علت عقب افتادن پریود چیست؟

سلامت جنسی

 

پریود یا قاعدگی فرآیندی است که طی آن لایه ضخیمی از خون و بافت که به دیواره رحم چسبیده ریزش می‌کند و از طریق واژن، از بدن خارج می‌شود. دختران در حالت نرمال از سنین ۱۲ تا ۱۴ سالگی پریود را تجربه می‌کنند و این روند در زنان تا سنین ۴۵ تا ۵۵ سال ادامه پیدا می‌کند. درصورتی‌که دختران پس از سن ۱۶ سالگی همچنان پریود نشوند لازم است جهت علت‌یابی و درمان عقب افتادن پریود به پزشک مراجعه کنند.

اگر فرد بیش از ۳ ماه متوالی پریود نشود به این معناست که از آمنوره رنج می‌برد و اگر به‌صورت نامنظم و با فواصل زیاد پریود می‌شود دچار الیگومنوره است. در این بخش دراین مقاله با هومکا همراه ما باشید تا باهم دلایل شایع عقب افتادن پریود را موردبررسی قرار دهیم.

عقب افتادن پریود به چه دلیلی است؟

علت عقب افتادن پریود تنها یک دلیل نیست و عوامل متعددی هستند که می‌توانند در بروز اختلال تأخیر سیکل قاعدگی تأثیرگذار باشند. با پیدا کردن علت بروز اختلال پزشک متخصص می‌تواند با دقت بیشتری روش درمانی را انتخاب نماید، دارو تجویز کند و درنهایت فرآیند پریود بیمار را به چرخه طبیعی‌اش برگرداند. ازجمله مهم‌ترین علل عقب افتادن پریود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

عقب افتادن پریود به چه علت است؟

استرس و عقب افتادن پریود

استرس شدید سبب بروز اختلال در تولید هورمون آزادکننده گنادوتروپین می‌شود. این هورمون عامل اصلی تنظیم تخمک‌گذاری و چرخه قاعدگی محسوب می‌شود. بنابراین زمانی که فرد دچار استرس شدید می‌شود، این هورمون به اندازه کافی ترشح نشده و چرخه پریود برهم می‌خورد. استرس دائمی و بودن در شرایط استرس‌زا روند طبیعی قاعدگی را مختل می‌کند و باید جهت کاهش سطح استرس بدن فکری اساسی بکنید.

در این رابطه پزشک متخصص می‌تواند به شما مشاوره دهد و روش‌های درمانی مؤثر را تجویز کند. درصورتی‌که شما لیست کامل آزمایش های هورمونی را انجام دهید و مشکل جسمانی نداشته باشید، متخصص توصیه می‌کند از درمان‌های مشاوره‌ای استفاده کنید. پس از کاهش سطح استرس لازم است به بدن فرصت دهید تا به وضعیت طبیعی خود برگرد و سیکل قاعدگی مجدداً منظم شود. گاهی این فرآیند درمان و بازگشت به حالت طبیعی تا چند ماه زمان می‌برد.

ورزش شدید و عقب افتادن پریود

حتماً شنیده‌اید که برخی توصیه می‌کنند برای پریود شدن از تمرینات شدید استفاده کنید، اما این کار همیشه جواب مثبت در پی ندارد. گاهی ورزش شدید سبب تغییرات شدید در هورمون‌های هیپوفیز و هورمون‌های تیروئید می‌شود و روند تخمک‌گذاری و قاعدگی را نیز مختل می‌کند. در حالت نرمال یک تا دو ساعت ورزش در طول روز هیچ تأثیر بدی بر بدن نمی‌گذارد، اما تمریناتی که بیش از چند ساعت زمان می‌برند می‌توانند سبب بروز نوسان در هورمون‌های هیپوفیز و تیروئید شوند.

اگر شما ناچار به ورزش کردن در بازه‌های زمانی طولانی هستید، لازم است با پزشک خود دراین‌باره صحبت کنید تا بتواند جهت رفع نیازهای بدنتان به شما کمک کند. در این صورت عوارض کمتری را متحمل خواهید شد. پزشک ورزشی می‌تواند به شما در بهینه‌سازی رژیم غذایی مشاوره دهد، تکنیک‌های کششی کاهنده استرس را به شما آموزش دهد و با بررسی نتایج آزمایش‌هایتان از کمبودها و عدم تعادل هورمونی بدنتان مطلع شود.

بیماری و عقب افتادن پریود

بیماری‌های متعددی پریود را به عقب‌ می‌اندازند. ازجمله مهم‌ترین بیماری‌هایی که با علامت توقف و برهم خوردن سیکل قاعدگی همراه هستند می‌توان به کیست تخمدان، دیابت، اختلال عملکرد کبد، تومور هیپوفیز، اختلال عملکرد تیروئید و سندرم تخمدان پلی کیستیک اشاره نمود.

تغییر در برنامه زندگی

اگر ساعت بدنتان را برهم بزنید این احتمال وجود دارد که دچار الیگومنوره یا آمنوره (پریود نامنظم) شوید. اگر برنامه کاری شما نامنظم است و استراحت کافی و منظمی ندارید بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارید. معمولاً تغییر در برنامه‌های زندگی سبب می‌شود که پریود شما نامنظم شود اما اگر کاملاً متوقف شود مسئله جدی است و باید در اولین فرصت جهت درمان آن اقدام کنید.

یائسگی

پیش از اینکه شما وارد سن یائسگی شوید، دوره پیش‌یائسگی را تجربه می‌کنید. در این دوره بدن از سن باروری پا به سن غیر باروری می‌گذارد، بنابراین ممکن است فواصل بین پریودها بیشتر شود. کم شدن خون قاعدگی نیز می‌تواند به دلیل یائسگی باشد.

علت عقب‌افتادن پریود

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

 این ترشحات می‌تواند نشانه‌ای از بارداری باشد. معمولاً بانوان باردار در دو هفته نخست بارداری شاهد خروج حجم زیادی ترشحات سفیدرنگ از واژن هستند. همراه با بارور شدن تخمک زن دیگر پریود نمی‌شود و دیدن این ترشحات غیرطبیعی نیست.

عقب‌افتادن پریود و عمل جراحی

بعد از عمل جراحی این طبیعی است که شما دچار چنین حالتی شوید. چراکه الگو قاعدگی برهم می‌خورد. اگر پس از عمل جراحی زن مدت‌زمان زیادی در حالت استراحت باشد، وزن او افزایش پیدا کند و چربی بیشتری در ناحیه شکم او تجمع کند، هورمون استروژن بیشتری تولیدشده و درنتیجه فاصله بین سیکل‌های قاعدگی افزایش پیدا می‌کند.

درمان عقب افتادن پریود

زمانی پزشک در‌ پی یافتن درمان عقب افتادن پریود خواهد بود که تشخیص به آمنوره بدهد، اما باید بدانید که آمنوره یک بیماری خطرناک نیست. کافی است علت بروز اختلال پیدا شود و با روش‌های درمانی درست با آن مقابله کنید. امروز روش‌های درمانی بسیار متنوع و مؤثری برای درمان این مشکل وجود دارند. مصرف داروهای هورمونی، ایجاد تغییر در سبک زندگی، استفاده از روش‌های تخصصی در طب سنتی و مصرف قرص‌های تنظیم قاعدگی ازجمله روش‌های درمان عقب‌افتادن پریود محسوب می‌شوند.

درمان خانگی عقب‌افتادن پریود

برخی از درمان‌های خانگی نیز در درمان و کنترل مشکل عقب افتادن پریود مؤثر هستند. شما می‌توانید در منزل از موادی که کمترین خطر و عوارض را در پی دارند، جهت منظم کردن سیکل قاعدگی استفاده کنید. دمنوش زنجبیل، آب انار، انگور سیاه، انبه، سبزیجات مختلف همچون خیار چنبر تلخ، هویج و تربچه، ریشه انجیر هندی، دم‌کرده گیاه بومادران و جعفری، رازیانه و زعفران ازجمله درمان‌های خانگی عقب افتادن پریود هستند.

درمان عقب افتادن پریود

تشخیص عقب‌افتادن پریود

اگر چنین علائم و نشانه‌هایی را در خود مشاهده می‌کنید، نسبت به بروز اختلال قاعدگی نامنظم مشکوک شوید و به پزشک مراجعه کنید:

 • دخترانی که تا سن ۱۶ سالگی پریود نشدند
 • احساس بارداری می‌کنید، پریود نمی‌شوید اما پاسخ تست بارداری شما منفی است
 • سیکل‌های قاعدگی شما ۲۱ تا ۳۵ روزه نیستند
 • دچار نوسانات خلقی می‌شوید
 • وزن شما افزایش‌یافته و از طرفی پریود نمی‌شوید

البته برای تشخیص دقیق شما باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک به شما توصیه کند آزمایش یا سونوگرافی انجام دهید، که این موارد به تشخیص دقیق و سریع‌تر علت کمک می‌کنند.

به گفته وب‌سایت verywellhealth یکی دیگر از دلایل عقب اقتادن پریود داشتن اضافه وزن یا کمبود وزن است. چاقی بر مقدار پروژسترون و استروژن هم تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث مشکلات باروری نیز شود.

لاغر بودن هم می‌تواند مشکل‌ساز باشد. وقتی بدن به اندازه کافی چربی و مواد مغذی نداشته باشد نمی‌تواند به‌درستی هورمون تولید کند.

قرص برای پریود شدن

در طول هرماه یک تخمک در رحم آزادشده و به دیواره رحم می‌چسبد. چنانچه این تخمک بارور نشود پس از چند روز همراه با ریزش بافت و خون چسبیده به دیواره رحم از بدن خارج می‌شود. اما اگر زن دچار مشکل آمنوره باشد پریود در او رخ نمی‌دهد و کاملاً چرخه پریود در او متوقف می‌شود. ام برای پریود شدن چه کاری می‌توان کرد؟

پزشک پیش از اینکه دارویی را تجویز کند، ابتدا از بیمار می‌خواهد آزمایشات لازم را انجام دهد. پس از بررسی تفسیر آزمایشات و شرح‌حال بیمار، پزشک متخصص داروهای مؤثر جهت درمان آمنوره و یا الیگومنوره را تجویز می‌کند. این داروها به کنترل هورمون‌های بدن کمک می‌کنند و سبب برگشت و شروع سیکل طبیعی پریود می‌شوند.

قرص برای پریود شدن

بیمار علاوه بر مصرف دارو باید سبک زندگی خود را تغییر دهد، ورزش کند، رژیم غذایی سالم داشته باشد و سعی کند در موقعیت‌های استرس‌زا قرار نگیرد. از میان داروهای بسیار مؤثر در رفع آمنوره و الیگومنوره می‌توان به قرص مپرات، جیناون، دوفاستون، ول وومن، پروورا و … اشاره نمود. در ادامه به معرفی این داروها می‌پردازیم. هرگز بدون مشورت با پزشک از این داروها و هر داروی دیگری استفاده نکنید.

مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون ازجمله مؤثرترین داروهای برگشت سیکل پریود به حالت طبیعی شناخته می‌شود. این دارو همان‌طور که از نامش پیداست از هورمون پروژسترون تهیه می‌شود. سیکل‌ها نامنظم را قاعدگی را تنظیم می‌کند و اگر بیمار دچار مشکل پریود نشدن باشد، این مشکل را هم برطرف می‌کند. مصرف‌کننده باید بداند که با قطع مصرف این دارو بین ۳ تا ۷ روز بعد دچار خونریزی می‌شود.

قرص جیناون

جیناون یک داروی برپایه شیمی نیست و محصول دارویی گیاهی به‌شمار می‌رود. این دارو بر گردش خون در بدن تأثیر می‌گذارد. فرد با هدف تنظیم پریود و پریود شدن این دارو را مصرف می‌کند. خوب است بدانید که این دارو قوی است و حتماً لازم است با تجویز پزشک مصرف شود.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

قرص پروورا

اصلی‌ترین ترکیب موجود در این دارو مدروکسی پروژسترون است. این هورمون سبب تنظیم شدن هورمون‌های زنانه می‌شود و در سیکل‌های نامنظم قاعدگی را نظم می‌بخشد. این قرص ضمن اینکه مشکل عدم پریود شدن را در بانوان و دختران برطرف می‌کند، سبب تنظیم شدن سیکل‌های عادت ماهانه نیز می‌شود.

قرص تنظیم پریود

قرص مپرات

این دارو مانند قرص پروورا دو قابلیت دارد. گاهی پزشکان این دارو را برای تنظیم سیکل‌های قاعدگی تجویز می‌کنند و گاهی نیز جهت برگشت فرآیند طبیعی پریود به بدن. این دارو نیز حاوی هورمون پروژسترون است، چرخه قاعدگی را فعال می‌کند و فرد پس از مصرف آن پریود می‌شود. جالب است بدانید که قرص مپرات در جلوگیری از سرطان پستان نیز مؤثر است. همچنین این دارو عامل پیشگیری از بارداری نیز شناخته می‌شود.

قرص ول وومن

یکی از داروهای مؤثر در برطرف کردن مشکل پریود نامنظم قرص شاتواری ول وومن است. این دارو به شکل کپسولی تولید می‌شود و مصرف‌کننده باید آن را به‌صورت روزانه مصرف کند. ترکیب اصلی این قرص گیاه آیورودا است که خاصیت تنظیم هورمون‌های زنانه را دارد. بنابراین با مصرف این دارو اگر زن درگیر  اختلال سیکل نامنظم یا PMS باشد، مشکلش برطرف خواهد شد.

عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است؟

به‌طور طبیعی بانوان و دخترانی که به بلوغ رسیده‌اند هر ۲۸ روز یک‌بار خونریزی قاعدگی را تجربه می‌کنند. اگر پریود بیش از ۷ روز طول بکشد، معمولاً فواصل بین دو پریود به ۳۵ روز نیز می‌رسد. بنابراین طبق این محاسبات اگر بین ۳ تا ۴ روز زمان پریود عقب بیافتد، این روند کاملاً طبیعی تلقی می‌شود. اما اگر بیش از ۳ الی ۴ روز از زمان پریود شما گذشت و قاعدگی شروع نشد، لازم است به پزشک مراجعه کنید و دلیل آن را بیابید.

عقب‌افتادن پریود در اوایل شروع قاعدگی (در نوجوانی)

عقب‌افتادن پریود در اوایل شروع قاعدگی در نوجوانی بسیار شایع است و بیشتر دختران این حالت را تجربه می‌کنند. معمولاً دختران از سنین ۱۲ تا ۱۳ سال به بلوغ می‌رسند و اولین قاعدگی خود را در این بازه زمانی تجربه می‌کنند. حال گاهی وجود برخی از علل سبب به تأخیر افتادن و نامنظم‌شدن موقتی پریود می‌شود. تغذیه و عدم دسترسی به مراقبت‌های پیشگیرانه و بهداشتی، شرایط اقتصادی، وضعیت روحی و نوسانات هورمونی ازجمله علل عقب افتادن پریود در دوره نوجوانی به شمار می‌روند.

 

عوارض عقب‌افتادن پریود

هر اختلال و تغییری که در بدن رخ می‌دهد، حتماً عوارض و تبعاتی در پی خواهد داشت. بانوان و دخترانی که از قاعدگی نامنظم رنج می‌برند نیز قاعدتاً عوارضی را تجربه می‌کنند. یکی از عوارض اصلی عقب‌افتادن پریود، تغییر در متابولیسم بدن است. زمانی که متابولیسم بدن به هم می‌خورد فرد دچار چاقی، اضافه‌وزن و افزایش BMI می‌شود.

ابتلا به بیماری‌های قلبی و سندروم PCOS دو مورد دیگر از عوارض تأخیر در پریود به شمار می‌روند. ناباروری دیگر عوارض عدم پریود شدن است. زمانی که شما مرتباً در بازه زمانی نرمال پریود نمی‌شوید به این معناست که تغییری منفی در بدن شما در حال رخ دادن است.

عقب‌افتادن پریود و بزرگ شدن شکم

یکی از مشکلاتی که ممکن است در اثر عقب‌افتادن پریود بروز کند بزرگ شدن شکم است. نفخ و ورم شکم ممکن است یک هفته قبل از قاعدگی نیز بروز کند. چه شما پریود شوید و چه نشوید ممکن است بدن در هنگام نزدیک شدن به سیکل قاعدگی آب را در خود حبس کند و در این حالت تورم شکمی به وجود می‌آید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
verywellhealthvitalrecord
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر آیلار آهنگری منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی تهران

شماره نظام پزشکی: 198499

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۳۲۵ دیدگاه

 1. سلام من دو هفته هست پریودم عقب افتاده درد سینه و دل درد دارم
  ماه پیش بعد ۳ هفته پریود شدم
  علت چیه؟ ممکنه حامله باشم؟

    1. سلام
     ببخشید من ۱۶ سالم هست و تا حالا رابطه نداشتم پریود ها هم منظم بوده حالا با دو سه روز تاخیر ولی حدود ۱۶ روز از وقتی باید پریود میشدم میگذره حدود دو هفته پیش آنفولانزا گرفتم و چند روزه که مایعات سفید رنگ از واژنم ترشح میشه و واونم سوزش داره با توجه به اینکه قبلا هم عفونت واژن داشتم فکر میکنم که عفونت هست
     ولی میشه دلیل عقب افتادن پریودیم را بگید ؟
     البته ۱ ماه است که خواب نا منظم دارم و و حدود ۲ سال و خورده ایی است که پریود میشم .

      1. سلام به شما
       در سال‌های ابتدایی بلوغ، نامنظمی قاعدگی طبیعی هست. امکان عفونت مجدد و اختلال هورمونی هم وجود داره. باید جهت بررسی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

      2. سلام من ۱۹ سالمه ۱۳ سالگی پریود شدم پریود های شدید داشتم هم خون ریزی هم درد وحشتناک ۷ روز کامل از اول پریودی تا الان بیشتر از چن ماه در سال هم منظم نیست اکثرا نامنظم امسال پریودم خیلی نامنظم سیکلام ۴۱ ۴۳ روزس تو روزای مختلف چیکار کنم؟

        1. سلام به شما
         در سالهای ابتدایی بلوغ، نامنظمی قاعدگی طبیعی هست. اما بهتره بررسی آزمایشگاهی و سونوگرافی انجام بشه.

        2. سلام من مهدیه ام. ۱۵ سالمه. پریودیم نامنظم شده. و چند ماه پیش رابطه داشتم از پشت ولی پریود شدم ولی این اخه هر ماه دوم پریود میشم اما این ماه نمیدونم چرا پریود نشدم؟ میشه کمکم کنید

          1. سلام به شما
           نامنظمی قاعدگی در سال‌های ابتدایی بلوغ طبیعی هست. بهتره با والدین صحبت کنین تا در صورت لزوم از مداخله پزشک برای بررسی کمک بگیرن.

          2. سلام وقت بخیر ببخشید من ۱۳ سالمه و از دوران قاعدگیه ۲ ماه میگذره چیکار باید کنم استرسم خیلی دارم

            1. سلام به شما
             نامنظمی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. بهتره با والدین صحبت کنین تا هم راهنمایی بگیرین و هم اون‌ها در صورت لزوم از مداخله پزشک کمک بگیرن.

             • سلام من ۲۶سالم دو تا بچه دارم الانم شش روز پریودم عقب افتاده ولی خیلی استرس دارم ک نکن حامله باشم جرئتم نمیکنم بی بی چک بزنم ب نظرتون از استرس؟

               1. سلام به شما
                عوامل متعددی ممکنه منجر به اختلال قاعدگی بشن. اما در مرحله اول باید بارداری با انجام آزمایش بتا رد یا تایید بشه.

              • سلام خسته نباشید
               من ۱۷ سالمه و دوسال پیش ازدواج کردم یه ۱۰ ماهی هست که اقدام به بارداری کردیم . این ماه پریودیم ۱۰ روز عقب افتاده و تست بی بی دادم منفی بود. وقتی هم عطسه میکنم زیر دلم درد می‌کنه
               ماه های پیش پریودیم بعضی وقتها ۱ یا۲ رو ز عقب میفتاد

               اگه میشه راهنماییم کنید
               استرسی هم هستم

                1. سلام به شما
                 عوامل مختلفی می‌تونه اختلال در قاعدگی ایجاد بکنه. اگرچه بی‌بی چک قابل اعتماد نیست و بارداری حتما باید با انجام آزمایش بتا بررسی بشه.

                2. سلام خانوم دکتر من ۲۲سالمه الان دو هفته میشه از پریودیم رد میشه بعضی وقتا درد دارم و بعضی وقتا ندارم ولی پریود نمیشم میشه بهم بگین چرا اینجوری شدم

                  1. سلام به شما
                   اگر شک به بارداری دارین، باید حتما با انجام آزمایش بتا بررسی بشه. در صورت عدم بارداری، باید ضمن انجام سونوگرافی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                 • سلام خسته نباشید من چند دوره هست که پروئیدیم عقب میفته تیروئید دارم ولی منظم شده ومن هم چنان عقب میندازم وبار دار هم نیستم حس زنانگیم هم خیلی کم در حد اصلا رابطه ندارم

                   1. سلام به شما
                    باید علاوه بر بررسی مجدد تیرویید و معاینه، آزمایشات هورمونی و سونوگرافی هم انجام بشه.

                    • سلام من ۱۸ سالمه آخرین بار ۵ مهر پریود شدم و هنوز نشدم دلم درد می‌کنه و علائمش دارم طبیعیه؟یا برم دکتر

                      1. سلام به شما
                       در سالهای اولیه بلوغ، نامنظمی قاعدگی طبیعی هست. اما باید برای بررسی و درمان، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                      2. سلام من ۱۷ سالمه و حدودا سه ماه و خورده‌ای شده که پریود نمیشم.
                       تا به حال رابطه جنسی نداشتم. به صورت فشرده ورزش میکنم و اغلب خوابم نامنظم و این اواخر استزس زیاد داشتم. ترشحات هم تقریبا میشه گفت همیشه دارم، باید به دکتر مراجعه کنم؟

                        1. سلام مهلای عزیز
                         تمام موارد ذکر شده، به خودی خود منجر به اختلال قاعدگی و تغییر سیکل می‌شن. بهتره به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین تا با توجه به سبک زندگی شما، به منظم شدن سیکل کمک کنن.

                       • سلام من دوهفته پیش رابطه جنسی داشتم قاعدگی من اخرای ماه. میشدم اما الان ۲۷هست که نشدم احتمال داره حامله باشم؟؟ آخه پریودمن هی عقب جلو می افتاد قبلش خیلی کم خون می اومد و توی ۵ تموم میشدم دلیلیش چیه الان خیلی استرس دارم ۱۷ سالم هست

                          1. سلام خانوم دکتر ۵ روز ازم گذشته نه درد سینه ن کمر درد هچی ندارم
                           دمنوش زعفران بومادران هم نوشیدم ولی نمیشم علتش چیه

                            1. سلام به شما
                             باید بارداری احتمالی با انجام آزمایش بتا بررسی بشه. در صورت منفی بودن، با انجام سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه کنین تا علت تاخیر تعیین بشه.

                          2. سلام خسته نباشید
                           من ۱۵ سالمه و دو ساله ک عقد هستم
                           الن تقریباً یک هفته از موقع پرویدیم گذشته و من هنوز پروید نشدم !!! خیلی استرس دارم میشه بگید چیکار شدم؟؟

                             1. سلام
                              خب من اصن رابطه از جلو نداشتم و هنوز دخترم
                              الن چند روزه ک دلم و کمرم ی خورده درد می‌کنه ولی پروید نمیشم

                               1. پس لطفا جهت انجام سونوگرافی و بررسی‌های آزمایشگاهی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                               2. من سه روز پریودیم عقب افتاده خیلیم زیر شکمم و کمرم درد می‌کنه اینم بگم تو ده روز دوبار مایع منی ریخته شده تو رحمم میشه. باردارشد دلیلش میتوان همین باشد ح

                              • سلام خانم دکتر من مجردم وهیچ وقتم رابطه نداشتم و چهار ماهه پریود نشدم تو رو خدا یه چاره بی اندیشید

                                1. سلام دوست عزیز
                                 اینکه بدون بررسی علت تاخیر دنبال چاره باشیم صحیح نیست. باید علت تاخیر مشخص بشه. نیاز به آزمایشات هورمونی و بررسی سونوگرافی هست. اگر همه چیز نرمال باشه، متخصص زنان می‌تونن دارو تجویز کنن.

                                1. سلام مارال عزیز
                                 در صورتی که به بارداری شک دارید و یک هفته از زمان قاعدگی گذشته باشه می‌تونید ازمایش خون بارداری بدین.

                                 • سلام من تقریبا یک ساله پریود نشدم وزنم ۴۴ قدمم ۱۶۴ سنم هم ۱۵
                                  سونوگرافی هم رفتم و مشکلی نداشت دلیلش چی میتونه باشه؟

                                   1. سلام به شما
                                    سن شروع قاعدگی و رخ دادن اون به عوامل متعدد و مختلفی ربط داره. بهتره صبر کنین و در صورت لزوم با والدین مشورت کنین تا از پزشک کمک بگیرن.

