تفسیر آزمایش در منزل
خانه
مقالات
تفسیر آزمایش در منزل

تفسیر آزمایش در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/07/21
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
تفسیر آزمایش در منزل با هوم‌کا!
هیچ کسی بهتر از پزشک نمی‌تواند به شما کمک کند تا نتایج آزمایش را تفسیر کنید. فهمیدن این که هر آزمایش به چه معناست به شما کمک می‌کند که تصویری کلی از وضعیت سلامتی تان داشته باشید. به همین دلیل می‌توانید از خدمت پزشک عمومی در منزل هوم کا استفاده نمایید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

آیا تا به حال بعد از بررسی و تفسیر آزمایش در منزل گیج شده اید؟ شما تنها نیستید. حتی متخصصان پزشکی هم به زمان و آموزش نیاز دارند تا بتوانند نتایج آزمایش خون را تفسیر کنند. آزمایش خون انواع مختلفی دارد. اما حتی با وجود انواع مختلف آزمایش، نتایج این آزمایش‌ها با اصطلاحات تخصصی و عددها بیان می‌شوند. بسیاری از افراد که از خدمات آزمایش در منزل استفاده می‌کنند، در تفسیر نتایج آزمایشات خود دچار مشکل می‌شوند. در این مقاله سعی داریم تا بخشی از مهمترین و پرکاربردترین فاکتورهای آزمایش را با یکدیگر بررسی نماییم. 

تفسیر آزمایش در منزل

اهمیت درست تفسیر آزمایش در منزل

آزمایش‌های خون ابزار تشخیصی‌ای هستند که به متخصصان و پزشکان کمک می‌کنند که با آنالیز محتویات خون سطح سلامتی را ارزیابی کنند یا بیماری‌ها را تشخیص دهند.
البته پزشکان همیشه انجام آزمایش خون را توصیه نمی‌کنند. معمولا معاینات فیزیکی‌ای که پزشک با بررسی تنفس، ضربان قلب، فشار خون، معاینه چشم‌ها، گوش‌ها و گلو انجام می‌دهد برای تعیین سطح سلامتی تان کافی هستند. اما در برخی از موارد انجام آزمایش خون ضرورت پیدا می‌کند، خصوصا اگر یک عفونت یا بیماری جدی دارید.
امروزه افراد زیادی برای انجام آزمایشات خود، سعی می‌کنند از خدمات منزل هوم کا استفاده کنند. پزشکان هوم کا، به دلایل زیر آزمایشاتی را برایتان تجویز می کنند:


دقت:
علاوه بر معاینات فیزیکی استاندارد، معمولا آزمایش‌های خون روش اندازه گیری دقیقی برای تعیین وضعیت سلامتی است. برای مثال، اندازه گیری سطح گلوکز در بیمارانی که دیابت دارند به پزشک این امکان را می‌دهد که وضعیت آن‌ها را کنترل کند و دارو تجویز کند. زمانی که پزشک هوم کا متوجه نوسانات شدید در سطح قند خون می‌شود، ممکن است توصیه کند که تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید.


سلامتی اندام‌های بدن:
آزمایش خون به شما و پزشک تان این امکان را می‌دهد که به طور دقیق نحوه عملکرد اندام‌های حیاتی مثل کبد و کلیه‌ها را ارزیابی کنید. برای مثال، افرادی که هپاتیت دارند با ارزیابی دوره‌ای عملکرد کبد از طریق آزمایش خون می‌توانند زندگی عادی داشته باشند.


عفونت:
عفونت‌های منتقل شونده از راه خون همچون مننژیت (التهاب پرده‌های محافظتی مغز و نخاع)، استئومیلیت (عفونت استخوان)، سپسیس (واکنش افراطی بدن به عفونت) و بیماری‌های انگلی توسط آزمایش خون تشخیص داده می‌شوند.
آزمایش خون می‌تواند به تشخیص یا سنجش سایر بیماری های منتقله از راه خون نیز کمک کند که این کار را از طریق علائم آن بیماری انجام می‌دهد، برای مثال از طریق سلول‌های CD4 در افرادی که HIV دارند.


بیماری مزمن:
بیماری‌های مزمن نظیر دیابت، نارسایی کلیوی و بیماری شریان کرونری می‌توانند با استفاده از آزمایش خون و ادرار تشخیص داده و کنترل شوند. ابتدا پزشکان عملکرد کلیه را با کمک آزمایش ادرار ارزیابی می‌کنند تا سطح پروتئین در آن را تعیین کنند. هر چه سطح پروتئین بالاتر باشد، احتمال وجود یک عامل غیرطبیعی بیشتر است که در این صورت به انجام آزمایش خون نیاز است.


قبل از درمان:
قبل از انجام جراحی و مصرف دارو، به آزمایش خون نیاز است تا اطمینان حاصل شود که اندام‌های بدن بیمار به حد کافی قوی هستند که بتوانند درمان را تحمل کنند. برای مثال، بیمارانی که برای درمان آکنه داروی رآکوتان (از مشتقات ویتامین A) مصرف می‌کنند باید مرتب آزمایش لیپید و کبد را انجام دهند. این افراد همچنین باید آزمایش بارداری انجام دهند تا مانع از وقوع هر نوع مشکل ناشی از مصرف ویتامین A برای جنین شوند.


دوز دارو و موثر بودن:
در برخی از اختلالات همچون استئومیلیت و سرطان، از میزان مشخصی دارو در خون برای حذف عفونت یا سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. این امر برای سپسیس و سایر عفونت‌ها نیز صدق می‌کند خصوصا اگر در قسمت‌هایی از بدن رخ دهند که معاینه آن قسمت‌ها دشوار است (همچون مفاصل و سیستم عصبی مرکزی).

جهت ثبت درخواست آزمایش در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

تفسیر انواع آزمایش در منزل با هوم کا

هنگام تجویز آزمایش خون باید این نکته را بدانید که انواع مختلفی از این آزمایش وجود دارد. آزمایش‌های زیر رایج ترین انواع آزمایش خون هستند که امروزه انجام می‌شوند. برای بررسی و تفسیر آزمایش در منزل می توانید از متخصصان هوم کا بهرمند شوید تا بدرستی وضعیت سلامتی تان را تحلیل و بررسی کرده و روند درمانی درستی را پیش بگیرید. در ادامه به بررسی انواع رایج آزمایشات و اهمیت  تفسیر آزمایش در منزل در منزل می پردازیم.

 

تفسیر آزمایش پانل متابولیک پایه (BMP)

این تست خون سطح برخی از انواع مواد شیمیایی در خون را اندازه گیری می‌کند. این آزمایش به تشخیص نحوه عملکرد اندام‌های بدن کمک می‌کند و می‌تواند به وجود ناهنجاری‌ها نیز پی ببرد.

 

تفسیر آزمایش پانل متابولیک جامع (CMP)

در حقیقت این نوع آزمایش خون تصویر جامع تری از تعادل مواد شیمیایی در بدن و سوخت و ساز (متابولیسم) را فراهم می‌کند.
منظور از متابولیسم یا سوخت و ساز، تمام پروسه‌های فیزیکی و شیمیایی در بدن است که طی آن‌ها انرژی تبدیل و یا مصرف می‌شود. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به نفس کشیدن، کنترل دمای بدن و... اشاره کرد.

 

تفسیر آزمایش آنزیم خون

وقتی سلول‌ها آسیب می‌بینند، آنزیم‌ها وارد جریان خون می‌شوند. آزمایش آنزیم خون کمک می‌کند که وجود برخی از انواع بیماری را تشخیص دهید. برای مثال آنزیم تروپونین اغلب بعد از وقوع حمله قلبی وارد جریان خون می‌شود. در این شرایط‌ معمولا پزشکان آزمایش آنزیم خون را انجام می‌دهند تا وجود تروپونین را بررسی کنند و تعیین کنند که آیا بیمار حمله قلبی داشته یا نه.

 

آزمایش خون برای ارزیابی خطر حمله قلبی

از آن جایی که میزان لیپیدها و چربی‌ها تاثیر مستقیمی روی عملکرد قلب دارند، این نوع آزمایش خون برای ارزیابی و کنترل بیمارانی که در خطر حمله قلبی هستند ضروری است.

