آزمایش FBS
خانه
مقالات
آزمایش FBS

آزمایش FBS

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/30
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
قند خون را جدی بگیرید!
قند خون، یکی از پارامترهای حساس و تاثیرگذار در روند سلامتی هر فردی است. بسیاری از بیماری‌ها، در نتیجه‌ی بی‌توجهی به این فاکتور مهم پدید می‌آیند. از هر ۱۱ نفر در دنیا، ۱ نفر به بیماری دیابت که حاصل بی‌توجهی به مقدار نرمال قند خون است، مبتلا می‌شود. بیشتر افراد با دیابت نوع دو درگیر هستند. رژیم غذایی ناسالم در بروز این بیماری نقش مهمی دارد. آزمایش قند خون ناشتا بهترین راه برای پیشگیری و پایش دیابت است. در این مقاله از هوم کا به بررسی آزمایش FBS یا همان آزمایش قند خون ناشتا پرداخته شده است.

قند خون، تلخ است!

با همراه باشید تا به ۵ سوال پرتکرار در رابطه با قند خون و تست قند پاسخ دهیم: ۱) قند خون چیست؟ ۲) میزان قند خون نرمال چقدر هست؟ ۳) علائم قند خون بالا چیست؟ ۴) علائم قند خون پایین چیست؟ ۵) آزمایش FBS چیست؟
podcast poster

آیا از سطح قند خون اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید دیایت به عنوان یکی از بیماری‌های خاموش شناخته شده است و هر ساله افراد زیادی را درگیر می‌کند؟ آیا می‌دانید بی‌توجهی به سطح قند خون، سلامتی سایر اندام‌های بدن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ آیا می‌دانید برای دیابت درمان موثری وجود ندارد؟ این سوالات را مطرح نکردیم تا شما بترسانیم، فقط می‌خواهیم یادآوری کنیم که با راهکارهای ساده و با هزینه‌ایی بسیار ناچیز در برابر درمان، می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌های خطرناک و خاموش مانند دیابت جلوگیری کرد. آزمایش FBS مطمئن‌ترین راه برای بررسی سطح قند خون است. با هوم‌کا همراه باشید تا در مورد این آزمایش بیشتر بدانید. همچنین با استفاده از خدمت آزمایش در منزل هوم‌کا، بدون خارج شدن از خانه این تست را انجام خواهید داد.  

جهت ثبت درخواست آزمایش FBS در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش FBS چیست؟

آزمایش FBS یا Fasting Blood Sugar  یکی از انواع آزمایشات قند خون است.  در طی آن میزان گلوکز در خون اندازه‌گیری می‌‎شود. گلوکز از جمله قندهای ساده یا همان مونوساکارید به‌شمار می‌‎رود. گمان نکنید وجود آن برای بدن ضروری نیست. سلول‌های بدن برای رشد و انجام فعالیت‌های خود به این ماده نیاز دارند. در واقع گلوکز انرژی سلول‌ها را تامین می‌کند. مشکل زمانی رخ می‌دهد که این ماده به درستی به سمت سلول‌ها هدایت نشده و وارد خون می‎‌شود. تجمع بیش از حد آنها در خون منجر به افزایش قند خون خواهد شد. این درست همان زمانی است که پزشک انجام آزمایش FBS را تجویز خواهد کرد.
همه این مشکلات از آنجایی شروع می‌‎شود که هورمون انسولین به وظایف خود به درستی عمل نمی‌کند. وظیفه اصلی این هورمون رساندن گلوکز به سلول‌های بدن است. زمانی که سطح این هورمون در بدن کاهش یابد یا اختلالی در عملکرد آن رخ دهد، زمینه برای بروز دیابت تیپ یک و دو آماده خواهد شد. هر چقدر زودتر به این مشکل پی ببرید، به همان اندازه می‌‎توانید در کنترل بیماری موفق عمل کنید. به همین منظور شرکت هوم‌کا برای راحتی شما خدمات آزمایش در منزل را فراهم کرده است تا بتوانید خیلی سریع از بالا یا پایین بودن قند خونتان مطلع شوید.

