لخته شدن خون قاعدگی چیست؟ + درمان خونریزی سنگین قاعدگی

سلامت جنسی

 

چه چیزی باعث لخته شدن خون قاعدگی می‌شود؟ آیا لخته شدن خون پریود خطرناک است؟ آیا لخته شدن خون پریود یک وضعیت اورژانسی است؟ در چه وضعیتی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ درمان لخته شدن خون قاعدگی چیست؟ این‌ها عمده سؤالاتی هستند که بانوان در ارتباط با لخته‌هایی که در خون قاعدگی مشاهده می‌کنند، می‌پرسند.

دیدن تکه‌های تیره خون همراه با خونریزی پریود چندان خوشایند نیست و گاهی فرد دچار اضطراب و ترس از این موضوع می‌شود که نکند مبتلا به اختلال خاصی شده است.

لخته قاعدگی چیست؟

بیشتر بانوان در مقطعی از زندگی خود لخته‌های قاعدگی را در خون پریود مشاهده می‌کنند. لخته‌های قاعدگی لکه‌های ژل‌مانندی از خون، بافت و خون منعقدشده هستند که در طول قاعدگی از رحم خارج می‌شوند.

لخته قاعدگی چیست؟

لخته‌های طبیعی و غیرطبیعی قاعدگی

اگر لخته‌ها کوچک باشند و تنها گاهی اوقات در خون قاعدگی دیده شوند، جای نگرانی وجود ندارد. این لخته‌ها برخلاف لخته‌هایی که در رگ‌ها ایجاد می‌شوند، به‌خودی‌خود خطری برای بدن محسوب نمی‌شوند. اما اگر در طول سیکل قاعدگی به‌صورت منظم لخته‌های بزرگ از بدن خارج می‌شود، لازم است به پزشک مراجعه کنید و مسئله را موردبررسی قرار دهید.

علائم لخته‌ شدن خون قاعدگی طبیعی

 • کوچک‌ هستند
 • تنها گاهی اوقات، در شروع چرخه قاعدگی مشاهده می‌شوند
 • رنگ لخته‌ها قرمز روشن یا تیره است

لخته‌های غیرطبیعی در سطح وسیع از بدن خارج می‌شوند. اگر تامپون یا نوار بهداشتی را هر دو ساعت و یا در مدت کوتاه‌تری تعویض می‌کنید، به این معناست که خونریزی قاعدگی شما سنگین است.

به گفته وب‌سایت medicalnewstoday مشاهده لخته و توده خون در دوران پریود ممکن است تعجب آور باشد اما معمولا طبیعی است. وجود لخته در خون گاهی می‌تواند نشان‌دهنده شرایط سلامتی باشد.

لخته شدن خون یک مکانیزم دفاعی بدن است. لخته شدن خون قاعدگی از خونریزی بیش‌ازحد جلوگیری می‌کند و در روزهایی که خونریزی زیاد است (روزهای آغازین پریود) رخ می‌دهد.

علت لخته خون در پریود چیست؟

در اکثر زنان در سنین باروری هر ۲۸ تا ۳۵ روز یک‌بار دیواره رحم خود را می‌ریزد، چراکه تخمک بارور نشده و رحم نیازی نمی‌بیند، این دیواره اسفنجی را نگه دارد. به پوشش داخلی رحم آندومتر گفته می‌شود. آندومتر در طول ماه در پاسخ به استروژن رشد کرده و ضخیم می‌شود. این واکنش رحم برای این است که از تخمک بالغی که وارد محیط رحم شده حمایت کند. اما اگر بارداری اتفاق نیافتد، این دیواره از رحم دفع می‌شود. به دفع این لایه ضخیم تشکیل ‌شده از بافت، مواد مغذی، مخاط و خون پریود یا قاعدگی گفته می‌شود.

این پوشش زمانی که ریزش می‌کند، در انتهای رحم جمع می‌شود و منتظر می‌ماند تا دهانه رحم منقبض شود. سپس بدن برای اینکه به تجزیه این خون و بافت کمک کند، مواد ضد انعقاد ترشح می‌کند تا بافت و خون رقیق شده و راحت‌تر از دهانه رحم و واژن عبور کند. چنانچه جریان خون بر این توانایی بدن در تولید مواد ضد انعقاد پیشی بگیرد، لخته‌های قاعدگی آزادشده و از بدن خارج می‌شوند.

این حالت در روزهای که جریان خون سنگین است، شیوع بیشتری دارد. این حالت در بیشتر زنان تنها در روزهای سنگین پریود رخ می‌دهد و خیلی طول نمی‌کشد. اگر خونریزی قاعدگی بین ۴ تا ۵ روز طول بکشد، جریان پریود شما طبیعی محسوب می‌شود. در بانوانی که جریان خونریزی شدیدتر و طولانی‌تر است، لخته شدن خون قاعدگی نیز می‌تواند بیشتر طول بکشد. یک‌سوم از زنان پریود شدید دارند و هر یک تا دو ساعت باید از پد و تامپون جدید استفاده کنند. برخی از شرایطی که ممکن است باعث لخته شدن خون در پریود شود به شرح زیر است.

چه چیزی باعث لخته شدن خون قاعدگی می‌شود؟

آندومتریوز

آندومتریوز حالتی است که که بافت رحمی بیرون و غالباً داخل لوله‌های فالوپ رشد کند.

منوراژی

درصورتی‌که خونریزی قاعدگی شما بیش از هفت روز ادامه پیدا کند، خونریزی شدید و بحرانی تلقی می‌شود. خون‌ریزی شدید پس از روزهای اول قاعدگی و خروج لخته‌ها ممکن است خبر از یکی از انواع عارضه‌های زنان بدهد. اگر شما کمتر از ۱ تا ۲ ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی و تامپون پیدا می‌کنید و لخته‌های خون بزرگی از بدنتان دفع می‌شود لازم است به پزشک زنان مراجعه نمایید.

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی، توده‌های خوش‌خیمی هستند و یکی از علل شایع خروج لخته خون در دوره قاعدگی محسوب می‌شوند.

زخم سزارین

گاهی زنان پس از جراحی سزارین دچار این حالت می‌شوند. سقط‌جنین در چند ماه اول بارداری نیز می‌تواند دیگر علت خروج لخته از واژن باشد. از دیگر علل لخته شدن خون قاعدگی می‌توان به عدم تعادل هورمونی، آدنومیوزیس و سرطان رحم و سرطان لگن اشاره نمود.

درمان لخته‌ شدن خون قاعدگی

بهترین راه برای درمان لخته‌ شدن خون قاعدگی، کنترل خونریزی شدید قاعدگی است. برخی از روش‌های مؤثر در برطرف کردن لخته‌های قاعدگی به قرار زیر هستند.

داروهای ضدبارداری هورمونی و درمان لخته شدن خون قاعدگی

داروهای ضدبارداری هورمونی می‌توانند رشد پوشش داخلی رحم را مهار کنند. ابزار پیشگیری از بارداری نیز به همین میزان در جلوگیری از بروز حالت لخته شدن خون قاعدگی مؤثر هستند. به‌عنوان‌مثال دستگاه IUD نیز می‌تواند جریان پریود را تا ۹۰ درصد کمتر کند، در حالی‌که قرص‌های بارداری می‌توانند تا ۵۰ درصد خونریزی قاعدگی را کاهش دهند.

داروهای ضدبارداری هورمونی در کاهش رشد فیبروم‌ها و سایر چسبندگی‌های رحمی نیز مفید و مؤثر هستند. اگر بانوان نخواهند برای درمان لخته شدن خون از داروهای هورمونی رایج استفاده کنند، پزشک داروی ترانگزامیک اسید را تجویز می‌کند. این دارو یکی از محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین محصولات دارویی ضد لخته شدن خون به شمار می‌رود.

لخته خون قاعدگی

عمل جراحی و درمان لخته شدن خون قاعدگی

گاهی ممکن است فرد نیاز به انجام جراحی داشته باشد، تا این مشکل رفع شود. گاهی پس از سقط‌جنین یا زایمان، اتساع و کورتاژ انجام می‌گیرد. اما این عمل تنها برای سقط‌جنین کاربرد ندارد. از این روش گاهی مواقع جهت پیدا کردن زمینه خونریزی شدید قاعدگی یا لخته‌ شدن خون در قاعدگی نیز استفاده می‌کنند.

کورتاژ شامل گشادشدن دهانه رحم و خراشیدن پوشش داخلی آن است. کورتاژ معمولاً در یک محیط جراحی سرپایی و با تزریق آرام‌بخش‌ها انجام می‌گیرد. زنانی که مبتلا به اختلال رشد رحمی مانند فیبروم هستند و به درمان‌های دارویی پاسخ نمی‌دهند، احتمالاً باید جهت برداشتن توده‌ها از روش جراحی استفاده کنند.

