آزمایش T3
خانه
مقالات
آزمایش T3

آزمایش T3

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/29
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
آزمایش T3 در منزل بدون صرف وقت و هزینه زیاد
آزمایش T3 چیست؟ تست‌های مرتبط با آزمایش T3 کدام‌اند؟ بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی T3می‌شود کدام‌اند؟ مقدار نرمال و بحرانی T3 در آزمایش خون چقدر است؟ برای گرفتن جواب این سوالات و کسب اطلاعات کاربردی و مفید دیگر، با هوم‌کا همراه باشید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

در مواردی که اشخاص با بروز برخی از اختلالات در بدن، به پزشک مراجعه می‌کنند ممکن است آزمایش T3 یا تیروئید برای اندازه‌گیری سطح  هورمون‌هایی که توسط غده تیروئید ترشح می‌شوند تجویز شود. بر هم خوردن تعادل هورمونی، مشکلی است که می‌تواند برای هر شخص مبتلا، عوارضی را ایجاد کند که در کوتاه‌مدت یا در آینده سلامت او را تحت تاثیر قرار بدهد. با توجه به شیوع بیماری تیروئید در سنین مختلف این آزمایش در بیشتر موارد از سوی پزشک معالج تجویز می‌شود و به همین دلیل به یکی از آزمایش‌هایی تبدیل شده که در مورد آن سوالات زیادی مطرح می‌‌گردد. در این مقاله قرار است با کارکرد غذه تیروئید، اختلال‌های مربوط به نامنظم شدن هورمون‌ها، آزمایش T3 و تفسیر آن آشنا بشوید.

برای انجام آزمایش T3 می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل مجموعه هوم‌کا بهره‌مند شوید. 

 

غده تیروئید

تیروئید اندامی است شبیه به پروانه که در در جلوی گلو، بین مهره پنجم گردن و مهره اول سینه قرار گرفته است. دو هورمون T3 و T4 از طریق غده تیروئید وارد بدن می‌شود و بدن را برای استفاده از انرژی و سوخت و ساز تنظیم می‌کند. هورمون T3 در واقع همان هورمون T4 است که در کبد یا کلیه به T3 تبدیل می‌شود.

آزمایش T3

 

آزمایش تیروئید

در آزمایش تیروئید، میزان ترشح هورمون‌های T3 مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر علائم کم‌کار بودن یا پر‌کار بودن تیروئید را داشته باشید؛ پزشک انجام آزمایش T3 را تجویز می‌کند. در آزمایش تیروکسین، میزان هورمونT3 که در خون ازاد می‌شود مورد بررسی قرار می‌گیرد. وجود هورمون T3 کارایی‌های زیر را برای بدن به همراه دارد:

 • بالا رفتن میزان میتوکندری و افزایش آنزیم‌هایی که در سوخت وساز بدن نقش ایفا می‌کنند.
 • بالا رفتن جذب گلوکز از طریق دستگاه گوارش
 • افزایش قدرت ماهیچه‌های قلب
 • رشد طبیعی دستگاه عصبی مرکزی بدن، ایجاد میلین در رشته‌های عصبی و در نتیجه بالا رفتن توانایی‌های ذهنی

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصان هوم‌کا در رابطه با  آزمایش T3 بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

call button submit

 

T3در آزمایش خون چیست؟

جهت انجام آزمایش نمونه خون  از بازوی شما گرفته می شود ونیازی به آمادگی خاصی برای انجام آزمایش نیست. البته بعضی از داروهای خاص، مکمل‌ها و مولتی‌ویتامین‌ها ممکن است در نتیجه آزمایش T3 اخلال ایجاد کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود به پزشک معالج خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع بدهید.

برخی از بیماری‌های حاد می‌توانند نتایج تست تیروئید را تحت تأثیر قرار دهند. همچنینبهتر است که از آزمایش تیروئید در بیماران بستری اجتناب شود یا آزمایش تا زمانی که این شرایط ادامه دارد به تعویق بیفتد زیرا این مورد نیز نتیجه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.نتیجه آزمایش T3وقتی نرمال باشد لزومأ به معنای عملکرد ‌بی‌‌عیب غده تیروئید نیست. اندازه‌گیری T4 و TSHمی‌تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص بدهد که با وجود نتیجه T3نرمال، آیا شما مبتلا به اختلال عملکرد تیروئید شده‌اید یا خیر.

