خونریزی پس از سقط جنین طبیعی است؟

سلامت جنسی

 

اگرچه سقط جنین چه با روش جراحی و یا با تجویز دارو مطابق با دستورالعمل‌های جهانی انجام می‌شود اما تأثیر و عوارض ناشی از آن، به دلیل شرایط جسمانی و یا روانی هر فرد متفاوت است. علائم و عوارضی که پس از سقط در سیستم باروری بروز می‌کند بستگی به فاکتورهای متعددی نظیر روش سقط، وضعیت عادت ماهانه قبل از سقط و سلامت جسمی فرد دارد. یکی از این علائم خونریزی پس از سقط جنین است که در این مقاله از مجله هومکا به شرح آن می‌پردازیم.

خونریزی پس از سقط جنین چگونه است؟

رخ دادن خونریزی پس از سقط جنین طبیعی است و حالتی شبیه به قاعدگی دارد. علت خونریزی پس از سقط، تخلیه شدن رحم از بافت‌هایی است که در زمان حاملگی رشد کرده است.

اولین خونریزی پس از سقط جنین حداکثر ۲ هفته بعد از آن شروع می‌شود. این خونریزی واژینال است، رنگ روشنی دارد و مقدار آن خیلی زیاد نیست. پس از چند روز خونریزی شدت پیدا می‌کند و همزمان با خونریزی فرد سنگینی و گرفتگی را تجربه می‌کند. خونریزی پس از سقط ممکن است تا ۲ هفته نیز طول بکشد، اما به تدریج کم شده و در نهایت متوقف می‌شود.

در صورتی که سقط به روش جراحی انجام بگیرد، خونریزی بلافاصله پس از جراحی یا ۳ تا ۵ روز بعد از آن شروع می‌شود. این خونریزی گاهی تا شروع اولین پریود پس از سقط ادامه پیدا می‌کند و با نزدیک شدن به زمان پریود کمتر و کمتر می‌شود.

خونریزی پس از سقط جنین چگونه است؟

زمان شروع خونریزی پس از سقط جنین

زمان خونریزی پس از سقط جنین به روش سقط بستگی دارد در روش دارویی، دو قرص برای سقط تجویز می‌شود. اولین قرص باعث ریزش دیواره رحم و توقف حاملگی می‌شود. دومین قرص باعث تخلیه محتوای موجود در رحم می‌شود.

۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت پس از مصرف قرص دوم، خونریزی و تخلیه محتوای رحمی رخ می‌دهد. معمولاً ۴ تا ۵ ساعت پس از مصرف قرص کل محتوای باقی‌مانده تخلیه می‌شود اما در برخی ممکن است بیش از ۵ ساعت نیز به طول انجامد. معمولاً خونریزی به شکل خونریزی قاعدگی است با این تفاوت که در یک مقطع زمانی ۱ تا ۲ ساعته شدت خونریزی بیشتر است و پس از سپری شدن آن دوباره به حالت اولیه برمی‌گردد.

اگر سقط با عمل جراحی انجام شده باشد بلافاصله پس از عمل، خونریزی رخ می‌دهد. البته در بعضی موارد خونریزی در ۳ تا ۵ روز بعد از عمل مشاهده می‌شود. در مجموع خونریزی روش جراحی سبک‌تر از خونریزی دارویی است. خونریزی ناشی از سقط ممکن است پس از سپری شدن چند روز به‌طور کامل متوقف شده و یا تا هنگام سیکل قاعدگی ادامه یابد البته با گذر زمان از حجم خونریزی کم می‌شود.

مدت زمان خونریزی پس از سقط جنین

این خونریزی به‌صورت پیوسته نیست بلکه منقطع بوده و پس از دو هفته نیز احتمال لکه بینی وجود دارد. مدت زمان خونریزی پس از سقط جنین به مدت ۷ تا ۲۱ روز به طول می‌انجامد. این خونریزی در روزهای نخست بسیار زیاد است، سپس حجم آن کمتر و کمتر شده، سپس به یک پریود یا خونریزی سبک تبدیل می‌شود. این خونریزی پس از سقط جنین پس از سه هفته کاملاً متوقف می‌شود. شاید بعضی از بانوان خونریزی را تجربه نکنند. در گروهی از زنان این خونریزی یکبار متوقف شده و چند روز بعد مجدداً شروع می‌شود.

خصوصیات خونریزی پس از سقط جنین

خونریزی پس از سقط جنین مشابه خونریزی‌های قاعدگی است با این تفاوت که رنگ خون بیشتر متمایل به قهوه‌ای است. معمولاً خونریزی پس از سقط با دارو بیشتر از سقط با جراحی بوده و بعضی فعالیت‌های جسمی نیز بر میزان خونریزی تأثیر دارند. برای مثال خونریزی در هنگام فعالیت بدنی بیشتر از حالت استراحت است.

احتمال دارد در خون تخلیه‌شده لخته‌های خونی مشاهده کنید که جای نگرانی نیست چراکه این لخته‌ها پس از سقط ‌جنین طبیعی هستند. اندازه لخته‌ها معمولاً متفاوت بوده و ممکن است لخته‌هایی به بزرگی یک لیمو نیز دیده شود. اگر لخته با خونریزی سنگین همراه باشد و بیش از دو ساعت نیز طول بکشد برای ارزیابی وضعیت جسمی خود، موضوع را به پزشک اطلاع دهید. در برخی شرایط علاوه بر خون، ترشحات موکوس مانندی نیز مشاهده می‌شود. این ترشحات نباید بد بو، زرد و یا سبز باشند زیرا چنین ویژگی‌هایی نشانه عفونت است.

خونریزی بعد از سقط جنین

سایر علائم پس از سقط جنین

عوارض جانبی دیگر سقط جنین بستگی به روش سقط و وضعیت جسمی فرد دارد اما شایع‌ترین عوارض سقط جنین به‌صورت زیر است:

 • درد
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • تب و لرز
 • سردرد
 • خستگی و ضعف

در صورت بروز تب، دردهای عضلانی، درد لگنی و افزایش خونریزی به پزشک خود مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام شود. معمولاً تب پس از سقط‌جنین ناشی از عفونت سیستم باروری است و بایستی تحت درمان قرار بگیرد. توصیه پزشکان بر این است که حداقل تا دو هفته پس از سقط‌جنین، از کاپ قاعدگی و یا تامپون استفاده نشود بلکه از دستمال‌های بهداشتی و یا زیرپوش پریودی استفاده گردد.

عوارض سقط جنین

بعد از سقط جنین طبیعی است که مادران دچار عوارض جسمی و روحی متعددی شوند و زندگیشان کمی درگیر چالش شود. از جمله عوارض شایع سقط جنین می‌تواند به موارد زیر اشاره نمود:

 • احساس انزوا و تنهایی و گوشه گیری
 • ایجاد اختلال در اشتها و امتناع از غذا خوردن
 • ابتلا به افسردگی و شدت گرفتن علائم افسردگی
 • شدت گرفتن اضطراب
 • کاهش سطح اعتماد به نفس
 • ایجاد اختلال در خواب
 • دیدن کابوس‌های شبانه
 • بروز اختلالات عصبی همچون تحریک پذیری، احساس پشیمانی و گناه

سقط جنین و اختلالات خواب

یکی از عوارض سقط بروز اختلالات خواب است. این اصلاً عجیب نیست که مادر روزهای سختی را تجربه کند و خوابیدن و استراحت کردن نیز برای او دشوار شود. زمانی که زن به دلیل سقط جنین اندوهگین باشد، به سختی می‌تواند بخوابد و یا اینکه دچار بی‌خوابی می‌شود. همچنین زنانی که تجربه سقط جنین داشتند، گاهی تا مدت‌ها کابوس‌های شبانه می‌بینند. اختلال خواب پس از سقط جنین را با ورزش، روان درمانی و مدیتیشن می‌توان کنترل درمان نمود.

آیا سقط جنین باعث بی‌نظم شدن پریود می‌شود؟ وب‌سایت medicalnewstoday در پاسخ به این سوال می‌گوید: بعضی از روش‌های پیشگیری از بارداری می‌تواند نظم چرخه قاعدگی را بعد از سقط جنین به‌هم بزند. همچنین استرس و اضطراب بعد از سقط در تاخیر پریود موثر است.

اولین پریود یا خونریزی پس از سقط جنین

پس از سقط جنین ظرف مدت ۳۰ روز چرخه قاعدگی به حالت نخست خود برمیگردد. در حالت طبیعی ۴ تا ۶ هفته پس از سقط جنین و کم شدن سطح هورمون‌های بارداری در بدن، پریود حالت طبیعی خود را به دست می‌آورد. مدت زمان این پریود به مدت زمان برجای ماندن هورمون‌های بارداری بستگی دارد. در صورت پریود نشدن پس از گذشت ۸ هفته از سقط، بایستی موضوع را به پزشک اطلاع داد تا تست بارداری مجدداً انجام شود. علت تفاوت اولین پریود پس از سقط با پریودهای روتین، تنظیم نبودن سطح هورمون‌ها و تلاش بدن برای به تعادل رساندن آن است.

سایر علائم در اولین پریود و خونریزی پس از سقط جنین

پریودهای ابتدایی پس از سقط معمولاً با درد بیشتر همراه هستند. سایر علائم شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • حساس شدن سینه
 • درد عضلانی
 • تغییر خلق‌وخو
 • خستگی

علائم بالا مشابه علائمی هستند که در پریودهای روتین بروز می‌کند.