میزان جراحی و شدت آن به اندازه و محل توده‌ها بستگی دارد. اگر رشد فیبروم زیاد باشد، احتمالاً بیمار به میومکتومی نیاز دارد. در این وضعیت یک برش بزرگ در شکم برای دسترسی به رحم ایجاد می‌شود. اما اگر رشد کوچک باشد، جراحی لاپاراسکوپی روش ایده‌آل‌تری محسوب می‌شود. البته در لاپاراسکوپی نیز شکم شکاف‌هایی می‌خورد. اما برش‌های این روش کوچک‌تر هستند و زودتر بهبود پیدا می‌کنند.

جراحی نوع سومی نیز دارد، که در این حالت سوم زن درخواست تخلیه رحم می‌کند. به عمل تخلیه رحم هیسترکتومی می‌گویند. لازم است جهت انتخاب بهترین روش جراحی برای درمان لخته شدن خون قاعدگی حتماً بیمار با پزشک خود صحبت‌های لازم را انجام دهد.

چگونه می‌توانیم علائم قاعدگی سنگین را کنترل کنیم؟

طبیعی است که قاعدگی سنگین زندگی روزمره بسیاری از زنان را تحت تأثیر خود قرار دهد. ضمن اینکه این نوع قاعدگی همراه با عوارضی همچون گرفتگی عضلات و خستگی بروز می‌کند و توانایی انجام فعالیت‌های روزمره را از فرد می‌گیرد. شما می‌توانید از نکات زیر برای مدیریت علائم قاعدگی سنگین و لخته‌های قاعدگی استفاده کنید.

داروهای ضدالتهاب

از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن در ابتدای پریود و روزهای سنگین قاعدگی استفاده کنید. این داروها ضمن اینکه ضد درد و گرفتگی عضلات هستند، می‌توانند در کاهش سطح خونریزی نیز مؤثر باشند. البته به خاطر بسپارید، در صورتی‌که مبتلا به بیماری فون ویلبراند هستید نباید داروهای NSAID مصرف کنید.

چگونه می‌توانیم علائم قاعدگی سنگین را کنترل کنیم؟

استفاده از پد و تامپون

در روزهایی که جریان قاعدگی شدید است از پد و تامپون استفاده کنید. اگر جریان قاعدگی غیرقابل‌کنترل است از دو پد هم‌زمان استفاده کنید. هنگام خرید محصولات جاذب خون پریود دقت کنید، محصولات با قدرت جذب بالا را انتخاب کنید.

شب‌ها هنگام خواب از پدهای ضد آب روی تختخواب استفاده کنید. روی تختخواب را با حوله یا یک پد ضد آب کاور کنید تا حین خواب نگرانی نشت خون‌روی بستر خواب را نداشته باشید. همیشه همراه خود چند پد بهداشتی به همراه داشته باشید. ازآنجایی‌که شما پریود سنگین را تجربه می‌کنید، لازم است همیشه آماده‌باشید. گاهی پریود چند روز زودتر شروع می‌شود، بنابراین همیشه در خودرو، کیف و چمدان خود چند پد و تامپون نگهداری کنید.

رژیم غذایی سالم

پیروی از رژیم غذایی سالم و نوشیدن مقدار کافی آب می‌تواند کمک‌کننده باشد. خونریزی شدید می‌تواند بر سلامت جسمانی شما تأثیر زیادی بگذارد. هرروز مقدار زیادی آب بنوشید و از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید. وعده‌های غذایی شما باید حاوی غذاهای غنی از آهن باشند. گوشت، توفو، سبزیجات تیره و برگ‌دار، کینوا و عدس ازجمله مواد غذایی هستند که توصیه می‌کنیم در این دوره مصرف کنید.

علت لخته خون قاعدگی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک زنان برای پیدا کردن علت بروز این حالت ابتدا سؤالاتی از بیماری می‌پرسد، سپس ممکن است از روش‌های دیگر همچون موارد زیر جهت تشخیص قطعی علت خروج لخته خون در دوران پریود استفاده کند:

 • بیوپسی آندومتر یا نمونه‌برداری رحمی
 • سونوگرافی
 • پاپ اسمیر
 • تست لگن
 • آزمایش خون: انجام تست و تفسیر آزمایش خون می‌تواند دلیل لخته شدن خون قاعدگی را مشخص کند.
 • سونوهیستروگرام

چه زمانی لخته خون قاعدگی خطرناک است؟

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید چه زمانی وضعیت شما بحرانی است و نیاز به ویزیت و معاینه پزشک دارید، ابتدا باید روش تشخیص خونریزی طبیعی قاعدگی از غیرطبیعی را یاد بگیرید. درصورتی‌که لخته‌های خون سایز خیلی کوچکی دارند و اغلب در روزهای نخست قاعدگی به وجود می‌آیند، موضوع نگران‌کننده نیست و این لخته‌های نرمال تلقی می‌شوند. اما در مورد لخته‌های غیر نرمال قاعدگی دقت کنید، که این لخته‌های بیش از ۲٫۵ سانتی‌متر بزرگی دارند. پس از روزهای نخست همچنان ادامه پیدا می‌کنند و مکرراً تکرار می‌شوند.

چه زمانی برای لخته شدن خون قاعدگی به پزشک برویم؟

بیشتر بانوان عموماً با مشاهده لخته خون در خونریزی سیکل قاعدگی دچار وهم و نگرانی می‌شوند، حال آنکه در بیشتر موارد این لخته‌ها نرمال هستند و خللی در سلامت بدن و دستگاه تولیدمثل ایجاد نمی‌کنند. اما به‌طورکلی بانوان باردار و دیگر زنان و دختران باید در صورت مشاهده علائم زیر در خونریزی قاعدگی به پزشک مراجعه کنند:

 • خروج لخته‌های خون پس از چند روز اول خونریزی
 • سیکل قاعدگی که بیش از ۷ روز طول می‌کشد و همراه با لخته خون است
 • لخته‌هایی که بیش از ۲٫۵ سانتیمتر بزرگی دارند
 • اگر باردارید و در چند ماه نخست خروج لخته‌های بزرگ خون را بیش از سه روز مشاهده کردید

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
healthline

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۷۱ دیدگاه

 1. علت سنگین بودن پریود و لخته خون تو پریود چیه؟
  من وقتی بعد از یکی دوماه تاخیر پریود میشم خیلی خونریزی شدیدی دارم

   1. لخته‌ها زمانی ایجاد می‌شن که بافت‌های رحمی مقدار زیادی خون رو خارج کنن.
    وقتی که خون تو رحم یا واژن جمع می‌شه، شروع به لخته شدن می‌کنه، همان طور که روی زخم لخته می شه.
    میزان خون قاعدگی تو طول دوره و از یک دوره ماهانه به دوره دیگه متفاوته.
    ممکنه تو یک دوره خونریزی شدید به همراه لخته خون داشته باشن و تو ماه بعد خونریزی کم و بدون لخته باشه.
    این تفاوت‌ها طبیعی هستن و معمولاً به عواملی مثل رژیم غذایی و سبک زندگی بستگی دارن.

     1. سلام عزیزم من ۴۴ سالمه دو دوره پریودی طولانی سه هفته و دور دوم دوهفته ای دارم ک الان وارد هفته سوم شدم ولی خونریزی وحشتناک با لخته های بزرگ دارم سونو واژیکنال انجام دادم گفتن پولیپ یا فیبرو ۳۴ سانتی ددرم تا دهانه یرویس کشیده شده خیلی نگرانم درمانش چطور میشه؟؟؟خیلی خطرناکه؟؟لطفا راهنماییم کنید

       1. سلام به شما
        درمان براساس شرایط بیمار و نتیجه سونوگرافی توسط متخصص زنان تعیین می‌شه. احتمالا درمان جراحی پیشنهاد خواهد شد. جای نگرانی نیست. اما حتما پیگیری کنین.

       2. سلام …من ۲۵ سالمه یه بچه ۴ساله هم دارم ..من تاحالا تو پریودیم لخته زیاد ندیدم فوقش روز سوم یا چهارمش درکل پریودیم هفت روزس…و اولین بارم که از اولین روز پریودیم تا الان ۴روزم هروز لخته خون دیدم اما خونریزی زیادی نداشتم ..ممنون میشم ج بدین🙏

         1. سلام به شما
          بدون بررسی و معاینه، امکان حدس در مورد علت نیست. باید سونوگرافی انجام بشه. اگر نرمال بود جای نگرانی نیست.