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

تفسیر آزمایش CBC

در نتایج بسیاری از انواع آزمایش خون، اولین لیستی که زیر ستون نام آزمایش (Test Name) قرار دارد نتیجه شمارش کامل خون (CBC) را نشان می‌دهد. آزمایش CBC، سطح ترکیبات ضروری خون (همچون گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید خون و پلاکت‌ها) را می‌سنجد.
آزمایش CBC سطح پروتئین حامل اکسیژن (هموگلوبین) را نیز می‌سنجد و نسبت گلبول‌های قرمز خون نسبت به مایع (پلاسمای خون) را اندازه گیری می‌کند.
نتایج آزمایش خون به پزشک تان کمک می‌کنند که هر نوع عفونت یا حساسیت را تشخیص دهد و به وجود اختلالاتی نظیر کم خونی یا سرطان پی ببرد.
آزمایش CBC رایج ترین آزمایشی است که در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود و معمولا جزو جدایی ناپذیر از آزمایش‌های چکاپ است. این آزمایش قادر به تشخیص بیماری‌ها و اختلالاتی نظیر کم خونی (کمبود گلبول‌های قرمز خون یا هموگلوبین)، عفونت، مشکلات انعقاد خون، سرطان خون و اختلالات ایمنی است. این آزمایش خیلی از قسمت‌های خون را ارزیابی می‌کند. در رابطه با تفسیر آزمایش CBC و مقادیر نرمال آن سایت معتبر خط سلامتی(Health Line) می‌گوید:

وقتی نتایج خود را دریافت کنید، دو ستون خواهید دید: اولی "بازه مرجع" و دومی نتایج شما. اگر نتایج شما در محدوده مرجع باشد، طبیعی است. اگر نتایج شما بیشتر یا کمتر از محدوده مرجع باشد، غیر طبیعی است. کم خونی خفیف یکی از مهمترین دلایلی نتایج غیر طبیعی در این آزمایش است.

هر آزمایشگاه روش‌های مختلفی برای مطالعه خون دارد. بنابراین دامنه مرجع به آزمایشگاهی که آزمایش خون را انجام می‌دهد، بستگی دارد. همچنین مواردی چون سن، جنسیت و محل زندگی نیز بر روی نتایج تاثیر خواهد داشت.

به طور کلی، بازه مرجع و نرمال در نتایج این آزمایش عبارت است از:
گلبول‌های سفید: ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر (سلول/ میلی لیتر)
گلبول‌های قرمز: ۴.۵ میلیون تا ۵.۹ میلیون سلول در میلی لیتر برای مردان ؛ ۴.۱ میلیون تا ۵.۱ میلیون سلول در میلی لیتر برای زنان
هموگلوبین: ۱۴ تا ۱۷.۵ گرم در دسی لیتر (gm / dL) برای مردان ؛ ۱۲.۳ تا ۱۵.۳ گرم در دسی لیتر برای زنان
هماتوکریت: ۴۱.۵ تا ۵۰.۴ برای مردان ؛ ۳۵.۹ تا ۴۴.۶ برای زنان
پلاکت: ۱۵۰،۰۰۰ تا ۴۵۰،۰۰۰ پلاکت در میلی لیترگلبول‌های قرمز خون
گلبول‌های قرمز خون حاوی هموگلوبین هستند که اکسیژن را از ریه‌ها به سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کند. سطح غیرطبیعی از گلبول‌های قرمز خون می‌تواند نشان دهنده کم خونی‌، کم آبی بدن، خونریزی یا سایر اختلالات باشد.
✔ سطح عادی گلبول‌های قرمز برای مردها ۴.۵ الی ۵.۹ میلیون سلول در هر میکرولیتر و برای زنان ۴.۱ الی ۵.۱ میلیون سلول در هر میکرولیتر است.


گلبول‌های سفید خون
گلبول‌های سفید خون نیز بخش مهمی از سیستم ایمنی هستند و اولین خط دفاعی بدن برای مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها محسوب می‌شوند. سطح غیرطبیعی از گلبول‌های سفید خون می‌تواند نشان دهنده عفونت، سرطان خون یا اختلالات سیستم ایمنی باشد.
✔ سطح عادی گلبول‌های سفید خون ۴,۵۰۰ الی ۱۰,۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر است.


پلاکت‌ها
پلاکت‌های خون از اجزای گلبول‌های خون هستند که به انعقاد خون کمک می‌کنند. پلاکت‌ها همچون چسب به هم می‌چسبند تا بریدگی‌ها یا پارگی‌‌هایی که در رگ‌های خونی رخ داده اند را به هم بچسبانند در نتیجه به بدن این امکان را می‌دهند که خونریزی را متوقف کند. سطح غیرعادی از پلاکت خون می‌تواند نشان دهنده اختلالات خونریزی (عدم انعقاد کافی) یا اختلالات ترومبوتیک (انعقاد بیشتر از حد معمول) باشد.
✔ سطح عادی پلاکت خون ۱۵۰,۰۰۰ تا ۴۵۰,۰۰۰ پلاکت در هر میکرولیتر است.


هموگلوبین
هموگلوبین یک پروتئین سرشار از آهن در گلبول‌های قرمز خون است که وظیفه انتقال اکسیژن در بدن را بر عهده دارد. سطح غیر عادی از هموگلوبین می‌تواند نشان دهنده کم خونی یا سایر اختلالات خونی باشد.
✔ سطح عادی هموگلوبین برای مردها ۱۴ الی ۱۷.۵ گرم در هر دسی لیتر و برای زنان ۱۲.۳ الی ۱۵.۳ گرم در هر دسی لیتر است.


هموگلوبین ای وان سی (HBA1C)
اگر دیابت دارید، گلوکز اضافی در خون می‌تواند به هموگلوبین متصل شود و سطح هموگلوبین A1C را بالا ببرد. طول عمر گلبول‌های قرمز خون ۱۲۰ روز است و HBA1C نشان دهنده سطح قرار گرفتن هموگلوبین در معرض گلوکز در گلبول‌های قرمز خون است، در نتیجه این آزمایش یک بررسی ۳ ماهه (۱۲۰ روزه) از سطح گلوکز را فراهم می‌کند. نیازی نیست که برای انجام این آزمایش ناشتا باشید.
✔ سطح عادی HBA1C کمتر از ۵.۷ درصد است.
✔ اگر سطح HBA1C در بدن تان بین ۵.۷ و ۶.۴ درصد باشد، شما مبتلا به پیش دیابت هستید.
✔ اگر سطح HBA1C در بدن تان ۶.۵ درصد و یا حتی بیشتر باشد مبتلا به دیابت هستید.


هماتوکریت
هماتوکریت روشی برای سنجش میزان فضایی است که گلبول‌های قرمز خون در خون اشغال کرده اند.
✔ هماتوکریت بالا نشان دهنده کم آبی بدن است و هماتوکریت پایین به معنای کم خونی است.
✔ سطح عادی هماتوکریت برای مردان ۴۱.۵ تا ۵۰.۴ درصد است.
✔ سطح عادی هماتوکریت برای زنان بین ۳۶.۹ تا ۴۴.۶ درصد است.
 


میانگین حجم گلبول‌های قرمز خون (MCV)
میانگین حجم گلبول‌های قرمز خون روشی برای اندازه گیری میانگین اندازه سلول‌های قرمز خونی است. سطح غیر عادی از MCV می‌تواند از علائم کم خونی یا تالاسمی (شکل غیرطبیعی گلبول‌های قرمز خون) باشد.
✔ سطح عادی MCV بین ۸۰ تا ۹۶ است.

 

تفسیر آزمایش BMP 

پانل متابولیک پایه در حقیقت به گروهی از آزمایش‌ها می‌گویند که سطح مواد شیمیایی مختلف در خون را اندازه گیری می‌کنند.
این آزمایش‌ها معمولا روی قسمت مایع خون (پلاسمای خون) انجام می‌شوند و می‌توانند به پزشک اطلاعاتی در خصوص ماهیچه‌ها (از جمله قلب)، استخوان‌ها و اندام‌های بدن (همچون کلیه‌ها و کبد) بدهند.
این آزمایش شامل ارزیابی گلوکز خون، کلسیم، آزمایش الکترولیت‌ها و آزمایش‌هایی است که عملکرد کلیه‌ها را ارزیابی می‌کنند. برای انجام برخی از این آزمایش‌ها باید ناشتا باشید (معمولا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش نباید چیزی میل کنید) ولی برای انجام برخی دیگر به ناشتا بودن نیازی نیست. پزشک به شما خواهد گفت که برای آماده شدن جهت انجام آزمایش چه کارهایی باید انجام دهید.


گلوکز خون
سطح عادی گلوکز خون بین ۶۴ تا ۱۰۰ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) یا ۳.۵۵ تا ۵.۵ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است.
گلوکز نوعی قند است که بدن به عنوان انرژی مصرف می‌کند. بسته به این که سلول‌ها تا چه حد گلوکز مصرف می‌کنند، سطح غیرعادی از گلوکز می‌تواند نشان دهنده دیابت باشد.
برای انجام آزمایش گلوکز خون باید ناشتا باشید (۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش چیزی میل نکنید).


کلسیم
تمرکز طبیعی کلسیم بین ۸.۵ تا ۱۰.۲ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) است.
کلسیم یک ماده معدنی مهم در بدن است و سطح غیر عادی کلسیم در خون می‌تواند نشان دهنده مشکلات کلیه، بیماری استخوان، بیماری تیروئید، سرطان، سوء تغذیه و سایر اختلالات باشد.


الکترولیت‌ها
الکترولیت‌ها مواد معدنی‌ای هستند که به حفظ سطح مایعات و تعادل اسیدی بدن کمک می‌کنند. به این علت به این مواد معدنی الکترولیت می‌گویند که بار الکتریکی دارند. رایج ترین الکترولیت‌هایی که طی آزمایش خون ارزیابی می‌شوند شامل این مواردند:

سدیم:
سطح عادی سدیم خون بین ۱۳۵ تا ۱۴۵ میلی اکی والان در هر لیتر (mEq/L) است.

پتاسیم:
سطح عادی پتاسیم خون بین ۳.۵ الی ۵.۰ میلی اکی والان در هر لیتر (mEq/L) است.

بی کربنات:
سطح عادی بی کربنات بین ۲۲ الی ۳۰ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است.

کلرید:
سطح عادی کلرید بین ۹۸ الی ۱۰۸ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است.

سطح غیر عادی از الکترولیت‌ها می‌تواند نشان دهنده کم آبی بدن، بیماری کلیوی، بیماری کبد، نارسایی قلبی، فشار خون بالا و سایر اختلالات باشد.

تفسیر آزمایش در منزل

 

تفسیر آزمایش در منزل و بررسی عملکرد کلیه ها

آزمایش‌های خونی که عملکرد کلیه‌ها را ارزیابی می‌کنند سطح این مواد را اندازه گیری می‌کنند:

نیتروژن اوره خون (BUN)
سطح عادی BUN بین ۷ الی ۲۰ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) است.

کراتینین
سطح عادی کراتینین برای زنان بین ۸۸ الی ۱۲۸ میلی لیتر در هر دقیقه (mL/min) و برای مردان بین ۹۷ الی ۱۳۷ mL/min است.
هر دوی این ترکیبات مواد زائدی هستند که کلیه‌ها باید آن‌ها را از بدن دفع کنند. سطح غیر عادی BUN و کراتینین می‌تواند نشان دهنده بیماری یا اختلالات کلیوی باشد.

 

تفسیر آزمایش CMP 

پانل متابولیک جامع تمام عواملی که در آزمایش BMP ذکر شدند را اندازه گیری می‌کند. علاوه بر این، CMP شامل دو تست پروتئین (آلبومین و پروتئین کل) و آزمایش عملکرد کبد نیز هست:

آلبومین
آلبومین (پروتئین اصلی در پلاسمای خون) ماده‌ای شفاف است، رنگ زردی دارد و سلول‌های خونی را حمل می‌کند. آلبومین توسط کبد تولید می‌شود و به حفظ مایعات در جریان خون کمک می‌کند در نتیجه مایعات به سایر بافت‌ها وارد نمی‌شوند.
✔ سطح عادی آلبومین ۳.۴ الی ۵.۴ گرم در هر دسی لیتر (g/dL) است. 

پروتئین کل
پروتئین کل به حفظ عملکرد کبد و کلیه‌ها کمک می‌کند و در طول عفونت‌ها یا بیماری‌ها سطح این ماده افزایش پیدا می‌کند.
✔ سطح عادی پروتئین بین ۶ تا ۸ g/dL است.

آلکالین فسفاتاز (ALP)
آلکالین فسفاتاز عملکرد کبد و سطح مواد مغذی را اندازه گیری می‌کند. سطح غیر عادی ALP می‌تواند نشان دهنده بیماری کبد، استخوان و کیسه صفرا باشد.
✔ سطح عادی آلکالین فسفاتاز ۴۴ تا ۱۴۷ یکای بین المللی در هر دسی لیتر (IU/L) است.

آلانین آمینوترانسفراز (ALT)
آلانین آمینوترانسفراز عملکرد کبد را ارزیابی می‌کند و در صورتی که کبد آسیب ببیند سطح آن افزایش پیدا می‌کند.
✔ سطح عادی آلانین آمینوترانسفراز بین ۲۰ الی ۶۰ IU/L است.

آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)
آسپارتات آمینوترانسفراز عملکرد کلیه‌ها و کبد را ارزیابی می‌کند. علاوه بر این برای ارزیابی تاثیر الکل روی کبد نیز از آن استفاده می‌شود.
✔ سطح عادی AST بین ۱۰ الی ۳۵ IU/L است.

بیلی روبین
بیلی روبین زمانی تشکیل می‌شود که بدن هموگلوبین را تجزیه می‌کند. این ماده در صفرا و خون یافت می‌شود و میزان بالای آن می‌‌تواند نشان دهنده یرقان یا زردی باشد. بیلی روبین به تشخیص اختلالاتی نظیر کم خونی، یرقان و بیماری‌های کبد کمک می‌کند.
✔ سطح عادی بیلی روبین بین ۰.۱ تا ۱.۲ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) است.

 

تفسیر آزمایش در منزل مربوط به بیماری های قلبی

درست مثل چربی‌های خوراکی، تمام لیپیدها نیز بد نیستند. بدن لیپیدها را تجزیه می‌کند و به عنوان انرژی از آن‌ها استفاده می‌کند. پنل لیپید مجموعه‌ای از آزمایش‌هاست که دو نوع چربی در خون را اندازه گیری می‌کند: تری گلیسیرید و کلسترول.
‌در این قسمت نمی‌خواهیم درباره چربی‌های اضافی بدن صحبت کنیم بلکه می‌خواهیم نقشی که لیپیدها در خون ایفا می‌کنند را بررسی کنیم. پنل چربی یا لیپید (Lipid panel) یک آزمایش خون است که نشان می‌دهد آیا در معرض ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب (CHD) قرار دارید یا نه. 
این آزمایش به ارزیابی موادی می‌پردازد که در خون وجود دارند و وظیفه حمل کلسترول را بر عهده دارند که اگر سطح آن‌ها غیر عادی باشد می‌توانند سبب بروز اختلالات قلبی عروقی شوند. پنل لیپید اطلاعاتی در خصوص کلسترول و سطح چربی ارائه می‌دهد. 

کلسترول کل
آزمایش کلسترول سطح کلسترول HDL و LDL را اندازه گیری می‌کند و این میزان باید زیر ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد تا خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی پایین باشد.
دو نوع کلسترول وجود دارد: کلسترول HDL و LDL.

کلسترول خوب (HDL):
منظور از HDL لیپوپروتئین با چگالی بالاست که کلسترول اضافی را از خون به کبد می‌برد تا از آن جا دفع شود. گاهی به کلسترول HDL، کلسترول خوب هم می‌گویند زیرا سطح بالای آن برای بدن خوب است و خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد. این کلسترول به کاهش انسداد رگ‌های خونی کمک می‌کند و باید بالاتر از ۴۰ الی ۵۹ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

کلسترول بد (LDL):
منظور از LDL، لیپوپروتئین کم چگالی است. LDL نوعی چربی است که کلسترول را به قسمت‌هایی از بدن می‌برد که به ترمیم سلولی نیاز دارند. اما از آن جایی که این لیپوپروتئین می‌تواند در دیواره شریان‌ها یا عروق انباشته شود به آن کلسترول بد می‌گویند. سطح بالای LDL سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به قلب و رگ‌های خونی (نظیر بیماری شریان کرونری) می‌شود. LDL باید زیر ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر نگه داشته شود.

تری گلیسیرید:
تری گلیسیریدها از اصلی ترین انواع چربی هستند که در کبد تولید می‌شوند. اگر می‌خواهید بدانید که چه چیزهایی روی سطح تری گلیسیرید در بدن تاثیر می‌گذارند باید گفت که مواد غذایی معمولی در رژیم غذایی تان (از جمله شکر و چربی) از این موارد هستند.
البته سطح تری گلیسیرید می‌تواند به علت بیماری تیروئید یا کبد یا اختلالات ژنتیکی بالا باشد. سطح بالای تری گلیسیرید با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به قلب و رگ‌های خونی در ارتباط است. تحقیقات نشان داده اند زمانی که صحبت از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود تنها عاملی که باید در نظر بگیرید LDL نیست. نسبت تری گلیسیرید به کلسترول HDL نیز می‌تواند مشکل ساز باشد.
برای داشتن سبک زندگی سالم، سطح متعادل تری گلیسیرید و همچنین وجود توازن میان کلسترول خوب و بد ضروری است.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تفسیر آزمایش بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

تفسیر آزمایش های آنزیم خون در منزل

آنزیم‌ها مواد شیمیایی‌ای هستند که به کنترل واکنش شیمیایی در بدن کمک می‌کنند. آزمایش‌های گوناگونی برای بررسی آنزیم‌های خون وجود دارند. در این قسمت به آزمایش‌های آنزیمی می‌پردازیم که برای بررسی حمله قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تروپونین
زمانی که تمرکز تروپونین بالاتر از 0.4 (ng/ml) باشد غیر طبیعی در نظر گرفته می‌شود. تروپونین یک پروتئین در عضلات است که به ماهیچه‌ها کمک می‌کند منقبض شوند. زمانی که عضلات یا سلول‌های قلب صدمه می‌بینند، تروپونین می‌تواند از بافت قلبی بیرون بزند و مقدار آن در خون افزایش پیدا کند. برای مثال، زمانی که فرد حمله قلبی داشته، سطح تروپونین در خون او افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل، زمانی که بیماران احساس درد در قفسه سینه دارند یا سایر علائم حمله قلبی را نشان می‌دهند، پزشکان انجام آزمایش تروپونین را توصیه می‌کنند.

