کاپ قاعدگی چیست؟ + مزایا و معایب کاپ قاعدگی

سلامت جنسی

همواره یکی از دغدغه‌های بزرگ بانوان در هر ماه با نزدیک شدن به روزهای پریود بهداشت قاعدگی است؛ اینکه از چه محصول بهداشتی استفاده کنند سوال مهمی است. نوار بهداشتی یک‌بارمصرف، نوار بهداشتی قابل شستشو، تامپون و کاپ قاعدگی ازجمله پرمصرف‌ترین محصولات جلوگیری از نشت خونریزی قاعدگی روی لباس به‌شمار می‌روند. اما هنوز بسیاری از گروه‌ها بر سر استفاده و عدم استفاده یک محصول یعنی کاپ قاعدگی اختلاف‌نظر زیادی دارند.

سروصدا درباره کاپ قاعدگی از زمانی که به‌عنوان محصول جایگزین تامپون و سازگار با محیط‌زیست تولید شد به وجود آمده است. کاپ در ظاهر قرار است با حذف مصرف تامپون و پد، جلوی ایجاد زباله و آلودگی بیشتر را بگیرد. البته می‌گویند که این محصول نسبت به تامپون و پد بهداشتی چند برابر بهتر است، اما باید ببینیم که این ادعا واقعاً صحت دارد یا خیر! در این مقاله از هومکا به‌طور مفصل درباره اینکه کاپ قاعدگی چیست، چگونه از آن استفاده می‌کنند و چه فواید و مضراتی دارد صحبت خواهیم کرد.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی یک فنجان کوچک و فوق‌العاده منعطف است که از لاستیک سیلیکون یا لاتکس تهیه می‌شود. این محصول به جای اینکه مانند پد و تامپون خون پریود را جذب کند، آن را در خود جمع می‌کند. کاپ داخل واژن قرار می‌گیرد و استفاده از آن برای بانوانی که مجبورند ساعات طولانی بیرون از خانه فعالیت کنند بسیار راحت‌تر و بهتر خواهد بود.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

دقیقاً پیش از اینکه قاعدگی و خونریزی شروع شود، کاپ را مانند یک تامپون بدون اپلیکاتور وارد واژن کنید. اگر کاپ قاعدگی درست در جای خود قرار بگیرد، نباید آن را احساس کنید. نصب کاپ شبیه به گذاشتن حلقه ضدبارداری در واژن است. با چرخاندن جزئی کاپ داخل واژن، کاسه آن باز شده و به دیواره‌های واژن می‌چسبد. ازاین‌پس خون وارد کاپ می‌شود و به بیرون از واژن نشت نمی‌کند.

کاپ قاعدگی قابلیت چند بار مصرف را دارد؟

کاپ قاعدگی یکی از محصولات بهداشتی است که در دو نوع یک‌بارمصرف و قابل شستشو تولید می‌شود. اگر محصول نوع یک‌بار را خریداری کنید، پس از یک‌بارمصرف باید آن را دور بیندازید. اما اگر قابل شستشو باشد، می‌توانید آن را بشویید، ضدعفونی کنید و مجدداً در قاعدگی بعدازآن استفاده کنید.

نحوه خارج کردن و ضدعفونی کاپ قاعدگی

اگر کاپ قاعدگی شما قابل شستشو باشد، در انتهای خارجی آن یک ساقه وجود دارد. آن را به‌آرامی از پایین به سمت بیرون بکشید تا کاپ از واژن خارج شود. سپس محتویان پریود را از کاپ تخلیه کرده و آن را با آب و صابون شستشو دهید. پس از پایان دوره پریود برای اینکه در قاعدگی‌های بعدی نیز بتوانید از این کاپ استفاده کنید، آن را ضدعفونی نمایید. جهت استریل کردن کاپ قاعدگی آن را با آب جوش بشویید.