        • شما باید هر ماه پریود شید وقتی بعد دو ماه و با خونریزی شدید هست حتما به پزشک مراجعه کنید ممکنه pco باشید اصطلاحا میگن تنبلی تخمدان دارید

          1. سلام و وقتتون به خیر
           من ۳۸ ساله و مجردم، بعد از لاپاراسکوپی فیبرمی ک داخل رحمم بود ، دیگه پریود نشدم و چون سابقه dvt داشتم امکان استفاده از درمان هورمونی برام ممنوع بود ، الان بعد از ۸ ماه با آزمایشی هم ک دادم fsh 108 مواجه شدم ک این یعنی تموم.
           دنیا رو سرم خراب شده، چون بعد ۲سال پریودهای طولانی و پرخون، با درمانِ لاپرا و برداشتنه فیبرمم، حالا رسیدم ب اینجا.
           آیا لاپاراسکوپی میتونه باعث این توقف یکباره عملکرد تخمدان ها باشه؟
           لطفا راهنماییم کنید

            1. سلام به شما
             خیر به سادگی محتمل نیست. بهتره از پزشک فوق تخصص ناباروری کمک بگیرین تا بتونن تمام روش‌های درمانی ممکن رو بررسی کنن.

            1. باسلام‌روزدوم‌پریودیم‌ولخته‌های‌خیلی‌بزرگ‌دارم‌‌البته‌خانه‌تکانی‌سنگین‌هم‌داشتم‌متعحلم‌وقصدبارداری‌دارم‌ایا‌ممکنه‌باردار‌بودم‌وآیا‌خطرناک‌است

              1. سلام دوست عزیز
               بررسی بارداری فقط با آزمایش Bhcg ممکن هست. با توجه به شرایط، توصیه به انجام سونوگرافی رحم و تخمدان‌ها می‌شه تا بشه از وضعیت اون‌ها اطلاع حاصل کرد. بخصوص اگر قصد بارداری دارین، تنظیم قاعدگی و سلامت رحم ضروری هست.

             • سلام این دوباره اخر ک پریود شدم روز سوم یه لخته خون بزرگ ک حجمش و اندازه انگشت کوچک دست هست دیدم موقع سرویس رفتن..پریودم خیلی کم هست دو سه روزه تموم میشه

               1. سلام به شما
                این موضوع الزاما نشان‌دهنده اختلال نیست. قاعدگی از سه تا ده روز طبیعی هست. باز هم برای بررسی بیشتر ضمن انجام سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه کنین.

              • سلام ممنون واسه مطالب خوبتون. من بعد ۲۵ سالمه از یک هفته دوباره پریود شدم. پریود اولم خون قهوه‌ ای بود ولی الان رنگش مثل همیشه هست علتش چیه؟

                1. سلام مهیا عزیز
                 ممنون از لطف شما
                 اگه زمان پریود یا رنگ و حجم خونریزی تغییرات مداوم داشت، باید بررسی پزشکی صورت بگیره تا علت مشخص بشه.

                  1. سلام،من چن روزه پاک شدم ولی الانی سه روزه لخته قهوه ای میبینم،و امروز ی تکه شبیه پوست بود نمیدونم اینا چیه،و راستی جلوگیرم دارم چون خواهرم میگه شاید باردار بودی و سقط کردی،میشه لطفا کمکم کنین،مرسی

                    1. سلام سارای عزیز
                     احتمال بارداری با اکثر روش‌های جلوگیری از بارداری صفر نیست.
                     اگه تغییراتی در روند قاعدگی اتفاق افتاده که قبلا نبوده، باید ابتدا با آزمایش، بارداری رد بشه.
                     در صورت ادامه مساله و یا تکرار اون با متخصص زنان مشورت کنین.

                      1. سلام من ۴ ماه پیش عمل فیبرم داشتم ۲ ماه عادت مرتب بوده ولی این ماه ۱۷ روز هست لک دارم آزمایش وسونو گرفتم سالم بود علتش چیست

                       • سلام به شما
                        تشخیص گذاری و علت‌یابی بدون معاینه و بررسی ممکن نیست. اگر سونوگرافی نرمال بوده، لازم هست توسط متخصص زنان ویزیت بشین.

                     1. سلام مریم عزیز
                      در صورت تغییر مکرر زمان قاعدگی و یا خونریزی‌های شدید با لخته‌های بزرگ، باید توسط پزشک معاینه بشید تا پزشکتون روش درمان رو تشخیص بده.

                      • سلام تشکر میکنم بخاطر مطالب مفیدتون،پریود من از ۷تا۱۰روز طول می‌کشه همیشه،و بطور معمول با لخته های خون و بافت های خونی همراهست،ایا مدت زمان سیکل و این لخته ها طبیعی یا خیر؟!

                        1. سلام به شما
                         خیلی ممنون از لطفتون خوشحالیم که مطالب رو دوست داشتین
                         دفع لخته و بافت به میزان کم میتونه در روزهای ابتدای پریود طبیعی باشه، مدت زمان و میزان دفع خون در هر شخص متفاوته.
                         اگه میزان خونریزی در حدی باشه که فعالیت روزانه رو مختل کرده و فرد مکررا نیاز به تعویض پد بهداشتی و یا استفاده همزمان از دو پد داره و یا علائم کم خونی مثل خستگی، ضعف و تنگی نفس داره نیاز به بررسی هست.

                        1. سلام الناز عزیز
                         اختلالات شدید و درمان نشده تیروئید می‌تونه در مدت و حجم خون قاعدگی تاثیر بذاره و اختلالات تیروئیدی حتما باید درمان بشه.

                        2. سلام من پریودام معمولا یکی دوهفته تاخیر داره و وقتی هم پریود میشم خیلی شدید و با لخته های زیاده. پلاکت خونمم پایینه. ممکنه به خاطر اون باشه؟

                          1. سلام فریبا عزیز
                           هر دارویی ممکنه با توجه به ساختار شیمیایی برای بدن ضرر داشته باشه.
                           در صورتی که مشکل کبدی و یا کلیوی خاصی ندارین برای دردهای معمولی می‌تونید از استامینوفن یا ژلوفن استفاده کنید.
                           در صورتی که بیماری خاصی دارید قبل از مصرف داروها با پزشکتون مشورت کنید.

                           1. سلام دوست عزیز
                            حموم رفتن تو دوران قاعدگی منعی نداره اما نباید در وان آب و یا کف حمام بشینید و یا از دوش واژینال یا شوینده‌های شیمیایی و معطر استفاده کنید.
                            شنا و استخر رفتن هم در دوران قاعدگی منعی نداره اما به شرطی که نکات بهداشتی رو رعایت کنید. برای رفتن به استخر در دروان پریود از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید.

                            1. سلام دوست عزیز
                             خون دوران قاعدگی می‌تونه شامل مخاط و بافت و محصولات خونی باشه که به دلیل تخریب بافت اندومتر یا دیواره رحمه.
                             لزوما نیاز به دیدن لخته خون در قاعدگی نیست. و فقط در صورت وجود خونریزی شدید و غیرطبیعی باید بررسی پزشکی انجام بشه.

                             • سلام
                              من دوماهە قرص تقویتی میخورم…مثل فلکس اورت
                              و این دو بار هم پریودم خیلی شدیدتر از قبل بود،همیشە شدیدە ولی این دوبار لختەهای بزرگ هم همراهش بود
                              بخصوص این دفعە.الان روز چهارم هست مرتب لختە..بزرگ دفع میشە.
                              والبتە چون همزمان سرما خوردم ..کواموکسی کلاو.یا اموکسی سیلین و مترونیدازول/این برای ی مسالە دیگە/مصرف کردم…ممکنەبخاطر این قرصهاباشە؟
                              تقویتیها رو برای کاهش درد بهم توصیەشد…و واقعا هردوبار دردم بشدت کم شدە..ولی لختەها نمیدونم دلیلش چیە

                              ببخشید خاستم کوتاە بگم نشد.
                              ممنون جواب بدید

                               1. سلام به شما
                                دفع خون به صورت لخته‌های بزرگ نیاز به بررسی داره. باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                              • سلام خسته نباشید. خیلی مقالات خوبی دارید. اگه خونریزی پریود تا دهفته ادامه داشته باشه طبیعیه؟ معمولا دورم ۹ روزه هستش.

                               • سلام ببخشید من دوروز اول قاعدگی لخته خون بزرگی دارم وه عفونت قارچیم دارم میتونه دلیلش این باشه

                                 1. سلام دریای عزیز
                                  عفونت قارچی معمولا محدود به واژن و نهایتا قسمت بیرونی دهانه‌ی رحمه و مشکلات قاعدگی ایجاد نمیکنه.
                                  خونریزی هر چی شدت بیشتری داشته باشه دفع لخته بیشتره.
                                  دو روز اول هم معمولا خونریزی بیشتره ولی اگر اخیرا تغییر کرده بهتره توسط پزشک بررسی بشین.

                                 2. سلام من ۴۸ سالمه موقع سیکل ماهانه ام لخته های بزرگ دارم خونریزیم بقدری شدیده که از ایزیلایف و پوشک بزرگ استفاده میکنم و باز هم کثیف کاری میشه بنده دو سال پیش سکته مغزی کردم و الان وارفارین مصرف میکنم آیا درمانی برای من هست

                                   1. سلام دوست عزیز
                                    اول باید علت خونریزی‌های شدیدتون بررسی بشه که به دلیل اختلالات هورمونیه یا به خاطر مصرف داروهای ضدانعقاد. بر اساس اون میشه درمان رو انجام داد.
                                    بهتره با یه متخصص زنان و زایمان مشورت کنین و در کنار بررسی‌های لازم، آزمایش INR هم انجام بدین.

                                   2. سلام خدمت شما ممنون از مطالب خوبتون
                                    بنده ۴۸ سالمه ۲ سال پیش سکته مغزی کردم و الان وارفارین مصرف میکنم پریودی سنگین دارم در حدی که مجبورم از ایزیلاف و یک پوشک بزرگ در طول شب استفاده کنم باز هم نشت میکنه
                                    ممنون میشم جواب بدین علت چیه و آیا درمانی برای من هست.متشکرم

                                     1. سلام دوست عزیز
                                      اول باید علت خونریزی‌های شدیدتون بررسی بشه که به دلیل اختلالات هورمونیه یا به خاطر مصرف داروهای ضدانعقاد. بر اساس اون میشه درمان رو انجام داد.
                                      بهتره با یه متخصص زنان و زایمان مشورت کنین و در کنار بررسی‌های لازم، آزمایش INR هم انجام بدین.

                                     2. سلام من ۱۶ سالمه قبل از اینکه پریود بشم لخته های خونی شدیدی دارم این موضوع خیلی نگرانم کرده خیلی هم می ترسم نمی دونم چطوری به مامانم اطلاع بدم میشه کمکم کنید نمی دونم به پزشک مراجعه کنم یا نه

                                       1. سلام به شما
                                        اگه منظور شروع خونریزی پریود با دفع لخته‌های خونی فراوونه، معمولا دو روز اول که خونریزی شدیدتره ممکنه گاهی دفع لخته و حتی بافت رحمی هم دیده بشه که تا حدودی نرماله.
                                        ولی اگه اخیرا دچار تغییرات شدین و یا میزان خونریزی در حدیه که تماما دفع لخته دارنین و یا هر ساعت نیاز به تعویض پد دارین برای تشخیص اختلالات هورمونی نیاز به بررسی هست و باید به پزشک مراجعه کنین.

                                       2. سلام
                                        من توی روز دوم و گاهی سوم قاعدگی ، خیلی لخته های خونی میبینم
                                        بیشترشون بزرگ ، یعنی بیشتر دو سانت هستن و ژله ای سیاه ، گاهی هم قرمز گوشتی مانند
                                        رحم پلی کیستینگ دارم و حدودا پنج سالی هست که پریود میشم

                                        میخواستم بدونم ایا این لخته ها به دلیل پلی کیستینگ هست یا دلیل دیگه میتونه داشته باشه و لازم هست به دکتر مراجعه کنم یا خیر؟

                                         1. سلام به شما
                                          اگه منظور شما تخمدان پلی کیستیک یا بیماری PCO هست که به خاطر اختلالات تنظیم ترشح هورمونی ممکنه سیکل‌های نامنظم یا مشکلاتی مثل دیسمنوره، عدم تخمک گذاری، تغییرات طول دوره‌ی خونریزی، لکه‌بینی بین خونریزی‌ها و یا تغییراتی در شدت خونریزی داشته باشین. بهتره برای درمان، تحت نظر پزشک متخصص زنان باشین.

                                         2. سلام وقت بخیر .ممنون از مطالب مفیدتون. من تنبلی تخمدان دارم چند سالی هست و دو ماهه که تو خون پریود لخته میبینم که اندازه اش دو سانت و حتی بیشتره و حالت کشسانی و ژله ای هستن و بعضی از لخته ها هم کوچیکن.اما خون ریزی شدیدی هم ندارم ولی درد پریودم میشه گفت زیاده و این لخته ها خیلی نگرانم کرده.سه ماهه ازدواج کردم .از چی میتونه باشه این موضوع

                                           1. سلام ممنون از شما
                                            لخته‌ی خون معمولا نشونه‌ی اینه که خونریزی نسبت به قبل بیشتر شده یا به دلیلی بیشتر درون واژن می‌مونه.
                                            وجود لخته به خودی خود غیرطبیعی نیست، چون خون خارج از بدن تمایل به بسته شدن داره و در روزهای اول قاعدگی که جریان خونریزی زیاده به صورت طبیعی به میزان کم وجود داره.
                                            با توجه به سابقتون احتمالا دلیلش به هم ریختن تعادل هورمون‌هاست.
                                            استرس‌های بزرگ (برای مثلا تغییرات زندگی مثل) هم می‌تونن در روند قاعدگی و تعادل هورمون‌ها تغییر ایجاد کنن. بهتره با متخصص زنان هم مشورت کنین.

                                           2. سلام خسته نباشید.من ۲۹سالمه و مجرد. همیشه پریودی های نامنظم داشتم و اکثرا نوعش باهم فرق میکنه چند وقت پیش پریود شدم و بیش از ده روز طول کشید و بعدش هم مدام لکه بینی داشتم که کلا بیش از ۲۰ روز شد.این ماه هم با لکه بینی شروع شد فکر کردم لکه بینی قبل پریودیه ولی همینجوری ادامه دار شد مثلا یه روز دو روز پاکم باز خون در واژن میبینم و نزدیک سی روز شده بنظرتون از چیه؟

                                             1. سلام لیلای عزیز
                                              ممنون از شما
                                              خونریزی غیرنرمال واژینال در هر سنی و با هر الگویی حتما باید توسط متخصص زنان بررسی شه.
                                              حتما به پزشک مراجعه کنین.

                                               1. سلام خسته نباشین من ۳۳ سالمه ومجردم الان ۸ماه هستش که پریودم نامنظم شده دو سه روز اول فقط کم میشم همراه با لک های زرد بعد ازچن روز دردم شروع میشه ولی زیاد نیس بایک قرص رفع میشه و فاصله افتاده بین روزهای پریودی ۳الی ۴ روز پشت هم میشم ولی وقتی فک میکنم تموم شدم ولی باز خون ریزی دارم بعد این دفه لخته خون زیادی ازم رفت همراه خون ریزی شدید خیلی میترسم یعنی چی شده این طوری شدم

                                                 1. سلام به شما
                                                  ممکنه اختلال هورمونی یا کیست مطرح باشه. برای تشخیص انجام آزمایشات هورمونی و سونوگرافی ضروری هست. به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                               2. سلام من روز چهارم پریودیم و بعد مصرف یکم میوه سرد یه دفعه لخته خون بزرگی ازم خارج شد غیر طبیعیه؟

                                                 1. سلام به شما
                                                  اگه یک بار اتفاق افتاده و خونریزی غیرطبیعی نداربن جای نگرانی نیست.
                                                  اول از عدم بارداری مطمپن بشین.

                                                   1. سلام من خونریزی زیاد ندارم لخته هام هم کوچیکن و درد قاعدگی ام نسبت به قبلا کم شده میشه راهنمایی کنید و اینکه هفته قبل از پریودی ام بعد از رابطه خونریزی کم داشتم در حد دو قطره و قرص ضد بارداری هم مصرف میکردم

                                                     1. سلام سارای عزیز
                                                      روند و حجم قاعدگی در طی دوران‌های مختلف زندگی قابل تغییره.
                                                      با این حال بهتره با متخصص زنان در مورد اختلالات هورمونی مشورت کنین.
                                                      خونریزی بعد از رابطه ممکنه به علت آسیب سطحی و یا زخم و عفونت باشه.

                                                   2. سلام من روز دوم یا سوم پریودیم این ماه خیلی زود پریود شدم و لخته و قرمز گوشتی دیدم فقط روز دوم هردفعه لخته خون ودارم ولی ایندفعه انگار گوشتب و قرمز بود هیچ دکتری هم نرفتم متاهل هم هستم

                                                     1. سلام به شما
                                                      گاهی هنگام پریود به جز لخته، خروج بافت هم دیده میشه (به علت ریزش دیواره‌ی رحمی)، ولی در صورتی که پریود آخر با دفعات قبلی متفاوت بوده از نظر بارداری باید بررسی بشین و تست بارداری بدین.

                                                        1. همونطور که تو مقاله گفته شد عوامل مختلفی باعث لخته شدن خون قاعدگی میشن مثل آندومتریوز، فیبروم و …
                                                         پیشنهاد می‌کنیم مقاله رو دوباره مطالعه کنین.
                                                         https://www.homeca.ir/mag/healthy-life/sexual-health/menstrual-blood-clots#%D9%84%D8%AE%D8%AA%D9%87_%D9%82%D8%A7%D8%B9%D8%AF%DA%AF%DB%8C_%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F:~:text=%D8%B9%D9%84%D8%AA%20%D9%84%D8%AE%D8%AA%D9%87%20%D8%AE%D9%88%D9%86%20%D8%AF%D8%B1%20%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D9%88%D8%AF%20%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F

                                                        2. سلام ببخشید من سرکار مجبورم مدت طولانی رو سرپا وایسم تاثیری داره تو حجم خونریزی ۱۸سالمه؟

                                                          1. سلام دوست عزیز
                                                           سرپا ایستادن به تنهایی خیر. اما راه رفتن و فعالیت فیزیکی، شرایط روحی و تغذیه‌ای، می‌تونن تاثیرگذار باشن.

                                                        3. سلام خسته نباشید من و همسرم رابطه داشتیم بدون دخول فردای اون روز خونریزی پریود داشتن و بعد از یک روز دیگه خون ریزی قطع شد در صورتی ک دوره پریودش معمولا ۵ روزه بوده، تخمدان پلی کیستیک دارن و در حال مصرف دارو هستن، سابقه پریود ۱۰ روزه و بیشتر هم دارن اکثر اوقات هم نا منظم هست زمان پریود شدن، میخواستم ببینم علائم بارداری نیست اینا ما دخول نداشتیم اصلا و ارضا شدن هم جدا بوده یعنی روی بدن و اینا نبوده اصلا

                                                          1. سلام به شما
                                                           تنها راه اطمینان از عدم بارداری آزمایش Bhcg هست. بعد از اون برای بررسی بی‌نظمی قاعدگی و درمان اون باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنن.

                                                          2. سلام من تازه ازدواج کردم کمتراز دوماه الان پریودم
                                                           دختزک بودم لخت خون نداشتم اما الان خونریزی کم اما ب شدت لخته دارم دردمم زیاد بود اما باچای جای گرم خوب شدم علت خون لختگی زیاد چیه خطردارع؟؟

                                                            1. سلام راضیه‌ی عزیز
                                                             خروج هر لخته‌ای در قاعدگی غیرطبیعی نیست.
                                                             اما باید به طور کامل توسط پزشک متخصص زنان معاینه و ارزیابی بشین.

                                                            2. سلام وقت بخیر ۴۰ سالم هست و حدود ۳ سالی هست وقتی پرید میشم حالت لخته ای ازم دفع میشه و تخمدان در زمان پریدی درد ناک میشه ولی نیاز به ۲ ساعت یکبار تعویض نوار بهداشتی ندارم و پریدیم منظم هست ایا نیازه به پزشک مراجعه کنم یا خیر

                                                              1. سلام لاله‌ی عزیز
                                                               میزان خونریزی، مدت زمان، و طول سیکل قاعدگی در طی دوران‌های مختلف میتونه تغییر کنه،
                                                               اگه خونریزی شدیدی ندارین و پریودتون منظمه نیاز به بررسی نیست ولی با توجه به درد و دفع لخته که نشان از افزایش خونریزی نسبت به قبله.
                                                               بهتره از لحاظ ضایعات رحمی مثل فیبروم یا اندومتریوز بررسی بشین.

                                                               1. سلام من قصد باردهرشدن دارم پریودد شده بودم اما این دفعه رنگش قهوه ای تیره بود .بعد ۷ روز دوباره خونریزی با دردو حالت تهوع داشتم روز بعد یه تیکه گوشت اومد دلیلش چیه.دوماهی هم پریود م جلو میوفتاد

                                                                 1. سلام به شما
                                                                  اختلال خونریزی قاعدگی به دلایل متعددی می‌تونه رخ بده. بهتره اگر قصد بارداری دارین، به متخصص زنان مراجعه کنین تا در نظم‌دهی قاعدگی و افزایش احتمال باروری به شما کمک کنن.

                                                                • سلام وقت بختر دخترم ۱۷ سالش هست و ۳ ساله پرید میشه اوایل خیلی اذیت نمیشد چند ماهی هست روز اول خیلی اذیت میشه ایا مشکل خاصی داره

                                                                  1. سلام لاله‌ی عزیز
                                                                   درد در زمان خونریزی قاعدگی به علت اسپاسم رحم و تخریب و دفع سطح دیواره‌ی داخلی رحم به دنبال ترشح موادی به نام پروستاگلاندینه (که در زمان زایمان هم ترشح میشن).
                                                                   در افراد مختلف میزانش متفاوته و در دورا‌نهای مختلف زندگی یک فرد هم میتونه تغییر کنه.
                                                                   مشکلاتی در رحم هم میتونن دردهای قاعدگی شدید ایجاد کنن.
                                                                   در صورتی که درد قابل تحمل نیست با متخصص زنان مشورت کنین.

                                                                    1. سلام …من سه روز اول پریودیم دفع خون به همراه لخته های نسبتا کوچیک دارم و حس میکنم طبیعی باشه اما روز چهارم که باید کم بشه یک دفعه درد شدید میگیرم و شاید دو ساعت هم طول بکشه و با دفع یک لخته بزرگ و خون همراهه…یک ساله چهارم سیکلم اینجوری میشم اما کل پریودیم همون هفت روزه و بعدش پاک میشم…عادتم هم مرتبه۸

                                                                      1. سلام نازگل عزیز
                                                                       این علامت الزاما به معنی وجود خطر یا مشکل خاصی نیست.
                                                                       اما حتما باید سلامت تخمدان‌ها و رحم با سونوگرافی توسط متخصص زنان ارزیابی بشه.

                                                                      2. سلام من ۳۵ سالمه پریودم به هم ریخته الان در آخرین بار پریودم ۱۰روز خونریزی کمی داشتم دهمین روز شدت پیدا کرد لخته های بزرگ زیادی همراه خونریزی شدید ازم میاد اصلا خوب نمیشد آمپول پرژسترون تزریق کردم بعد تزریق خونریزیم کم شد اما درد شدیدی در رحمم دارم چی کار کنم

                                                                        1. سلام به شما
                                                                         باید حتما معاینه، سونوگرافی و بررسی آزمایشگاهی توسط متخصص زنان انجام بشه تا بتونیم اختلال رو تشخیص بدیم.

                                                                      3. سلام مرسی از توضیحاتون .. من پونزده سالمه و چند بار اخیر دوران پریودم در دوروز اول لخته خون میبینم .. حتما باید به دکتر مراجعه کنم ؟!

                                                                        1. سلام فاطمه‌ی عزیز
                                                                         ممنون از شما
                                                                         میزان جریان خون قاعدگی ممکنه در هر سیکل مقداری متفاوت باشه،
                                                                         وجود لخته به معنی افزایش نسبی میزان خونریزیه که در دو روز اول نسبتا نرماله مگه اینکه لخته‌ها بزرگ و همراه با درد شدید باشن و نیاز به تعویض مکرر پد و خونریزی طولانی مدت باشه و در امور روزمره اختلال ایجاد کنه که در این صورت نیاز به مشورت با متخصص زنان هست.

                                                                         1. من اقدام به بارداری کردم و داروی لتروزول استفاده کردم اما پریود شدم و در روز اول پریود خونریزی به همراه تکه های بزرگ لخته در چند نوبت دفع شد، علت این لخته های بزرگ چی می تونه باشه؟ هر از گاهی احساس درد در هر دو تخمدان رو هم دارم

                                                                           1. سلام محمدامین عزیز
                                                                            لخته‌های بزرگ ممکنه به دلیل خروج ناگهانی بافت رحم باشه، البته اگه از عدم وجود بارداری قبل پریود اطمینان داشتین.
                                                                            برای اطمینان بهتره سلامت رحم و تخمدان‌ها با سنوگرافی توسط متخصص زنان ارزیابی بشه.

                                                                          • سلام ببخشید من الان دو ماهه پریودام طولانی میشه خودشم همراه لخته های جیگری اندازه۳سانت اینا دلیلش چی می‌تونه باشه بایدچیکارکنم

                                                                             1. سلام وقت بخیر دختر مجردم ۳۵ سالمه من ۱۲ سال روز دوم تا سوم لخته خون دارم فقط من چند سال پیش خیلی چاق بودم حدود ۱۰۰ کیلو که متوجه شدم بعد از چاقی دو یا سه ماه پریود نمیشدم دکتر که رفتم گفت کیست کوچیک داری ال دی داد تا سه ماه خوردم ولی بازم موقع پریودی لخته خون دارم دکتر تاکید کرد لاغر بشم وگرنه بازم کیست میگیرم با تلاش زیاد ۴۰ کیلو کم کردم و طی این ۳ سال که لاغر شدم به صورت منظم و سروقت پریود میشم ولی روز دوم و سوم لخته دارم و پریودی تا ۵ روز بیشتر نیست آیا ممکنه فیبروم داشته باشم؟؟

                                                                               1. سلام به شما
                                                                                الگوی خونریزی برای ما تشخیصی مطرح نمی‌کنه و حتما باید سونوگرافی انجام بشه. قاعدگی از سه تا ده روز طبیعی هست. برای بررسی وضعیت رحم و تخمدان ها سونوگرافی انجام بدین.

                                                                             2. سلام من پنج روز پریود میشم دو روز اول خون تیره و دو روز بعد شدید پریود میشم و لخته های خون هم می بینم گاهی لخته های بزرگ هم مشاهده می کنم و روز بعد در حد کم و لکه بینی هست آیا من به صورت طبیعی هست پریودم یا خیر

                                                                               1. سلام فرناز عزیز
                                                                                این موارد غیر طبیعی نیست.
                                                                                خونریزی با حجم خیلی زیاد یا قاعدگی با درد غیر قابل تحمل و یا تغییرات مداوم سیکل نامنظم باید توسط متخصص زنان بررسی بشه.

                                                                                • سلام من دوره پریودیم ۷روزه هستش ولی این ماه ۱۳روزه ک پریودم این دوروز اخر فقط لخته خون های کوچیکی سیاه رنگ میریزه جای نگرانی هس؟

                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                   طولانی شدن پریود بیشتر از ده روز، یا زیادتر بودن مقدار خونریزی بیشتر از مد طبیعی، باید حتما توسط متخصص زنان ارزیابی بشه.

                                                                                 • سلام،وقتتون بخیر،من ۱سال پیش کیست داشتم و در دوران قاعدگی این کیست ها خارج شدن،به دکتر هم مراجعه کرده بودم و یه سری دارو داد و خوب شدم،این ماه که پریودم شروع شدم،خون ریزی کمی داشتم و برام عجیب بود که درد نداشتم و خونریزی هم کم هست،بعد از ۵روز، صبح بیدار شدم دو تا لخته خون خیلی بزرگ خارج شد،ایا خطرناک هست؟

                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                    این علائم غیر طبیعی نیست؛ بخصوص با شرح حال کیست.
                                                                                    اگر قاعدگی دو سیکل پشت سرهم نامنظم شد و یا درد شدید داشتین به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                   2. سلام وقت بخیر
                                                                                    من یه مدتی هست پریودم نامنظمه
                                                                                    و این بار که پریود شدم رنگش تیره تر و اکثرا به صورت لخته ای خارج میشه علتش چی می‌تونه باشه؟
                                                                                    قبلاً که به دکتر مراجعه کرده بودم عفونت و تنبلی داشتم .
                                                                                    دختر هستم

                                                                                     1. سلام دوست عزیز
                                                                                      بنظر نمیاد با این شرح حال، جای نگرانی باشه. در صورتیکه خونریزی بیش از حد دارین، درد شدید قاعدگی یا نامنظمی دارین، و یا علائم اختلال هورمونی مثل موی زائد، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                     2. سلام شب خوش
                                                                                      من هم اندومیتروز دارم هم فیبرم ممکن که علت خونریزهای شدید و لخته خونهای زیادی که خارج میشه باشه وباید چکار کنم چون موقع پرویدم دیگه خونریزی تمامی نداره
                                                                                      ممنون اگر کمک کنید

                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                        آیا بابت اندومتریوز و فیبروم به پزشک متخصص زنان مراجعه کردین و تحت نظر هستین؟
                                                                                        خونریزی طولانی یا مقدار خون بیش از حد، حتما باید بررسی بشه. ممکنه علت از موارد مذکور باشه. اما در هر صورت نیاز به اقدام درمانی داره.

                                                                                       2. سلام‌ دختر‌ ۱۸‌ ساله‌ هستم تیر‌ و‌ مرداد‌ پریود‌ نشدم
                                                                                        اواسط‌ شهریور شدم‌ هفته‌ اول خونریزی‌ نداشتم‌ ‌ فقط‌ لکه‌ بود‌ اونم‌ قهوه رنگ‌ یا‌ قرمز‌ کم‌ رنگ‌ به‌ طوری‌ که‌ نوار‌ نداشتم‌
                                                                                        هفته‌ دوم‌ وسطاش‌ خونریزیم‌ شروع‌ شد‌ خیلی‌ زیاد‌ لخته‌ های‌ خون‌ بیش‌ از‌ ۲‌ سانت‌ و‌ خیلی‌ ضخیم‌ دارم‌ ‌ و پشت‌ سر‌ هم‌ تو‌ هفته‌ دوم‌ دوروزه که‌ لخته‌ ها‌ وحشت‌ ناکه‌ دارم‌ وارد‌ هفته‌ سوم‌ میشم‌ خونریزی خیلی‌ ادامه‌ دار‌ شد‌ نمیتونم‌ به‌ مامانم‌ بگم‌ برم‌ دکتر‌ من‌ همیشه‌ که میشدم‌ ۷‌ روز‌ بود‌ الان‌ دارم‌ وارد‌ ۱۵‌ یا‌ ۱۶‌ روز‌ میشم‌ خونریزی‌ لخته‌ ای‌ پشت‌ سر‌ هم‌
                                                                                        میشه‌ یه‌ دارو‌ بهم‌ بگین‌ چیکار‌‌کنم‌ بعد‌ خونریزیم‌ خیلی‌ بوی‌ بدی میده

                                                                                         1. سلام آیدای عزیز
                                                                                          با داشتن این علائم و نشانه‌ها، ضرورت داره که سونوگرافی انجام بدین و توسط پزشک متخصص زنان معاینه بشین. حتما باید به پزشک مراجعه کنین. بهتره از مادر کمک بگیرین.

                                                                                         2. سلام عزیزم
                                                                                          پریودی من ۸روز عقب افتاد رابطه بدون پیشگیری هم چندین بار داشتم و دیشب هم رابطه بدون پیشگیری داشتم
                                                                                          امروز پریود شدم ناگهانی ولخته های شدید شبیه پوست که رنگ پوست بدن و قرمز داشت خارج شد تکه تکه بود دقیقاً
                                                                                          ممکن بوده که حامله بودم و پریود شدم؟
                                                                                          البته از ۱۵روز پیش علائم پریودی داشتم و ترشح زیاد منتهی دقیق ۸روز عقب افتاد

                                                                                           1. سلام دوست عزیز
                                                                                            تنها راه اطمینان از بارداری، انجام آزمایش Bhcg هست. بهتره برای اطمینان از سلامت و بررسی وضعیت، سونوگرافی هم انجام بشه.

                                                                                           2. سلام وقتتون بخیر
                                                                                            من ۱۵سالمه تیر ماه برای اولین بار پریود شدم و ۷روز طول کشید و کم بود
                                                                                            مرداد پریود نشدم
                                                                                            ولی ۳۱شهریور ماه دوباره لکه بینی شروع شد
                                                                                            و از سه روز بعدش خونریزی شدید دارم و تا الان که ۶مهره و ۸روز طول کشیده هنوز خونریزی شدید ادامه داره
                                                                                            بعضی اوقات هم لخته کوچولو هست
                                                                                            میشه بگین چیکار کنم خونریزی شدید دارم
                                                                                            استرس دارم داره اذیتم میکنه ممنون میشم جوابمو بدید

                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                              اختلال قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. اما در صورت تداوم خونریزی بیشتر از ده روز، باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین تا ضمن بررسی و معاینه و انجام سونوگرافی، در تشخیص و درمان به شما کمک کنن.

                                                                                               1. سلام من تو روز اول پریودی ام لخته های قهوه ای دارم بعد خیلی سوزش ادرار هم قبل این ک پریود بشم میشم قبلنا هفت روز میشدم الان شده س روز بعد این لخت قهوه ای مثل چرک میاد دلیلش چیه خیلی دکتر رفتم درست راهنمایی نکرد منو میشه راهنمایی کنید ممنونم

                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                  علاوه بر انجام آزمایشات کامل و سونوگرافی، باید وضعیت کلیه و ادراری هم به طور کامل بررسی بشه. علاوه بر پزشک متخصص زنان، باید از پزشک متخصص داخلی یا فوق تخصص کلیه کمک بگیرین.

                                                                                               2. سلام وقت بخیر.من پریدی نامرتبی دارم ۳روز اول لک سیاه و بعد خونریزی ضعیف بعد باز لک .تا اینکه برج ۶بخاطر شنا تا ۱۰یا۱۲روزی قرص جلوگیری خوردم ولی بعد ۳یا۴ روز از قطع قرصها پرید شدم مثل همیشه.ولی نوبت جدید ۳روز اول لک سیاه و العان نزدیک ۷روزه لخته های زیاد باخونریزی دارم که رفتم دکتر و گرفتن سونوگرافی میگن از استرس زیاده.که تابحال تو مدت عمرم تجربه نداشته وندیده بودم.خیلی دلنگران و مضطربم🥺

                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                  در صورتیکه سونوگرافی انجام شده و به رویت پزشک رسیده، جای نگرانی نیست. صرفا توصیه می‌شه اکیدا از مصرف خودسرانه داروها خودداری کنین.

                                                                                                 2. سلام وقت بخیر من ۱۸ سالمه
                                                                                                  خیلی دیر ب دیر پریود میشم گاها شده ۳ماه یکبار ۴ماه یکبار
                                                                                                  یک دفعه بعد از ۶ماه پریود شدم
                                                                                                  تنبلی تخمدان دارم lDمصرف میکردم دکتر داده بود تا زمانی ک اونو مصرف میکردم ماه بعدش منظم پریود میشدم
                                                                                                  اما قرصام ک تموم شد دوباره همون روند نامنظم شروع شد

                                                                                                  و هنگام پریودیم لخته های بزرگ و پریودیم با خونریزی زیاد و مدت زمان زیادی هست علتش چیه؟

                                                                                                   1. سلام مهدیه عزیز
                                                                                                    ممکنه فیبروم، کیست و یا اختلالات هورمونی وجود داشته باشه. بهتره بازگشت علایم بعد قطع مصرف قرص رو به پزشکتون اطلاع بدین تا بررسی بیشتری انجام بدن.

                                                                                                   2. سلام وقت بخیر .من الان ۲۱ سالمه از ۱۴ سالگی پریود شدم و برا اولین بار ۲۰ روز پریودیم‌ طول کشید بعدش تا مدت ۵ سال ۳۰ روز یه بار پریود میشدم به مدت ۸ روز بعد یک سال کامل ۶ روز کامل پریود میشدم اما الان نزدیک‌ یک‌ سال میشه که سه روز اول و کانادا خون دارم‌ و سر چهارمین‌ روز مگه‌ دسشویی‌ برم‌ ازم‌ خون. بیاد و سر ۷ مین روز کاملا پاک‌ میشم . آیا این روند پریود من باعث مشکل میشه ؟

                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                      بنظر مورد غیر طبیعی وجود نداره و افراد زیادی از این الگو تبعیت می‌کنن. اما بهتره همیشه تحت نظر یک متخصص زنان باشین تا با ایشان مشورت کنین.

                                                                                                     2. سلام من ۳۵ سالمه دوران پریودی خونریزی شدیدی دارم رفتم دکتر سونی انجام دادم گفت فیبروم داری دارو نداد

                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                        بهتره به تشخیص و درمان پزشک اعتماد کنین. اگر لازم بود حتما توصیه درمانی می‌کردن.

                                                                                                       2. سلام من ۱۹ سالمه (اضافه وزن دارم)و تا الان کلا دو سه بار پریود شدم با فاصله های یک سال
                                                                                                        الان نزدیک دوماهه بعضی مواقع رشته های خونی(دست که میزنم دستم خونی نمیشه یعنی مثل لخته خونه)بعضی روزای هفته میبینم ولی پریود نشدم
                                                                                                        البته این دوماه خیلی کافئین مصرف میکنم و استرس شدیدی دارم.
                                                                                                        نگران کنندس؟

                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                          اضافه وزن، استرس، مصرف کافئین و خیلی موارد دیگه، منجر به اختلال در نظر قاعدگی میشن. بهتره ضمن مراجعه به پزشک متخصص زنان، ارزیابی کامل انجام بدین.

                                                                                                         2. سلام من ۲۹سالمه والان به مدت یک ساله که وقتی پریود میشم سه روز اول کاملا لخته میشه خون پریودیم من یه بار کورتاژ کردم والان یه بچه دارم خواستم بدونم خطر داره باید به دکتر مراجعه کنم یا نه عادیه؟

                                                                                                          • سلام.خواهرم فیبرم داره چندتا هم داخل شکم هم داخل رحم الان لخته خون ازش دفع میشه .علتش چی میتونه باشه چند روز تا پریودی زمان داشت که خونریزی کرده

                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                             زمینه‌های ایجاد فیبروم متعدد هست که در این مقوله نمی‌گنجه. امروزه با درمان جراحی به راحتی رفع و علائم کنترل می‌شه.

                                                                                                            2. سلام عزیزم
                                                                                                             من ۱۴ سالمه و دوران پریودم یه سال میشه .من در هنگام پریود خیلی خستگی دارم نمیتونم سر کلاس حاضر بشم .و دز هنگام فعالیت های روزانه خیلی بدنم ضعیف میشه.وها در هنگام پریود درد ندارم .میسه باید چکار کنم؟ممنون میشم

                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                               توصیه می‌شه حتما در این دوران به والدین اطلاع بدین و از حمایت جسمی و روحی اون‌ها بهره ببرین. استفاده از مکمل‌های روزانه مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تونه در افزایش انرژی موثر باشه. همچنین سطح آهن خون باید بررسی بشه.

                                                                                                              2. سلام شیاف مارییانا استفاده کردم الان ده روز پریود شدم بعد ده روز ۵ روز پاک بودم ۳روزه خون ریزی شدید با خون لخته نگرانم چیکار کنم

                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                 باید حتما به متخصص زنان مراجعه کنین. کامنت سایت برای مشاوره غیر اورژانس و افزایش آگاهی هست نه تشخیص و درمان اورژانسی. انجام سونوگرافی و معاینه توسط متخصص زنان ضروری هست.

                                                                                                                2. سلام وقتتون بخیر. فاصله بین پریودام زیاده و با دارو هورمونی هم درمان نشده. اینسری سر ۷۶ روز پریود شدم منتها اصلا درد ندارم، نه درد و نه گرفتگی. ۹ روز خونریزی کم داشتم ولی از روز ۱۰ تا الان که ۱۴ میشه، لخته‌های بزرگ بدون درد ازم دفع میشه‌. طوری که اصلا متوجهش نمیشم و مرتب خرابکاری میشه.

                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                   اگر احتمال بارداری وجود داره، باید حتما بررسی بشه. ضمنا عدم پاسخ به درمان و تشدید علائم رو با متخصص زنان که تحت نظرشون هستین در میون بذارین، شاید نیاز به هیستروسکوپی باشه.

                                                                                                                    1. ممنونم از پاسخگوییتون. دوبار بیبی چک زدم ولی منفی بود. من بهمن پارسال کورتاژ تشخیصی شدم و از بعد اون شد شد پریودام که دکتر گفت طبیعیه. الان دسترسی به دکترم ندارم که ببینم چی میگه…
                                                                                                                     خدانکنه هیستروسکوپی نیاز باشه :-/ من ۲۹ سالمه و بچه ندارم هنوز

                                                                                                                      1. هیستروسکوپی به معنی مشاهده داخل رحم هست. مثل آندوسکوپی. نه خطرناکه و نه تداخلی با بارداری داره.

                                                                                                                    2. سلام وقتتون بخیر.من۱۹سالمه ومجردم.ببخشید من همیشه پریودام منظم بود‌ ولخته های خونمم اندازشون طبیعی وفقط دوسه روز اول بودن.ولی دوماه پریود نشدم وحالاکه پریود شدم اولاش همش خون تیره و
                                                                                                                     وچسبناک بود بعدشم که خون اومد خیلی کم بود واینکه توی خون یه سری توپای جیگری رنگ دیدم که خیلی سفت بودن مث سنگ که قطرشونم حدودا نیم سانت بود.اینم بگم پریود دفعه قبلم خیلی درد داشتم وخیلیم شدید بود جوریکه همش به شلوارم پس میداد وباس خیلی زود پدمو عوضش میکردم.چیز خطرناکیه؟!تاحالا بیماری داشتین که این شکلی باشه؟!
                                                                                                                     ممنون میشم جواب بدین🤍✨

                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                       باید برای بررسی و کمک به یافتن علت، سونوگرافی انجام بشه. ممکنه عادی باشه و یا شرایطی مثل کیست رو مطرح کنه.

                                                                                                                      2. سلام من یه ماه اقدام به بارداری کردم فک کردم حامله ام ولی یه با یه هفته تاخیر پریود شدم الانم خونریزی شدید لخته هم میاد به نظرتون چی می‌تونه باشه یه بچه هم دارم

                                                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                                                         وقتی قاعدگی ایجاد شده و خونریزی وجود داره، بارداری با احتمال بیشتری رد می‌شه. الزاما هم تغییر نوع خونریزی نشان‌دهنده اختلال نیست.

                                                                                                                        2. سلام پریودیم با لخته خون بزرگ حدود۳یا ۴ سانت هستکه دفعش خیلی درد آور میشه،شدیدا خون غلیظ و تیره میشه،پا درد میگیرم ، فشار زیاد ب سر و شدید عصبی میشم دو تا ژلفون همزمان هیچ تاثیری نداره، حافظه م پایین میاد چندین بار دکتر رفتم آزمایش دادم اندام های داخلی سالم بودن ولی درمان فقط یک ماه تاثیر داره ماه بعد دوباره تمام علائم بر میگرده باید چیکار کنم؟

                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                           باید تحت نظر متخصص زنان باشین به طور مداوم تا علاوه بر معاینه و سونوگرافی، شرایط رو کنترل کنن.

                                                                                                                          2. عرض سلام و ادب،من ۴۵سالمه,تقریبا سه ساله پریودی های نامنظمی دارم،بار ها به پزشک مراجعه کردم،تشخیص پزشک پولیپ بوده،داروهایی که دادن تاثیر زیادی نداشته شاید چند روز خونریزی قطع شده باشه و باز شروع میشه،لکه بینی هم دارم،در روز چندین دفعه دفع لخته های خون بسیار بزرگی داشتم و بقیه روز رو لکه بینی،به طوری اذیت میشم که از چند تا نوار همزمان استفاده میکنم و اصلا نمیتونم بیرون از خونه برم،یک دفعه عمل کورتاژ انجام دادم تاثیری نداشته،چند روزیه به درمان گیاهی رو آوردم،دیگه خسته شدم لطفاً کمکم کنین،ممنون از شما

                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                             شرایط حاد و اذیت کننده هست اما در عین حال اهمیت بالینی داره. باید عدم پاسخ به درمان و تشدید علایم رو به پزشک معالج اطلاع بدین تا سیر درمان رو تغییر بدن. ممکنه نیاز به عمل جراحی باشه.

                                                                                                                             • من ۱۳ سالم است سلام به یک ماه پریود نشدم ماه دیگه شدت پریودم زیاد غیر قابل تحملم بود خیلی نگران مشه راهنمایی کنید

                                                                                                                               1. نامنظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست‌. بهتره در این زمینه با والدین خودتون صحبت کنین تا ضمن راهنمایی شما، در صورت لزوم از مداخله پزشک کمک بگیرن.

                                                                                                                              • سلام من این ماه دوبار پریود شدم یعنی دفعه اول که پریود شدم خوب بود بعد که پاک شدم ۴روز بعدش دوباره پریود شدم این دفعه از اول تا آخر همش لخته خون از من میومد و خونریزی شدیدی داشتم به نظر شما احتیاج هست برم دکتر و این که این ماه رژیم گرفتم ممکنه از رژیم باشه

                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                 تغییر تغذیه قاعدگی رو دچار اختلال می‌کنه. اگر در سیکل های بعدی هم اختلال وجود داشت، حتما باید برای بررسی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                2. من ۱۸ سالمه و برای اولین باره اینجوری شدم خونریزی دوره پریودیم خیلی کمه خیلیییی اما روز دوم پریودی یه لخته خون به نسبت بزرگ دیدم و روز سوم یه لخت خون خیلی بزرگ
                                                                                                                                 این مورد میتونه خطرناک باشه یا یه چیز طبیعیه؟

                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                   بدون انجام معاینه و بررسی کامل نمی‌شه اظهارنظر کرد. اگر قبلا سابقه مشابه وجود نداشته، باید حتما سونوگرافی انجام بشه.

                                                                                                                                   • سلام و عرض ادب ۲۶ سالمه یه پسر ۳ ساله با زایمان سزارین دارم بعد از زایمان یک سری تغییرات در پریودیم ایجاد شد افزایش حجم خونریزی در بعضی از ماه ها ولی باعث اذیت نمیشد ولی الان دوماه پیاپی خونریزی از روز دوم به شدت و با لخته های بزرگ و اذیت کننده که بعداز خروج لخته خونریزی رقیقی هم به دنبالش هست که پدی که الان استفاده کردی جوابگو نیس مجبوری در ساعت چندین بار تعویض کنی که تا به حال همچین خونریزی رو تجربه نکرده بودم حتی خونریزی بعد زایمان هم به این شدت نبود ولی مثل قبل از زایمان و مجردی بیش از ۵ روز طول نمیکشه وقطع میشه و اینکه خستگی بی حالی ضعف و سردرد گرفتگی عضلات درد درقسمت مرکزی و تخمدان
                                                                                                                                    هم حس میشه چه خطری احتمال داره وجود داشته باشه؟

                                                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                                                      بدون معاینه و انجام سونوگرافی، امکان مطرح کردن تشخیص وجود نداره. با توجه به شدت خونریزی، لازمه حتما بررسی بشه. به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                    • سلام ۱۸سالمه مجردم.
                                                                                                                                     وقتی که پریود نیستم اصلا مهم نیست کی باشه داخل ترشهاتم خون قهوه ای نارنجی و ترشهاتم بعضی وقتا تیرن نزدیک سه سال شاید…
                                                                                                                                     موقع پریودی درد شدیدی دارم و لخته های بزرگ زیاد میاد.
                                                                                                                                     بعضی وقتام به غیر از پریود بودنه احساسه التهاب توی رحمو پهلوهام یا رونام و قسمت لگن و پاهام خیلی درد میگیره همزمان با دردای دیگه به غیر از دوران پریودی

                                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                                       نیاز به انجام سونوگرافی برای بررسی رحم و تخمدان هست. باید به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                      2. سلام خسته نباشید
                                                                                                                                       من دوران پریودم ب یک ماه نمیرسه۲۸روز و اینکه ۵روز پریودم و درد ندارم فقط پایین دلم یه جورایی شور میزنه وقتی خیلی راه برم کمی کمرم خشک میشه و چن روز پیش سه روز پریودم عقب افتاد اولین باره ک عقب افتاده
                                                                                                                                       لطفا نظر🙏

                                                                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                                                                         سیکل قاعدگی از ۲۱ تا ۳۵ روز طبیعی هست و الزامی نداره یک ماه باشه. طول خونریزی هم از سه تا ده روز طبیعی هست. بنظر نمیاد مشکل خاصی مطرح باشه.

                                                                                                                                        2. سلام من دختر۴۴ساله هستم بعدازتزریق واکسن کرونادچارقاعدگی نامنظم شدم ورودبه زودپریودمیشم الآنم قاعدگیم ژله ی شده انگارخون باترشح همراه آیا این وضعیت خطرناک وبایدبه پزشک مراجعه کنم ممنون از پاسخ گویتون

                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                           این موضوع به واکسیناسیون ارتباطی نداره و نشان از تغییرات هورمونی و تغییر سیکل قاعدگی به دلیل افزایش سن داره. باید ضمن انجام سونوگرافی برای بررسی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                          2. سلام حالتون خوبه من مجردم وقتی پریود میشم دل دردشدید میگیرم اونوقت الان روز سومم هستش چهار پنج تا لخته خون اومده چه دلیلی داره نگرانم خیلی

                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                             الزاما دلیل خاصی نداره و نشان دهنده وجود مشکل نیست. درد هم در قاعدگی برای افراد زیادی رخ می‌ده. بهرحال با انجام سونوگرافی و معاینه توسط متخصص زنان می‌شه سلامت رحم و تخمدان ها رو بررسی کرد.

                                                                                                                                            2. سلام .
                                                                                                                                             من درهرمرحله پریودی ۳روز اول رو لخته دارم .ولی این ماه ۷روزکامل خونریزی ولخته داشتم .روزسوم دردشدید زیرشکم داشتم.انگار درد زایمان روداشتم.
                                                                                                                                             میترسم برم دکتر .
                                                                                                                                             توروخدا یه راهنمایی کنید .
                                                                                                                                             ایا احتمال میدین که حامله بودم

                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                               قاعدگی از ۳ تا ۷ روز طبیعی هست. اگر شک به بارداری دارین، باید با آزمایش بتا بررسی بشه. اگرچه بعید به نظر می‌رسه.

                                                                                                                                              2. سلام من ۲۰ سالمه و با اینکه قاعدگی سبکی دارم خون همیشه بصورت لخته دفع میشه ولی مقدار کمی داره آیا غیر طبیعیه ؟

                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                 قاعدگی از ۳ تا ۱۰ روز طبیعی هست و الزامی به خونریزی شدید نیست. به هرحال برای بررسی سلامت رحم، سونوگرافی توصیه میشه.

                                                                                                                                                دکمه بازگشت به بالا