علائم اولیه بارداری چیست؟

بارداریزنان و زایمان

 

آیا می‌دانید که چگونه می‌توانیم شروع بارداری را تشخیص دهیم؟ متخصصین چگونه اینکار را انجام می‌دهند؟ علائم اولیه بارداری چیست؟ علائم حاملگی خارج از رحم چیست؟ تفاوت علائم پریود و بارداری چیست و در نهایت علائم بارداری از کی شروع می‌شود؟

تمام این سوالات در ذهن بانوانی که علائم کوچکی از بارداری را در خود می‌بینند و یا قصد باردار شدن دارند شکل می‌گیرد. اگر مشکوک به بارداری باشید، اولین کاری که می‌کنید چیست؟ به پزشک یا خانه بهداشت نزدیک محل سکونت مراجعه می‌کنید؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با مقاله‎ای دیگر از مجله هومکا همراه باشید.

علائم اولیه بارداری

هفته اول بارداری دقیقاً چه زمانی است؟

در هفته اول بارداری احتمالاً شما هیچ تغییری را احساس نمی‌کنید، چراکه در حال سپری کردن روزهای پریود هستید و تصور نمی‌کنید که باردار باشید. حتی الگوی پریود نیز تغییری نمی‌کند و مانند ماه‌های قبل انجام می‌گیرد. فقط تنها تفاوتش این است که شما آخرین پریود تا ۹ ماه دیگر را پشت سر می‌گذارید.

با وجود اینکه در ظاهر چیزی احساس نمی‌کنید یا نمی‌بینید، اما در رحم و بدن شما تغییرات بزرگی درحال رخ دادن است و مجموع این تغییرات را شروع بارداری می‌گویند. از اواخر این هفته باید خود را کم کم آماده تجربه تغییرات بزرگ نمایید.

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟

لقاح زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک از تخمدان آزاد شده باشد. پس از انجام رابطه جنسی اسپرم در صورت رسیدن به تخمک، تخمک را بارور می‌کند. باروری تخمک حدوداً ۱۴ روز پس از شروع فرآیند قاعدگی اتفاق می‌افتد.

طبق بررسی‌های متخصصین لانه گزینی تخمک حدوداً ۶ تا ۷ روز پس از لقاح شروع می‌شود. در این زمان تخمک بارور است و به لایه داخلی رحم می‌چسبد. با چسبیدن تخمک به دیوار رحم امکان دارد که عروقی خونی دیواره رحم بشکنند و زن خونریزی خفیف و گرفتگی در رحم را احساس کند. به‌طورکلی علائم بارداری از هفته اول بعد از آخرین زمان قاعدگی خود را نشان می‌دهند.

شروع درد لگنی، گرفتگی خفیف و لکه بینی یک تا چند روزه از علائم اولیه آن به‌شمار می‌رود. در ادامه علائم اولیه بارداری را شرح می‌دهیم تا بتوانید تفاوتشان با علائم پریود را از هم تمیز دهید. دقت کنید این دو علامت مرتبط با هفته اول پس از لقاح است. همچنین با انجام آزمایش hCG، می‌توانید از بارداری خود مطمئن شوید.

هفته اول بارداری چه زمانی است؟

در حقیقت هفته اول بارداری را نمی‌توان به‌طور یقین تشخیص داد و تعیین کرد. به‌طور معمول متخصصین پزشکی زنان هفته نخست بارداری را از نخستین روز آخرین قاعدگی یک زن مشخص می‌کنند. خوب است بدانید  در این مرحله زن واقعاً باردار نیست، شمارش هفته اول از آخرین دوره پریود برای این است که بتوانند تاریخ تخمینی بارداری را بدست بیاورند.

در ادامه به علائم اولیه بارداری اشاره می‌کنیم، یعنی زمانی که واقعا لقاح انجام گرفته و هفت روز از لقاح گذشته است. این هفته پس از هفته اول آخرین پریود در واقع نخستین هفته بارداری مادر بشمار می‌رود. اما اگر بخواهیم اولین و شایع‌ترین علامت بارداری را به شما بگوییم، عقب افتادن قاعدگی است.

علائم بارداری در هفته‌های اول

علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح چیست؟

شایع‌ترین علائم بارداری در هفته‌های اول عبارت‌اند از:

 • حالت تهوع با یا بدون استفراغ
 • تغییرات سینه شامل حساسیت، تورم و یا سوزن سوزن شدن یا مشاهده سیاهرگ‌های آبی قابل توجه
 • سردرد ناگهانی
 • گر گرفتگی یا افزایش دمای نرمال بدن
 • تکرر ادرار
 • نفخ در شکم یا افزایش گاز معده
 • احساس گرفتگی خفیف در لگن
 • احساس خستگی و کسالت بدون فعالیت بدنی قابل توجه
 • گرفتگی لگن بدون خونریزی و لکه بینی
 • هوش غذایی یا بیزاری از مواد غذایی بخصوص
 • تغییر خلقیات و کم شدن آستانه صبر
 • افزایش حس بویایی
 • احساس طعم فلز در دهان

خونریزی لانه گزینی چه ویژگی هایی دارد؟

خونریزی لانه گزینی تخمک بارور شده اولین نشانه شروع بارداری است. این خونریزی هیچ شباهتی به بارداری ندارد.خونریزی هفته نخست بارداری بسیار خفیف در حد نقطه‌ای خون یا کمی ترشح صورتی رنگ است. لکه بینی در این نوع خونریزی شاید چند ساعت به طول بیانجامد. در برخی از بانوان این لکه بینی تا چند روز ادامه پیدا می‌کند.

گرفتگی شکم، کمر و لگن

زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می‌چسبد امکان دارد که زن دچار گرفتگی خفیف شود. زن این گرفتگی را در شکم، ناحیه کمر و لگن احساس می‌کند. گرفتگی هفته نخست بارداری مانند یک احساس کشیدگی، گزگز یا سوزن سوزن شدن است. برخی از زنان تنها چند گرفتگی جزئی را تجربه خواهند کرد، در مقابل گروهی از مادران از طولانی بودن آن شکایت دارند.

دو علامتی که یاد کردیم جزو علائم لقاح تخمک و اسپرم و در نهایت چسبیدن تخمک بارور شده به دیوار رحم است. ولی در هفته اول علائم بارداری در هر زن می‌تواند متفاوت باشد. به‌صورت کلی شایع‌ترین علائم اولیه بارداری، عقب افتادن قاعدگی است.

دقت کنید که همه این علائم همیشه در اثر بارداری بروز نمی‌کنند و گاهی نیز بارداری اولیه یا هفته‌های اول بارداری علائم قابل توجهی ندارند. بهترین و قطعی‌نرین روش ممکن برای مطلع شدن از بارداری و یا عدم بارداری این است که تست بارداری انجام دهید. آزمایشات دوران بارداری را می‌توانید با استفاده از خدمات آزمایش در محل انجام دهید.

علائم بارداری در روزهای اول چیست؟

تفاوت علائم بارداری و پریود چیست؟

خونریزی

خونریزی پریود مداوم است و معمولاً لکه بینی ندارد اما خونریزی بارداری تنها محدود به لک‌های کوچک و ترشحات صورتی رنگ است.

تغییرات خلقی

پیش از پریود زن تحریک پذیر و بدخلق می‌شود و پس از پایان پریود این علائم از بین می‌روند. در بارداری تحریک پذیری کج خلقی تا بدنیا آمدن کودک کم و بیش ادامه خواهد داشت.

تهوع

تهوع صبحگاهی در قاعدگی چندان شایع نیست. در بارداری تهوع صبحگاهی یکی از روشن‌ترین علائم بارداری محسوب می‌شود.

بیزاری از غذا

پیش از شروع خونریزی پریود زنان تمایل به خوردن قندها و کربوهیدرات پیدا می‌کنند. در بارداری شما به برخی از غذاها خیلی علاقمند می‌شوید و از برخی غذاها بیزار خواهید شد.

رژیم غذایی مناسب برای هفته اول بارداری

رژیم غذایی هفته اول بارداری و به‌طور کلی ماه اول از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است مادر در رژیم غذایی خود مواد غذایی مفید را بگنجاند و به همان اندازه مواد غذایی مضر را حذف کند. مادر باید به اندازه کافی محصولات لبنی و منابع دیگر کلسیم، پروتئین، ویتامین D، اسید فولیک و چربی‌های سالم را مصرف کند.

برای رشد لوله عصبی جنین مادر باید غذاهای غنی از فولات همچون نخود، لوبیا، آووکادو، کلم بروکلی و اسفناج بخورد. مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B، ویتامین A، ویتامین K، ویتامین D و ویتامین E مانند تخم ماکیان میل کند. مصرف میوه‌ها و دانه‌های کامل را افزایش دهد چراکه حاوی فیبر، آهن، سلنیوم، فسفر، روی و منیزیم هستند، ضمناً به حد کافی از آجیل‌ها، غذاهای دریایی و گوشت قرمز نیز استفاده کند.