پریود دوم و سایر پریودهای پس از سقط

پس از پریود اول، تا حدود زیادی بدن شرایط طبیعی خود را بازسازی می‌کند. البته در برخی افراد ممکن است تا چند ماه پس از سقط، پریودها نامنظم باشند که معمولاً طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. در پریودهای نامنظم احتمال دارد تعداد روزهای خونریزی کمتر و یا بیشتر از حالت معمول و یا حجم خونریزی سنگین‌تر از پریودهای عادی باشد به‌ویژه اگر روش سقط از نوع دارویی بوده باشد.

آیا می‌توان پس از سقط از قرص ضدبارداری استفاده کرد؟

آیا می‌توان پس از سقط از قرص ضدبارداری استفاده کرد؟

بلافاصله پس از سقط و یا طی چند روز پس‌ازآن می‌توان از بیشتر روش‌های جلوگیری از بارداری مثل قرص‌های ضدبارداری و آی یو دی (IUD) استفاده کرد. استفاده از قرص ضدبارداری پس از سقط، سبب کم شدن روزهای خونریزی و تسریع در برگشت روال قاعدگی به نظم اولیه می‌شود. لازم به ذکر است که اگر جنین در سه‌ماهه دوم بارداری سقط شده باشد، از روش‌های دیگری به‌جز قرص ضدبارداری مثل دیافراگم، سرپوش ضدبارداری و آی یو دی برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود.

رابطه جنسی بعد از سقط جنین

اگر سقط جنین را تجربه کردید، لازم است تا چند وقت حداقل به مدت ۲ تا ۴ هفته در مورد رابطه جنسی محتاط‌تر باشید. بهتر است ۱۴تا ۲۸ روز از نزدیکی با همسرتان خودداری کنید. البته بزرگترین فاکتور تعیین رابطه جنسی مجدد برای شما وضعیت جسمانی و روحی شما خواهد بود. اما چون در این برهه دهانه رحم باز است، احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی و عفونی افزایش پیدا می‌کند، به همین علت توصیه می‌شود که تا چند هفته از ارتباط جنسی خودداری کنید.

چه مدت پس از سقط امکان باردارشدن هست؟

معمولاً سه هفته پس از سقط جنین، تخمک‌گذاری شروع می‌شود و در برخی زنان، پس از ۸ روز این اتفاق رخ می‌دهد. شروع تخمک‌گذاری به این معناست که دوباره می‌توان باردار شد. حتی اگر پریود اول پس از سقط هنوز رخ نداده باشد. غالباً سقط جنین تاثیری بر قدرت باروری ندارد و تنها در مواردی که سقط‌های متوالی با عمل جراحی انجام شده باشد احتمال آسیب به جداره رحم و تشکیل بافت اسکار وجود دارد.

چه زمانی خونریزی پس از سقط جنین غیرطبیعی است؟

همان‌طور که اشاره کردیم خونریزی پس از سقط طبیعی است، اما اگر این خونریزی غیرطبیعی باشد به این معناست که عضلات رحم مشکل دارند یا اینکه عروق خونی توانایی لازم جهت انعقاد خون را ندارند. گاهی ممکن است در اثر خطای جراحی رحم سوراخ شود یا اینکه در حین سقط جنین دهانه رحم خراشیده شده باشد.

چه زمانی خونریزی پس از سقط جنین غیرطبیعی است؟

پس از سقط چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

 • آغشته شدن دو یا تعداد بیشتری از پدهای بهداشتی در یک ساعت به مدت چند ساعت متوالی
 • مشاهده لخته خون بزرگ‌تر از لیمو
 • احساس درد شدید در شکم و پشت
 • درمان نشدن درد با داروهای تجویزشده
 • بروز تب بالای ۳۸ درجه
 • ترشحات بد بوی واژن
 • ترشحات زرد و سبز رنگ

اگر تا ۴۸ ساعت پس از سقط‌جنین به روش دارویی خونریزی رخ ندهد موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید چراکه احتمال سقط ناقص وجود دارد. همچنین اگر تا ۸ هفته پس از سقط، پریود شروع نشود باید به پزشک مراجعه گردد.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
healthline

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۰۵ دیدگاه

 1. سلام من یک هفتس که سقط داشتم و هنوز ازمایش بتام بالاست دکتر گفته تا یک هفته ازمایش بدمو اگه پایین نیاد بتام باید جراحی کنم. نگران جراحیش خطرناک نیست؟

    1. سلام من یکشنبه سقط داشتم کیسه اب روهم دیدم سه روز بعد از سقط دمار رفتم سونو انجام داد گفت هنوز بقایا بارداری هست متیل ارگونوین مینو هر ۸ با قرص زولست یکی شب و یکی صبح آزیترومایسین روزی یکی داد امروز بعد از استفاده دچار خونریزی خیلی کم و درد زیر شکم شدید شدم بعد ۱ساعت اروم شد میخواستم بدونم هر دفعه این اتفاق پیش میاد؟استفاده همزمان متیل با زولست مشکلی نداره و باعث دفع بقایای سقط میشه

      1. سلام به شما
       قطعا وقتی پزشک بنابر شرایط شما داروهارو تجویز کرده، مشکلی نبوده و باید اعتماد کرد. بعد از اتمام خونریزی هم سونوگرافی لازمه.

        1. سلام من دو روز سقط۶هفته ساکشن داشتم فقط همون شب اول خونریزی داشتم دیگه قطع شد خونریزی ندارم لطفا بهم میگید چرا خونریزی قطع شده این دو‌شب زعفران تخم‌شوید بومادران اینام‌شبی دو لیوان‌میخورم طنابم‌میزنم راه میرم ولی فقط،شب اول خونریزی داشتم

         • سلام به شما
          الزامی به تداوم خونریزی وجود نداره. صرفا باید سلامت رحم و تخمدان و وجود بقایا، با انجام سونوگرافی بررسی بشه.

         • سلام من دوهفته سقط کردم الان دارم ورزشم ادامه میدم خونریزیم یعد ۱۰ روز لکه بینی الان دوباره خونریزی دارم گاهی هم لخته این جریان تا کی عادی وآیا ورزش میتونه صدمه جسمی به من بزنه

           1. سلام به شما
            بهتره فعالیت سنگین بدنی انجام نشه. همچنین لازمه سونوگرافی و معاینه توسط متخصص زنان انجام بشه. ممکنه بقایا مونده باشه.

          • سلام من ۶هفته پیش سقط داشتم با قرص تو این ۶هفته خونریزی داشتم بعضی اوقات در حده پریود بعضی اوقات لک تا سه روز پیش کلا لکم نداشتم تا امروز باز خونریزی شروع شد میخواستم بدونم وضعیتم مشکوک به avmهست یا نه هیچ دردی ام ندارم فقط پاهام یکم درد میکنه، بد بو و زیادم نبوده خونریزیم فقط نمی‌دونم این پریوده یا چی

            1. سلام به شما
             بعد از سقط حتما باید سونوگرافی و معاینه زنان انجام بشه. اختلال خونریزی باید حتما بررسی بشه.

             • سلام من ۱۷روز سقت کردم ولی هنوز خونریزی دارم ایا خونریزی عادی هست واینکه تو خون ریزی میتونی سونووو داخلی بری یا نه

               1. سلام به شما
                ده روز بعد از سقط لازم هست سونوگرافی از روی شکم برای بررسی خروج کامل جفت و بقایا، انجام بشه. اگر خونریزی همچنان ادامه داره، لازمه توسط متخصص زنان معاینه انجام بشه.

             • . سلام من باشوهرم نزدیکی محافظت نشده داشتم ولی بعد از یک هفته دیدم پریود نشدم رفتم بیبی چک زدم دیدم منفیه دوباره بعد از چند روزیک بببی چک دیگه زدم بعد یک ساعت یک خط صورتی ضعیف نشون داد رفتم آزمایش گفتن بتا هزار رفتم سونوی واژینال سونوی معتبر .گفتن “یک ساک ۶ میلیمتری فاقد فتال پل ولی کیسه زرده معلومه و چهارونیم هفته .به خیال خودم که هنوز چیزی نیست رفتم دکتر که امپول بزنه باز شم وپریود شم دکتر قرص گذاشت یک درد بسیار کمی داشتم و سریع پریود شدم ویک لخته و یک چیز گوشتی به اندازه یک بند انگشت مثل کرم بود الان نگرانم وقتی قطب جنینی دیده نشده بودساک ۶ mmاون بچه بود که مثل کرم تنبلی دارم .دکتر اعصاب کشیده شدم .

               1. سلام به شما
                سوال شما واضح نیست
                اما در هر صورت بی بی چک قابل اعتماد نیست و آزمایش بتا بارداری رو برای شما نشون داده یعنی مثبت بوده.
                بعد از خونریزی مشکوک به سقط الزاما باید سونوگرافی کنترل انجام بشه.

               2. سلام لطفاجواب بدین ۲۱سالمهدوروزمیش جنین۷هفته روبا۵تاقرص ۳تاواژینال و۲تازیرزبانی سقط کردم روزاول خونریزی داشتم ودوتالخته ازم خارج شد بعدازاون نه شکم درددارم وخونریزیم قط شد شبیه پریود سبکه چیکارکنم ایاکامل دفع شدن؟

                 1. سلام به شما
                  بعد از سقط، باید حتما سونوگرافی کنترل انجام بشه. هم برای بررسی بقایا و هم سلامت مادر.

