استرس از کرونا
خانه
مقالات
استرس از کرونا

استرس از کرونا

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/02/21
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
کرونا داشته باش ولی استرس نداشته باش!
استرس و اضطراب در برخی موارد مناسب و ضروری تلقی می‌شود. اما مقدار زیاد استرس از کرونا می‌تواند به شدت مخرب باشد. این امر نه تنها مضر است، بلکه در برخی موارد می‌تواند کشنده نیز باشد. لذا کنترل استرس از کرونا برای هر فردی ضروری است.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

چقدر واژه کرونا برای شما ایجاد نگرانی می کند؟ مرگ و میر و آثاری ناخوشایندی که این بیماری ویروسی جدید بر زندگی انسان ها گذاشته است، موجب شده همگی استرس از کرونا داشته باشیم. آیا می دانید احساسات منفی به چه اندازه آثار مخرب و بدی روی بدن و روان ما دارند؟
اگر هر روز به اخبار و آمار روزانه فوتی های بیماری کرونا گوش می دهید، قطعا احساسات منفی خود را افزایش داده اید. حتما می دانید که سیستم ایمنی بدن در شرایطی که افکار نادرستی در سر دارید، ضعیف و ضعیف تر می شود. چنانچه خود را چنین فردی می بینید که بعضی از شب ها به علت اضطراب خواب درستی ندارید، پس نیاز است که مقاله پیش رو را خط به خط بخوانید. یکی از عواملی که سبب ایجاد استرس در افراد می شود، ایجاد علائم بالینی مانند تب، سر درد و سرفه می باشد. همان گونه که می دانیم، این علائم نشان دهنده ابتلای فرد به کرونا نیست. تست کرونا در منزل راهی ایمن و بدون ریسک نسبت به حضور در آزمایشگاه است که افراد از سلامتی خود اطلاع حاصل کنند. هوم کا این کار را با دقت بالا و کیفیت حداکثری برای شما انجام خواهد داد.
هدف از جمع‌آوری مطالب مفیدی که در متن پیش روی شما قرار داده شده است، فقط سلامتی شماست و مراقبت هایی که باید انجام دهید. با ما همراه باشید و آگاهی های خود را افزایش دهید.

call button consult

 

مخرب تر از ویروس استرس از کرونا است

یکی از توصیه های مهم پزشکان این است که در مواقع بیماری باید روحیه فرد را تقویت کنید. شاید در ابتدا تصور کنید این مطالب فقط جنبه انگیزشی دارند ولی هر لحظه که استرس و اضطراب را تجربه می کنید، بدن ضعیف تر می شود. سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیمار‌ی‌‌ها (CDC) در این رابطه می‌گوید:

بیماری همه گیر کووید-۱۹ تأثیر عمده‌ای در زندگی ما داشته است. بسیاری از ما با چالش‌هایی روبرو هستیم که می‌تواند استرس زا و طاقت فرسا باشد و باعث ایجاد احساسات شدید در بزرگسالان و کودکان شود. اقدامات بهداشتی عمومی، مانند فاصله اجتماعی، برای کاهش شیوع کووید-۱۹ ضروری است.  اما می تواند احساس انزوا و تنهایی در ما ایجاد کند و باعث افزایش استرس و اضطراب شود. یادگیری کنار آمدن با این  استرس به روشی سالم، مقاومت شما و افرادی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید و اطرافیان شما را بیشتر می‌کند.

روحیه و ذهنیت سالم به میزان قابل توجهی روی عملکرد بدن تاثیر دارد. باورکردنی نیست ولی بسیاری از افرادی که از مبتلا شدن به بیماری کرونا می ترسیدند، درگیر آن می شوند. در این قسمت با آثار مخرب استرس آشنا می شوید و در ادامه راهکارها را هم خواهید شناخت.
دیگر بر کسی پوشیده نیست که بیماری کرونا هنوز درمان قطعی ندارد و طبق ضرب المثل معروف پیشگیری را بر درمان مقدم بشمارید. از اصلی ترین نگرانی مردم نبود راه معالجه ثابت‌ شده است ولی با این احساس چگونه باید برخورد کرد.
مغز انسان به طور طبیعی برای حفظ بدن در جهت حل مسایل به تحلیل آنها می پردازد؛ بنابراین حذف احساسات منفی امکان‌پذیر نیست. هر فردی باید مدیریت ذهن خود را به میزانی که قادر است در دست بگیرد و توجه خود را از افکار مخرب دور کند.
نتیجه می گیریم استرس از کرونا امری طبیعی است و هیچ کس را پیدا نخواهید کرد که این احساس را نداشته باشد. وظیفه ای که اکنون نه‌تنها در قبال خود بلکه در قبال افراد دیگر خانواده دارید چیست؟ شما باید به افکار امیدوار کننده بیندیشید. هر روز منتظر آمار فوتی های بیماری کرونا نباشید و هرگز اخبار را پیگیری نکنید. به طور ناخودآگاه آمار بهبودیافتگان که چندین برابر تلفات انسانی هستند، نخواهید شنید.

 

استرس از کرونا برای چه کسانی مخرب تر است؟

اگر صاحب خانواده ای هستید که شامل اعضای مسن یا بیمار است، این بخش را حتما مطالعه کنید. حتما می دانید که افراد پا به سن گذاشته برخلاف افراد جوان تر بنیه قوی ندارند و این موضوع یعنی در برابر بیماری مقاومت کمتری دارند.
دیگر همه ما می دانیم که استرس و هیجانات منفی برای بیماران قلبی مانند سم عمل می کند. تفکرات منفی به صورت مستقیم روی کارآیی بدن دخالت دارد و موجب تغییراتی همچون کاهش و افزایش فشار خون می شوند.
بچه ها قادر به تشخیص و تحلیل هوشمندانه وقایع نیستند و این اخبار ممکن است صدمات بسیار بدی به روان آنها وارد کند. اگر غافل باشید، استرس از کرونا همین کار را با شما هم می کند. چنانچه فرد جوان منزل شما هستید هم در جهت رشد و تقویت روان خود باشید و از طرفی هم دیگر اعضای خانواده خصوصا بچه ها و مسن ترها را دریابید! راه های زیادی وجود دارد که باید انجام دهید که معمولا آنها را در قالب بایدها و نبایدها مطرح می کنند.

استرس از کرونا

 

راه کارهای دوری از استرس از کرونا

در این قسمت برای آزاد کردن ذهن شما از افکار منفی چند راه حل بیان می کنیم که انجام آنها روحیه شما تغییر می دهد.
- انجام ورزش های جسمانی؛
- ورزش های ذهنی؛
- دوری از اخبار؛
- برنامه‌ریزی؛
- مشاوره؛
- دعا؛
- مشاهده برنامه ها و فیلم های شاد؛
به مطالعه توضیحات هریک از راه کارهای فوق بپردازید و هرکدام که برای شما مفیدتر است، انجام دهید.
 

انجام ورزش های جسمانی
تحرک و نرمش های ساده گردش خون بدن را افزایش می دهد و حس و حال شما را عوض می کند. احتمالا متوجه شده اید که حتی بعد از چند دقیقه پیاده روی احساس شادابی و آسودگی می کنید. از دیرباز همه ما به اهمیت و تاثیرات ورزش پی برده ایم. دیگر زمان آن رسیده است که آن را به کار ببریم.
 

ورزش‌های ذهنی
بعضی از افراد هستند که ورزش های ذهنی را به صورت مرتب انجام می دهند. یوگا و مدیتیشن در کاهش استرس از کرونا بسیار مفید هستند و همچنین اضطراب را به میزان زیادی از بدن شما دور می کنند. در واقع با یوگا و مدیتیشن به نوعی بی فکری یا بی ذهنی می رسید و در این موقعیت هیچ چیز منفی فکر شما را به خود مشغول نمی کند.
 

دوری از اخبار
توجه داشته باشید که قبل از انجام هر کاری خود را از عوامل آسیب زا مانند گوش دادن به اخبار و پیام های منفی دور نگه دارید. بیشترین عاملی که استرس را در افراد بیشتر و بیشتر می کند، گوش سپردن به اخبار است. بیش از ۹۰ درصد خبرهایی که در برنامه های خبری می شنوید، منفی هستند و تکرار این موضوع سلامت افکار و روان شما را دچار ریسک می کند.
 

برنامه ریزی
از آنجایی که همه ملزم به رعایت قرنطینه هستند و ماندن در خانه به مدت طولانی آثار منفی بدی را به همراه دارد، باید خود را از روزمرگی خارج کنید. این روزها که مدارس کودکان نیز تعطیل است بهتر است در منزل برای آنها برنامه ریزی کنید. برای یادگیری حرفه جدید خود نیز یک مسیر را انتخاب و دنبال کنید.
 

مشاوره
با روانشناس صحبت کنید و از حس و حال خود بگویید. انجام این کار شما را آرام خواهد کرد. سپس راه حل های مشاور را انجام دهید. برای اعضای خانواده هم همینطور رفتار کنید. انرژی های روانی بد را تخلیه کنید. مشاور خوب روزانه با هزاران کیس مانند شما برخورد کرده و صحبت می کند. آنها از دغدغه های فکری شما آگاه هستند و راه های مناسب و تست شده مفید را به شما معرفی می کنند.
 

دعا
تاثیرات دعا همانند تاثیرات فوق العاده ورزش های ذهنی مانند یوگا و مدیتیشن است. ارتباط با خداوند یگانه و توکل به او در شرایط سخت روح شما را در آرامش قرار می دهد. مغز انسان همزمان دو فکر را دنبال نمی کند و هنگام دعا استرس از کرونا را تجربه نمی کنید.

ثبت رایگان درخواست تست کرونا در منزل

مشاهده برنامه‌ها و فیلم‌های شاد
از آنجایی که خنده بر هر درد بی درمانی دواست، نباید آن را از برنامه های روزانه خود حذف کنید. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، حتما به مدت ۳۰ دقیقه انجام این کار را در برنامه های کاری خود داشته باشید.

برنامه های مثبت و فیلم های شاد را پیدا کنید و آنها را در معرض دید همگان بگذارید. مطمئن باشید لحظاتی که به تماشای این برنامه ها می گذرانید هرگز احساسات منفی ازجمله استرس نخواهید داشت.
انجام مداوم راهکارهای بیان شده به‌مراتب به یک عادت تبدیل می شود و احساسات منفی را دور می کند.

استرس از کرونا

 

استرس از کرونا و فرار از آزمایش

یکی از مخرب ترین آثاری که هنگام تجربه احساس استرس و نگرانی از کرونا به افراد دست می دهد، این است که به رغم مشاهده علائم بیماری تست نمی دهند. انجام این کار نه تنها استرس را از فرد دور نمی کند بلکه سلامتی آن را به طور جدی به خطر می اندازد.
آنها نگران آلودگی محیط آزمایشگاه ها و بیمارستان ها هستند. عدم مراجعه به بیمارستان ها در شرایطی که بیماران کرونایی بستری هستند به میزانی خطرساز هستند اما راه چاره فرار از آنها نیست. مرکز معتبر هوم کا با عرضه خدمات در منزل و انجام تست کرونا در منزل فرد آنها را از حضور فیزیکی در آزمایشگاه ها بی نیاز می کند.
اگر علائم بیماری کرونا مانند سرفه خشک، تب، بی حالی و از دست دادن حس بویایی و چشایی را در بدن خود احساس می کنید، باید تست کرونا بدهید. استرس از کرونا کاری را از پیش نخواهد برد و بهتر است برای انجام آزمایش آماده شوید. در ادامه شما را بیشتر با هوم کا و انواع سرویس های آن آشنا می کنیم.

call button submit

 

هوم کا در کنار شماست

تیم هوم کا به نیازسنجی وضعیت بیماران و ایام قرنطینه انواع خدمات پزشکی را در منزل فراهم کرده است. تست های کرونا و آنتی بادی با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی پس از درخواست متقاضی در محل انجام می شود. با استفاده از این سرویس ها دیگر نگرانی آلودگی محیط مراکز درمانی را در انجام تست نخواهید داشت.

نکته مهم و جالب در خصوص این مرکز این است که تمامی تعرفه ها پیش از درخواست متقاضی مشخص هستند و در این صورت به راحتی امکان تصمیم‌گیری وجود دارد. با هوم کا دیگر استرس از کرونا معنایی ندارد. به انواع این تست و نرخ آنها توجه کنید.
همانطور که می دانید آزمایش های کرونا تحت عنوان تست پی سی آر در مدت زمان های ۲۴، ۱۲ و ۴۸ ساعته با مبالغ ۵۳۵.۰۰۰ تومان، ۶۹۰.۰۰۰ تومان و ۴۳۰.۰۰۰ تومان به ترتیب در هوم کا قابل دریافت است. تست آنتی بادی ۲۴ ساعته و پکیج تست آنتی بادی به همراه پی سی آر ۲۴ ساعته نیز به ترتیب با قیمت‌های ۱۹۵.۰۰۰ تومان و ۶۵۰.۰۰۰ تومان در هوم کا ثبت می شود.
ممکن است مشخص نباشد ولی زمانی که از سرویس در منزل استفاده می کنید، نه‌تنها در معرض جمعیت قرار نمی گیرید؛ بلکه نتیجه آزمایش شما نیز دقیق تر است. افرادی مانند سالخورده ها و معلولان جسمی که قادر به حرکت و جابه جایی نیستند، این خدمات برای آنها بسیار کاربردی خواهد بود.
گاهی اوقات ریشه نگرانی و استرس از کرونا به نشانه های این بیماری است که با دریافت نتیجه خیال خود را راحت می کنید. در شرایطی هم که نتیجه تست شما مثبت شود، راه درمانی خود را پیش می گیرید ولی درجا زدن کار شما را مشکل و مشکل تر می کند.

 

بی تفاوتی در مقابل استرس

در این بخش به شما نشانه هایی از احساس اضطراب و نگرانی نشان می دهیم که احتمالا پیش از این از آنها آگاهی نداشتید.
به واکنش کودکان خود توجه کنید. احساسات منفی صدا ندارند و ممکن است در قالب عصبانیت، کم‌تحرکی، بی‌انگیزه گی و... خود را نشان دهد. انرژی های روانی مانند خمیازه و خنده قابل سرایت هستند و به همان اندازه که روی روان خود کار می کنید، روی اطرافیان خود نیز تاثیر می گذارید.
جالب است بدانید اگر تفکرات مثبت و به نوعی مثبت اندیشی را وارد برنامه زندگی خود نکنید، منفی ها جای آنها را می گیرد. به صورت پیش فرض افکار منفی در ذهن انسان ها وجود دارد و ظرفیت این ظرف ذهنی را باید با نکات مثبت پر کنید.
اگر هم‌اکنون استرس از کرونا در شما وجود دارد، آن را بشناسید و با خود گفت‌و‌گوی سازنده‌ای داشته باشید. متوجه می شوید که احساسات شما تغییر میکنند. به خود برچسب های منفی از قبیل تنبلی، سس عنصری و غیره نزنید و باید بدانید تقویت روان بیش از تقویت بدن و جسم در شرایط کنونی مهم است. آنچه افراد را به حرکت وا می دارد، ابتدا از ذهن آنها می گذرد.
برخی از افراد برای فرار از ذهن منفی به اعتیاد روی می آورند. این گروه راه اشتباهی را انتخاب کرده‌اند که بیش از بیماری کرونا آنها را به خود اسیر می کند. عدم کنترل شرایط ممکن است هرکسی را به این راه ها بکشاند؛ بنابراین باید برای این مسایل یکی از راهکارهای فوق را انجام دهید.

 

سخن پایانی

اضطراب یک واکنش طبیعی مغز است و با وجود ویروس کرونا همه ما کم و بیش آن را تجربه کرده‌ایم. استرس از کرونا یکی از موضوعات مهمی است که باید هر کدام از افراد به آن توجه کنند و راهکارهای سالم را در پیش گیرند.
شاید باور این موضوع کمی مشکل باشد ولی خیلی از افراد به خاطر نگرانی این بیماری کارهای نادرستی کرده اند که بدتر سلامتی آنها را دچار چالش کرده است. اعتیاد یکی از انواع کارهای خطرناکی است که برای فرار از افکار منفی انجام می گیرد.

ثبت رایگان درخواست تست کرونا در منزل

در این بین ممکن است اشخاصی هم باشند که بدون توجه به علائم بیماری کرونا حاضر نباشند به انجام تست روی بیاورند. این کار آنها را در سراشیبی های خطرناک سلامتی قرار می دهد و اغلب دلیل آنها آلودگی محیط آزمایشگاه ها و شلوغی این مراکز است.
با استفاده از تست در منزل، استرس از کرونا دیگر معنایی ندارد زیرا از وضعیت خود آگاه می شوید. درصورتی که نتیجه مثبت باشد مسیر درمان خود را ادامه می دهید و در صورتی که نتیجه تست منفی باشد دیگر افکار منفی راهی در ذهن شما ندارند. مرکز هوم کا انواع خدمات پزشکی، مراقبتی و آزمایشگاهی را در محل برای متقاضیان فراهم می کنند.

استرس از کرونا قابل درمان می‌باشد. این درمان گاهی با حضور پزشک در منزل صورت می‌پذیرد. علاوه بر این موضوع، خدمات پرستار بیمار در منزل و مراقبت بیمار کرونا در منزل نیز می‌تواند برای کاهش استرس فرد بیمار مفید واقع شود.

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا ویروس کرونا می‌تواند از طریق غذای خام منتقل شود؟
به عنوان یک قانون کلی بهتر است از مصرف غذاهای خام و غذاهایی که به خوبی طبخ نشده‌اند جلوگیری نمود. چنین غذاهایی مانند شیر جوشیده نشده، گوشت خام و .. بهتر است به خوبی پخته و جوشیده شوند.
چگونه سیستم تنفسی و ریه خود را تقویت کنیم تا به بیماری کرونا مبتلا نشویم؟
باید سعی کنیم به ریه و دستگاه تنفسی آسیبی وارد نشود. یکی از فاکتورهای مهم در آسیب رساندن به سیستم تنفسی و ریه مصرف سیگار، قلیان، مواد مخدر و هوای آلوده است. مصرف میوه و سبزیجات تازه، دانه‌های روغنی همچون بادام زمینی وماهی می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود. کاهش استرس یکی دیگر از عوامل افزایش سیستم ایمنی بدن است؛ همچنین اگر استرس را کاهش ندهیم باعث افزایش شانس ابتلا به کرونا و عفونت ریوی می‌شود. انجام ورزش منظم سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد؛ ضمن اینکه خواب منظم و کافی یکی دیگر از فاکتورهای مهم در افزایش سیستم ایمنی بدن است؛ در نتیجه اگر ما بتوانیم با رعایت موارد ذکر شده سیستم ایمنی بدن را افزایش دهیم، می‌توانیم سیستم تنفسی و ریه خود را تقویت کرده و شانس ابتلا به کرونا را کاهش دهیم.
آيا مي‌بايست نگران ابتلا به كرونا باشم؟
اگر در منطقه اي نيستيد كه کووید-۱۹ در آن پخش شده باشد، يا اگر از يكي از آن مناطق سفر نكرده‌ايد يا با كسي كه ارتباط نزديكي با كسي نداشته و احساس ناخوشايندي داشته است، شانس ابتلا به آن در حال حاضر كم است. با اين حال ، قابل درك است كه ممكن است از اوضاع احساس استرس و اضطراب كنيد. مهم است كه از وضعيت زندگي خود مطلع شويد و اقدامات مناسبي را براي محافظت از خود انجام دهيد . اگر در منطقه اي هستيد كه شيوع کووید-۱۹ وجود دارد ، بايد خطر ابتلا به عفونت را جدي بگيريد. توصيه هاي صادر شده توسط مقامات وزارت بهداشت را دنبال كنيد.
براي مقابله با استرس هنگام شيوع كرونا ويروس چه اقدامي بايد انجام داد؟
۱. اينكه احساس ناراحتي ، اضطراب ، سردرگمي و ترس يا عصبانيت داشته باشيد در هنگام بحران عادي است ۲. صحبت كردن با آدم‌هايي كه به آن‌ها اعتماد داريد مي‌تواند به شما كمك كند ۳. در خانه بمانيد به سبك زندگي سالم شامل رژيم غذايي، خواب، ورزش بپردازيد ۴. از طريق ايميل و تلفن با ديگر اعضا خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار كنيد ۵. براي كنار امدن با احساسات خود از مصرف سيگار، الكل و ديگر مواد مخدر خودداري كنيد ۶. اگر احساس سردرگمي ميكنيد بايك مشاور صحبت كنيد ۷. از منابع معتبر مثل وب سايت سازمان بهداشت جهاني يا وزارت بهداشت اطلاعات كسب كنيد ۸. زمان كمتري را صرف پرداختن به رسانه‌هايي كنيد كه موجب ناراحتي شما مي‌شوند ۹. انجام كارهاي هنري،گوش دادن به موسيقي،يوگا دراين شرايط مي‌تواند به شما كمك كند
آیا باید از رفتن به باشگاه در زمان شیوع ویروس کرونا خودداری کنیم؟
از آنجایی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است، نسبت به هر گونه در معرض قرار دادن خود به این ویروس، از جمله در باشگاه ها و محل های ورزشی هوشیار باشید. ویروس از طریق عرق کردن منتقل نمی شود اما وسایل موجود در باشگاه که به وسیله تعداد زیادی از افراد لمس می شوند می توانند خطر ابتلا به ویروس کرونا را بالا ببرند. توصیه می شود در حال حاضرکه میزان سرایت ویروس زیاد است از رفتن به محل های عمومی تا حد امکان خودداری کنید.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.