آزمایش CRP
خانه
مقالات
آزمایش CRP

آزمایش CRP

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
اندازه گیری میزان پروتئین های التهابی فاز حاد
آزمایش CRP یا پروتئین واکنشی C یکی از آزمایش‌هایی است که برای تشخیص بیماری‌های داخلی(بیمار‌های التهابی و عفونی) به کار می‌رود. حال سوال اینجاست که سطح CRP در آزمایش به چه معناست و مقدار نرمال آن چقدر است؟ شرایط انجام این آزمایش چیست؟ در صورت وجود چه سطحی از CRP در آزمایش خون باید به پزشک مراجعه کنیم؟ در این مقاله با ما همراه باشید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

تشخیص بیماری‌ها با روش‌های آزمایشگاهی امروز راهیست برای شناسایی، شروع درمان، کنترل بیماری و بهبود کامل بیمار. بنابراین می‌توان دریافت که انجام آزمایش برای بیماران چقدر می‌تواند حیاتی باشد. با شناسایی هرچه سریعتر بیماری می‌توان نجات جان بسیاری را تضمین کرد. آزمایش خون یکی از روش‌های آزمایشگاهیست که ممکن است در طول عمر بارها به انجام آن احتیاج پیدا کرده باشیم.

آزمایش CRP یکی از آزمایش‌های پرکاربرد برای تشخیص زودهنگام و شروع درمان بیماری‌های داخلی، که غالبا التهابی و عفونی هستند، بشمار می‌رود.

هوم‌کا مجموعه ارائه خدمات درمانی و تشخیصی در محل است که امکان انجام آزمایش در منزل را برای مشترکین خود فراهم می‌کند. می‌توانید با صرف کمترین هزینه و زمان، خدمات تشخیصی CRP را در منزل دریافت کنید. کافیست از طریق کلیک بر روی نوار زیر و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ با ما در ارتباط باشید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

CRP چیست؟

CRP(C-reactive protein) به بررسی پروتئین واکنشی C می‌پردازد. این پروتئین واکنشی، ماده‌ای خارجی نیست و کاملا طبیعی طی فرآیندی در کبد انسان تولید می‌شود. به صورت معجزه‌آسا هنگامی که بدن شما درگیر بیماری‌های عفونی و التهابی شده باشد، پروتئین واکنشی یا C وارد چرخه جریان خون شما خواهد شد. پروتئین واکنشی C برای حرکت و ورود به خون، همراه دیگر پروتئین‌ها از طریق کبد عبور می‌کند. در مرحله بعد پروتئین واکنشی C بخش آسیب دیده را ترمیم و درمان خواهد کرد.

آزمایش CRP چیست؟

 

آزمایش CRP برای چیست؟

آزمایش CRP روشی موثر در تشخیص زود هنگام بسیاری از بیماری‌های التهابی و عفونی که در ظاهر نشانه‌ای ندارند می‌باشد. عفونت‌های قارچی، خونریزی روده و تورم آن، عفونت‌های استخوانی، انواع سرطان و بویژه بیماری‌های خود ایمنی در بیشتر موارد بروز ظاهری دیرهنگامی دارند. بنابراین با انجام آزمایش خون و تعیین سطح پروتئین C می‌توان پاسخ بسیاری از شک و شبهات تخصصی پزشکی را داد. سایت معتبر مدلاین پلاس(Medline Plus) در رابطه با اینکه آزمایش CRP چیست و به چه منظوری انجام می‌شود، می‌گوید:

آزمایش پروتئین واکنش پذیر C یا همان CRP میزان پروتئین واکنش پذیر C در خون شما را اندازه گیری می‌کند. CRP پروتئینی است که توسط کبد ساخته می‌شود و در پاسخ به التهاب بدن، به جریان خون شما ارسال می شود. التهاب روش محافظت از بدن در صورت آسیب دیدن یا عفونت است و می تواند باعث درد، قرمزی و تورم در ناحیه آسیب دیده شود. برخی از اختلالات خود ایمنی و بیماری‌های مزمن نیز می‌توانند باعث التهاب شوند.

به طور معمول، سطح پروتئین واکنش پذیر C در خون پایین است. سطح بالای CRP ممکن است نشانه عفونت جدی یا اختلال دیگری باشد.

 

تفسیر آزمایش CRP

درصورتی که نتیجه آزمایش سطح بالایی از CRP را در نمونه خون شما نشان دهد، احتمال التهاب و عفونت وجود دارد و حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. گاهی سطح بالا یا پایین CRP ناشی از  تغذیه ناسالم، رفتارهای پرخطر برای سلامت، مانند استعمال دخانیات و عدم فعالیت فیزیکی است که با تغییر سبک زندگی می‌تواند سلامت را بدست آورد.

 

CRP در آزمایش خون چیست؟

CRP در آزمایش خون نشانگر سطح پروتئین واکنشی C است که وظیفه ترمیم آسیب‌ها، التهابات و مبارزه با عفونت در بدن فرد را دارد. این پروتئین همراه با چند پروتئین دیگر از طریق کبد وارد خون شده و با التهاب و عفونت مقابله می‌کند. با تعیین سطح پروتئین واکنشی در بدن می‌توان به سلامت و عدم سلامت داخلی فرد، وجود بیماری‌های التهابی و عفونی همچون التهاب روده، سرطان و سل پی برد. برای ثبت درخواست آزمایش CRP بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

CRP نرمال چند است؟

بصورت کلی سطح نرمال آزمایش CRP باید مابین 1 تا 3 میلی‌گرم در هر لیتر خون باشد. بیش از 3 میلی‌گرم زیاد و کمتر از 1 میلی‌گرم کم محسوب می‌شود و حتما باید علت کاهش و افزایش سطح این پروتئین واکنشی بررسی شود.

 

آزمایش CRP quantitative چیست؟

CRP quantitative پروتئین واکنش گرایی است که به میزان بسیار کم در کبد انسان موجود است. اختلالات و التهابات احتمالی که در بدن ما بروز می‌کنند بوسیله این پروتئین مورد حمله قرار گرفته و ازبین می‌روند. این پروتئین از جمله عامل‌های آزاد شده ماکروفاژ و سلول چربی است. با بالا رفتن سطح این پروتئین در بدن و تشخیص آن در آزمایش خون پزشک نسبت به بروز بیماری التهابی، عفونی و حتی سرطان در بدن فرد مشکوک خواهد شد. برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

علت بالا بودن CRP چیست؟

بالا بودن CRP می‌تواند نشانگر و زنگ خطری برای سلامت بدن باشد. با افزایش غیر طبیعی سطح پروتئین واکنشی متخصص نسبت به وجود التهاب و انواع عفونت‌های احتمالی در بدن بیمار مشکوک خواهد شد و علت را با آزمایشات تکمیلی پیدا می‌کند. در صورتی که سطح CRP کمتر از 1 میلی‌گرم باشد، کم تلقی می‌شود.

سطح CRP اگر بیش از 3 تا 10 میلی‌گرم در هر لیتر خون باشد سطح آن زیاد است. درصورت بالا بودن سطح CRP یا پروتئین واکنشی ممکن است فرد مبتلا به یکی از بیماری‌های التهابی و عفونی شده باشد. خوب است بدانید که سطح بالای پروتئین واکنشی می‌تواند سکته قلبی را نیز منجرب شود.

آزمایش CRP چیست؟

 

آزمایش CRP چگونه انجام می‌شود؟

اگر قرار است آزمایش CRP انجام دهید درمورد مراحل آن کمی اطلاعات بدست بیاورید:

 • پرستار یا فرد نمونه‌گیر با سوزن مخصوص نمونه‌گیری، از شما نمونه خون می‌گیرد.
 • پس از رگ‌گیری کمی از خون در یک لوله آزمایش جمع‌آوری خواهد شد.
 • تمام فرآیند نمونه‌گیری بیش از چند دقیقه زمان نمی‌برد.
 • پس از نمونه گیری CRP هوم‌کا در منزل نمونه خون به آزمایشگاه منتقل می‌شود.

 

چگونه سطح CRP را کاهش دهیم؟

در صورتی که افزایش سطح CRP به دلیل سبک غلط زندگی باشد شما می‌توانید با تغییر عادات غلط سلامت خود را بدست آورید و در ضمن سطح CRP را به حالت نرمال برگردانید. ورزش کردن، خوردن مواد غذایی سالم، مصرف بیشتر سبزیجات، حذف قند و چربی‌های مضر، ترک دخانیات و مواد مخدر می‌توانند به صورت چمشگیر در کاهش سطح CRP موثر باشند.

 

شرایط انجام آزمایش CRP

 • این آزمایش نیاز به ناشتایی ندارد.
 • چنانچه از قبل دارویی را مصرف می‌کردید حتما موضوع را با پزشک متخصص درمیان بگذارید.
 • ممکن است آزمایش CRP شما دو مرحله‌ای باشد. یعنی شما دو بار این تست را تکرار می‌کنید.
 • دو آزمایش CRP اغلب مواقع در فاصله زمانی ۱۴ روزه انجام می‌گیرند.

 

شناسایی عفونت‌ها با آزمایش CRP

بسیاری از بیماری‌های داخلی و بخصوص عفونی تا سالیان همراه فرد هستند، اما علائمی ندارند. بیماری‌هایی هستند که افراد مبتلا را به تدریج ضعیف و در نهایت از پا می‌اندازند و متاسفانه در مراحل حاد و شدید علائم بیرونی دارند. درصورتی که پزشک مشکوک به بروز عفونت‌ و التهاب در بیمار باشد انجام آزمایش CRP را توصیه می‌کند.

