آزمایش MCH
خانه
مقالات
آزمایش MCH

آزمایش MCH

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/30
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
MCH در آزمایش خون نشانه چیست؟
همه ما در طول زندگی ممکن است چند بار نیاز به آزمایش خون داشته باشیم. یکی از آزمایش‌های خون پرکاربرد آزمایش MCH می‌باشد. میزان نرمال MCH در آزمایش خون چقدر است؟ نرمال نبودن این فاکتور در آزمایش خون نشانه چیست؟ چطور میزان MCH را نرمال نگه داریم؟ برای پاسخ به این سوالات، در این مقاله با ما همراه شوید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

برای تشخیص اختلالات خونی و یافتن دلایل بروز بیماری‌های خونی مانند تالاسمی و کم خونی پزشک متخصص انجام آزمایش خون را ضروری می‌داند. یکی از فاکتورهایی که در آزمایش خون یا CBC از اهمیت بالایی برخوردار است MCH می‌باشد. این آزمایش به ویژه در تشخیص بیماری کم خونی یا فقر آهن بسیار مفید واقع می‌شود.

ممکن است برای انجام آزمایش خون شرایط مناسب، دسترسی خوب و زمان کافی جهت مراجعه به آزمایشگاه‌ را نداشته باشید. امروز با وجود خدمات آزمایشگاهی در منزل این مشکل شما نیز برطرف شده است. شما می‌توانید خدمات آزمایشگاهی مثل آزمایش خون را از هوم‌کا بخواهید. جهت ثبت درخواست آزمایش خون در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

MCH در آزمایش خون چیست؟

موضوع آزمایش MCH بررسی متوسط هموگلوبین در خون یا ارزیابی غلظت میانگین هموگلوبین در خون است. هموگلوبین پروتئینی است که به سلول‌های قرمز کمک می‌کند تا اکسیژن را به دیگر سلول‌ها و بافت‌های بدن برسانند. بصورت کلی سطح نرمال MCH در افراد باید مابین ۲۵ تا ۳۳.۲ پیکوگرم باشد. این عدد در برخی کمتر و یا بیشتر می‌شود که در اینصورت بیمار مشکوک یا مبتلا به بیماری کم خونی و تالاسمی است. معمولا اختلال در فاکتور آزمایشی MCH ناشی از کمبود آهن، فولات و ویتامین ب است. درصورتی که اختلال در سطح MCH کنترل نشود، بیماری‌های خونی مانند تالاسمی شدید، فقرآهن و مشکلات کلیوی و تیروئیدی بروز خواهند کرد. سایت معتبر خط سلامتی(Health Line) نیز در این مورد می‌گوید:

MCH مخفف کلمه "هموگلوبین متوسط بدن" است. MCH مقدار متوسط هموگلوبین موجود در یک گلبول قرمز خون است. هموگلوبین پروتئینی در سلول‌های قرمز خون شماست که اکسیژن را به بافت‌های بدن شما منتقل می‌کند.

مقدار MCH شما به دو مقدار دیگر مربوط می‌شود، متوسط حجم گلبول‌های قرمز(MCV) و میانگین غلظت هموگلوبین بدن (MCHC). از MCH ، MCV و MCHC در کنار هم، به عنوان شاخص‌های گلبول قرمز یاد می‌شود.

mch test

 

مقادیر نرمال و بحرانی در آزمایش MCH

 • در حالت نرمال محدوده MCH مابین ۲۷.۵ تا ۳۳.۲ پیکوگرم می‌باشد.
 • درصورتی که سطح MCH پایین‌تر از ۲۷.۵ باشد، به این معناست که مقدار MCH بحرانی است و هموگلوبین خون کاهش پیدا کرده است.
 • درصورتی که سطح MCH بیشتر‌ از ۳۳.۲ باشد، به این معناست که مقدار MCH بحرانی است و هموگلوبین در خون افزایش پیدا کرده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست انواع آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

تفسیر آزمایش MCH

 • درصورتی که آزمایش MCH بالاتر از ۳۳.۲ پیکوگرم باشد به این معناست که مقدار MCH افزایشی و بحرانی است و بیمار دچار فقر آهن ناشی از کمبود ویتامین B12 و فولات است.
 • درصورتی که آزمایش MCH کمتر از ۲۷.۵ پیکوگرم باشد، به این معناست که مقدار MCH کاهشی و بحرانی است و بیمار از فقر آهن و کاهش هموگلوبین رنج میبرد.
 • لازم است بدانید که تفسیر نهایی در تشخیص بیماری‌های خونی به این بستگی دارد که چه فاکتورهای دیگری همراه با MCH مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و تنها متخصص می‌تواند در اینباره نظر بدهد.

