تست کرونا از طریق بینی
خانه
مقالات
تست کرونا از طریق بینی

تست کرونا از طریق بینی

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1399/12/17
ثبت رایگان درخواست
تست کرونا از طریق بینی
اگر نگران ابتلا به کرونا هستید یا علائم مشکوک به بیماری کرونا را دارید. می‌توانید از خدمت تست کرونا در منزل بهره ببرید. ما در هوم‌کا با همکاری آزمایشگاه‌های معتبر مانند رویان، مندل و آرامش، در کنارتان هستیم. مقاله را بخوانید تا بیشتر درباره‌ی کرونا و تست کرونا از طریق بینی بدانید.

آزمایش یا تست ویروس کرونا (COVID-19) در بسیاری از جوامع در حال افزایش است. از زمانی که ویروس کرونا  شیوع پیدا کرده‌است، ما به آرامی در مورد مجموعه گیج کننده گزینه های آزمایش موجود در مطب پزشکان و مراکز مراقبت های بهداشتی اطلاعاتی کسب کرده‌ایم. بسیاری مبتنی بر مخاط بینی هستند و برخی دیگر از بزاق یا خون استفاده می کنند. با توجه به تعدد گزینه‌ها، از کجا می‌دانید کدام تست برای شما مناسب است؟ و آیا همه آنها یکسان کار می‌کنند؟ در این مقاله با اصول اولیه شروع میکنیم و به بررسی آزمایش های کرونا که از طریق بینی هستند می‌پردازیم.

 

ویروس کرونا چیست؟

ویروس‌های کرونا خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که شناخته شده اند و باعث ایجاد بیماری هایی از سرماخوردگی گرفته تا بیماری های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) می شوند. ویروسی که اکنون جهان با آن درگیر است کووید ۱۹ نام دارد که جز دسته ویروس‌های کرونا قرار می‌گیرد.

تست کرونا از طریق بینی

 

انواع تست کرونا از طریق بینی 

در حال حاضر دو نوع آزمایش اصلی COVID-19 وجود دارد: 

۱- آزمایش های تشخیصی، که به دنبال عفونت فعال ویروس کرونا در مخاط یا بزاق شما هستند 

۲- آزمایش خون، که برای یافتن آنتی بادی ها انجام می شود (شواهدی که نشان می دهد سیستم ایمنی بدن شما قبلاً با عفونت روبرو شده است یا با آن درگیر است). 

پس آزمایش های آنتی بادی جز آن دسته از آزمایشاتی که از طریق بینی انجام میشود نیست.
فرض کنید پزشک برای تأیید یا رد عفونت ویروس کرونا آزمایش تشخیصی را تجویز کرده است. حتی در میان این تست های تشخیصی، تفاوت های مهمی وجود دارد. 
برای شناسایی SARS-CoV-2 ، ویروس عامل COVID-19 ، چند روش وجود دارد. آزمایشات آنتی ژن که پروتئین های خاص ویروس را تشخیص می دهد، و آزمایشات دیگر اسید نوکلئیک (مانند RNA) متعلق به ویروس کرونا را تشخیص می دهند که به آنها آزمایش مولکولی میگویند. پس خود تست های تشخیصی به دو دسته تقسیم شدند. دسته آنتی ژن و دسته مولکولی (تست PCR همان تست مولکولی است).

 

 تفاوت تست آنتی بادی و تست PCR

آزمایش های PCR بسیار حساس هستند. این آزمایشات  حتی گاهی پس از اینکه دیگر فرد بیمار نیست و ناقل ویروس به دیگر افراد نیست، نتیجه را مثبت اعلام می‌کند.
برعکس، آزمایش های آنتی ژن معمولاً سریع و ارزان هستند اما در مقایسه با RNA برای تشخیص ویروس کرونا ، اغلب از دقت کمتری برخوردارند. مسئله این است که آزمایش آنتی ژن بیشتر مستعد نتایج منفی کاذب است، به این معنی که احتمالاً این آزمایش ها مواردی از عفونت فعال را تشخیص نمی‌دهند و نتیجه را منفی اعلام می‌کنند.
 نه آزمایش آنتی ژن و نه آزمایش PCR زمانی که کسی دیگر ناقل نیست را پیش بینی نمی کنند.
چون تست PCR از تست آنتی ژن دقیق تر است، بیشتر مورد استفاده قرار میگرد هومکا نیز خدمات انجام تست PCR در منزل را ارائه می‌دهد.

 

 در طی تست کرونا از طریق بینی چه اتفاقی می افتد؟ 

فردی که این آزمایش را انجام می دهد، یک سواب (وسیله‌ای شبیه به گوش پاک‌کن) را درون بینی شما می‌کند و برای چند ثانیه آن را دور خود می چرخانید. موی نرم سواب نمونه ای از ترشحات را برای تجزیه و تحلیل در خود جمع می کند. سواب باید خیلی عقب برود زیرا سلولها و مایعات باید از طریق کل مجاری که پایه بینی را به پشت گلو متصل می کند جمع آوری شود تا نمونه واقعاً خوبی بدست آید.
بدن عادت به بودن چیزی در آن ناحیه از بینی ندارد، بنابراین احساسات بسیار عجیب و غریب زیادی ایجاد می کند. به عنوان مثال، رفلکس مژه را فعال می کند، به این معنی که اگر آزمایش به درستی انجام شود از چشمان شما اشک می‌آید. نمی‌توانیم بگوییم که در این آزمایش صدمه می‌بینید، اما انجام آن ناراحت کننده است. همچنین از آنجا که سواب در پشت گلو نیز لمس می شود، ممکن است باعث ایجاد رفلکس گگ شود.

تست کرونا از طریق بینی

 

تست PCR از طریق بینی چقدر دقیق است؟

پاسخ به این سوال آسان و دشوار است. تست PCR  مخفف "واکنش زنجیره ای پلیمراز" است و نوع خاصی از آزمایش اسید نوکلئیک یا RNA است. این ماده به دنبال ردی از مواد ژنتیکی ویروس کرونا است.
در آزمایشگاه، یک آزمایش PCR می تواند مقدار بسیار کمی از ویروس کرونا را نیز تشخیص دهد. اما وقتی به دنیای واقعی می رویم  اوضاع کمی پیچیده تر می شود. دو مسئله اصلی که با انها درگیر هستیم مربوط به کیفیت نمونه و بار ویروسی یا میزان ویروس کرونا در بدن  بیمار است. در واقع در دنیای واقعی میزان دقت نتیجه تست کرونا به این دو عامل بستگی دارد.
هنگامی که در معرض COVID-19 قرار می گیرید، ویروس کووید ۱۹ در دستگاه تنفسی فوقانی شما شروع به تکثیر می کند. و هرچه ویروس کرونا بیشتر باشد ، تشخیص آن آسان تر است. در طی چند روز پس از نشان دادن علائم نقطه اوج تعداد ویروس در بدن رخ می دهد و احتمال صحیح بودن تشخیص بالا میرود اما اگر ما زودتر از آن شما را آزمایش کنیم، نتایج تقریباً قابل اطمینان نیست.
تهیه یک نمونه عالی نیز یک چالش است، زیرا برخی از افرادی که آزمایش می‌گیرند سواب را تا جایی که لازم است درون بینی فرو نمی‌کنند و همچنین بیمار خود را عقب می‌کشد، این موارد باعث ایجاد خطا در آزمایش به دلیل نمونه برداری نا مناسب می‌شود. افرادی که از طرف هومکا از شما آزمایش می‌گیرند آموزش دیده هستند و این موارد را مدنظر قرار می‌دهند تا نتیجه تست شما دقیق تر باشد. 

 

اگر نتایج تست کرونا از طریق بینی منفی باشد، اما پزشکان هنوز به ویروس کرونا مشکوک باشند چه اتفاقی می افتد؟

پزشکان ابتدا علائم شما را بررسی می کنند. سپس آنها آزمایش دوباره را برایتان تجویز می‌کنند یا اینکه وضعیت شما را با استفاده از یک روش جایگزین مانند سی تی اسکن ریه می‌توانند تعیین کنند.
ویروس کرونا معمولاً از دستگاه تنفسی فوقانی شروع می شود، جایی که علائمی مانند گلودرد ، آبریزش بینی و سرفه خشک ایجاد می کند. بنابراین ، اگر این علائم را دارید و این علائم مربوط به ویروس کرونا باشد آزمایش کرونا از طریق بینی باید مثبت باشد. 
اما با پیشرفت بیماری، ویروس کرونا ممکن است به دستگاه تنفسی تحتانی منتقل شود، جایی که می‌تواند باعث بروز علائمی مانند مشکلات تنفسی ، سرفه و سطح اکسیژن پایین در خون شود. در این صورت ریه های شما برای ادامه کار خود به استفاده از اکسیژن احتیاج خواهند داشت. پزشک با تجویز اسکن از ریه میزان عفونت شما را تشخیص می‌دهد و اگر میزان عفونت زیاد باشد ممکن است لازم باشد تا بستری شوید.

تست کرونا از طریق بینی

 

هزینه تست کرونا از طریق بینی در منزل

هزینه تست کرونا با توجه به نوع آزمایش و مدت زمان آماده شدن نتایج متفاوت است. هزینه ها به شرح زیر می‌باشد: 

انواع تست توضیحات بازه قیمتی
تست پی سی آر ۲۴ - ۴۸ ساعته ۴۳۰.۰۰۰ تومان
۱۲ - ۲۴ ساعته ۵۳۵.۰۰۰ تومان
کمتر از ۱۲ ساعت ۶۹۰.۰۰۰ تومان
تست خون - آنتی بادی ۱۲ - ۲۴ ساعته ۱۹۵.۰۰۰ تومان
پکیج هوم‌کا پی سی آر و آنتی بادی ۶۵۰.۰۰۰ تومان

همچنین قیمت‌ها بسته به تعداد افراد می‌تواند تغییر کند.

 

تست کرونا از طریق بینی در منزل با هوم کا 

اگر علائمی مشابه با علائم کرونا دارید و دچار نگرانی شده‌اید میتوانید برای انجام تست کرونا اقدام کنید. برای اینکار کافی است وارد سایت هومکا شوید و به صورت رایگان درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان ما برای ثبت نهایی درخواست خود باشید. سپس متخصصین ما به منزل یا محل مورد نظر شما می‌آیند یا در صورت تمایل میتوانید به یک آزمایشگاه را برای انجام تست انتخاب کنید. بعد از۱۲ ، ۲۴ یا ۴۸ ساعت (بنا به انتخاب خودتان) میتوانید نتیجه آزمایش را از طریق پروفایلتان مشاهده کنید.

 

بیشتر بخوانید:
تست کرونا برای پرواز
مراقبت بیمار کرونا در منزل
تست کرونا کودکان در منزل
 

دسترسی سریع
سوالات متداول
آیا پرستارها در فرایند تست کرونا از طریق بینی نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند؟
در این زمینه جای نگرانی نیست. تمام پرستارها آموزش‌دیده و با تجربه هستند و در هنگام مراجعه به منزل شما، تمامی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت خواهند کرد و کمترین تماس را با وسایل خانه شما خواهند داشت.
آیا هوم کا مجوزهای لازم را جهت انجام تست کرونا از طریق بینی در اختیار دارد؟
بله. نام شرکت ما سفیران سلامت سپینود است و با برند هوم‌کا در حال فعالیت هستیم. مجوز مورد نیاز برای انجام چنین فعالیتی «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است که مجموعه‌‌ی هوم‌کا آن را کسب کرده است. همانطور که می‌دانید هوم‌کا به عنوان یک واسطه بین شما و آزمایشگاه‌های معتبر عمل می‌کند. به این صورت که برای انجام تست کرونا از طریق بینی از مخاطب درخواست‌ها را دریافت می‌کند و هماهنگی‌های لازم را با آزمایشگاه‌ها انجام می‌دهد. در زمینه‌ی آزمایش کرونا از طریق بینی، هوم‌کا با آزمایشگاه‌هایی همکاری می‌کند که دارای تاییدیه‌ی وزارت بهداشت باشند و مجوزهای لازم برای انجام تست کرونا را داشته باشند. از جمله آزمایشگاه‌هایی که هوم‌کا با آن‌ها همکاری می‌کند می‌توان به آزمایشگاه آرامش، مندل و رویان اشاره نمود.
مقالات مرتبط
درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.