                                    • سلام من ۵ ساله جلوگیری طبیعی داشتم ۸روزه پریودم عقب افتاده همون روزهشتم من رابطه داشتم منی همسرم روی واژن ریخت همون روزمن دوتاقرص الدی خوردم امروز۱۰روزشدکه ازپریودم گزشت ولی نشدم تست هم دادم باردارنیستم

                                      1. سلام به شما
                                       باید بارداری با انجام آزمایش بتا بررسی بشه. در صورت منفی بودن، ضمن انجام سونوگرافی، به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                    • سلام من یک ماهی هست که ورزش بدنسازی رو شروع کردم و قبل از اون ورزش نمیکردم. پریودم عقب افتاده یک هفته ممکنه علتش ورزش باشه؟ اخه ورزش سنگین نکردم

                                      1. سلام الهام عزیز
                                       با توجه به اینکه ورزش سنگین نداشتین، علت عقب افتادن پریود نمیتونه ورزش باشه.
                                       بهتره اگه سیکل‌های قاعدگیتون مجدد نامرتب شد، بررسی پزشکی صورت بگیره.

                                        1. سلام من ۷ساله لوله های رحیمم بستم
                                         و برج قبلی عمل لوزه داشتم زیاد قرص خوشکنند خوردم
                                         ماه قبلی چهارم پریود شدم همون روز عمل کردم
                                         این ماه نشدم دلیلش چیه

                                          1. سلام عشرت عزیز
                                           اختلال پریود دلایل متعددی میتونه داشته باشه.
                                           با توجه به نوع عمل جراحی لوله‌های فالوپ نمیشه حتی بارداری رو کامل رد کرد و باید ارزیابی بشه.
                                           بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص زنانه.

                                          2. باسلام من ۳۴ سالمه ازدواج کردم ۲تا بچه دارم جلوگیری من طبیعی ۲۰ مهر آخرین پریودیم بود والان تا ۵آبان پریود نشدم سه بار تست بارداری انجام دادم منفی بود درد شدید در ناحیه کمر دارم بنظرتون چی میتونه باشه؟ممنونم از شما

                                            1. سلام به شما
                                             بارداری احتمالی باید با آزمایش بتا بررسی بشه. بی‌بی چک قابل اعتماد نیست. در صورت منفی بودن بتا، برای بررسی اختلال به پزشک متخصص زنان مراجعهدکنین.

                                          3. سلام اگه پریود به جای سه هفته بعد چهار هفته بیاد نامنظم حساب میشه. معمولا سیکلم ۲۱ روزس ولی اینسری ۲۸ روزه. مشکلی هست؟

                                            1. سلام پگاه عزیز
                                             سیکل قاعدگی میتونه بین ۲۱ روز تا ۳۵ روز اتفاق بیوفته.
                                             درصورتی‌که کمتر یا بیشتر از این زمان باشه نیاز به بررسی داره.

                                               1. سلام به شما
                                                اگر رابطه داشتین و شک به بارداری دارین، باید آزمایش bhcg انجام بدین تا بارداری بررسی بشه.

                                              1. مشکلات تیروئیدی می‌تونن با توجه به نوع و شدتشون، سیکل قاعدگی رو به هم بریزن.
                                               اگه مشکلی باشه باید توسط \زشک متخصص درمان بشه.

                                                1. سلام من یه ساله ازدواج کردم چند ماه پیشتر رفتم پیش دکتر دکتور گفت که درتخمدانهام یه کم تنبلی وجود داره برام دارو داد اونارو مصرف کردم ولی دیگه نرفتم حالا هم چهار روز میشه از قاعدهگی عقب افتادم وگاه گاهی کمر درد هم میشم وعلایم پریودی هم دارم آیا به نظرتون علتش تنبلی تخمدانه یا بارداری

                                                  1. سلام مریم عزیز
                                                   نمیشه به این صورت و با این علائم اظهار نظر کرد. در صورت شک به بارداری باید آزمایش Bhcg انجام بشه. در صورت عدم باردار بودن، برای بررسی علت تاخیر قاعدگی، معاینه پزشک زنان لازمه.

                                                 1. سلام دوست عزیز
                                                  سن قاعدگی با توجه به ساختار بدنی و ژنتیک و عوامل دیگه‌ای می‌تونه در دختران متفاوت باشه.
                                                  همچنین ممکنه فردی دچار قاعدگی زودرس یا دیرس بشه.
                                                  درصورتی‌که سن دختر شما ۱۵ سال تمامه و تا به حال قاعدگی نداشته، بهتره از نظر قاعدگی دیررس مورد برسی پزشکی قرار بگیره.

                                                  1. سلام سایان عزیز
                                                   عادات غذایی و نوع غذای مصرفی ممکنه روی سیکل‌های قاعدگی تاثیر داشته باشه و این تاثیر فرد به فرد متفاوت باشه.
                                                   مصرف به‌اندازه دمنوش زعفرون با توجه به خاصیت ارامش بخشی می‌تونه مفید باشه.

                                                   1. سلام نازی عزیز
                                                    اگه خونریزی شدید و یا مشکل خاصی ندارین میتونین تو قاعدگی هم استخر برین و از تام\ون استفاده کنید و نیازی به عقب انداختن دوره قاعدگی نیست.

                                                     1. سلام هانای عزیز
                                                      اگه رابطه‌ی جنسی نداشتین (که احتمال بارداری نباشه)، میتونین صبر کنین.
                                                      اگه در دو سال اول شروع پریودهاتون هستین نامنظمی‌ها شایعه و تا حدودی نرماله ولی بعد از دو سال باید منظم بشه.
                                                      اگه تاخیر حداقل تا سه ماه طول بکشه و یا تاخیر پریود مرتبا تکرار میشه نیاز به بررسی هورمونی و سونوگرافی هست.

                                                     1. سلام دوست عزیز
                                                      بی‌بی چک ممکنه تا دو هفته اول بارداری مثبت نشه.
                                                      درصورتی‌که به باردار بودن شک دارین بهتره از آزمایش خون مربوط به بارداری استفاده کنین.

                                                      1. سلام ابریشم عزیز
                                                       با توجه به نامنظم بودن و کوتاه بودن زمان قاعدگیتون، جهت بررسی علت بهتره به پزشک مراجعه کنید.

                                                        1. سلام من ۳۸سالمه سه فرزند دارم برا جلوگیری از بارداری قرص ال دی مصرف میکنم اما الان هفت روز شده که عقب انداختم استرس هم داشتم ممکنه باردار باشم

                                                          1. سلام دوست عزیز
                                                           تاخیر در قاعدگی به دلایل مختلفی میتونه اتفاق بیفته
                                                           ولی اولین موردی که در خانم‌ها چک میشه رد بارداری هست.
                                                           حین مصرف قرص ال دی هم در صورت مصرف اشتباه یا تداخل با سایر داروها امکان بارداری وجود داره.
                                                           اگه به باردار بودن مشکوکید می‌تونید از تستای بارداری استفاده کنین.

                                                            1. سلام ببخشید من ماه قبل ۲۸ ام پریود شدم و الان ۸ روزه که عقب افتاده رابطه از پشت داشتم خیلی نگرانم احتمال بارداری هست ؟

                                                             • سلام مریم عزیز
                                                              اگه رابطه واژینال داشتین و یا به باردار بودن شک دارین بهتره تست بارداری بدین.

                                                              • سلام خسته نباشید
                                                               من تو سن ۱۱ سالگی پریود شدم و الان ۱۲ سالمه
                                                               من ۱ ماهه که پریود نمیشم مشکل چیه ؟ ایا بیماری خاصی دارم؟
                                                               ممنون میشم کمکم کنید

                                                               • سلام به شما
                                                                در سال‌های ابتدایی بلوغ، نامنظمی قاعدگی طبیعی هست. بهتره با والدین مشورت کنین تا در صورت لزوم از یک پزشک کمک بگیرن.

                                                              • سلام پرید من نامنظمه دکتر رفتم گفت تنبلی تخمدان داری دارو داد باز ۳ماه دیگه نامنظم شد الان ۲ماه نشدم لطفا راهنمایم کنید

                                                                1. سلام مریم عزیز
                                                                 باید عدم پاسخ کافی به درمان و بازگشت اختلال رو با پزشک درمانگر درمیون بذارین. نیاز به تغییر دارو یا تداوم درمان هست.

                                                               1. سلام سیمین عزیز
                                                                زیاد بودن حجم خون قاعدگی علل متفاوتی می‌تونه داشته باشه که باید بررسی پزشکی صورت بگیره.
                                                                گاهی برخی از بیماری‌ها مثل مشکلات تیروپیدی می‌تونه باعث تغییر حجم خونریزی قاعدگی بشه و برای تشخیص نیازمند آزمایش و معاینه هست.

                                                                 1. سلام به شما
                                                                  باید ضمن انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                • سلام خسته نباشید
                                                                 من ۱۵ سالمه و تقریبا دو ماه که عقب انداختم و بار اخر هم خونریزی و درد شدیدی داشتم بطوری که اصلا نمیتونستم اروم بگیرم
                                                                 قرص هم مصرف نمیکنم
                                                                 میشه بگید مشکل از چیه

                                                                  1. سلام دوست عزیز
                                                                   عقب افتادن پریود به دلایل مختلف ممکنه اتفاق بیفته. از استرس گرفته تا جابه‌جایی و…
                                                                   اگه پریود شما معمولا بی‌نظمه یا اینکه سه دوره پشت هم پریود نمی‌شین، نیاز به بررسی دارین.
                                                                   وقتی پریود عقب میفته به دلیل عدم ریزش دیواره رحم و افزایش ضخامت دیواره، خونریزی بعدی میتونه شدیدتر و دردناکتر باشه.

                                                                     1. سلام دوست عزیز
                                                                      باید تحت نظر متخصص زنان بررسی کامل بشین.
                                                                      اختلالات مختلفی می‌تونن چرخه‌ی قاعدگی رو بهم بزنن و ایجاد کیست هم از عوارض اختلالات چرخه‌ی قاعدگی و به‌هم خوردن تعادل هورمون‌هاست.

                                                                   • سلام خسته نباشید من ماه پیش ۱۷ام پریود شدم ده روز بعدش با نامزدم رابطه داشتم بدون دخول و با جلوگیری ایشون هنوز ارضا نشده بودن که ک‌…..دم پارع شد و با من برخورد داشت ولی شست و‌شو دادم بلافاصله
                                                                    ولی این ماه هنوز پریود نشدم ایا به همین دلیل عست یا خیر!؟
                                                                    و‌این که همین هفته به دلیل امتخانات خواب درستی هم‌نداشتم شرمنده اگه باز صحبت کردم خیلی نگرانم ..

                                                                     1. سلام دوست عزیز
                                                                      اگر مایع منی وارد واژن نشده باشه امکان بارداری نیست.
                                                                      ضمن اینکه اضطراب می‌تونه باعث اختلال موقت قاعدگی از جمله تاخیر در قاعدگی بشه.
                                                                      برای اطمینان می‌تونین از تست‌های بارداری هم جهت رد بارداری استفاده کرد.

                                                                       1. سلام خسته نباشید من دوماه اقدام به بارداری کردم ماه قبل ۶ روز پریودم عقب افتاد این ماه هم ۴ روز عقب افتاد علتش چیه ؟

                                                                         1. سلام به شما
                                                                          خیلی ممنون
                                                                          احتمالا تغییر در تاریخ قاعدگیتون به خاطر اقدام به بارداری بوده چون ممکنه تغییراتی در میزان ترشح هورمون‌ها ایجاد شه.
                                                                          در هر صورت تغییرات طول سیکل در صورتی که طول سیکل در محدوده ی بین ۲۱ تا ۳۵ روز باشه جای نگرانی نداره و خارج از اون اگر بیشتر از سه بار تکرار شه نیاز به بررسی داره.

                                                                           1. سلام
                                                                            من ۱۸ سالمه ازدواجم نکردم از سن۱۲ سالگی پریود شدم ولی الان چن ماهی میشه ک نامنظم شده مثلا دو ماه عقب میندازم بعد پریود میشم ازمایشات هورمونی دادم سونوگرافی عم انجام دادم هیچ مشکلی نداشتم میتونید راهنماییم کنید

                                                                            • سلام به شما
                                                                             عوامل متعددی منجر به نامنظمی قاعدگی می‌شن، مثل استرس، تغذیه، شرایط جعرافیایی و… . اگر بررسی‌ها مشکل نداشته جای نگرانی نیست.

