علائم بارداری در هفته‌ اول

بارداریزنان و زایمان

آیا می‌دانید که چگونه می‌توانیم شروع بارداری را تشخیص دهیم؟ متخصصین چگونه اینکار را انجام می‌دهند؟ علائم اولیه بارداری چیست؟ علائم حاملگی خارج از رحم چیست؟ تفاوت علائم پریود و بارداری چیست و در نهایت علائم بارداری از کی شروع می‌شود؟

تمام این سوالات در ذهن بانوانی که علائم کوچکی از بارداری را در خود می‌بینند و یا قصد باردار شدن دارند شکل می‌گیرد. اگر مشکوک به بارداری باشید، اولین کاری که می‌کنید چیست؟ به پزشک یا خانه بهداشت نزدیک محل سکونت مراجعه می‌کنید؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با مقاله‎ای دیگر از مجله هومکا همراه باشید.

علائم بارداری در هفته‌های اول

هفته اول بارداری دقیقاً چه زمانی است؟

در هفته اول بارداری احتمالاً شما هیچ تغییری را احساس نمی‌کنید، چراکه در حال سپری کردن روزهای پریود هستید و تصور نمی‌کنید که باردار باشید. حتی الگوی پریود نیز تغییری نمی‌کند و مانند ماه‌های قبل انجام می‌گیرد. فقط تنها تفاوتش این است که شما آخرین پریود تا ۹ ماه دیگر را پشت سر می‌گذارید.

با وجود اینکه در ظاهر چیزی احساس نمی‌کنید یا نمی‌بینید، اما در رحم و بدن شما تغییرات بزرگی درحال رخ دادن است و مجموع این تغییرات را شروع بارداری می‌گویند. از اواخر این هفته باید خود را کم کم آماده تجربه تغییرات بزرگ نمایید.

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟

لقاح زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک از تخمدان آزاد شده باشد. پس از انجام رابطه جنسی اسپرم در صورت رسیدن به تخمک، تخمک را بارور می‌کند. باروری تخمک حدوداً ۱۴ روز پس از شروع فرآیند قاعدگی اتفاق می‌افتد.

طبق بررسی‌های متخصصین لانه گزینی تخمک حدوداً ۶ تا ۷ روز پس از لقاح شروع می‌شود. در این زمان تخمک بارور است و به لایه داخلی رحم می‌چسبد. با چسبیدن تخمک به دیوار رحم امکان دارد که عروقی خونی دیواره رحم بشکنند و زن خونریزی خفیف و گرفتگی در رحم را احساس کند. به‌طورکلی علائم بارداری از هفته اول بعد از آخرین زمان قاعدگی خود را نشان می‌دهند.

شروع درد لگنی، گرفتگی خفیف و لکه بینی یک تا چند روزه از علائم اولیه آن به‌شمار می‌رود. در ادامه علائم اولیه بارداری را شرح می‌دهیم تا بتوانید تفاوتشان با علائم پریود را از هم تمیز دهید. دقت کنید این دو علامت مرتبط با هفته اول پس از لقاح است.

هفته اول بارداری چه زمانی است؟

در حقیقت هفته اول بارداری را نمی‌توان به‌طور یقین تشخیص داد و تعیین کرد. به‌طور معمول متخصصین پزشکی زنان هفته نخست بارداری را از نخستین روز آخرین قاعدگی یک زن مشخص می‌کنند. خوب است بدانید  در این مرحله زن واقعاً باردار نیست، شمارش هفته اول از آخرین دوره پریود برای این است که بتوانند تاریخ تخمینی بارداری را بدست بیاورند.

در ادامه به علائم اولیه بارداری اشاره می‌کنیم، یعنی زمانی که واقعا لقاح انجام گرفته و هفت روز از لقاح گذشته است. این هفته پس از هفته اول آخرین پریود در واقع نخستین هفته بارداری مادر بشمار می‌رود. اما اگر بخواهیم اولین و شایع‌ترین علامت بارداری را به شما بگوییم، عقب افتادن قاعدگی است.