                • سلام من پریودم دوهفته عقب افتاد و سابقه عقب افتادن نداشتم به این اندازه الان بعد ۶هفته پریود سنگینی دارم. ممکنه باردار بوده باشم و بچم سقط شده باشه؟

                  1. سلام ناهید عزیز
                   اگه پریود عقب افتاده و بعد از اون دچار خونریزی شدید حتما باید توسط پزشک معاینه و بررسی شید.احتمال بارداری و سقط هم وجود داره.

                   • سلام من یازده روزه سقط داستم ولی خونریزی دارم وقطع ووصل میشه مبخواستم بدونم چقدر میخواد طول بکشه میتونم قرص ال دی استفاده کنم

                     1. سلام به شما
                      بدون تجویز پزشک مصرف هیچ دارویی توصیه نمی‌شه. باید حتما یک هفته تا ده روز بعد از سقط سونوگرافی انجام و باقی ماندن جفت و بقایا بررسی بشه. در صورت لزوم بعد از بررسی متخصص زنان می‌تونه دارو تجویز کنه.

                     1. سلام دوست عزیز
                      مصرف خودسرانه قرص جهت سقط بسیار خطرناکه و سقط حتما باید تحت نظر و صلاحدید پزشک صورت بگیره.

                      1. باقی موندن بافت جنین بعد از سقط نیازمند معاینات مکرر و بررسی توسط پزشکه که در این صورت خطرات کمی داره.

                      2. سلام من سقط داشتم دوهفته پیش ولی هنوز بتام بالاست چیکار باید کنم که کم شه؟ خوردن زعفرون کمک میکنه؟

                        1. سلام تارا عزیز
                         بالابودن بتا بعد از سقط نیازمند بررسی پزشکیه و مصرف خودسرانه مواد دارویی یا غذایی خاص کار مناسبی نیست.

                        2. من هفت هفتس باردارم و امروز خونریزی داشتم بی بی چک منفیه ولی بتام بالا بود. ممکنه سقط بوده باشه؟

                          1. با توجه به سقط صورت‌گرفته، بهتره معاینات پزشکی و بررسی آزمایشگاهی صورت بگیره و علت قاعدگی نامنظم بررسی بشه.

                           1. سلام من اون هفته سشنبه ن هفته بعدش سشنبه سقط داشتم باقرص پشیمونم بعدازدوهفته نزدیگی داشتم منی ریخته داخل میخوام دوباره باردارشم امکان بارداری هست بااینکه منی ریخته داخل یه کوچلولکه بینی دارم کمردردهم دارم میشه بگیدچیکارکنم

                             1. سلام به شما
                              در ابتدا باید بعد از سقط، سونوگرافی کنترل انجام بشه. بعد برای بررسی بارداری حاصل رابطه مجدد، در زمان مفروض شروع قاعدگی و تاخیر اون، آزمایش Bhcg انجام بدین.

                             1. سلام مهلا عزیز
                              سال نو شما هم مبارک
                              تا ۸ هفته بعد از سقط ممکنه خونریزی و علائم قاعدگی نامنظم باشه.
                              در صورتی که علائم برای مدت بیشتری ادامه داشت باید با پزشک خودتون در میون بذارید.

                               1. سلام من ۴ دی سقط داشتم ۶ هفتم بود و الان از سقطی من ۱۱ روزمیگذره خونریزیم تا ۶ روز بود ولی الان ۵ روزه لکه بین قهو ایی دارم روز سقطم رفتم سنو گفت لخته لخته هست تو شکمت بعدرفتم دکتر دارو داد الان هیج دردی ندارم فقط پاک میکنم لکه میبینم ممکنه چیزی باشه

                                 1. سلام به شما
                                  بین دو هفته تا ده روز بعد از سقط، حتما باید سونوگرافی تکرار و بقایا بررسی بشه. بعد هم در صورت تداوم خونریزی، به متخصص زنان مراجعه کنین.

                               2. سلام من ۱ماهم بودکه بچم طبیعی بابرداشتن وزن سنگین سقط شد…بعدتا۷روزخونریزی داشتم وسونوکه رفتم گفت کامل دفع شده فقط یه لخته خون مونده بعداز۲روزلخته خون هم افتاد بعدازقطع خونریزی ۲هفته بعدش حالت تهوع گرفتم وهنوزدارم آیامیشه گفت باردارم…ممنون

                                 1. سلام دوست عزیز
                                  با توجه به اینکه خونریزی داشتین و سونوگرافی سقط رو تایید کرده، احتمال ادامه بارداری بعید به نظر می‌رسه
                                  حالت تهوع به خاطر عوارض سقط جنین هستش.
                                  اما اگه مدت بیشتری از سقط می‌گذره و به بارداری مجدد شک دارین، بهترین راه چک بتا از طریق ازمایش خون هستش.
                                  امیدواریم همیشه سلامت باشید.

                                 2. سلام وقتتون بخیر
                                  من چهار هفته اس سقط کردم
                                  هنوز خونریزی دارم و بد بود هس
                                  ینی چیزی تو شکمم مونده باعث عفونت شده؟؟

                                   1. سلام فاطمه‌ی عزیز
                                    اگه ترشحات بد بو دارین امکان عفونت وجود داره.
                                    توصیه میشه با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی روند درمانی رو پیگیری کنید.

                                     1. سلام من هم دیروز سقط کردم خون ریزیم خیلی کمه .یک لخته به بزرگی لیمو آمد افتاد.الان هم خیلی کم خون ریزی دارم چیکار کنم

                                       1. سلام به شما
                                        اگه سن بارداری بالای ۵ هفته بوده، خونریزی بعد از سه هفته قطع نشده و پریود بعدیتون هم تاخیر داشته باشه، می‌تونین برای اطمینان سونو انجام بدین.

                                     2. سلام من سی نهه روزه که سقد داشتم. از روز اول تا الان خونریزی همراه با درد دارم و لخته زیاد دیدم. الان مشکلم اینه یک هفته هست که خیلی شدید شده خونریزیم. راستی سقدم خودش افتاد دو ماهه بود.

                                       1. سلام مهلای عزیز
                                        شما حتما باید توسط پزشک معاینه بشید چون ممکنه سقطتون ناقص بوده باشه و بقایای جنین تو رحم مونده باشه.
                                        برای بررسی بقایای بارداری معمولا سونوی واژینال تجویز میشه

                                         1. سلام من چهارمین هفته ی بارداریم بوده که سقط شده بچه، ولی فقط روز اول خونریزیم شدید بوده و لخته هایی دفع شدکه بزرگ بودن امروز خیللی کم شده خونریزیم، آیا طبیعیه؟ سقط شده؟

                                           1. سلام نازنین عزیز
                                            جهت اطمینان از سقط و همینطور بررسی خروج کامل جفت و جنین و باقی نموندن بقایا، باید حتما ده روز تا دو هفته بعد سونوگرافی انجام بشه.
                                            ممکنه برای خروج بقایا نیاز به تکرار دارو یا کورتاژ باشه.

                                           2. سلام من یک ماه هست سقط کردم بعد از پریودم که هفت روزه هست باز لکه بینی دارم باید چکار کنم ممنون

                                             1. سلام به شما
                                              باید به متخصص زنان مراجعه کنین تا علت اختلال و لکه بینی مشخص بشه. البته انجام سونوگرافی بعد از سقط هم ضروری هست.

                                           3. سلام من بارداری خارج از رحم داشتم با داروهای طب اسلامی رفع شد ولی دوهفته ای هست خونریزی دارم زیاد نیست ولی طولانی شد میخواستم بدونم خونریزی تاچند روز طول میکشه؟

                                             1. سلام ریحانه‌ی عزیز
                                              بهتره مشکلتون رو تحت نظر پزشک متخصص زنان پیگیری کنین تا در صورت لازم براتون آزمایش تجویز بشه.

                                             2. سلام ببخشید من الان نزدیک به ۳ماه هست جنینم سقط شده دو هفته قبل رفتم سونوگرافی گفت کامل تمیز شدی فقط یه کیست بزرگ داری الان دکترم قرص ضد بارداری ومفنامیک نوشته ولی خونریزیم قطع نمیشه زیاد نیست ولی قطع نشدنش اذیتم میکنه ویتامین کا هم آمپولشو زدم به نظرتون چکارکنم؟؟؟؟؟

                                               1. سلام ژیلای عزیز
                                                این که بعد از سه ماه شما هنوز مشکلاتی رو دارین باید حتما بررسی بشین توسط پزشک.
                                                بهتره سونو و آزمایش خون انجام بدین.

                                               2. سلام بنده بعدازتست بارداری مثبت پنج تاقرص داخل واژن گذاشتن سقط بشه دو روز خون ریزی داشتم روز سوم لکه بینی وقطع شد ممکنه دفع نشده باشه یاکامل دفع شده؟

                                                • سلام و خسته نباشید من تقریبا توی هشت هفته سقط با دارو داشتم و هنوز بعداز یکماه و نیم خونریزی دارم و دوسه روزه خیلی کم شده و به رنگ تیره هست اما قطع نشده طولانی شدن مدت زمان خونریزی برام نگران کننده است .

                                                  1. سلام فرزان عزیز
                                                   بهتره به پزشک متخصص مراجعه کنین. حتما باید از نظر وجود بقایای بارداری بررسی بشین.

                                                  2. سلام من سقط جنین داشتم و ده روز بعدش سونو واژینال دادم و گفت هیچ چیزی باقی نمونده ولی الان ۳۶ روزه ازش گذشته و هنوز خونریزی دارم و حالت تکه های گوشتی از واژنم خارج میشه آیا این طبیعیه

                                                    1. سلام به شما مهین عزیز
                                                     خونریزی بعد از سقط به صورت معمول بین یک تا دو هفته و نهایتا تا سه هفته به صورت لکه‌بینی ممکنه ادامه داشته باشه.
                                                     درصورتی‌که بیش از این خونریزی به‌خصوص خونریزی لخته‌ای ادامه داشت نیاز به بررسی داره و باید با متخصص زنان مشورت کنین.

                                                    2. سلام ببخشید من از دیروز قرص استفاده کردم سقت بشه چند ساعت خیلی خون ریزی و لکه زیاد داشتم افتاده یا نه

                                                      1. سلام نازیلای عزیز
                                                       برای اطمینان از سقط کامل جنین باید با تجویز پزشک سونوگرافی انجام بدین.

                                                      2. سلام ۲۰ روز پیش سقط داشت از طریق دارو بعد از سه روز پزشک مقدار زیادی از نسجهارو تخلیه کردن خونریزی تا هفته پیش خیلی کم شده بود ولی از دیروز به طرز فجیعی لخته و خونریزی دارم همراه درد شکمی و کمری خیلی نگرانم .

                                                       • سلام، وقت بخیر
                                                        من جنین ۵ هفتم بخاطر رشد نکردن خود ب خود سقط شد،اوایل خونریزیم زیاد بود بعد کم شد دوباره کمی بیشتر از حد معمول و لخته های کوچک داره دفع میشع ایا جای نگرانی داره؟ امروز روز پنجم سقطم هست.با تشکر

                                                         1. سلام شیوای عزیز
                                                          اگر خونریزی حتی به‌صورت لکه‌بینی بیشتر از دو تا نهایتا سه هفته ادامه پیدا کرد نیاز به بررسی بقایای بارداریه.

                                                         2. من یک ماه و هفت روز از سقط ام میگذره اما هنوز لکه و گاها بیشتر از یک لکه خونریزی دارم که به رنگ تیره هس آیا عادیه؟

                                                           1. در صورتی که بعد از دو تا نهایتا سه هفته بعد از سقط، خونریزی، هرچند کم و یا حتی به شکل لکه‌بینی، ادامه داشته باشه نیاز به بررسی از نظر وجود بقایای بارداری و یا عفونت داره.

                                                           2. باسلام من۸هفته بارداربودم قرص دوعددبصورت واژینال استفاده کردم ویک عددزیرزبانی وبعداز۴ساعت ۳تالخته بزرگ ازمن دراومدوبه خونریزی افتادم ودل دردشدیدولی بعداز۲۴ساعت به حالت عادی برگشتم آیا سقط انجام شده دکتر؟بعداینکه چندروزبعدبرم برامعاینه وسونوگرافی؟ممنون ازراهنماییتون

                                                             1. سلام به شما
                                                              در سقط ۸ هفتگی معمولا دفع تیکه‌های بافت به رنگ صورتی هم دیده میشه.
                                                              معمولا بعد از سقط، خونریزی کم میشه و درد برطرف میشه ولی معمولا تا چند روز خونریزی کم ادامه پیدا میکنه.
                                                              در صورت ادامه‌ی خونریزی (بیشتر از دو هفته) نیاز به بررسی از نظر وجود بقایای بارداری هست.

                                                             2. سلام دیروز صدق جنین داشتم دیشب تا صبح خونریزی داشتم از امروز ظهر خونریزیم کم شده علتش چیه

                                                               1. سلام به شما
                                                                وقتی جنین سقط میشه خونریزی کمتر میشه و بعد از چند روز قطع میشه،
                                                                در صورت عدم قطع خونریزی بعد از دو هفته نیاز به بررسی باقی‌مانده بافت جنینی هست.

                                                                • من یک شیش سقط چهارهفته داشتم باقری سایتوتک دوروزخونریزی داشتم بالخته بعدبه حالت پریودم شدم دهروزیعنی سقط شده

                                                                  1. بعد از سقط خودبخودی یا القا شده، حتما و حتما باید سونوگرافی کنترل انجام و توسط متخصص زنان بررسی بشه.

                                                                 • سلام من ۱۹خرداد سقط باقرص داشتم سونو هم رفتم گفتن علایم بارداری ندارم الان دوازده روزه خونریزی دارم روزای اول لکه بینی ولخته قهوه ای رنگ بود س چهارروزه ک خونریزی شدید دارم طبیعیه ؟

                                                                   1. سلام به شما
                                                                    اگه حدود یک ماه از سقط گذشته ممکنه قاعدگی اتفاق افتاده باشه.
                                                                    در صورت ادامه‌ی خونریزی بیش از مدت زمان معمول قاعدگی با متخصص زنان مشورت کنین.
                                                                    اگه از ابتدای سقط بیش از سه هفته خونریزی ادامه داشته (حتی به صورت لکه‌بینی) نیاز به ارزیابی مجدد از نظر باقی موندن محصولات حاملگی و یا عفونت رحمیه.

                                                                   2. سلام من ۶هفته باردار بودم که جعبه سنگین برداشتم و فردای اونروز خونریزی کردم الان ۱۱روزه که خونریزی دارم و مدام لخته های خونی ازم میاد دکترهم رفتم عادیه ۱۱ روز خونریزی داشته باشم اونم مدام؟

                                                                    • از۲ماه گذشته نزدیک ۳ماه میشه سقط کردمم اماخونریزیم بندنیومده نگرانم دلیلش چیه درضمن توخونه باقرص سقط کردم بعدازخوردن قرص ۲هفته طول کشیدتاخونریزیم شدت گرفت اوایل خیلی کم یاطبیعی بودامابعد۲هفته خیلی شدیدشدوالان باگذشت ۳ماه قطع نمیشه دلیلش چی میتونه باشه

                                                                       1. سلام من با قرص سایتوتک سقط داشتم ب صورت زیر زبونی بعد از دوز سوم درد خیلی شدیدی زیر شکمم حس کردم به مدت دوساعت و بعد یه تیکه گوشت به اندازه کف دست ازم دفع شد بعد از اون دردم کمتر شد و خونریزیم مثل پریودی بود بعد دوروز یه درد شدیدی گرفتم سر صبح تا عصر که تیکه بزرگ خونی ازم دفع جوری بود که انگار لبه تیز داشت چون بدنم بعد خارج شدن اون انگار زخم بود دردم کم شده بود تا اینکه بعد یک هفته درد زیادی زیر شکمم دوروز دارم و با امروز ک هشت روزه میگذره از قرصم خونریزیم قطع شده و لکه بینی دارم اونم لکه ها کش دار و بدبو
                                                                        نمیدونم تیکه اولی جفت بود یا بچه یا اون تیکه ک بعد دوروز اومد کدوم بوده . شرایط دکتر رفتن ندارم میترسم نظر شما چیه ممنون میشم راهنماییم کنید

                                                                         1. سلام رهای عزیز
                                                                          بعد از هر نوع سقط (دارویی، خودخواسته، تصادفی و …) حتما و حتما باید سونوگرافی انجام بشه تا از تخلیه‌ی کامل محتویات و نرمال شدن شرایط رحم اطمینان حاصل شه.
                                                                          با توجه به اینکه پزشک حریم امن بیماره و این موضوع بسیار مهمه حتما به پزشک مراحعه کنین.
                                                                          اگه در شهر تهران هستین می‌تونین با استفاده از خدمات هومکا سونوگرافی رو تو خونه انجام بدین.
                                                                          برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ی ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرین.

                                                                       2. سلام من پریودیم همینکه از روزش عقب افتاد فرداش بی بی چک گرفتم زدم مثبت بود بعد چند روزش خونریزی گرفتم تا فقط تا یک روز خونریزی گرفتم یک لحظه خونریزیم زیاد شد بعد کم شد چیزی نمیادیعنی بچم سقط شده؟ اخه دوییدم و یه وسیله سنگین بلند کردم چند روزی کار داشتم نمیدونستم باردارم سقط شد فقط جواب قطعیشو بهم بگید

                                                                         1. لام سوگند عزیز
                                                                          قطعی نمیشه گفت که سقط اتفاق افتاده یا نه.
                                                                          در صورت شک می‌تونین روند افزایش میزان هورمون بارداری رو بررسی کنین و یا بعد از حداقل پنج هفته از زمان شروع قاعدگی قبلی برای بررسی ساک حاملگی سونوگرافی انجام بدین.

                                                                         2. سلام من پنچ هفته باردار بودم که خونریزی گرفتم و شیاف بهم دادن. دو هفته بعد که سونو رفتم گفتن سقط شده و بقایای جنین مونده..قرص زیرزبان و واژن استفاده کردم و خونریزی شدید گرفتم همراه با لخته های کوچک و بزرگ..الان ۱۲ روزه که خونریزی دارم منتها روزبروز کمتر میشه ولی هنوز تمام نشده..ایا لازمه بعد اتمام خونریزی سونو بدن؟

                                                                           1. سلام به شما
                                                                            بله. حتما نیاز به تکرار سونوگرافی دوم جهت اطمینان از تخلیه‌ی بقایای جنین وجود داره.

