آزمایش آلبومین
خانه
مقالات
آزمایش آلبومین

آزمایش آلبومین

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/06/27
آزمایش آلبومین خون و تشخیص مشکلات کبدی و کلیوی
آزمایش آلبومین چیست؟ آلبومین چه وظیفه‌ای در بدن دارد و افزایش یا کاهش مقدار آن چه تاثیری روی سلامتی می‌گذارد؟ در صورت مشاهده چه علائمی باید به پزشک متخصص مراجعه کرد؟ آیا ارتباطی بین ناراحتی کلیوی و کبدی با سطح آلبومین در بدن وجود دارد؟ اگربه دنبال پاسخ این سوالات هستید، مطالعه مقاله زیر از هومکا را از دست ندهید.

آیا تابحال با افرادی مواجه شده‌اید که به نظر چهره‌ایی زرد و رنگ‌پریده دارند؟ شاید با خود فکر کنید رنگ طبیعی پوست آنها به همین شکل است و این امر تعجبی ندارد. اما آیا می‌توان از زردی چشم یا احساس خستگی مزمن، به راحتی گذشت؟ بدن با نشان دادن این علائم سعی می‌کند شما را متوجه مشکلی سازد. اگر احساس می‌کنید دچار کاهش وزن بی‌دلیل شده‌اید، ضربان قلب بالایی دارید و یا با ریزش مو مواجه هستید، شاید مشکلی در عملکرد کبد وجود داشته باشد. اگر نسخه آزمایش دارید و می‌خواهید آزمایش خود را در منزل انجام دهید، کلیک کنید! برای اینکه بدانید عملکرد کبد چطور ارزیابی می‌شود با هومکا همراه شوید تا در مقاله «آزمایش آلبومین» اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید. 

 

آلبومین در آزمایش خون

برای اینکه مفهوم آلبومین را درک کنید، لازم است کمی راجع به ساختار خون بدانید. خون از اجزای مختلفی تشکیل شده که یکی از آنها، پلاسما است. این ماده حدود ۵۶ درصد از حجم خون را به خود اختصاص می‌دهد. تعجب خواهید کرد اگر بدانید ۹۰ درصد پلاسما آب است و ۱۰ درصد آن به املاح تعلق می‌گیرد. این ۱۰ درصد مجموعه‌ایی از پروتئین، قند، چربی و ... است. 

از آلبومین به عنوان یکی از مهم‌‌ترین پروتئین‌های پلاسما خون یاد می‌شود. اما نقش آلبومین در بدن چیست و چگونه بر سلامت بدن تاثیر می‌گذارد؟ این ماده‌ نقش مهمی در حفظ غشای رگ‌ها و بافت‌ها دارد. به این ترتیب از نشت مایعات و مواد مغذی در  بافت‌ها و رگ‌ها جلوگیری خواهد شد. خوب است بدانید این ماده در کبد تولید شده و وظیفه انتقال و کنترل مواد مغذی در بافت‌ها و عروق را نیز برعهده دارد. بنابراین با افزایش و یا کاهش آلبومین خون ممکن است بیمار با علائم خفیف و شدید و یا اختلالات کبدی و کلیوی مواجه شود. انجام روتین این آزمایش برای بیماران الزامی است.  

آزمایش آلبومین

 

نرمال نبودن آلبومین در آزمایش خون نشانه چیست؟ 

 نتایج آلبومین در آزمایش خون می‌تواند به بررسی موارد زیر کمک کند:

 • اختلالات کبدی و کلیوی

غیرطبیعی بودن جواب تست آلبومین می‌تواند نشانه‌هایی از بیماری‌های کلیوی و کبدی باشد. پایین بودن سطح آلبومین می‌تواند نشانه‌ای از بروز برخی از بیماری‌های و اختلالات همچون: التهاب کبدی و کلیوی، شوک، بیماری کرون، بیماری سلیاک، سوءتغذیه و سندروم نفروتیک باشد.

 • رژیم غذایی ناسالم و سوء تغذیه

داشتن رژیم غذایی نامناسب می‌تواند سطح طبیعی آلبومین در بدن را دستخوش تغییرات کند. بنابراین قبل از اینکه به فکر بیماری یا وجود اختلال در بدن باشید، به برنامه غذایی خود دقت کنید. این مشکل اصلاح‌پذیر است. 