علائم بارداری در هفته‌های اول

علائم بارداری در روزهای اول چیست؟

شایع‌ترین علائم بارداری در هفته‌های اول عبارت‌اند از:

 • حالت تهوع با یا بدون استفراغ
 • تغییرات سینه شامل حساسیت، تورم و یا سوزن سوزن شدن یا مشاهده سیاهرگ‌های آبی قابل توجه
 • سردرد ناگهانی
 • گر گرفتگی یا افزایش دمای نرمال بدن
 • تکرر ادرار
 • نفخ در شکم یا افزایش گاز معده
 • احساس گرفتگی خفیف در لگن
 • احساس خستگی و کسالت بدون فعالیت بدنی قابل توجه
 • گرفتگی لگن بدون خونریزی و لکه بینی
 • هوش غذایی یا بیزاری از مواد غذایی بخصوص
 • تغییر خلقیات و کم شدن آستانه صبر
 • افزایش حس بویایی
 • احساس طعم فلز در دهان

خونریزی لانه گزینی چه ویژگی هایی دارد؟

خونریزی لانه گزینی تخمک بارور شده اولین نشانه شروع بارداری است. این خونریزی هیچ شباهتی به بارداری ندارد.خونریزی هفته نخست بارداری بسیار خفیف در حد نقطه‌ای خون یا کمی ترشح صورتی رنگ است. لکه بینی در این نوع خونریزی شاید چند ساعت به طول بیانجامد. در برخی از بانوان این لکه بینی تا چند روز ادامه پیدا می‌کند.

گرفتگی شکم، کمر و لگن

زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می‌چسبد امکان دارد که زن دچار گرفتگی خفیف شود. زن این گرفتگی را در شکم، ناحیه کمر و لگن احساس می‌کند. گرفتگی هفته نخست بارداری مانند یک احساس کشیدگی، گزگز یا سوزن سوزن شدن است. برخی از زنان تنها چند گرفتگی جزئی را تجربه خواهند کرد، در مقابل گروهی از مادران از طولانی بودن آن شکایت دارند.

دو علامتی که یاد کردیم جزو علائم لقاح تخمک و اسپرم و در نهایت چسبیدن تخمک بارور شده به دیوار رحم است. ولی در هفته اول علائم بارداری در هر زن می‌تواند متفاوت باشد. به‌صورت کلی شایع‌ترین علائم اولیه بارداری، عقب افتادن قاعدگی است.

دقت کنید که همه این علائم همیشه در اثر بارداری بروز نمی‌کنند و گاهی نیز بارداری اولیه یا هفته‌های اول بارداری علائم قابل توجهی ندارند. بهترین و قطعی‌نرین روش ممکن برای مطلع شدن از بارداری و یا عدم بارداری این است که تست بارداری انجام دهید. آزمایشات دوران بارداری را می‌توانید با استفاده از خدمات آزمایش در محل انجام دهید.

علائم بارداری در روزهای اول چیست؟

تفاوت علائم بارداری و پریود چیست؟

خونریزی

خونریزی پریود مداوم است و معمولاً لکه بینی ندارد اما خونریزی بارداری تنها محدود به لک‌های کوچک و ترشحات صورتی رنگ است.

تغییرات خلقی

پیش از پریود زن تحریک پذیر و بدخلق می‌شود و پس از پایان پریود این علائم از بین می‌روند. در بارداری تحریک پذیری کج خلقی تا بدنیا آمدن کودک کم و بیش ادامه خواهد داشت.

تهوع

تهوع صبحگاهی در قاعدگی چندان شایع نیست. در بارداری تهوع صبحگاهی یکی از روشن‌ترین علائم بارداری محسوب می‌شود.

بیزاری از غذا

پیش از شروع خونریزی پریود زنان تمایل به خوردن قندها و کربوهیدرات پیدا می‌کنند. در بارداری شما به برخی از غذاها خیلی علاقمند می‌شوید و از برخی غذاها بیزار خواهید شد.

رژیم غذایی مناسب برای هفته اول بارداری

رژیم غذایی هفته اول بارداری و به‌طور کلی ماه اول از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است مادر در رژیم غذایی خود مواد غذایی مفید را بگنجاند و به همان اندازه مواد غذایی مضر را حذف کند. مادر باید به اندازه کافی محصولات لبنی و منابع دیگر کلسیم، پروتئین، ویتامین D، اسید فولیک و چربی‌های سالم را مصرف کند.

برای رشد لوله عصبی جنین مادر باید غذاهای غنی از فولات همچون نخود، لوبیا، آووکادو، کلم بروکلی و اسفناج بخورد. مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B، ویتامین A، ویتامین K، ویتامین D و ویتامین E مانند تخم ماکیان میل کند. مصرف میوه‌ها و دانه‌های کامل را افزایش دهد چراکه حاوی فیبر، آهن، سلنیوم، فسفر، روی و منیزیم هستند، ضمناً به حد کافی از آجیل‌ها، غذاهای دریایی و گوشت قرمز نیز استفاده کند.