در رابطه با آزمایش T3 و اینکه در چه مواقعی پزشک آن را تجویز می‌کند سایت  Medline Plus این‌گونه نوشته است:

این آزمایش میزان تری یدوتیرونین (T3) در خون شما را اندازه گیری می‌کند. T3 یکی از دو هورمون اصلی است که توسط تیروئید ساخته می‌شود، غده‌ای کوچک که در نزدیکی گلو واقع شده است. هورمون دیگر، تیروکسین نام دارد (T4)، T3 و T4 با هم کار می‌کنند تا نحوه استفاده از انرژی بدن را تنظیم کنند. این هورمون‌ها همچنین نقش مهمی در کنترل وزن، دمای بدن، قدرت عضلانی و سیستم عصبی شما دارند.

از آزمایش T3 اغلب برای تشخیص پرکاری تیروئید استفاده می‌شود، وضعیتی که بدن بیش از حد هورمون تیروئید تولید می‌کند.

برای آزمایش خون T3 نیازی به آماده سازی خاصی ندارید. اگر لازم باشد قبل از آزمایش دارویی را قطع کنید، پزشک به شما اطلاع می‌دهد. برخی از داروها می‌توانند سطح T3 را افزایش یا کاهش دهند.

 

آزمایش T3 در بارداری

T3 هورمونی است که امکان دارد در دوران بارداری در اثر مصرف داروهایی مانند استروژن‌ها، هروئین و متادون افزایش پیدا کند.

همچنین مصرف داروهایی نظیر  آندروژن‌ها، استروئیدهای آنابولیک، آندروژن ها، دوز بالای سالیسیلات ها، فنی توئین و نیکوتینیک اسید ممکن است میزان ترشح T3 را کاهش بدهند.

با انجام این آزمایش در دوران بارداری از سلامت خود و جنین اطمینان خاطر پیدا می‌کنید.

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش T3 در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

مقدار نرمال و بحرانیT3در آزمایش خون

۱ تا ۳ روز از زمان تولد نوزاد: ۲۹۱.۶- ۹۶.۳

از روز چهارم تا یک ماهگی: ۶۱.۸- ۲۴۳.۴ 

۲ ماهگی تا ۱ سالگی: ۲۸۰.۵- ۸۱.۳

۱ سالگی تا ۶ سالگی: ۲۵۱.۹- ۸۲.۶ 

۷ تا ۱۱ سالگی: ۳ .۲۱۹- ۹۲.۴

۱۲ تا ۱۹ سالگی: ۲۱۵- ۸۳.۳

۲۰ سال و بالاتر: ۲۰۲- ۸۴.۶

آزمایش T3

 

تفسیر آزمایش T3

نتیجه آزمایش T3در مقایسه با سایرتست‌های مربوط به تیروئید (به عنوان مثال ، TSH و T4)بررسی می شود. کلأ نتایج T3 بالا یا FT3 بالا ممکن است نشان از این داشته باشد که غده تیروئید بیش فعال شده استو نتایج پایین T3نیز کم کاری تیروئید را نشان می‌دهد. البته نتیجه آزمایش به تنهایی تشخیص قطعی را به همراه ندارد و پزشک معالج باید نتیجه را در کنار سایر علائم بیمار قرار بدهد تا بتواند به تشخیص درست برسد.

 مبتلایان به پرکاری تیروئید T3 آزاد و TSH باید مرتبأ در زمان استفاده از داروهای ضد تیروئیدی مورد بررسی قرار بگیرند تا در مورد کارایی و تاثیر داروها اطمینان ایجاد بشود. در صورت کم شدن سطح هورمون تیروئید، دز دارو نیز کاهش پیدا می‌کند.

جهت ثبت درخواست آزمایش T3در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

call button submit

 

علائم بالا یا پایین بودن فاکتور آزمایش T3

بالا بودن مقدار فاکتورT4 در بدن می‌تواند بیمار را با علائم زیر مواجه کند:

 • اختلال در قاعدگی و بی‌نظم شدن آن
 • عدم تحمل گرما و تعریق زیاد
 • اختلال در باروری
 • لرزش اندام‌ها
 • احساس ضعف عضلانی
 • احساس اضطراب و آشفتگی
 • احساس خستگی زیاد

اگر تیروئید کم‌کار شود اختلال‌های زیر در بدن نمایان خواهند شد:

 • ورود آسیب به سیستم عصبی
 • ضعیف شدن دستگاه تنفسی
 • ناباروری. اگر میزان ترشح هورمون تیروئید در بدن خانم‌ها کاهش پیدا کند، تخمک‌گذاری با مشکل مواجه می‌شود و در نتیجه احتمال باروری کاهش می‌یابد.

اگر شما نیز این علاپم را دارید، بهتر است که به پزشک مراجه کنید. برای مراجعه به پزشک نیاز نیست از منزل خارج شوید و می توانید از خدمات پزشک در منزل هوم‌کا بهره‌مند شوید. اگر پزشک برای شما داروی تزریقاتی و سرم تجویز کرد نیز می توانید از خدمات تزریقات در منزل هوم‌کا بهره‌مند شوید.

 

تست های مرتبط با آزمایش T3

TSH, T3, T3RU (T3 resin uptake), Free T3, Free T4, T3 uptake, T4 uptake, Anti TPO antibody (Thyroperoxidase), Thyroglobulin, Thyroglobulin-Ab (Tg-AB),

شایع‌ترین آزمایش مکمل، TSH  است. در این آزمایش سطح هورمون‌هایی که تیروئید را تحریک می‌کنند اندازه‌گیری خواهد شد. آزمایشTSH ، سطح هورمون‌های تحریک‌کننده باید بین ۴/۰ تا ۰/۴ باشند. در اشخاصی که علائم کم‌کاری تیروئید را داشته باشند و نتیجه آزمایش TSH نیز میزان هورمون‌ها را در مقداری بالاتر از ۰/۲ نشان بدهد؛ ریسک ابتلا به تیروئید کم کار بالاتر است.

 

بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی T3می‌شود

علت بر هم خوردن تنظیم هورمون‌های تیروئید می‌تواند هورمون "استروژن" باشد. سلول‌های تیروئید تمرکز زیادی بر روی گیرنده‌های استروژن دارند و همین امر باعث می‌شود تا این سلول‌ها نسبت به تاثیرات هورمون‌های زنانه حساس بشوند.

بعضی از محققین احتمال می‌دهند کهبسیاری از علت‌های کم‌کاری و یا پرکار شدن تیروئیدبا بیماری‌های خودایمنی ارتباط داشته باشند و در این زمینه زنان برای ابتلا  مستعدتر هستند.

همچنین مهم‌ترین دلیل کم‌کار شدن تیروئید، بیماری "هاشیموتو" است که ریسک شیوع آن در بین زنان ۷ برابر بیشتر از مردان است. در این بیماری با حمله سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید، آسیب‌هایی به آن وارد می‌شود. در مواردی این آسیب می‌تواند منجر به کاهش فعالیت غده تیروئید ‌شود.

بهتر است آزمایشات را بصورت کامل انجام دهید تا از سلامتی خود مطمئن شوید و برای این امر می‌توانید از چکاپ کامل در منزل تیم حرفه‌ای و متخصص هوم‌کا بهره‌مند شوید.

 

دسترسی سریع

سوالات متداول

غده تیروئید چیست؟
تیروئید اندامی است شبیه به پروانه که در در جلوی گلو، بین مهره پنجم گردن و مهره اول سینه قرار گرفته است. دو هورمون T3 و T4 از طریق غده تیروئید وارد بدن می‌شود و بدن را برای استفاده از انرژی و سوخت و ساز تنظیم می‌کند. هورمون T3 در واقع همان هورمون T4 است که در کبد یا کلیه به T3 تبدیل می‌شود.
مقدار نرمال و بحرانیT3در آزمایش خون چه میزان است؟
۱ تا ۳ روز از زمان تولد نوزاد: ۲۹۱.۶- ۹۶.۳ از روز چهارم تا یک ماهگی: ۶۱.۸- ۲۴۳.۴  ۲ ماهگی تا ۱ سالگی: ۵۲۸۰/- ۸۱.۳ ۱ سالگی تا ۶ سالگی: ۲۵۱.۹- ۸۲.۶  ۷ تا ۱۱ سالگی: ۳ .۲۱۹- ۹۲.۴ ۱۲ تا ۱۹ سالگی: ۲۱۵- ۸۳.۳ ۲۰ سال و بالاتر: ۲۰۲- ۸۴.۶
علائم بالا بودن فاکتور آزمایش T3 کدام‌اند؟
بالا بودن مقدار فاکتورT4 در بدن می‌تواند بیمار را با علائم زیر مواجه کند: اختلال در قاعدگی و بی‌نظم شدن آن عدم تحمل گرما و تعریق زیاد اختلال در باروری لرزش اندام‌ها احساس ضعف عضلانی احساس اضطراب و آشفتگی احساس خستگی زیاد
اگر تیروئید کم‌کار شود چه اختلال‌هایی در بدن نمایان خواهند شد؟
ورود آسیب به سیستم عصبی ضعیف شدن دستگاه تنفسی ناباروری
بیماری‌های تیروئید چگونه درمان می‌شوند؟
روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد که از آن جمله می‌توان به دارو درمانی و جراحی اشاره کرد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.