رژیم غذایی مناسب برای هفته اول بارداری

بهترین زمان برای انجام تست بارداری چه زمانی است؟

برنامه ریزی درست این است که زن دقیقاً پس از مشاهده عقب افتادن قاعدگی آزمایش بارداری دهد. تست بارداری ممکن است ۱۰ روز پس از رابطه جنسی، مثبت شود. اگر در ۱۰ روز نخست، بارداری در تست مشخص نشود نباید خیلی نگران باشید؛ چراکه به طور معمول حدوداً ۳ هفته طول می‌کشد تا این هورمون به قدر کافی در ادرار مشاهده شود تا آزمایش بارداری مثبت شود.

امروزه می‌توانید از تست‌های بارداری مقرون به‌صرفه‌تر و قابل اعتماد زیادتری استفاده کنید که بدون نسخه در دسترس هستند. با مشاهده علائم بارداری می‌توانید از تست‌های خانگی نیز استفاده کنید. این تست ها می‌توانند در عرض چند دقیقه نشان دهند که زن باردار است یا خیر.

تست‌های خانگی در ۹۹ درصد مواقع دقت کافی در تشخیص را دارند. برای اینکه به درست بودن نتیجه تست کمک کنید بهتر است تست بارداری را یک هفته بعد از عقب افتادن پریود انجام دهید. گاهی مادر پیش از یک هفته اول تست انجام می‌دهد و  پاسخ آن منفی اعلام می‌شود، با وجود اینکه زن باردار است.

روش دوم آزمایش خون است که سطح هورمون HCG را در خون مشخص می‌کند. آزمایش خون بارداری نسبت به آزمایش ادرار قدرت تشخیص چند روز زودتر را دارد. پاسخ آزمایش خون بارداری ۴۸ ساعت پس از تست به دستتان می‌رسد.

هورمون گنادوتروپین در بارداری چیست؟

علائم بارداری به دلیل وجود هورمون اچ سی جی است. تست بارداری به پزشک  کمک می‌کند که میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) را مورد بررسی قرار دهد. این هورمون را می‌توان از طریق انجام نمونه گیری ادرار اندازه‌گیری کرد.

هورمون HCG تنها زمانی افزایش پیدا می‌کند که زن باردار باشد. با بارور شدن تخمک و رشد آن سلول‌هایی که تخمک را احاطه کرده و بعداً به جفت تبدیل می‌شوند، این هورمون را تولید می‌کنند.

حاملگی خارج رحمی به چه معناست؟

گاهی اوقات ممکن است علائم بارداری با حاملگی خارج از رحمی اشتباه گرفته شود. زمانی‌که تخمک بارور به یکی از لوله‌های رحمی می‌چسبد، اصطلاحاً به آن حاملگی خارج رحمی می‌گویند. خوب است بدانید که در دنیا از هر ۱۰۰۰ مورد بارداری، ۲۰ زن این شکل از بارداری را تجربه می‌کنند.

متاسفانه در حاملگی‌های خارج رحمی جنین شانس چندانی برای رشد و زنده ماندن ندارد. دلیل مرگ جنین در لوله فالوپ این است که داخل رحم رشد نمی‌کند، بنابراین دسترسی به منبع غنی خونی نخواهد داشت.

دلیل دوم مرگ جنین در حاملگی خارج رحمی این است که جنین مرتباً در حال رشد است، حال آنکه لوله فالوپ ظرفیت پشتیبانی از رشد جنین را ندارد. در مواردی نادر جز لوله فالوپ بارداری خارجی رحمی در نقاط دیگری از دستگاه تولید مثل رخ می‌دهد که درصد زنده ماندن جنین در این نقاط نیز بسیار ضعیف است. مثل تخمدان، حفره‌ی شکم و ورودی رحم.

حاملگی خارج رحمی چه عوارضی دارد؟

در بسیاری از مواردی حاملگی خارج رحمی لوله فالوپ پاره می‌شود. در این حالت مادر دچار خونریزی داخلی، شوک و درد‌های شدید خواهد شد. با پاره شدن لوله فالوپ مادر  باید سریعاً تحت عمل جراحی و انتقال خون قرار بگیرد. اگر در این شرایط قرار دارید، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به مراکز درمانی مراجعه کنید.

حاملگی خارج رحمی چه عوارضی دارد؟

در سایت Mayo Clinic در مورد علائم خطر بارداری خارج رحمی اینگونه می‌خوانید:

علائم اورژانسی حاملگی خارج رحمی می‌تواند موارد زیر باشد:

 • درد شدید لگن یا شکم همراه با خونریزی واژن
 • احساس سبکی شدید سر که می‌تواند با غش کردن نیز همراه باشد
 • احساس درد در ناحیه شانه

علائم بارداری خارج از رحم چیست؟

به‌صورت‌کلی علائم حاملگی خارج از رحم محدود به چند علامت می‌شود که حدوداً نیمی از بانوان با بارداری خارج رحمی همه این علائم را با هم تجربه نمی‌کنند:

 • خونریزی از واژن
 • درد لگنی
 • تاخیر دوره قاعدگی

سایر علائم حاملگی خارج رحمی عبارتند از:

 • انقباض لگنی
 • سرگیجه
 • احساس ضعف
 • احساس درد در گردن، مقعد و شانه
 • حساس شدن پستان
 • تهوع صبحگاهی
 • احساس درد در زیر شکم
 • شروع درد ناگهای و شدید زیر شکم
 • کمر درد

مراقبت‌های پزشکی هفته اول بارداری

به نظر بسیاری از بانوان این مراقبت‌ها امری غیرضروری تلقی می‌شود، اما آمارها نشان می‌دهند مادرانی که از پیش برای بارداری خود برنامه ریزی دقیقی دارند و تحت مراقبت‌های پزشکی اینکار را به سرانجام می‌رسانند دوران بارداری بهتری را سپری می‌کنند و نوزاد سلامت‌تری بدنیا می‌آورند. مراقبت‌های پزشکی مهمی که باید در هفته اول بارداری انجام دهید به قرار زیر است:

 • انتخاب یک پزشک مراقبت‌های بارداری حاذق
 • دریافت برنامه دقیق ویزیت‌های دوره بارداری و پیش از زایمان
 • مشاوره ژنتیک و پیگیری آن در صورت تجویز پزشک
 • جدیت در مصرف مکمل‌ها و مواد مغذی تحت نظر پزشک، جهت حفظ سلامت خود و جنین

مراقبت‌های پزشکی هفته اول بارداری

خود مراقبتی‌های هفته اول بارداری

خود مراقبتی‌های هفته اول بارداری بیشتر حول این محور می‌چرخد که شما باید خود را آماده رعایت نکات و انجام دستورالعمل‌هایی بارداری کنید. لازم است به خاطر بسپارید که رفتارهای ابتدایی شما پیش از بارداری نیز می‌تواند در ۹ ماهی که باید پشت سر بگذارید تاثیر داشته باشند، بنابراین با دقت به نکته‌هایی که پزشک عنوان می‌کند گوش دهید و عمل کنید.

نسبت به تغییر رژیم غذایی خود اقدام کنید و مواد غذایی مضر را کنار بگذارید. درمورد اینکه چگونه باید تا نه ماه آینده وزن خود را به عنوان یک مادر سلامت کنترل کنید با پزشک مشورت کنید. برنامه استراحت دقیقی تنظیم کنید. مراقبت‌های بهداشتی را جدی بگیرید. مصرف مواد معدنی و مغذی را با توصیه پزشک افزایش دهید و در نهایت از استرس و هرآنچه که برای بارداری و جنین مضر است دوری کنید.

بایدها و نبایدهای هفته اول بارداری

اگر قبل از بارداری با ماما یا پزشک صحبت نداشتید حالا باید اقدام کنید. پزشک بدن شما را به لحاظ آمادگی جهت بارداری بررسی می‌کند. چندین آزمایشی که پزشک توصیه می‌کند را باید انجام دهید، البته در حالت ایده‌آل توصیه می‌شود که مادران پیش از بارداری اینکار را انجام دهند. باید مطمئن شوید که بیماری خاصی ندارید و یا اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید آن را کنترل کنید تا بارداری و زایمان برای شما سخت نشود.

رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید. درباره مصرف مکمل‌ها با پزشک صحبت کنید. مصرف مکمل‌های مهم همچون اسید فولیک را در این دوره فراموش نکنید. برای اینکه قدرت بارداری شما و همسرتان کاهش پیدا نکند بهتر است مصرف کافئین را متوقف کنید و یا کم کم آن را حذف کنید. ضمن تغذیه کافی از افزایش وزن جلوگیری کنید. سیگار و الکل را به‌طور کامل کنار بگذارید و عادت‌های خوب را جایگزین رفتارهای پرخطر دوران بارداری کنید.

حرفی از هومکا در مورد علائم بارداری

هفته‌های بارداری بسیار پرابهام هستند. در صورتی که به بارداری مشکوک هستید بهتر است از تست‌های تشخیص بارداری استفاده کنید. در صورت داشتن سوال یا ابهام در مورد هفته‌های اول بارداری یا علائم بارداری دارید، آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید. اگر علائم بارداری را در خود مشاهده می‌کنید و نیاز به آزمایش دارید، می‌توانید از آزمایشگاه هومکا کمک بگیرید.

منبع
Mayo Clinic

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

پرسش و پاسخ با پزشک هومکا

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۵۸ دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی داره که چه علائمی دارید. بعضی از علائم بارداری شبیه علائم قبل از قاعدگیه
   علاوه بر اون بستگی داره به اینکه چه آزمایشی انجام دادید
   اگه در زمان نامناسب آزمایش داده باشین ممکنه نتیجه خطا داشته باشه اگر علائم بارداری داشته باشید با استفاده از آزمایش خون میشه از باردار بودن مطمئن شد
   برای اطمینان می‌تونید بعد از گذشت چندروز مجدد آزمایش بدید

    1. سلام ببخشید یه سوال داشتم من علایم بارداری دارم مثل خارش سینه هام و بزرگ شدن اونا و خستگی و درد شدید کمر و سردرد شدید و واژنم پف کرده ولی نمیدونم باردارم یا ن این علایم ها نشون میده من باردارم یا ن بعد این ک پریودیم تموم شد این علایم ها شروع شدن یکیم من وقتی می‌خوام پیاده راه برم کمرم و شکمم شروع ب درد کردن میکنم میشه بگید من باردارم یا ن

     • سلام من ۴ روز بعد از زمان تاخیرم تست زدم مثبت شد الان درد واژن و تخمدان چپ دارم قبلن هم جراحی کردم تخمدون چپم رو چن کیست داشتم،چن گفتین ی هفته بعد از تاخیر بیبی چک بزنین ممکنه جواب من اشتبا باشه؟

       1. سلام آوای عزیز
        بی بی چک روش قابل اعتمادی برای بررسی وجود بارداری نیست.
        جهت اطمینان باید حتما آزمایش Bhcg انجام بدین.

      • سلام من ۲۱ مراد ماه پریود شدم و الان ۵ روزه از پریود میگذره و این ماه هنوز پریود نشدم بنظرتون امکان بارداربودن وجود داره خیلی نگرانم

        1. سلام دوست عزیز
         صرفا بر اساس نتیجه آزمایش بارداری یا همون Bhcg اظهارنظر در این زمینه ممکن هست، نه علائم و تاخیر قاعدگی. اگر شک به بارداری دارین حتما آزمایش بدین.

          1. ازمایش خون دادم بتا روی ۲۱۳ بود گفت باردارم ولی عددش کمه من با ۶ روز تاخیر پریودم ازمایش بتا دادم بنظرتون چند روز دیگ بگذره عددش میاد بالاتر؟؟خیلی نگرانم

            1. علاوه بر تکرار آزمایش بتا، باید سونوگرافی بارداری انجام بدین و توسط پزشک متخصص زنان معاینه بشین.

          1. سلام من چند روز پیش کلی گوشت و جگر کباب شده خوردم که خوب هم کباب نشده بودن و حالت خامی داشتن؛چند روز پیش متوجه شدم باردارم و الان خیلی نگران هستم که با مصرف گوشت خام انگل وارد بدنم شده باشه و به جنین انتقال پیدا کنه میشه راهنمایی کنید آیا جای نگرانی هست؟

            1. سلام سحر عزیز
             مصرف گوشت نیم‌پز و خام می‌تونه باعث ابتلا به انگل توکسوپلاسموز بشه. در بارداری امکان انتقال این انگل از مادر به جنین وجود داره.
             در صورتی که به مصرف گوشت آلوده شک دارین بهتره آزمایش انگل بدین که در صورت ابتلا درمان انجام بشه. در هر صورت بهتره اول به پزشک مراجعه کنید.

              1. سلام نیلای عزیز
               حداقل دو هفته بعد از لقاح میزان هورمون میتونه در حدی باشه که تست ادراری رو مثبت کنه.
               معمولا بعد از قطع پریود میشه با تست ادراری، بارداری رو چک کرد.
               ولی بهتره آزمایش خون انجام شه و یا یک هفته بعد از قطع پریود تست ادراری تکرار بشه.

              2. سلام خسته نباشید. من قبل اقدام دوره پریودی منظمی داشتم ولی بعد اقدام نامنظم شد ۶ ام ماه بعد باید پریود شم ولی از ۲۶ این ماه لکه بینی ب رنگ قهوه ای تیر با درد زیر شکم دارم امروز رفتم دکتر سونو کرد گف بخاطر کیسته ینی ممکنه باردار باشم ولی چون زود رفتم سونو جنین دیده نشده باشه یا بخاطر کیسته لطفا اگه میشه جواب بدین چون چن تا امپول نوشته میترسم باردار باشم بزنم خطر داشته باشه

                1. سلام دوست عزیز
                 ممنون از شما
                 بارداری با آزمایش Bhcg تایید میشه. اگر آمپول‌ها رو پزشک زنان تجویز کرده، قطعا شرایط رو ارزیابی کردن و لازم دونستن و یقینا برای سلامتی شماست.
                 در مورد قطعیت باردار بودن با پزشک معالج صحبت کنید و پروسه درمانی و علت رو جویا بشید.

               1. سلام الهام عزیز
                سندرم پیش از قاعدگی، به عنوان PMS شناخته می‌شه و به علائم مختلف جسمی و عاطفی که زنان یک یا دو هفته قبل از دوره قاعدگی خود تجربه می‌کنن، گفته می‌شه. این علائم در افراد مختلف متفاوته و با شروع قاعدگی، ناپدید می‌شه. بعضی علائم سندرم پیش از قاعدگی شبیه علائم بارداریه. شدت این سندرم در زنان مختلفه و علائم بارداری هم مخصوص هر فرد می‌تونه تفاوت هایی داشته باشه.
                https://www.homeca.ir/mag/healthy-life/sexual-health/pms
                تو این مقاله می‌تونید در مورد سندرم پیش از قاعدگی بخونید.

                1. بی بی چک روش قابل اعتمادی برای اطلاع از باردار بودنه ولی گاهی ممکنه نتیجه منفی تست کاذب بشه
                 به‌طور مثال اگر وقتی این تست رو انجام بدید که هورمون‌های بارداری تو ادرار کم باشن ممکنه نتیجه تست منفی شه
                 اگه علائم بارداری رو دارید بهتره که به پزشک مراجعه کنید یا اینکه بعد از چندهفته محددا تست رو انجام بدید.

                 1. سلام دوست عزیز
                  یکی از باورهای اشتباهی که در مورد دوران بارداریه پریود تو بارداریه
                  وقتی تخمک آزادشده از تخمدان بارور شده و وارد رحم می‌شه دیگه پریود رخ نمی‌ده و بارداری اتفاق می‌افته. در واقع خونریزی در دوران بارداری به معنی پریود نیست. این اشتباه می‌تونه گمراه‌کننده و خطرناک باشه. چون خونریزی‌های این دوره به خصوص تو سه ماهه دوم و سوم رو باید جدی گرفت و اورژانسی به اون رسیدگی کرد.

                  1. مصرف بیش از حد زعفرون در دوران بارداری میتونه باعث بروز مشکلاتی برای جنین بشه. در صورت مصرف معقول جای نگرانی نیست.

                  2. سلام من چندماه پیش سابقه سقط جنین داشتم
                   الان دوباره باردار شدم خیلی استرس دارم که مجدد سقط داشته باشم لطفا منو راهنمایی کنید

                    1. سلام الهه عزیز
                     شما باید تحت نظر متخصصص زنان بارداریتون رو ادامه بدید
                     همچنین باید علت سقط اول بررسی شه و درمان‌های لازم انجام باشه
                     امیدواریم همیشه سلامت باشید

                     1. سلام مهناز عزیز
                      اگر مقدار هورمون hcg یا همون هورمون بارداری تو ادرار به‌اندازه کافی نباشه ممکنه جواب تست اشتباه باشه.
                      بهتره چندهفته دیگه هم این تست رو تکرار کنید

                       1. سلام به شما
                        علائم شما نیاز به بررسی توسط پزشک داره
                        در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنین.
                        ممکنه پزشک سونوگرافی و آزمایشاتی رو برای شما تجویز کنه.

                      • ممنون از مطالب خوبتون من معمولا میخونم مطالبتون رو لطغا در مورد افسردگی بعد از بارداری هم بنویسید

                        1. ممنون از شما بابت نظرتون
                         بله حتما سعی می‌کنیم در مورد افسردگی بارداری هم بنویسیم
                         خوشحالیم که مطالب رو دوست داشتید، امیدواریم براتون مفید بوده باشه

                         • سلام من بد پریودم دو روزه لکه ببینی دارم ..و اقدام به بارداری هم کردم ایا امکان دارد این ماه باردار بشم…یهنی تخمک لانه گزینی کرده

                            1. خانوم دکتر من الان ۲ شهریور پریود شدم و بعد ازاون اقدام به بارداری کردم الان ۶بار اقدام کردم الان حاملم بعضی وقتا سردرد شدید و سر گیج دارم

                              1. سلام دوست عزیز
                               تنها راه بررسی و اطمینان از بارداری، انجام آزمایش bhcg هست. صرفا علائم قابل اتکا نیست.

                           1. سلام من نزدیک دوهفتس که علائم بارداری دارم اخرین پریودم۴روز قبل از رابطم بودالان تهوع سردرد بیحالی دارم و….ممنون میشم بگید احتمال بارداریم هست یانه

                             1. سلام نرگس عزیز
                              فقط با توجه به علائم نمیشه گفت که باردار هستید یا نه
                              از آخرین پریودتون چقدر گدشته؟ اگر تاریخ پریودتون عقب افتاده و تو تاریخ همیشگی پریود نشدید بله احتمالش هست.
                              در هر صورت بهتر هست که تست بارداری بدید
                              بهترین زمان برای انجام تست بارداری هم یک هفته بعد از تاریخی هست که باید پریود می‌شدید

                               1. درود
                                اگر در زمان لقاح واقدام دندان عصب کشی کنم موردی دارد؟مجبور هستم به عصب کشی و از زمان لقاح پنج روز میگذره

                                 1. درود بر شما
                                  اگه هدف شما قطعا بر بارداریه ۴۸ ساعت بعد از رابطه‌ی جنسی میشه وجود یا عدم وجود بارداری رو با آزمایش Bhcg بررسی کرد.
                                  اگه قطعی نیست شک به بارداری رو با دندانپزشک درمیون بذارین تا داروی مناسب با شرایط شما تزریق بشه.

                               2. من ۸ روز از اخرین پریودم گذشته بود و با همسرم رابطه بدون دخول داشتم شک دارم که مایع منی رو واژنم ریخته یا نه ایا امکان بارداری وجود داره؟

                                 1. سلام مونای عزیز
                                  منظور شما روز هشتم قاعدگیه یا روز هشتم بعد از آخرین روز قاعدگیتون؟
                                  اگه روز هشتم قاعدگیتون باشه، بدون دخول خیلی احتمال بارداری کمه، مخصوصا اگه سیکل های قاعدگی منظم و حداقل ۲۸ روزه باشه.
                                  اگه شک دارین و از روش‌های پیشگیری استفاده نکردین می‌تونید از روش‌های اورژانسی استفاده کنید که فقط یک بار در ماه میشه ازش استفاده کرد.
                                  این روش باعث بهم ریختن موقت سیکل قاعدگی میشه.
                                  برای مطمئن شدن هم می‌تونید تو تاریخ پریود بعدیتون از بی‌بی چک استفاده کنید یا آزمایش بارداری بدین.

                                   1. سلام خسته نباشید من یکم خرداد پریود شدم تا هفتم جلوگیری طبیعی داشتم تا ۲۷ خرداد که جلوگیری نکردم یک بار هم ۲۹ خرداد الان امروز ۲ هست پریود نشدم سمت چپ زیر دلم هم کمی درد میکنه ممنون میشم بگین از چی هست

                                     1. سلام مریم عزیز
                                      در وهله اول باید تست بارداری انجام بدین که احتمال بارداری رد بشه.
                                      اگه احتمال بارداری با قطعیت رد شد و دچار اختلالات پریود بودین به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                       1. سلام من چند روز پریودم تموم شده بلافاصله روز بعدش رابطه داشتم منی ریخته شده الان هم شکمم درد میکنه

                                        • سلام فاطمه عزیز
                                         صرفا بر اساس علائم نمی‌شه در مورد بارداری اظهارنظر کرد. باید حتما آزمایش bhcg انجام بدین.

                                     2. چن روزه زیر شکمم سمت راست تخمدانم درد میکنه الان چن روز دگ گذشته و درد کمی بالا تر از شکمم امده حالت استفراغ دارم بدن درد خستگی الکی
                                      بعد یهویی خوایم میاد
                                      سر درد ناگهانی
                                      امروزم که تقریبا ده روزی گذشته لکه بینی دارم ?حامله م ؟

                                       1. سلام هدیه‌ی عزیز
                                        اگه به بارداربودن مشکوک هستین، به خاطر درد شکم و اختلال قاعدگی و لکه بینی حتما باید احتمال بارداری خارج از رحمی رد بشه
                                        بهتره برای اطمینان به پزشک مراجعه کنین

                                         1. سلام عزیز من دو سه روزی هستش ک سینه درد دارم نوک سینه هام یکم درد میکنن یا دست بزنم درد میکنه و حالت سوزشی داره و من تازه نزدیکی داشتم باهمسرم امکان بارداری هستش

                                           1. سلام زهرای عزیز
                                            نزدیک به زمان پریود به علت تغییرات هورمونی علائمی مثل احتقان و حساس شدن سینه‌ها، نفخ شکم، درد زیر شکم، نوسانات خلقی، جوش صورت و… ممکنه به‌ وجود بیاد.
                                            علائم ابتدای بارداری هم مشابه هستن. در صورت تاخیر قاعدگی تست بارداری انجام بشه.

                                          1. سلام دوست عزیز
                                           اگر که به باردار بودنتون شک دارید باید آزمایش بارداری بدین و یا از بی بی چک استفاده کنین
                                           گاهی اوقات دلایل مختلفی می‌تونن باعث عقب افتادن پریود بشن. استرس، مصرف دارو و اختلالات هورمونی از دلایل عقب افتادن پریود هستند.
                                           اگر مشکلتون ادامه‌دار بود به متخصص زنان مراجعه کنین

                                           • سلام خسته نباشید
                                            یک روز بعد از نزدیکی بعد از چند ساعت تقریبا بعد از ۵ساعت یا شاید بیشتر تا دو هفته ترشحات قهوه ای داشتم و هفته ی اول فقط ترشحات قهوه ای داشتم بدون درد
                                            هفته ی دوم ترشحات داشتم با درد و کم کم خون ریزی ام در کنارش شروع شد و پریود شدم
                                            بعد از اتمام پریودم درد گرفتگی دور ناف پیچیدگی خیلی شدید و کمر درد دارم

                                             1. سلام به شما
                                              علائم شما نیاز به بررسی توسط پزشک داره
                                              در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنین.
                                              ممکنه پزشک سونوگرافی و آزمایشاتی رو برای شما تجویز کنه.

                                              • به نظر شما پیچیدگی دور ناف و درد خیلی شدید و کمر درد
                                               و ضعف و نفس تنگی و خستگی حاملگیه؟
                                               خیلی ممنون میشم زود تر جوابم رو بدین?❤️

                                                1. بهتره مستقیم توسط پزشک معاینه بشین و در صورت صلاحدید پزشک آزمایش و یا تصویربرداری برای تشخیص علت مشکلاتتون انجام بدین.

                                               1. سلام معصومه‌ی عزیز
                                                اگه به بارداربودن مشکوک هستین اول آزمایش بارداری بدین
                                                اگه قاعدگیتون تا سه سیکل دچار بی‌نظمی بود به پزشک مراجعه کنین.

                                               2. سلام من ۸روز مونده به موعد پریودم رابطه حفاظت نشده داشتم و امروز موعد پریودمه ولی هنوز نشدم. احتمال بارداریم وجود داره؟ با توجه به نوشته هاتون اگه پریود بشم بازم احتمال باردار بودنم هست؟ یا کلا رد میشه؟

                                                 1. سلام رویای عزیز
                                                  اگر پریود منظم باشه معمولا تخمک‌گذاری دو هفته قبل از موعد بعدی پریود اتفاق میفته که باید زمان زنده موندن تخمک رو هم در نظرگرفت ولی گاهی بنا به دلایلی ممکنه سیکل قاعدگی و تخمک گذاری جا به جا بشه.
                                                  بنابراین احتمال بارداری وجود داره.
                                                  برای تعیین علت تاخیر قاعدگی بعد از رابطه ی محافظت نشده، اولین کار رد بارداری با آزمایش خون حداق با فاصله ی ده روزه از رابطه هست.
                                                  اگر خونریزی مثل همیشه اتفاق افتاد و علائم بارداری هم طی روزهای آینده وجود نداشت تقریبا بارداری رد میشه ولی بهتره با آزمایش تایید بشه.

                                                 2. سلام خسته نباشید حدود ۳هفته هست اقدام به بارداری کردم هفته اول زیر شکمم درد خفیف داشت بعد چند روز خوب شد الانم سه چهار روز زیر شکم. کمر و سینه هام درد میکنه ممکنه علایم بازداری باشه ممنون

                                                   1. سلام نسترن عزیز
                                                    گر پریودتون هم قطع شده باشه، بله ممکنه علائم بارداری باشه.
                                                    می‌تونین برای اطمینان تست بارداری انجام بدین.

                                                   2. سلام خسته نباشید من یک روز بعدازقطع پریودیم نزدیکی داشتم ویکی دو روز بعدش درد سینه هام شروع شد و الان یه هفته میگذره نوک سینه هام ورم کرده ورنگش تیره تر شده امکان بارداری هست؟ممکنه همون روزای اول علائم بارداری نشون داده بشه
                                                    ممنون میشم جواب بدین

                                                     1. علائم بارداری تقریبا با علائم قبل از قاعدگی مشابه هست و دلیلش افزایش هورمون پروژسترونه که در چرخه ی قاعدگی بعد از تخمک گذاری و از یه هفته تا ده روز قبل از خونریزی بعدی به‌تدریج شروع میشه و قبل از خونریزی به اوج میرسه.
                                                      اگر چرخه ها منظم و حداقل ۲۸ روزه و طول دوره‌ی خونریزی پریود کمتر از یک هفته باشه بعیده شما سه روز بعد از اتمام پریود دچار علائم بشین.
                                                      چون احتمالا هنوز تخمک‌گذاری اتفاق نیفتاده مگر اینکه به دلیلی دچار اختلال تعادل هورمونی شده باشین که یه دلیلش میتونه بارداری باشه.
                                                      در صورتی که پریود اخیر با همیشه تفاوت داشته این امکان وجود داره که خونریزی شما پریود نبوده باشه و خونریزی ناشی از لانه گزینی جنین باشه و شما در ماه قبل باردار شده باشین.
                                                      بهتره که تست بارداری بدین.

                                                     2. سلام خسته نباشید من این ماه شیش روز پریودیم عقب افتاد بعد شیش روز پریود شدم دوره هام پنج روزس ولی ایندفعه سه روزه قطع شد یهو و روز پنج پریودیم نزدیکی داشتم بعدازون سینه هام درد گرفت الان یه هفته میگذره نوک سینه هام ورم کرده و رنگش کمی تیره تر شده کمر درد هم دارم ویکمی دل درد مث درد پریودی میشه راهنماییم کنین احتمال داره باردار باشم یامشکل دیگه ای دارم؟

                                                       1. سلام پرستوی عزیز
                                                        ممنون از شما
                                                        این امکان وجود داره که خونریزی شما پریود نبوده باشه و خونریزی ناشی از لانه گزینی جنین باشه و شما در ماه قبل باردار شده باشین.
                                                        بهتره که تست بارداری بدین.

                                                        • باسلام وخسته نباشید ببخشید من ماه قبل برای اولین بار پریودیم ۵روز عقب انداختم بعد پریودشدم تاسه روز مث همیشه الان بیستم پریودی هستم دوروزه لکه بینی دارم یک روز هم خونریزی بعد قطع شد دلیلش چیه برای بارداری هم اقدام کردم بنظرتون لانه گزینیه یا مشکلی دیگه آیی دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

                                                          1. سلام به شما
                                                           خیلی ممنون
                                                           ممکنه که به علت بارداری باشه. حتی تاخیر پریود قبلی هم میتونه به دلیل بارداری باشه.
                                                           بهتره آزمایش بارداری انجام بدین.

                                                            1. سلام از علایم بارداری سفت شدن سینه و حساس بودن نوکش اگر نداشته باشیم در دوره ای ک پریود عقب افتاده و تست مثبت‌ شده ایا از علایم ضروری هست
                                                             اگر این علامت رو نداشته باشیم نشونه بدیه ؟

                                                              1. سلام به شما
                                                               از روی علائم فیزیکی نمیشه درمورد بارداری افراد نظر قطعی صادر کرد. تنها راه قابل اعتماد، انجام آزمایش Bhcg هست.

                                                           • سلام خسته نباشید ببخشید من طول قاعدگیم ۲۸ روزه هست ولی دودفعه هست که به هم ریخته ویه بار زودتر و یه بار دیرتر شدم و الان تست تخمک گرفتم یه بارش کامل مثبت شد ولی اقدامی نکردم قبل و بعد از اون هم علائم تخمک گذاری رو داشتم و تقریبا۳روز بعد از مثبت شدن تست اقدام به بارداری کردم که دیگه علائمی از تخمک گذاری نبود آیا امکان داره باردار بشم ؟

                                                             1. سلام افسانه‌ی عزیز
                                                              ممنون از شما
                                                              اقدام از یک هفته قبل تا یک هفته بعد از تاریخ احتمالی تخمک گذاری، احتمال بارداری رو افزایش میده.

                                                             2. سلام
                                                              چند ماه اقدام کردم برای بچه دارشدن … این ماه علایم بارداری رو دارم مثل ماه های قبل ولی بیشتر تست های خانگی هم انجام دادم بنظرم مثبت بوده … ولی امروز لکه بینی داشتم تقریبا قهوه ای بود وبعداز لکه یه آب شفاف بود زیر شکمم درد میکنه اول سمت چپ بود ولی الان سمت راسته … بنظرتون علایم پریودی یا بارداری؟؟؟؟

                                                               1. سلام به شما
                                                                اگر اقدام به بارداری داشتین و پریودتون تاخیر داشته و تست بارداریتون هم مثبت شده احتمال زیاد باردار هستین.
                                                                با انجام آزمایش خون بارداری می‌تونین مطمئن بشین که باردا هستین یا خیر. باید به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                 1. سلام خانم دکتر من باکره هستم ۲روز پیش بانامزدم رابطه بدون خدول داشتم نمیدونم مایع وارد بدنم شده یا نه از طرفی هم پریود هام همیشه نامنظم هست مثلا۱۸روز قبل پریود شده بودم امروزهم شدم البته فقط درحد لکه هست ایا احتمال بارداری وجود داره؟

                                                                   1. سلام به شما
                                                                    در صورتی که مایع منی وارد واژن نشده باشه امکان بارداری نیست.
                                                                    برای نامنظمی پریودها و درمانش باید به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                    • باسلام من ۱۴تیرپریودشدم و۲۸تیرهم شوهرم ازمسافرت اومده بودومن از۲۸شبی قرص ال دی مصرف کردم وخواستم پریودیم روعقب بندازم و۱۷مردادهم رابطه محافظت نشده داشتم و۲۲مردادهم فقط یک روز لکه بینی داشتم وبعدازاون هرچه بیبی زدم منفی شده تاالان که ۲۵شهریوره پریودنشدم بنظرتدن اگه باردارباشم چندهفتمه؟واینکه امکان باردی هست

                                                                      1. سلام به شما
                                                                       براساس علایم نمی‌شه در مورد بارداری و یا سن جنین اظهار نظر کرد. باید حتما آزمایش bhcg و سونوگرافی انجام بشه.

                                                                   2. سلام خسته نباشین من پریودم عقب افتاده یه هفته و علایم خاصی ندارم فقط سرگیجه یا کمردردچون میام سرکار امکانش هست باردارباشم جلوگیری طبیعی دارم؟

                                                                     1. سلام مریم عزیز
                                                                      ممنون از شما
                                                                      جلوگیری طبیعی روش مناسبی برای پیشگیری از بارداری نیست و امکان بارداری زیاده.
                                                                      اوایل بارداری ممکنه علائم واضحی وجود نداشته باشه.
                                                                      موقع تاخیر غیرطبیعی پریود، ابتدا باید احتمال بارداری با کمک آزمایش رد بشه.

                                                                     2. سلام.من تنبلی تخمدان دارم. ماه دوم است که داروهای محرک استفاده میکنم. ۵ روز مونده به موعدم. خیلی زیاد دمای بدنم بالا رفته و احساس گرگرفتگی دارم در صورتیکه قبلا اصلا احساس گرگرفتگی نداشتم.گاهی مواقع هم شکم و کمرم انقباض داره. امکان داره باردار باشم؟

                                                                       1. سلام به شما
                                                                        شرایط شما ممکنه به دلیل تغییرات هورمونی قبل از پریود، تغییرات هورمونی ناشی از بارداری و یا تحریک بیش از حد تخمدان‌ها در اثر داروهای محرک باشه.
                                                                        در صورت تاخیر پریود تست بارداری انجام بدین و در صورت درد غیرطبیعی شکم و افزایش علائم به متخصصتون مراجعه کنین.
                                                                        اگه درد شدید شکم و تهوع و استفراغ مداوم، کاهش ادرار، تنگی نفس یا درد در پاها دارین هم باید به بیمارستان مراجعه کنین.

                                                                         1. سلام. من چهار روز از موعدم گذشت پریود نشدم. تست هم استفاده کردم منفی بود. با وجود اینکه داروی محرک مصرف کردم اگر حامله نشدم پس چرا پریود نشدم؟ چون قبلا با مصرف داروی محرک، بارداری که صورت نمیگرفت سر موعد ۲۸ روزه پریود میشدم.به نظرتون علت پریود نشدنم چیه؟ خیلی هم درد پریود دارم.

                                                                           1. سلام به شما
                                                                            چهار روز تاخیر قابل ملاحظه‌ای در سیکل قاعدگی نیست چون عوامل متعددی بر اون تاثیر می‌ذارن.
                                                                            بهترین کار معاینه و مشورت با متخصص زنان هست.

                                                                         2. سلام و خسته نباشید ‌‌من اقدام به بارداری دارم و یک روز بعد از پریودم اقدام داشتم تا الان که دوروز از زمان اوج تخمک گذاریم میگذره تقریبا دو سه روزه که احساس سوزن شدن سینه دارم.بعضی اوقات زیر دلم درد میکنه و به شدت خستم.چن روز پیش هم چنتا لک کمرنگ قهوه ای دیدم.آیا باردارم؟یا تا موعد پریودم صبر کنم.؟.

                                                                           1. سلام به شما
                                                                            برای انجام تست کمی زوده و ممکنه نتیجه با خطا همراه باشه، باید تا موعد پریود صبر کنین.

                                                                           2. سلام من این ماه لتروزول استفاده کردم،روز ۱۵ پریودی پزشک سونو واژینال انجام دادو گفت فردا ینی ۱۶ پریودی تخمک گذاری داری،امروز۲۹ پرودی هستم بیشتر از یک هفتس خیلی کمر درد وسینه درد دارم،ولی امروز تستم منفی شد ولی هنوز پریود نشدم ممکنه باردار باشم؟

                                                                             1. سلام به شما
                                                                              تست‌های خونگی ممکنه زمانی که سطح هورمون خیلی بالا نیست به‌صورت کاذب منفی بشن.
                                                                              بهتره هفته‌ی بعد مجدد تست خونگی و یا آزمایش خون انجام بدین.

                                                                             2. سلام من نزدیک دو ماه مهاجرت کردم ماه اول سر تایم پریود شدم اما ماه دووم روز ۱۸ دوره به مدت ۴ روز لکه بینی قهوهای خیلی کم در حد یه قطره داشتم بعد تموم شد اما سر تایم پریود نشدم الان ۱۱ روز از تاریخم گذشته پریود نشدم چندین بار در فواصل مختلف بیبی استفاده کردم منفی بوده علایم بارداری هم ندارم با توجه به اینکه رابطه محافظت شده داشتم ، علت چی میتونه باشه ؟ خیلی نگرانم تا به حال سابقه تاخیر نداشتم .

                                                                               1. سلام توکای عزیز
                                                                                تغییرات بزرگ و استرس‌زا در روند زندگی می‌تونن باعث اختلالات موقت در چرخه‌های هورمونی و قاعدگی بشن.
                                                                                در صورت تکرار مکرر اختلالات (در حداقل سه سیکل قاعدگی) نیاز به بررسی توسط متخصص زنان هست.
                                                                                البته اگه احتمال بارداری میدین بهتره مجدد بیبی چک استفاده کنین.

                                                                               2. سلام من سینه ام سفت شده حدو یک هفته ست . قبلش حالت تهوع بدون استفراغ داشتم
                                                                                ولی تقریبا یک سال من پریودم بخاطر استرس قطع شده و امروز متوجه شدم که از سینه شیر میاد آیا احتمال داره باردار شده باشم
                                                                                لطفا جواب بدید

                                                                                 1. سلام مهلای عزیز
                                                                                  اگه رابطه‌ی بدون محافظت داشتین بله امکان بارداری هست.
                                                                                  عدم وجود پریود به معنی عدم تخمک گذاری نیست.

                                                                                 2. سلام من الا شش روزه ک پریودیم تموم شده و رابطه داشتم اما دخول نبوده یعنی فقط روی مهبل ریخته ک سریع پاک کردم الان دوروزه ترشح قهوه ایی و لخته های قهوه ایی میبینم دل درد دارم یکمی هم حالت تهوع میتونه علاعم ممکنه اگ علائم بارداری باشه ؟

                                                                                  • سلام من ۳هفتس اقدام ب بارداری کردم و کمی سینه هام حساس شدن و۸روز مونده به زمان پریودیم الان میتونم تست بارداری بدم؟
                                                                                   ینی میخام هرچه زودتر جواب بگیرم

                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                     اگه سه هفته قبل لقاح صورت گرفته باشه و موجب بارداری شده باشه، داخل آزمایش نشون میده.
                                                                                     درصورتی‌که جواب منفی بود و همچنان شک به بارداری بود یا زمان قاعدگی عقب افتاد، مجددا دو هفته بعد تست تکرار بشه.

                                                                                    2. سلام
                                                                                     من دوبار تست بارداری (ازمایش خون) دادم منفی بود
                                                                                     دفه اول یک هفته بعداز رابطه و دفه دوم حدودا سه هفته بعد
                                                                                     با اینکه دوره پریودی حدودا ی هفته عقب افتاده بازم احتمال بارداری هست

                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                       اگر مجددا رابطه‌ی محافظت نشده نداشتین و آزمایش خون بعد از حداقل ده روز از لقاح منفی شده باشه، احتمال بارداری نیست.

                                                                                      2. سلام
                                                                                       من روز پنجم پریود شدنم که پاک شدم با همسرم دخول عمیق داشتم هرشب و الان حدودا یه هفته ای میشه… سر دلم، زیر شکمم سمت چپ و کمرمم درد میکنن، دهنمم مزه فلز میده، امکان داره الان باردار باشم؟؟ میتونم بی بی چک استفاده کنم؟.

                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                         برای شروع علائم بارداری کمی زوده و برای بررسی با بی بی چک نیازه که دو هفته از لقاح گذشته باشه.

                                                                                        2. سلام من چند روز پیش با همسرم که همان روز پریودیش تموم شده بود رابطه داشتم و به احساس خودمان هیچ اسپرمی داخل واژنش خالی نشد و امروز بعد ۴ روز باز هم پریود شده و مهم تر اینکه قبل اینکه پریودی دومش شروع بشه داخل واژنش یک لکه قهوه ای رنگ دیده شده و کل بدنش هم حساسیت پیدا کرده و جوش زده آیا امکان بارداری هستش ؟

                                                                                         اگه امکان بارداری هستش چه قرص هایی رو بخوره که دیگه رشد بارداری ادامه نداشته باشه ؟

                                                                                          1. سلام محسن عزیز
                                                                                           مشاهده لکه قهوه‌ای در واژن ارتباطی به پریود نداره. دیدن داخل واژن نیاز به اسپکولوم داره.
                                                                                           جوش معمولا به خاطر تغییرات هورمونی هست.
                                                                                           در مورد امکان بارداری نمیشه گفت احتمال بارداری هست یا نیست. با آزمایش Bhcg میشه از باردار بودن یا نبودن مطمئن شد. معمولا ۴۸ ساعت بعد از رابطه میشه آزمایش بتا رو انجام داد.
                                                                                           دوباره پریود شدن میتونه به دلیل لکه‌بینی یا اختلالات هورمونی باشه. همسر شما حتما باید توسط متخصص زنان معاینه بشن.
                                                                                           در مورد سوال آخر باید بگیم که قرصی نیست که رشد جنین رو متوقف کنه.
                                                                                           اگه به مشاوره بیشتری نیاز دارین می‌تونین با پزشکان هومکا مشورت کنین.
                                                                                           حتما به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                          2. سلام
                                                                                           من چن شب پیش رابطه داشتم برا بارداری بعد از صبح اون روز که بلند شدم از خواب کمر درد و دل درد شدید داشتم نزدیکای ظهر دور نافمم درد گرفت آیا باردار شدم؟؟

                                                                                            1. سلام زهرای عزیز
                                                                                             الزاما کمردرد و دل‌درد ارتباطی به بارداری نداره و تشخیص بارداری حداقل ۴۸ ساعت بعد از رابطه با تست Bhcg سنجیده میشه.
                                                                                             این دردها می‌تونن ناشی از خود رابطه‌ی جنسی باشن.

                                                                                            2. سلام خسته نباشید
                                                                                             خواهش میکنم ازتون کمکم کنید لطفاً
                                                                                             من ۱۹ سالم هستش
                                                                                             تاریخ همیشگی پریودیم ۲۵ ام هر ماه هستش
                                                                                             و پریودی منظمی دارم همیشه
                                                                                             رابطه ۱۸ ام خرداد بود و من پنج روز بعدش یعنی ۲۳ام و دو روز زود تر از حالت عادی پریود شدم و هی قطع و وصل میشد.
                                                                                             و چند بار بی بی چک زدم منفی شد
                                                                                             و بعد از پایان پریودی سونو گرافی دادم و گفتن ک تنبلی تخمدان هم دارم.
                                                                                             و منتظر بودم تا تیر ماه هم پریود بشم که دقیقاً ۲۳ تیر ماه هم پریود شدم اول با خونریزی کم و بعد زیاد شد و یه روتین کاملا عادی ک هفت روز طول کشید مثل ماه های قبل.
                                                                                             و هیچ تاخیری توی پریودی نداشتم.
                                                                                             ولی خیلی نگرانم که باردار باشم. الان دو روزه نوک سینه هام وقتی دست میزنم درد میکنن فکر کنم از استرس زیادی باشه. خواهش میکنم کمکم کنید

                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                               اگه اولین بار بوده که رابطه جنسی داشتین طبیعیه که سیکل قاعدگی بهم بخوره
                                                                                               اگرنه ممکنه اختلال هورمونی به دنبال کیست و رابطه جنسی باشه.
                                                                                               راه بررسی قطعی بارداری آزمایش Bhcg هست.
                                                                                               اگر منفی باشه یعنی باردار نیستین.
                                                                                               برای بررسی نامنظمی سیکل قاعدگی به متخصص زنان مراجعه کنین.
                                                                                               می‌تونین با هومکا آژمایش بتا رو تو خونه انجام بدین. برای ثبت درخواست به لینک زیر مراجعه کنین یا با شماره‌ی ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرین تا همکاران ما کمکتون کنن.
                                                                                               https://www.homeca.ir/articles/bhcg-titer-test/

                                                                                                1. سلام به شما وقتتون بخیر. من تاخیری توی پریودی نداشتم اصلا. بی نظمی پریودی هم نداشتم توی این دوماه
                                                                                                 ولی کلا میخواستم ببینم با وجود پریودی باز هم باردار هستم یا ن؟

                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                   با توجه به احتمال لکه‌بینی همزمان با بارداری نمی‌تونیم در مورد این موضوع اظهار نظر قطعی کنیم.
                                                                                                   تنها راه سنجش قطعی آزمایش Bhcg هست که با نسخه پزشک انجام میشه.

                                                                                                2. با سلام و خسته نباشید، بنده ۱۱ روز هست که از زمان پریودی ام گذشته، اکثر علایم بارداری رو هم دارم. روز ۹اُم آزمایش خون بارداری دادم و HCG=5/6 نشان داد و دکتر گفت که ۱۰روز دیگر دوباره اقدام به آزمایش خون بارداری کن. آیا احتمال بارداری وجود دارد؟

                                                                                                  1. سلام هلمای عزیز
                                                                                                   همونطور که پزشکتون گفتن آزمایش باید تکرار و سیر افزایشی Bhcg بررسی بشه.
                                                                                                   بر اساس این مقدار گزارش‌شده یا علائم بالینی نمیشه نتیجه گرفت.

                                                                                                  2. سلام
                                                                                                   من چند روز میشه حالت تهوع بدون استفراغ دارم سردرد و دل درد دارم ولی از زمان پریودم هنوز ده روز مونده بنظر تون حاملم؟

                                                                                                    1. اگه به باردار بودن شک دارین باید آزمایش خون انجام بدین.
                                                                                                     صرفا با علائم نمیشه حاملگی رو تشخیص داد.

                                                                                                    2. خسته نباشید
                                                                                                     من اقدام ب بارداری کردم
                                                                                                     هفته بعد آخر هفته لک دیدم
                                                                                                     با فاصله دو روز س بار این اتفاق افتاد
                                                                                                     بی بی چک‌زدم منفی شد
                                                                                                     ب نظرتون باردار هستم؟؟؟

                                                                                                      1. ممنون از شما
                                                                                                       اگر از زمان اقدام به بارداری حداقل ده روز گذشته آزمایش خون بارداری انجام بدین و یا بی‌بی چک رو (در صورت تاخیر پریود بعدی) مجددا تکرار کنین.

                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                        داروها بر اساس میزان خطر و مطالعاتی که در این مورد روی اونا انجام شده به دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی میشن.
                                                                                                        در کل معمولا داروها در ابتدای بارداری (سه‌ماهه‌ی اول) بیشتر احتمال ایجاد اختلالات جنینی رو دارن (تعدادی از داروها در انتهای بارداری بیشتر خطر ایجاد عوارض دارن).
                                                                                                        بنابراین بهتره با مشورت پزشک مصرف بشن تا سود و زیان سنجیده بشه.
                                                                                                        دو داروی ذکر شده جزو داروهای با منع مصرف مطلق نیستن ولی نباید سرخود مصرف بشن‌.

                                                                                                       2. سلام من حدود سه ماه پریود نمیشم آزمایش خون دادم جواب منفی بود که پزشک گفت باردار نیستم بعد ۱۵ این ماه با همسرم نزدیکی داشتم و بعد از اون حدود شش بار که با هم نزدیکی کردیم دوباره این عمل انجام شد من با بی بی چک بعد از یک هفته تست بارداری گرفتم منفی بود میخواستم ببینم امکان داره بی بی چک اشتباه کنه یا نه و یا اینکه من چه زمانی باید تست بارداری رو انجام بدم ممنون از شما

                                                                                                         1. سلام سارای عزیز
                                                                                                          بی بی چک روش قابل اعتمادی برای بررسی بارداری نیست و حتما باید آزمایش Bhcg خونی مجدد انجام بشه.

                                                                                                         2. سلام من طبق تقویم بارداریم دوازدهم یا سیزدهم همین برج مرداد ماه روز تخمک گذاریم بوده. که اقدام به بارداری کردیم. و طبق تقویم پریودی باید بیست هفتم مرداد پریود میشدم. الان بیست و نهم هست و من پریود نشدم و علائم قبل پریودیم هم ندارم. یه دل درد های کمی هم پایین تر از ناف دارم که مثل درد درد های پریودیم نیست.
                                                                                                          بیبی چک گذاشتم مثبت نشد . الان میتونم ازمایش بتا بدم ؟. پونزده شونزده روز گذشته از تخمک گذاریم
                                                                                                          میتونم تا چند روز دیگه صبر کنم اما چون بار اولمه اقدام به بارداری کردم میخوام زودتر جوابشو ببینم و خیلی مشتاقم.
                                                                                                          و یه سوال دیگه
                                                                                                          نوشتین ۱۰ روز بعد اقدام به بارداری میشه ازمایش داد
                                                                                                          منظورتون ۱۰ روز بعد لقاح هست یا ۱۰ روز بعد لانه گزینی؟

                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                            منظور از زمان آزمایش ۱۰ روز بعد از لقاحه.
                                                                                                            در صورت تاخیر پریود میشه هم بیبی چک انجام داد و هم آزمایش خون، ولی در مورد بیبی چک امکان منفی شدن در اوایل بارداری هست و در صورت شک نیاز به تکرار با فاصله یک هفته داره.
                                                                                                            آزمایش خون معمولا دقیقه و بهتر آزمایش خون بدین.

                                                                                                           2. سلام
                                                                                                            من در زمان تخمک گذرای اقدام به بارداری کردم و بعد از آن دلدرد شدید دارم،و ۱۲ روز بعد سه روز قبل از تاریخ پریودی ام خونریزی گرفتم، آیا این خونریزی لانه گزینی است یا پریود؟

                                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                                              به راحتی و بدون معاینه و سونوگرافی یا آزمایش Bhcg بارداری، نمیشه این سوال رو پاسخ داد.
                                                                                                              حتما این آزمایش رو انجام بدین تا از صحت بارداری مطمئن باشین.

                                                                                                              • سلام من شش روزه که پریودم عقب افتاده برخی ازعلائم بارداری رودارم وتودوران مجردیم یه کیست کوچک داشتم الا شک دارم به بارداریم واینکه هیچ اقدامی به بارداری نکردم وبااستفاده ازوسایل پیشگیری ارتباط داشتیم.اگر بیبی چک بزنم امکان بارداری هست

                                                                                                                1. سلام نرگس عزیز
                                                                                                                 بی بی چک روش قابل اعتمادی برای بارداری نیست.
                                                                                                                 حتما در موعد بعدی قاعدگی ازمایش Bhcg بدین.

                                                                                                               • سلام .خواهش میکنم جوابم رو بدید خیلی استرس دارم .من نوزده مرداد رابطه داشتم کنترل شده بود و پنج مرداد هم پریودم تموم شد.بیست و چهارم باید پریود میشدم اما هنوز نشدم دیروز بی بی چک زدم منفی بود اما بازم پریود نمیشم …ترشحات سفید رنگی هم دارم .ممکنه باردار باشم؟؟؟

                                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                                  بی بی چک قابل اعتماد نیست و باید حتما آزمایش Bhcg بدین.
                                                                                                                  با توجه به رابطه جنسی در پنجره باروری، باید حتما بارداری با آزمایش تایید یا رد بشه.

                                                                                                                 2. سلام وقتتون بخیر
                                                                                                                  من همیشه پریودهای منظم و‌هفت روزه با درد شدید داشتم
                                                                                                                  این ماه دقیقا روزیکه باید پریود میشدم شکم درد کمتر از همیشه بود و ترشحات قهوه ای رنگ در حد لکه شروع شد و ۲۴ ساعت طول کشید بعد از اون ۲۴ ساعت هم ترشحات کمی بیشتر شدن ولی همونطور قهوه ای رنگ بودن و بعد کلا قطع شد
                                                                                                                  فرداش بی بی چک گذاشتم منفی نشان داد،روز بعد درد شدید شکم و لگن شروع شد به پزشک زنان مراجعه کردم با سونوگرافی داخل رحم گفتن کیست داخل رحم بوده که پاره شده و بارداری درکار نیست،حالا دو روزه از اون روز میگذره ولی اصلا دردهای شکم و لگن تمومی ندارن و گهگاهی لکه صورتی کم رنگ هم مشاهده میکنم
                                                                                                                  گیج شدم نمیدونم چیکار کنم?

                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                    علاوه بر سونوگرافی مجدد باید حتما ازمایش Bhcg بدین.
                                                                                                                    با جواب این‌ها مجدد به پزشک زنان مراجعه کنین تا در صورت نبود مشکل پاتولوژیک داروی تسکین درد تجویز کنن.

                                                                                                                     1. سلام خسته نباشید.من میخواستم اقدام بارداری کنم‌.سونو دادم. گفتن فولیکولهات ضعیف هستن زیر ۱۲
                                                                                                                      و پولیپ رحم دارم. یک یک سانت.و یک نیم سانت. دکتر گفت. بیا و عمل کن پولیپ هاتو دربیار . کورتاژ کن. من ترسیدم و عمل نکردم. و این ماه رابطه بدون جلوگیری داشتم. و سونو ک دادم یک فولیکول ۱۹داشتم. بنظر شما بارداری با پولیپ خطر داره؟؟اگر باردار بشم امکان سقط هست؟!

                                                                                                                       1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                        سنجش میزان خطر یا امکان بارداری، صرفا از عهده پزشکی بر میاد که شمارو معاینه کرده و در جریان جزییات ارزشیابی شما باشه. وقتی پزشک متخصص شرایط بارداری و بهترین گزینه موجود رو به شما گفته، باید به ایشون اعتماد می‌کردین. برای بارداری حتما باید تحت نظر و تایید متخصص زنان باشین.

                                                                                                                     2. سلام آیا شروع علائم بارداری حدود۵روزبعد از نزدیکی امکان داره؟
                                                                                                                      چون یه درد خفیف در ناحیه کمر و پا درد گرفتم میخوام بدونم آیا میتونه نشانه بارداری باشه یاخیر

                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                        بر این اساس نمیشه نتیجه گیری کرد. الزاما باید آزمایش Bhcg بدین.
                                                                                                                        اون هم در تایم پریود بعدیتون تا قطعی باشه.
                                                                                                                        بر اساس علاوم درمورد بارداری فرد تصمیم نمیگیرن.

                                                                                                                       2. سلام من الان بعد از رابطه …یک‌هفته بعد سینه هام درد داره وحشتناک که حتی نمیتونم به سر سینه هام درست بزنم…دلدرد و لگن درد دارم..سرگیجه و‌نافم هم درد میکنه……اعصابم ضعیف شده……مشگل من چی هست….

                                                                                                                        • سلام وقت بخیر
                                                                                                                         من یه سوال داشتم، من دوسه روزی به تاریخ پریودم مونده، و رابطه جنسی داشتم،جلوگیری طبیعی داشتم،اما یه نصف روز بعد از رابطه خونریزی بصورت چند لکه بزرگ قرمز دارم،نمی دونم پریودم شروع شده یا نکنه خونریزی نشان بارداری باشه؟!در ضمن به دلایلی پیش پزشک نمیتونم برم،توروخدا راهنماییم کنین…

                                                                                                                          1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                           تنها راه اطمینان از بارداری انجام آزمایش Bhcg هست. این آزمایش در هرجا به راحتی قابل انجام هست. مثبت بودن این آزمایش نشان‌دهنده بارداری خواهد بود.

                                                                                                                            1. سلام.من اصن دخول نداشتم ولباس تنم بوده و فقط پیشاب روی سینم ریختن که بلافاصله شستم.فرداش پریود شدم.مشکلی که نیست؟امکان بارداری یاچیزی؟
                                                                                                                             قرص هم نخوردم،لازمه ک بخورم ؟

                                                                                                                           • سلام من یه هفته از رابطه میگذره منی داخل نریخته ولی الان پاهام درد میکنه گاهی دلم درد میکنه احساس خستگی میکنم ممکن باردار باشم؟ بی بی چک چند روز بعد از رابطه نشون میده ؟

                                                                                                                             1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                              تنها راه اطمینان از بارداری، انجام آزمایش bhcg هست. براساس علایم و حتی تاخیر قاعدگی نمی‌شه اظهارنظر کرد. بی‌بی چک قابل اعتماد نیست.

                                                                                                                             2. سلام وقتتون بخیر من من ۲۶ازدپاج کردم از اولم هیچ نزدیکی محافظت شده نداشتم بجز یک بار همشه پریود میشدم یکی یا دو روز نهایتش سه روز جلو عقب میفتاد ولی بعد ازدواجم باید ۱۵برج پنج پریود میشدم ۱۱پریود شدم پنج روز زودتر این برجم ۶پریود شدم دقیقا پریود اولم ۵روز زودتر پریود دومم پنج روز زودتر کمر دردهم دارم زیرشکمم در میکنه تکرار ادرار هم دارم سردرد بی حالی هم دارم همش دلم میخواد بخوابم ممنون میشم راهنماییم کنیم

                                                                                                                               1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                                این مواردی که ذکر شده، الزاما نشان‌دهنده مشکل نیست. صرفا اگر از درد شدید در قاعدگی و بی‌حالی شکایت دارین، باید ضمن انجام چکاپ‌های آزمایشگاهی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                               2. سلام
                                                                                                                                وقت بخیر
                                                                                                                                معذرت میخوام من ۱۸ سالمه و باکره هستم
                                                                                                                                مرداد ماه با نامزدم رابطه داشتم و دعوای انجام نشده و باید تا اواخر مرداد پریود میشدم اما هنوز پریود نشدم
                                                                                                                                ۹ ام شهریور آزمایش خون دادم و منفی بود و ۲۰ ام شهریور هم آزمایش خون دادم و منفی بود
                                                                                                                                الان دل درد و کمر درد شدیدی دارم
                                                                                                                                میخواستم ببینم آیا احتمال بارداری هست؟

                                                                                                                                 1. سلام زهرای عزیز
                                                                                                                                  صرفا بر اساس علائم نمی‌شه در مورد بارداری اظهار نظر کرد. ضمن تکرار آزمایش bhcg، لطفا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                 2. سلام من ۱۴ ماهه پیش زایمان کردم هموزهم پریود نشدم الان درد زیر دل میزنه به کمرم ومیزنه به ران پام باردارم نیستم علتش چی میتونه باشه چیکارکنم که پریود بشمتشکر

                                                                                                                                   1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                                    علایم و درد ها نشان از شروع سیکل‌ها داره، لازمه که توسط متخصص زنان معاینه بشین تا در صورت لزوم مداخله انجام بشه.

                                                                                                                                   2. سلام خسته نباشید ببخشید اگه در طول یک ماه اول برای اقدام به بارداری آیا امکان حالت های مثل درد پریودی یا عوامل پریودی امکانش هست که رخ بده ؟

                                                                                                                                    دکمه بازگشت به بالا