.

اگر پزشک در منزل هوم‌کا برای شما آزمایش PSA تجویز کرده است می‌توانید با زدن دکمه زیر درخواست آزمایش در منزل را در کوتاه‌ترین زمان ثبت کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

چون این بیماری‌های پیش زمینه‌ای در فاکتور آزمایشی PSA اختلال ایجاد می‌کنند و به نوعی باعث افزایش یا کاهش مقادیر PSA در خون و خروج آن‌ها از محدوده نرمال خواهند شد. این بیماری‌های پیش زمینه‌ای عبارتند از:

 • سرطان پروستات
 • هایپر پلازی پروستات
 • آنفارکت پروستات

البته تنها افزایش فاکتور آزمایشی PSA است که خطرناک تلقی می‌شود. وگرنه کاهش آن زمینه‌ساز هیچ بیماری نخواهد بود.

دسترسی سریع

سوالات متداول

چطور برای آزمایش پروستات آماده شویم؟
اگر دچار بواسیر یا پارگی مقعد هستید، باید با پزشک در میان بگذارید. اگر به حالت طبیعی نفس بکشید و سعی کنید آرام باشید، معاینه برایتان راحت‌تر خواهد بود. اگر از دارو یا مکمل خاصی استفاده می‌کنید، قبل از انجام تست PSA به پزشک اطلاع دهید. به‌علاوه، اگر اخیرا دچار انزال شده باشید، روی میزان PSA تاثیر می‌گذارد.
آیا آزمایش PSA نیاز به مراعات شرایط ویژه دارد؟
این آزمایش از اواسط دهه چهارم برای آقایان باید سالیانه انجام شود. یک هفته قبل از آزمایش از معاینه پروستات خودداری شود و ۴۸ ساعت از آخرین انزال گذشته باشد.
چرا آزمایش پروستات تجویز می‌شود؟‌
این آزمایش سطح آنتی ژن‌های پروستات را اندازه‌گیری کرده و به این ترتیب و خوش‌خیم یا بدخیم بودن سرطان پروستات مشخص می‌شود.
به چه کسانی تست پروستات توصیه می‌شود؟
افرادی که با مشکلات زیر مواجه هستند،‌لازم است این تست را انجام دهند: به وجود آمدن اختلال در انزال کم شدن نیرو در هنگام ادرار کردن به وجود آمدن مشکل تخلیه ادرار احساس ناراحتی در ناحیه لگن بروز درد فراوان در استخوان‌ها مشاهده خون در مایع منی
افزایش بیش از حد نتیجه آزمایش پروستات نشانه چیست؟
بالا بودن PSA می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های زیر باشد: سرطان پروستات (خوش‌خیم یا بدخیم) التهاب پروستات بزرگی پروستات عفونت پروستات

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.