آزمایش ویتامین B12
خانه
مقالات
آزمایش ویتامین B12

آزمایش ویتامین B12

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/07/21
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هوم‌کا شفاف و مشخص هستند.
آزمایش با نسخه یا درخواست شما
مقدار و سطح ویتامین B12 در خون
ویتامین B12 در آزمایش خون چیست؟ تست‌های مرتبط با آزمایش ویتامین B12 کدام‌اند؟ علائم بالا یا پایین بودن ویتامین B12؟ برای گرفتن پاسخ این سوالات و کسب اطلاعات مفید در رابطه با ویتامین B12 با هوم‌کا همراه شوید.

یکی از ویتامین‌هایی که بدن به آن برای خون‌سازی و سلامت سیستم عصبی نیاز دارد، ویتامین B12 است. این ویتامین مورد نیاز بدن به شیوه‌های مختلفی تامین می‌شود. اما گاهی بروز مشکلات مختلف دست به دست هم می‌دهند تا پزشک کمبود یا افزایش این ویتامین در بدن را تشخیص دهد.

زمانی که پزشک به مقدار ویتامین B12در بدن شک کند، انجام آزمایش‌هایی از قبیل آزمایش ویتامین B12 را پیشنهاد خواهد داد. این آزمایش در واقع مقدار ویتامین B12 درون خون را اندازه‌گیری می‌کند تا پزشک با بررسی نتایج و در صورت نیاز، فرآیند درمان را آغاز کند.

برای انجام ویتامین B12 می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل مجموعه هوم‌کا بهره‌مند شوید. 

 

آزمایش ویتامین B12

این آزمایش که با فاکتور انگلیسی Vit B12 شناخته می‌شود و نام‌های دیگری از قبیل کوبالامین دارد، با نمونه خون انجام می‌گیرد.

شخصی که قرار است نمونه خون آن برای آزمایش ویتامین B12گرفته شود، باید ۸ الی ۱۰ ساعت ناشتا باشد. ناگفته نماند که نمونه خون از طریق ورید بازویی گرفته می‌شود و فرد باید قبل از انجام آزمایش، با پزشک یا پرستار مربوطه در خصوص داروهای مصرفی اطلاعاتی ارائه دهد.

چون ممکن است مشکلاتی از قبیل بیماری انعقادی، مصرف آسپرین که باعث رقیق شدن خون می‌شود و غیره، فرآیند تست‌گیری را سخت‌تر کند.

آزمایش ویتامین ب12

 

Vit B12 در آزمایش خون چیست؟

Vit B12 در آزمایش خون، مقدار و سطح ویتامین B12 در خون است. این ویتامین اکثرا توسط فرآورده‌های حیوانی جذب بدن می‌شود و برای مدتی در کبد ذخیره خواهند شد.

اما زمانی که شخصی از فرآورده‌های حیوانی در برنامه غذایی خود استفاده نکند، گیاهخواری کند یا بدن او قابلیت جذب این ماده را نداشته باشد، سطح ویتامین B12 در خون از حالت نرمال خود خارج می‌شود و برای شخص مشکلاتی به وجود می‌آید.

در رابطه با آزمایش Vit B12 و اینکه در چه مواقعی پزشک آن را تجویز می‌کند سایت خط سلامت(Health Line) این‌گونه نوشته است:

آزمایش ویتامین B12 میزان ویتامین B12 را در خون اندازه‌گیری می‌کند. بدن انسان برای ساخت سلول‌های خونی و حفظ سلامت سیستم عصبی به ویتامین B احتیاج دارد.

ویتامین B12 در محصولات حیوانی مانند گوشت، صدف، شیر، پنیر و تخم‌مرغ یافت می‌شود. بیشتر افرادی که از محصولات حیوانی استفاده می‌کنند، کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 ندارند، مگر اینکه بدن آن‌ها نتواند این ویتامین را از غذا جذب کند. گیاهخواران وگان که از محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنند و نوزادان مادرانی که گیاه‌خوار سخت هستند در معرض خطر ابتلا به کم خونی هستند و باید مکمل‌های حاوی ویتامین B12 مصرف کنند. ویتامین B12 به مدت یک سال یا بیشتر در کبد ذخیره می‌شود و که خطر کم خونی فرد را کاهش می‌دهد.

 

مقدارنرمال و بحرانی Vit B12 درآزمایش خون

علم پزشکی که بر پایه تحقیقات مکرر است، می‌گوید سطح ویتامین B12در خون یک مقدار نرمالی دارد. زمانی که Vit B12 از مقادیر نرمال خود خارج شود، وارد محدوده بحرانی خواهد شد که باید برای بهبود آن دنبال راه چاره‌ای بود.

البته ناگفته نماند که مقدار Vit B12 در بدن به سن، جنسیت، شرایط بدنی و غیره وابسته است. اما در حالت کلی، مقدار نرمال ویتامین B12 در بدن را می‌توان بین ۱۶۰ تا ۹۷۰ دانست و مقدار بحرانی آن را بیشتر از ۱۰۰۰ و کمتر از ۱۶۰ اعلام کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصان هوم‌کا در رابطه با آزمایش ویتامین B12 بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

call button submit

 

رنج نرمالVit B12

وقتی مقدار ویتامین B12 در رنج نرمال خود قرار بگیرد، مشکلی سلامت بدن فرد را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد. بنابراین شخص به بیماری‌هایی از قبیل کم‌خونی، مشکلات سیستم عصبی، نوروپاتی و غیره دچار نمی‌شود.

البته رنج نرمال Vit B12 در بدن، گاهی تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل موارد زیر است:

 • قرار داشتن شخص مورد آزمایش در دوره بارداری و شیردهی
 • مصرف زیاد الکل توسط شخص
 • انجام دادن آزمایش‌هایی از قبیل سی‌تی‌اسکن رنگی توسط شخص مورد آزمایش
 • استفاده بیش از حد از ویتامین C

بعضی از داروهای مداخله‌گر در نتیجه آزمایش ویتامین B12 که منجر به اختلال در نتیجه آزمایش می‌شوند، در زیر نام برده‌ایم:

 • کلشی‌سین
 • نئومایسین
 • پارا آمینوسالیسیلیک اسید
 • فنی‌توئین

 

آزمایش ویتامین B12چه بیماری‌هایی رانشان می‌دهد

آزمایش ویتامین B12 بیماری‌های زیادی را نشان می‌دهد، اما در حالت کلی اغلب برای تشخیص کم‌خونی شخص انجام می‌شود.

 

علائم بالا یا پایین بودن Vit B12

کم یا زیاد شدن ویتامین B12 در بدن همراه با علائم مختلفی خواهد بود. زمانی که علائم زیر را در خود یا اطرافیان مشاهده کردید، بهتر است آزمایش ویتامین B12 را انجام دهید تا از مشکل اصلی مطلع شوید:

 • اختلال در خونسازی توسط بدن
 • آسیب‌های عصبی ذهنی
 • مشکلات رشد
 • زوال عقل
 • فراموشی گرفتن
 • بیماری‌های قلبی و عروقی
 • افسردگی

اگر شما نیز این علاپم را دارید، بهتر است که به پزشک مراجه کنید. برای مراجعه به پزشک نیاز نیست از منزل خارج شوید و می توانید از خدمات پزشک در منزل هوم‌کا بهره‌مند شوید. اگر پزشک برای شما داروی تزریقاتی و سرم تجویز کرد نیز می توانید از خدمات تزریقات در منزل هوم‌کا بهره‌مند شوید.

جهت ثبت درخواست آزمایش ویتامین B12 در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

call button submit

 

تست های مرتبط با آزمایش ویتامین B12

گاهی علائم و اختلالاتی که کاهش یا افزایش ویتامین B12 در بدن ایجاد می‌کند، کمی برای پزشک گنگ است. پزشکان به منظور تصمیم‌گیری بهتر و انتخاب روش درمانی درست، نیاز دارند تا جواب یک سری از آزمایش‌های مرتبط را در دست داشته باشند.

تست‌های مرتبط با آزمایش ویتامین B12 که با یکدیگر انجام می‌شوند، عبارتند از:

 • آزمایش CBC
 • آزمایش Hb electrophoresis
 • آزمایش Folic acid
 • آزمایش Folate
 • آزمایش Homocysteine
 • آزمایش Reticulocytes

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست  آزمایش ویتامین B12 در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی Vit B12می‌شود

وجود بعضی از بیماری‌های پیش زمینه‌ای سبب اختلال در فاکتور آزمایشی Vit B12 می‌شوند. برای درک بهتر این موضوع، زمانی که شخص به بیماری‌های زیر مبتلا باشد، سطح ویتامین B12 در خون او بالاتر از حد نرمال است:

 • لوسمی
 • پلی سایتمی ورا
 • مشکلات مختلف کبدی

اما در مقابل، کسی که به بیماری‌هایی از قبیل آنمی پرشیوز، سندروم زولینگر ادیسون، التهابات روده، کمبود ویتامین C، کمبود ویتامین B و غیره دچار باشد، اعداد و ارقام آزمایش ویتامین B12 کمتر از حد نرمال نشان داده خواهد شد.

پزشک بر اساس این که تفاوت مقادیر نرمال از مقادیر موجود در آزمایش چقدر متفاوت است و آیا فرد وارد محدوده بحرانی شده است یا نه، فرآیند درمان را آغاز می‌کند.

بهتر است آزمایشات را بصورت کامل انجام دهید تا از سلامتی خود مطمئن شوید و برای این امر می‌توانید از چکاپ کامل در منزل تیم حرفه‌ای و متخصص هوم‌کا بهره‌مند شوید.

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم مقابل را پر کنید و ثبت درخواست را بزنید. همکاران ما به زودی پس از ثبت درخواست با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
گروه خدمت*
گروه خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
نوع خدمت*
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
تعداد مورد نظر
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
کد تخفیف
بررسی کد
اطلاعات تماس
فایل ضمیمه

سوالات متداول

اگر ویتامین B12 شما کم باشد چه اتفاقی می‌افتد ؟
نداشتن مقدار کافی B12 می‌تواند منجر به کم خونی شود، و باعث ایجاد احساس ضعف و خستگی در شما شود. همچنین کمبود ویتامین B12 می تواند به اعصاب نیز آسیب برساند .
علائم بالا یا پایین بودن Vit B12 چیست؟
۱.اختلال در خونسازی توسط بدن ۲.آسیب‌های عصبی ذهنی ۳.مشکلات رشد ۴.زوال عقل ۵.فراموشی گرفتن ۶.بیماری‌های قلبی و عروقی ۷.افسردگی
تست های مرتبط با آزمایش ویتامین B12 کدام‌اند؟
۱.آزمایش CBC ۲.آزمایش Hb electrophoresis ۳.آزمایش Folic acid ۴.آزمایش Folate ۵.آزمایش Homocysteine ۶.آزمایش Reticulocytes
بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی Vit B12 می‌شود کدام‌اند؟
۱.لوسمی ۲.پلی سایتمی ورا ۳.مشکلات مختلف کبدی
ویتامین B12 چه نقشی در بدن دارد؟
این ویتامین برای خون‌سازی و سلامت سیستم عصبی مورد نیاز است.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.