کراتین کیناز (CK)
سطح عادی کراتین کیناز بین ۲۲ تا ۱۹۸ U/L است. زمانی که عضلات قلب صدمه می‌بینند یک فرآورده خون به نام CK-MB ترشح می‌شود. سطح بالای CK-MB در خون می‌تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد.

 

دریافت نتیجه آزمایش خون چقدر طول می‌کشد؟

جواب کوتاه به این سوال این است: "بستگی دارد!". گاهی اوقات نتایج آزمایش فورا و چند دقیقه بعد از انجام آزمایش آماده می‌شوند (مثل تست پوستی پریک برای بررسی گلوکز یا آزمایش ادرار). اما آماده شدن نتایج برخی دیگر از آزمایش‌های خون (مثل آزمایش الکترولیت‌ها و آزمایش عفونت‌ها و بیماری‌های آمیزشی یا STI) می‌تواند چند روز یا چندین هفته طول بکشد.
بعد از آماده شدن نتایج، چه نتایج آزمایش عادی باشند و چه غیر عادی، کارکنان آزمایشگاه باید با شما تماس بگیرند. در صورتی که نتایج آزمایش غیر عادی بودند، برای دریافت نوبت با پزشک تماس بگیرید و یا با ثبت درخواست پزشک در منزل هوم‌کا، پزشک را به منزل خود بیاورید.
فاصله بین گرفتن نمونه خون و دریافت نتایج آزمایش بسته به نوع آزمایش می‌تواند متفاوت باشد:

شمارش کامل خون (CBC)
این آزمایش چندین نوع سلول را ارزیابی می‌کند و معمولا نتایج آن ۲۴ ساعت بعد از انجام آزمایش آماده می‌شوند.

آزمایش‌های شیمی خون (پانل متابولیک پایه و جامع)
ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای انجام این آزمایش ناشتا باشید. نتایج این آزمایش نیز معمولا ۲۴ ساعت بعد از انجام آزمایش آماده می‌شوند.

آنزیم‌های خون
از آن جایی که معمولا انجام آزمایش تروپونین و کراتین کیناز بعد از این که پزشک به حمله قلبی شک کرد توصیه می‌شود، نتایج آن باید در کمترین زمان ممکن آماده شوند. خوشبختانه با پیشرفت تجهیزات آزمایشگاهی، نتایج این آزمایش می‌توانند در کمتر از ۱ ساعت آماده شوند.

پنل لیپید
پنل لیپید معمولا در مراجعات عادی به پزشک ارزیابی می‌شود و پزشک بعد از ۲۴ ساعت می‌تواند نتایج را از آزمایشگاه دریافت کند.

جهت ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

اگر تفسیر آزمایش در منزل نشان دهنده عوامل غیر طبیعی بود چه کاری باید انجام دهید؟

زمانی که برگه آزمایش را دریافت می‌کنید، روبروی هر عامل در قسمت چپ برگه عددی نوشته شده است که نتیجه آزمایش است.
معمولا محدوده عادی نیز در یک ستون جداگانه درج می‌شود تا بتوانید به عنوان مرجع از آن استفاده کنید و این امر، تفسیر آزمایش در منزل را به مراتب ساده‌تر می‌نماید. برای مثال در قسمتی که سطح پتاسیم در خون نشان داده شده، باید سطح عادی پتاسیم که بین ۳.۷ تا ۵.۲ (mEq/L) است نیز درج شود. اگر نتیجه آزمایش در این دامنه قرار داشت می‌توانید اطمینان حاصل کنید که سطح پتاسیم خون تان عادی است.

اگر نتایج فراتر یا پایین تر از دامنه طبیعی بودند باید چه کاری انجام دهید؟
سریع نتیجه گیری نکنید. بلکه برای دریافت نوبت با پزشک تماس بگیرید. گاهی اوقات نتایج بعضی از آزمایش‌ها به علت دلایل گوناگونی که آسیب شناختی نیستند بالاتر یا پایین تر از حد نرمال هستند. این دلایل شامل این این مواردند:

✔ عوارض جانبی برخی از داروها

✔ عفونت تازه درمان شده

✔ جنسیت

✔ استرس

✔ اشتباه حین انجام آزمایش

✔ فعالیت‌های بدنی شدید قبل از انجام آزمایش

✔ سن

تفسیر آزمایش در منزل

 

تفسیر آزمایش در منزل با هوم‌کا

هیچ کسی بهتر از پزشک نمی‌تواند به شما کمک کند تا نتایج آزمایش را تفسیر کنید. فهمیدن این که هر آزمایش به چه معناست به شما کمک می‌کند که تصویری کلی از وضعیت سلامتی تان داشته باشید. فهمیدن این که پزشک چه چیزی به شما می‌گوید باعث می‌شود که سوالات آگاهانه تری بپرسید و تصمیم درستی درباره سلامتی تان بگیرید. به همین دلیل می‌توانید از خدمت پزشک عمومی در منزل هوم کا استفاده نمایید.
همچنین اگر نیاز به آزمایش در منزل دارید می‌توانید از خدمت آزمایش در منزل هوم کا بهره ببرید. در این زمینه نیز تلاش کرده‌ایم تا با همکاری با پرستاران با تجربه و آمایشگاه‌های معتبر، تجربه‌ی خوبی را برای شما خلق نماییم. 

دسترسی سریع

سوالات متداول

در چه صورت برای بررسی بیماری‌های مزمن نظیر دیابت، نارسایی کلیوی و غیره نیاز به انجام آزمایش خون است؟
در بررسی این بیماری‌ها ابتدا پزشکان عملکرد کلیه را با کمک آزمایش ادرار ارزیابی می‌کنند تا سطح پروتئین در آن را تعیین کنند. هر چه سطح پروتئین بالاتر باشد، احتمال وجود یک عامل غیرطبیعی بیشتر است که در این صورت به انجام آزمایش خون نیاز است.
چه زمانی آزمایش آنزیم خون تجویز می‌شود؟
وقتی سلول‌ها آسیب می‌بینند، آنزیم‌ها وارد جریان خون می‌شوند. آزمایش آنزیم خون کمک می‌کند که وجود برخی از انواع بیماری را تشخیص دهید. برای مثال آنزیم تروپونین اغلب بعد از وقوع حمله قلبی وارد جریان خون می‌شود. در این شرایط‌ معمولا پزشکان آزمایش آنزیم خون را انجام می‌دهند تا وجود تروپونین را بررسی کنند و تعیین کنند که آیا بیمار حمله قلبی داشته یا نه.
سطح نرمال گلبول‌های خون، پلاکت، هموگلوبین و هماتوکریت چقدر است؟
سطح عادی گلبول‌های قرمز برای مردها ۴.۵ الی ۵.۹ میلیون سلول در هر میکرولیتر و برای زنان ۴.۱ الی ۵.۱ میلیون سلول در هر میکرولیتر است. برای گلبول‌های سفید خون مقدار نرمال ۴,۵۰۰ الی ۱۰,۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر است. سطح عادی پلاکت خون ۱۵۰,۰۰۰ تا ۴۵۰,۰۰۰ پلاکت در هر میکرولیتر است. میزان نرمال هموگلوبین برای مردها ۱۴ الی ۱۷.۵ گرم در هر دسی لیتر و برای زنان ۱۲.۳ الی ۱۵.۳ گرم در هر دسی لیتر است. سطح عادی هماتوکریت برای مردان ۴۱.۵ تا ۵۰.۴ درصد و برای زنان بین ۳۶.۹ تا ۴۴.۶ درصد است.
میزان نرمال الکترولیت‌ها در خون چقدر است؟
سطح عادی سدیم خون بین ۱۳۵ تا ۱۴۵ میلی اکی والان در هر لیتر (mEq/L) است. سطح عادی پتاسیم خون بین ۳.۵ الی ۵.۰ میلی اکی والان در هر لیتر (mEq/L) است. سطح عادی بی کربنات بین ۲۲ الی ۳۰ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است. سطح عادی کلرید بین ۹۸ الی ۱۰۸ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است.
اگر نتیجه آزمایش برای یک یا چند فاکتور آزمایشی خارج از محدوده نرمال باشد چه باید کرد؟
در این شرایط سریع نتیجه گیری نکنید. برای دریافت نوبت با پزشک تماس بگیرید. گاهی اوقات نتایج بعضی از آزمایش‌ها به علت دلایل گوناگونی که آسیب شناختی نیستند بالاتر یا پایین تر از حد نرمال هستند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.