آزمایش MCH
خانه
مقالات
آزمایش MCH

آزمایش MCH

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/09/14
آگاهی از کم خونی با آزمایش هموگلوبین!
MCH در آزمایش خون چیست؟ منظور از این فاکتور در آزمایش خون، میانگین هموگلوبین بدن است که وظیفه حمل و نقل اکسیژن خون را برعهده دارد. آزمایش MCH مقدار میانگین هموگلوبین موجود در یک واحد گلبول قرمز را می‌سنجد. کاهش سطح MCH در آزمایش خون به این معنا است که سطح هموگلوبین در خون پایین است. بنابراین اکسیژن‌رسانی به درستی انجام نمی‌شود. با این مقاله از هومکا همراه شوید تا در رابطه با اهمیت MCH و مقادیر نرمال و بحرانی آن بیشتر بدانید.

پروتئین در گلبول قرمز!

با همراه باشید تا به ۶ سوال پرتکرار شما در خصوص MCH و نقش هموگلوبین در خون پاسخ دهیم: ۱) MCH در آزمایش خون چیست؟ ۲) پایین بودن MCH با چه نشانه هایی همراه است؟ ۳) علت پایین بودن MCH در آزمایش خون چیست؟ ۴) بالا بودن MCH با چه نشانه هایی همراه است؟ ۵) علت بالا بودن سطح MCH چیست؟ ۶) آیا می‌دانید شرایط آزمایش MCH چیست؟
podcast poster

اگر علائمی مانند احساس ضعف بدنی، درد در قفسه سینه و تنگی نفس شما را نگران کرده است، بهتر است تا انجام آزمایش MCH را جدی بگیرید. این آزمایش در واقع، مقدار متوسط هموگلوبین خون را اندازه‌گیری می‌کند. بروز انواع کم خونی و بیماری تالاسمی، می‌تواند از نشانه‌های کاهش یا افزایش هموگلوبین باشد. همچنین اگر قصد دارید تا در ارتباط با آزمایش MCH بیشتر بدانید و به سوال" MCH در آزمایش خون چیست؟" پاسخ دهید، ادامه مطالب را از دست ندهید. همچنین اگر قصد انجام آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

 

MCH در آزمایش خون چیست؟

آنچه که در آزمایش MCH مورد بررسی قرار می گیرد، مقدار متوسط هموگلوبین در خون یا ارزیابی غلظت میانگین هموگلوبین در خون است. هموگلوبین پروتئینی است که به سلول‌های قرمز کمک می‌کند تا اکسیژن را به دیگر سلول‌ها و بافت‌های بدن برسانند. بالا یا پایین بودن سطح MCH در آزمایش خون نشان می‌دهد که فرد مشکوک به بیماری‌های کم خونی و تالاسمی است. معمولا اختلال در فاکتور آزمایشی MCH ناشی از کمبود آهن، فولات و ویتامین ب است. درصورتی که اختلال در سطح MCH کنترل نشود، بیماری‌های خونی مانند تالاسمی شدید، فقرآهن و مشکلات کلیوی و تیروئیدی بروز خواهند کرد. بهتر است بدانید که این تست جزو فاکتورهای آزمایش CBC محسوب می‌شود.

دوست دارید درباره فاکتور MCH بیشتر بدانید؟

 

شرایط انجام آزمایش MCH چیست؟ 

آزمایش MCH به‌طور معمول در کنار آزمایش‌های دیگر انجام می‌شود. توصیه می‌شود برای این آزمایش به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید. برای انجام این آزمایش به نمونه خون نیاز است. اگر پزشک برای شما آزمایش MCH و یا هر آزمایش دیگری را تجویز کرده است و زمان کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید! درصورتی‌که دارویی مصرف می‌کنید حتما راجع به آن با پزشک مشورت داشته باشید. ممکن است مصرف برخی داروها قبل از انجام آزمایش محدود یا قطع شوند.

MCH در آزمایش خون چیست؟

 

تفسیر آزمایش MCH چگونه است؟ 

 • مقدار نرمال MCH در آزمایش خون بین ۲۷.۵ تا ۳۳.۲ پیکوگرم است. 
 • درصورتی‌که سطح MCH پایین‌تر از ۲۷.۵ یا بیشتر‌ از ۳۳.۲ باشد، به این معنا است که مقدار MCH بحرانی است و هموگلوبین خون به ترتیب کاهش و افزایش پیدا کرده است.

آیا جواب آزمایش خود را دریافت کرده‌اید و سطح MCH در بازه نرمال قرار ندارد؟ برای تفسیر آزمیش خود کلیک کنید! سایت معتبر Web Md نیز در رابطه با سطح آزمایش MCH، بیماری‌های مرتبط و راه‌های درمان آن اینطور می‌گوید:

درمان با توجه به اینکه چه عاملی منجر به کاهش یا افزایش سطح آزمایش MCH شده است، انجام خواهد شد: 

اگر مبتلا به کم‌خونی باشید، مصرف مکمل‌ها می‌تواند برای شما مفید باشد. برای برخی بیماری‌ها ممکن است مصرف دارو نیاز باشد. به‌عنوان مثال، اگر علت از دست دادن خون، سیکل قاعدگی شدید باشد، مصرف قرص‌های ضد‌بارداری می‌تواند خون‌ریزی‌های شدید در دوران قاعدگی را کاهش دهند. چنانچه علت خون‌ریزی پولیپ یا تومور باشد، ممکن است جراحی پیشنهاد شود. 

اگر از کمبود ویتامین B12 یا فولات رنج می‌برید، مصرف ویتامین‌ها می‌تواند راه مناسبی برای درمان باشد. با مصرف غذاهایی مانند ماهی، جگر، سبزیجات برگ سبز و غلات غنی شده می‌توان این کمبود را جبران کرد.  

تفسیر آزمایش

 

پایین بودن MCH در آزمایش خون نشانه چیست؟

 • کم خونی و فقر آهن

در صورتی که MCH پایین باشد، فرد از کم‌خونی و فقر آهن رنج می‌برد. افرادی که از کمبود آهن خون رنج می‌برند، تولید هموگلوبین در خونشان با مشکل مواجه می‌شود. فقرآهن به دلایل گوناگونی مانند ضربه، جراحی، از دست رفتن خون و یا عدم دریافت آهن کافی از طریق مواد غذایی بروز می‌کند.

افرادی که مبتلا به تالاسمی هستند به این معنا است که سطح تولید هموگلوبین در خونشان کاهش پیدا کرده و حجم گلبول‌های قرمز در جریان خون آن‌ها بسیار کم است.

 • خون‌ریزی و کاهش جذب آهن

این دو اختلال نیز سبب کاهش سطح MCH می‌شوند.

علائم هموگلوبین پایین در خون

 

علائم کاهش سطح MCH در خون چیست؟ 

اگر سطح MCH در خون کم باشد علائم زیر را تجربه خواهید کرد:

 • رنگ‌پریدگی و زردشدن پوست
 • افزایش ضربان قلب و تپش قلب
 • احساس درد در قفسه سینه
 • احساس خستگی حتی پس از استراحت کافی
 • احساس ضعف و ناتوانی بدن
 • سردردهای بدون دلیل
 • تنگی نفس

آیا این علائم را دارید و می‌خواهید از سلامتی خود بدون مراجعه به آزمایشگاه مطمئن شوید؟ برای انجام آزمایش MCH و یا هر آزمایش و چکاپ دیگری در منزل، کلیک کنید!

mch پایین در آزمایش خون

 

بالا بودن MCH در آزمایش خون نشانه چیست؟

علت بالا بودن MCH در آزمایش خون موارد زیر است:

 • کم‌خونی ناشی از فقر ویتامین گروه B

اگر میزان MCH در آزمایش خون بالا باشد به این معنا است که هموگلوبین در هر گلبول قرمز خون بیش از حد نرمال است. افزایش MCH نشان‌دهنده ابتلای فرد به کم خونی ناشی از فقر ویتامین B، فقر ویتامین B12 و فقر فولات است.

 • اختلالات تیروئیدی و مصرف مشروبات الکلی

اختلالات تیروئیدی و مصرف مشروبات نیز می‌تواند منجر به افزایش سطح MCH در خون شوند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و ورود به صفحه ثبت درخواست انواع آزمایش در منزل بر روی بنر زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

علائم افزایش سطح MCH در خون چیست؟ 

از علائم افزایش سطح MCH  در خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس سوزش و خواب‌رفتگی در پا و دست
 • ایجاد گاز معده یا نفخ معده
 • پریشانی و آشفتگی حال
 • علائم روانی مانند افسردگی و گوشه‌گیری
 • استفراغ و حالت تهوع بدون دلیل قبلی
 • بروز اسهال
 • صاف شدن زبان
 • التهاب و خارش شدید پوست
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن
 • سردرد‌های بدون دلیل آلرژیک یا آلودگی
 • احساس ضعف بدنی
 • احساس درد در قفسه سینه
 • سخت شدن تنفس
 • رنگ پریدگی و زردی پوست

علائم MCH بالا

 

توصیه‌هایی برای داشتن MCH نرمال در آزمایش خون

 • مکمل مصرف کنید

برخی افراد نمی‌توانند از طریق مصرف غذا و مواد مغذی، کمبود ویتامین B12 و B9 را برطرف کنند. بنابراین در این حالت پزشک به بیمار توصیه می‌کند که از مکمل‌های ویتامین ب استفاده شود. 