                                                                           2. سلام خسته نباشید
                                                                            من ب دلیل تشکیل نشدن قلب سقط داشتم بعد دوهفته پاک شدم و سونوگرافی هم گفت ک کامل خارج شده الان بعد سه روز باز لکه دیدم دلیلش چیه باید ب پزشکم مراجعه کنم؟!

                                                                             1. سلام ممنون از شما
                                                                              با توجه به تغییرات هورمونی سنگین به دنبال سقط، لکه‌بینی طبیعیه و ممکنه چند سیکل قاعدگی طول بکشه تا دوباره منظم بشه.
                                                                              در صورت بروز درد تغییر حجم خونریزی، تعدد لکه‌بینی و یا هر علامت دیگه با متخصص زنان مشورت کنین.

                                                                               1. سلام من پنج هفتمه رفتم دکتر گفت دوتا سایتوتک واژینال استفاده کنم یکیشم زیرزبونی ، بعده چند ساعت درد شکمی داشتم همراه با خونریزی حاوی لخته ،ولی فقط همون روز بود از فرداش قطع شده و هیچ خبری از خونریزی نیس یعنی هنوز سقط نشده ؟

                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                  بعد از مصرف دارو به هدف سقط حتی اگر خونریزی قطع شده باشه باید سونوگرافی انجام بشه.
                                                                                  ممکنه نیاز به تکرار دارو و یا کورتاژ وجود داشته باشه.

                                                                               2. با سلام من تقریبا ۳هفته پیش سقط داشتم ک بعد ۱۰روز سنو دادم بقایا داشتم دکتر دارو بهم داد کپسول داکسی کیم و قرص متیل ارگونوین۱۲۵٪داد و گفتن بعد اتمام این دارو دوباره سونو بدم خونریزی زیاد نداشتم ک این دارو هارو خوردم بعد ۵ذوز یهو خونریزی شدید گرفتم ک لخته خیلی بزرگ و زیاد ازم میاد باید چکار کنم

                                                                                 1. سلام زیبای عزیز
                                                                                  با توجه به اتمام داروها و خروج لخته خون (که نشان‌دهنده خروج احتمالی بقایاست) باید سونوگرافی کنترل انجام بشه.

                                                                                   1. سلام
                                                                                    من دو هفته از سقطم گذشته. با قرص سقط شد.
                                                                                    سونو بعد از سقط هم دادم گفت کاملا پاک شده. خونریزی هم یک هفته است که ندارم.
                                                                                    ولی درد لگن و مقعد دارم. این طبیعیه؟

                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                      تداوم هر علامتی بعد از سقط، مثل درد لگن، باید توسط متخصص زنان ارزیابی بشه. حضورا به پزشک متخصص مراجعه کنین.

                                                                                   2. سلام من قرص سایتوتک مصرف کردم و سه هفته بازداری داشتم بعد از ۱۴ ساعت فقط یه بار خونریزی خفیف و یه لخته خیلی کوچیک خارج شد.میخواستم بپرسم که سقط شده و چقد زمان میبره که به خونریزی کامل بیفتم؟ممنون از راهنماییتون

                                                                                     1. سلام یاسمن عزیز
                                                                                      اطمینان از سقط کامل و خروج بقایا بعد از مصرف دارو فقط با انجام سونوگرافی کنترل حاصل میشه.

                                                                                     2. سلام وقت بخیر من یک هفته اس که باقرص سایتوتک
                                                                                      سقط داشتم هم خون ریزی داشتم هم لخته واین که بعد یک هفته خونریزیم قطع شده با بی بی چک کردم یه خط پررنگ بایه خط کم رنگ ظاهر شد دلیلش چیه امکان این هس که بارداری متوقف نشده باشه

                                                                                       1. سلام سمیرای عزیز
                                                                                        برای اطمینان از سقط کامل و خروج بقایا انجام سونوگرافی کنترل ضروریه.
                                                                                        بی بی چک قابل اعتماد نیست.

                                                                                       2. سلام. اولا ممنونم از حس مسئولیت پذیری و پاسخگویی به تک تک سوالات بیماران که حس خوب اعتماد رو بوجود میاره.
                                                                                        دوما، من در ۸ هفتگی بزرگترین اشتباه زندگیم رو مرتکب شدم و جنین سالم و نازنینم رو خودخواسته با قرص سقط کردم. اینروزها از لحاظ روحی وضعیتم خیلی خرابه. از طرفی سقط من بدون درد و مشکل و عوارض خاصی انجام شد. بعد چند ساعت خونریزی و لکه های بزرگ دفع شد و در ادامه خونریزی معمولی شبیه پریودی ( فقط تیره تر و چسبنده تر) داشتم. اما بعد سه روز که به پزشک مراجعه کردم قرص متیل ارگونوین تجویز کردند. بعد از مصرف ۶ عدد از این قرص یعنی پنج روز بعد از سقط خونریزی شدیدی که تا بحال تجربه اش نکرده بودم همراه با لخته های بزرگ و زیاد از رحمم دفع شد. این حالت دوساعت طول کشید. در این دو ساعت ۴ بار دستشویی رفتم و هر بار با همان شدت خون و لخته داشتم. دیگه جون به بدن نداشتم و دراز به دراز افتادم. همسرم گفت امشب این دارو رو نخور. نخوردم و امروز خونریزی دوباره به حالت سابق برگشته. از طرفی شنیدم این دارو برای از بین بردن بقایای رحم لازمه (درسته؟). نمیدونم مصرفش رو ادامه بدم یا نه

                                                                                         1. سلام سعیده‌ی عزیز
                                                                                          ممنون از لطف شما
                                                                                          معمولا افزایش شدت خونریزی به علت سقط یا دفع بقایا هست در غیر اینصورت این دارو باعث افزایش خونریزی رحمی نمیشه بلکه اثر عکس هم داره و جهت درمان خونریزی بعد از زایمان یا سقط هم تجویز میشه (البته ممکنه دستور مصرف متفاوت باشه).
                                                                                          اگه خونریزی شدید بعد از سقط یا دفع بقایا در طی یکی دو ساعت کم نشه و یا خونریزی خفیف بیش از دو هفته طول بکشه نیاز به بررسی هست.
                                                                                          دستور مصرف و نیاز به مصرف دارو رو باید با متخصص مربوطه چک کنین.

                                                                                         2. سلام من سقط با سایتوتک داشتم اولش سقط ناقص بود بعد رفتم سونوگرافی گفت دوباره قرص بزار گذاشتم کامل دفع شد الان ۵۰ روزه پریودم چیکار باید بکنم خواهش میکنم توضیح بدین

                                                                                           1. سلام
                                                                                            با توجه به ادامه داشتن خونریزی، نیازه که معاینه واژینال توسط متخصص زنان انجام بشه.
                                                                                            معمولا خونریزی با مصرف قرص قطع میشه؛ اما باید اطمینان پیدا کنین که رحم به شرایط نرمال برگشته.

                                                                                             1. منم همین مشکل رو دارم ۷ هفته ام بود ک سقط کردم الان ۷ هفته اس ک خونریزی دارم ولی رفتم سونو گفتن بقایا داری دکتر برام متیل ارگونین و ال دی تجویز کرد.خونریزی کلافم کرده خسته شدم چ قرصی مصرف کنم تا این خونریزی بند بیاد من دو هفته دیگه عروسیمه تا بعد عروسی نمیتونم اقدامی کنم برای ساکشن باقی مونده از طرفی باید متوقف بشه این خونریزی تا بعد عروسی ک برم برا ساکشن حالا باید چی کار کنم چ دارویی استفاده کنم ک بند بیاد خونریزیم

                                                                                               1. باید بعد از مصرف داروها هم، سونوگرافی تکرار بشه. اگر خونریزی قطع نشده باشه، ممکنه نیاز به اقدام جراحی باشه. حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                             2. چقدر توضیحات کامل و واضح بود واقع ممنون من سقط دارویی داشتم ، دو هفته کامل خونریزی داشتم بعد پنج روز خونریزی نداشتم و دوباره خونریزی شروع شد و همراه با درد و مقدار خونریزی خیلی شدید بود و لخته های زیاد میخواستم بدونم این خونریزی پریود حساب میشه یا ادامه خونریزی سقطه

                                                                                               1. ممنون از شما
                                                                                                خوشحالیم که مطالب رو دوست داشتین
                                                                                                هر دو ممکنه باشه. حتما باید ده روز تا دو هفته بعد از سقط سونوگرافی کنترل و معاینه زنان انجام بشه.

                                                                                               2. سلام من شش روز پیش با قرص سایتوتیک سقط داشتم که دوتا در واژن یک زیر زبون بعد دوتا دیگر رو یک ساعت به یک ساعت زیر زبون بعد قرص دوم که زیر زبونم گذاشتم خونریزی شدیدداشتم تا بعدازظهر که دوتا لخته گرد که افتاد خونریزیم گم شد فردا کم بود تا از روز سوم تا الان روز به روز بیشتر میشه خونریزیم کمردرد دارم زیر دلم درد میکنه من جنین ام ۵ هفته بود سونو ندادم هنوز میترسم بقایای جنین باقی مونده باشه

                                                                                                 1. سلام الناز عزیز
                                                                                                  اگه بدون سونو تصمیم به سقط با دارو گرفته شده بسیار کار خطرناکی بوده.
                                                                                                  در هر صورت برای تعیین بقایای بارداری و عدم وجود مشکل در لوله‌های رحمی لازمه سونوی واژینال انجام بشه.
                                                                                                  توصیه میشه به متخصص زنان مراجعه بشه.