رژیم غذایی مناسب برای هفته اول بارداری

بهترین زمان برای انجام تست بارداری چه زمانی است؟

برنامه ریزی درست این است که زن دقیقاً پس از مشاهده عقب افتادن قاعدگی آزمایش بارداری دهد. تست بارداری ممکن است ۱۰ روز پس از رابطه جنسی، مثبت شود. اگر در ۱۰ روز نخست، بارداری در تست مشخص نشود نباید خیلی نگران باشید؛ چراکه به طور معمول حدوداً ۳ هفته طول می‌کشد تا این هورمون به قدر کافی در ادرار مشاهده شود تا آزمایش بارداری مثبت شود.

امروزه می‌توانید از تست‌های بارداری مقرون به‌صرفه‌تر و قابل اعتماد زیادتری استفاده کنید که بدون نسخه در دسترس هستند. با مشاهده علائم بارداری می‌توانید از تست‌های خانگی نیز استفاده کنید. این تست ها می‌توانند در عرض چند دقیقه نشان دهند که زن باردار است یا خیر.

تست‌های خانگی در ۹۹ درصد مواقع دقت کافی در تشخیص را دارند. برای اینکه به درست بودن نتیجه تست کمک کنید بهتر است تست بارداری را یک هفته بعد از عقب افتادن پریود انجام دهید. گاهی مادر پیش از یک هفته اول تست انجام می‌دهد و  پاسخ آن منفی اعلام می‌شود، با وجود اینکه زن باردار است.

روش دوم آزمایش خون است که سطح هورمون HCG را در خون مشخص می‌کند. آزمایش خون بارداری نسبت به آزمایش ادرار قدرت تشخیص چند روز زودتر را دارد. پاسخ آزمایش خون بارداری ۴۸ ساعت پس از تست به دستتان می‌رسد.

علائم بارداری در هفته‌های اول

هورمون گنادوتروپین در بارداری چیست؟

علائم بارداری به دلیل وجود هورمون اچ سی جی است. تست بارداری به پزشک  کمک می‌کند که میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) را مورد بررسی قرار دهد. این هورمون را می‌توان از طریق انجام نمونه گیری ادرار اندازه‌گیری کرد.

هورمون HCG تنها زمانی افزایش پیدا می‌کند که زن باردار باشد. با بارور شدن تخمک و رشد آن سلول‌هایی که تخمک را احاطه کرده و بعداً به جفت تبدیل می‌شوند، این هورمون را تولید می‌کنند.

حاملگی خارج رحمی به چه معناست؟

گاهی اوقات ممکن است علائم بارداری با حاملگی خارج از رحمی اشتباه گرفته شود. زمانی‌که تخمک بارور به یکی از لوله‌های رحمی می‌چسبد، اصطلاحاً به آن حاملگی خارج رحمی می‌گویند. خوب است بدانید که در دنیا از هر ۱۰۰۰ مورد بارداری، ۲۰ زن این شکل از بارداری را تجربه می‌کنند.

متاسفانه در حاملگی‌های خارج رحمی جنین شانس چندانی برای رشد و زنده ماندن ندارد. دلیل مرگ جنین در لوله فالوپ این است که داخل رحم رشد نمی‌کند، بنابراین دسترسی به منبع غنی خونی نخواهد داشت.

دلیل دوم مرگ جنین در حاملگی خارج رحمی این است که جنین مرتباً در حال رشد است، حال آنکه لوله فالوپ ظرفیت پشتیبانی از رشد جنین را ندارد. در مواردی نادر جز لوله فالوپ بارداری خارجی رحمی در نقاط دیگری از دستگاه تولید مثل رخ می‌دهد که درصد زنده ماندن جنین در این نقاط نیز بسیار ضعیف است. مثل تخمدان، حفره‌ی شکم و ورودی رحم.

حاملگی خارج رحمی چه عوارضی دارد؟

در بسیاری از مواردی حاملگی خارج رحمی لوله فالوپ پاره می‌شود. در این حالت مادر دچار خونریزی داخلی، شوک و درد‌های شدید خواهد شد. با پاره شدن لوله فالوپ مادر  باید سریعاً تحت عمل جراحی و انتقال خون قرار بگیرد. اگر در این شرایط قرار دارید، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به مراکز درمانی مراجعه کنید.

حاملگی خارج رحمی چه عوارضی دارد؟

در سایت Mayo Clinic در مورد علائم خطر بارداری خارج رحمی اینگونه می‌خوانید:

علائم اورژانسی حاملگی خارج رحمی می‌تواند موارد زیر باشد:

 • درد شدید لگن یا شکم همراه با خونریزی واژن
 • احساس سبکی شدید سر که می‌تواند با غش کردن نیز همراه باشد
 • احساس درد در ناحیه شانه

علائم بارداری خارج از رحم چیست؟

به‌صورت‌کلی علائم حاملگی خارج از رحم محدود به چند علامت می‌شود که حدوداً نیمی از بانوان با بارداری خارج رحمی همه این علائم را با هم تجربه نمی‌کنند:

 • خونریزی از واژن
 • درد لگنی
 • تاخیر دوره قاعدگی

سایر علائم حاملگی خارج رحمی عبارتند از:

 • انقباض لگنی
 • سرگیجه
 • احساس ضعف
 • احساس درد در گردن، مقعد و شانه
 • حساس شدن پستان
 • تهوع صبحگاهی
 • احساس درد در زیر شکم
 • شروع درد ناگهای و شدید زیر شکم
 • کمر درد

مراقبت‌های پزشکی هفته اول بارداری

به نظر بسیاری از بانوان این مراقبت‌ها امری غیرضروری تلقی می‌شود، اما آمارها نشان می‌دهند مادرانی که از پیش برای بارداری خود برنامه ریزی دقیقی دارند و تحت مراقبت‌های پزشکی اینکار را به سرانجام می‌رسانند دوران بارداری بهتری را سپری می‌کنند و نوزاد سلامت‌تری بدنیا می‌آورند. مراقبت‌های پزشکی مهمی که باید در هفته اول بارداری انجام دهید به قرار زیر است:

 • انتخاب یک پزشک مراقبت‌های بارداری حاذق
 • دریافت برنامه دقیق ویزیت‌های دوره بارداری و پیش از زایمان
 • مشاوره ژنتیک و پیگیری آن در صورت تجویز پزشک
 • جدیت در مصرف مکمل‌ها و مواد مغذی تحت نظر پزشک، جهت حفظ سلامت خود و جنین

مراقبت‌های پزشکی هفته اول بارداری

خود مراقبتی‌های هفته اول بارداری

خود مراقبتی‌های هفته اول بارداری بیشتر حول این محور می‌چرخد که شما باید خود را آماده رعایت نکات و انجام دستورالعمل‌هایی بارداری کنید. لازم است به خاطر بسپارید که رفتارهای ابتدایی شما پیش از بارداری نیز می‌تواند در ۹ ماهی که باید پشت سر بگذارید تاثیر داشته باشند، بنابراین با دقت به نکته‌هایی که پزشک عنوان می‌کند گوش دهید و عمل کنید.

نسبت به تغییر رژیم غذایی خود اقدام کنید و مواد غذایی مضر را کنار بگذارید. درمورد اینکه چگونه باید تا نه ماه آینده وزن خود را به عنوان یک مادر سلامت کنترل کنید با پزشک مشورت کنید. برنامه استراحت دقیقی تنظیم کنید. مراقبت‌های بهداشتی را جدی بگیرید. مصرف مواد معدنی و مغذی را با توصیه پزشک افزایش دهید و در نهایت از استرس و هرآنچه که برای بارداری و جنین مضر است دوری کنید.

بایدها و نبایدهای هفته اول بارداری

اگر قبل از بارداری با ماما یا پزشک صحبت نداشتید حالا باید اقدام کنید. پزشک بدن شما را به لحاظ آمادگی جهت بارداری بررسی می‌کند. چندین آزمایشی که پزشک توصیه می‌کند را باید انجام دهید، البته در حالت ایده‌آل توصیه می‌شود که مادران پیش از بارداری اینکار را انجام دهند. باید مطمئن شوید که بیماری خاصی ندارید و یا اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید آن را کنترل کنید تا بارداری و زایمان برای شما سخت نشود.

رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید. درباره مصرف مکمل‌ها با پزشک صحبت کنید. مصرف مکمل‌های مهم همچون اسید فولیک را در این دوره فراموش نکنید. برای اینکه قدرت بارداری شما و همسرتان کاهش پیدا نکند بهتر است مصرف کافئین را متوقف کنید و یا کم کم آن را حذف کنید. ضمن تغذیه کافی از افزایش وزن جلوگیری کنید. سیگار و الکل را به‌طور کامل کنار بگذارید و عادت‌های خوب را جایگزین رفتارهای پرخطر دوران بارداری کنید.

حرفی از هومکا در مورد علائم بارداری

هفته‌های بارداری بسیار پرابهام هستند. در صورتی که به بارداری مشکوک هستید بهتر است از تست‌های تشخیص بارداری استفاده کنید. در صورت داشتن سوال یا ابهام در مورد هفته‌های اول بارداری یا علائم بارداری دارید، آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید. اگر علائم بارداری را در خود مشاهده می‌کنید و نیاز به آزمایش دارید، می‌توانید از هومکا کمک بگیرید.

منبع
Mayo Clinic

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا