آزمایش MPV
خانه
مقالات
آزمایش MPV

آزمایش MPV

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/05/18
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آزمایش MPV + شرایط و تفسیر
یکی از آزمایشاتی که به بررسی عملکرد پلاکت‌های خون می‌پردازد، آزمایش MPV است. پلاکت‌ها کوچکترین سلو‌ل‌های خونی به شمار می‌آیند. آنها نقش مهمی در انعقاد خون دارند. هر گونه مشکل در انعقاد خون سبب می‌شود تا قطع خونریزی در بدن با مشکل مواجه شود. در این مقاله از هومکا می‌خواهیم با شما راجع به پلاکت خون، آزمایش MPV و شرایط و چگونگی انجام آن صحبت کنیم.

یکی از آزمایشات مهم که پزشکان در چکاپ‌های سالانه و برای تشخیص بیماری‌های احتمالی تجویز می‌کنند آزمایش MPV است. این آزمایش شاخص‌های مرتبط با عملکرد پلاکت‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و مشکلات سلامت افراد از نظر قلبی و عروقی، بدخیمی‌ها، اختلالات مغز استخوان و عفونت‌ها را آشکار می‌سازد. اگرچه پلاکت‌ها به طور طبیعی در سیستم انعقادی و لخته خون نقش دارند اما عملکرد غیر طبیعی آن‌ها در انسداد عروق کرونر و بیماری‌های قلبی، التهاب‌های مزمن و نیز برخی سرطان‌ها تاثیر قابل توجهی دارد.

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با آزمایش MPV تنظیم شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. 

 

فاکتور MPV در آزمایش خون چیست؟

آزمایش MPV یکی از آزمایشات کلیدی خون است که در آن پلاکت‌های موجود در خون ‌از نظر معیارهای شکل و حجم مورد بررسی قرار می‌گیرند. پلاکت‌ها از سول‌های ضروری خون برای تشکیل لخته و بند آوردن خونریزی‌ها هستند. برای مثال، وقتی انگشت دست بریده می‌شود این پلاکت‌ها هستند که با کنار هم قرار گرفتن در محل خونریزی مانع از دست رفتن خون بدن می‌شوند. نقص در تعداد، حجم و اندازه پلاکت‌ها با بیماری‌های خونی و یا سایر مشکلات سلامتی در ارتباط است.

به دلیل اینکه نتایج حاصل از تست MPV به تنهایی بازگو کننده وضعیت سلامتی یک فرد نیست از این رو همواره این تست در کنار نتایج آزمایش PLT مورد بررسی قرار می‌گیرد تا بتوان با در کنار هم قرار دادن تعداد و اندازه پلاکت‌ها بهتر به نشانه‌های بیماری پی‌برد. آزمایش MPV بخشی از آزمایش CBC است که در آن انواع سلول‌های خونی از نظر شاخص‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

دوست دارید درباره فاکتور MPV بیشتر بدانید؟

 

چه زمانی پزشک آزمایش MPV را تجویز می‌کند؟

بروز بیماری‌هایی که ارتباط مستقیمی با سلامت و عملکرد پلاکت‌ها دارند از جمله مواردی هستند که پزشکان را مجاب می‌کند که آزمایش MPV را تجویز نمایند. وقتی که یکی از علائم زیر در فرد دیده شود معمولا تست‌های مربوط با پلاکت‌ها از جمله MPV، PLT و PDW انجام می‌شود.

 • خونریزی زیاد از زخم‌های کوچک
 • خونریزی‌های مکرر بینی
 • وجود لکه‌های کوچک قرمز بر روی پوست
 • کبود شدگی‌های بی دلیل بر روی پوست

اگر نسخه آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

آزمایش MPV

 

آمادگی‌های لازم قبل از انجام آزمایش چه مواردی هستند؟

آزمایش MPV با دریافت یک نمونه خون از ساعد انجام می‌شود و وقت زیادی از بیمار نمی‌گیرد. برای انجام آزمایش معمولا نیاز به ناشتا بودن نیست. در برخی افراد ممکن است پس از دریافت خون، احساس سبکی سر و سرگیجه پدید آید که در چنین مواردی باید یکجا نشسته و چند نفس عمیق بکشید تا این حالت برطرف گردد. برای پیشگیری از چنین مواردی بهتر است که قبل از انجام آزمایش صبحانه کامل میل شود تا از احساس ضعف و افت قند خون جلوگیری شود.

برای آزمایش در منزل می‌توانید بر روی بنر زیر کلیک کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

تفسیر آزمایش MPV چگونه است؟

نتیجه آزمایش MPV به تنهایی نمی‌تواند علامت قطعی ابتلا به بیماری و یا نقص عملکرد مغز استخوان باشد از این‌رو معمولا جواب آزمایش MPV در کنار سایر فاکتورهای موجود در آزمایش CBC نظیر شمارش پلاکت‌ها (PLT) تفسیر می‌شود.

تفسیر آزمایش

میزان نرمال MPV چقدر است؟

در آزمایش MPV محدوده نرمال  fL ۱۱.۵ تا ۷.۵ است و اگر نتایج بدست آمده خارج از محدوده باشد پزشک با توجه به سایر فاکتورهای موجود در آزمایش CBC به‌خصوص تعداد پلاکت‌ها یا PLT بیماری احتمالی را تشخیص می‌دهد. با استفاده از نتایج آزمایش PLT نیز به بررسی میزان پلاکت‌های پرداخته می‌شود. آیا سطح MPV در آزمایش شما در بازه نرمال قرار ندارد و به دنبال تفسیر آزمایش خود هستید؟ می‌توانید همین حالا کلیک کنید

آزمایش MPV

 

چه عواملی می‌تواند بر نتیجه آزمایش MPV تاثیرگذار باشند؟

جدا از انواع بیماری‌ها و مشکلات سلامتی که سبب تغییراتی در افزایش یا کاهش MPV می‌شوند شرایط و سبک زندگی نیز ممکن است در جواب آزمایش پلاکت‌ها موثر باشند. افزایش مزمن و یا حاد میزان MPV سبب بالا رفتن تعداد پلاکت‌ها شده که خطر لخته خون را همراه دارد. تعدادی از عواملی که سبب افزایش MPV می‌شوند:

 • زندگی در ارتفاعات بالا
 • سیگار کشیدن
 •  فشار خون بالا
 •  سطح بالای قند خون
 •  فعالیت‌های شدید ورزشی
 •  تاثیر قرص‌های ضد بارداری

عوامل زیر در کاهش میزان MPV اثر دارند:

 • مصرف داروهایی نظیر آسپرین، کینیدین‌ها و آنتی بیوتیک‌ها
 • افزایش سن

 

بالا بودن MPV نشانه چیست؟

اگر در جواب آزمایش MPV بالاتر از حد نرمال باشد به این معناست که اندازه پلاکت‌های شما از میزان طبیعی بزرگتر هستند. گاهی اوقات بزرگ بودن اندازه پلاکت‌ها نشانه این است که مغز استخوان بیش از حد نرمال پلاکت تولید می‌کند. پلاکت‌های بالغ، کوچک‌تر از پلاکت‌های نابالغ هستند بنابراین وجود سلول‌های بزرگتر از حد طبیعی در خون بدین معناست که مغز استخوان اجازه رشد کافی به سلول‌ها را نداده و آن ها را قبل از بالغ شدن به خون رها می‌کند. پزشک برای تشخیص دقیق‌تر نوع بیماری نتیجه بدست آمده در آزمایش MPV را با سایر فاکتورهای موجود در آزمایش CBC از جمله تعداد پلاکت‌ها، گلبول‌های قرمز و سفید خون مقایسه می‌کند تا تصویر واضح‌تری از بیماری احتمالی بدست آورد.

بیماری‌هایی که با مقادیر بالای MPV در ارتباط هستند شامل موارد زیر است:

 • بیماری‌های کبدی
 • اختلالات ژنتیکی در پلاکت‌ها
 • سندرم پلاکت برنارد ( نوعی بیماری خونریزی دهنده ارثی )
 • تاثیر داروهای محرک مغز استخوان نظیر اریتروپویتین
 • دیابت
 • بیماری‌های تنفسی
 • سپسیس و عفونت خونی
 • پرکاری تیروئید
 • بیماری قلبی یا دریچه‌های قلب مصنوعی
 • سرطان و بدخیمی مغز استخوان

 

اگر MPV و تعداد پلاکت‌ها هر دو پایین باشند... 

در صورتی که شمارش پلاکت‌ها و همچنین مقدار MPV هر دو در آزمایش کمتر از حد نرمال باشد نشانه ترومبوسیتوپنی است که یک بیماری و نقص ژنتیکی بوده و مغز استخوان قدرت و توانایی لازم برای تولید مقادیر کافی پلاکت را ندارد. این نقص بیشتر در کم خونی آپلاستیک دیده می‌شود و افراد مبتلا به این بیماری با انجام کمترین فعالیت‌های بدنی در طول روز به سرعت دچار تنگی نفس شده و با کاهش انرژی مواجه می‌شوند.

در سایت Medline Plus در مورد کاهش سطح پلاکت در خون اینطور می خوانید: 

اگر خون دارای تعداد کم پلاکت باشد، از آن به عنوان ترومبوسیتوپنی یاد می‌شود. این امر  منجر به خونریزی خفیف تا شدید خواهد شد. خونریزی می‌تواند خارجی یا داخلی رخ دهد. دلایل مختلفی برای بروز این عارضه وجود دارد.  اگر مشکل خفیف باشد،احتمالا نیاز به درمان نخواهید داشت. در صورتیکه بیماری جدی باشد، احتمالا پزشک دارو، تزریق خون یا پلاکت را تجویز خواهد کرد.

تفسیر آزمایش

 

اگر MPV پایین اما تعداد پلاکت‌ها بالا باشد ... 

شمارش بالای پلاکت‌ها یا ترومبوسیتوز به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد اما اگر ترومبوسیتوز با مقدار پایین MPV همراه باشد می‌تواند علامت یک التهاب، عفونت و یا یک سرطان باشد. در صورت غیر نرمال بودن فاکتور PLT ممکن است پزشک تست بیوپسی مغز استخوان را نیز تجویز نماید. در آزمایش بیوپسی با بررسی شدن تغییرات بافت مغز استخوان، تشخیص سرطان، التهاب و یا عفونت احتمالی با درصد خطای بسیار کم انجام می‌شود. اگر میزان PLT ،MPV یا هر فاکتور دیگری در آزمایش شما در بازه نرمال قرار ندارد، برای تفسیر آنلاین آزمایش توسط پزشک کلیک کنید!

 

اگر MPV پایین اما تعداد پلاکت‌ها نرمال باشد... 

چنین حالتی بیشتر در بیماری‌های کلیوی دیده می‌شود. اما ممکن است به علت عوارض جانبی برخی داروها نیز بروز کند. علاوه بر این کاهش MPV در بیماری های التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون و پس از شیمی درمانی نیز رخ می‌دهد.

آزمایش MPV

 

جواب آزمایش MPV چقدر زمان می‌برد؟

زمان مشخص شدن آزمایش MPV بستگی به شرایط بیمار دارد. در تست‌های قبل از عمل جراحی و شرایط اورژانسی جواب آزمایش کمتر از چند ساعت آماده می‌شود اما در شرایط عادی جهت چکاپ‌های سالیانه و یا تشخیص احتمالی بیماری‌ها، آماده شدن جواب آزمایش از یک تا چند روز بستگی به حجم کاری آزمایشگاه به طول می‌انجامد.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

چه فعالیت‌هایی بر روی تنظیم MPV نقش مثبت دارد؟

تمرینات هوازی و مقاومتی سبک: ورزش‌های هوازی سبک قادر هستند میزان بالای پلاکت و نیز اندازه آن‌ها را تا حدودی تعدیل کرده و خطر لخته خون را به طرز چشمگیری کاهش دهند.

مصرف کاکائو: کاکائو به دلیل برخوردار بودن از پلی فنول‌ها دارای خاصیت ضد اکسایشی و آنتی اکسیدانی است. این ماده خوراکی به واسطه مواد موثره خود می‌تواند فعالیت و عملکرد پلاکت‌ها و سیستم لخته خون را تنظیم کند.

خودداری از فعالیت‌های شدید و یکباره: فعالیت‌های ورزشی شدید می‌تواند به صورت موقت سبب اختلال در سیستم لخته خون و عملکرد پلاکت‌ها شده و میزان حملات قلبی را افزایش دهند. از کار افتادن ناگهانی قلب و انسدادهای ناشی از تشکیل لخته خون پس از ورزش‌های شدید و کوتاه مدت در برخی افراد پدید می‌آید.

ترک سیگار: مواد شیمیایی موجود در سیگار از جمله نیکوتین و مونوکسید کربن سبب کاهش سطح اکسیژن خون و افزایش MPV می‌شوند. این مواد همچنین بر افزایش آنزیم فعال کننده پلاکت که سبب بالا رفتن تعداد پلاکت‌ها و غلظت خون می‌شود نیز اثرگذار هستند.

آزمایش MPV

 

آزمایش خون در منزل با هومکا 

آزمایش mpv را می‌توانید با استفاده از خدمت آزمایش در منزل هومکا به راحتی انجام دهید. این مجموعه برای ارائه خدمات آزمایشگاهی و درمانی در منزل با مراکز معتبر همکاری دارد و متخصصان را به خانه شما اعزام می‌کند. ما سعی کرده‌ایم خدمات با کیفیت خود را با قیمتی متعادل در اختیار شما قرار دهیم. برای ثبت سفارش می‌توانید مراحل زیر را طی کنید: 

 • بر روی بنر ثبت درخواست کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شود. 
 • کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند تا اطلاعات دقیقی از چگونگی ارائه خدمات را در اختیار شما قرار دهند. 
 • اگر با شرایط موافق باشید، درخواست ثبت نهایی شده و متخصص هومکا را در زمان و مکان تعیین شده ملاقات خواهید کرد.

برای ارتباط با ما می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش MPV باید ناشتا باشم؟
خیر. این آزمایش به ناشتایی نیاز ندارد.
آیا می‌توانم از خدمات هومکا در روزهای تعطیل بهره ببرم؟
بله. این امکان برای کاربران هومکا مهیا شده است.
آیا آزمایش در منزل هومکا تحت پوشش بیمه‌های پایه و تکمیلی است؟
بله. در این زمینه با کارشناسان هومکا تماس بگیرید.
آیا خدمات هومکا محدود به شهر تهران است؟
خیر. خدمات هومکا سراسر استان تهران، کرج و حومه و شهر مشهد را پوشش می دهد.
آیا برای آزمایش در منزل حتما باید نسخه پزشک داشته باشم؟
خیر. آزمایش با درخواست شما نیز انجام خواهد شد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل