آزمایش ALT-SGPT
خانه
مقالات
آزمایش ALT-SGPT

آزمایش ALT-SGPT

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/29
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
SGPT یا ALT در آزمایش خون چیست؟
در شرایط کنونی و با شیوع ویروس کرونا، حضور در مراکز آزمایشگاهی پر رفت‌وآمد می‌تواند تهدیدی بالقوه برای هر فردی باشد. با استفاده از خدمات آزمایش در منزل می‌توانید تست ALT-SGPT را انجام دهید تا هر آنچه که مربوط به آنزیم های کبدی هست متوجه شوید.

خدمات آزمایش ALT-SGPT

اکثر بیمارانی که با اختلال عملکرد کبد مواجه می‌شوند در اولین مراجعه به پزشک و پس از تشخیص بیماری کبد، آزمایش ALT-SGPT برای آن‌ها تجویز می‌شود. آزمایش ALT یا آلانین آمینوترانسفراز که می‌توان توسط پرستار در منزل صورت بگیرد، برای اندازه گیری سطح ALT خون استفاده می‌شود. این آزمایش با عنوان SGPT نیز شناخته می شود ALT آنزیمی است که به وسیله سلول‌های کبد ترشح می‌شود. آنزیم‌ها به کبد کمک می کنند تا پروتئین‌ها تجزیه شوند. آزمایش  ALT که زیر مجموعه آزمایش خون در منزل است، در واقع ارزیابی یکی از آنزیم ها است که نقش مهمی در متابولیسم ایفا می‌کند. متابولیسم پروسه‌ای است که غذا را تبدیل به انرژی می‌کند. اگر پزشک برای شما آزمایش SGPT را تجویز کرده و در این مورد سوالاتی در ذهنتان به وجود آمده است برای یافتن پاسخ آن‌ها لطفأ در این مقاله با ما همراه باشید.
کارکردهای کبد
جـگر یا کبـد بزرگترین غده در بدن است که در فرایند سوخت و ساز و گوارش نقش مهمی دارد. تمام خون دستگاه گوارش توسط سیاهرگ ورید پورت جمع می‌شود و در کبد تخلیه می‌گردد. در این مرحله مواد جذب شده توسط لوله گوارشی از کبد عبور می کنند. یکی دیگر از کارکردهای کبد، گرفتن سموم از خون و تبدیل کردن آن‌ها به مواد بی ضرر استبه علاوه وظیفه متابولیسم نیز در بدن بر عهده کبد است. مشارکت در مرحله خون‌سازی، مقاومت کردن در برابر انواع عفونت‌ها، آزاد کردن انرژی در موارد ضروری، ذخیره کردن آهن و... از دیگر فعالیتهای کبد است.

آزمایش ALT-SGPT

 

SGPT در آزمایش خون چیست؟

SGPT آنزیمی است که سلول‌های کبدی ان را ترشح می‌کنند. با انجام این آزمایش میزان آسیب وارد شده به کبد ارزیابی می‌شود. وقتی کبد دچار آسیب بشود این آنزیم به داخل جریان خون آزاد می‌شود. بنابراین اگر مقدار SGPT در خون زیاد باشد مشکل کبدی برای پزشک محرز خواهد شد. تست ALT با عنوان تست SGPT یا گلوتامین پیروویک ترانسامیناز هم شناخته می‌شود.
تست ALT به پزشک کمک می‌کند تا اختلالات مربوط به عملکرد کبد را بررسی کند. اشخاص زیادی این تست را به عنوان قسمتی از پنل کامل متابولیک انجام می‌دهند. پنل جامع متابولیک آزمایش خون معمولی است که در آن سطح گلوکز خون، شیوه عملکرد کلیه و کبد بررسی می‌شود. از طریق این آزمایش، پزشک نمای کلی از وضعیت بیمار به دست می‌آورد. پزشک ممکن است به دلایل مختلف انجام این آزمایش را برای شما تجویز کند. از جمله این دلایل، به گفته سایت معتبر WebMD عبارتند از:

 • در معرض ویروس هپاتیت قرار گرفته باشید.
 • مصرف زیاد الکل
 • سابقه خانوادگی بیماری کبدی داشته باشید.
 • دارویی مصرف می‌کنید که ممکن است باعث آسیب به کبد شود.
 • اگر علائم بیماری کبدی یا آسیب دیدگی کبد دارید ، مانند:
  • درد یا تورم شکم
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • پوست یا چشم زرد (بیماری به نام زردی)
  • ضعف
  • خستگی شدید (خستگی)
  • ادرار تیره رنگ
  • مدفوع رنگ روشن
  • خارش پوست

 

مقدار نرمال و بحرانی ALT-SGPT در آزمایش خون

در بیشتر موارد اگر نتایج آزمایش نشان‌دهنده مقدار پایین‌تر از حد نرمال آنزیم‌ها باشد؛ پزشک تشخیص می‌دهد که کبد سالم است. البته پایین بودن مقادیر آنزیم‌ها از حد نرمال مطلقأ به معنای عدم نیاز مراجعه به پزشک و پیگیری روند درمان نیست زیرا به گفته برخی از پزشکان کم بودن مقدار آنزیم‌ها در مدت زمان طولانی می‌تواند اثر مخربی بر عملکرد کبد داشته باشد. اگر در مورد پایین بودن عدد آنزیم‌ها در آزمایش نگران هستید، با پزشکتان صحبت کنید یا از خدمات پزشک متخصص در منزل استفاده کنید. خوب است بدانید که مقدار بالاتر از حد نرمال ALT می‌تواند نشان دهنده صدمه به کبد باشد.
لازم به ذکر است که افزایش سطح ALT به میزان جزئی ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:
•    استفاده از مشروبات الکلی
•    سیروز ( یعنی صدمه طولانی مدت به کبد یا ایجاد زخم کبد)
•    مونونوکلئوز ( نوعی بیماری عفونی است)
•    استفاده از داروهایی مانند استاتین‌ها، آسپرین و بعضی از داروهای خواب

مقدار نرمال آِزمایش ALT-SGPT کمتر از ۴۱ است.

مقدرا بحرانی آزمایش ALT-SGPT بیشتر از ۵۰ است.

 

آزمایش ALT-SGPT چه بیماری هایی را نشان می‌دهد؟

مقدار بالای آنزیم ALT در خون می‌تواند علامتی از بیماری‌های زیر باشد:
۱)    ابتلا به تتراکلرید کربن
۲)    ورود آسیب به کبد مانند هپاتیت ویروسی
۳)    مسموم شدن از طریق سرب
۴)    واکنشهای دارویی
۵)    ایجاد شوک در بدن
۶)    نکروز تومور بزرگ
۷)    مسموم شدن با استامینوفن
۸)    هپاتییت
اگر مقدار آنزیم در خون کمی بالاتر از حد معمول باشد عوارض زیر در بدن بیمار نمایان می‌شود:
-رسوب شدن چربی در کبد
-بیماری های مزمن کبد مثل سیروز

 

تست های مرتبط با آزمایش ALT-SGPT خون

تست ALT-SGPT در اکثر مواقع به همراه تستهای دیگری مانند AST ، آلکالن فسفاتاز، لاکتات دهیدروژنار (LDH) و بیلی روبین انجام می‌شود. این تست‌های مکمل به عنوان بخشی از پنل غربالگری کبد به منظور کمک به تشخیص اختلالات کبدی تجویز می‌شود. ALT و AST دو تست بسیار مهم هستند که در کنار یکدیگر پزشک را برای تشخیص ورود آسیب به کبد راهنمایی می‌کنند. در واقع ارزش ALT بیشتر در مقایسه با نتایج آزمايش های دیگری همچون آلکالین فسفاتاز (ALP) پروتئین تام و بیلی روبین برای کمک به تشخیص نوع بیماری کبد استفاده می‌شوند.

آزمایش ALT-SGPT

 

چه بیماری‌های پیش زمینه‌ای سبب اختلال در آزمایش ALT-SGPT می‌شود؟

مهم‌ترین دلیل افزایش آنزیم‌های کبدی را می‌توان بیماری کبد چرب معرفی نمود. تحقیقات نشان داده است که ۲۵ تا ۵۰ درصد مبتلایان به آنزیم‌های کبدی، کبدی چرب دارند. بقیه بیماری‌هایی که معمولأ منجر به بالا رفتن آنزیم‌های کبدی می‌شوند شامل سندرم متابولیک، هپاتیت و غیره هستند که در بخش‌های قبلی به آن‌ها اشاره شد.
لازم به ذکر است که بعضی از بیماری‌های کمتر رایج نیز زمینه را برای  افزایش آنزیم‌های کبدی فراهم می‌کنند از جمله: بیماری سلیاک، سرطان کبد، هپاتیت اتوایمیون، ، هموکروماتوز( بیماری است که در اثر جذب زیاد اهن ایجاد می‌شود). عفونت سایتومگالوویروس (CMV)، منونوکلئوز، سرطان کبد.

 

آزمایش ALT-SGPT در منزل با هوم‌کا

هوم‌کا مجموعه‌ای است که با سابقه‌ای درخشان در زمینه ارائه خدمات درمانی به شما هموطنان عزیز به یکی از شایسته‌ترین انتخاب‌ها در زمینه خدمات آزمایشگاهی تبدیل شده است. شما می‌توانید با استفاده از خدمات هوم‌کا در زمینه آزمایش و تست  ALT-SGPT  دریافت خدمات پزشکی را با استفاده از کادری متخصص و مجرب تجربه کنید. را تجربه کنید. ما تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا نتایج تست به طور دقیق و به موقع در اختیار شما قرار بگیرد و در صورت نیاز بتوانید روند درمان خود را شروع کنید.

دسترسی سریع

سوالات متداول

اگر ALT SGPT زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد؟
یک آزمایش ALT میزان آلانین آمینوترانسفراز را اندازه گیری می کند ، ALT یا SGPT نیز نامیده می شود. ALT یکی از آنزیم هایی است که به کبد کمک می کند غذا را به انرژی تبدیل کند. مقادیر بالای این آنزیم ها می تواند نشانه آسیب دیدگی یا تحریک کبد باشد و آنزیم ها از سلول های کبدی نشت می کنند.
چه اتفاقی می افتد که آنزیم های کبدی شما بالا باشد؟
افزایش آنزیم های کبدی اغلب نشان دهنده التهاب یا آسیب سلول های کبدی است. سلولهای التهابی یا آسیب دیده کبدی بیشتر از مقادیر طبیعی برخی مواد شیمیایی از جمله آنزیمهای کبد در خون جریان دارند و آنزیمهای کبدی را در آزمایش خون بالا می برند.
علت افزایش آنزیم کبد چیست؟
شایع ترین علت افزایش سطح ترانس آمیناز، بیماری کبد چرب غیر الکلی و بیماری کبدی الکلی است. علت کمتر شایع آن نیز شامل آسیب کبدی ناشی از دارو، هپاتیت B و C و هموکروماتوز ارثی است.
تست‌های مرتبط با آزمایش ALT-SGPT خون چیست؟
تستAST آلکالن فسفاتاز لاکتات دهیدروژنار (LDH) بیلی روبین
مقدار نرمال و بحرنی آِزمایش ALT-SGPT چقدر است؟
مقدار نرمال آِزمایش ALT-SGPT کمتر از ۴۱ و مقدرا بحرانی آن بیشتر از ۵۰ است.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.