 

سطح بالای CRP به چه معناست؟

بصورت کلی سطح بالایی از این پروتئین واکنشی می‌تواند نشان دهنده برخی از شرایط زیر باشد:

 • بروز التهاب روده، خونریزی روده و تورم روده.
 • بروز و پیشرفت سرطان.
 • بروز بیماری‌های مزمن استخوانی همچون روماتیسم.
 • بروز عفونت‌های قارچی.
 • بروز عفونت شایع در کودکان مانند سپسیس.
 • عفونت استخوانی استئومیلیت.
 • بروز و تشدید بیماری‌های خود ایمنی همچون آرتریت روماتوئید و لوپوس.

 

عوامل بالا رفتن سطح CRP

 • بارداری: اغلب بانوانی که در ماه‌های دوم بارداری هستند در آزمایش خونشان سطح پروتئین واکنشی c بالاست.
 • مصرف داروهای استروژنی، ضدبارداری و هورمونی در بالا رفتن سطح CRP موثر هستند.
 • داروها: مصرف برخی از داروها علت پایین بودن سطح CRP می‌باشد. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی معمولا در این مورد اثرگذار خواهند بود.
 • عفونت‌های اندک: گاهی سطح بالای CRP باعث می‌شود که بیمار خیلی دیرتر متوجه بروز برخی از سندروها و یا بیماری‌هایی مانند دیابت در بدن خود شود.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص آزمایش CRP بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

علائم نرمال نبودن سطح CRP در بدن

با وجود علائم زیر می‌توان به بروز بیماری‌های مرتبط با سطح پروتئین CRP مشکوک شد:

 • انقباض ماهیچه‌ها.
 • ضعف ماهیچه‌ها.
 • کاهش وزن ناگهانی.
 • درد در بدن.
 • خستگی و بی‌حالی.
 • سوء‌هاضمه و حالت تهوع.
 • سردرد شدید.
 • تب و لرز.
 • بروز کهیر بر روی پوست بدون سابقه قبلی.
 • کم شدن سطح هوشیاری.
 • بروز سردردهای میگرنی.
 • سرگیجه.
 • اسهال مکرر.
 • تنگی نفس.
 • افزایش ضربان قلب.

شما می‌توانید جهت انجام تست CRP در منزل یا محل کار از طریق ثبت درخواست در وب‌سایت هوم‌کا و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ با ما در ارتباط باشید.

دسترسی سریع

سوالات متداول

نتیجه آزمایش CRP چه چیزی را نشان می دهد؟
سطح CRP در خون به طور معمول کم است. افزایش سطح CRP در بدن به معنای: ۱. مقدار زیاد یا افزایش CRP در خون وجود التهاب را نشان می دهد اما محل یا علت آن را تشخیص نمی دهد. ۲. مشکوک به عفونت باکتریایی - سطح CRP بالا می تواند تأیید کند که شما یک عفونت جدی باکتریایی دارید. ۳. بیماری التهابی مزمن - اگر بیماری التهابی مزمن دارید یا اینکه درمان م thatثر نبوده ، سطح بالای CRP شعله ور شدن را نشان می دهد. اگر سطح CRP در ابتدا افزایش یافته و کاهش یابد ، به این معنی است که التهاب یا عفونت در حال فروکش است و یا به درمان پاسخ می دهد.
برای کاهش سطح CRP چه کاری می توانم انجام دهم؟
حتماً از دستورالعمل‌ها یا توصیه‌های ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود پیروی کنید. سطح CRP به طور معمول با درمان عفونت پایین می آید.
تفاوت CRP با hs-CRP چیست؟
اساساً هر دو آزمایش یکسان هستند و ماده مشابهی را در خون اندازه گیری می‌کنند. با این حال، آزمایش hs-CRP مقادیر بسیار کمی CRP در خون را اندازه گیری می‌کند و بیشتر اوقات برای افراد به ظاهر سالم سفارش می‌شود تا خطر احتمالی آن‌ها برای مشکلات قلبی را ارزیابی کنند. این آزمایش به طور معمول CRP را در محدوده ۰.۳ تا ۱۰ میلی گرم در لیتر اندازه گیری می‌کند. آزمایش CRP منظم برای افرادی که در معرض خطر عفونت یا بیماری‌های التهابی مزمن هستند تجویز می‌شود. این آزمایش CRP را در محدوده ۸ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در لیتر اندازه گیری می‌کند.
آیا برای آزمایش CRP باید ناشتا باشیم؟
قبل از انجام آزمایش CRP نیازی به ناشتایی یا پرهیز از مایعات نیست. با این حال افرادی که آزمایش CRP با حساسیت بالا یا همان hs-CRP دارند، احتمالاً همزمان آزمایش خون دیگری را نیز انجام می دهند و به همین علت نیاز است که فرد ناشتا باشد.
چه زمانی به آزمایش CRP نیاز داریم؟
اگر علائم عفونت جدی باکتریایی دارید، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. این علائم شامل موارد زیر هستند: ۱. تب ۲. لرز ۳. تنفس سریع و پی در پی ۴. ضربان قلب سریع ۵. تهوع و استفراغ

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.