                                                                            • سلام خسته نباشید من ۱۵ سالمه کمتر از یک سال هست که پریود میشم
                                                                             چند ماه اول پریودیم نامنظم بود چند ماه که این ادامه پیدا کرد رفتیم پیش دکتر قرص داد بعد از اون قرصا سه چهار بار پریود شدم اونم منظم ولی باز الان بیشتر از ۱۰ روز باز پریود نمیشم

                                                                              1. سلام به شما
                                                                               نامنظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ، طبیعی هست و الزامی به مصرف قرص نیست.

                                                                              2. سلام من یک هفتهاس که پریود نشدم اقدام برای باردای داشتم..ولی الان درد شدید مریود وحالت تهوع دارم تست بارداری منفی میزنه…

                                                                                1. سلام به شما
                                                                                 بارداری حتما باید با انجام تست بتا بررسی بشه و بی‌بی چک قابل اعتماد نیست. در صورت منفی بودن آزمایش، باید سونوگرافی و آزمایش هورمونی انجام بشه.

                                                                                2. سلام خسته نباشی من جلوگیری طبیعی میکنم الان ۵روز از وقت پریدیم گذشته اما چند بار شک داشتم هم قرص اورژانسی میخوردم تست هم زدم باردار نیستم میشه کمکم کنی مشکلم چیه

                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                   باید با انجام آزمایش بتا، بارداری رو بررسی کرد. بعد از دریافت نتیجه به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                  1. سلام فاطمه‌ی عزیز
                                                                                   در تاخیر سیکل قاعدگی حتما باید اول وجود بارداری بررسی بشه.
                                                                                   بعد از اون بر حسب بررسی علت تاخیر ممکنه درمان دارویی نیاز باشه.
                                                                                   اگه یک سیکل فاصله افتاد، حتما به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                 • سلام من ۱۴ سالمه ولی هنوز برای اولین بار هم پریود نشدم
                                                                                  خیلی نگرانم
                                                                                  میشه کمکم کنید که زود پریود بشم

                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                    اگه صفات ثانویه جنسی مثل موی زیر بغل و رشد پستان‌ها رو داشتین، جای نگرانی نیست.
                                                                                    بعضی افراد تا ۱۶ سالگی پریودشون شروع میشه
                                                                                    در غیر این صورت با متخصص غدد یا زنان مشورت کنین.

                                                                                  • سلام من یه دختر ده ماه دارم بعداز اینکه دخترم هفت ماه شد پریودشدم سه ماه مرتب پریودشدم ولی الان چهار روزه از پریودم گذشته تست بارداری هم انجام دادم منفی بود زمان دفع ادرار هم سوزش دارم میشه بگین باید چیکارکنم

                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                     اختلالات قاعدگی ممکنه تا زمان شیردهی وجود داشته باشن.
                                                                                     ولی این به معنی عدم تخمک‌گذاری و عدم بارداری نیست و حتما باید از ۶ هفته بعد از زایمان از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کرد.
                                                                                     در مورد سوزش حین ادرار باید از لحاظ واژینیت (عفونت واژن) و عفونت ادراری بررسی بشین.

                                                                                      1. سلامخسته نباشید من حدود۱۳ساله لوله هامو بستم الان دوماهه پریودم منظم نیست تیروئید کم کار دارم ماه قبل لکه بینی داشتم این ماه هم نشدم علتش چیه

                                                                                        1. سلام زهرای عزیز
                                                                                         اول باید از کنترل بیماری زمینه‌ایتون مطمئن بشین چون کم کاری تیروئید می‌تونه باعث اختلال قاعدگی بشه و اگه تیروئیدتون مشکلی نداشت و همچنان اختلال قاعدگی داشتین توسط متخصص زنان و یا غدد معاینه بشین.

                                                                                      2. سلام خسته نباشین میگه شوهرم ۱۵سال لولاش بست من الان دوماه پریودم عقب میفت تست بارداری وازمایش خون دادم. منفی بود میش علتش بهم بگین سن ۳۵سالم دوتا فرزند دارم امپول زدم امد ولی الان باز ۸روز عقب انداختم ایا باید دوباره امپول بزنم میش راهنمایم کنین ممنون میشم

                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                         نیاز به هر بار تزریق آمپول نیست.
                                                                                         اما اگه سه دوره از پریودتون تاخیر داشت برای بررسی علت باید به متخصص زنان مراجعه کنین تا آزمایشات لازم درخواست بشه.

                                                                                        2. سلام خسته نباشین من ۱۸ سالمه و رابطه جنسی هم نداشتم باید سر۲۸ روز میشدم اما الان ۳۳روزشده و هنوز نشدم تا حالا سابقه نداشته اینجوری بشم یکم ترسیدم چیکار کنم؟

                                                                                          1. سلام، ممنون از شما
                                                                                           گاهی شرایط مختلف مثل استرس و بیماری و ناخوشی می‌تونن موقتا تغییراتی در تعادل هورمون‌ها و روند قاعدگی ایجاد کنن، اگه مدام این روند تکرار بشه بهتره توسط پزشک بررسی بشین.

                                                                                          2. سلام من نزدیک ۱۰ماه هست پریود نشدم وخیلی میترسم حتی میترسم برم دکتر زنان میشه بهم بگین اگه برم دکتر چه جوری معاینه میکنه ایا معاینه واژینال انجام میشه ومتولد هستم۱۳۸۶

                                                                                            1. سلام فاطمه‌ی عزیز
                                                                                             اگه به پزشک مراجعه کنین پزشک از شما شرح حال می‌گیره و معاینات عمومی بدن مثل چر کردن فشار خون رو انجام میده. ممکنه برای بررسی بیشتر آزمایش خون و سونوگرافی هم تجویز کنن.

                                                                                            2. سلام من کیست تخمدان دارم پریودم همیشه منظم بوده ولی این سری دوازده روز عقب افتاده تست بیبی چکم منفی بود ورم کرده شکمم ایا ممکن است باردار باشم در سن هل و شش سالگیم

                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                               اگه سنتون ۴۶ ساله، سنتون حوالی سن یائسگیه، در صورت رابطه‌ی جنسی بدون محافظت ابتدا بررسی بارداری انجام میشه.
                                                                                               در صورت ادامه ی تاخیر تا سه ماه و یا تکرار تاخیر و نامنظمی در سیکل قاعدگی نیاز به بررسی توسط متخصص زنان هست.

                                                                                                 1. باید حتما آزمایش خون بدین و Bhcg رو چک کنین
                                                                                                  بعد از اینکه جواب آزمایش آماده شد به متخصص زنان مراجعه کنین تا به‌طور دقیق راهنماییتون کنن.

                                                                                                   1. سلام من ۱۷ سالمه نزدیک به ۴۰ روزه پریود نشدم حدودا ۲ ماه و نیم پیش با ایمنی رابطه داشتم و همون ماه هم پریود شدم ، ولی از بابت تاخیر این ماه نگران شدم دوبار هم تست بارداری دادم منفی بوده چیکار کنم به نظرتون مشکل چی میتونه باشه

                                                                                                    • سلام یاسمین عزیز
                                                                                                     در صورت اطمینان از عدم بارداری صبر کنین
                                                                                                     اگه تا سه دو‌ر‌ه‌ی قاعدگی تاخیر داشتین نیاز به بررسی هست.

                                                                                                  1. سلام زهره‌ی عزیز
                                                                                                   در سن شما ممکنه این شرایط پیش بیاد و پریودتون تاخیر داشته باشه.
                                                                                                   اگر مشکلتون ادامه‌دار بود و هنوز پریود نشدین به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                  2. سلام من همیشه قاعدگیم از ۷ روز بیشتر عقب نیفتاده ولی اون سری ۴ ماه پریود نشدم این سری هم ۳ ماه پریود نشدم دکتر برام قرص پروژسترون امپولشو هم نوشت ولی بازم پریود نشدم

                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                     نیاز به بررسی دقیق توسط متخصص زنان هست تا نوع اختلال مشخص بشه، مشکلات مختلفی میتونن باعث اختلال تعادل هورمونی و سیکل قاعدگی بشن.

                                                                                                    2. سلام من الان یک ماهه از پریودم گذشته و هیچ علائمی ندارم دفعه قبل هم دو ماه پریود نشدم رفتم سونو انجام دادم گفت هیچ مشکلی نداری ولی دوباره پریود نمیشم ….ممنون

                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                       اگر از عدم بارداری مطمئن هستین در صورت تکرار اختلال باید توسط متخصص زنان بررسی بشین.
                                                                                                       عوامل مختلفی میتونن باعث اختلال تعادل هورمونی و سیکل قاعدگی بشن.

                                                                                                       • سلام وقتتون بخیر دختر من ۱۷ سالشه ولی خیلی ترشح داره میگه به حدی هست که دستمال کاغدیرو رد میکنه رنگش سفید یکم بو داره باید چکار کنم ممنونم از راهنماییهای خوبتون

                                                                                                         1. سلام
                                                                                                          باید بررسی توسط متخصص زنان همراه با بعضی آزمایشات انجام بشه. احتمالا عفونت هست که تحت نظر متخصص زنان به خوبی درمان می‌شه.

                                                                                                        • سلام خسته نباشید من ۲۱ خرداد پریود شدم وتیر ماه پریود نشدم الان ۴۴ روزه پریود نشدم اکثر وقت ها پریودم عقب میوفتاد ولی نه انقد رابطه از پشت داشتم با همسرم ولی هیچ شکی برای اون نیست بی بی چک هم انجام دادم ولی منفی بود میشه بگید باید چکار کنم

                                                                                                         • سلام دوست عزیز من ۳۶سالمه دو فرزند دارم یک ساله که عادتم نامرتب شده یک ماه به موقع میشم یک ماه عقب میفته از طرفی شکمم هم بزرگ شده بدون اینکه وزنم بخواد اضافه بشه فقط شکمم بزرگ شده از عقب افتادنش خیلی خسته شدم نمیتونم برای هیچ کارم برنامه ریزی کنم،باید چیکارکنم؟

                                                                                                           1. سلام سمانه‌ی عزیز
                                                                                                            نامنظمی سیکل‌های قاعدگی در صورت تکرار مداوم نیاز به بررسی داره.
                                                                                                            بهتره با پزشک متخصص زنان مشورت کنین.

                                                                                                           2. سلام وقت بخیر
                                                                                                            من کیست تخمدان داشتم دارو مصرف کردم برطرف شد. شش ماه هم از روز ۱۵ قاعدگی به مدت ۱۰ شب قرص دوفامد مصرف میکردم که ماه قبل آخرین ماه مصرف قرص بود و یازدهم پریود شدم اما این ماه امروز که هجدهم بود هنوز پریود نشدم.دلیلش چی می‌تونه باشه؟ بخاطر کم خونی دو هفته پیش دو سرم آهن ونوفر و یک آمپول ویتامین دی تزریق کردم.میتونه بخاطر اینها باشه؟؟ ممنونم

                                                                                                             1. سلام بهار عزیز
                                                                                                              کم‌خونی یکی از علت‌های ایجاد اختلال در سیکل قاعدگیه ولی علل دیگه هم در صورت تکرار مشکل باید بررسی بشن.
                                                                                                              ابتدا باید احتمال بارداری رد بشه.

                                                                                                             2. سلام من ۱۵سالمه یکماه پریودم عقب افتاد من اخرای ۱۳سالگی پریود شدم از اون موقع نامنظمه باید چیکار کنم ؟ممنون میشم راهنمایی کنین

                                                                                                               1. سلام هلیای عزیز
                                                                                                                در دو سال اول شروع سیکل‌های قاعدگی، نامنظمی در سیکل‌ها عادیه،
                                                                                                                اگه بیش از دو سال طول کشیده بهتره با متخصص زنان یا غدد مشورت بشه.

                                                                                                                 1. سلام من دقیقا روز تخمک گذاری رابطه جنسی محافظت نشده داشتم و دوساعت بعد قرص اورژانسی خوردم به نظرتون قرص اثر میکنه چون ایرانی بود؟
                                                                                                                  بعد از ۸ روز از خوردن قرص خونریزی نکردم و رفتم پیش ماما داخل مطب ازم خون گرفت و با تست نواری داخل خونم انداخت و گفت منفیه
                                                                                                                  الان امروز ۲۰ هست باید پریود میشدم اما هنوز نشدم نگرانم آیا باردارم؟

                                                                                                                   1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                    تنها راه بررسی بارداری که قابل اطمینانه، انجام آزمایش bhcg هست. در صورت مثبت بودن این آزمایش، بارداری مسجل می‌شه.

