قاعدگی چیست؟ + همه چیز در مورد قاعدگی

سلامت جنسی

 

قاعدگی به دوره یا شروع سیکلی گفته می‌شود که خون و بافتی که در دیواره رحم سبب ایجاد لایه ضخیم شدند از طریق رحم و واژن از بدن خارج می‌شوند. در حالت معمول قاعدگی هر ماه یک‌بار رخ می‌دهد. با شروع اولین سیکل قاعدگی، دختران به بلوغ جنسی می‌رسند و دستگاه تولیدمثل قادر به فرزندآوری خواهد بود. باوجوداینکه پریود در تمام دختران و زنان رخ می‌دهد، اما بسیاری از بانوان به تمام جوانب قاعدگی و برخی از اتفاقاتی و تغییراتی که در خلل پریود رخ می‌دهند آگاهی کامل ندارند. در این قسمت از مجله هومکا قصد داریم به دور از باورهای غلط قاعدگی، در مورد قاعدگی یا پریود صحبت کنیم.

قاعدگی چیست؟

چرخه قاعدگی فرآیندی است که با رخ دادن و طی شدنش بدن هر ماه برای باردارشدن آماده می‌شود. پریود شدن و خروج خون از رحم و واژن زن به این معنا است که زن باردار نیست. چرخه قاعدگی یا پریود در زنان به‌وسیله هورمون‌های پروژسترون و استروژن کنترل و تنظیم می‌شود. دوره‌های قاعدگی معمولاً حدود ۲ تا ۷ روز طول می‌کشند. اما این زمان می‌تواند در بانوان متغیر باشد. به‌صورت نرمال بانوان هر ۳ تا ۵ هفته یک‌بار پریود را تجربه می‌کنند. در چند سال اول پس از شروع عادات ماهانه سیکل‌های طولانی شایع است اما با افزایش سن، سیکل‌ها کوتاه‌تر و منظم‌تر می‌شوند. شما می‌توانید برای پیگیری چرخه‌ی قاعدگی، از اپلیکیشن‌های مقید دوران قاعدگی استفاده کنید.

قاعدگی چیست؟

فرآیند قاعدگی چگونه شکل می‌گیرد؟

در بدن هر زن دو تخمدان وجود دارد. هر یک از این تخمدان‌ها حاوی تعدادی تخمک هستند. تخمک‌های موجود در تخمدان فوق‌العاده کوچک هستند و اصلاً با چشم غیرمسلح قابل‌دیدن نیستند. زمانی که چرخه قاعدگی رخ می‌دهد، هورمون‌های موجود در بدن زن سبب به بلوغ رسیدن تخمک‌ها در تخمدان‌ها می‌شوند.

زمانی که تخمک بالغ می‌شود، به این معناست که بدن این آمادگی را دارد که باردار شود و تخمک نیز جهت باردارشدن نیاز به لقاح با یک اسپرم دارد. همچنین هورمون‌های استروژن و پروژسترون سبب افزایش ضخامت پوشش داخلی رحم می‌شوند و آن‌ها به محیطی اسفنجی تبدیل می‌کنند. این یک تغییر شگفت‌انگیز است که در رحم رخ می‌دهد و در حقیقت رحم تبدیل به یک بستر جهت پذیرش و نگهداری از تخمک باور شده می‌شود.

چه زمانی بارداری شروع می‌شود؟

زمانی که لایه داخلی رحم ضخیم و اسفنجی می‌شود، زمان مناسبی است که تخمک باور شده در آن لانه گزینی کند و پروسه بارداری شروع شود. این پوشش ضخیم همانند هر چیز دیگری که در بدن ما وجود دارد، از خون و بافت شکل می‌گیرد. این لایه سرشار از مواد مغذی است و اگر بارداری رخ دهد، به رشد و نمو جنین در طول دوره بارداری مادر کمک می‌کند.

تقریباً از نیمه‌های چرخه قاعدگی هورمون‌های بدن یکی از تخمدان‌ها را تحریک به آزاد کردن تخمک بالغ می‌کنند و به این پروسه تخمک‌گذاری گفته می‌شود. بیشتر بانوان در فرآیند تخمک‌گذاری هیچ علائم به‌خصوصی را تجربه نمی‌کنند و حتی ممکن است این پروسه در بدنشان کاملاً بی علامت صورت بگیرد. اما گروه دیگری از بانوان هنگام انجام فرآیند تخمک‌گذاری علائمی همچون لکه بینی، درد در قسمت پایین شکم و نفخ را تجربه می‌کنند.

زمانی که تخمک از تخمدان رها می‌شود، از طریق لوله فالوپ خود را به رحم می‌رساند. چنانچه در این زمان لقاح انجام بگیرد و تخمک با یک اسپرم ادغام شود، بارداری اتفاق می‌افتد. اگر تخمک آزادشده زمانی که به رحم می‌رسد با هیچ اسپرمی برخورد نداشته باشد، بارداری اتفاق نمی‌افتد. در این حالت بدن نیازی به این پوشش ضخیم ندارد. بنابراین این پوشش خراب شده و در قالب مایعی تشکیل‌شده از خون و بافت، از طریق واژن از بدن دفع می‌شود. به این مواد خارج‌شده از واژن، خون پریود یا قاعدگی می‌گوییم.

علائم پریود

بیشتر بانوان در چند روز آخر قاعدگی و یا چند روز اول قاعدگی که جریان خونریزی نیز شدیدتر است، علائم مختلفی را تجربه می‌کنند. شما ممکن است قبل از شروع و پس از شروع پریود علائم متعددی و متفاوتی را تجربه کنید. این علائم، PMS یا سندرم پیش از قاعدگی نام دارد. خوب است بدانید که برای پریود بیش از ۱۰۰ علامت عنوان‌شده است، بنابراین به احتمال زیاد علائم شما با دیگر بانوان متفاوت باشد.

علائم قاعدگی

علائم و ناراحتی‌های مرتبط با قاعدگی نباید به حدی باشند که روند عادی زندگی شما مختل کنند و اگر چنین بودند باید حتماً جهت درمان و کنترلشان اقدام کنید. در برخی از بانوان علائم پریود آن‌قدر شدید است که انجام وظایف عادی زندگی نیز دشوار می‌شود. در ادامه به برخی از علائم فیزیکی طبیعی که در دوره قاعدگی رخ می‌دهد اشاره خواهیم کرد:

 • افزایش حساسیت سینه‌ها
 • نفخ شکمی
 • احتباس مایعات در بدن و تورم کلی اندام
 • درد در عضلات
 • احساس درد در مفاصل
 • سردردهای میگرنی
 • آکنه پوستی
 • گرفتگی عضلات شکم
 • ابتلا به اسهال و یبوست
 • احساس درد در کمر
 • اختلال در خواب
 • کاهش سطح انرژی
 • خستگی بدن

اولین پریود برای دختران در چه سنی است؟

اولین علائمی که نشان می‌دهد پریود شما در راه است، رشد موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی است. به‌طورمعمول، حدود ۲ سال پس از رشد سینه‌ها و حدود یک سال پس از ترشحات سفید واژن، سیکل قاعدگی شروع می‌شود. دختران به‌طور متوسط ​​اولین قاعدگی خود را در حدود ۱۲ سالگی تجربه می‌کنند، البته این سن از فردی به فرد دیگر متغیر است و ممکن است از ۱۰ تا ۱۶ سالگی متفاوت باشد. اگر قاعدگی شما تا سن ۱۶ سالگی شروع نشده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک برای بررسی سطح هورمون‌های شما آزمایش خون را تجویز می‌کند و با توجه به جواب آزمایش داروهای لازم را تجویز می‌کند.

به گفته وب‌سایت plannedparenthood بدن هر فرد با فردی دیگر متفاوت است به همین علت دوره قاعدگی در هر فرد متفاوت است. چرخه پریود طبیعی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و ممکن است در گذر زمان تغییراتی نیز داشته باشد. روش‌های کنترل بارداری و شرایط سلامتی هر فرد در روند پریود موثر است.

اختلالات قاعدگی

به هر شرایطی که باعث تغییر در روند طبیعی پریود شود اختلال قاعدگی می‌گویند. اختلالات قاعدگی معمولا به دلایل مختلفی مثل استرس، قرص‌های ضدبارداری، پولیپ یا فیبروم رحم، اندومتریوز و … بروز می‌کند. برخی از اختلالت قاعدگی عبارت‌اند از:

 • آمنوره: وضعیتی است که در آن قاعدگی به طور کامل متوقف می‌شود. عدم وجود پریود به مدت ۹۰ روز یا بیشتر غیرطبیعی تلقی می‌شود مگر اینکه زن باردار، شیرده یا یائسه باشد. در رابطه با این موضوع می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید: برای زودتر پریود شدن چه کار کنیم؟
 • الیگومنوره: بی‌نظمی در سیکل قاعدگی به‌طوری‌که با طولانی شدن سیکل قاعدگی تعداد پریودهای سالانه کمتر از حالت طبیعی باشد.
 • دیسمنوره: به پریود‌های دردناک گفته می‌شود. البته راه‌های مختلفی برای تسکین درد پریود مانند ماساژ، استفاده از مکمل‌ها، مصرف مایعات و .. وجود دارد.
 • خونریزی غیرطبیعی: گاهی خونریزی پریود سنگین‌تر است . گاهی با کم شدن خون قاعدگی روبرو هستیم. بعضی اوقات ممکن است بین دو پریود لکه بینی رخ دهد، گاهی احتمال دارد خونریزی پریود بیش از ۷ روز طول بکشد، همه موارد مذکور از بی‌نظمی‌های قاعدگی محسوب می‌شوند.
 • لخته شدن خون قاعدگی

اختلالات قاعدگی

تشخیص اختلالات قاعدگی

در ابتدا پزشک در خصوص سابقه درمانی و سیکل قاعدگی سؤالاتی از شما می‌پرسد و سپس معاینه بالینی انجام می‌شود. ممکن است جهت تشخیص قطعی  آزمایشاتی مثل آزمایش خون برای اندازه‌گیری هورمون‌ها (هورمون‌های تیروئید، پرولاکتین، LH و FSH) و بررسی اختلالات انعقاد خون را تجویز نماید. سایر بررسی‌ها شامل سونوگرافی برای بررسی سیستم باروری و اندام‌های لگن، هیستروسکوپی جهت مشاهده رحم و … می‌باشد.

درمان اختلالات قاعدگی

درمان مشکلات قاعدگی به علت زمینه‌ای آن‌ها بستگی دارد و برخی از این اختلالات مانند افسردگی و پریود می‌تواند ریشه‌ی روحی و روانی داشته باشد. پس از معاینه بالینی و انجام آزمایشات یکی از روش‌های زیر برای درمان تجویز می‌شود:

 • دیورتیک‌ها (داروهای ادرارآور)
 • داروهای ضدالتهابی
 • مکمل‌های هورمونی
 • داروهای ضدبارداری هورمونی
 • داروهای آرام‌بخش
 • مولتی‌ویتامین‌ها
 • اصلاح رژیم غذایی
 • داروهای ضدافسردگی
 • ورزش منظم
 • عمل جراحی

علت لکه بینی بعد از پریود و قاعدگی

در حالت معمول زنان انتظار دارند که پس از پایان خونریزی تا زمان شروع دوره بعدی خونی از واژن خارج نشود. ولی در برخی از دختران و بانوان لکه بینی گزارش می‌شود. اگر این لکه بینی به رنگ قهوه‌ای و صورتی است و فقط یک هفته بعد از پریود طول می‌کشد، جدی نیست و نیازی نیست نگران آن باشید. برخی از دلایل لکه‌بینی بعد از پریود به شرح زیر است.

 • استرس

گروهی از بانوان به دلیل تحمل استرس زیاد پس از عادت ماهانه دچار لکه بینی می‌شوند. این نوع لکه بینی اغلب همراه با علائم دیگر مانند دل‌درد، ترشحات واژن و درد لگنی بروز می‌کند. همچنین استرس باعث عقب افتادن پریود می‌شود.

 • مصرف داروهای ضدبارداری

گاهی لکه بینی در اثر مصرف داروهای ضدبارداری رخ می‌دهد و زن پس از عادت ماهانه دچار لکه بینی می‌شود. این لکه بینی دو حالت دارد؛ یا نشانه لانه گزینی تخمک بارورشده است و یا اینکه بخشی از چرخه قاعدگی در حال رخ دادن است.

مصرف داروهای ضدبارداری و قاعدگی

 • یائسگی و لکه‌بینی بعد از پریود

در بانوان بین ۴۵ تا ۵۰ سال این حالت بیشتر رخ می‌دهد و می‌تواند نشانه‌ای از پایان پریود شدن‌ها و شروع دوره یائسگی باشد. بانوانی که در سنین یائسگی قرار دارند معمولاً لکه بینی پس از عادت ماهانه یا بین دوره‌ای را تجربه می‌کنند. این به دلیل نوسان پیدا کردن سطح استروژن است و طبیعی است. اما اگر لکه بینی تبدیل به خونریزی شدید شد باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 • پرولاپس مجرای ادراری

زمانی که ماهیچه‌های مجرای ادراری ضعیف می‌شوند، امکان بروز لکه بینی پس از عادت ماهانه نیز وجود دارد. معمولاً متخصصین برای درمان و بهبود این وضعیت به بیمار توصیه می‌کنند که تمرینات کگل را انجام دهد.

 • کم‌کاری تیروئید و لکه‌بینی

لکه بینی پس از عادت ماهانه همیشه در ارتباط با دستگاه تناسلی و تولیدمثل نیست. لکه بینی پس از قاعدگی گاهی نشانه کم‌کاری تیروئید است. زمانی که بیمار مبتلا به کم‌کاری تیروئید می‌شود، غده تیروئید به حد کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند و اختلالات متعددی در بدن رخ می‌دهد. لکه بینی در اثر کم‌کاری تیروئید همراه با علائم دیگری همچون خشکی پوست، برهم خوردن چرخه قاعدگی و خستگی بروز می‌شود.

 • سرطان و کیست تخمدان

سرطان تخمدان و کیست تخمدان در دلایل دیگر لکه بینی پس از قاعدگی هستند. به‌خصوص اگر بانوان در دوره یائسگی باشند و دچار لکه بینی یا خونریزی واژینال شوند، لازم است حتماً به پزشک جهت معاینه و علت‌یابی مراجعه کنند.

قرص اورژانسی و تاثیر آن بر پریود

قرص اورژانسی یکی از ابزارهای ضدبارداری به‌شمار می‌رود و از ترکیب دو هورمون به دست می‌آید که جلوی فرآیند تخمک‌گذاری را می‌گیرند، در این حالت حتی اگر اسپرم وارد رحم بشود شانس لقاح با تخمک را نخواهد داشت و جنینی به وجود نمی‌آید. قرض اورژانسی در دو نوع تولید می‌شود. گروه اول حاوی پروژسترون و استروژن هستند و گروه دوم تنها از پروژسترون به دست می‌آیند.

بواسیر در زمان قاعدگی

برخی از بانوان از یبوست و بواسیر در دوره پریود شکایت می‌کنند. بواسیر ناشی از پریود به دلیل تغییرات هورمونی بروز می‌کند. چراکه در طول پریود دستگاه گوارش مانند پیش از آن عمل نمی‌کند، عملکرد روده‌ها تغییر می‌کند و فرد دچار یبوست می‌شود. اگر یبوست ناشی از پریود درمان نشود، درنهایت بواسیر به وجود می‌آید.

پریود نامنظم

مدت و شدت خونریزی قاعدگی در زنان متفاوت است. اگر خونریزی ماهانه سنگین، طولانی و نامنظم باشد دچار پریود نامنظم یا منوراژی هستید. پریودی که بیش از ۷ روز به طول می انجامد و یا  به شکلی باشد که مجبور به تعویض پد یا تامپون بیش از یک بار در هر ساعت شوید پریود سنگین نامیده می‌شود.

علت اختلالات قاعدگی

علت داغ شدن کف پا هنگام پریود

داغ شدن کف پا هنگام پریود یکی از علائم شایعی است که بسیاری از بانوان تجربه می‌کنند. اما متخصصین به شما می‌گویند که این حالت طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. این حالت به دلیل افزایش سطح هورمون پروژسترون در این دوره بروز می‌کند و اصلاً خطرناک نیست.

تأثیر قرص لاغری بر قاعدگی

مصرف قرص‌های لاغری ازجمله روش‌های متداولی هستند که افراد برای کاهش وزن استفاده می‌کنند. اما لازم است بدانید که مصرف قرص‌های لاغری بدون تجویز پزشک و بررسی شرایط بدن شما می‌تواند عوارض بدی را به همراه داشته باشد. گاهی مصرف قرص لاغری سبب اختلال در پریود، پرمویی و پرخاشگری می‌شود.

استفاده از شیاف ماریانا در دوران قاعدگی

به‌طورکلی ماریانا داروی گیاهی است که جهت رفع عفونت واژینال مورداستفاده قرار می‌گیرد. از دیگر تأثیرات این دارو می‌توان افزایش میل جنسی در بانوان، درمان خارش و ترشحات واژن، درمان عفونت و باکتری‌های زنانه، تنگ کردن واژن، متعادل نمودن PH ترشحات واژن و رفع بوی بد واژن اشاره نمود. اما به خاطر بسپارید که نباید این محصول دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف کنید. ضمناً استفاده از این محصول در دوره پریود و بارداری توصیه نمی‌شود.

استفاده از کاپ قاعدگی در زمان قاعدگی

کاپ قاعدگی یک فنجان کوچک است که این محصول داخل واژن قرار می‌گیرد و خون قاعدگی را درون خود جمع می‌کند. استفاده از این کاپ برای بانوانی که مجبورند ساعات طولانی بیرون از خانه فعالیت کنند بسیار راحت‌تر و بهتر خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع می‌توانید مقاله کاپ قاعدگی را مطالعه کنید.

آخرین پریود زنان در چه سنی است؟

آخرین چرخه قاعدگی در زنان با شروع دوره یائسگی مقارن است. این دوره پس از ۱۲ ماه عدم قاعدگی تشخیص داده می‌شود. یائسگی ممکن است در ۴۰ یا ۵۰ سالگی اتفاق بیافتد، اما میانگین سنی ۵۱ سال است. توقف پریود و یائسگی یک فرآیند بیولوژیکی طبیعی است و علائم بالینی مانند گرگرفتگی و علائم احساسی یائسگی ممکن است در برخی زنان بروز کند و باعث اختلالات موقتی در خواب و یا خلق‌وخو شود.

در زمان پریود چه بخوریم؟

در زمان پریود چه بخوریم؟

داشتن  برنامه غذایی مناسب در روزهای پریود می‌تواند به کاهش علائم پریود مثل درد، نفخ و تغییر سطح انرژی بدن کمک قابل‌توجهی کند. مفیدترین مواد غذایی برای روزهای پریود شامل موارد زیر است:

 • آب: نوشیدن آب فراوان به‌ویژه در روزهای پریود اهمیت بسزایی دارد. هیدراته بودن احتمال ابتلا به سردردهای ناشی از کم‌آبی که یکی از علائم شایع قاعدگی است را کاهش می‌دهد
 • میوه: میوه‌های سرشار از آب، مانند هندوانه و خیار، برای هیدراته ماندن بدن عالی هستند. علاوه بر این، مصرف میوه‌های شیرین می‌تواند گرایش شما به شیرینی و شکلات را کاهش دهد
 • سبزیجات پهن‌برگ: کاهش سطح آهن در طول قاعدگی معمول است، به‌خصوص اگر جریان قاعدگی سنگین باشد. این روند می‌تواند منجر به خستگی، بدن‌درد و سرگیجه شود. سبزی‌هایی مانند کلم پیچ و اسفناج سطح آهن بدن را افزایش می‌دهند. اسفناج همچنین سرشار از منیزیم است و برای گردش خون بهتر ضروری است
 • زنجبیل: یک فنجان چای زنجبیل قادر است بسیاری از علائم قاعدگی را بهبود بخشد. زنجبیل با اثرات ضدالتهابی خود می‌تواند درد عضلانی را تسکین دهد. علاوه بر این، زنجبیل در کاهش حالت تهوع مؤثر است

همچنین باید به این نکته توجه کنیم که رعایت بهداشت قاعدگی در این دوره بسیار ضروری است و باعث بهبود سلامت و دوری از بیماری‌های مختلف خواهد شد.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
plannedparenthoodkidshealthyourperiod

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۹۶ دیدگاه

  1. سلام بنیتا عزیز
   اگه در چهار ماه گذشته و بعد از اولین پریود، هنوز پریود نشدید، باید به متخصص زنان مراجعه کنین تا پزشک علت تاخیر رو تشخیص بده.

    1. سلام من ۱۵سالمه و تقریبا دو سه هفته اس ک بخاطر دلایلی قرص ال دی مصرف میکنم الان قطع کردم پریود شدم و عروسیه مخوام ک پریودم قطع بشه با خوردن قرص ال دی ضرری نداره؟

      1. سلام به شما
       امکان متوقف کردن قاعدگی به‌ویژه با قرص وجود نداره.
       توصیه میشه بدون تجویز پزشک زنان از مصرف قرص خودداری کنین.

     1. سلام مریم عزیز
      هر سیکل استاندارد ۲۸ روزه‌س.
      تخمک‌گذاری حدودا روز ۱۴م سیکل و ۲ هفته بعد از اتمام پریود اتفاق میفته.

       1. سلام من توی پریود اختلال دارم و بین سه تا پنج ماه پریود میشم هر دفعه هم ک میشم حتی تا ی ماه هم ادامه داره و خونریزی شدیدی دارم البته گاهی پیش اومده ک شدید نباشه ولی بیشتر خونریزی شدید و بلند مدت دارم چیکار کنم؟

       1. سلام لیلای عزیز
        با توجه به باز شدن نسبی دهانه رحم در دوران قاعدگی و افزایش احتمال عفونت و همچنین به دلیل بهداشتی برای بقیه بهتره که تو این دوره استخر نرین.

         1. سلام دوستان دختر من ۱۴ سالش هنوز اولین پریود تجربه نکرده من خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید

           1. سلام به شما
            سن شروع قاعدگی به عوامل مختلفی بستگی داره. اگر تا سن ۱۶ سالگی قاعدگی رخ نده، نیاز به بررسی داره.

          1. سلام سیمای عزیز
           یائسگی تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله ژنتیکه و ممکنه از سنین پایین‌تر شروع شه.