یکی از سایت‌های معتبر و پیش رو در حوزه‌ی سلامت به نام خط سلامتی (Health line)، تعریفی مختصر در خصوص آزمایش FBS داشته است که در این بخش از مقاله، توجه شما را به این مطلب، جلب می‌نماییم: 

این آزمایش، میزان قند خون یا همان هموگلوبین گلیکوزیله را اندازه‌گیری می‌نماید که به آن آزمایش هموگلوبین A1C نیز گفته می‌شود. نتیجه‌ی این آزمایش، مقدار قند خون در طول ۹۰ روز گذشته را گزارش می‌کند. 

در صورتی که نتیجه‌ی آزمایش اطلاع از ابتلای فرد آزمایش‌دهنده به دیابت دهد، فرد باید هرچه سریعتر و با هدف انجام درمان مناسب، به پزشک متخصص مراجعه نماید. 

آزمایش FBS

 

FBS در آزمایش خون چیست؟

همانطور که ذکر شد این آزمایش به بررسی سطح گلوکز خون در بدن می‎‌پردازد. برای انجام آن لازم است ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید. شما می‌توانید توسط تیم مجرب هوم‌کا نمونه گیری خون در منزل را درخواست دهید تا در سریع ترین حالت ممکن از میزان قند خون خود مطلع شوید. این امر باعث می‎‌‌شود تا وضعیت بدن در حالت پایه به خوبی بررسی شود. نوشیدن آب جهت رفع تشنگی در طی ناشتایی بلامانع است. مدت زمان ناشتایی نباید از سطح استاندارد آن خارج شود. 

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست تست FBS در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

میزان نرمال FBS

میزان نرمال FBS در افراد بالغ که به دیابت مبتلا نیستند بین ۷۰ تا ۱۱۰ میلی گرم بر دسی لیتر تعیین شده است. چنانچه فرد به دیابت مبتلا باشد این میزان به ۱۳۰-۸۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر خواهد رسید.
میزان نرمال FBS در کودکانی که کمتر از دو سال دارند  بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی لیتر است.
سطح نرمال این آزمایش در سالمندان ( افراد بالای پنجاه سال) بین ۱۰۰ تا ۷۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر قرار دارد.

آزمایش FBS

 

علائم قند خون بالا چیست؟

همان گونه که گفته شد، میزان نرمال قند خون در بدن، با توجه به سن فرد آزمایش دهنده تعیین می‌شود. بدون تردید، اختلال در مقدار نرمال، سبب ایجاد نشانه‌ها و علائم بالینی در فرد می‌شود . از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • دیابت
 •  تشنگی مداوم
 • تکرر ادرار
 •  خشکی دهان
 • درد در ناحیه شکم
 • دیر بهبود یافتن زخم 

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تست FBS  در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

تفسیر آزمایش FBS

با استفاده از آزمایش FBS مشخص می‌شود در هر دسی لیتر از خون چه مقدار گلوکز وجود دارد. به طور کلی نتیجه این آزمایش به سه صورت زیر تفسیر خواهد شد:

نرمال 
در این حالت نتیجه تست زیر ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر خواهد بود. این نتیجه رضایت‌بخش بوده و به این معنا است که به دیابت مبتلا نشده‌اید.

پیش دیابتک (پره دیابتیک )
در این حالت میزان گلوکز بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم در دسی لیتر است. این یعنی شما در معرض ابتلا به دیابت قرار دارید. خبر خوب این است که در این شرایط مصرف دارو پیشنهاد نمی‌‎شود، اما به طور جدی باید به فکر تغییر سبک زندگی خود باشید. برای مثال لازم است تا از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. اگر اضافه وزن دارید، حتما به فکر کاهش آن باشید. اگر سیگاری هستید، زمان آن رسیده است که آن را برای همیشه ترک کنید، به این ترتیب به سلامتی ریه و سیستم قلبی و عروقی خود نیز کمک خواهید کرد. اگر تا امروز با ورزش کردن بیگانه بوده‌‎اید، بهتر است جایی برای آن در برنامه روزانه خود در نظر بگیرید.

دیابتیک
 در این حالت سطح گلوکز در خون به بیش از ۱۲۶ خواهد رسید. در این شرایط معمولا متخصص برای تایید نتیجه آزمایش، تکرار آن را تجویز خواهد کرد. صرفا به استناد به یک آزمایش بروز دیابت تایید نمی‎‌شود. 