                                                                                                                 2. سلام من مجرد هستم و ۱۶ سالمه و تا حالا رابطه نداشتم دو هفته اس ک پریودم عقب افتاده علتش چی میتونه باشه؟

                                                                                                                   1. سلام سارای عزیز
                                                                                                                    علت تاخیر در شروع قاعدگی میتونه در ساده‌ترین حالت متاثر از استرس، شرایط روحی، وضعیت تغذیه، جغرافیا و وضعیت آب و هوایی و … باشه.
                                                                                                                    درصورتی‌که بیش از یک سیکل وقفه افتاد برای درمان از متخصص زنان کمک بگیرین.

                                                                                                                     1. سلام من با شوهرم رابطه داشتم و حدود یک هفته از پریودیم گذشت ک پریود شدم و علائم شکم درد و حالت تهوع هم داشتم آیا با تاخیر در پریودی امکان بارداری وجود داره؟

                                                                                                                    • سلام خسته نباشید
                                                                                                                     من همیشه پریودم نا منظم بوده کیست داشتم که پارسال عمل کردم.ولی همچنان نا مرتب پریودم
                                                                                                                     از اردیبهشت ۲ بار در ماه پریود میشم ولی الان از ۲۴ تیر پریود نشدم
                                                                                                                     رابطه. داشتم ولی مراقب بودیم
                                                                                                                     بیبی چکم منفی شده.
                                                                                                                     امکان بارداری هست ؟؟

                                                                                                                      1. سلام ممنون از شما نیکی عزیز
                                                                                                                       اطمینان از وجود یا عدم وجود بارداری فقط با انجام آزمایش Bhcg انجام میشه و بی بی چک قابل اعتماد نیست. در صورت منفی بودن آزمایش باید برای بررسی بیشتر و تنظیم قاعدگی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                      2. سلام من ۴۰سالمه یه پسر دارم وهرماه پریودم عقب میافته باید چکار کنم بین ۱۰تا ۲۰ عقب میافته لطفا راهنمایی کنید ممنون

                                                                                                                       • سلام من تیر ماه اولین بار بود پریود شدم مرداد ماه یک روز دیر تر شد این ماه سه روز دیر شده و۱۴سالمه

                                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                                          مشکلی نداره. در کل پریودهای دو سال اول ممکنه نامنظمی داشته باشن.
                                                                                                                          همچنین ممکنه سیکل قاعدگی شما ۳۲ روزه باشه.

                                                                                                                          • سلام من ۷_۸روزه پریودیم عقب افتاده و این ماه استرس داشتم و نامزدم دارم میترسم باردار باشم چیکار باید بکنم،😑🤦

                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                             اگه به باردار بودن شک دارین بهتره برای اطمینان از بارداری یا عدم بارداری آزمایش Bhcg انجام بدین.
                                                                                                                             در صورتی که احتمال بارداری وجود نداره و مشکل پرود نشدنتون ادامه‌دار بود به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                            2. سلام و عرض ادب
                                                                                                                             من پریودم دو هفته هست که تاخیر داره یعنی ۳۵ روز که میشد پریود میشدم ولی الان ۱۴ روزه که عقب افتاده و تاخیر داره به نظر شما باید چیکار کنم؟؟؟

                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                               در مرحله اول حتما باید احتمال بارداری با انجام آزمایش Bhcg رد بشه. بعد از اون، با مراجعه به متخصص زنان و انجام سونوگرافی، در صورت نیاز درمان لازم انجام می‌شه. استرس و اضطراب مسئول موارد زیادی از اختلالات تاخیر قاعدگی هستن.

                                                                                                                              1. سلام مریم عزیز
                                                                                                                               در ابتدای دوران بلوغ و سنین پایین، اختلالات قاعدگی به دلیل تغییرات شدید هورمونی، طبیعی هست. بهتره در مورد این مسائل مهم حتما از والدین کمک بگیرین تا در صورت نیاز مداخله و کمک پزشک انجام بشه.

                                                                                                                              2. سلام خسته نباشید من ۱۵ سالمه من ۸مرداد برای اولین بار پریود شدم ۵ روز ولی از اون روز به بعد اصلا نشدم ترشحات ابکی هم دارم‌خیلی زیاد .اصلا هم رابطه نداشتم خیلی نگرانم
                                                                                                                               …ممنون

                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                 اختلال قاعدگی در شروع بلوغ، به دلیل تغییرات شدد هورمونی کاملا طبیعی هست. بهتره ضمن صحبت با والدین در مورد این موضوع، علاوه بر دریافت حمایت، شرایطی رو فراهم کنین که وضعیت شما رو بهتر درک کنن. والدین در صورت لزوم از کمک و مداخله پزشک استفاده می‌کنن.

                                                                                                                                2. سلام من هرماه پریود میشم ولی الان ۵روز گذشت از پریودیم ولی درد کمر دارم و درد پریودی ولی پریود نمیشم چرا

                                                                                                                                  1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                                   پاسخ به سوال شما، نیاز به دونستن سن، سوابق زمینه‌ای، شرح‌حال کامل و معاینه بالینی، بررسی آزمایشگاهی و رد بارداری داره. استرس و تغییرات محیطی هم می‌تونه عاملش باشه. بهتره اول باردار بودن یا نبودن رو با آزمایش خون بررسی کنین و برای حل مشکل به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                  2. سلام خسته نباشین من ۱۳ سالمه و اردیبهشت بره اولین بار پریود شدم تا الان نشدم حدودا چهارماهه اینم بگم وچند روز بعد پریودیم فهمیدم روماتیسم دارم و قرص کرتون مصرف میکنم به دکترمم گفتم گفت بخاطر قرصاست ولی بنظر خودم غیر عادیه اخه چهار ماه خیلی زیاده هیچ دردی هم ندارم بنظرتون چیکار کنم؟…..

                                                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                                                     اختلال و نامنظمی قاعدگی در ابتدای دوران بلوغ به دلیل تغییرات شدید هورمونی، قابل انتظار هست. همینطور مصرف داروها، روی اون و علائم همراهش اثر می‌گذاره. بهتره ضمن صحبت و مشورت با والدین، اون‌ها رو در جریان بذارین تا علاوه بر درک بهتر شرایط شما، حمایت و راهنمایی کافی داشته باشن. در صورت لزوم و صلاحدید هم، والدین از کمک و مداخله پزشک استفاده خواهند کرد.

                                                                                                                                     • سلام وقت بخیر
                                                                                                                                      من یک ماهە اقدام بە بارداری کردم، الآن هفت روز از موعد پریودیم گذشتە؛ دو روز از عقب افتادن پریودیم کە گذشت بتام مثبت شد بعد سە روز باز بتا دادم اینبار منفی شد؛ حالا بعد هفت روز لکە دارم و درد پریودی.
                                                                                                                                      دلیلش چی میتونە باشە؟
                                                                                                                                      همیشه قاعدگی منظمی داشتم ۲۸ روز نهایتا ۳۰ روز شدە.

                                                                                                                                       1. سلام سارای عزیز
                                                                                                                                        به سادگی و بدون وجود سونوگرافی و معاینه، نمی‌شه در مورد سقط یا اختلال قاعدگی اظهارنظر کرد. الزاما افت و خیز بتا، بارداری و سقط نیست. توصیه می‌شه سونوگرافی رحم و تخمدان انجام بدین و توسط متخصص زنان معاینه بشین.

                                                                                                                                      • سلام من مجردهستم۱۷ساله هستم من۲ماه پریودنشدم .قبلاهم یک ماه میشدم یک ماه نه ولی الان ۲ماه نشدم میشه بگین علتش چیه باتشکر

                                                                                                                                         1. سلام اخه من هیچ درد شکم یا درد کمر ندارم چند روز قبل درد شکم داشتم ولی باز نشدم یعنی احتمال داره کیست داشته باشم

                                                                                                                                           1. سلام وقت بخیر
                                                                                                                                            من یک ماهە اقدام بە بارداری کردم، الآن هفت روز از موعد پریودیم گذشتە؛ دو روز از عقب افتادن پریودیم کە گذشت بتام مثبت شد بعد سە روز باز بتا دادم اینبار منفی شد؛ حالا بعد هفت روز لکە دارم و درد پریودی.
                                                                                                                                            دلیلش چی میتونە باشە؟

                                                                                                                                             1. سلام سارای عزیز
                                                                                                                                              به سادگی و بدون وجود سونوگرافی و معاینه، نمی‌شه در مورد سقط یا اختلال قاعدگی اظهارنظر کرد. الزاما افت و خیز بتا، بارداری و سقط نیست. توصیه می‌شه سونوگرافی رحم و تخمدان انجام بدین و توسط متخصص زنان معاینه بشین.

                                                                                                                                          • سلام آیا بی بی چک بعد از ۲ماه پریود نشدن، امکان خطا داره که تست رو منفی اعلام کنه؟

                                                                                                                                           خیلی ممنون میشم جواب بدید، مهمه

                                                                                                                                            1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                                             تنها راه اطمینان از بارداری، انجام آزمایش Bhcg هست. بی‌بی چک قابل اعتماد نیست.

                                                                                                                                            2. سلام ببخشید من ۱۶ سالمه و یک سالمه پریودیم نامنظم شده قبل اون منظم بود ولی این دوماه اخیر کلا پریود نشدم خیلی میترسم ازینکه دکتر برم و اینکه بگم هم رابطه جنسی ای نداشتم دلیلش بنظرتون چی میتونه باشه

                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                               نامنظمی و اختلال قاعدگی در اوایل دوران بلوغ طبیعی هست. اگر رابطه جنسی نداشتین و شک به بارداری ندارین، باید سونوگرافی و بررسی هورمونی انجام داد تا علت توقف قاعدگی روشن بشه.

                                                                                                                                              2. سلام من ۲۰سالمه و اقدام ب بارداری کردم چهارماه بود ک پریودیم منظم شده بوداین ماه ۷روز ازتاریخ پریودیم گذشته شکم درد وسردرد کمردرد دارم بی بی چکم روز ششم منفی شد احتمال بارداری وجود داره؟

                                                                                                                                                1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                                                 بی‌بی چک اصلا قابل اعتماد نیست و تنها راه اطمینان از بارداری، انجام آزمایش Bhcg هست.

                                                                                                                                                2. سلام وقت بخیر
                                                                                                                                                 من ماه قبل اقدام به بارداری کردم الآن ۷ روزه پریودیم عقب افتاده، روز دوم بتام مثبت شد، روز پنجم باز بتا دادم منفی شد، حالا بعد هفت روز پریود شدم دلیل عقب افتادن و مثبت شدن بتا میتونه سقط جنین باشە یا نە؟

                                                                                                                                                  1. سلام سارای عزیز
                                                                                                                                                   به سادگی و بدون وجود سونوگرافی و معاینه، نمی‌شه در مورد این موضوع اظهارنظر کرد. الزاما افت و خیز بتا، بارداری و سقط نیست. توصیه می‌شه سونوگرافی رحم و تخمدان انجام بدین و توسط متخصص زنان معاینه بشین.

                                                                                                                                                    1. سلام من از پریودیم ۱۰روزه گذشته اون ماه قبلم ۱۷پام شدم این ماه نشدم هنوز پریود ازمایش بتا دادم منفی تستم زدم منفی مشکل چیه؟

                                                                                                                                                      1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                                                       لازمه تست بتا دوباره تکرار بشه. در صورت منفی بودن، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین تا با بررسی آزمایشگاهی و سونوگرافی، بشه علت رو تشخیص داد.

                                                                                                                                                    2. سلام من چند ماه خیلی رو لکه بینی بودم خیلی نامرتب بودم اومدم قرص ال دی دو ماه خوردم الان هر ماه ۱۰تا ۱۵روز عقب میندازم میشه لطف کنید بهم بگید چکار کنم

                                                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                                                       مصرف قرص بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌شه. در حال حاضر هم اگر سیکل بین ۲۸ تا ۳۵ روز و تقریبا ثابت باشه، طبیعی هست. اگرنه، باید ضمن انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                       • سلام من سنم ۳۸سالمه متاهلم یه دختر دارم یه سقط هم داشتم من الان ۲۵روزتاخیر در پریدم داشتم یک ماه نزدیکی نداشتم ببی چک انجام دادم منفی بوده درد شکم دارم ولی هنوز پریود نشدم علت رو بهم میگید

                                                                                                                                                       • سلام من۱۷ساله هستم مجردم سه ماه پریود نشدم کمی شکم درد وکمر درد داشتم وبدنم اکنه شدید دراورده میشه علتش توضیح بدین باتشکر

                                                                                                                                                         1. سلام الهام عزیز
                                                                                                                                                          این شواهد نشان از اختلال هورمونی داره. باید ضمن انجام آزمایش و سونوگرافی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                         2. سلام من ۳۱سالمه چهار ماهی هست اقدام کردم به بارداری و تو این چندین سال پریودی که میشم حتی یک روز هم پریودیم عقب نیوفتاده اما این ماه تقریبا بیست روزه که عقب افتاده چند بار بیبی چک و یک بار هم آزمایش خون دادم اما منفی بوده نظر شما چیه ؟

                                                                                                                                                           1. سلام مرجان عزیز
                                                                                                                                                            آزمایش بتا رو یک نوبت دیگه تکرار کنین و اگر مجدد منفی بود، با انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                           2. سلام بنده ۲ماه عادت نشدم دکتر رفتم سونو واژینال دادم گفتند تخمدانهای چپ و راست فولوکول دارند ..بنده ۷روزه امپول پروژسترون زدم ۴عدد ولی هنوز نشدم احتمال داره حامله باشم

                                                                                                                                                            • سلام حالتون خوبه من ۳۵ سالمه ۶ماه که عادت ماهانه میشدم فقط یکروز خونریزی داشتم و روزهای بعد فقط درحد لکه بینی ولی این ماه اصلا نشدم دلیلش چیه

                                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                                               باید بارداری احتمالی با آزمایش Bhcg بررسی بشه. در صورت منفی بودن به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                1. ازمایش هم دادم ولی منفی بود کلی آزمایش هورمون و سونو داخل رحم هم دادم ولی گفت مشکلی نداری

                                                                                                                                                               • سلام وقتتون بخیر دختر من ۱۷ سالشه ولی خیلی ترشح داره میگه به حدی هست که دستمال کاغدیرو رد میکنه رنگش سفید یکم بو داره باید چکار کنم ممنونم از راهنماییهای خوبتون

                                                                                                                                                                 1. سلام
                                                                                                                                                                  باید بررسی توسط متخصص زنان همراه با بعضی آزمایشات انجام بشه. احتمالا عفونت هست که تحت نظر متخصص زنان به خوبی درمان می‌شه.

                                                                                                                                                                 2. سلام خسته نباشید من ۲۵سالمه و رابطه ی بدون دخول داشتم و مایع منی هیچ تماسی با من نداشت و پرده بکارت سالمه الان سه ماهه پریود نشدم بیبی چک امتحان کردم منفی بود چندین بار… دکتر رفتم سونو نوشت همه چی نرمال بود کیست هم نداشتم و امپول پروژسترون زد پریود نشدم قرص دروسبلین داد گفت ده تا بخور بعدش قط کن میشی ولی نشدم چیکار کنم

                                                                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                                                                    باید تحت نظر پزشک زنان بررسی بشین و درمان مناسب دریافت کنین. پزشک معالج اگر از عدم پاسخ به درمان مطلع بشن، می‌تونن راهنمایی کنن و درمان رو تغییر بدن.

                                                                                                                                                                   2. سلام خسته نباشید ببخشید من چهار ماهه ک هر ماه ده روز پریودم عقب میوفته یعنی هر ماه ده روز دیر تر از ماه قبلش پریود میشم ولی هیچ تاثیری روی خونریزی و میزلن درد نداشته برام دلیلش چی میتونه باشه؟

                                                                                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                                                                                      قرار نیست قاعدگی طبیعی، در روز معینی از ماه شمسی اتفاق بیفته. مهم اینه طول سیکل بین ۲۱ تا ۳۵ روز باشه.

                                                                                                                                                                     2. سلام من ۲۶ سالمه.حدود ۴ ماه هست که پریود نشدم از قبل مشکل هورمونی داشتم و اغلب پریودم نامنظم بوده ولی نهایت یک‌ماه پریود نمیشدم. رابطه بدون دخول داشتم ولی مایع منی وارد نشده.یک هفته است که ازمایش بارداری هم دادم ولی منفی بوده.امکانش هست ازمایش بارداری اشتباه کرده باشه؟الان چند روزی هست احساس درد در کلیه و کشاله ران هم دارم

                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                        آزمایش بتا باید یک نوبت دیگه تکرار بشه. در صورت منفی بودن مجدد، باید ضمن انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                       2. سلام من همیشه منظم پریود میشم ولی این ماه ۱۴روزه عقب انداختم دوبار بی بی چک استفاده کردم منفی بوده باید چیکار کن

                                                                                                                                                                        • سلام روزتون بخیر دوساله ازدواج کردم، تاریخ ۲۰،۲۱ شهریور با همسرم رابطه داشتیم البته با کاندوم و بدون دخول بود،بعدش ایشون رفتن حمام . ب تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱پریود شدم،بعد پریودیم هیچ رابطه ای نداشتم با همسرم چون ایشون اصلا پیشم نبودند. ماه بعد باید تاریخ ۲۹مهر الی ۳آبان پریود میشدم اما تاب امروز که ۱۰ آبان هستش هیچ خبری از پریود نیست،باید چکارکنم تواین وضع؟؟؟

                                                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                                                           در رابطه بدون دخول امکان بارداری نیست. اما در هر صورت انجام آزمایش بتا توصیه می‌شه.

                                                                                                                                                                          2. سلام وقت بخیر
                                                                                                                                                                           لطفا جواب بدید خیلی نگرانم
                                                                                                                                                                           من حدود سه هفته پیش برای اولین بار رابطه مقعدی داشتم و دو هفته بعد از اون هم رابطع مقعدی داشتم
                                                                                                                                                                           ۱۶ سالمه. باید دوم برج ۸ پریود میشدم تا ب الان نشدم و فقط دل درد دارم بعضی از روزا
                                                                                                                                                                           خیلی میترسم باردار شده باشم
                                                                                                                                                                           راهنمایی کنید خانم دکتر عزیز

                                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                                             بارداری از طریق رابطه مقعدی رخ نمی‌ده. در هر صورت با تاخیر قاعدگی، باید با آزمایش بتا، بارداری بررسی بشه.

                                                                                                                                                                            2. سلام من ماه پیش با همسرم رابطه منعقدی داشتم بعد الان ۴ روزه پریودیم عقب افتاده امکان داره باردار باشم درصورتی که آب منی رو هم داخل منعقدم‌نریخته!؟

                                                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                                                               بررسی بارداری صرفا با انجام آزمایش بتا قابل اعتماد هست. اگرچه بارداری در رابطه مقعدی رخ نمی‌ده.

                                                                                                                                                                                1. سلام
                                                                                                                                                                                 من ۴۷ساله هستم و دو ماه است که پریود نشده ام هم لگن درد دارم و هم شکم درد بسیار زیاد اما خونریزی نیست آیا این نشانه یائسگی است و البته ریزش شدید مو هم دارم

                                                                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                   باید حتما بررسی آزمایشگاهی و هورمونی انجام بشه. به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                2. سلام ببخشید من یه سوال داشتم الان من نزدیک ۹روز میشه که از پریودیم عقب افتادم از بی بی چک هم استفاده کردم ولی جواب منفی الان ما ۶ماهه که عروسی کردیم دکتر زنان هم رفتم گفت تنبلی تخمدان هم کمی داری میخواستم بدونم مشکل بخاطر تنبلی تخمدانه یا چیز دیگه میشه جوابمو بدین

                                                                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                   در ابتدا باید بارداری با انجام آزمایش بتا بررسی بشه. در صورت منفی بودن، برای کمک به بارداری، از فوق تخصص نازایی کمک بگیرین.

                                                                                                                                                                                  2. سلام روزتون بخیر
                                                                                                                                                                                   دخترم سندروم ترنر داره والان ۱۵سال داره وهورمون رشد به تشخیص پزشک غدد قطع و الان قرص کونژوگه۶۲۵ مصرف میکنه میخواستم بدون برای پریود شدنش میشه کاری انجام داد

                                                                                                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                     با توجه به درمان دارویی و مصرف هورمون، حتما باید برای شروع قاعدگی با فوق تخصص غدد که پزشک معالج ایشون هستن، مشورت کنین. در برنامه درمانی قطعا گنجانده شده چون زمان خاص خودش رو داره.

                                                                                                                                                                                    2. سلام.من ۲۹سالم هست ۱۱ساله که ازدواج کردم وبچه میخام نشده .شیش سال بعد ازدواجم تخمک گذاریم فعال شده .دوماه پیش آی وی اف کردم دوهفته پیشتر تورحمم رشد نکرد .شوهرم نه سال بعدازدواجمون واریکوسیلشو عمل کردوتعداداسپرمش کم بودبا تحرک

                                                                                                                                                                                     • سلام من ۹ ماهه ازدواج کردم. دو ماه پیش عفونت شدید گرفتم دکتر رفتم و دارو استفاده میکنم ولی کامل خوب نشدم. ماه پیش پریودم چند روز عقب افتاد و سه روز طول کشید. این ماه هم دو سه روز عقب افتاده و هنوز نشدم. بخاطر چیه؟

                                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                        ممکنه عفونت عامل زمینه ساز باشه. برای بررسی باید سونوگرافی و معاینه زنان انجام بشه.

                                                                                                                                                                                       2. سلام….من رابطه داشتم بدون جلوگیری و همیشه عادت ماهیانم طبق تقویم به موقع بوده وهیچ وقت نشده که عقب و جلو بشه …..الان ۳،۴ روزه عقب افتاده ولی تست خونگی بارداری انجام دادم منفی شد ….

                                                                                                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                          بی‌بی چک قابل اعتماد نیست و حتما باید بارداری با آزمایش بتا بررسی بشه.

                                                                                                                                                                                         2. سلام خسته نباشید من ۶ ماهه عقد بستم باکره هستم پریودم منظم بوده این ماه ۷ روز عقب انداختم رابطه هرشب داشتیم بدون دخول

                                                                                                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                            در رابطه بدون دخول بارداری رخ نمی‌ده. بهتره سونوگرافی انجام بدین و به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                           2. سلام من ۱۷ سالمه و حدودا سه ماه و خورده‌ای شده که پریود نمیشم. تا به حال رابطه جنسی نداشتم. به صورت فشرده ورزش میکنم و اغلب خوابم نامنظم و این اواخر استزس زیاد داشتم. ترشحات هم تقریبا میشه گفت همیشه دارم، باید به دکتر مراجعه کنم؟

                                                                                                                                                                                             1. سلام مهلای عزیز
                                                                                                                                                                                              تمام موارد ذکر شده، به خودی خود منجر به اختلال قاعدگی و تغییر سیکل می‌شن. بهتره به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین تا با توجه به سبک زندگی شما، به منظم شدن سیکل کمک کنن.

                                                                                                                                                                                             2. سلام من ١٩ سالمه و به دختر مجردى ام
                                                                                                                                                                                              و تا به جال هی رابطه جنسى نداشتم
                                                                                                                                                                                              ولى الان تقریبا ٢ ماهه پریود نشدم
                                                                                                                                                                                              ولى د رد پریود دارم و حالت تهوع

                                                                                                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                در سال‌های ابتدایی بلوغ، اختلال قاعدگی طبیعی هست. اما برای توقف قاعدگی بیش از دو سیکل، باید حتما سونوگرافی و بررسی هورمونی انجام بشه.

                                                                                                                                                                                               2. سلام عزیزم من ماه پیش ۳۰ پریود شدم
                                                                                                                                                                                                این ماه عقب افتاده اما هیچ درد هم ندارم الان سه روزه ک عقب افتاده علتش چیه چند ماه همش در حد سه رو شاید یک هفته عقب افتاده

                                                                                                                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                  اگر تاخیر ماهانه داره رخ می‌ده، باید سیکل را مجدد محاسبه کنین. محتملا تغییر سیکل و طولانی شدنه. در غیر این صورت سونوگرافی و بررسی لازمه.

                                                                                                                                                                                                 2. سلام وقت بخیر
                                                                                                                                                                                                  من ۲۵ شهریور ماه پریود شدم و الان ۳ آذر هست و من هنوز پریود نشدم
                                                                                                                                                                                                  مجرد هستم و رابطه ای با دخول نداشتم
                                                                                                                                                                                                  دلیل عقب افتادن پریودیم چیه؟

                                                                                                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                    تغییرات فصلی، جغرافیایی، استرس، تغذیه و مسائل متعدد دیگه‌ای می‌تونن علت باشن. باید به متخصص زنان مراجعه کنین تا بررسی بشه.

