آزمایش RDW
خانه
مقالات
آزمایش RDW

آزمایش RDW

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/05/22
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آزمایش RDW؛ تستی برای تشخیص اندازه گلبول‌های قرمز
یکی از آزمایشاتی که برای بررسی عملکرد گلبول‌های قرمز خون تجویز می‌شود، آزمایش RDW است. این تست بخشی از آزمایش CBC به‌شمار می‌رود. با استفاده از نتایج این آزمایش امکان تشخیص بسیاری از اختلالات و بیماری‌های خونی وجود دارد. در این مقاله با هومکا همراه شوید تا به شما بگوییم RDW در آزمایش خون چیست ؟ چه شرایطی دارد و چگونه تفسیر می‌شود؟ همچنین به شما در مورد بیماری‌هایی که بر نتیجه این آزمایش تاثیر می‌گذارند، صحبت خواهیم کرد.

RDW در آزمایش خون مخفف Red Cell Distribution Width است. با استفاده از این آزمایش می‌توان انواع آنمی (کم خونی) را تشخیص داد. RDW به معنای سطح یا گستره انتشار گلبول‌های قرمز در خون است. اما آزمایش RDW چطور انجام می‌شود؟ با استفاده از نتایج آن چه بیماری‌های قابل تشخیص خواهند بود؟ با مشاهده چه علائمی ممکن است متخصص انجام آزمایش RDW را تجویز کند؟ در این مقاله با هومکا همراه باشید تا پاسخ این سوالات را دریابید. همچنین باید بدانید این مقاله صرفا با هدف آشنایی شما با آزمایش RDW گردآوری شده است. برای تفسیر آزمایش باید با پزشک متخصص مشورت داشته باشید.

 

RDW در آزمایش خون چیست؟ 

RDW ضریب پراکندگی حجم گلبول قرمز را بررسی می‌کند و یکی از چند آزمایش موجود در آزمایش CBC محسوب می‌شود. آزمایش CBC جهت شمارش کامل سلول‌های خونی انجام می‌گیرد. در این آزمایش کلی علاوه‌بر RDW چند آزمایش دیگر همچون: شمارش پلاکت خون، اندازه گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و ... مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 • آزمایش RDW زمانی توصیه می‌شود که متخصص مشکوک به بروز بیماری‌های خونی باشد.
 • در اینجا منظور از بیماری‌های خونی عارضه‌هایی همچون آنمی و کم‌خونی است. 
دوست دارید درباره فاکتور RDW بیشتر بدانید؟

معمولا در شرایطی که در ادامه یاد می‌کنیم ممکن است متخصص به بیمار انجام آزمایش RDW را توصیه کند:

 • بیمار مشکوک به ابتلای سرطان است.
 • فرد از بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برد و یا اینکه مشکوک به بروز مشکلات قلبی است.
 • در صورتی که فرد مبتلا و یا مشکوک به بیماری‌های کبدی باشد.
 • بروز دیابت قندی.
 • درصورتی که فرد مشکوک به انواع کم‌خونی باشد.
 • بیمار علائم تالاسمی آلفا و بتا دارد و یا اینکه مبتلا به این بیماری‌ها است.

اگر پزشک برای شما آزمایش RDW یا هر آزمایش دیگری را تجویز کرده است و زمان کافی برای مراجعه به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

آزمایش RDW

 

شرایط انجام آزمایش RDW

برای انجام آزمایش RDW نیاز نیست شرایط خاصی را رعایت کنید. اما از آنجا که ممکن است این تست با آزمایش‌های دیگر تجویز شود، حتما قبل از آزمایش با پزشک یا آزمایشگاه مشورت داشته باشید. برای این تست به نمونه خون نیاز است که از ورید بازویی گرفته می‌شود. بهتر است پس از خونگیری کمی بنشینید و سپس بایستید، چراکه احتمال بروز سرگیجه پس از خونگیری وجود دارد. 

 

تفسیر آزمایش RDW 

 • به طور کلی سطح نرمال RDW در آزمایش خون بصورت جداگانه یا در CBC باید بین ۱۱ تا ۱۴.۵ در بانوان و ۱۱.۸ تا ۱۵.۶ در مردان باشد.
 • جهت تفسیر دقیق آزمایش RDW به پاسخ دیگر فاکتورها همچون MCV، MCH، MCHC و هموگلوبین و شمارگان گلبول‌های قرمز نیز باید توجه شود. با بررسی نتایج آزمایش امکان تشخیص انواع اختلالات خونی مانند آنمی وجود دارد. منظور از آنمی همان کم خونی است. 

تفسیر آزمایش

در آزمایش RDW، فرق بین بزرگترین و کوچکترین گلبول‌های قرمز نمایان می‌شود. درصورتی که گلبول‌های قرمز طبیعی و نرمال باشند قطرشان بین ۶ تا ۸ میکرومتر خواهد بود. وقتی نتیجه آزمایش RDW بالا است. یعنی گلبول‌های قرمز از نظر سایز تفاوت چشمگیری با هم دارند. سطح بحرانی RDW می‌تواند نشانه‌ای از بروز انواع بیماری‌های خونی همچون سرطان، تالاسمی، آنمی و فقر آهن باشد.

آزمایش RDW

 

سطح بحرانی RDW نشانه چیست؟

 • افزایش RDW در آزمایش خون نشان می‌دهد که گلبول‌های قرمز اندازه مناسبی ندارند. از جمله اصلی‌ترین دلایل بروز این حالت کمبود آهن، فولات، ویتامین B12 و بطور کلی سوتغذیه است.
 • درصورتی که فرد مبتلا به آنمی فقرآهن باشد، سطح RDW افزایش پیدا می‌کند و بالعکس سطح MCV و هموگلوبین کاهش می‌یابد.
 • در صورتیکه کم‌خونی به علت کاهش سطح نرمال ویتامین B12 و فولات باشد، افزایش RDW را به همراه خواهد داشت و مقدار MCV نیز افزایش پیدا می‌کند، اما هموگلوبین کمتر می‌شود.
 • درصورتی که گلبول‌های قرمز بیش از حد نرمال بزرگ شوند و RDW افزایش پیدا کند، ممکن است فرد دچار بیماری کبدی مزمن شده باشد و یا اینکه از هیپوتیروئیدی (کم کاری تیروئید) رنج می‌برد. در این حالت نیز MCV بیشتر خواهد شد.

آیا سطح RDW در آزمایش خون شما در بازه نرمال قرار ندارد و به دنبال تفسیر آزمایش خود هستید؟ می‌توانید همین حالا کلیک کنید! در رابطه با آزمایش RDW و اینکه در چه مواقعی پزشک آن را تجویز می‌کند سایت (Health Line) این‌گونه نوشته است:

آزمایش RDW میزان تغییرات گلبول‌های قرمز در حجم و اندازه را اندازه‌گیری می‌کند.
آزمایش RDW برای کمک به تشخیص انواع کم خونی و بیماری‌های زیر کاربرد دارد: 

 • تالاسمی، که اختلالات خونی ارثی است و می‌تواند باعث کم خونی شدید شود.
 • دیابت قندی
 • بیماری قلبی
 • بیماری کبد
 • سرطان

این آزمایش معمولاً به عنوان بخشی از آزمایش CBC انجام می‌شود.

آزمایش RDW

 

تست‌های مرتبط با آزمایش RDW

 • آزمایش CBC یا همان شمارش گلبول‌های خونی. در این تست گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها مورد بررسی واقع می‌شوند. 
 • آزمایش MCV: حجم متوسط هموگلوبین. این تست بخشی از تست CBC است. 
 • آزمایش Hct: درصد گلبول‌ قرمز خون در کل حجم خون. این آزمایش نیز قسمتی از تست CBC به‌شمار می‌رود. 

برای انجام آزمایش RDW می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل مجموعه هومکا بهره‌مند شوید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

چه بیماری‌هایی بر نتیجه آزمایش RDW تاثیرگذارند؟

در صورتی که RDW افزایش پیدا کند و قطر گلبول‌های کوچک و بزرگ خونی از سایز نرمال خارج شده باشد؛ بروز بیماری‌های زیر را به همراه خواهد داشت:

 • آنمی فقر آهن
 • آنیزوسیتوز. در این بیماری اندازه گلبول‌های قرمز با یکدیگر برابر نیست. 
 • آنمی‌ها ( کم خونی)
 • بیماری‌های کبدی
 • بیماری‌های مغز استخوان که خود یکی از عارضه‌های آنمی محسوب می‌شوند. 

البته اختلال در RDW ممکن است نشان دهنده اختلال در تیروئید (کم کاری تیروئید) و سرطان نیز باشد و برای تفسیر دقیق آزمایش باید با پزشک مشورت کنید. در صورتی که می‌خواهید تفسیر آزمایش خود را بدانید اما زمان کافی برای مراجعه حضوری به پزشک را ندارید، برای تفسیر آنلاین آزمایش توسط پزشک، کلیک کنید!

آزمایش RDW

 

آزمایش RDW در منزل با هومکا

این روزها دیگر لازم نیست برای انجام آزمایش حتما به آزمایشگاه یا مراکز درمانی مراجعه کنیم. حالا با استفاده خدمات آنلاین آزمایش در منزل، طیف  وسیعی از آزمایش‌های خون مانند آزمایش RDW در منزل به راحتی انجام خواهند شد. کافی است همین حالا بر روی دکمه زیر کلیک کنید تا درخواست شما به طور کاملا رایگان ثبت شود. پس از آن همکاران ما در هومکا با شما تماس خواهند گرفت تا در مورد چگونگی ارائه خدمت و همچنین هزینه آن اطلاعات دقیق و شفافی در اختیار شما قرار دهند. در صورتیکه موافق باشید، سفارش ثبت نهایی می‌شود و متخصص هومکا به منزل یا محل مورد نظر اعزام خواهد شد. 

ما سعی کرده‌ایم خدمات درمانی، مراقبتی و آزمایشگاهی در منزل با کیفیتی مطلوب و قیمتی متعادل به شما ارائه شود. برای رسیدن به این هدف با متخصصان باتجربه و مراکز معتبر همکاری داریم. هومکا در مسیر سلامتی همراه شما خواهد بود. ما را به دیگران معرفی کنید تا آنها نیز تجربه‌ایی بی‌دغدغه در این زمینه داشته باشند. برای ارتباط با ما می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ نیز تماس بگیرید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش RDW باید ناشتا باشم؟
خیر. این آزمایش به ناشتایی نیاز ندارد.
آیا آزمایش RDW به تنهایی تجویز می‌شود؟
این آزمایش بخشی از تست CBC است و معمولا در کنار آن سایر فاکتورها نیز بررسی خواهند شد.
مقدار نرمال و بحرانی RDW در آزمایش خون چه میزان است؟
سطح نرمال آزمایش RDW برای زنان بین ۱۱ تا ۱۴.۵ و برای مردان بین ۱۱.۸ تا ۱۵.۶ قرار دارد.
خدمات هومکا چه مناطقی راتحت پوشش قرار می‌دهد؟
خدمات این مجموعه به کلیه ساکنین استان تهران، کرج و حومه و مشهد ارائه می‌شود.
آیا برای آزمایش در منزل به نسخه پزشک نیاز است؟
آزمایش در منزل هومکا با درخواست شما و همچنین نسخه پزشک انجام خواهد شد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل