تفسیر آزمایش خون
تفسیر آزمایش خون
خانه
خدمات
تفسیر آزمایش خون

تفسیر آزمایش خون

ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هومکا شفاف و مشخص هستند.
مشاوره آزمایش

فرآیند ثبت درخواست

registeration-step-1 circle-icon
1
ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.
registeration-step-2 circle-icon
2
کارشناسان هومکا با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی، درخواست شما نهایی می‌شود.
registeration-step-3 circle-icon
3
هزینه خدمات از شما دریافت می‌شود.
registeration-step-4 circle-icon
4
پرستار در محل حاضر شده و خدمت مورد نظر را انجام می‌دهد.
1
registeration-step-1 circle-icon
فرم رو کامل می‌کنی و روی ثبت درخواست کلیک می‌کنی.
2
registeration-step-2 circle-icon
کارشناسان ما باهات تماس میگیرن و درخواست رو نهایی میکنن
3
registeration-step-3 circle-icon
هزینه خدمات از شما دریافت می‌شود.
4
registeration-step-4 circle-icon
پرستار در محل حاضر شده و خدمت مورد نظر را انجام می‌دهد.
تفسیر آزمایش خون شما در منزل، توسط پزشک!
برای تفسیر آزمایش خون یا ادرار هیچکس مانند پزشک نمی‌تواند به شما کمک کند. زیرا تنها با نتیجه آزمایش نمی‌توان در مورد بیماری یا میزان پیشرفت درمان اظهار نظر کرد و شرایط دیگر هم در آن موثرند. همچنین نتیجه آزمایشات در بیشتر مواقع به فاکتورهایی مانند سن و جنسیت نیز بستگی دارد. با هومکا همراه شوید تا بیشتر در رابطه با نحوه تفسیر آزمایش و خواندن جواب آزمایش بدانید.

آیا پس از انجام خدمت آزمایش در منزل با هومکا، نیاز به تفسیر نتیجه آزمایش خود پیدا کرده‌اید؟ آیا تا به حال بعد از بررسی و تفسیر آزمایش خون گیج شده‌اید؟ شما تنها نیستید.  چیزی که سبب که می‌شود خواندن جواب آزمایش برای ما سخت باشد، اصطلاحات و اعداد ارقامی است که در برگه آزمایش می‌بینیم. در این مقاله هومکا سعی کرده است تا بخشی از مهم‌ترین و پرکاربردترین فاکتورهای آزمایش را بررسی نماید. با مطالعه این مقاله می‌توانید تا حدودی متوجه نتیجه آزمایشات مختلف شوید. برای تفسیر آنلاین آزمایش خون توسط پزشک هومکا بر روی بنر زیر کلیک کنید.

تفسیر آزمایش

 

تفسیر آزمایش خون CBC

آزمایش CBC، شمارش کامل اجزای خون (همچون گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید خون، هموگلوبین و پلاکت‌ خون) است. نتایج آزمایش خون به پزشک‌تان کمک می‌کند که هر نوع عفونت یا حساسیت را تشخیص دهد و به وجود اختلالاتی مثل کم خونی، عفونت، مشکلات انعقاد خون، سرطان خون و اختلالات ایمنی پی ببرد. آزمایش CBC رایج ترین تستی است که در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود و معمولا جزو جدایی ناپذیر از آزمایش‌ چکاپ کامل است. در رابطه با تفسیر آزمایش CBC و مقادیر نرمال آن سایت معتبر Health Line می‌گوید:

هر آزمایشگاه روش‌های مختلفی برای مطالعه خون دارد. بنابراین دامنه مرجع به آزمایشگاهی که آزمایش خون را انجام می‌دهد، بستگی دارد. همچنین مواردی چون سن، جنسیت و محل زندگی نیز بر روی نتایج تاثیر خواهد داشت.

به طور کلی، بازه نرمال در نتایج آزمایش CBC عبارت است از:
گلبول‌های سفید: ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر (سلول/ میلی لیتر)
گلبول‌های قرمز: ۴.۵ میلیون تا ۵.۹ میلیون سلول در میلی لیتر برای مردان ؛ ۴.۱ میلیون تا ۵.۱ میلیون سلول در میلی لیتر برای زنان
هموگلوبین: ۱۴ تا ۱۷.۵ گرم در دسی لیتر (gm / dL) برای مردان ؛  ۱۳.۵ تا ۱۶.۹ گرم در دسی لیتر برای زنان
هماتوکریت: ۴۱.۵ تا ۵۰.۴ برای مردان ؛ ۳۵.۹ تا ۴۴.۶ برای زنان
پلاکت: ۱۵۰،۰۰۰ تا ۴۰۰،۰۰۰ پلاکت در میلی لیتر

 

تفسیر آزمایش گلبول‌های قرمز خون یا RBC

RBC در آزمایش خون نشان دهنده سطح گلبول‌های قرمز خون است. سطح غیرطبیعی از گلبول‌های قرمز خون می‌تواند نشان دهنده کم خونی‌، کم آبی بدن، خونریزی یا سایر اختلالات باشد. سطح عادی گلبول‌های قرمز برای مردها ۴.۵ الی ۵.۹ میلیون سلول در هر میکرولیتر و برای زنان ۴.۱ الی ۵.۱ میلیون سلول در هر میکرولیتر است.

گلبول‌های سفید خون یا WBC

گلبول‌های سفید خون نیز بخش مهمی از سیستم ایمنی هستند و مهم‌ترین خط دفاعی بدن برای مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها محسوب می‌شوند. سطح غیرطبیعی از گلبول‌های سفید خون می‌تواند نشان دهنده عفونت، سرطان خون یا اختلالات سیستم ایمنی باشد. سطح عادی گلبول‌های سفید خون ۴,۵۰۰ الی ۱۱,۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر است.

تفسیر آنلاین فاکتور

 

بررسی سطح پلاکت‌ها یا PLT

سطح غیرعادی از پلاکت خون در آزمایش PLT می‌تواند نشان دهنده اختلالات خونریزی (عدم انعقاد کافی) یا اختلالات ترومبوتیک (انعقاد بیشتر از حد معمول) باشد. پلاکت خون باید چند باشد؟ سطح عادی پلاکت خون ۱۵۰,۰۰۰ تا ۴۰۰,۰۰۰ پلاکت در هر میکرولیتر است.

تفسیر تست هموگلوبین یا Hgb

هموگلوبین یک پروتئین سرشار از آهن در گلبول‌های قرمز خون است که وظیفه انتقال اکسیژن در بدن را بر عهده دارد. سطح غیر عادی از Hgb در آزمایش خون می‌تواند نشان‌دهنده بروز علائم کم خونی یا سایر اختلالات خونی باشد. سطح عادی هموگلوبین برای مردها ۱۴ الی ۱۷.۵ گرم در هر دسی لیتر و برای زنان ۱۳.۵ الی ۱۶.۹ گرم در هر دسی لیتر است.

هموگلوبین ای وان سی (HbA1C)

آزمایش HbA1C سطح قند خون را در سه ماه اخیر اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش برای تشخیص پیش دیابت، انواع دیابت و بررسی سلامت کلی فرد تجویز می‌شود. نیازی نیست که برای انجام این آزمایش ناشتا باشید. مقدار نرمال HbA1C کمتر از ۵.۷ درصد است

 • اگر سطح HbA1C در بدن شما بین ۵.۷ و ۶.۴ درصد باشد، احتمالا شما مبتلا به پیش دیابت هستید
 • اگر سطح HbA1C در بدنتان ۶.۵ درصد و یا حتی بیشتر باشد، احتمالا مبتلا به دیابت هستید

هماتوکریت یا Hct

آزمایش Hct یا هماتوکریت روشی برای سنجش میزان فضایی است که گلبول‌های قرمز خون در خون اشغال کرده‌اند. بالا بودن سطح Hct در آزمایش خون نشان دهنده کم آبی بدن است و هماتوکریت پایین به معنای کم خونی است. سطح عادی هماتوکریت برای مردان ۴۱.۵ تا ۵۰.۴ درصد , برای زنان بین ۳۶.۹ تا ۴۴.۶ درصد است.

hct در آزمایش خون

 

تفسیر میانگین حجم گلبول‌های قرمز خون یا MCV

آزمایش MCV یا میانگین حجم گلبول‌های قرمز خون روشی برای اندازه‌گیری میانگین اندازه سلول‌های قرمز خونی است. سطح غیر عادی از MCV می‌تواند از علائم کم خونی یا تالاسمی (شکل غیرطبیعی گلبول‌های قرمز خون) باشد. مقدار نرمال MCV بین ۸۰ تا ۹۶ است.

مقدار متوسط هموگلوبین در خون یا MCH

MCH در آزمایش خون میانگین هموگلوبین سلولی است. کاهش سطح MCH در خواندن آزمایش خون به این معنا است که سطح هموگلوبین در سلول‌های خون پایین است و بنابراین اکسیژن رسانی به درستی انجام نمی‌شود. پس در صورت اینکه با عدد غیرنرمال در جواب آزمایش مواجه شدید، حتما با پزشک مشورت نمایید. مقدار نرمال MCH در آزمایش خون بین ۲۷.۵ تا ۳۳.۲ پیکوگرم است. 

غلظت هموگلوبین در خون یا MCHC

MCHC در آزمایش خون به بررسی غلظت هموگلوبین گلبول‌های قرمز خون می‌پردازد. اگر در نتیجه آزمایش مقدار MCHC بالا باشد، گلبول های قرمز خون تیره‌تر به نظر می‌رسند. در این حالت اصطلاحا گفته می‌شود وضعیت هایپرکرومیک رخ داده است. اگر MCHC در آزمایش خون افزایش پیدا کند، احتمالا بیمار در وضعیت پاتولوژیکی (آسیب شناسی) مانند سوختگی شدید قرار دارد.  مقدار نرمال MCHC در آزمایش خون ۲±۳۴ گرم بر دسی لیتر (g/dl) است.

mchc در آزمایش خون

 

خواندن آزمایش‌ خون تیروئید

در آزمایش‌ تیروئید فاکتورهای خونی زیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند:

آزمایش TSH (هورمون محرک تیروئید)

آزمایش TSH مهم‌ترین تستی است که برای تشخیص تعادل هورمون‌های تیروئیدی تجویز می‌شود. در بسیاری از موارد، کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) با افزایش سطح TSH در آزمایش خون همراه است و اختلال تیروئید پرکار (هایپر تیروئیدیسم) کاهش سطح TSH را به دنبال دارد. اگر سطح TSH در آزمایش خون نرمال نباشد برای پی بردن به علت دقیق‌تر اختلالات تیروئیدی، آزمایش T3 و T4 نیز تجویز می‌شوند. محدوده نرمال TSH در جواب آزمایش ۰.۴ – ۴.۵ mlU/mL است.

آزمایش T4 (تیروکسین)

آزمایش T4 برای تشخیص کم کاری و پر کاری تیروئید و نیز ارزیابی روند درمان این دو اختلال هورمونی تجویز می‌شود. سطح پایین T4 در عارضه کم کاری تیروئید و سطح بالای آن در اختلال پر کاری تیروئید بروز می‌کند. محدوده نرمال T4 در آزمایش ۵.۰ – ۱۱ ug/dL است.

آزمایش Free T4 (تیروکسین آزاد)

در آزمایش Free T4 یا FT4 سطح T4 آزاد خون یعنی شکل فاقد اتصال آن با پروتئین‌های خونی سنجیده می‌شود. محدوده نرمال FT4 در آزمایش ۰.۹ – ۲.۵ ng/dL است.

آزمایش T3 (تری یدوتیرونین)

آزمایش T3 برای تشخیص اختلال پرکاری تیروئید و یا به منظور بررسی شدت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقدار کم هورمون T3 در بیماری کم کاری تیروئید دیده می‌شود اما اغلب برای تشخیص هایپرتیروئیدیسم کاربرد دارد. سطح نرمال T3 در آزمایش ۷۰– ۲۰۴ ng/dL است.

آزمایش Free T3 (تری یدوتیرونین آزاد)

در آزمایش Free T3 یا FT3 اثر پروتئین‌های اتصالی به هورمون T3 حذف می‌شود. در واقع این آزمایش برای اندازه گیری هورمون T3 آزاد یا بدون اتصال به پروتئین‌های خونی طراحی شده است. محدوده نرمال FT3 در آزمایش ۲.۳ – ۴/۱  pg/mL است.

آزمایش کلسی‌تونین

از این آزمایش برای تشخیص نوعی سرطان نادر در سلول‌های C غده تیروئید استفاده می‌شود.

آزمایش تیروگلوبولین

 این روش آزمایشگاهی برای تشخیص التهاب تیروئید و نیز ارزیابی روند درمان التهاب تیروئید کاربرد دارد.

آزمایش در منزل

 

تفسیر آزمایش خون پانل متابولیک پایه (BMP)

پانل متابولیک پایه در حقیقت به گروهی از آزمایش‌ها می‌گویند که سطح مواد شیمیایی مختلف در خون را اندازه گیری می‌کنند. این آزمایش شامل ارزیابی گلوکز خون، کلسیم، آزمایش الکترولیت‌ها و آزمایش‌هایی است که عملکرد کلیه‌ها را ارزیابی می‌کنند. برای انجام برخی از این آزمایش‌ها باید ناشتا باشید (معمولا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش نباید چیزی میل کنید) ولی برای انجام برخی دیگر به ناشتا بودن نیازی نیست. پزشک به شما خواهد گفت که برای آماده شدن جهت انجام آزمایش چه کارهایی باید انجام دهید.

 • گلوکز خون 

سطح عادی گلوکز خون بین ۶۴ تا ۱۰۰ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) یا ۳.۵۵ تا ۵.۵ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است.

 • کلسیم

رنج طبیعی کلسیم بین ۸.۵ تا ۱۰.۲ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) است. کلسیم یک ماده معدنی مهم در بدن است و سطح غیر عادی کلسیم در خون می‌تواند نشان دهنده مشکلات کلیه، بیماری استخوان، بیماری تیروئید، سرطان، سوء تغذیه و سایر اختلالات باشد.

 • الکترولیت‌ها

الکترولیت‌ها مواد معدنی‌ای هستند که به حفظ سطح مایعات و تعادل اسیدی بدن کمک می‌کنند. به این علت به این مواد معدنی الکترولیت می‌گویند که بار الکتریکی دارند. رایج ترین الکترولیت‌هایی که طی آزمایش خون ارزیابی می‌شوند شامل این مواردند:

 • سدیم: میزان نرمال سدیم خون بین ۱۳۵ تا ۱۴۵ میلی اکی والان در هر لیتر (mEq/L) است
 • پتاسیم:  میزان نرمال پتاسیم خون بین ۳.۵ الی ۵.۰ میلی اکی والان در هر لیتر (mEq/L) است
 • بی کربنات: میزان نرمال بی کربنات بین ۲۲ الی ۳۰ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است
 • کلرید: میزان نرمال کلرید بین ۹۸ الی ۱۰۸ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است

سطح غیرعادی از الکترولیت‌ها در تفسیر آزمایش خون می‌تواند نشان‌دهنده کم آبی بدن، بیماری کلیوی، بیماری کبد، نارسایی قلبی و فشار خون بالا باشد. پس دقت کنید که در صورت غیر عادی بودن الکترولیت‌ها در جواب آزمایش خون، حتما با پزشک مشورت نمایید.

تفسیر آزمایش در منزل

 

تفسیر آزمایشات بررسی عملکرد کلیه‌ها

در آزمایشات کلیه فاکتورهای مختلفی از جمله میزان دفع غیر طبیعی پروتئین برای ارزیابی عملکرد کلیه مورد بررسی قرار می‌گیرد. دفع زیاد پروتئین از کلیه نشان‌دهنده آسیب کلیه است. در این بخش به انواع آزمایشات کلیه و تفسیر آن‌ها می‌پردازیم.

 • کراتینین سرم یا Cr

کراتینین یکی از مواد زائد در خون است که به طور طبیعی از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. مقدار نرمال این ترکیب در  آزمایش creatinine بسته به سن، جنس و شاخص توده بدن متفاوت است. مقدار بیشتر از mg/dL  ۱.۲ در زنان و mg/dL  ۱.۴ در مردان یکی از نشانه‌‌های عملکرد نادرست کلیه است. هر چه آسیب به کلیه بیشتر باشد مقدار کراتینین در خون نیز روند افزایشی به خود می‌گیرد.

 • سرعت فیلتراسیون گلومرولی یا GFR

در این آزمایش سرعت و عملکرد کلیه در تنظیم مایعات بدن و دفع مواد زائد ارزیابی می‌شود. جواب این آزمایش متناسب با سن و جنس تعیین شده و فاکتورهای مرتبط در نظر گرفته می‌شوند به صورتی‌که با افزایش سن به طور طبیعی مقدار GFR کاهش می‌یابد. میزان طبیعی جواب آزمایش ۹۰  و یا بالاتر است. در صورتی‌که جواب آزمایش کمتر از ۶۰ باشد نشانگر عملکرد نامطلوب کلیه‌ها است. اگر جواب آزمایش مقدار کمتر از ۱۵ را نشان دهد به این معناست که شرایط کلیه بسیار وخیم بوده و درمان‌های مرتبط با نارسایی حاد کلیه آغاز گردد.

 • آزمایش نیتروژن اوره یا BUN

اوره که یک ماده زائد است وارد جریان خون شده تا از طریق کلیه‌ها دفع گردد. رنج نرمال آزمایش BUN بین ۷ تا ۲۰ (mg/dL) است. اگر کلیه ها قادر نباشند عملکرد طبیعی خود را  به خوبی انجام دهند مقدار نیتروژن در خون افزایش می‌یابد.

 

تفسیر آزمایش CMP 

پانل متابولیک جامع تمام عواملی که در آزمایش BMP ذکر شدند را اندازه گیری می‌کند. علاوه بر این، آزمایش CMP شامل دو تست پروتئین (آلبومین و پروتئین کل) و آزمایش عملکرد کبد نیز هست:

 • آلبومین

آلبومین توسط کبد تولید می‌شود و به حفظ مایعات در جریان خون کمک می‌کند در نتیجه مایعات به سایر بافت‌ها وارد نمی‌شوند. سطح عادی آلبومین ۳.۴ الی ۵.۴ گرم در هر دسی لیتر (g/dL) است. 

 • پروتئین کل

پروتئین کل به حفظ عملکرد کبد و کلیه‌ها کمک می‌کند و در طول عفونت‌ها یا بیماری‌ها سطح این ماده افزایش پیدا می‌کند. سطح عادی پروتئین بین ۶ تا ۸ g/dL است.

 • آلکالین فسفاتاز یا ALP

آزمایش ALP، عملکرد کبد و سطح مواد مغذی را اندازه گیری می‌کند. سطح غیر عادی آزمایش ALP می‌تواند نشان دهنده بیماری کبد، استخوان و کیسه صفرا باشد. مقدار نرمال آلکالین فسفات ۴۴ تا ۱۴۷ یکای بین المللی در هر دسی لیتر (IU/L) است.

با استفاده از خدمت آزمایش در منزل هومکا می‌توانید تحت پوشش بیمه آزمایش انجام دهید.

تفسیر آزمایش

 

 • آلانین آمینوترانسفراز یا ALT

 آزمایش ALT، عملکرد کبد را ارزیابی می‌کند و در صورتی که کبد آسیب ببیند سطح آن افزایش پیدا می‌کند. رنج نرمال alt بین ۷ الی ۵۵ IU/L است.

 • آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)

آزمایش AST، عملکرد کلیه‌ها و کبد را ارزیابی می‌کند. علاوه بر این برای ارزیابی تاثیر الکل روی کبد نیز از آن استفاده می‌شود. مقدار نرمال AST بین ۸ الی ۴۸ IU/L است.

 • بیلی روبین 

بیلی روبین در صفرا و خون یافت می‌شود و میزان بالای Bilirubin در آزمایش خون می‌‌تواند نشان دهنده یرقان یا زردی باشد. بیلی روبین به تشخیص اختلالاتی نظیر نوع خاصی از کم خونی، یرقان و بیماری‌های کبد کمک می‌کند. مقدار نرمال بیلی روبین بین ۰.۱ تا ۱.۲ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) است.

آزمایش bilirubin

 

تفسیر آزمایش خون مربوط به بیماری‌های قلبی در منزل

پنل لیپید مجموعه‌ای از آزمایش‌ها است که انواع کلسترول و تری گلیسیرید را خون اندازه گیری می‌کند. این آزمایش نشان می‌دهد آیا در معرض ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب (CHD) قرار دارید یا خیر. 

 • کلسترول کل یا Chol

آزمایش کلسترول سطح کلسترول HDL و LDL را اندازه گیری می‌کند و این میزان باید زیر ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد تا خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی پایین باشد. دو نوع کلسترول وجود دارد:

 • کلسترول خوب یا HDL

منظور از HDL در آزمایش خون، لیپوپروتئین با چگالی بالاست که به آن کلسترول خوب هم می‌گویند زیرا سطح بالای آن خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد. مقدار نرمال HDL در آزمایش خون بین ۴۰ الی ۵۹ میلی گرم بر دسی لیتر است.

 • کلسترول بد یا LDL

منظور از LDL در آزمایش خون، لیپوپروتئین کم چگالی است. سطح بالای LDL سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به قلب و رگ‌های خونی (نظیر بیماری شریان کرونری) می‌شود. LDL باید زیر ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر نگه داشته شود.

ldl در آزمایش خون چیست

 

 • تری گلیسیرید یا TG

تری گلیسیریدها از اصلی ترین انواع چربی هستند که در کبد تولید می‌شوند. سطح آزمایش تری گلیسیرید می‌تواند به علت بیماری تیروئید یا کبد یا اختلالات ژنتیکی و سبک زندگی ناسالم، بالا باشد. سطح بالای تری گلیسیرید با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به قلب و رگ‌های خونی در ارتباط است. مقدار تری گلیسیرید در آزمایش خون برای افراد بزرگ‌سال باید کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم در دسی لیتر باشد.


تفسیر آزمایش خون بارداری

برای تایید بارداری، آزمایش خون BHCG تجویز می‌شود و اگر میزان این هورمون در خون بالاتر از ۱۰ Iu/l باشد، بارداری را تایید می‌کند. دقت داشته باشید که برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست. همچنین توجه داشته باشید که پیش از انجام این آزمایش داروی ضدبارداری مصرف نکنید تا نتیجه تست مثبت کاذب نشود. برای تفسیر دقیق جدول عدد بتا در بارداری، این مقاله را مطالعه نمایید. دقت داشته باشید که اگر علائم بارداری دارید، به راحتی می‌توانید این آزمایش را در منزل نیز انجام دهید، تنها کافی است با هومکا در تماس باشید.

 

تفسیر آزمایش آنزیم خون

آزمایش آنزیم خون کمک می‌کند که وجود برخی از انواع بیماری را تشخیص دهید. برای مثال آنزیم تروپونین اغلب بعد از وقوع سکته قلبی وارد جریان خون می‌شود. در این شرایط‌ معمولا پزشکان آزمایش آنزیم خون را انجام می‌دهند تا وجود این آنزیم را بررسی کنند و تعیین کنند که آیا بیمار حمله قلبی داشته یا خیر. پس حتما خواندن آزمایش خون توسط پزشک انجام دهید تا خطرات احتمالی مشخص شود.

آزمایش تروپونین

زمانی که فرد حمله قلبی داشته، سطح تروپونین در خون او افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل، زمانی که بیماران احساس درد در قفسه سینه دارند یا سایر علائم حمله قلبی را نشان می‌دهند، پزشکان انجام آزمایش Troponin را توصیه می‌کنند. تروپونین نرمال طبق اغلب منابع موجود در حدود ۰.۰۴ است. اگرچه نتیجه تروپونین کیفی یا نیمه کمی ممکن است بر اساس کیت‌های آزمایشگاهی مختلف، متفاوت باشد.

 

تفسیر آزمایش آنزیمی ارزیابی عملکرد مغز و ریه

در این آزمایش برای بررسی عملکرد مغز و ریه‌ها آنزیم CPK-1 در خون اندازه گیری می‌شود. افزایش غیرطبیعی آن در خون بیانگر وجود یک التهاب یا بیماری در اندام‌های مورد نظر است. افزایش غیر عادی آزمایش CPK می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • اختلال سلول‌های عصبی، تومورهای مغزی
 •  جراحت مغز، سکته، خونریزی مغزی
 • عفونت ریوی، التهاب حاد و مزمن ریه
 • تشنج

تفسیر آزمایش CPK-1: مقدار طبیعی این آنزیم در جواب آزمایش CPK برای مردان  ۳۹-۳۰۸ U/L و برای زنان۲۶-۱۹۲ U/L است. مقدار بیشتر از این محدوده نشان دهنده آسیب مغزی و یا التهاب ریه است.

 

تفسیر آزمایش آنزیمی ارزیابی عملکرد قلب

در این آزمایش برای بررسی عملکرد قلب آنزیم CPK-2 در خون اندازه گیری می‌شود. آنزیم CPK-2 عمدتا در ماهیچه قلبی دیده می‌شود و در موارد زیر مقدار آن افزایش می‌یابد:

 • پس از جراحی قلب به‌ویژه عمل قلب باز
 • التهاب ماهیچه قلبی
 • آسیب و ترومای قلبی
 •  آسیب قلبی ناشی از برق گرفتگی

تفسیر آزمایش CPK-2: مقدار طبیعی این آنزیم در جواب آزمایش CPK برای مردان ۳۹-۳۰۸ U/L و برای زنان ۲۶-۱۹۲ U/L است. مقدار بیشتر از این محدوده نشان دهنده آسیب به ماهیچه قلب است.

کراتین کیناز (CK)

زمانی که عضلات قلب صدمه می‌بینند یک فرآورده خون به نام CK-MB ترشح می‌شود. سطح بالای CK-MB در خون می‌تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد. حد نرمال آزمایش CK-MB بین ۲۲ تا ۱۹۸ U/L است.

ck در آزمایش خون

 

تفسیر آزمایش آنزیمی ارزیابی عملکرد عضلات اسکلتی

تست CPK-3 قادر است طیف وسیعی از بیماری‌های عضلانی را شناسایی کند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 •  درماتومیوزیت، یک بیماری التهابی است که پوست و ماهیچه‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد
 • پلی میوزیت، یک بیماری التهابی بوده و سبب ضعف عضلانی می‌شود
 •  اختلال هیپرترمی بدخیم، یک بیماری ارثی است که سبب ایجاد اسپاسم‌های عضلانی می‌شود
 •  آسیب‌ها و جراحت‌هایی که سبب تخریب عضله می‌شوند نظیر کشیدگی ماهیچه‌ها، عوارض جانبی داروها و یا تروما

خواندن آزمایش خون CPK-3: مقدار طبیعی این آنزیم در جواب آزمایش CPK برای مردان ۳۹-۳۰۸ U/L و برای زنان ۲۶- ۱۹۲ U/L است. مقدار بیشتر از این محدوده نشان‌دهنده بیماری‌های عضلانی و یا کشیدگی و پارگی عضلات است.

آزمایش در منزل

 

جواب آزمایشات آنزیمی مربوط به سلامت کبد

مهمترین آنزیم‌های کبدی که در آزمایشات آنزیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل آلانین آمینو ترانسفراز (ALT یا SGPT) و آسپارتات آمینو ترانسفراز (AST یا SGOT) است. بالا رفتن مقادیر آنزیم‌های کبدی می‌تواند ناشی از التهاب خود ایمن، عفونت ویروسی و یا تروما باشد. شایع‌ترین علت بالا رفتن آنزیم‌های کبدی به شرح زیر است:

 •  بیماری‌های کبدی نظیر هپاتیت، کبد چرب، سرطان کبد، سیروز کبدی
 •  بیماری‌های ویروسی کبد نظیر هپاتیت A، هپاتیت B، هپاتیت C و هپاتیت E
 • بیماری مونونوکلئوز عفونی و ویروس EBV
 •  بیماری‌های التهابی همچون درماتومیوزیت، پانکراتیت و التهاب کیسه صفرا
 •  ایسکمی (ischemia) یا آسیب کبدی ناشی از عدم اکسیژن رسانی به بافت کبد
 • بیماری هموکروماتوز، که در آن مقادیر زیادی آهن در کبد رسوب می‌کند.
 •  کم کاری تیروئید

تفسیر آزمایش ALT و AST: محدوده نرمال SGPT در آزمایش خون آنزیمی کبد برای مردان ۲۹-۳۳ IU/L و برای زنان ۲۵-۱۹ IU/L است. مقدار نرمال SGOT در آزمایش خون برای برای مردان ۱۰-۴۰ IU/L است در حالی‌که برای زنان ۳۲-۹ IU/L است.

آزمایشات کبد

 

خواندن جواب آزمایش خون برای تشخیص التهاب در بدن

در این آزمایشات، با اندازه گیری این مارکرها وجود التهاب و شدت آن ارزیابی می‌شود:

 • تفسیر آزمایش خون ESR

در آزمایش ESR سرعت ته نشینی اریتروسیت‌ها (گلبول قرمز) و جدا شدن آن‌ها از پلاسما اندازه گیری می‌شود. صورتی که التهاب و یا عفونتی در بدن وجود داشته باشد مقدار پروتئین‌های خونی افزایش می‌یابد. محدوده نرمال ESR در آزمایش خون برای مردان ۰-۲۲ mm/hr و برای زنان ۰-۲۹ mm/hr است.

 • تفسیر آزمایش خون CRP

پروتئین CRP یا پروتئین واکنشگر فاز حاد از جمله پروتئین‌هایی است که در زمان عفونت و یا التهاب مقدار آن در خون افزایش می‌یابد. مقدار نرمال CRP در آزمایش خون در افراد بالغ و سالم که بیماری زمینه‌ای ندارند کمتر از ۱۰ mg/L است و مقادیر بالاتر از آن نشانگر وجود التهاب یا عفونت در بدن است.

 • تفسیر آزمایش خون PV یا ویسکوزیته پلاسما 

موارد التهابی و عفونی که با آزمایش ESR قابل پایش و تشخیص باشد با آزمایش PV نیز می‌توان ارزیابی نمود. البته در آزمایش PV از مارکر خونی مجزایی برای این کار استفاده می‌شود. محدوده نرمال در این آزمایش برای افراد بالغ ۱.۷۲-۱.۵۰  mPA است.

 

آماده شدن نتیجه آزمایش خون چقدر طول می‌کشد؟

آماده شدن نتیجه آزمایشات خون به نوع فاکتورها بستگی دارد.

 • شمارش کامل خون (CBC): معمولا نتایج  آزمایش CBC آن۲۴ ساعت بعد از انجام آزمایش آماده می‌شوند
 • آزمایش‌های شیمی خون (پانل متابولیک پایه و جامع): نتایج این آزمایش نیز معمولا ۲۴ ساعت بعد از انجام آزمایش آماده می‌شوند
 • آنزیم‌های خون: از آن جایی که معمولا انجام آزمایش تروپونین و کراتین کیناز بعد از این که پزشک به حمله قلبی شک کرد توصیه می‌شود، نتایج آن باید در کمترین زمان ممکن آماده شوند. خوشبختانه با پیشرفت تجهیزات آزمایشگاهی، نتایج این آزمایش می‌توانند در کمتر از ۱ ساعت آماده شوند
 • پنل لیپید: پنل لیپید معمولا در مراجعات عادی به پزشک ارزیابی می‌شود. پزشک بعد از ۲۴ ساعت می‌تواند نتایج را از آزمایشگاه دریافت کند

تفسیر آزمایش در منزل

 

اگر آزمایش خون نشان‌دهنده عوامل غیر طبیعی بود چه کاری باید انجام دهیم؟

برای تفسیر آزمایش خود باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید. همچنین هومکا امکان تفسیر آزمایش را توسط پزشک فراهم کرده است. برای تفسیر آزمایش با شماره‌ی ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید و یا بر روی بنر زیر کلیک کنید.

تفسیر آزمایش

 

گاهی اوقات نتایج بعضی از آزمایش‌ها به علت دلایل گوناگونی که آسیب شناختی نیستند بالاتر یا پایین تر از حد نرمال هستند. این دلایل شامل این این مواردند:

 •  عوارض جانبی برخی از داروها
 •  عفونت تازه درمان‌شده
 •  جنسیت
 •  استرس
 •  اشتباه حین انجام آزمایش
 •  فعالیت‌های بدنی شدید قبل از انجام آزمایش
 •  سن

 

تفسیر آزمایش خون در منزل با هومکا

هیچ کسی بهتر از پزشک نمی‌تواند در تفسیر آزمایش به شما کمک کند. فهمیدن این که هر آزمایش به چه معناست سبب می‌شود تصویری کلی از وضعیت سلامتی‌تان داشته باشید. به این ترتیب حرف پزشک را بهتر می‌فهمید و سوالات آگاهانه تری خواهید پرسید. این امر سبب می‌شود تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.  خدمت تفسیر آزمایش در منزل هومکا، راه‌حل خوبی است که با پزشک در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیقی از نتیجه آزمایش دریافت کنید. کافیست درخواست تفسیر آزمایش خود را ثبت نمایید و سپس نتیجه آزمایش را بارگذاری کنید. 

همچنین اگر نیاز به آزمایش در منزل دارید می‌توانید از خدمت آزمایش در منزل هومکا بهره ببرید. در این زمینه نیز تلاش کرده‌ایم تا با همکاری با پرستاران با تجربه و آمایشگاه‌های معتبر، تجربه‌ی خوبی را برای شما خلق نماییم. برای ثبت رایگان درخواست کافی است با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید با بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید. کارشناسان ما با شما تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را خواهند کرد. 

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم را پر کنید و دکمه "ثبت نهایی درخواست" را بزنید. همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
شهر*
شهر موردنظرت رو انتخاب کن
گروه خدمت*
گروه خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
نوع خدمت*
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
اطلاعات درخواست
فایل ضمیمه
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
هزینه خدمات در محل
- تومان
مالیات بر ارزش افزوده
۰ تومان
هزینه مشاوره و تجویز نسخه
تومان
هزینه تفسیر آزمایش
تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
اطلاعات تماس
کد تخفیف:
discount-icon
بررسی

کد معرف:
discount-icon
بررسی

سوالات متداول

آیا تفسیر آزمایش خون در منزل امکان‌پذیر است؟
بله شما می‌توانید با تماس با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱، جواب آزمایش خون را در منزل و تحت نظر پزشک تفسیر نمایید.
چطور تفسیر آزمایش خون آنلاین انجام می‌شود؟
شما می‌توانید با استفاده از خدمت تفسیر آنلاین هومکا، جواب آزمایش خون خود را توسط پزشک هومکا تفسیر نمایید.
سطح نرمال گلبول‌های خون، پلاکت، هموگلوبین و هماتوکریت چقدر است؟
سطح عادی گلبول‌های قرمز برای مردها ۴.۵ الی ۵.۹ میلیون سلول در هر میکرولیتر سطح عادی گلبول‌های قرمز برای زنان ۴.۱ الی ۵.۱ میلیون سلول در هر میکرولیتر گلبول‌های سفید خون مقدار نرمال ۴,۵۰۰ الی ۱۰,۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر سطح عادی پلاکت خون ۱۵۰,۰۰۰ تا ۴۵۰,۰۰۰ پلاکت در هر میکرولیتر میزان نرمال هموگلوبین برای مردها ۱۴ الی ۱۷.۵ گرم در هر دسی لیتر میزان نرمال هموگلوبین برای زنان ۱۲.۳ الی ۱۵.۳ گرم در هر دسی لیتر سطح عادی هماتوکریت برای مردان ۴۱.۵ تا ۵۰.۴ درصد سطح عادی هماتوکریت برای زنان بین ۳۶.۹ تا ۴۴.۶ درصد است.
میزان نرمال الکترولیت‌ها در خون چقدر است؟
سطح عادی سدیم خون بین ۱۳۵ تا ۱۴۵ (mEq/L)، سطح عادی پتاسیم خون بین ۳.۵ الی ۵.۰ (mEq/L)، سطح عادی بی کربنات بین ۲۲ الی ۳۰ (mmol/L) و سطح عادی کلرید بین ۹۸ الی ۱۰۸ (mmol/L) است.
آیا آزمایش در منزل هومکا بدون نسخه پزشک هم انجام می‌شود؟‌
بله. آزمایش در منزل با درخواست شما نیز انجام خواهد شد.
اگر نسخه نداشته باشم، می‌توانم آزمایش را تحت نظارت پزشک هومکا انجام دهم؟
بله. برای این منظور می توانید از خدمت آزمایش تحت نظارت پزشک هومکا بهره ببرید. به این ترتیب پزشک در خواندن و تفسیر آزمایش نیز به شما کمک خواهد کرد.
آیا می توانم از بیمه برای پرداخت هزینه آزمایش در منزل هومکا استفاده کنم؟
بله. آزمایش در منزل هومکا تحت پوشش بیمه‌های پایه و تکمیلی است.
چطور می‌توانم از بیمه برای پرداخت هزینه آزمایش در منزل استفاده کنم؟
کافی است هنگام ثبت درخواست، نوع بیمه خود را وارد کنید تا مبلغ مورد نظر در همان لحظه کسر شود.
سقف تعهد بیمه برای پرداخت هزینه آزمایش در منزل چقدر است؟
این موضوع به تعهدات شرکت بیمه‌ایی مورد نظر بستگی دارد.
خدمات هومکا چه شهرهایی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟
کلیه ساکنین استان تهران، البرز و شهرهای شیراز، اصفهان، تبریز، رشت، قم، قزوین، یزد، آمل و مشهد می‌توانند از خدمات هومکا استفاده کنند.
خدمات هومکا شامل چه مواردی است؟
خدمات هومکا، شامل خدمات آزمایشگاهی، درمانی و مراقبتی در منزل است.
آیا امکان استفاده از خدمت آزمایش در منزل هومکا در روزهای تعطیل وجود دارد؟
بله. خدمات آزمایشگاهی هومکا در روزهای تعطیل نیز ارائه می‌شود.
نتیجه آزمایش در منزل هومکا چگونه ارائه خواهد شد؟‌
نتیجه آزمایش به صورت آنلاین در پنل کاربری شما نمایش داده خواهد شد.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...