برای درمان افزایش و کاهش MCH و برگرداندن آن به حالت نرمال پزشک ممکن است براساس نوع بیماری توصیه‌های زیر را به بیمار ارائه کند:

 • مصرف مکمل‌ها: برخی نمی‌توانند از طریق مصرف غذاها و مواد مغذی کمبود ویتامین B12 و B9 را برطرف کنند. بنابراین در این حالت پزشک به بیمار توصیه می‌کند که از مکمل‌های برپایه ویتامین ب استفاده کند.
 • ترک عادات غلط: همانطور که گفتیم نوشیدن الکل می‌تواند عامل مهمی در افزایش MCH باشد. در اینصورت بیمار می‌تواند با ترک الکل و افزایش سطح فعالیت بدن سطح MCH را به حالت نرمال برگرداند.
 • مصرف مکمل آهن: اگر بیمار دچار سطح پایینی از MCH باشد در این صورت یکی از روش‌های متعادل کردن آن مصرف مکمل آهن است. البته پزشک توصیه می‌کند که همراه با مکمل آهن، مکمل ویتامین C نیز مصرف شود تا جذب آهن افزایش پیدا کند.

آزمایش mch

 

شرایط انجام آزمایش MCH

برای انجام این تست شما نیاز نیست که رژیم بخصوصی را رعایت کنید و محدودیت نخواهید داشت. چنانچه از داروهای بخصوصی استفاده می‌کنید حتما موضوع را پیش از انجام آزمایش با پزشک متخصص درمیان بگذارید. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص اینکه آزمایش MCH چیست و چگونه انجام می‌شود بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

تست‌های مرتبط با آزمایش MCH

از آنجایی که MCH یکی از فاکتورهای آزمایشی در آزمایش خون یا CBC است، بنابراین بنابر نیاز و تشخیص پزشک چند فاکتور دیگر معمولا همراه با آن مورد بررسی قرار می‌گیرند که به شرح زیر است:

MCV: اندازه‌گیری متوسط گلبول‌های قرمز.

MCHC: ارزیابی میانگین حجم هموگلوبین در گلبول قرمز.

بیماری‌های پیش زمینه‌ای تاثیرگذار در نتیجه آزمایش MCH

 • در صورتی که MCH پایین باشد

فرد از کم خونی و فقر آهن رنج میبرد: افرادی که از کمبود آهن خون رنج میبرند، تولید هموگلوبین در خونشان با مشکل مواجه می‌شود. فقرآهن به دلایل گوناگونی مانند ضربه یا جراحی و از دست رفتن خون و یا عدم دریافت آهن کافی از طریق مواد غذایی بروز می‌کند.

بیماری ژنتیکی تالاسمی: افرادی که مبتلا به تالاسمی هستند به این معناست که سطح تولید هموگلوبین در خونشان کاهش پیدا کرده و حجم گلبول‌های قرمز در جریان خون آن‌ها بسیار کم است.

خونریزی و کاهش جذب آهن نیز دو اختلالی هستند که سبب کاهش سطح MCH می‌شوند.

 • در صورتی که MCH بالا باشد.

اگر در آزمایش MCH بالا باشد و میزان بحرانی از افزایش هموگلوبین را نشان دهد این معناست که هموگلوبین در هر گلبول قرمز خون بیش از حد نرمال است. افزایش MCH نشان دهنده ابتلای فرد به کم خونی ناشی از فقر ویتامین B، فقر ویتامین B12 و فقر فولات است.

از دیگر بیماری‌ها و دلایل موثر در تداخل MCH می‌توان به اختلالات تیروئیدی و مصرف مشروبات الکی اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست انواع آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

اختلال و علائم بالینی در نتیجه عدم توازن فاکتور آزمایشی MCH

خوب است بدانید که علائم و اختلالاتی که در نتیجه عدم توازن فاکتور MCH بروز می‌کنند، در بیماری‌های مختلف، متغیر خواهند بود و یا شاید در برخی اختصاصی باشند. منظور این است که مثلا در علائم افزایش MCH در بیمار درگیر به کمبود ویتامین ب با علائم افزایش MCH در بیمار درگیر به کمبود فولات یکی نیست.

بصورت کلی اختلالات و بیماری‌هایی که در آن‌ها سطح غیرطبیعی پایین یا بالای MCH گزارش می‌شود، علائم زیر را به همراه دارند:

در صورتی سطح MCH کمتر از حد نرمال باشد:

 • رنگ پریدگی و زرد شدن پوست.
 • افزایش ضربان قلب و تپش قلب.
 • احساس درد در قفسه سینه.
 • احساس خستگی حتی پس از استراحت کافی.
 • احساس ضعف و ناتوانی بدن.
 • سردردهای بدون دلیل.
 • تنگی نفس.

در صورتی که سطح MCH بیش از حد نرمال باشد:

 • احساس سوزش و خواب رفتگی در پا و دست.
 • ایجاد گاز معده یا نفخ معده.
 • پریشانی و آشفتگی حال.
 • علائم روانی مانند افسردگی و گوشه‌گیری.
 • استفراغ و حالت تهوع بدون دلیل قبلی.
 • بروز اسهال.
 • صاف شدن زبان.
 • التهاب و خارش شدید پوست.
 • کم شدن اشتها.
 • کاهش وزن.
 • سردرد‌های بدون دلیل آلرژیک یا آلودگی.
 • احساس ضعف بدنی.
 • احساس درد در قفسه سینه.
 • سخت شدن تنفس.
 • رنگ پریدگی و زردی پوست.

شما می‌توانید انواع خدمات آزمایشگاهی را از هوم‌کا بخواهید. خدمات آزمایشات دوران بارداری، آزمایش CBC و ... را هوم‌کا به شما ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت نوبت و مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ هوم‌کا تماس حاصل فرمایید.

دسترسی سریع

سوالات متداول

MCH در آزمایش خون نشان دهنده چیست؟
آزمایش MCH غلظت میانگین هموگلوبین در خون را بررسی می‌کند.
مقدار نرمال MCH در آزمایش خون چقدر است؟
مقدار نرمال MCH بین ۲۷.۵ تا ۳۳.۲ پیکوگرم می‌باشد.
چگونه می‌توان افزایش یا کاهش میزان MCH را درمان کرد؟
در این حالت پزشک ممکن است براساس نوع بیماری توصیه‌های زیر را ارائه کند: مصرف مکمل‌ها: برخی از افراد نمی‌توانند از طریق مصرف غذاها و مواد مغذی کمبود ویتامین B12 و B9 را برطرف کنند. بنابراین در این حالت پزشک به بیمار توصیه می‌کند که از مکمل‌های برپایه ویتامین ب استفاده کند. ترک عادات غلط: نوشیدن الکل می‌تواند عامل مهمی در افزایش MCH باشد. در این صورت بیمار می‌تواند با ترک الکل و افزایش سطح فعالیت بدن سطح MCH را به حالت نرمال برگرداند. مصرف مکمل آهن: اگر بیمار دچار سطح پایینی از MCH باشد در این صورت یکی از روش‌های متعادل کردن آن مصرف مکمل آهن است. البته پزشک توصیه می‌کند که همراه با مکمل آهن، مکمل ویتامین C نیز مصرف شود تا جذب آهن افزایش پیدا کند.
نشانه‌های کاهش MCH در خون چیست؟
علائمی که در صورت کاهش سطح MCH در خون ایجاد می‌شود، عبارتند از: ۱) رنگ پریدگی و زرد شدن پوست ۲) افزایش ضربان قلب و تپش قلب ۳) احساس درد در قفسه سینه ۴) احساس خستگی حتی پس از استراحت کافی ۵) احساس ضعف و ناتوانی بدن ۶) سردردهای بدون دلیل ۷) تنگی نفس.
شرایط انجام آزمایش MCH چیست؟
این تست به شرایط خاصی نیاز ندارد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...