آزمایش WBC
خانه
مقالات
آزمایش WBC

آزمایش WBC

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/04
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
WBC چیست؟
در آزمایش WBC گلبول‌های سفید در نمونه خونی که از بیمار گرفته شده شمارش می‌شوند. درصورت بالا بودن سطح WBC در آزمایش خون چه مواردی محتمل است و مقدار خطرناک WBC چقدر است؟ آیا پایین بودن سطح گلبول‌های سفید خون می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود؟ آیا این تست در تشخیص سرطان کاربرد دارد؟ اگر شما نیز این سوالات را دارید در این مقاله با ما همراه شوید.

داشتن علائمی مانند تب و لرز، بدن درد و سر درد، می‌تواند نشانه‌هایی از اختلال در گلبول‌های سفید خون باشد. آزمایش WBC، در واقع تعداد گلبول‌های سفید را در خون اندازه‌گیری می‌کند. بهتر است بدانید، در صورتی که بیماری‌هایی مانند، نقص سیستم ایمنی، سرطان و آلرژی در بدن وجود داشته باشند، این آزمایش می‌تواند به راحتی آنها را تشخیص دهد. اگر قصد دارید تا اطلاعات کاملی در ارتباط با آزمایش WBC بدست بیاورید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

 

WBC در آزمایش خون چیست؟

WBC یکی ازتست‌های مکمل و بسیار حائز اهمیت در آزمایش CBC به‌شمار می‌رود. در این تست تعداد لکوسیت‌ها یا همان گلبول‌های سفید مورد بررسی و شمارش قرار گرفته و نتایج این آزمایش می‌تواند به تشخیص به موقع بسیاری از بیمار‌ی‌ها در بدن انسان کمک کند.

انجام این تست بنابر تشخیص متخصص توصیه خواهد شد و معمولا با مشاهده علائم مشکوک انجام این تست ضروری و حیاتی خواهد بود. چراکه این تست تعداد گلبول‌های سفید که سربازان مقابله با عوامل بیماری‌زا هستند و از بدن در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها مراقبت می‌کنند را شمارش می‌کند.

اگر نسخه دارید و هنوز آزمایش ندادید، می‌توانید همین الان درخواست آزمایش در منزل را از هومکا ثبت کنید

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

هدف از انجام آزمایش WBC چیست؟

بالا یا پایین بودن مقدار WBC در آزمایش خون می‌تواند نشان دهنده بیماری‌های زمینه‌ای مختلف باشد. شمارش گلبول‌های سفید خون یا WBC عفونت‌های بدن را تشخیص می‌دهد. همچنین انجام این آزمایش به پزشک در تشخیص بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های خود ایمنی و اختلالات خونی مختلف کمک می‌کند.  این آزمایشات برای بررسی اثربخشی داروهای مختلف، پرتودرمانی و یا شیمی‌درمانی نیز  به کار می‌رود. اگر نسخه آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

در رابطه با اینکه آزمایش WBC چیست و در چه مواقعی پزشک آن را تجویز می‌کند سایت سلامت دانشگاه کالیفرنیا (UCSF Health) این‌گونه نوشته است:

آزمایش WBC یک نوع آزمایش خون برای اندازه گیری تعداد گلبول های سفید(WBC) در خون است.
WBC یا همان گلبول‌های سفید وظیفه مبارزه با عفونت را در بدن بر عهده دارند. پزشک ممکن است برای تشخیص موارد زیر، آزمایش WBC را برای شما تجویز کند:
•    تشخیص عفونت
•    واکنش آلرژیک
•    التهاب
•    سرطان خون

آزمایش WBC

 

چه زمانی آزمایش WBC تجویز می‌شود؟

معمولا این تست پس از مشاهده علائمی همچون لرز، تب، بدن درد و سردرد توسط پزشک در بیمار توصیه خواهد شد. در مواردی افزایش بیش از حد گلبول‌های سفید در خون می‌تواند ناشی از عفونت باکتریال، عفونت کرمی، سرطان‌های خونی، مصرف کورتون و ... باشد.

اگر این علائم را دارید، شاید بهتر باشد با متخصص مشورت داشته باشید. برای مراجعه به پزشک نیاز نیست از منزل خارج شوید و می‌توانید از خدمات پزشک در منزل هومکا بهره‌مند شوید. اگر به تزریق دارو و وصل سرم نیاز دارید می‌توانید از خدمات تزریقات در منزل هومکا استفاده کنید. 