           1. سلام نیلوفر عزیز
            بعضی مطالعات به تاثیر کرونا بر قاعدگی پرداختن.
            به‌طورکلی هر استرس فیزیولوژیک از جمله کرونا ممکنه روی قاعدگی تاثیرگذار باشه.
            اطلاعات کافی برای دادن نظر قطعی در این زمینه هنوز در دسترس نیست.

             1. سلام ببخشید من الان ۱۶سالمه و پریود شدم ولی بخاطر این که خانواده ای دارم که همه چیز رو مسخره میکنن من میخوام الان پریودم قطع بشه و تو۱۸سالگی بشم میشه یه گیاهی یا چیزی بگید من استفاده کنم و پریود به تاخیر بیفته خیلی خجالتی ام توروخدا کمکم کنید

               1. سلام آتنای عزیز
                چنین چیزی امکان‌پذیر نیست
                برای بهبود رابطتون با خانواده و مشکل خجالتی بودنبهتره با روان‌درمانگر و مشاور صحبت کنین.

             2. سلام من تازه فهمیدم که تیروئید پرکار دارم. پریودم هم چندماه قبل تشخیص تیروئید پرکار نامنظم شده بود. ممکنه به خاطر پرکاری تیروئید باشه بی نظمی؟

               1. سلام سمیرای عزیز
                معمولا کم‌کاری تیروئید منجر به اختلال در سیکل قاعدگی میشه. اگر سیکل نامنظم دارین حتما باید توسط پزشک زنان بررسی شین.

                 1. سلام. سن بلوغ من تموم شده و نوزده سالمه الان‌. ولی همچنان پریودم نامنظمه و سینه‌هام کوچیک موندن و انگار رشد نکردن و موهای زائد هم زیاد دارم. طبیعی هست؟

                   1. سلام به شما
                    باید ضمن انجام بررسی‌های آزمایشگاهی، برای معاینه به پزشک فوق تخصص غدد یا متخصص زنان مراجعه کنین.

                 2. سلام، من ۲۵ سالمه و پریودم خیلی نامنظم و کمه. کم کاری تیروئید دارم که تحت کنترله. پزشکم بهم گفت که به خاطر کم کاری تیروئیدده بی نظمی. غیر مصرف دارو تیروئید درمان دیگه ای نباید تجویز شه برام؟

                   1. سلام سحر عزیز
                    اگه علی‌رغم درمان کم‌کاری تیروئید هنوزم قاعدگی نامنظم دارین بهتره برای بررسی سایر علل توسط پزشک زنان بررسی شین.

                    1. سلام مونای عزیز
                     اگه پروژسترون در فاز لوتئال زیاد نشه تخمک‌گذاری و به طبع اون قاعدگی اتفاق نمیفته.
                     یکی از مواردی که در این زمان بررسی میشه اندازه‌گیری سطح سرمی پروژسترون در نیمه فاز لوتئاله.
                     مکمل‌های پروژسترون ممکنه توسط پزشک برای القای تخمک‌گذاری تجویز شن.

                    2. سلام من ۱۶ سالمه و هنوز پریود نشدم. مادرم هم مثل من دیر پریود شده. البته اون تو ۱۶ سالگی پریود شده و من هنوز نشدم. چیکار باید کنم؟ لازمه برم دکتر

                      1. سلام آتوسای عزیز
                       سن شروع قاعدگی به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک بستگی داره.
                       اگه بلوغ به موقع داشتین نگران نباشین. در صورت تاخیر بلوغ بهتره با پزشک زنان مشورت کنین.

                       1. سلام مینوی عزیز
                        به دلیل تغییرات هورمونی در دوران قبل از قاعدگی که به PMS معروفه شاهد تغییرات خلق‌وخو، درد، نفخ و کرامپ شکم هستیم که در افراد مختلف متفاوته.
                        اگه این تغییرات منجر به اختلال عملکرد روزانه شما شده بهتره با پزشک مشورت کنین تا در صورت صلاحدید دارو تجویز شه.

                       2. سلام ببخشید من۲ باره که قائدگی شدم من الان ۲ روز قبل یکم لکه دیدم و دیروز هم یکم خونریزی متوسط داشتم و دیشب تا امروز فقط مقدار خیلی کمی خونریزی داشتم آیا طبیعیه؟

                         1. سلام به شما
                          اگر که نوجوان هستین و به تازگی سیکل قاعدگی رو تجربه می‌کنین، در دو سال اول شروع قاعدگی ممکنه میزان خونریزی و طول چرخه منظم نباشه و تا حدودی نرماله.
                          اگه با وجود خونریزی کم، درد شدیدی دارین بهتره بررسی و معاینه بشن.

                         2. سلام من ۱۳ سالمه و امروز لکه ی قهوه ای دیدم آیا پریود شدم ؟ نشانه دیگه ندارم فقد لکه قهوه ای دیدم راهنماییمکنید

                           1. سلام به شما
                            بله ممکنه پریود شده باشین
                            در شروع چرخه‌های پریود به دلیل عدم تکامل سیستم هورمونی ممکنه بی‌نظمی‌هایی به شکل لکه‌بینی، تاخیر در پریود و … دیده بشه که جای نگرانی نیست و معمولا بعد از یکی دوسال برطرف میشه.

                            1. سلام به شما
                             با توجه به علت‌های زمینه ای و حاد متعدد که می‌تونه وجود داشته باشه، بهترین کار انجام سونوگرافی رحم و تخمدان‌ها و معاینه توسط پزشک متخصص زنانه.

                            2. سلام من ۱۶ سالمه و از ۱۲ سالگی پریود شدم اما پریود منظم ندارم علتش چی میتونه باشه؟
                             نیازه برم دکتر؟
                             و اینکه در چند بار دوران قائدگی اخیر درد خیلی شدیدی داشتم میتونه نشانه ی کیست باشه؟!

                              1. سلام به شما
                               عدم تعادل هورمونی به علت‌های مختلف یا اندومتریوز میتونن باعث درد شدید حین قاعدگی بشن.
                               کیست تخمدان در صورت پیچ خوردن و خونریزی میتونه ایجاد درد کنه که در هر زمان از سیکل قاعدگی میتونه اتفاق بیفته و الزاما همراه با پریود نیست.
                               بهتره به متخصص زنان مراجعه کنین.

                              2. سلام من الان ۱۱ سالمه همکلاسی هام کاملا سینه هاشون رشت کرده ولی من خیلی کم رشد کرده حتی میشه گفت اصلا سینه ندارم باید چی کار کنم ؟

                                1. سلام ساجده‌ی عزیز
                                 بروز صفات ثانویه جنسی از جمله جوانه زدن پستان‌ها تا قبل از ۱۳ سالگی باید اتفاق بیفته ولی شروعش در هر فردی متفاوته، بنابراین فعلا جای نگرانی نیست.

                                2. سلام وقت بخیر من ماه قبل نهم پریود شدم و الان همان روز هست و هنوز پریود نشدم ممکنه برای همان بی نظمی باشه یا خیر؟

                                  1. سلام به شما
                                   بله. احتمال بی‌نظمی در سیکل قاعدگی و تاخیر میانگین هفت روزه وجود داره.
                                   البته حتما باید احتمال بارداری رو بررسی گرفت. اگه شک به بارداری دارین آزمایش Bhcg بدین.

                                   • سلام وقتتون بخیر من ۱۲ سالمه ولی هنوز پریود نشدم
                                    ولی چند روزه خیلی شکمم درد میکنه احتمال داره تازه شروع پریودی باشه؟؟؟؟؟

                                     1. سلام رهای عزیز
                                      درد شکم نیاز به معاینه و بررسی داره.
                                      شروع پریود تا ۱۴ سالگی و در برخی تا ۱۶ سالگی هم ممکنه طول بکشه.
                                      ولی در صورت تاخیر صفات ثانویه جنسی نیاز به بررسی توسط متخصص غدد هست.

                                    • سلام وقت بخیر من ماه قبل نهم پریود شدم و الان همان روز هست و هنوز پریود نشدم ممکنه برای همان بی نظمی باشه یا خیر؟

                                      1. سلام به شما
                                       بله. احتمال بی‌نظمی در سیکل قاعدگی و تاخیر میانگین هفت روزه وجود داره.
                                       البته حتما باید احتمال بارداری رو بررسی گرفت. اگه شک به بارداری دارین آزمایش Bhcg بدین.

                                       1. سلام زهرای عزیز
                                        در دو سال اول شروع پریودها ممکنه نامنظمی وجود داشته باشه، اگه بیشتر از اون طول کشیده با متخصص زنان یا غدد مشورت کنین.

                                        1. در دو سال اول شروع پریودها ممکنه نامنظمی وجود داشته باشه، اگه بیشتر از اون طول کشیده با متخصص زنان یا غدد مشورت کنین.

                                        2. سلام من ۱۴سالمه هنوز پریود نشدم ولی زمان زیادی ترشحات سفید رنگ دارم.متاسفانه خیلی هم لاغر هستم ممکنه از لاغریم باشه؟

                                          1. سلام به شما
                                           در صورت بروز صفات ثانویه جنسی مثل رشد پستان‌ها، قبل از ۱۳ سالگی و حداقل از دو سال قبل، بهتره توسط متخصص زنان یا غدد بررسی بشین.
                                           اختلالاتی مثل اختلالات تیروئید می‌تونن هم باعث لاغری و هم باعث اختلالات سیکل قاعدگی بشن.

                                          2. سلام من امروز پریود شدم ۱۲ سالمه و اینکه من نمیخوام مامان بابام بفهمن باید چیکار کنم؟و اینکه پریود من جدا جدا بود یعنی همش باهم نیومد بلکه با لخته کم کم و جدا جدا اومد؟میشه کاملا بگید برای اینکه پریودیمون معلوم نباشه چیکار کنیم؟یا چیکار کنیم تا خطری نداشته باشه؟خیلی ممنون بابت توضیحات!

                                            1. سلام به شما
                                             معمولا در شروع قاعدگی و سال‌های اول نظم‌وجود نداره. اما سیکل نرمال بلوغ بین ۲۸ تا ۳۵ روز هست.
                                             یعنی اگه شروع قاعدگی روز یک باشه، ۲۸ تا ۳۵ روز بعد دوباره شروع میشه.
                                             با توجه به ضرورت آموزش در این حوزه به‌خصوص بهداشت فردی و وسایل لازم، حتما باید با مادر مشورت کنین و ایشون رو در جریان بذارین.
                                             این اتفاق نرماله برای همه میفته و قطعا مادر شما هم منتظر بروز اون در شما بوده.
                                             پس نیازی به پنهان کردن نیست. این موضوع خیلی مهم و در عین حال خیلی هم خوبه. پس نگران نباشید.

                                             1. معمولا در شروع قاعدگی و سال‌های اول نظم‌وجود نداره. اما سیکل نرمال بلوغ بین ۲۸ تا ۳۵ روز هست.
                                              یعنی اگه شروع قاعدگی روز یک باشه، ۲۸ تا ۳۵ روز بعد دوباره شروع میشه.
                                              با توجه به ضرورت آموزش در این حوزه به‌خصوص بهداشت فردی و وسایل لازم، حتما باید با مادر مشورت کنین و ایشون رو در جریان بذارین.
                                              این اتفاق نرماله برای همه میفته و قطعا مادر شما هم منتظر بروز اون در شما بوده.
                                              پس نیازی به پنهان کردن نیست. این موضوع خیلی مهم و در عین حال خیلی هم خوبه. پس نگران نباشید.

                                             2. و اینکه شاید قائدگی من منظم بشه؟اگه من امروز پریود شدم باید ۱ ماه دیگه صبر کنم تا دوباره پریود شم؟یا تو دوران های اولیه نامنظمه؟

                                               1. معمولا در شروع قاعدگی و سال‌های اول نظم‌وجود نداره. اما سیکل نرمال بلوغ بین ۲۸ تا ۳۵ روز هست.
                                                یعنی اگه شروع قاعدگی روز یک باشه، ۲۸ تا ۳۵ روز بعد دوباره شروع میشه.
                                                با توجه به ضرورت آموزش در این حوزه به‌خصوص بهداشت فردی و وسایل لازم، حتما باید با مادر مشورت کنین و ایشون رو در جریان بذارین.
                                                این اتفاق نرماله برای همه میفته و قطعا مادر شما هم منتظر بروز اون در شما بوده.
                                                پس نیازی به پنهان کردن نیست. این موضوع خیلی مهم و در عین حال خیلی هم خوبه. پس نگران نباشید.

                                               2. سلام من محجوبه هستم امسال توی آبان ۱۲ سالم میشه من دیروز زیر نافم درد میکرد و و یکم پهلوم درد میکرد امروز زیر دلم درد میکنه نفخ شکم هم دارم اشتهام باز شده و بیشتر غذا میخورم و دیروز که مامانم خواست بره بیرون گفتم برام انبه بخره و روز بعد گفتم برامون شیرینی درست کن و عصبانی هم هستم و دیروز خواهرم سر به سرم گزاشت هِی میگفتم نکن بازم می‌کرد برای همین کُتک ش زدم و سینه هام متوسط و موهای زائد دم در آمده بنظرتون دارم پریود میشم یا نه؟؟

                                                 1. سلام محجوبه‌ی عزیز
                                                  این موارد می‌تونه نشون‌دهنده شروع بلوغ و قاعدگی باشه.
                                                  بهترین کار اینه که مادر رو ذر جریان بذارین تا علاوه بر کمک و درک شرایط شما، آموزش های لازم رو بهتون بدن.

                                                 2. سلام من محجوبه هستم امسال آبان میرم توی ۱۲ سال قد من ۱۶۰ هست و من درد زیر شکم دارم و حالت تهوع دارم و اشتهام باز شده بیشتر به چیز های شیرین و نفخ شکم دارم ترشحات آبکی سفید و زرد زیاد دارم و خسته هستم و بعضی وقت ها شب ها نمیتونم بخوابم و بعضی وقت ها عصبانی میشم و بعضی وقت ها نارات میشم و میخوام گریه کنم بعضی وقت ها اسهال میشم
                                                  بقیه علائم را ندارم سینه هام ۲ ساله رشت کرده متوسط شدن و نوک زدن و موهای زائد دم در آمدن جوش هم زدم بنظرتون دارم پریود میشم یا دارم بهش نزدیک میشم؟؟
                                                  تا حالا پریود نشدم و خیلی دوست دارم پریود برای اولین بار شروع بشه خدا کنه علائم پریود باشه لطفا زود جواب بدید بچه ها اگه شما چیزی میدونین بگین

                                                   1. سلام محجوبه‌ی عزیز
                                                    این موارد می‌تونه نشون‌دهنده شروع بلوغ و قاعدگی باشه.
                                                    بهترین کار اینه که مادر رو ذر جریان بذارین تا علاوه بر کمک و درک شرایط شما، آموزش های لازم رو بهتون بدن.

                                                     1. سلام ممنون جواب من را دادید گفتین که شروع بلوغ و قاعدگی م باشه یعنی به شروع اولین قاعدگی م نزدیکم یا نه راستی مادر و خواهر بزرگترم هر دو در ۱۵ ساله گی پریود شدن امکان داره که منم در ۱۵ ساله گی پریود بشم

                                                        1. سلام ببخشید من درد شکم دارم و سینه سمت راست درد میکنه احساس ناراحتی میکنم و با کوچک ترین چیز عصبانی میشم مو های زائد بدنم هم رشت کردند من یه ۳ ماهی دیگه میرم تو ۱۲ سالگی آیا نشان دهد نزدیک بودن پریود هست

                                                         • سلام به شما
                                                          در مورد این تغییرات حتما با والدین صحبت کنین و راهنمایی و کمک بگیرین.

                                                          1. سلام به شما
                                                           الزاما نه دقیقا یکسان. بهتره در این زمینه با والدین مشورت کنین.

                                                       1. سلام خسته نباشید
                                                        من پریودم نامنظم بودش رفتم دکتر گف کیست داری و بعد ی قرصی داد ک گف ۱۲ روز قبل از پریود بخورید شبی دوتا و قرصه ۲۰ تا بود من این ۲۰ تارو ک خوردم منظم شدش این ماه ینی دوروز بعد از سیکلم پریود شدم
                                                        من رشد موهای زائدم زیاد هستش و ۱۴ سالمه یک سالو ۴ ماهه پریود شدم میخواستم بدونم اگه برم لیزر مشکلی برام بوجود میاد اخه میگن تو تخمدان ها تاثیر میزاره

                                                         1. سلام به شما
                                                          وجود موهای زائد در دوران بلوغ که هورمون ها نامنظم هستن، قابل انتظار هست. بعد از ثبات بلوغ و منظم شدن قاعدگی (حدود ۱۸ سالگی)، میشه با مراجعه به متخصص پوست درمان هورمونی و لیزر انجام بدین.

                                                         2. سلام من ۱۴ سالمه هر موقع که پریود میشم خیلی درد دارم الان دوسال گذشته ولی بازم درد دارم باید چند تا مسکن بخورم خوب شم واقن نمیتونم دیگه تحمل کنم چکار کنم؟چه قرصی خوبه و چرا اینجوری میشه؟

                                                           1. سلام هلینای عزیز
                                                            نامنظمی قاعدگی، اختلال خونریزی و درد شدید در ابتدای دوره بلوغ طبیعیه. معمولا هم خوردن مسکن و دمنوش توصیه میشه. بهتره این موضوع رو با والدین در میون بذارین تا ضمن درک کردن شرایط شما، بتونن بهتون کمک کنن و در صورت لزوم مداخله و کمک پزشک رو فراهم کنن.

                                                           2. سلام من یه مدت پیش با نامزدم که هنوز عروسی نکردیم رابطه بدون دخول داشتیم و میترسم که حامله باشم ومن زمان پریودم رو دقیق نمی دونستم ولی حس کردم دو سه رو تاخیر افتاده اما بعدش پریود شدم ایا من حامله هستم یا نه؟

                                                            • سلام من محجوبه هستم ببخشید سوال زیاد پرسیدم مادرم قبلا یکم از پریودی برام گفت من بیشتر علائم پریودی را دارم ولی بعضی وقت ها یا یک جاز بدن م درد میکنه یا تیر میکشه اینم از علائم پریودی میتونه باشه و من مو های ناحیه تناسلی م زیاد و ضخیم هستن و مو های زیر بقل در آمدن و تمامی علام بلوغ را دارم ک ی پریود میشم

                                                              1. سلام به شما
                                                               بر اساس علائم و شواهد بلوغ، نمی‌شه زمان شروع پریود رو پیش‌بینی و پیشگویی کرد. برحسب تغییرات هورمونی به موقع خودش رخ خواهد داد

                                                              2. ۱۲ روز دیگه وارد ۱۳ سالگی میشم امروز همه علایم رو داشتم البته به صورت خفیف میشه بگید کی پریود میشم؟

                                                                1. شروع قاعدگی براساس سن خاصی نیست و علاوه بر شرایط ژنتیکی و سابقه خانوادگی، به وضعیت هورمونی فرد بستگی داره. بهتره در این زمینه با والدین خودتون مشورت کنین.

                                                                  1. سلام من دوره قاعدگیم ۳۵ روزه هست بعدمیشه بگین چه زمانی باید برای باردارشدن اقدام کنم؟؟

                                                                    1. سلام دنیای عزیز
                                                                     حدودا روز وسط سیکل، روز تخمک گذاری با حداکثر باروری خواهد بود که دمای بدن خانوم هم در بالاترین حد خودش قرار داره. توصیه می‌شه در اون روز، و یک روز قبل و یک روز بعد، رابطه جنسی موثر برای بارداری داشته باشین.

                                                                  2. سلام من ۱۲ سالمه و دقیقن یک ماه پیش پریود شدم
                                                                   انتظار داشتم امروز بعد از یک ماه بشم اما نشدم
                                                                   نا منظمی پریودی توی دوران اولیه طبیعیه؟
                                                                   من چیز زیادی نمیدونم

                                                                    1. سلام به شما
                                                                     نامنظمی و اختلال قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. بهتره در این مورد با والدین صحبت کنین تا در صورت نیاز از مداخله پزشک کمک بگیرن.

                                                                    2. سلام من ۳۶سالمه ومیخوام بارداربشم اماحدودیک ساله که جلوگیری ندارم پریودی هام یک یاسه روزه بادردزیادسینه دردهم هستم وقتی پریودمیشم بهترمیشه ایاباردارمیشم یانه؟

                                                                      1. سلام به شما
                                                                       بیان احتمال دقیقی برای بارداری، نیاز به پیشگویی داره. هر انسانی قابلیت باروری داره مگر اینکه بعد مدت طولانی اقدام کردن، رخ نده و نیاز به مداخله تهاجمی باشه.

                                                                        1. سلام ببخشید میشه واضح تر برام توضیح بدین؟ چون خیلی دوست دارم بدونم باردارمیشم یانه؟ یاعلائم یائسگیه

                                                                          1. سلام به شما
                                                                           برای بیان توضیح دقیق و فردی، نیاز هست حضورا به پزشک مراجعه کرده و مورد بررسی قرار بگیرین. یائسگی هم نیاز به اثبات داره و در هر فرد، در سن خاصی رخ میده که وابسته به سابقه خانوادگی هست.

                                                                        2. من ۱۱ سالمه و چند روز اول پریودم خونریزی شدید دارم ولی بعدش خوب و منظم میشه این طبیعیه ؟

                                                                          1. سلام به شما
                                                                           نامنظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. در مورد این موضوع با والدین خودتون صحبت کنین تا ضمن راهنمایی و مشاوره شما، در صورت لزوم از مداخله پزشک کمک بگیرن.

                                                                          2. چگونه به کسی بگیم پریود شدیم؟
                                                                           من پاینده هستم۱۱سالم چند روزخیلی شکم درد می گیرم تاحالا هم پریود نشدم

                                                                            1. سلام به شما
                                                                             باید در این مورد با مادر و پدر خود صحبت کنین. برای راهنمایی در مورد این موضوع و همراهی در زمینه کاهش درد و سایر علائم، نیاز به همراهی دارین.

                                                                            2. من خیلی جدید پریودم نا جور شده خونریزی شدید دارم و درد زیاد در حالت عادی هم وقتی پریود نیستم هم درد دارم و خیلی ترشحات زیادی دارم چیکار کنم؟

                                                                             دکمه بازگشت به بالا