                                                                                                                                                                                                     1. سلام مجدد
                                                                                                                                                                                                      ببخشید من باز سوال پیش اومد برام
                                                                                                                                                                                                      رابطه داشتم ولی دخول صورت نگرفته اما نزدیکی بوده
                                                                                                                                                                                                      باز هم دلیلش همون هست که گفتید؟

                                                                                                                                                                                                    • سلام. من تقریبا دو ماه میشه ک پریود شدنم بهم ریخته و خیلی نگرانم با اینکه رابطه جنسی ندارم. نگرانم و دو روزه پریود نمیشم

                                                                                                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                       باید ضمن بررسی‌های هورمونی و آزمایشگاهی و انجام سونوگرافی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                      2. سلام
                                                                                                                                                                                                       من ۱۸ سالمه و از ۱۰ سالگی پریود میشم و امسال کنکوری هستم و شرایط نسبتا پر استرسی میگذرونم.همیشه پریودام منظمه حالا نهایت با یکی دو روز دیر و زود شدن
                                                                                                                                                                                                       ولی این ماه یه هفته ای تاخیر داشته آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

                                                                                                                                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                         استرس مهم‌ترین عامل اختلال قاعدگی هست و گذرا خواهد بود. سعی کنین استرس رو کنترل کنین و بعد از اتمام این برهه زمانی، در صورت تداوم اختلال، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                        2. سلام من ۵۰ روز از پریودیم رد شده ۲بار با بیبی چک تست گرفتم منفی شده باید چیکار کنم؟ لطفا راهنمایم کنید

                                                                                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                           بررسی بارداری تنها با آزمایش بتا قابل اعتماد هست. در صورت منفی بودن بتا، برای بررسی علت اختلال به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                          2. سلام۲۲سالمه ومجردم ازشروع قائدگیم سالی ۲یا۳بارپریودمیشم الان حدود۲ساله ک نشدم البتهpcos دارم دکترزنان قرص سیپروترون کامپاندتجویزکردن میخواستم بدونم این قرص باعث ناباروری من درآینده نمیشه؟خیلی نگرانم

                                                                                                                                                                                                            1. سلام ملیکای عزیز
                                                                                                                                                                                                             دارو ندرتا باروری رو به تاخیر می‌ندازه، اما ناباروری خیر. سندرم تخمدان پلی کیستیک خودش بیشتر عامل ناباروری هست.

                                                                                                                                                                                                            2. سلام، خواهری دارم که میگن وقتی ۱۰ ساله بودن اولین پریود خود رو (فقط یک دوره) دیدن و بعد اصلا دیگه نشدن تا ۱۲ سالگی!!! حالا من خودم دختری دارم که ۱۰ سالشه و اولین قاعدگیش رو ۴۱ روز پیش دید اما دیگه هیچ خونی ندیده؟
                                                                                                                                                                                                             ممکنه مثل خواهرم بشه؟
                                                                                                                                                                                                             ضمنا قد خواهرم از من خیلی بلندتر هست۔

                                                                                                                                                                                                              1. سلام لیدای عزیز
                                                                                                                                                                                                               بله غالبا این موارد ژنتیکی هست. مضاف بر اینکه نامنظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست.

                                                                                                                                                                                                              2. سلام وقت بخیر ببخشید من الان یک سال و نیم ازدواج کردم اول وزنم بود ۴۶ بعد ازدواجم دارو بیوتین و قرص اهن استفاده کردم بعد چاق شدم شدم ۷۰ کیلو اوایل پریودیم منظم بود بعد نامنظم شد الان هر دو ماه یا ۳ ماه در میون پریود میشم ی بار دکتر رفتم گفت ازمایشت سالم علتش چاقیته رژیم بگیر خواستم نطر شمارو بدونم

                                                                                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                 اولین قدم درمان هر مشکلی، اعتماد به پزشکی هست که بهشون مراجعه کردین. بله چاقی و تجمع چربی در بدن، از اصلی ترین دلایل تاخیر قاعدگی و نامنظمی هست. باید حتما وزن به ثبات برسه. متخصص زنان می‌تونن در تنظیم سیکل به شما کمک کنن.

                                                                                                                                                                                                                2. سلام خسته نباشید
                                                                                                                                                                                                                 من ۳اذر رفتم دکتر وبرای این که هنوز عادت نشدم تست بارداری دادم ومنفی بود دکتر دوتا امپول پستروژن زدن بهم واینکه یه قرص برا منظم کردن قاعدگی الان ۹زوز هست هنوز عادت نشدم مشکل از چیه اما لکه بینی هم دارم

                                                                                                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                   با توجه به بررسی توسط پزشک و تجویز درمان، باید حتما عدم پاسخ به درمان به اطلاع پزشک برسه. اگر به آمپول هم جواب نداده، نیازه بررسی هورمونی و سونوگرافی انجام و مجدد بررسی بشه.

                                                                                                                                                                                                                  2. سلام وقت بخیر
                                                                                                                                                                                                                   من ۱۹ سالمه و از پریودم ۱۱ روز گذشته دوبار هم بی بی چک زدم ولی جوابش منفی بوده
                                                                                                                                                                                                                   ممکنه حامله باشم؟

                                                                                                                                                                                                                     1. خیلی ممنون
                                                                                                                                                                                                                      من به بارداری اقدام کردم
                                                                                                                                                                                                                      آزمایش بتا هم انجام دادم ولی اونم منفی بوده به نظر شما چند روز صبر کنم دوباره آزمایش بدم ؟؟؟

                                                                                                                                                                                                                       1. حدود ده روز بعد از تاخیر قاعدگی بهترین زمان هست. اگر باز هم منفی بود، باید علت مجزا بررسی بشه.

                                                                                                                                                                                                                     2. سلام من ۱۹ سالمه و مجردم الان نزدیکه ۱۰ ماهه که پریود نشدم دو سال قبل به خاطر نامنظم بودن پریود آزمایش کامل انجام دادم ولی مشکلی نداشتم .
                                                                                                                                                                                                                      به نظر شما لازمه دوباره آزمایش بدم؟

                                                                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                        با توجه به تاخیر بیش از سه ماه، نیاز به بررسی کامل هست. باید ضمن انجام آزمایشات هورمونی و سونوگرافی، به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                       2. سلام
                                                                                                                                                                                                                        من سه ماه پیش رابطه داشتم اما دخولی صورت نگرفت و فقط پیشاب با بدنم تماس داشت
                                                                                                                                                                                                                        هر سه ماه قبل و پریود شدم اما این ماه ک ماه چهارمه بعد اون اتفاق ۱۶ روزه پریودم عقب افتاده.
                                                                                                                                                                                                                        امکان حاملگی هست؟

                                                                                                                                                                                                                        • سلام وقت بخیر من تقریبا دوماهه عادت ماهانه نشدم وبیش از ۱۰بار از بیبی چک استفاده کردم و جواب همه منفی بوده ولی سینه هام دردمی کنه و گاهی کمردرد خفیف دارم.دلیل اینکه ۲ماه هست پریود نشدم چیه؟

                                                                                                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                           بررسی بارداری تنها با انجام آزمایش بتا قابل اعتماد هست. در صورت منفی بودن، ضمن انجام سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                          2. سلام من ۲۱ سالمه و تقریبا چهارساله که عقدم الان تقریبا دوماهه پریودم تاخیر افتاده و قبلا هم سابقه تاخیر افتادن پریود داشتم دکتر هم رفتم ک گفتن علتش کیست هستش منتها این بار تاخیر پریودم همراه نفخ شکمه و معدم ورم کرده و باکره هم هستم و رابطه ای که باعث بارداری بشه اتفاق نیوفتاده اما الان نفخ شکمم نگرانم کرده لطفا پاسخگو باشین ممنون

                                                                                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                             باید علت تاخیر قاعدگی بررسی بشه. اگر یقین به عدم بارداری دارین، باید ضمن انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                             • سلام من ۱۵ روزه از رابطه ای بدون دخول میگذره الان ۱۰روزه پریودیم عقب افتاده و تا حالا همش ۲بار تاخیر داشتم در پریودی یعنی نشانه چیه پریود نشدنم خیلی عفونت و ترشح هم خارج میشه از واژنم
                                                                                                                                                                                                                              فعلا باکره هستم و اصلا دخول نداشتم

                                                                                                                                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                اگر دخول وجود نداشته بارداری محتمل نیست. اما باید علت تاخیر بررسی بشه. لازمه ضمن انجام سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه کنین. ممکنه علت عفونی یا هورمونی هم مطرح باشه.

                                                                                                                                                                                                                              • سلام من با ۲۴ روز تاخیر پریود شدم ولی فقط ۲ روز خون ریزی داشتم و یک لخته خون حدود ۱ در ۳ سانت دفع کردم الان روز ۱۴ پریدی هستم سینه و زیر شکمم درد میکنه بنظر شما مشکل من چیه

                                                                                                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                 اگر احتمال بارداری وجود داشته، باید بررسی بشه. انجام سونوگرافی هم توصیه می‌شه. بدون بررسی تشخیصی مطرح نیست.

                                                                                                                                                                                                                                  1. سلام من۳۴ سالمه پرونده باردای شدن رابستم سونوگرافی رفتم هیچی نگفتن ولی پریودهام نامنظم هستند وقتی می بینم به صورت کم که نیاز به نوابهداشتی نیست سردرد بدی دارم چه قرص مصرف کنم

                                                                                                                                                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                     امکان تجویز دارو یا توصیه درمانی بدون معاینه و بررسی، وجود نداره. باید علت نامنظمی قاعدگی بررسی و اون علت زمینه ای که احتمالا هورمونی هست، درمان بشه. اختلال هورمونی سردرد هم ایجاد می‌کنه.

                                                                                                                                                                                                                                  2. سلام خسته نباشین ببخشید خانم دکتر من ۱۸ سالمه بعد الان ۷ روزه عقب انداختم ازدواج کردم ممکنه ن باردار باشم چون خیلی عقب می‌اندازم

                                                                                                                                                                                                                                     1. سلام ببخشید من برایه اولین بار پریود شود برا دومین بار هم باید پریود میشودم ولی از زمان پریودیم که باید میشودم ۲ ماه گذشته رابطه دارم با نامزدم ولی دخول نیس ممکنه حامله باشم یا طبیعیه

                                                                                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                        اگر دخول نبوده بارداری محتمل نیست. بعلاوه نامنظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. بهرحال اگر قاعدگی رخ نده، باید هم بارداری بررسی بشه و هم سونوگرافی.

                                                                                                                                                                                                                                     2. سلام خسته نباشید من ۱۵ سالمه برایه اولین بار پریود شودم تو ۷ روز خونریزیه خیلی کم و تیره و لک بینی میدیم طبیعیه؟؟و الان باید برایه دومین بار پریود میشودم ولی از زمانه پریودیم ۱۰ روز رد شده هنوز نشودم طبیعی هس یا نه

                                                                                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                        نامنظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. در مورد این موضوع با والدین صحبت کنین تا ضمن راهنمایی شما، در صورت لزوم از مداخله پزشک کمک بگیرن.

                                                                                                                                                                                                                                       2. سلام ببخشید من ۲۴ سالمه اوایل ماه اقدام به بارداری کردم الان وقت پریود شدنمه سه روز ازش گذشته و خیلی درد دارم زیر شکمم و قسمت زیر دنده هام و سمت راست کلیه ام درد میکنه و کمر درد هم دارم تست بی بی چک دیشب دادم منفی بود امکان داره از شوهرم عفونت وارد رحمم شده باشه یعنی به همین زودی فقط عفونت گرفتم و مانع بارداریم شده ؟ اخه قبلا اینطوری نشده بودم اولین بارمه پریودم هم منظم بوده ممنون میشم راهنماییم کنین خیلی نگرانم

                                                                                                                                                                                                                                         1. سلام فاطمه عزیز
                                                                                                                                                                                                                                          باید بارداری احتمالی با انجام آزمایش بتا بررسی بشه. بی‌بی چک قابل اعتماد نیست. در صورت منفی بودن، ضمن انجام سونوگرافی، برای معاینه و بررسی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                                         2. سلام من وارد ۱۸ سالگی شدم نزدیک ب ۱ سال پیش برای ی بار من زمان‌پاکیم ب ۴۳ روز رسید و دوباره ب حالت طبیای برگشت و الان دوباره پریودم عقب افتاده
                                                                                                                                                                                                                                          در طول معمول دوره پاکیم ۲۲ یا ۲۵ روزه بوده
                                                                                                                                                                                                                                          یک بارم ب اندازه ۲ هفته دوره پاکیم ۱۵ روز رسید ایا حتما باید با کسی در ارتباط بزارم و ب دکتر مراجعه کنم

                                                                                                                                                                                                                                           1. سلام مهسای عزیز
                                                                                                                                                                                                                                            معمولا در سال‌های اولیه بلوغ، نامنظمی طبیعی هست و طول می‌کشه تا مرتب بشه. اما بهتره با والدین صحبت کنین تا ضمن مراجعه به پزشک زنان و انجام سونوگرافی، از سلامت رحم و تخمدان اطمینان حاصل بشه. جای نگرانی نیست‌.

                                                                                                                                                                                                                                             1. سلام من نزدیک ۱۲روز پریود نشدمه ی رابطه جنسی کوچیکی هم داشتم احتمال اینکه باردارم وجود دارد

                                                                                                                                                                                                                                            • سلام وقتتون بخیر
                                                                                                                                                                                                                                             قبلاً من پریود خیلی منظمی داشتم، ولی الان دومین باره که با تاخیر پریود میشم، دفعه ی قبلی ۲ ماه و ۲۲ روز طول کشید، این دفعه هم ۳ ماه و ۲۲ روز هست فعلا نشدم، ۲۴ سالمه و نامزدم ولی رابطه ندارم.

                                                                                                                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                               برای بررسی علت اختلال قاعدگی، باید سونوگرافی و آزمایشات هورمونی انجام بشه و سپس به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                                              2. سلام خسته نباشین
                                                                                                                                                                                                                                               ببخشید من ماه قبل بیستم پریود شده بودم
                                                                                                                                                                                                                                               و تقریبا یه ماه پیش نزدیکی داشتم بدون جلوگیری
                                                                                                                                                                                                                                               ۱۱ روز از وقت پریودم گذشته و دو بار بیبی چک زدم منفی بود
                                                                                                                                                                                                                                               ایا دلیل عقب افتادن پریودم حتما بارداریه؟

                                                                                                                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                 بارداری باید با انجام آزمایش بتا بررسی بشه. اگر منفی بود بارداری رد می‌شه و باید برای بررسی تاخیر قاعدگی، سونوگرافی انجام و به متخصص زنان مراجعه بشه.

                                                                                                                                                                                                                                                2. سلام من ۶۰روزه که پریودم عقب افتاده ازمایشم دادم باردارنیستم هورمون تیروییدم نرماله bhcgام زده کمتر از ۲چندتاکیست کوچیک هم تورحم دارم حالا بهم بگید میشه عمل نکرد و بادارو خوب شد؟توراخدا به دادم برسید خداکنه عمل لازم نباشه بهم بگید؟من پول عمل ندارم با چه دارویی خوب میشم؟؟

                                                                                                                                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                   اینکه امکان درمان دارویی برای کیست وجود داره یا صرفا باید جراحی بشه، در حیطه تخصصی متخصص زنان هست. بعلاوه بدون معاینه و اطلاع از شرایط، امکان اظهارنظر نیست. از پزشک معالج خودتون در مورد جایگزین درمانی کمک بگیرین.

                                                                                                                                                                                                                                                  2. سلام خسته نباشید من ۲۴ساله و مجرد هستم تقریبا یکسال هست که تایم عادت ماهانه ام جلو عقب میشه و گاهی اوقات چند روز زودتر و بیشتر اوقات ۲۰روز یا بیشتر از تایم عادت ماهانه ام میگذره

                                                                                                                                                                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                     عوامل متعددی مثل استرس، تغییر رژیم غذایی، ورزش، شرایط هوایی و …، می‌تونن منجر به اختلال قاعدگی باشن. اما برای تشخیص علت، بهتره سونوگرافی و آزمایشات هورمونی انجام بشه و به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                                                    2. سلام خسته نباشید. من بعد از اولین رابطه جنسی پریودم عقب افتاده و هنوز پریود نشدم. این طبیعیه؟

                                                                                                                                                                                                                                                     • با سلام. من ۱۳ سالمه و تقریبا یک سال میشه که پریود میشم.ولی نامنظمه. مثلا در بهترین شرایط سر یک ماه و نیم میشم و بدترین شرایط هم ۲ ماه. الان دو ماه گذشته و هنوز نشدم. این نامنظمی ها میتونه دلیل جدی داشته باشه یا بخاطر اینه که نوجوان هستم؟ در ضمن در طی پریود درد شدیدی هم ندارم و همه چیز طبیعیه. ممنون میشم راهنماییم کنید.

                                                                                                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                        نامنظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. بهتره در این زمینه با والدین خودتون صحبت کنین تا ضمن راهنمایی شما، در صورت لزوم از مداخله پزشک برای بررسی کمک بگیرن.

                                                                                                                                                                                                                                                       2. سلام خسته نباشید من ۲۱ سالمه ۷ ماه ازدواج کردم پریودم نامنظمه ۴۰ تا ۵۰ روز پریود میشم الان نزدیک ۳ ماه خوردی که پریود نشدم بی بی چکم زدم دو سه بار منفی بود و اینکه که زیر دلم درد میکنه اما پریود نمیشم میشه راهنماییم کنید

                                                                                                                                                                                                                                                        • من ۱۵برج ۹پریود شده بودم بعد ازاتمامش مرتب نزدیکی داشتم الان برج ده از وقتم گذشت نمیدونم باردارم یانه .یه تستی داده بودم بعدازسه روز زود انداختمش توسطل اشغال بعداز یکی ودوساعت درش اورد دیدم دوتا خطن که یکیش کمرنگه بنظرتون باردارم یانه

                                                                                                                                                                                                                                                         • سلام من ۳۴ سالمه، ۷ ماهه عروسی کردم پریودم هر ماه دقیق بود جلوگیری طبیعی داشتم این ماه پریودیم دو هفته عقب افتاده دو بار هم بیبی چک دادم منفی بود میشه راهنمایی کنید ممنون؟

                                                                                                                                                                                                                                                          • سلام من ازمایش انجام دادم باردارم ولی زیر دلم درد دارم اونم کمه دلیلش چیه مثل اینکه میخای پریود شی هی میگیره ول میده

                                                                                                                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                             ممکنه انقباضات رحمی باشه. لازمه ضمن انجام سونوگرافی توسط متخصص زنان ارزیابی بشه.

                                                                                                                                                                                                                                                              1. سلام من ۳۷سالمه سه فرزند دارم‌.تو این ماه فشارم بالا رفته ودوبار قرص فشار خوردم و ۴روزه ک ورزش بدن سازی میرم.حالا یکی دو روزه پریودم عقب افتاده .ب نطرتون دلیلش چی میتونه باشه

                                                                                                                                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                 بدنسازی و ورزش های قدرتی، عامل موثری در اختلال قاعدگی هستن. اگر بیش از دوسیکل اختلال وجود داشت، برای بررسی و اقدام درمانی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                                                              2. سلام
                                                                                                                                                                                                                                                               من ۱۶ سالمه مجردم
                                                                                                                                                                                                                                                               حدود ۲ تا ۳ ماه پریود نمیشم رشته ی مدرسه تربیت بدنی امکان بخواطر اون باشه یا چیز دیگه
                                                                                                                                                                                                                                                               و چیکار کنم تا زودتر بشم
                                                                                                                                                                                                                                                               ممنون میشم جواب بدین 🙏

                                                                                                                                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                 ورزش سنگین ایجاد اختلال در قاعدگی می‌کنه. اما بهر حال لازم هست با انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی علت اختلال مشخص بشه.

                                                                                                                                                                                                                                                                2. سلام خسته نباشید
                                                                                                                                                                                                                                                                 من تنبلی تخمدان دارم هورمونم پرولاکتیون بالابودقرص هورمونی مصرف میکنم ماه پیش در۲۱روزلکه بینی داشتم چندروزبعدپریودشدم این ماهم الان۵روزعقب انداختم ولی الان لک بینی دارم کمرمم دردمیکنه استرسم دارم چندوقتی ام هست اقدام ب بارداری کردم بنظرتون احتمال بارداربودن هس بااصلاچیکاربایدکردتازودترباردارشم

                                                                                                                                                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                   برای افزایش احتمال موفقیت در بارداری، باید تحت نظر متخصص زنان یا فوق تخصص ناباروری باشین. در مورد بارداری هم صرفا انجام آزمایش بتا و بررسی نتیجه اون قابل اعتماد هست نه علائم. اگر آزمایش منفی بود، تحت نظر پزشک اقدام به بارداری مجدد کنین.

                                                                                                                                                                                                                                                                  2. ‌سلام خانم دکتر وقتتون بخیر من ۲۴سالمه پریودیم گاهی اوقات عقب میوفته رابطه جنسی هم دارم الان ۲۲روزه ک پریود نشدم تست بارداری هم زدم منفی بوده

                                                                                                                                                                                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                     بارداری حتما باید با آزمایش بتا بررسی بشه و بی‌بی چک قابل اعتماد نیست. اگر بارداری رد شد، باید بررسی هورمونی و سونوگرافی انجام و علت اختلالات قاعدگی مشخص بشه تا بتونن بر اساس اون درمان کنن.
                                                                                                                                                                                                                                                                     https://www.homeca.ir/articles/pregnancy-test/

                                                                                                                                                                                                                                                                    2. سلام خسته نباشی.من ۷ماه میشه عروسی کردم پر یودیم نامنظم شده زیر شکم طرف راست هم درد دارم دوکتر مامایی هم رفتم گفت مشکلی نداری الانم دو ما میشه رابطه دارم ک بار دار بشم بی بی چک گرفتم اما جواب منفی بود میشه جوابمو بدین

                                                                                                                                                                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                       شروع رابطه جنسی می‌تونه منجر به نامنظمی قاعدگی بشه. اما بهرحال باید قاعدگی مرتب بشه تا احتمال بارداری بالا بره. به متخصص زنان مراجعه کنین تا با انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، به شما کمک کنن.

                                                                                                                                                                                                                                                                      2. سلام
                                                                                                                                                                                                                                                                       خانم. داکتر عزیز
                                                                                                                                                                                                                                                                       بیبخشد من ۱۸ ساله ام همیشه سری وقت پریود میشدم اما الان چهار روز میشه عقب افتاده خیلی نگران شدم باید چیکار کنم

                                                                                                                                                                                                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                         اگر شک به بارداری وجود داره باید با انجام آزمایش بتا بررسی بشه. در غیر این صورت باید با انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، علت اختلال تشخیص داده بشه.
                                                                                                                                                                                                                                                                         برای انجام تست بارداری میتونین از خدمات هومکا استفاده کنین:
                                                                                                                                                                                                                                                                         https://www.homeca.ir/articles/pregnancy-test/

                                                                                                                                                                                                                                                                        2. سلام خسته نباشید ببخشید من ۱۷ سالمه من الان نزدیک ۵ماهی هست پریود نمیشم بعدد وزنم ۸۵ کیلو هستش میتونه دلیلش وزنم باشه ؟!؟

                                                                                                                                                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                           چاقی و اضافه وزن از عوامل رایج اختلال قاعدگی هست. اگرچه بدون انجام سونوگرافی و بررسی هورمونی، امکان اظهارنظر در مورد علت اختلال نیست. به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                                                                          2. سلام دختر من ۱۷ سالشه از اول پریودش نا منظم بود به پزشک مراجعه کردیم سونوگرافی و آزمایش نوشت و گفت کیست های خیلی ریز داره سه ماه قرص Ld خورد تو اون سه ماه مرتب پریود میشد بعد از اتمام سه ماه دیگه پریود نشد دوباره به پزشک مراجعه کنیم یا چی میشه لطفا راهنمایی کنید

                                                                                                                                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                             بله حتما باید مجدد به پزشک مراجعه کنین تا عدم پاسخ کامل به درمان و ادامه اختلال قاعدگی رو اطلاع بدین.

                                                                                                                                                                                                                                                                            2. سلام خسته نباشید
                                                                                                                                                                                                                                                                             من ۱۸ سالمه و یکسال و نیمه که نامزد کردم در این یکسال و نیم ما همش از عقب رابطه داشتیم بعد دیشب برای اولین بار از جلو رابطه برقرار کردیم که بعد اتمام رابطه به سرویس رفتم و خون اومد بعد من امروز قرار بود پریود شم ک نشدم
                                                                                                                                                                                                                                                                             آیا امکان بارداری هستش؟؟
                                                                                                                                                                                                                                                                             یا برای یه چیز دیگ هس

                                                                                                                                                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                               خونریزی به دلیل آسیب بافتی و مخاطی طبیعی هست. همینطور در شروع رابطه جنسی، قاعدگی به طور طبیعی دچار اختلال می‌شه. مضاف بر اینکه روز قبل از شروع قاعدگی تخمک وجود نداره که بارداری رخ بده.

                                                                                                                                                                                                                                                                              2. سلام خسته نباشید من ۲۰ سالمه ۳۴ روز از اخرین پریودم گذشته و حالت تهوع و بی حالی و خستگی دارم ولی تست بارداری هم دادم و منفی اومد شکمم هم باد کرده علت از چی میتونه باشه

                                                                                                                                                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                                                 بارداری با آزمایش بتا رد می‌شه. اگر بی بی چک استفاده کردین قابل اعتماد نیست. اگر بتا هم منفی باشه، برای بررسی علت تاخیر لازم هست سونوگرافی انجام بدین و به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                                                                                دکمه بازگشت به بالا