 

شرایط انجام آزمایش WBC

برای انجام این آزمایش به تشخیص پزشک باید داروهای مصرفی را قطع یا کم کنید و مراقبت به‌خصوصی پیش از انجام تست نخواهید داشت مگر به توصیه متخصص. در این مورد می‌توانید با کارشناسان هومکا مشورت کنید. دیگر نیازی نیست تا برای انجام آزمایش به آزمایشگاه بروید. برای انجام آزمایش در منزل کلیک کنید!

 

تفسیر آزمایش WBC

به‌صورت طبیعی و نرمال در هر میکرولیتر خون یک انسان بالغ باید حدود ۷۰۰۰ گلبول سفید یا WBC وجود داشته باشد. اما تفسیر و تشخیص سطوح متفاوت گلبول سفید و مقدار خطرناک WBC در آزمایش خون توسط پزشک تعیین خواهد شد. به‌صورت کلی سطح انواع WBC به شرح زیر است:

 • مونوسیت‌ها: ۵.۳درصد. این سلول جهت از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌های مهاجم خارجی در بدن تولید می‌شود
 • لنفوسیت‌ها: ۳۰ درصد. مسئول تولید آنتی بادی هستند و عامل مراقبت از بدن در برابر ویروس و باکتری به‌شمار می‌روند
 • نوتروفیل‌‌های چند هسته‌ای: ۶۲ درصد. عامل بازدارنده قارچ و باکتری
 • ائوزینوفیل‌های چند هسته‌ای: ۲.۳ درصد. ازبین برنده سلول‌های سرطانی و انگل‌ها
 • بازوفیل‌های چند هسته‌ای: ۰.۴ درصد. افزایش ایمنی بدن در برابر آلرژی و عفونت

آیا سطح WBC در آزمایش خون شما در بازه نرمال قرار ندارد و به دنبال تفسیر آزمایش خود هستید؟ می‌توانید همین حالا کلیک کنید!

در کودکان میزان سطح نرمال WBC متفاوت از بزرگسالان است:

 • در کودکان خردسال بالای ۲ سال: بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ 
 • در نوزادان شیرخوار (نوزادان زیر ۲سال): مابین ۶.۲ هزار تا ۱۷۰۰۰ 
 • در نوزادانی که تازه متولد شده‌اند: بین ۹۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ 

تفسیر آزمایش WBC

 

میزان نرمال WBC در آزمایش ادرار چقدر است؟

محدوده طبیعی WBC در جریان خون بین ۴۵۰۰-۱۱۰۰۰ میکرولیتر است. گاهی اوقات به دلیل ابتلا به برخی از عفونت یا بیماری‌ها، مقداری از wbc وارد جریان ادرار می‌شود که تعداد آنها معمولا ۵-۲ عدد یا کمتر است. اگر پزشک شما مشکوک به عفونت ادراری باشد، احتمالاً از شما می‌خواهد که آزمایش ادرار دهید؛ زیرا تعداد بالای WBC نشان دهنده ابتلا به عفونت، التهاب یا مشکلات کلیوی است. به طور معمول اکثر WBC یافت شده در ادرار از نوع نوتروفیل‌ هستند.

 

آیا وجود WBC در ادرار نشان دهنده مشکل جدی است؟

وجود گلبول‌های سفید در ادرار، ممکن است نشان دهنده التهاب کلیه یا مجاری ادراری به دلیل عفونت باکتریایی باشد. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که آلودگی مجاری ادراری ناشی از نمونه گیری نادرست نیز می‌تواند باعث ورود گلبول‌های سفید به ادرار شود، بنابراین به یاد داشته باشید هنگام نمونه‌گیری، دستورالعمل‌های لازم را رعایت کنید.

تفسیر آزمایش

 

گلبول‌های سفید به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

منشا گلبول‌های سفید مغز استخوان است. با این حال گلبول‌های سفید در سلول‌های خونی هم موجود هستند. به‌طورکلی گلبول‌های سفید به پنج دسته تقسیم می‌شوند:

آزمایش WBC تمامی این موارد را به‌طورکلی اندازه می‌گیرد. برای اندازه‌گیری هر نوع گلبول سفید به‌صورت جداگانه باید از آزمایش CBC Diff استفاده کرد.

wbc چیست

 

علائم بالا یا پایین بودن مقدار WBC چیست؟

علائم تعداد کم گلبول‌های سفید و مقدار خطرناک WBC در خون عبارت است از:

 • تب
 • لرز
 • بدن‌درد
 • سردرد

مقدار بالای WBC در خون معمولا علائم خاصی ندارد.