                                                                                                 2. سلام من نزدیک به چهار روزه که سونو گرفتم سه ماهه اول بارداری بودم گفتن مرده مجدد سونو دادم بازم همون جواب که بچه مرده از طریق دارو بعداز شش ساعت دفع شد ازمایش ازم به عمل اومد همه چیم نرمال بود بجزds-DNAlgM(Double strand-DNA) که۳۷.۲iU/mlبودش ایا احتمال داره که روماتیسم باعث مرگ جنین بشه در سه ماهه اول بارداری ممنون میشم پاسخ بدید

                                                                                                   1. سلام لیلای عزیز
                                                                                                    اگر سقط مکرر وجود داشته، بله می‌تونه ناشی از اختلالات روماتولوژی باشه. با توجه به نتیجه آزمایش، پزشک زنان احتمالا جهت مشاوره، شمارو به پزشک فوق‌تخصص روماتولوژی هم ارجاع بده. در هر صورت جای نگرانی نیست و این موضوع با کمک پزشکان معالج کنترل می‌شه.

                                                                                                   2. سلام.وقت بخیر من سه هفتس لک دارم..وقتی میریم دستشویی بازم خونریزی دارم..اصلا هم قط نمیشه .کم و بیش لکه دارم و دوباره پریود شدم .. این عادیه چرا بند نمیاد خونریزی ..؟

                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                      اگر خونریزی بعد از سقط بوده، معمولا طولانی هست. اما در هر صورت بخصوص بعد از سقط، باید معاینه زنان و سونوگرافی انجام بشه. با توجه به طولانی شدن خونریزی بیش از ده روز، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                     2. من سوم شهریور سقط داشتم ، تا الان که بیستمه لکه بینی خیلی کمی دارم اما رنگش تیرست و به قهوه‌ای می‌زنه لازمه نگران باشم و به دکتر مراجعه کنم؟

                                                                                                       1. لازمه که بعد از سقط حتما سونوگرافی کنترل انجام و بررسی کامل بشه. اگر تخلیه کامل نشده باشه، ممکنه پزشک متخصص زنان داروی جدید بدن یا اقدام دیگه‌ای بکنن. ترشحات خونی باید قطع بشه.

                                                                                                       2. سلام من یک ماهه پیش با قرص سقط داشتم بعد الان یک ماه بیشتره که خونریزی دارم و خیلی کلافه هستم خونریزی ام زیاد نیست ولی همون کلافه ام کرده میخواستم ببینم میتونم قرص ضد بارداری یاهمون LDاستفاده کنم؟

                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                          بعد از سقط باید حتما سونوگرافی کنترل و معاینه انجام بشه. خونریزی طولانی نیاز به بررسی داره. لطفا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                           1. باسلام وخسته نباشید

                                                                                                            من ۱۱روزه با امپول سقط داشتم جنینم ۵هفته و۶روز بود… وخونریزیم کمه به رنگ قهوای روزی یکبار یا ۲بار در روز میادبه اندازه ۵الی ۶قطره وهیچ دردندارم فقط بی حالی وسرگیجه دارم کمی ایا خطرناکه وضعم سونو دادم گفت چیزی مشاهده نمیشه از جنین

                                                                                                             1. سلام رویای عزیز
                                                                                                              سونوگرافی در صورت تداوم خونریزی باید تکرار بشه. همچنین باید معاینه زنان بشه. ضعف و بی‌حالی ممکنه براثر حجم خون از دست رفته باشه.

                                                                                                           2. سلام من جنینم قلب نداشت تقریبا دو هفته هست خون ریزی دارم ولی هنوز سقط نشده ب نظرتون هنوز صیر کنم همینجا خودش دفع میشه یا ب پزشک مراجعه کنم

                                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                                              حتما باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین. سونوگرافی هم جهت بررسی وضعیت ضروری هست.

                                                                                                             2. سلام من اون هفته سشنبه ن هفته بعدش سشنبه سقط داشتم باقرص پشیمونم بعدازدوهفته نزدیگی داشتم منی ریخته داخل میخوام دوباره باردارشم امکان بارداری هست بااینکه منی ریخته داخل یه کوچلولکه بینی دارم کمردردهم دارم میشه بگیدچیکارکنم

                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                در ابتدا باید بعد از سقط، سونوگرافی کنترل انجام بشه. بعد برای بررسی بارداری حاصل رابطه مجدد، در زمان مفروض شروع قاعدگی و تاخیر اون، آزمایش Bhcg انجام بدین.

                                                                                                               2. سلام من اون هفته سشنبه ن هفته بعدش سشنبه سقط داشتم باقرص پشیمونم بعدازدوهفته نزدیگی داشتم منی ریخته داخل میخوام دوباره باردارشم امکان بارداری هست بااینکه منی ریخته داخل یه کوچلولکه بینی دارم کمردردهم دارم میشه بگیدچیکارکنم

                                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                                  در ابتدا باید بعد از سقط، سونوگرافی کنترل انجام بشه. بعد برای بررسی بارداری حاصل رابطه مجدد، در زمان مفروض شروع قاعدگی و تاخیر اون، آزمایش Bhcg انجام بدین.

                                                                                                                 2. سلام من اون هفته سشنبه ن هفته بعدسشنبه سقط داشتم باقرص الانم پشیمونم پریشب هم نزدیگی داشتم منی ریخت داخل امکان بارداری هست کی میتونی آزمایش خون بدم برای حاملگی

                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                    در ابتدا باید بعد از سقط، سونوگرافی کنترل انجام بشه. بعد برای بررسی بارداری حاصل رابطه مجدد، در زمان مفروض شروع قاعدگی و تاخیر اون، آزمایش Bhcg انجام بدین.

                                                                                                                   2. سلام من ازمایش بتا دادم دفعه اول ۴۸ بود دفعه دوم ۱۴۴ دفعه سوم ۸۵ گفتن که سقط میشه بعد ۴ روز به خون ریزی افتادم وچند لخته ازم خارج شد ولی بعد سه روز خون ریزی کم وکمتر شد به نظر شما طیعیه
                                                                                                                    جنین کامل سقط شده؟

                                                                                                                     1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                      برای اطمینان از سقط و همینطور کنترل سلامت مادر، باید حتما سونوگرافی انجام بشه.

                                                                                                                     2. سلام من یک ماهه باردار بودم با قرص سایتوتیک سقط کردم الان دوهفته هست خونریزی دارم و قطع نمیشه چکار باید بکنم؟

                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                        دو هفته بعد از سقط، باید سونوگرافی جهت کنترل و بررسی سلامت انجام بشه. پزشک متخصص زنان بررسی کنه و درمان مناسب رو ارایه بده.

                                                                                                                       2. سلام من یک شیش سقط جنین داشتم و دوروزخونریزی داشتم بالخته بعدبه حالت پریودی شدم ده روز بعد از بی‌بی چک امتحان کردم یک خط نشون داده دوسه بارامتحان کردم وچهارهفت پریودشدم الان حس میکنم هنوزحامله ام این طبیعی میترسم کمکم کنین

                                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                                          تنها راه بررسی بارداری، انجام ازمایش Bhcg هست و بی‌بی‌چک قابل اعتماد نیست.

                                                                                                                           1. باسلام من حدود ۱۴روزکه سقط کردم بعد۷روزازسقط سونودادم که گفت لخته تورحم زیاد که دکترقرص میتل ارگونین و داکسی تجویزکردبعدسه روزمصرف خونریزی م کاملاقطع شد منم قرصارومصرف نکردم ولی لکه بینی دارم ایابایدقرص رومصرف کنم یانه خیلی ممنون

                                                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                                                              نباید مصرف قرص خودسرانه قطع می‌شده‌. منتظر زمان قاعدگی بعدی باشین و اگر بعد اتمام اون، مجدد لکه بینی باقی بود، به پزشک زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                           2. سلام خسته نباشید
                                                                                                                            من هفته ۶بارداریم وخونربزی کردم همراه بادرود کمر
                                                                                                                            وپهلوی چپم هستم و دکتر گفتن اجنین سالم وخون دور جنین گرفته و احتمال سقط ۵۰…۵۰است با استراحت خوب میشی ولی درد پهلوی سمت چپم با افتادن ی لخته خون که رگهای سفید داره خوب شد آیا سقط کردم یان لطفن راهنمای کنید

                                                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                                                              باید برای بررسی تداوم بارداری، آزمایش Bhcg انجام بشه. همینطور انجام سونوگرافی هم برای بررسی سقط ضروری هست‌.

                                                                                                                               1. با سلام، چند روز بعد از سقط با قرص سایتوتک باید سونوگرافی برا بررسی و کنترل انجام بشه؟

                                                                                                                               2. سلام‌‌تشکر‌ وخسته نباشید از شما من سنو گرفتم سقط‌کردم ورحیم تخمدان سالم بدون کیست وآبی در رحیم وجود ندارد حالا اگه بخواهم دوباره حامله بشم چند وقط باید بگذره
                                                                                                                                ومیخواهم دوقلو باردار بشم باید از چه راهی استفاده کنم

                                                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                                                  اگر سقط خودبخودی بوده، باید حتما علت تشخیص داده و رفع بشه. در غیر این صورت منعی نداره. دوقلوزایی قابل کنترل و القا نیست.

                                                                                                                                • سلام من امرپز چهار روز کورتاژ داشتم جنین
                                                                                                                                 ۸هفته و بعد از سه روز امروز شروع به خونریزی لخته هایی به ابعاد ۱۰سانت دارم ایا طبیعی؟؟

                                                                                                                                 • سلام
                                                                                                                                  من ۶ هفته و ۲ روز یهو خونریزی پیدا کردم، سونو انجام دادم چون ساک خالی بود دیگه باید صبر میکردم، به مرور زمان گهگاهی لخته‌هایی دفع میکردم و بعد خونریزی کم میشد، در سونوهای کنترل به مرور سلک بارداری کوچک و به ۶ میلی متر رسیده، الان هم لخته دفع میکنم و فعلا یک هفته هست ، بتا هم کاهشی هست، الان بتا ۱۰۰۰ و قطز ساک ۶ میلی متر است، به نظرتون این دیگه با پریودی دفع میشه یا باید حتما به بیمارستان مراجعه کنم؟ آخه بعضی وقتا خونریزیم لخته ای بزرگ میشه. ممنونم

                                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                                    توصیه می‌شه برای سلامت و دقت در پروسه، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین. سونوگرافی باید تکرار بشه.

                                                                                                                                   2. سلام من ۹روز پیش سقط کردم خونریزیم مثل پریودیی هست اول خون قرمز بود الان خونم سیاه وبد بو شده وهنوز درد دارم عادییه آیا؟؟

                                                                                                                                    • سلام من حدودا ۲۵مهر ماه تو ۳۶ روزگی سقط کردم دوبار سونوی واژینال دادم و گفتن که کاملا تخلیه شده و بقایا نداری امروز ۲ آبانه هنوز لکه ببینی دارم امروز رفتم پیش یه دکتر دیگه سونوی شکمی انجام دادو گفت ضخامت رحمت زیاد شده یا احتمال داره بقایا داشته باشی همچین چیزی درسته؟ مگه میشه سونوی واژینال اشتباه بگه
                                                                                                                                     برام دوتاامپولو قرصو آزمایش نوشته که انجام بدم
                                                                                                                                     خیلی نگرانم

                                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                                       این به معنی اشتباه بودن سونوی واژینال نیست، بیشتر نشان‌دهنده تغییرات جدید و حدس علت اون هست. در هر صورت باید دیواره رحم ریزش مجدد داشته باشه. بهتره داروها رو مصرف کنین و مجدد برای تنظیم قاعدگی و بارداری مجدد، تحت نظر پزشک متخصص زنان باشین.

                                                                                                                                        1. سلام. من در هفته ۶ بارداری رفتم سونو گفتن جنین رشدش متوقف شده و الان ۵ هفته هست و اندازش ۲.۴ میلی متر. با ۳ قرص زیر زبانی سایتوتک افتادم رو خونریزی و یه لخته خیلی سیاه بزرگ که داخلش حالت یه گوشت روشن بود خارج شد و یه تکه سفید هم خارج شد. بعد خونریزیم خیلی کم شد. و الان هم کم هست و هر ازگاهی یه لخته کوچیک خارج میشه. یعنی سقط کامل انجام شده؟ چون اصلا درد شکم ندارم. فقط بعضی وقتا درد کمر

                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                           حتما بعد از سقط باید برای بررسی خروج کامل بقایا و وضعیت رحم، سونوگرافی انجام بشه. بدون سونوگرافی نمی شه از وضعیت رحم و بقایا اطمینان حاصل کرد.

                                                                                                                                        2. سلام روزتون بخیر
                                                                                                                                         من حدود ١٠روزه که سقط داشتم اما هنوز پد بهداشتی میزارم و روزی چند قطره لک تیره قهوه ای دارم
                                                                                                                                         لطفأ راهنماییم کنین که چیکار باید کنم؟

                                                                                                                                         • سلام وقتتون بخیر، ببخشید من ۵ ماه پیش سقط ناقص داشتم دیگه بعد دو ماه(یعنی ۳ ماه پیش) بخاطر ۲ سی سی بقایا کورتاژ شدم. این سه ماه رو قرص سیپروترون کامپاند مصرف کردم، تو این سه ماهه بعد کورتاژ خونریزی عادت ماهیانم خیلی زیاد شده ، هم حجمش و هم تعداد روزهاش ، میخوام این ماه اقدام کنم . علت این خونریزی زیاد عادتم مشکلی نداره؟ علتش کورتاژه؟

                                                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                                                            بدون معاینه و سونوگرافی نمی‌شه در مورد علت اظهارنظر کرد. قبل از اقدام مجدد به بارداری، باید توسط متخصص زنان بررسی و آمادگی لازم انجام بشه.

                                                                                                                                           2. باسلام‌من یک هفته سقط داشتم امروز سنو دادم زره بود ک اندازه ۲ سانت لخته خون مونده است و دکتر بهم قرص تجویز کرده واین ک منم فشارم گفت قرصی ک تجویزشده فشارم خیلی. بالاتر. می برع و این ک ممکن خونریزی زیادی کنم ک باید ب بیمارستان برم و کلتاژکنم من کلا کیج شدم آخه دو ثانت انقد مشکل داره😔😔

                                                                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                                                                              در موارد باقی‌ماندن بقایا، برای تخلیه خونریزی بیشتر می‌شه. در صورت عدم تخلیه بقایا به طور کامل حتما انجام کورتاژ توسط متخصص زنان ضروری هست. تداوم خونریزی خطرناکه.

                                                                                                                                             2. سلام وقت بخیر ببخشد خواستم بپرسم من ۵برج۸سقط داشتم بعد از اون سنو گرفتم گفتن بقایا مونده هنوز دکتربرام قرص میتیل ارگونوین نوشت خوردم چیزی بازم دفن نشد چون ازاول خون ریزیم کم بود بعدازیک هفته خودش افتاد از همون موقع خون ریزیم شدید شده وکم نمیشه بیشتراز یک هفته هست ایا جای نگرانی نیست

                                                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                                                باید بعد از سقط حتما سونوگرافی انجام بشه. ممکنه لازم باشه برای قطع خونریزی دارو تجویز بشه.

                                                                                                                                                 1. سلام من ۶هفته رفتم سونی انجام دادم باردار بودم ولی جنین قلبش تشکیل داده نشده بود بعد از دو هفته خونریزی کردم جنین سقط شد بدون قرص یا دارو تا چند بشوم دیگه میتوانم دوباره باردا

                                                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                                                    بعد از سقط باید سونوگرافی مجدد انجام بشه. همینطور قبل از بارداری مجدد، باید توسط متخصص زنان کاملا ارزیابی انجام بشه. بعد از کسب آمادگی لازم، می‌شه مجدد اقدام کرد.

                                                                                                                                                 2. سلام خسته نباشید من سنو رفتم گفت ۶هفته باردار هستید ولی قلب جنین تشکیل نشده است دو هفته بعد خونریزی کردم و جنین سقط شد الان چقدر طول می کشد که دوباره باردار بشوم خواهش میکنم جوابم بدهید

                                                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                                                    بعد از سقط باید سونوگرافی مجدد انجام بشه. همینطور قبل از بارداری مجدد، باید توسط متخصص زنان کاملا ارزیابی انجام بشه. بعد از کسب آمادگی لازم، می‌شه مجدد اقدام کرد.

                                                                                                                                                   2. با سلام
                                                                                                                                                    من ۵ آذر ماه هفته پیش آزمایش بتا دادم مثبت بود بی بی چک هم‌مثبت بود سونو دادم دکتر ساک حاملگیو تایید کردن متاسفانه امروز دچار درد شکم و لک بینی شدم که سونو واژینال انجام دادن گفتن ساک بارداری دیده نشد و آزمایش بتا دادم مقدارش کم شده ولی هنوز خونریزی ندارم در حد لک و درد شکم هست
                                                                                                                                                    ۴ آبان اخرین پریودم بوده
                                                                                                                                                    میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه

                                                                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                                                                      علل متعددی می‌تونه داشته باشه و لازمه حتما بررسی بشه. بخصوص قبل از اقدام به بارداری مجدد، باید زمینه‌های ایجاد سقط تشخیص داده بشن. بهتره به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین تا معاینه کامل انجام بشه. ممکنه نیاز به القای سقط و خروج محتویات هم باشه.

                                                                                                                                                     2. سلام من دیروز سقط داشتم ۲۰ سالمه و بی بی چک دادم منفی دراومد خواستم بدونم حتما باید سونو بدم یا نه؟

                                                                                                                                                      • سلام من ۲۰ سالمه و دیروز سقط داشتم خواستم بدونم نیاز به سونو هست یا نه و اینکه خونریزیم چقدر طول میکشه؟؟؟

                                                                                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                                                                                         یک هفته تا ده روز بعد از سقط، باید حتما سونوگرافی انجام بشه. در صورت تداوم خونریزی بیش از ده روز، به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                        2. سلام من ۵ هفتس که سقط داشتم قبل از این ۵ هفته هم سونو دادم هم آزمایش توی سونو بهم گفتن که ۲ سانت از بقای بارداری باقی مونده و گفتن که خیلی پایینه و خارج از رحم هستش دکتر بهم داروی جستیران داد هم برای جلوگیری هم منظم شدن پریود ، دکتر بهم گفت که با پریود شدن بقایای بارداری دفع میشه چون خارج از رحم ولی هنوز پریود نشدم و خیلی نگرانم بی بی چک انجام دادم و منفی بوده و خیلی نگرانم که چرا پریود نشدم آیا دلیل چیه ، خطرناک نباشه ، لطفا اگه میشه جواب بدین

                                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                                           تکرار سونوگرافی ضرورت داره. تا زمان اطمینان از خروج کامل بقایا لازمه تحت نظر متخصص باقی بمونین.

                                                                                                                                                          2. سلام خسته نباشید من تقریبا ۴۰ روزه باردار بودم وسقط کردم الان خونریزی شدید دارم ودردم خیلی زیاده میش راهنماییم کنین چ دارویی استفاده کنم یا چی بخورم ک دردش کمتر بشه و خونریزی تاکی ادامه داره

                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                             بدون معاینه و ارزیابی، اون هم در بستر مجازی، امکان هیچ توصیه درمانی وجود نداره. مضاف بر اینکه یک هفته تا ده روز بعد از سقط حتما باید سونوگرافی انجام و بر اساس اون عمل بشه. مراجعه به پزشک متخصص زنان ضروری هست.

                                                                                                                                                              1. سلام وقتتون بخیر
                                                                                                                                                               من پنج روز پیش در نه هفتگی بارداری خونریزی داشتم وقتی ب مطب سونوگرافی مراجعه کردم قبل از معاینه خونریزی شدید گرفتم و تکه های بزرگی دفع شد داخل مطب، وقتی ک نوبتم شد سونوگرافی کردن گفتن سقط ناقص و بقایا مونده حالا ۴ روز از سقطم میگذره و بازم لخته های بزرگ زیاد دفع شده. سوالم اینه ک مجدد کی به سونوگرافی مراجعه کنم؟

                                                                                                                                                             • سلام.وقت بخیر
                                                                                                                                                              من بعدذازرابطه اولین رابطه جنسی.پریود نشدم.بیبی چک هم استفاده کردم.جوابش منفی بود.
                                                                                                                                                              بعد از بیست روز پریود شدم.ولی بعداز هفت روز از پریودی که باید تموم میشد نشد.ودچار لک هستم.الان تقریبا ۲۰روزه من لک دارم. و لک ها قهوه ایی رنگ هستن..بازهم توی این شرایط بیبی چک استفاده کردم.بازم منفی بود.درد خاصی ندارم.فقط حس میکنم چاق تر. شدم.شکمم هم گنده شده.البته همیشه توی پریودی بزرگترمیشه…الان بنظرتون اینکه من به این مدت دچار لک هستم علتش چیه.چون سابقه نداشته پریودی من بیشترازهفت روز باشه.

                                                                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                                                                در ابتدا باید گفت که برای بررسی بارداری، بی‌بی چک قابل اعتماد نیست و حتما باید آزمایش بتا انجام بشه. بعلاوه در هر صورت با افزایش خونریزی بیش از ده روز، باید حتما سونوگرافی و بررسی توسط متخصص زنان انجام بشه.

                                                                                                                                                               2. سلام من دوماه است که سقط داشتم . بعد سقط خونریزی شدید وحتی درحد پریودی هم نداشتم فقط لکه بینی داشتم ودرد شکم وکمر تا یک ماه بعد یک ماه دردم شدید شد وکاملا پریودشدم ولی بازم درد دارم ایا طبیعیه؟؟

                                                                                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                                                                                  حتما بعد از سقط، باید سونوگرافی و معاینه زنان انجام بشه. پس مراجعه به پزشک متخصص ضروری هست.

                                                                                                                                                                 2. سلام خانم دکتر عزیز من ۴۰ سال دارم با ۳فرزند ۲سقط ۱اپی .۱۹هشت آخرین پریودیم بود و ۲۹ام آزمایش بتا دادم جواب مثبت با ۴هزار ۱۰/۵خورنیزی پیدا کردم وبه دکتر مراجعه کردم سونو انجام شد گفت جنینی دیده نشد والان ۶هفته بارداری تا هفته دیگه دوباره سونو شدم گفت جنین قلبش تشکیل نشده و رشدی نداشت شیاف پروژسترون دادبهم ۲تا استفاده کردم خونریزی شدیدتر شد تکه لخته به اندازه لیمو دفع شد و دیروز ۱۵ ام دوباره لخته دیگه مثل لوبیا دفع شد الان خیلی خونریزی دارم کلافه شدم آیا باید شیاف ادامه بدم ممنون از راهنمایتون

                                                                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                                                                    خیر بدون تجویز پزشک زنان هیچ دارویی نباید مصرف بشه. باید بعد از مصرف شیاف اولیه و خونریزی، حتما برای بررسی وضعیت بقایا و رحم، سونوگرافی انجام بشه. براساس اون پزشک تصمیم می‌گیره که باید دارو تجویز بشه یا صبر کردن تا اتمام خونریزی کافیه.

                                                                                                                                                                   2. سلام‌من‌۳۶سالمه‌بعداز‌ده‌سال‌اقدام‌به‌بارداری‌دوم‌کردم‌که‌ندانسته‌سقط‌شد‌بعدازیه‌ماه‌‌دوباره‌اقدام‌کردم‌البته‌هنوز‌پریود‌نشدم‌که‌کمردرد‌شدید‌گرفتم‌وخونریزی‌کردم‌الان‌خیلی‌نگرانم‌چون‌میترسم‌دوباره‌سقط‌باشه‌واینکه‌یا‌پریودی‌بعداز‌سقط‌اول‌لطفا‌منو‌راهنمایی‌کنید

                                                                                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                                                                                      بدون انجام آزمایش بتا و همینطور سونوگرافی، چیزی قابل قضاوت نیست. باید حتما این دو مورد انجام بشه و سپس به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                     2. سلام من همین جمعه درست موقعی ک قرار بود جواب آزمایش بارداریم بیاد خون ریزیم شرو شد و همون روز چهار صبحش لخته و تکه و خونریزی داشتم
                                                                                                                                                                      اما شنبه ش ک جواب آزمایشم اومد بتاش ۳۰بود وقتی نشون دکتر دادم گفت مشکوکه به بارداریه،،، چن روز بعدش رفتم واسه سونو گفتن بقایایی نمونده و باید برم آزمایش بتا دوباره اگه پایین نیومده بود برم سونو واژینال
                                                                                                                                                                      الا من این سومین سقطم بود
                                                                                                                                                                      داغونمممم
                                                                                                                                                                      اسپرم شوهرم ضعیفه و داره دارو مصرف میکنه
                                                                                                                                                                      سه نوع دارو بهش داده یکیشو تموم کرده دوتاش مونده
                                                                                                                                                                      پس چرا با اینکه یکم دارو مصرف کرده بازم سقط شد

                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                        باید تحت نظر پزشک فوق تخصص ناباروری، علت سقط مکرر مشخص و براساس اون قبل از اقدام به بارداری مجدد درمان بشه.

                                                                                                                                                                       2. دکتر برام سونوی بقایای بارداری نوشته انجام دادم
                                                                                                                                                                        ایا اگه حامله باشمو سقط نشده باشه نشون میده یا سونو فقط بقایا رو میفهمه و توجهی ب اینکه هنوز حامله م نمیکنه چون موقعه سونو دکتر بم گف لخته و گوشت دیدم تو خونریزیم یا نه

                                                                                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                                                                                          علاوه بر سونوگرافی، لازمه آزمایش بتا هم تکرار بشه تا بتونیم با روند کاهشی و منفی اون، عدم وجود بارداری رو تایید کنیم.

                                                                                                                                                                         2. سلام روزبخیر مرسی از پاسخگوییتون،ببخشید من دوساعت بعد از نزدیکی دوتا قرص اورژانسی خوردم پنج روز پریودیم عقب افتاد رفتم بیبی چک زدم یکیش پررنگ یکیش صورتی خیلی کم رنگ بود پولیپ هم دارم رفتم دکتر نوبت برا عمل پولیپ بزنه برای خروج بقایا دیشب انجام دادم خونریزیم فقط وقتی میرم دستشویی خالی میشه زیر دلم با کمرمم درد میکنه آیا افتاده ؟

                                                                                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                                                                                            برای بررسی خروج بقایا و وضعیت رحم حتما باید سونوگرافی مجدد بعد از ده روز انجام بشه.

                                                                                                                                                                           2. من الان چهارماه نیم که در۶ ماهگی بچه های دوقلوم را هم طبیعی وهم سزارین به دنیا اوردم ومردن،الان بعد ازاین مدت خونریزیم قطع نمیشه کارایی قلبم حین سزارین اومده پایین، فیبرومم داشتم..الان شکمم درده و هر روز خونریزی دارم واقعا دارم اذیت میشم چیکار کنم کلی دارو دادن فایده نداره

                                                                                                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                                                                                                              حتما باید به طور مرتب تحت نظر یه پزشک متخصص زنان باشین تا در جریان تداوم علائم و عدم پاسخ به درمان قرار بگیرن. خونریزی نباید ادامه داشته باشه و خدای نکرده ممکنه منجر به خارج کردن رحم بشه. حتما پیگیری کنین حتی با پزشکان متخصص دیگری هم مشورت کنین.

                                                                                                                                                                             2. سلام به شما من تو سه هفته هستم سقت داشتم خونریزیم کم شده ولی هنوز خونریزی دارم قطع نشده که برم سنووو داخلی بدممم حتما باید خونریزیم قطع بشه برم؟

                                                                                                                                                                              دکمه بازگشت به بالا