آزمایش FBS

 

چه آزمایشاتی با آزمایش FBS مرتبط هستند؟ 

در کنار انجام آزمایش FBS، معمولا از سایر آزمایش‌های مرتبط با سطح قند خون، استفاده خواهد شد. شما می‌توانید برای انجام این آزمایشات از تیم مجرب پرستار در منزل هوم‌کا بهره ببرید از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  Bs2hpp (قند خون دو ساعته)
 •  HbA1c (هموگلوبین ای‌وان‌سی)
 •  GCT (چالش گلوکز)

این تست با هدف تشخیص دیابت بارداری تجویز می‌شود. برای انجام این تست نمونه گیری در چندین نوبت انجام خواهد شد. 

 •  GTT (تحمل گلوکز).

این آزمایش به‌صورت روتین در دوران بارداری بین هفته ۲۶ تا ۳۰ توصیه می‌شود. همچنین افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت دارند، لازم است این را انجام دهند

 •  Insulin (انسولین)

این تست با هدف تشخیص مقاومت به انسولین، علت افت قند خون و مشخص کردن زمان مصرف انسولین برای بیماران دیابتی تجویز می‌شود.  

 •  Urine Glucose (گلوکز ادرار)

در  این آزمایش با استفاده از نمونه ادرار سطح گلوکز سنجیده می‌شود. استفاده از این آزمایش برای بررسی بیماری‌های کلیوی و عفونت مجاری ادراری نیز رایج است.   

 

یک پیشنهاد کاربردی برای انجام آزمایش FBS در منزل

هوم‌کا از شما می‌خواهد قبل از انجام آزمایش قند خون ناشتا در مراکز بهداشتی کمی دست نگه دارید. این مجموعه برای ارائه خدمات آزمایشگاهی با مراکز معتبر همکاری داشته و از متخصصان باتجربه و متعهد برای ارائه خدمات خود بهره می‌برد. ما از مشاوره و ثبت درخواست تا ارائه نتیجه، خواندن و تفسیر نتیجه آزمایش از شما حمایت خواهیم کرد. 

برای بهره‌مندی از خدمات آزمایشگاهی، مراقبتی و درمانی هوم‌کا کافی است بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید. همین حالا این کار را انجام دهید. حالا پرسشنامه‌ایی را می‌بینید که باید به سوالات ساده و کوتاه آن پاسخ دهید. پر کردن این فرم، وقت زیادی از شما نخواهد گرفت. در این مرحله سفارش شما به صورت موقت ثبت می‌شود. در مرحله بعدی، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت. جای دوری نروید، چراکه این مدت زمان طولانی نیست. در این مرحله همه سوالات خود را از همکاران ما بپرسید، آنها پاسخ های شفاف به شما خواهند داد. با تایید شما سفارش به صورت نهایی ثبت شده و شما کارشناس را در منزل یا محل مورد نظر ملاقات خواهید کرد. تجربه استفاده از خدمات مجموعه هوم‌کا را با کسانی که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا می توانیم قبل از آزمایش FBS آب بنوشیم؟
برای آزمایش قند خون ناشتا ، هشت ساعت قبل از آزمایش نمی توانید چیزی به جز آب بخورید یا بنوشید. ممکن است بخواهید اولین صبح آزمایش قند ناشتا را ترتیب دهید تا در طول روز مجبور نشوید روزه بگیرید.
آیا آنچه روز قبل می‌خورید روی آزمایش گلوکز تأثیر دارد؟
آزمایش خون ناشتا مستلزم این است که مدتی قبل از آزمایش از خوردن و نوشیدن هر چیزی خودداری کنید. مدت زمان روزه داری برای آزمونهای مختلف متفاوت است.
چه زمانی باید آزمایش FBS را انجام دهم؟
سطح قند خون ناشتا با انجام آزمایش خون پس از یک دوره ناشتایی ، معمولاً ۸ ساعت بدون غذا اندازه گیری می‌شود. به طور معمول ، سطح قند خون ناشتا صبح قبل از خوردن هر صبحانه مصرف می‌شود.
آیا قند ناشتا ۱۱۰ طبیعی است؟
کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر = طبیعی است. بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر = اختلال در گلوکز ناشتا (به عنوان مثال ، پیش دیابت) بیشتر از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر در دو یا چند نمونه = دیابت.
چه تمرینی برای پیش دیابت مفید است؟
ورزش های هوازی (پیاده روی ، شنا ، رقص) و تمرینات قدرتی (وزنه برداری ، فشار دادن ، کشش) هر دو خوب هستند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.