آزمایش WBC

 

علت بالا بودن WBC در آزمایش خون چیست؟

درصورت بالا بودن سطح WBC در آزمایش خون یکی از موارد زیر محتمل است:

 • مصرف داروهایی همچون اپی نفرین و کورتیکواستروئیدها
 • غلظت خون بالا
 • بروز نقص سیستم ایمنی یا بیماری خود ایمنی
 • بروز عفونت در بدن
 • بروز اختلال میلوفیبروزیس و یا ایجاد نقص عملکرد در مغز استخوان
 • آرتریت روماتوئید
 • بروز سرطان در انواع متفاوت همچون لوسمی لنفوسیتیک مزمن
 • فعالیت بدنی بالا
 • بروز آلرژی
 • بارداری
 • بروز سیاه سرفه یا سل
 • التهاب
 • مصرف دخانیات

بالا بودن wbc

 

WBC پایین نشانه چیست؟

پایین بودن WBC در آزمایش خون که به آن لکوپنی هم می‌گویند، می‌تواند نشان‌دهنده شرایط زیر باشد:

 • آسیب مغز استخوان که بر اثر عفونت، بیماری یا درمان‌هایی مانند شیمی‌درمانی ایجاد می‌شود
 • سرطان
 • اختلالات خودایمنی مانند لوپوس
 • ایدز

تا به حال تفسیر آزمایش خود را آنلاین انجام داده‌اید؟ تنها کافی است کلیک کنید!

مقدار خطرناک WBC

 

نقش تغذیه در تعداد WBC در خون چیست؟

تغذیه می‌تواند بر افزایش مقدار گلبول‌های سفید خون نقش داشته باشد. مصرف پروتئین به اندازه کافی در شمارش WBC موثر است. ویتامین‌های گروه B به‌خصوص B12 و فولات در سلامت سیستم ایمنی موثر است. مصرف مکمل‌ها تحت نظر پزشک هم می‌تواند موثر واقع شود.

آزمایش WBC چیست

 

آزمایش WBC در منزل با هومکا

بهتر است بدانید که برای انجام آزمایش WBC و سایر خدمات آزمایشگاهی، نیازی نیست تا حتما از منزل خارج شوید. مجموعه هومکا با همکاری مجهزترین و مدرن‌ترین آزمایشگاه‌ها در استان تهران، کرج، شیراز، اصفهان، اهواز، رشت، تبریز و مشهد، همواره بهترین خدمات آزمایش در منزل را زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی به شما ارائه می‌دهد.

اگر قصد انجام خدمات آزمایش در منزل یا تفسیر آزمایش را دارید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا با کلیک بر روی بنر زیر، درخواست آزمایش خود را ثبت کنید. در اینصورت همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی‌های لازم جهت انجام آزمایش صورت می‌گیرد. علاوه بر این، جواب آزمایش شما در اسرع وقت و با کوچکترین خطا به دستتان خواهد رسید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آزمایش WBC چیست؟
آزمایش WBC مربوط به شمارش گلبول‌های سفید خون است.
مقدار خطرناک WBC چقدر است؟
تعداد طبیعی WBC ها در خون ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ در هر میکرولیتر است. برای بزرگسالان تعداد بیش از ۱۱۰۰۰ گلبول سفید (لکوسیت) در یک میکرولیتر خون بالا در نظر گرفته می شود و می‌تواند خطرناک باشد.
شرایط انجام آزمایش WBC چیست؟
برای انجام این آزمایش به تشخیص پزشک باید داروهای مصرفی را قطع یا کم کنید. مراقبت به‌خصوصی پیش از انجام تست نیاز نیست، مگر به توصیه پزشک.
آیا خدمات مجموعه هومکا شامل ساکنین کرج می‌شود؟
بله. ساکنین سراسر استان تهران، کرج و حومه و مشهد می‌توانند از خدمات این مجموعه بهره ببرند.
آیا خدمات هومکا محدود به خدمات آزمایشگاهی است؟
خیر. شما می‌توانید در کنار خدمات آزمایشگاهی از خدمات درمانی این مجموعه نیز بهره ببرید.
آیا خدمات آزمایش در منزل هومکا تحت پوشش بیمه است؟
بله. خدمات آزمایش در منزل هومکا تحت پوشش تمامی بیمه‌های پایه و تکمیلی است.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...