 • به فکر تغییر سبک زندگی باشید

همان‌طور که گفتیم نوشیدن الکل می‌تواند عامل مهمی در افزایش MCH باشد. در این‌صورت بیمار می‌تواند با ترک الکل و افزایش سطح فعالیت بدن سطح MCH را به حالت نرمال برگرداند.

 • مکمل آهن مصرف کنید

مصرف مکمل آهن، یکی از روش‌های متعادل کردن سطح MCH است. البته پزشک توصیه می‌کند که همراه با مکمل آهن، مکمل ویتامین C نیز مصرف شود تا جذب آهن افزایش پیدا کند.

اگر میزان MCH در جواب آزمایش شما در بازه نرمال قرار ندارد و می‌خواهید تفسیر آزمایش خود را بدانید، کلیک کنید!

 

تست‌های مرتبط با آزمایش MCH

تست‌های زیر معمولا در کنار آزمایش MCH نیز تجویز می‌شوند: 

 • آزمایشMCV: این تست متوسط گلبول‌های قرمز را اندازه‌گیری خواهد کرد. سطح نرمال MCV در آزمایش خون برای بزرگسالان بین ۸۰ تا ۹۶ FL (فمتولیتر)، در کودکان بین ۸۰ تا ۹۵ FL و در نوزادان پیش از یکسالگی مابین ۹۶ تا ۱۰۸ FL است.
 • آزمایش MCHC: میانگین حجم هموگلوبین در گلبول قرمز را بررسی می‌کند. سطح نرمال MCHC در آزمایش خون برای بزرگسالان ۳۲ تا ۳۶ درصد و در نوزادان ۳۲ تا ۳۴ درصد است. 

برای ثبت درخواست آزمایش MCH و انواع آزمایشات دیگر، بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

تفاوت MCH و MCHC در آزمایش خون چیست؟

MCH مقدار هموگلوبین در هر گلبول قرمز را تعیین می‌کند. مقدار نرمال MCH در آزمایش خون ۲ ± ۲۹ پیکوگرم (pg) در هر سلول است. اما MCHC میزان هموگلوبین در واحد حجم را نشان می‌دهد. در واقع فاکتور MCHC میزان هموگلوبین را با حجم سلول مرتبط می‌کند. مقدار نرمال MCHC در آزمایش خون ۲ ± ۳۴ گرم در دسی لیتر است.

تفاوت MCH و MCHC در آزمایش خون

 

چطور آزمایش MCH یا تفسیر آن را در منزل انجام دهیم؟

برای انجام آزمایش MCH و سایر خدمات آزمایشگاهی، به راحتی می‌توانید تا بدون صرف زمان اضافی برای خارج شدن از منزل، آزمایشگاه را به منزل بیاورید. مجموعه هومکا با همکاری مجهزترین و مدرن‌ترین آزمایشگاه‌ها در استان تهران، کرج، شیراز، اصفهان، اهواز، رشت، تبریز و مشهد، همواره بهترین خدمات آزمایش در منزل را زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی به شما ارائه می‌دهد.

برای انجام خدمات آزمایش در منزل یا تفسیر آزمایش، می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا با کلیک بر روی بنر زیر، درخواست آزمایش خود را ثبت کنید. در اینصورت، همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی‌های لازم جهت انجام آزمایش صورت می‌گیرد. بهتر است بدانید که جواب آزمایش شما نیز با بررسی بهترین متخصصان، در کوتاه‌ترین زمان  به دستتان خواهد رسید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

MCH در آزمایش خون چیست؟
این فاکتور در واقع میزان هموگلوبین در آزمایش خون را برای آگاهی از بیماری‌هایی مانند کم خونی بررسی می‌کند.
مقدار نرمال MCH در آزمایش خون چقدر است؟
مقدار نرمال MCH بین ۲۷.۵ تا ۳۳.۲ پیکوگرم است.
آیا می‌توان از بیمه برای انجام آزمایش در منزل استفاده کرد؟
برای این منظور لازم است با سازمان بیمه‌ایی مورد نظر تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب نمایید. هومکا هنگام ارائه خدمت، قبضی را در اختیار شما قرار خواهد داد. در صورتیکه سازمان بیمه‌ایی طرف قرارداد باشد، بخشی از هزینه را پرداخت خواهد کرد.
آیا خدمات هومکا در روزهای تعطیل ارائه می‌شود؟
بله. شما می‌توانید از خدمات این مجموعه در روزهای تعطیل نیز بهره ببرید.
خدمات هومکا چه مناطقی را تحت پوشش قرار می دهد؟
ساکنین سراسر استان تهران، کرج و حومه و مشهد می‌توانند از خدمات هومکا بهره ببرند.
شرایط انجام آزمایش MCH چیست؟
برای انجام این تست توصیه می‌شود ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل
interpretation-icon

تفسیر رایگان CRP

mg/L