آزمایش TSH در منزل
خانه
مقالات
آزمایش TSH در منزل

آزمایش TSH در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/07/26
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هوم‌کا شفاف و مشخص هستند.
آزمایش با نسخه یا درخواست شما
تشخیص پرکاری و کم کاری تیروئید با آزمایش TSH.
چقدر با آزمایش TSH آشنا هستید؟ آیا می‌دانید این آزمایش یکی از تست‌های مهم برای بررسی عملکرد غده تیروئید است؟ TSH در واقع یک پیام‌آور است. یعنی دستور را از مغز گرفته و به غده تیروئید ابلاغ می‌کند. اگر اختلالی در آن ایجاد شود، غده تیروئید نمی‌تواند به درستی عمل کند. در این مقاله هومکا می خواهد اطلاعات مختصر و مفیدی در رابطه با آزمایش TSH و سطح بالا و پایین آن، در اختیار شما قرار دهد.

همه چیز در رابطه با تیروئید!

در این بخش، به هفت سوال پرتکراری که در مورد تیروئید و آزمایش تیروئید داشتید، پاسخ می‌دهیم: ۱) تیروئید چیست؟ ۲) کم کاری تیروئید چیست؟ ۳) علائم كم كاري تيروئيد چیست؟ ۴) پرکاری تیروئید چیست؟ ۵) علائم پرکاری تیروئید چیست؟ ۶) آزمايش TSH چيست؟ ۷) بیماری هاشیموتو چیست؟
podcast poster

یکی از آزمایشاتی که برای بررسی عملکرد غده تیروئید تجویز می‌شود، آزمایش TSH است. حتما می‌دانید که غده تیروئید برای تنظیم متابولیسم بدن دو هورمون اصلی T4 و T3 را ترشح می‌کند. اما آیا می‌دانستید که عملکرد این غده از سوی مغز و غده هیپوفیز کنترل می‌شود؟ این غده با ترشح هورمون TSH بر عملکرد غده تیروئید تاثیرگذار است. در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که چگونه می‌توان با توجه به نتایج آزمایش TSH، عملکرد غده تیروئید را بررسی کرد. با هومکا همراه شوید. 

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با آزمایش TSH تنظیم شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. 

با کلیک بر دکمه زیر می‌توانید همین حالا از خدمت آزمایش در منزل هومکا بهره‌مند شوید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

TSH در آزمایش خون چیست؟

آزمایش TSH یا  Thyrotropin آزمایشی است که عملکرد غده تیروئید در بدن را بررسی می‌کند. TSH مخفف "هورمون تحریک کننده تیروئید" است. آزمایش TSH میزان این هورمون را در خون اندازه‌گیری می‌کند.

این آزمایش مشخص می‌کند که غده تیروئید بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید) یا کم کار (کم کاری تیروئید) است. از آنجا که هورمون‌های تیروئیدی در متابولیسم وزن بدن، دمای بدن، حالات خلقی، کنترل عضلات، هضم، رشد،‌ عملکرد و رشد مغز، عملکرد قلب و باروری تاثیر دارند، لذا سالم بودن این غده نقش مهمی در سلامت کلی دارد. اختلالات تیروئید مشکلات سلامتی زیادی را ایجاد می‌کنند که شایع‌ترین آنها بیماری‌های خودایمنی و کمبود ید است. حال سوال اینجاست «چه زمانی نیاز به انجام آزمایش TSH داریم؟» سایت Medline Plus در این باره می‌گوید:

اگر مقدار هورمون تیروئید در خون بیش از حد(پرکاری تیروئید) و یا بسیار کم(کم کاری تیروئید) باشد، ممکن است نیاز به آزمایش TSH داشته باشید.

علائم پرکاری تیروئید، که به عنوان تیروئید بیش فعال نیز شناخته می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • اضطراب
 • کاهش وزن
 • لرزش در دستان
 • افزایش ضربان قلب
 • پف کردن
 • برجستگی چشم‌ها
 • مشکل خوابیدن

علائم کم کاری تیروئید، که به عنوان تیروئید کم کار نیز شناخته می‌شود ، شامل موارد زیر است:

 • افزایش وزن
 • خستگی
 • ریزش مو
 • تحمل کم برای دمای سرما
 • دوره‌های قاعدگی نامنظم
 • یبوست

 مشاوران هومکا برای ارائه مشاوره رایگان در مورد آزمایش خون در منزل آماده هستند. 

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

شرایط آزمایش TSH

آزمایش TSH را می‌توان در هر ساعتی از روز  انجام داد. هیچ آمادگی قبلی مثل ناشتا بودن برای انجام این آزمایش نیاز نیست. همچنین قبل از بررسی سطح TSH خون نیازی به قطع مصرف دارو نیست. با این حال مهم است که به پزشک اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می‌کنید، زیرا برخی از داروها می‌توانند بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارند.

البته گاهی گفته می‌شود که بهتر است قبل از انجام این تست شرایط ناشتایی به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت رعایت شود. بهتر است این موضوع را دقیقا از پزشک خود بپرسید؛ زیرا برخی از پزشکان به انجام این آزمایش در شرایط ناشتایی تاکید دارند و برخی دیگر ضرورتی برای این کار نمی‌بینند.

نکته:

 •  اگر تحت درمان با داروی تیروئید هستید، بهتر است ابتدا آزمایش را انجام دهید و بعد داروی خود را مصرف کنید.

آزمایش Estradiol

 

تفسیر آزمایش TSH

آزمایش TSH برای کمک به تشخیص اختلالات غده تیروئید، بررسی روند درمان بیماران مبتلا به کم کاری یا پرکاری تیروئید و غربالگری نوزادان از نظر کم کاری تیروئید مادرزادی انجام می‌شود. 

تفسیر آزمایش tsh در کنار سایر آزمایشات مربوط به تیروئید انجام خواهد شد. در این رابطه حتما باید با پزشک مشورت داشته باشید. سطح نرمال TSH در بزرگسالان بین ۰.۴ mlU/L تا ۴ mlU/L (واحد بین‌المللی میلی به ازای هر لیتر) است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این محدوده باید چیزی حدود ۰.۴۵ mIU/L تا ۲.۵ mIU/L باشد. این میزان در افرادی که تحت درمان اختلالات تیروئید قرار دارند، بین ۰.۵ تا ۳.۳ میلی‌گرم است.

اگر سطح TSH خون بالاتر از این باشد، تیروئید کم کار است و اگر میزان آزمایش TSH کمتر از حد نرمال باشد، تیروئید پرکار است. سطوح THS از نظر جنسیت و سن متفاوت خواهند بود.

TSH T4 T3 نتیجه
بالا بالا نرمال کم کاری تیروئید خفیف
بالا  کم  کم  کم کاری تیروئید (هایپوتیروئیدی)
بیماری هاشیموتو
کم  نرمال  نرمال پرکاری تیروئید خفیف
کم بالا بالا پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدی)
بیماری گریوز
کم کم کم نارسایی غده هیپوفیز و کم کاری تیروئید ثانویه

ممکن است نتیجه آزمایش TSH بر اساس آزمایشگاهی که به آن مراجعه می‌کنید، کمی متفاوت باشد. باید بدانید که سطح TSH در کودکان، نوزادان و زنان باردار می‌تواند خارج از حد طبیعی بزرگسالان باشد.

در خانه خود بمانید و فقط با کلیک آزمایش در منزل را انجام دهید. 

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

میزان نرمال TSH در کودکان

میزان TSH در کودکان با توجه به سن آنها طبق جدول زیر است. سطح TSH در ماه اول پس از تولد در کودک زیاد است. با افزایش سن به تدریج از سطح آن کاسته خواهد شد.  نمونه‌گیری برای نوزادان از پاشنه انجام می‌شود. 

سن محدوده نرمال محدوده پایین محدوده بالا
کودکان ۰ تا ۴ روزه ۱.۶–۲۴.۳ mU/L ۱>mU/L  ۳۰< mU/L
کودکان ۲ تا ۲۰ هفته ۰.۵۸–۵.۵۷ mU/L ۰.۵> mU/L ۶.۰< mU/L
کودکان ۲۰ هفته تا ۱۸ سال ۰.۵۵–۵.۳۱ mU/L ۰.۵> mU/L ۶.۰> mU/L

 

آزمايش TSH در بارداری

به طور کلی، سطح T3 و T4 در بارداری بالا می‌رود و سطح TSH کاهش پیدا می‌کند. از آزمایش T4 برای بررسی‌های بیشتر استفاده خواهد شد. هورمون گونادوتروپین کوریونی انسانی (Hcg) و هورمون استروژن در عملکرد غده تیروئید در دوران بارداری تاثیر زیادی دارند. هورمون (Hcg) در سه ماهه اول بارداری سطح بالایی دارد؛ از همین جهت از ترشح TSH جلوگیری می‌کند. به همین دلیل ممکن است خانم باردار به بیماری تیروئید پرکار مبتلا شود. بنابراین مقدار TSH در سه ماهه اول بارداری کاهش پیدا می‌کند و در طول دوران بارداری به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

هورمون استروژن مقدار پروتئین‌های ناقل هورمون‌های تیروئید را در سرم افزایش می‌دهند. بیش از ۹۹ درصد هورمون‌های تیروئید در خون به این پروتئین‌ها متصل هستند. در نتیجه هورمون‌های تیروئید تام افزایش پیدا می‌کنند، اما هورمون‌های آزاد به صورت نرمال باقی می‌مانند. با نرمال باقی ماندن میزان هورمون‌های  TSH ، Free T3، Free T4 در طول بارداری، عملکرد تیروئید نیز نرمال است و تغییری نمی‌کند.

میزان نرمال غده تیروئید در بارداری به شرح زیر است:

سن بارداری میزان TSH
سه ماهه اول بارداری mU/L ۲.۵
سه ماهه دوم بارداری   mU/L ۳
سه ماهه سوم بارداری mU/L ۳

 

TSH بالا در آزمایش خون

سطح بالای TSH، معمولا نشانه کم کاری تیروئید است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که غده هیپوفیز با پمپاژ TSH بیشتر، مقدار کم هورمون تیروئید را جبران می‌کند. این بیماری بیشتر در خانم‌های مسن شایع است، اما می‌تواند در هر سنی افراد را درگیر کند. نوزادان مبتلا به کم کاری تیروئید مادرزادی نیز می‌توانند با سطح TSH بالا متولد شوند. عوارض بالا بودن TSH در آزمایش خون عبارتند از:

 • مشکلات حافظه
 •  گواتر
 •  ضربان آهسته قلب
 •  افسردگی
 •  افزایش وزن
 • مفاصل متورم
 •  سفت یا دردناک
 •  خستگی
 •  یبوست
 •  خشکی پوست یا مو
 •  کم پشت شدن موها
 •  تغییر در قاعدگی
 •  افزایش حساسیت به سرما 

 

TSH پایین در آزمایش خون

عوارض پایین بودن TSH در آزمایش خون عبارتند از:

 •  عصبی بودن
 •  تحریک پذیری
 • بروز اختلالات خواب 
 •  احساس خستگی عمومی
 • ضعف عضلانی
 • اسهال
 • بزرگ شدن ظاهری گردن
 • بزرگ شدن چشم ها
 • تپش قلب 
 • افزایش ضربان قلب
 • تعریق بیش از حد

 

آزمایش TSH در منزل با هومکا

اگر نیاز به انجام آزمایش TSH یا دیگر تست‌های خون مانند آزمایش CBC یا آزمایش FBS نیاز دارید، مجموعه هومکا می‌تواند به شما کمک کند. با کلیک بر دکمه زیر به راحتی می‌توانید از خدمت آزمایش در منزل هومکا بهرمند شوید. ما سعی کرده‌ایم خدمات آزمایشگاهی درمانی ومراقبتی در منزل با کیفیتی مطلوب و قیمتی متعادل در اختیار شما قرار گیرد.

با کلیک بر دکمه زیر و پاسخ به چند سوال کوتاه، سفارش شما به طور موقت ثبت خواهد شد. پس از آن کارشناسان ما با شما تماس خواهد گرفت تا جزییات بیشتری در اختیار شما قرار دهند. اگر با چگونگی ارائه خدمت موافق باشید، درخواست ثبت نهایی شده و متخصص هومکا در کوتاه‌ترین زمان شما را در منزل یا محل مورد نظر ملاقات خواهد کرد. برای ارتباط با هومکا می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ نیز تماس بگیرید. تجربه خود از هومکا را با دیگران به اشتراک بگذارید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم مقابل را پر کنید و ثبت درخواست را بزنید. همکاران ما به زودی پس از ثبت درخواست با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
گروه خدمت*
گروه خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
نوع خدمت*
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
تعداد مورد نظر
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
کد تخفیف
بررسی کد
اطلاعات تماس
فایل ضمیمه

سوالات متداول

آیا برای آزمایش خون TSH باید ناشتا بود؟
برای انجام این آزمایش بهتر است بین ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید.
آیا سطح TSH می تواند روزانه تغییر کند؟
بله، در طول ۲۴ ساعت سطح TSH می‌تواند نوسان داشته باشد و در نیمه شب به اوج می‌رسد.
آیا کمبود خواب می‌تواند بر سطح TSH تأثیر بگذارد؟
کاهش شدید خواب در انسان با افزایش TSH T4 و T3،6،7 همراه است و اعتقاد بر این است که خواب انسان دارای اثر مهاری حاد بر ترشح TSH در مدت شب است.
آیا استرس می‌تواند بر سطح TSH تأثیر بگذارد؟
برخی تحقیقات نشان داده‌اند که استرس می‌تواند سطح هورمون TSH را کاهش دهد.
آیا ورزش روی آزمایش TSH تأثیر می‌گذارد؟
طبق مطالعه حاضر، عملکردهای تیروئید در بیماران کم‌کاری تیروئید که به طور منظم ورزش می‌کنند، بهبود می‌یابد، زیرا سطح TSH کاهش می‌یابد و T3 و T4 در گروهی که ورزش منظم دارند افزایش می‌یابد. ورزش فعالیت متابولیسم را افزایش می‌دهد، که به سوزاندن کالری بیشتر و کاهش وزن کمک می‌کند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.