به گفته healthline :

وقتی برای اولین بار از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنید ممکن است احساس ناراحتی داشته باشید. اما مرطوب کردن آن به کمک روان‌کننده‌های بر پایه آب باعث می‌شود راحت‌تر قابل استفاده باشد.

کاپ قاعدگی یک محصول جدید مراقبت بهداشتی است؟

کاپ قاعدگی تقریباً ۹۰ سال پیش برای اولین بار تولیدشده و اصلاً محصول جدیدی محسوب نمی‌شود. اما درگذشته دید مثبتی نسبت به این محصول بهداشتی وجود نداشت و خیلی مورد استقبال بانوان قرار نمی‌گرفت. جالب است بدانید که این محصول به‌صورت گسترده از ۴۰ سال پیش در بازار عرضه می‌شود و انواع متفاوت لاستیکی و سیلیکونی دارد.

مزیت‌های کاپ قاعدگی

سازگار با محیط‌زیست است

با خرید یک یا چند کاپ قاعدگی قابل شستشو، شما زباله کمتری تولید می‌کنید و به محیط‌زیست کمک می‌کنید که کمتر آلوده شود. البته تنها در صورتی این اتفاق می‌افتد که کاپ یک‌بارمصرف استفاده نکنید.

هزینه‌های مراقبت بهداشتی را کاهش می‌دهد

یک کاپ قاعدگی قابل شستشو حداکثر تا ۱۰ قابل‌استفاده است. بنابراین شما مبلغ زیادی را صرفه‌جویی می‌کنید و می‌توانید این هزینه را صرف مراقبت‌های ضروری‌تر سلامت خود کنید.

مزیت‌های کاپ قاعدگی

قابلیت استفاده تا ۱۲ ساعت را دارد

شما می‌توانید کاپ قاعدگی را حداکثر تا ۱۲ ساعت نگهدارید و سپس تعویض کنید. البته خوب است بدانید که کاپ پس از نصب بسته به میزان خونریزی شما باید هر ۴ تا ۸ ساعت یک‌بار تخلیه و استریل شود. ولی این کاپ قابلیت استفاده تا ۱۲ ساعت را نیز دارد. پس اگر می‌خواهید در طول شب هم از این محصول استفاده کنید، مشکلی وجود ندارد. مزیت دیگر ظرفیت بالای کاپ این است که دیگر نیاز نیست هنگام خواب از آستر و پد ویژه شبانه استفاده کنید.

ظرفیت بالایی دارد

کاپ قابلیت جمع‌آوری یک اونس مایع را دارد، این میزان دو برابر مقدار ظرفیت جذب پد ویژه و تامپون است. اگر شما چند روز از دوره پریود را خونریزی شدیدی دارید، کاپ قاعدگی برایتان گزینه خوبی محسوب می‌شود.

می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید

رابطه جنسی در طول پریود تقریباً یک امر غیرممکن به نظر می‌رسد، اما کاپ قاعدگی این مشکل را برطرف می‌کند. کاپ شبیه به یک گنبد است و چون بافت نرم و منعطفی دارد، امکان برقراری رابطه جنسی را نیز برای شما فراهم می‌کند. البته باید از نوع یک‌بارمصرف آن استفاده کنید. استفاده از کاپ سبب نمی‌شود که شریک جنسی شما چیزی را احساس کند، در ضمن هیچ خونی از شما خارج نمی‌شود.

بوی کمی تولید می‌کند

پخش شدن بوی قاعدگی در تماس پد با جریان هوا غیرقابل‌کنترل است و اتفاق می‌افتد. اما در مورد کاپ این مشکل وجود ندارد، چراکه در داخل واژن مهروموم می‌شود و هیچ بویی به بیرون درز نمی‌کند.

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

دشواری در پیدا کردن کاپ مناسب

بسته به شرایطی همچون سن، تعداد فرزندانی که به‌صورت طبیعی متولد شدند و … زنان می‌توانند از کاپ‌های قاعدگی در سایزهای متفاوت استفاده کنند. اما پیدا کردن کاپ متناسب با واژن برای بانوان چندان راحت نیست. اگر دهانه پایینی رحم کج باشد، مشکل جدی‌تر می‌شود. برای اینکه بتوانید بهترین محصول مناسب با شرایط فیزیکی خود را پیدا کنید، لازم است چند محصول را امتحان کنید.

دشوار بودن خارج کردن کاپ

برخلاف راحتی نصب محصول، خارج کردن آن از بدن، تخلیه و شستشو آن شاید کمی دشوار باشد و زمان ببرد. برای اینکه بتوانید دوباره از کاپ استفاده کنید، باید حتماً دسترسی به آب جهت شستشو داشته باشید. بنابراین در مسافرت‌هایی که دسترسی به سرویس بهداشتی و آب نیست شرایط کمی سخت می‌شود.

تداخل با IUD

اگر شما قبلاً IUD در داخل رحم نصب کردید، احتمالاً نمی‌توانید از کاپ قاعدگی استفاده کنید. چراکه کاپ می‌تواند نخ IUD را بکشد و آن را از جایش تکان دهد. بنابراین پزشکان به زنانی که در بدنشان IUD وجود دارد، توصیه می‌کنند از این محصول استفاده نکنند.

تحریک واژن

اگر کاپ به‌درستی در واژن قرار نگیرد، ممکن است سبب بروز ناراحتی و تحریک در واژن شود. در این صورت شاید بهتر باشد که فرد تا زمانی که تحریک داخل واژن درمان شود از کاپ استفاده نکند.

مواردی که نباید از کاپ قاعدگی استفاده کرد

گاهی عدم مصرف محصول از مصرفش منطقی‌تر است. بنابراین اگر شما هریک از شرایط زیر را دارید بهتر است که از کاپ قاعدگی استفاده نکنید:

مواردی که نباید از کاپ قاعدگی استفاده کرد

 با کاپ قاعدگی می‌توانیم شنا کنیم؟

چون کاپ کاملاً در واژن قرار می‌گیرد، بنابراین واژن را مهروموم می‌کند و اجازه نشت خون به بیرون را نمی‌دهد. بنابراین شما می‌توانید با خیال راحت هنگام رفتن به استخر از این محصول استفاده کنید. البته بهتر این است که پیش از ورود به استخر کاپ را تخلیه کنید، شستشو دهید و سپس مجدداً استفاده نمایید.

کلام آخر

الزامی در استفاده  نوع خاصی  از وسایل بهداشت قاعدگی وجود ندارد. مناسب‌ترین وسیله آن است که شما با آن احساس راحتی دارید. نکات بهداشتی هر کدام از وسایل را رعایت کنید تا دچار عفونت نشوید. در صورتی که سوالی در مورد وسایل بهداشتی قاعدگی دارید، آن را در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله قاعدگی چیست مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
webmd

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۱ دیدگاه

  1. سلام صبا عزیز
   بله اگه از شرکت‌های معتبر خریداری بشه از نظر بهداشتی هیچ منعی برای استفاده نداره.
   ممنون از شما بابت مطالعه مقاله و کامنتتون.

   1. اگه از کاپ قابل شست‌وشو استفاده می‌کنید، می‌تونید تا یک سال هم مصرف کنید و هر بار باید به‌خوبی شست‌وشو و ضدعفونی بشن.

    1. سلام به شما
     منعی برای استفاده از کاپ نیست. اما عفونت به خودی خود حتما و ضرورتا باید درمان بشه.

      1. سلام اگر برای خارج کردن پیدا نشد چی؟ اخه برای دوست من پیش اومده میگفت خواستم در بیارم پیداش نمیکردم

        1. سلام به شما
         با توجه به آناتومی بدن خانم، امکان نداره چنین چیزی رخ بده. صرفا ممکنه بالاتر رفته باشه.

      دکمه بازگشت به بالا