آزمایش ALP
خانه
مقالات
آزمایش ALP

آزمایش ALP

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
آزمایش ALP و علائم ناشی از عدم توازن آن
آزمایش ALP چیست و برای بررسی چه بیماری‌هایی توسط پزشک تجویز می‌شود؟ مقدار نرمال و بحرانی ALP در آزمایش خون چقدر است؟ اختلال در فاکتور آزمایشی ALP چه عوارض و بیماری‌هایی را در پی دارد؟ برای گرفتن جواب این سوالات و مطالعه مطالب مفید بیش‌تر در این مقاله با هوم‌کا همراه شوید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

یکی از  آزمایشاتی که برای  بررسی سلامت کبد انجام می‌شود آزمایش ALT است. در این مقاله با تست  ALP یا alkaline phosphatase آشنا می‌شوید و می‌توانید با خواندن این مقاله آزمایش خود را تا حدودی تفسیر کنید.

 

ALP در آزمایش خون چیست؟

هدف آزمایش ALP اندازه گیری سطح آنزیم کبدی آلکالین فسفاتاز است. تست آلکالین فسفاتاز (ALP) برای کمک به تشخیص بیماری کبد یا اختلالات استخوانی استفاده می شود. این دارو اغلب همراه با آزمایش‌های دیگر مانند آزمایش گاما-گلوتامیل ترانسفراز (GGT) و یا به عنوان بخشی از پنل کبد تجویز می شود. در بیماری‌های مرتبط با کبد سلول‌های آسیب دیده کبدی مقادیر بیشتری ALP را در خون آزاد می‌کنند.

این تست برای غربالگری یا نظارت بر درمان آسیب کبدی، بیماری کبدی یا اختلال استخوان تجویز می شود. همچنین آزمایش ALP  برای کمک به تشخیص بیماری کیسه صفرا نیز ممکن است تجویز شود. شما می‌توانید در صورت نیاز از مجموعه هوم‌کا درخواست اعزام تیم برای انجام آزمایش در منزل کنید. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص اینکه آزمایش ALP چیست و چگونه انجام می‌شود بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

alkaline phosphatase در آزمایش خون چیست؟

آلکالن فسفاتاز یکی از انواع آنزیم هایی است که در بدن شما یافت می شود. آنزیم‌ها پروتئین‌هایی هستند که به اتفاق افتادن واکنش های شیمیایی کمک می‌کنند. به عنوان مثال آنها می توانند مولکول‌های بزرگ را به قطعات کوچکتر تقسیم کنند، یا می توانند به مولکول‌های کوچکتر کمک کنند تا در ساختارهای بزرگتری به هم متصل شوند. شما در کل بدن از جمله کبد، دستگاه گوارش، کلیه ها و استخوان ها آلکالین فسفاتاز دارید.

 در صورت مشاهده علائم بیماری کبد یا اختلال استخوان، پزشک ممکن است آزمایش آلکالین فسفاتاز (ALP) را برای اندازه گیری میزان آنزیم موجود در خون و برای تشخیص بیماری تجویز کند. برای ورود به صفحه ثبت درخواست آزمایش ALP در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

مقدار نرمال و بحرانی ALP در آزمایش خون

بازه طبیعی ALP برای مردان و زنان بالای ۱۸ سال ۴۴ تا ۱۴۷ واحد بین المللی در لیتر (IU / L) یا ۰.۷۳ تا ۲.۴۵ میکروکاتال در لیتر (μkat / L) است. مقادیر نرمال ALP ممکن است از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر کمی متفاوت باشد. همچنین این بازه می تواند با توجه به سن و جنس متفاوت باشد. میزان بالای ALP به طور معمول در کودکان در حال رشد به علت رشد استخوان ها و در زنان باردار بیشتر است.

ALP بالای ۳۵۰ واحد بین المللی در لیتر مقدار بحرانی محسوب می‌شود.

آزمایش ALP

در سایت Medline Plus درباره علائمی که پزشک، تشخیص به انجام آزمایش ALP می‌دهد نوشته شده است:

ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است آزمایش ALP را به عنوان بخشی از یک معاینه معمول یا در صورت داشتن علائم آسیب کبدی یا اختلال استخوان، انجام داده باشد.

علائم بیماری کبد عبارتند از: تهوع و استفراغ، کاهش وزن، خستگی، ضعف، زردی (بیماری که باعث زرد شدن پوست و چشم شما می شود)، تورم و یا درد در شکم، ادرار تیره رنگ و یا مدفوع رنگ روشن، خارش مکرر
علائم اختلالات استخوانی عبارتند از: درد در استخوان‌ها و یا مفاصل، بزرگ شدن و یا تغییر شکل غیرطبیعی استخوان‌ها، افزایش دفعات شکستگی استخوان

 

آزمایش ALP چه بیماری هایی را نشان می دهد؟

ALP زیاد معمولاً به این معنی است که یا کبد آسیب دیده است یا فرد مبتلا به بیماری است که باعث افزایش فعالیت سلول‌های استخوانی می‌شود. اگر سایر آزمایشات کبدی مانند بیلی روبین، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) یا آلانین آمینوترانسفراز (ALT) نیز زیاد باشد، معمولاً افزایش ALP ناشی از آسیب کبدی یا بیماری است.

 

تست های مرتبط با آزمایش ALP خون

آسیب‌های کبدی انواع مختلفی دارد و به شکل های مختلفی تشخیص داده می‌شود. در زیر لیستی از آزمایشاتی که با آزمایش ALT مرتبط است و برای تشخیص بیماری های کبدی استفاده می‌شود را می‌بینید:

 

آزمایش ALT یا SGPT

آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) یا SGPT یک آزمایش خون است که آسیب کبدی را بررسی می کند. پزشک شما می تواند با استفاده از این آزمایش بفهمد که بیماری، دارو یا جراحت صدمه ای به کبد شما آسیب زده است یا نه.

 

آزمایش AST یا SGOT

تست آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) یک آزمایش خون است که آسیب کبدی را بررسی می کند. پزشک شما ممکن است این آزمایش را برای اطلاع از ابتلا به بیماری کبد و بررسی روند درمان شما انجام دهد.

 

آزمایش Bilirubin Total و Bilirubin Direct

آزمایش بیلی روبین کامل ترکیبی از بیلی روبین مستقیم (Direct) و غیرمستقیم است. به طور معمول شما آزمایش بیلی روبین مستقیم و کامل را می‌دهید. نتایج طبیعی برای آزمایش بیلی روبین کامل برای بزرگسالان ۱.۲ میلی گرم در دسی لیتر و برای افراد زیر ۱۸ سال معمولاً 1 میلی گرم در دسی لیتر است. نتایج طبیعی بیلی روبین مستقیم به طور كلی ۰.۳ میلی گرم در دسی لیتر است. این نتایج ممکن است از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر کمی متفاوت باشد.

 

آزمایش   HBsAg

آزمایش HBsAg  یا آنتی ژن سطحی هپاتیت B یک آزمایش خون است که برای تعیین آلودگی فردی به ویروس هپاتیت B انجام می شود.

آزمایش ALP

 

آزمایش HCV

آزمایش HCV برای غربالگری و تشخیص ابتلا به ویروس هپاتیت C و یا برای  نظارت بر درمان این بیماری انجام می‌شود. هپاتیت C  ویروسی است که باعث عفونت کبد می شود و با التهاب و آسیب کبدی همراه است.

 

آزمایش HAV

این آزمایش به منظور یافتن آنتی بادی در خون شما به نام IgM است. با این آزمایش می توان به آلودگی به ویروس هپاتیت A (HAV) پی برد. این آزمایش برای تشخیص عفونت های زودرس یا اخیر و تشخیص بیماری در افرادی که علائم هپاتیت حاد دارند استفاده می شود. همچنین ممکن است به عنوان بخشی از پانل حاد هپاتیت ویروسی انجام شود.

 

تست ALP   

نمونه آزمایش ALP از طریق ورید بازو گرفته می‌شود و ممکن است لازم باشد از شب قبل ناشتا باشید (فقط نوشیدن آب مجاز است).

شما می‌توانید در صورت نیاز از خدمت چکاپ در منزل هوم‌کا استفاده کنید. جهت ثبت درخواست آزمایش ALP در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی ALP می‌شود.

بیماری های بسیاری هستند که بر سطح آنزیم ALT تاثیرگذرند و باعث بالا و پایین شدن ALT می‌‌شوند.

بالا بودن میزان ALT میتواند به علت مشکلات زیر باشد:

 • آنفارکتوس میوکارد
 • سارکوئیدوز
 • مشکلات استخوانی(تومور کارسینومای متاستیک و سارکومای استئوژنیک، استئواکتازی استئومالازی، دیسپلازی فیبروز پلی استوتیک، استئومیلیت، میلوما، پاژه، شکستگی)
 • روماتوئید
 • انسداد مجاری صفراوی
 • مشکلات کبدی(تومور، سیروز، منونوکلئوز، آبسه، هپاتیت ویروسی، سمی، الکلی، کبدچرب حاد)
 • بیماری هوچکین
 • بیماریهای کلیوی

پایین بودن میزان ALT میتواند به علت مشکلات زیر باشد:

 • اسکوروی(کمبود ویتامین سی)
 • آنمی پرنیشوز
 • کمبود ویتامین ب۱۲
 • افزایش ویتامین دی
 • آنمی شدید

یکی از امکانات هوم‌کا ارسال نیروی متخصص به منزل شما برای خدمت‌رسانی است. شما می‌توانید از انواع خدمات هوم‌کا نظیر پزشک در منزل و پرستار در منزل استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست انواع آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

اختلال و علائم بالینی در نتیجه عدم توازن

عدم توازن آنزیم های بدن باعث ایجاد اختلالاتی در بدن می‌شود. نرمال نبودن سطح ALT باعث موارد زیر می‌شود:

 • بیماری‌های کبدی
 • بیماری‌های استخوانی
 • بیماری‌های روده ای
 • اختلالات پاراتیروئید
دسترسی سریع

سوالات متداول

چه زمانی باید نگران alkaline phosphatase بود؟
مقادیر بالاتر از حد طبیعی ALP در خون ممکن است نشان‌دهنده مشکلی در کبد یا کیسه صفرا باشد. این مشکل می‌تواند شامل هپاتیت، سیروز، سرطان کبد، سنگ صفرا، یا انسداد در مجاری صفراوی باشد.
ALP در آزمایش خون چیست؟
تست alkaline phosphatase (ALP) برای کمک به تشخیص بیماری کبد یا اختلالات استخوانی استفاده می‌شود. در شرایطی که برای کبد مشکل ایجاد شده باشد، سلولهای آسیب دیده کبدی مقادیر بیشتری از ALP را در خون آزاد می‌کنند.
چه غذاهایی alkaline phosphatase را افزایش می‌دهند؟
رژیم غذایی حاوی فسفر، چربی‌های سالم، روی، ویتامین B12 و ویتامین A می‌تواند برای افزایش سطح alkaline phosphatase استفاده شود.
کدام میوه برای کبد بهتر است؟
توت‌ها. بسیاری از توت‌های تیره مانند زغال اخته و تمشک حاوی آنتی اکسیدان‌هایی به نام پلی فنول هستند که ممکن است به محافظت از کبد در برابر آسیب کمک کنند.
مقدار نرمال و بحرانی ALP چقدر است؟
بازه طبیعی ALP برای مردان و زنان بالای ۱۸ سال ۴۴ تا ۱۴۷ واحد بین المللی در لیتر (IU / L) یا ۰.۷۳ تا ۲.۴۵ میکروکاتال در لیتر (μkat / L) است.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.