در سایت معتبر Medline Plus درباره کاربرد این آزمایش اینطور آمده است:

آزمایش خون آلبومین با هدف بررسی عملکرد کبد انجام می‌شود. تست‌های عملکرد کبد نوعی آزمایش خون هستند که آنزیم‌ها و پروتئین‌های مختلف کبد، مانند آلبومین را اندازه‌گیری می‌کنند. این تست ممکن است بخشی از آزمایش جامعی باشد که چندین ماده را در خون اندازه‌گیری خواهد کرد. این مواد شامل الکترولیت‌ها، گلوکز و پروتئین‌هایی مانند آلبومین است.

تفسیر آزمایش

 

مقدار نرمال آلبومین خون

سطح نرمال آلبومین در خون افراد باید بین ۳.۴ تا ۵.۴ گرم در دسی لیتر باشد.

شاید بخواهید بدانید چه کسانی بیشتر سطح غیر طبیعی آلبومین را تجربه می‌کنند؟ افرادی که با بیماری‌های کلیوی، کبدی و سوء جذب دستگاه گوارش مواجه هستند، بیش از سایرین با این مشکل درگیر خواهند بود. همچنین آن دسته از افرادی که برای طولانی مدت با اسهال مواجه هستند، سطح غیر طبیعی آلبومین را تجربه خواهند کرد. اگر نتیجه آزمایش خود را دریافت کرده‌اید و میزان Albumin یا هر فاکتور دیگری در بازه نرمال قرار ندارد، برای تفسیر آزمایش کلیک کنید!

آزمایش آلبومین

 

هدف از تست آلبومین خون

آزمایش آلبومین یا Alb یکی از روش‌های موثر در تشخیص اختلالات کبدی است. بنابراین پزشک با توصیه به انجام این آزمایش می‌تواند موارد زیر را درمورد بیمار خود مورد بررسی و تشخیص قرار دهد:

 • بررسی و غربالگری اختلالات کلیوی و کبدی

با انجام تست آلبومین اختلالات کلیوی، بیماری‌های کبدی و دیگر نشانه‌های موثر در بروز اختلالات کبدی قابل تشخیص خواهند بود.

 • بررسی تغذیه بیماران

این تست یکی از روش‌های موثر جهت بررسی تغذیه بیماران و همچنین افرادی است که شرایط بالینی عادی ندارند. 

 • بررسی سطح آلبومین

آلبومین ۶۰ درصد پروتئین موجود در خون انسان را تشکیل می‌دهد. این ماده در تامین و حفظ سلامت بدن نقش بسزایی دارد. این پروتئین توسط کبد تولید می‌شود بنابراین با انجام تست آلبومین سطح آلبومین خون مورد سنجش قرار می‌گیرد.

 • بررسی انتقال ویتامین‌ها، داروها و هورمون‌ها

با انجام آزمایش آلبومین متخصص می‌تواند انتقال ویتامین‌ها، داروها و هورمون‌ها در بدن را مورد بررسی قرار دهد. چراکه آلبومین وظیفه انتقال این مواد در بافت‌ها را داشته و  سبب عدم نشت مواد مغذی لازم بافت‌ها از رگ‌های خونی می‌شود.

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش آلبومین در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

چرا آزمایش آلبومین تجویز می‌شود؟ 

اگر کبد بصورت طبیعی عمل کند، پروتئین‌ها را به آلبومین مورد نیاز بدن تبدیل خواهد شد. اما با بروز اختلال در کبد یا بروز بیماری‌های کلیوی سطح آلبومین خون به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. درصورتی که بیمار با علائم مشکوک متابولیک مواجه شود تست آلبومین  توصیه خواهد شد. در ادامه به برخی از اختلالات متابولیک اشاره شده است: 

 • کاهش وزن ناگهانی

اگر بصورت ناگهانی و در یک بازه زمانی کوتاه بیمار وزن زیادی از دست داده باشد این امر می‌تواند نشانه اختلال کبدی و عدم تولید کافی آلبومین در خون باشد.

 • تورم چشم‌ها و پاها

 تورم چشم‌ها و پاها اغلب ناشی از خستگی و فشارهای استرس‌زا هستند، اما در مواردی که تورم زیر چشم غیرطبیعی به نظر برسد می‌تواند یکی از نشانه‌های اختلال کبدی و کلیوی و عدم ثبات سطح آلبومین باشد.

 • خستگی مزمن

 بیمار مرتبا از خستگی مفرط رنج می‌برد و با وجود استراحت کافی در طول روز احساس کسالت دارد. یکی از علائم و شرایطی که منجر می‌شود متخصص انجام تست آلبومین را لازم بداند خستگی بدون علت است.

 • پوست و داخل چشم زرد رنگ

 اگر متخصص در داخل چشم و پوست بیمار، زردی غیرطبیعی مشاهده کند نسبت به بروز اختلال کبدی مشکوک شده و توصیه به انجام تست آلبومین خواهد کرد.

 • تورم اطراف معده

 یکی از علائم شدید و غیرطبیعی که مشخصا با بروز اختلالات کبدی بروز خواهد کرد تورم اطراف معده است که با انجام تست آلبومین می‌توان به میزان و شدت اختلال کبدی و یا کلیوی برد.

اگر هر یک از این علائم را دارید و می‌خواهید که از سلامتی خود مطمئن شوید، برای انجام آزمایش در منزل کلیک کنید!

 

چه تست‌هایی در کنار آزمایش آلبومین تجویز می‌شوند؟ 

آزمایش آلبومین معمولا همراه با دیگر آزمایش‌های خون انجام می‌گیرد. چرا که با تکیه بر نتیجه یک آزمایش نمی‌توان به علت دقیق بروز بیماری پی برد. اینکه کدامیک از این تست‌ها در کنار آزمایش آلبومین برای شما توصیه می‌شوند، به وضعیت سلامتی و تشخیص پزشک بستگی خواهد داشت. ممکن است یکی از این تست‌ها، آزمایش AST یا ALT باشد. سوالات خود را در زمینه سایر تست‌های مرتبط، با کارشناسان هومکا در میان بگذارید. 

 

آزمایش آلبومین در منزل

با پیشرفت تکنولوژی و فرسایشی بودن رفت و آمد در سطح شهر مردم به سمت انجام آزمایش در منزل گرایش پیدا کرده‌اند. مجموعه هومکا معتبرترین مرکز در ارائه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است. در صورت نیاز می‌توانید در کنار خدمات آزمایشگاهی از خدمات دیگری مانند پزشک در منزل و  پرستار در منزل  هومکا نیز استفاده کنید.

برای برخورداری از این خدمات فقط به چند کلیک ساده نیاز دارید. در ابتدا بر روی بنر زیر کلیک کنید و درخواست خود را ثبت نمایید. هومکا می‌داندکه شما برای مطمئن شدن از کیفیت خدمات و چگونگی ارائه آنها سوالات زیادی در ذهن دارید. به همین دلیل پس از ثبت سفارش، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت. در این مرحله جزییات دقیقی در مورد خدمت مورد نظر در اختیار شما قرار می‌گیرد، همچنین به تمامی سوالات به طور شفاف پاسخ داده خواهد شد. در صورتیکه موافق باشید، سفارش به صورت نهایی ثبت می‌شود. در مرحله آخر در منزل منتظر بمانید تا کارشناسان ما در خانه خود ملاقات کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

سطح طبیعی آلبومین در خون چقدر است؟
محدوده نرمال مابین ۳.۴ تا ۵.۴ گرم در دسی لیتراست.
اگر آلبومین در ادرار وجود داشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟
مقدار کل پروتئین در ادرار در یک روز کمتر از ۱۵۰ میلی گرم است. اگر آزمایش شما میزان بالایی از آلبومین در ادرار را نشان دهد، این می تواند به معنای مشکل کلیوی یا بیماری باشد. اگر دیابت دارید ، یکی از دلایل احتمالی افزایش آلبومین ادرار، بیماری کلیوی (نفروپاتی دیابتی) است.
آیا برای آزمایش آلبومین باید ناشتا باشم؟
خیر. این آزمایش به ناشتایی نیاز ندارد.
چه زمانی باید سطح آلبومین را بررسی کنید؟
اگر علائم بیماری کبد یا سایر مشکلات کبدی وجود داشته باشد، پزشک به طور معمول آزمایش آلبومین سرم را انجام می‌دهد. این علائم می‌توانند کاهش وزن غیرمنتظره، تورم در اطراف معده، چشم ها و یا پاها باشند.
آیا سطح بالای آلبومین خطرناک است؟
سطح آلبومین پایین ممکن است به سوتغذیه بازگردد. بیماری‌های کبدی یا التهابی نیز منجر به کاهش سطح آن در بدن خواهند شد. سطح بالای آن می‌تواند مربوط به عفونت‌های حاد، سوختگی و استرس ناشی از جراحی یا حمله قلبی باشد.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل