علت کم شدن خون قاعدگی چیست؟

سلامت جنسی

 

زمانی که پریود می‌شوید، احساس می‌کنید این اتفاق هرگز پایان نمی‌یابد و در دردسر بزرگی دست‌وپا می‌زنید. اما اگر زودتر از همیشه تمام شود، خیلی تعجب نمی‌کنید و حتی خوشحال هم می‌شوید. اما به شما توصیه می‌کنیم قبل از اینکه برای کوتاه شدن روزهای پریود و کم شدن خون قاعدگی جشن بگیرید، دلیل آن را پیدا کنید. اگر قاعدگی شما به‌طور ناگهانی از یک هفته به چند روز کاهش پیدا کرده، حتماً بخشی از این پروسه دچار اختلال شده.

کم شدن خون قاعدگی و کاهش روزهای پریود می‌تواند نشانه‌ای از بروز یک مشکل جدی باشد. همیشه قرار نیست منتظر شنیدن یک خبر بد باشید، اما پشت گوش انداختن آن نیز چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. توصیه می‌کنیم اگر جریان پریود شما بیش‌ازحد معمول کاهش پیدا کرده، حتماً به پزشک مراجعه کنید. یک سیکل قاعدگی طبیعی باید به‌صورت نرمال بین ۵ تا ۷ روز طول بکشد و اگر ناگهان کاهش پیدا کند شک‌برانگیز است. در این مقاله از مجله هومکا قصد داریم در مورد دلایل کوتاه‌شدن ناگهانی سیکل قاعدگی صحبت کنیم.

آیا کم شدن خون قاعدگی خطرناک است؟

کم شدن خون قاعدگی همیشه خطرناک نیست و یا نشانه‌ی بروز اختلال نیست. برخی از بانوان به‌صورت معمول کمتر از ۵ روز پریود می‌شوند، بنابراین نمی‌توان گفت این گروه از اختلال و بیماری نهفته‌ای رنج می‌برند. در ضمن باید به خاطر داشته باشید که تغییرات هورمونی تا حدود زیادی عامل تعیین‌کننده میزان قاعدگی شما هستند، پس هر چیزی می‌تواند در نوسان هورمون‌ها مؤثر باشد.

ممکن است منشأ آن دارویی باشد و یا به دلیل بیماری زمینه‌ای باشد. درهرصورت نوسانات هورمونی ناشی از علل متعدد می‌تواند چرخه پریود را برهم بزند. برخی از علل کوتاه شدن پریود خوش‌خیم و زودگذر هستند، اما برخی دیگر باید کنترل و درمان شوند. در ادامه به معرفی رایج‌ترین دلایل کوتاه شدن پریود می‌پردازیم.

علت کم شدن خون قاعدگی چیست؟

علائم کم‌شدن خون قاعدگی

کاهش خون قاعدگی با علائم زیر همراه است:

 • طول دوره کوتاه‌تر از همیشه
 • استفاده از پد کمتر
 • بدون خونریزی شدید در روزهای اول
 • خون‌ریزی به شکل لکه‌بینی برای چندروز

جلوگیری از بارداری و کم شدن خون قاعدگی

اگر الگوی پریود شما به‌طور ناگهانی تغییر کرده، دقت کنید که آیا به‌تازگی از روش‌های کنترل بارداری استفاده می‌کنید، یا اینکه روش‌های جلوگیری از بارداری را تغییر داده‌اید؟ قرص‌های ضدبارداری خود دلیلی برای کم شدن خون قاعدگی هستند. بیشتر روش‌های جلوگیری از بارداری مانند مصرف قرص ضدبارداری، حلقه‌ها به‌ویژه حلقه واژینال سبب سبک شدن جریان پریود و کم شدن خون قاعدگی می‌شوند.

داروهای ضدبارداری ترکیبی هورمونی از پروژستین‌ها یا پروژسترون مصنوعی هستند و از تولید و تجمع بافت‌های پوشاننده رحم جلوگیری می‌کنند. به همین علت زمانی که پریود شروع می‌شود، زمان آن کاهش پیدا می‌کند و فرد کمتر از ۵ روز خونریزی خواهد داشت.

IUD نیز دقیقاً چنین اثری بر رحم دارد و از تجمع بافت‌ها و خون در دیوار رحم جلوگیری می‌کند. بنابراین با شروع دوره قاعدگی فرد حداکثر تا ۴ روز خونریزی خواهد داشت و مقدار آن نیز بسیار کم خواهد بود. گاهی برخی از بانوانی که در بدنشان IUD کاشته شده، اصلاً پریود نمی‌شوند. گاهی نیز تفاوت‌های هورمونی جزئی در داروها سبب برهم خوردن و کوتاه شدن چرخه قاعدگی می‌شود. بنابراین لازم است پیش از مصرف عوارض و تاثیرات دارو را مطالعه کنید.

کم شدن قاعدگی بعد از مصرف قرص ال دی

کم شدن قاعدگی بعد از مصرف قرص ال دی

یکی از اثراتی که ممکن است بانوان پس از مصرف قرص ال دی تجربه کنند، کم شدن خون قاعدگی است. خوب است بدانید این مورد در گروه عوارض قرص ال دی قرار نمی‌گیرد. درواقع قرص ال دی و دیگر قرص‌های جلوگیری از بارداری مزایا و اثرات متفاوتی دارند، که تنظیم سیکل قاعدگی و کاهش سطح خونریزی قاعدگی نیز در بین آن‌ها جای می‌گیرد.

شیردهی و کم شدن خون قاعدگی

اغلب زنانی که نوزادان خود را تنها با شیر خود تغذیه می‌کنند، در دوران شیردهی سیکل پریود نخواهند داشت. شیردهی می‌تواند تخمک‌گذاری را تا ۱۸ ماه به تعویق بیندازد. به دلیل اینکه در این دوره به خاطر شیردهی بدن میزان بیشتری پرولاکتین، آلفا لاکتالبومین و سنتز لاکتوز تولید می‌کند این هورمون‌ها تخمک‌گذاری را سرکوب می‌کنند و مادر پریود نمی‌شود. بعد از توقف شیردهی چرخه پریود طبیعی می‌شود. گاهی حتی در آن صورت نیز ممکن است به دلیل نوسانات هورمونی  پریود کمتر و کوتاه‌تر از حد طبیعی باشد.

مصرف داروی خاص و کم شدن خون قاعدگی

علاوه بر قرص‌های ضدبارداری، برخی از داروها نیز دارای ترکیباتی هستند که سبب بروز اختلال در پریود و کم شدن خون قاعدگی می‌شوند. داروهای غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، داروهای ضدافسردگی، داروهای تیروئید و آستروئیدها این قابلیت را دارند که جریان خون پریود را کوتاه کنند. به همین علت فردی که از این داروها مصرف می‌کند کمتر از ۵ روز خونریزی خواهد داشت.

تأثیرات شیمیایی هریک از این داروها متفاوت است و هر کدام به نحوی بر کم شدن خون قاعدگی تأثیر می‌گذارند. تأثیر کلی داروهای NSAID به این صورت است که با کاهش پروستاگلاندین‌ها خونریزی پریود را کم می‌کنند. این ماده بر رگ‌های خونی در پوشش داخلی رحم اثر می‌گذارد و در افزایش و کاهش خونریزی پریود مؤثر است. البته بسیاری از بانوان نمی‌توانند به‌راحتی تشخیص دهند که کدام دارو سبب کم شدن خون قاعدگی می‌شود. بنابراین لازم است به پزشک مراجعه کنند تا داروی مؤثر در کاهش سطح پریود شناسایی شود.

مصرف داروی خاص و کم شدن خون قاعدگی

سندرم تخمدان پلی کیستیک و کم شدن خون قاعدگی

آیا تنبلی تخمدان باعث کم شدن خون قاعدگی می‌شود؟ این سوال برخی از بانوان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است. شاخص‌ترین علامت تنبلی تخمدان، قاعدگی‌های نامنظم و دیرهنگام است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک به وضعیتی گفته می‌شود، که بدن زن مقدار زیادی هورمون مردانه تولید می‌کند. هورمون‌های مردانه می‌توانند تخمک را سرکوب کنند و روند قاعدگی را نیز مختل نمایند. متخصصین می‌گویند زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، سابقه طولانی عقب اقتادن پریود و کم شدن خون قاعدگی را دارند.

زنانی که مبتلا به تنبلی تخمدان هستند معمولاً یا چند ماه سیکل قاعدگی ندارند و یا اینکه در هر سیکل خونریزی سنگینی دارند، چرا که سطح هورمون‌ها در بدنشان به‌شدت نامتعادل است و چرخه قاعدگی کاملاً متوقف می‌شود. ممکن است که برخی در اوایل ابتلا به این سندرم کم شدن خون قاعدگی را نیز تجربه کنند.

زنانی که از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می‌برند احتمالاً در تخمدان‌هایشان کیست به وجود می‌آید. این گروه از زنان پرمویی بیش‌ازحد را تجربه می‌کنند، بیشتر دچار چاقی می‌شوند، از مشکلات پوستی مانند آکنه رنج می‌برند و همچنین دچار مشکلات ناباروری می‌شوند. این مشکل غیرقابل‌حل نیست، بنابراین اگر شما مبتلا به علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک هستید، باید به پزشک مراجعه کنید، روش‌های درمانی را دنبال کنید تا علائم در شما کاهش پیدا کنند و چرخه قاعدگی به حالت طبیعی‌اش برگردد.

نارسایی زودرس تخمدان و کم شدن خون قاعدگی

نارسایی زودرس تخمدان یا نارسایی اولیه تخمدان وقتی بروز می‌کند که زنان پیش از ۴۰ سالگی عملکرد نرمال تخمدانشان مختل شود. اگر تخمدان به‌درستی عمل نکند، مقدار کافی استروژن تولید نمی‌شود یا تخمک‌ها را در زمان مقرر آزاد نمی‌کند. به همین علت کم شدن خون قاعدگی اتفاق می‌افتد و کم کم نامنظم شدن سیکل‌ها نیز مشاهده خواهد شد.

طبق بررسی‌های صورت گرفته، نارسایی زودرس تخمدان معمولاً در حدود ۲۷ سالگی ظاهر می‌شود. شایع‌ترین علامت نارسایی زودرس تخمدان ناباروری و آمنوره است. آمنوره حالتی است که در آن زن دیگر قاعدگی را تجربه نمی‌کند و به معنای دیگر ۳ ماه متوالی پریود نمی‌شود. با انجام سونوگرافی و  تفسیر آزمایش خون تشخیص داده می‌شود که سطح هورمون‌ها با یائسگی مطابقت دارد یا خیر.

سندرم تخمدان پلی کیستیک و کم شدن خون قاعدگی

علت کم شدن خون قاعدگی در یائسگی

یکی از دلایل کم شدن خون قاعدگی ورود به دوره یائسگی است. بانوان زمانی که در آستانه ورود به دوره یائسگی قرار می‌گیرند، معمولاً قاعدگی‌های متغیر شدید و خفیف را تجربه می‌کنند. هر چه به جلو می‌روند این خونریزی کاهش یافته و درنهایت کاملاً متوقف می‌شود. بنابراین کم شدن خون قاعدگی در یائسگی معمولاً مسئله نگران‌کننده‌ای نیست.

ابتلا به زخم رحم

زخم و اسکار در رحم منجر به کوتاه شدن، کم شدن خون قاعدگی و توقف پریود می‌شود. این یک سندرم است که پزشکان آن را با عنوان سندرم آشرمن معرفی می‌کنند. این بیماری نادر است و بیشتر در زنانی بروز می‌کند که چندین کورتاژ را تجربه نمودند. خانم‌هایی که مبتلا به سندرم آشرمن هستند، سیکل‌های پریود کوتاه‌تری دارند و یا اینکه دچار آمنوره می‌شوند.

اما چرا زنانی که کورتاژ می‌کنند و زخم رحم دارند پریود کوتاه‌تری را تجربه می‌کنند؟ چون در رحم این دست از زنان فقط بخش‌هایی که دچار زخم نیستند، می‌توانند خونریزی کنند. بنابراین هرچه وسعت زخم بیشتر باشد، خونریزی کمتر خواهد بود. این حالت قابل‌درمان است و با جراحی جریان طبیعی قاعدگی مجدداً برمی‌گردد. حتی توانایی بارداری نیز پس از درمان به رحم برمی‌گردد.

اختلال تیروئید و کم شدن خون قاعدگی

شاید به نظر شما این عجیب باشد و ارتباطی بین پریود و تیروئید پیدا نکنید، اما تیروئید کاملاً بر میزان قاعدگی، کم شدن خون قاعدگی و PMS  شما تأثیر می‌گذارد. غده تیروئید در محور هیپوفیز مغز تنظیم می‌شود، همان‌طور که هورمون‌هایی که تخمک‌گذاری و قاعدگی را تنظیم می‌کنند. زمانی که یک وجه از محور مختل می‌شود، امکان دارد که دیگر جوانب محور نیز تحت تأثیر قرار بگیرند و عملکردشان دچار اختلال شود.

کم‌کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید می‌تواند همراه با علائمی همچون تغییرات در اشتها و وزن، مشکل در تنظیم دما، ریزش مو، پر مویی، احساس اضطراب و تپش قلب خود را نشان دهد. اگر شما تصور می‌کنید که علائمی مرتبط با اختلال تیروئید دارید، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید و آزمایش تیروئید را انجام دهید. دقت کنید که با تشخیص زودهنگام مشکلات تیروئید و درمان و کنترل آن می‌توانید تا حدود زیادی حفظ سلامت قدرت باروری خود را تضمین کنید.

به گفته وب‌سایت healthline :

استرس تاثیر زیادی بر هورمون‌ها دارد از این رو می‌تواند بر سیکل قاعدگی و کم شدن خون قاعدگی نیز اثرگذار باشد. اگر استرس دارید ممکن است قاعدگی نامنظم، کوتاه و یا سبک را تجربه کنید و یا حتی پریود نشوید. بعد از رفع استرس احتمال زیاد قاعدگی شما منظم می‌شود.

پیشگیری از کم شدن خون‌ریزی در دوران پریود

برای پیشگیری از کم شدن خون‌ریزی در دوران پریود هم در پزشکی و هم در طب سنتی روش‌های درمانی متعددی وجود دارد. در پزشکی به زنانی که درگیر خونریزی‌های خیلی کم هستند، داروهایی همچون ال دی جهت تنظیم خونریزی پریود تجویز می‌شود. در طب سنتی نیز سعی می‌شود با استفاده از مواد طبیعی خوراکی همچون جعفری، زنجبیل، زعفران، آناناس، روغن ماهی و همچنین تمرینات ورزشی روند طبیعی خونریزی را به بدن برگردانند.

درمان کم شدن خون قاعدگی

درمان کم شدن خون قاعدگی

معمولاً بانوان پس از مراجعه به پزشک و انجام معاینات لازم متوجه می‌شوند که خونریزی کم قاعدگی آن‌ها خطرناک نیست و کاملاً روندی طبیعی دارد. اما اگر سطح خونریزی قاعدگی به میزان چشم‌گیری کاهش پیدا کرد می‌توانید از درمان خانگی کم شدن خون قاعدگی نیز استفاده کنید. البته این موارد از نظر علمی ثابت نشده‌اند اما ممکن است به کم‌شدن خون قاعدگی کمک کنند. درمان‌های خانگی خونریزی کم قاعدگی عبارت‌اند از:

 • دور شدن از موقعیت‌های استرس‌زا
 • خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین C
 • مصرف میوه آناناس که به کم شدن التهاب و افزایش خونریزی قاعدگی کمک می‌کند
 • مصرف دم‌نوش زنجبیل
 • استفاده از زردچوبه در تهیه غذا یا ترکیب آن با شیر گرم
 • مصرف مقدار بیشتر سبزی جعفری
 • ورزش
 • حمام یا کمپرس آب گرم

علت کم شدن خون قاعدگی در سی سالگی

دختران از سنین بین ۱۲ تا ۱۳ سالگی معمولاً نخستین خونریزی قاعدگی را تجربه می‌کنند. شروع قاعدگی معمولاً همراه با خونریزی‌های شدید همراه است. هرچه سن افزایش یابد قاعدگی با خونریزی‌های خفیف‌تر رخ خواهد داد. در دهه سوم زندگی ممکن است زنان به دلایل گوناگون همچون بارداری، شیردهی، زایمان خونریزی کمتری در قاعدگی تجربه کنند. البته گاهی کاهش سطح خونریزی قاعدگی می‌تواند نشانه فیبروم رحمی باشد که توصیه می‌کنیم حتماً برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید.

آیا عفونت باعث کم شدن پریود می‌شود

اگر مبتلا به عفونت هستید و حالا کاهش سطح خونریزی پریود را نیز در خود مشاهده کرده‌اید، باید بگوییم که تقریباً عفونت تأثیری بر سطح خونریزی پریود ندارد. البته در مقابل خونریزی قاعدگی درصورتی‌که هم‌زمان با عفونت شود ممکن است سبب تشدید عفونت شود. بنابراین لازم است در خصوص رفع این مشکل حتماً به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • اگر پریودهای شما برای چندین ماه متوالی نامنظم شده است
 • اگر احتمال می‌دهید که باردار هستید
 • در بازه زمانی بین دو سیکل قاعدگی مجدداً خونریزی دارید
 • در طول سیکل قاعدگی درد زیادی را تحمل می‌کنید
 • بیش از ۳ ماه است که پریود نشدید و مطمئن هستید که باردار نیستید

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پریود، به مقاله قاعدگی چیست مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
womenshealthmaghealthline

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۸۱ دیدگاه

 1. سلام من چندروز پریود خفیفی با خونریزی کم داشتم با رنگ قهوه ای
  بعد از یک هفته پریود شدم مثل سریای قبل

   1. سلام دوست عزیز
    درصورتی‌که در دوره‌های مختلف سیکل قاعدگی شما دچار بی نظمی شده، باید از نظر پزشکی معاینه و بررسی بشید.

     1. سلام من امروز پریود شدم فردام باید برم مدرسه.
      من روز دوم خیلی زیاد میشم و دل درد و… هم خیلی دارم. بجز قرص و اینا چیز دیگه ای هست که خون پریود رو کم کنه؟ من بعضی وقتا لیمو ترش میخوردم یکم کم میشد یعنی واقن کم میکنه؟

       1. سلام دوست عزیز
        مصرف لیمو و ارتباطش با کم شدن خون قاعدگی از نظر علمی ثابت نشده. اگه خونریزی زیادی دارین بهتره به پزشک مراجعه کنین.
        البته داشتن رژیم غذایی مناسب واسه این دوره هم می‌تونه کمک‌کننده باشه.
        می‌تونین مقاله زیر رو در مورد خونریزی شدید قاعدگی مطالعه کنین.
        https://www.homeca.ir/mag/healthy-life/sexual-health/menstrual-blood-clots

        • سلام من چند ماه هستش نامنظمی پریودی داشتم و پریودیم یک سال از ۷روز شد سه روز الان هماز سه روز اومده دو روز و خیلی خیلی خونریزی کمی دارم باید چکار کنم

          1. سلام دیانای عزیز
           به متخصص زنان مراجعه کنین تا بررسی‌های لازم و آزمایش انجام بشه.

           • سلام من تو این اواخر خون پریودیم کم شده مثلا قبلا روز اول تا سوم خونریزی زیادی داشتم ولی الان واقعا کم شده خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید؟!

           • سلام من۱۷سالمه متاهل هستم خیلی زیادوپشت سرهم ادرارمیکنم وهربارادرارم کم وکمترمیشه واین اتفاق بعدازچندمین رابطمون اتفاق افتاد
            وخیلی کم خونریزی دارمومطمئن نیسم وقت پریودیمه.میشه راهنمایی کنیدلطفا

             1. سلام به شما
              رابطه جنسی مکرر پشت سرهم، ممکنه باعث آزردگی مجرای ادراری بشه. همچنین با انجام آزمایش ادرار، باید عفونت ادراری بررسی بشه.

            • سلام من۲۱سالمه۹ن ۴ماهه که حجم خون پریودم خیلی کم شده و قبلا یک هفته پریود میشم ولی الان ۳روز.ولی منظمه
             مشکلی دارم؟

             • سلام ببخشید من ۱۴سالمه و الان ۸ باره که پریود میشم در چهار با اول سر چهل یا پنجاه روز میشدم و روز اول سیاه بود الان دو ماهه که خیلی کمه و فقط قهوه ای رنگ هست من نمیتونم برم دکتر آخه با بابام زندگی میکنم نمیتونم بهش بگم میشه راه حل های خانگی بهم بگید ممنون میشم

               1. سلام نازنین‌زهرای عزیز
                در سالهای اولیه بلوغ، نامنظمی قاعدگی و خونریزی اون طبیعی هست. اگر مداوم باشه، معاینه پزشک ضروریه. می‌دونم ممکنه ساده نباشه، اما کمک گرفتن از والدین حتی پدر، برای حفظ سلامتی و فراهم شدن شرایط درمانی، ضروری هست.

               2. سلام دکتر‌.من رابطه ی محافظت نشده داشتم و آب منی داخل واژنم ریخته شد. از استرس حدودا پنج ساعت بعد یه قرص یک و نیم خوردم و روز بعدشم یک قرص یکو نیم دوباره خورده. دو هفته بعد خونریزی به صورت لکه بینی داشتم تا الان که ده روز میگذره قطع نشده. البته امروز تصور کردم که تموم شده و رابطه ی جنسی برقرار کردم ولی خونریزیم شروع شد دوباره حتی بیشتر از قبل. دلیلش چی میتونه باشه.

                 1. سلام به شما
                  ابن شرایط نیاز به انجام سونوگرافی داره. در صورت نرمال بودن، پزشک زنان برای کنترل خونریزی دارو تجویز خواهند کرد.

                • سلام
                 من همیشه خون پریودیم زیاد بوده
                 ولی الان سه ماه هست ک کم شده
                 ولی پریودیم بصورت منظمه
                 نبازه ب دکتر مراجعه کنم؟

                  1. سلام به شما
                   بنظر نمی‌رسه جای نگرانی باشه. اگر تعداد روز هم کمتر و خونریزی قطع شد، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                  2. سلام
                   من الان سه چهار هفته هست که پریود نشدم و الان به صورت لکه ،خون ازم میاد نمیدونم چکار کنم
                   مشکل خاصی هست؟

                    1. سلام به شما
                     بدون بررسی امکان اظهار نظر نیست. اگر احتمال بارداری وجود داره، باید آزمایش بتا بدین. در غیر این صورت با انجام سونوگرافی جهت بررسی علت اختلال، به متخصص زنان مراجعه کنین.

                    1. عدم مصرف غذاهای حاوی قند و چربی بالا و مصرف مقدار کافی کلسیم و آهن و مواد غذایی پرپروتیین و نوشیدن مقدار کافی آب، می‌تونه به نرمال شدن سیکل قاعدگی کمک کنه.

                    2. سلام من شیر دهی دارم پریودیم به حالت عادی برگشته بود اما ایندفعه خونریزی خیلی کمی دارم و فقط موقع دسشویی رفتن میبینم خون خارج میشه پریودیهام همیشه طولانی میشه تا ده روز میکشه

                      1. سلام مریم عزیز
                       در صورتی که تغییر در زمان و حجم خونریزی دوره قاعدگی دارین و این مشاهدات ادامه‌دار بود،بهتره معاینه و آزمایشات پزشکی انجام بشه تا علتش مورد بررسی قرار بگیره.

                        1. سلام یه دختره ۳ سال و نیمه دارم و من یکسال و نیمه که پریود میشم درست از زمانی که به ام اس مبتلا شدم، برای ام اس آمپول میزنم سه روز درهفته، از زمانی که پریود میشم میزان خونریزیم خیلی کمه، من قبلا۷تا۱۰ رپز پریودم طول میکشید اماالان ۳ روز اونم با حجم خیلی کم، ممکنه علتش مصرف داروهای ام اس باشه؟ اینم بگم که وقتی دخترم به دنیا اومد دکتر گفت فیبروم داری و سرعمل درش آورد، ممکن هست که فیبروم دوباره عود کنه؟

                          1. سلام محبوبه‌ی عزیز
                           دوران‌های مختلف زندگی (زایمان، شیردهی، بیماری شدید و ..) و افزایش سن میتونه در روند قاعدگی تاثیر بذاره ولی بهتره با متخصص زنان هم مشورت بشه تا در صورت نیاز بررسی بشین.
                           بله احتمال عود فیبروم هم هست.

                          2. سلام
                           من همیشه دوره های پریود خیلی دردناک داشتم مخصوصا توی روز های اول خونریزیم بیشتر به صورت لخته بود
                           اما اینبار ک پریود شدم پریودیم خیلی سبکه و اصلا درد ندارم و خونریزی رقیق اما زیاد دارم اولین باره ک اینطور شدم
                           علتش چی میتونه باشه ؟

                            1. سلام به شما
                             این موضوع برای همه می‌تونه رخ بده و حذف درد قاعدگی چیزی نیست که جای بررسی و نگرانی داشته باشه.

                          3. سلام من ماه قبل خونریزی بسیارکم داشتم و ۱۵روز ازموقع پریودم گذشت والان دوروز فقط یه لکه کوچک میبینم علتش چیه؟

                            1. سلام فاطمه‌ی عزیز
                             بعضی بیماری‌ها می‌تونه سیکل قاعدگی و حجم خون قاعدگی رو تحت تاثیر قرار بده.
                             در صورتی که تغییر در زمان و علائم قاعدگی مجدد تکرار شد توصیه میشه با مراجعه به متخصص زنان و انجام معاینه و آزمایش، علت رو بررسی کنید.

                             • درود من چند باریه که پریود میشم خونریزی روز ششم وهفتم زیاد ولی این بار اصلا خونریزی نداشتم ومنظم هست پریودیم

                               1. سلام فاطمه‌ی عزیز
                                در صورت تغییرات در زمان سیکل قاعدگی و حجم خونریزی، باید توسط پزشک معاینه و بررسی بشین تا درصورت وجود مشکل مثل اختلالات هورمونی درمان مناسب صورت بگیره.

                                 1. درود.سی و شش سالمه.همیشه پریودام مرتب بوده و۲۹ روزه بوده.اما در یکسال گذشته استرس و مشکلات بینهایت سختی رو پشت سر گذاشتم که باعث شد پارسال یک ماه پریود نشم کلا.و بعداز اون هم پریودام ۲۶ روزه شده حدودا و حجم خونریزیم خیلی کم شده.الان در حال اقدام بارداری هستم اما نتیجه نداشته.میشه راهنماییم کنین لطفا؟

                                   1. سلام به شما
                                    باید برای بررسی مشکل و آمادگی جهت بارداری، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                • سلام من چندماه خیلی خونریزی زیادی داشتم ولی سیکل قاعدگیم که قبلا نامنظم بود داشت منظم میشد ولی تو اخرین پریودم خیلی حجم خونریزیم کم شد و فقط روز اول و دوم خونریزی معمولی داشتم که نسبت به سری قبل خیلی کمتر بود. علتش چیه؟
                                 جای نگرانی هست؟

                                  1. سلام دوست عزیز
                                   به‌طورکلی برخی تغییرات هورمونی و بیماری‌ها می‌تونه سیکل قاعدگی رو چه از نظر زمانی و یا مقدار حجم خونریزی تغییر بده و درصورتی‌که چندین نوبت تکرار بشه باید بررسی پزشکی صورت بگیره تا علتش مشخص بشه و درمان مناسب صورت بگیره.

                                    1. باسلام
                                     من ۱۵ماهه زایمان کردم و از همون ماه اول پریود میشم بااینکه شیرخودم رو میدم ولی همش پویا سه روز پریود میشم بااینکه قبلاً پنج روز بود آیا نیازه برم دکتر؟

                                      1. سلام مهدیس عزیز
                                       شیردهی و ترشح هورمون شیری رو سیکل قاعدگی تاثیر می‌ذاره و تغییرات قاعدگی شما به احتمال خیلی زیاد به علت شیردهیه.

                                      2. سلام من حدود دوسال است خونریزیم خیلی کم شده از یک هفته به ۴ روز رسیده اونم بدون استفاده از نوار بهداشتی والان همان چهارروز هم کمتر ودر حد لکه بینی شده چکارکنم

                                        1. سلام به شما
                                         باید ضمن انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، برای معاینه به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                      3. سلام من بعد از مدتها ورزش رو شروع کردم و دوچرخه سواری میکنم و این ماه خونریزی قاعدگیم کم شده. ممکنه به خاطر ورزش باشه؟

                                         1. سلام
                                          من قصد دارم باردار بشم این پنج ماهه که اقدام میکنم ولی حامله نشدم الان ماه ششم پریودم خیلی کم خون ولی دردش زیاده

                                           1. سلام به شما
                                            برای مرتب شدن قاعدگی و کاهش درد، و همینطور کمک به باروری، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین. انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی ضروری هست.

                                          • سلام من ۲۷ سالمه، در گذشته پریودیم ۵ روز اول خون بود یکی دو روز بعدیش هم لکه و پاک شدن. اما الان مقدار خون کم شده، به طوری که تقریبا ۳ روز خون دیدم اونم فقط دو روز اول نسبتا خوب بود بقیش خیلی مقدار کم و روز ۴ و۵ در حد لکه
                                           اوایل که پریود شده بودم هر ۴۰ روز میشدم اما بعدش نامنظم شد و بین ۳۰ تا ۳۷ روز می چرخه. زایمان نداشتم و باردار نیستم‌. به نظرتون باید چه کار کنم تا مثل قبل خون ریزی داشته باشم؟

                                            1. سلام دوست عزیز
                                             با توجه به تغییرات در سیکل قاعدگی و علائم همراه اون، توصیه میشه جهت بررسی پزشکی و آزمایشگاهی به پزشک مراجعه کنین.
                                             تغییرات سیکل قاعدگی گاها میتونه به خاطر وجود برخی بیماری‌ها ایجاد بشه که نیاز به بررسی داره.

                                            1. اگر برای بارداری از دارو یا روش خاصی استفاده می‌کنید ممکنه در سطح هورمون‌ها و سیکل قاعدگی تغییراتی ایجاد بشه.

                                             1. سلام پریسای عزیز
                                              روش کاهش وزن در این مسئله اهمیت داره. درصورتی‌که از دارو یا رژیم خاصی استفاده کردین ممکنه باعث تغییر در حجم خونریزی شده باشه.

                                              1. سلام دوست عزیز
                                               به‌طورکلی در صورتی که سیکل قاعدگی از نظر زمان یا علائم و حجم خونریزی دارای تغییرات محسوس و ادامه‌دار باشه، بهتره از نظر پزشکی بررسی صورت بگیره.

                                              2. سلام من تو پریودم فقط تو ۳روز اول خونریزی دارم که خیلی هم زیاد نیست و ۵روز بعدش خیلی کمه و قهوه‌ای رنگه. علتش چیه؟ نگران کنندس؟

                                                1. سلام رویای عزیز
                                                 حجم خونریزی در افراد ممکنه متفاوت باشه اما درصورتی‌که در سیکل‌های پیاپی مقدار حجم خون کمه، بهتره بررسی پزشکی صورت بگیره و علتش مشخص بشه.

                                                  1. سلام خسته نباشید من ۲۰سالمه سه ماهه پریودم منظمه ولی کم شده میشه ی راه حل بگین ممنون میشم

                                                    1. سلام به شما
                                                     اگر خونریزی ۳ تا ۷ روز هست، طبیعیه. اگر کمتر از این هست باید سونوگرافی و معاینه توسط متخصص زنان انجام بشه.

                                                   • سلام . من پریودم همیشه ۷یا هشت روزه حداقل سه روز اول شدیده . ولی الان سه ماهه فقط دو روز پریود میشم و نسبت ب قبل خیلی سبکتره . خیلی نگرانم. خواهر بزرگم همینچور شد. و یکی دیگه از خواهرام یائسه شدن تو سن ۳۹سالگیراهنمایی کنید مرسی .

                                                     1. سلام نسیم عزیز
                                                      با توجه به سابقه خانوادگی و شرایط ذکر شده، برای بررسی سلامت زنان و همینطور جلوگیری از عوارض ناخواسته، بهتره به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                    • سلام ممنون واسه مقالات خوبتون. اگه قبل پریود درد زیادی داشته باشیم و خونریزیمون کم باشه هم مشکل خاصیه و باید بریم دکتر؟

                                                      1. سلام مریم عزیز
                                                       داروها بسته به مقدار دوز مصرفی و ساختار بالینی هر فرد ممکنه تاثیرات مختلفی در بدن داشته باشن.
                                                       اما نمیشه به‌طور دقیق علت کاهش خونریزی رو به خاطر مصرف ایبوپروفن دونست.

                                                       1. سلام مهلای عزیز
                                                        این قرص می‌تونه در روند قاعدگی تاثیر مثبت داشته باشه. اما به‌طورکلی توصیه میشه در صورت ادامه‌داربودن مشکل حتما توسط پزشک معاینه بشین.

                                                        • سلام
                                                         روزای پریودی من ۳روزه هست که خیلی کم میادحتی میتونم بگم به سه روز هم نمی‌کشه اگر دلیلش رو برام بگید ممنون میشم

                                                          1. سلام لیلای عزیز
                                                           بعضی از اختلالات هورمونی مثل مشکلات تیروئید و … می‌تونه موجب تغییرات سیکل قاعدگی بشه.
                                                           توصیه میشه با مراجعه به پزشک متخصص زنان معاینه و بررسی بشید.

                                                          2. سلام ۴۷ ساله هستم دو سالی هست پریودی هایم از ۷ روز به ۱۴ روز یا بیشتر تبدیل شده البته فقط ۴ الی ۵ روز اول خونریزی دارم وتا ده روز لک دارم بعد از ده روز هم وقتی با فشار آب داخل واژن میکنم رگه هایی از خون خارج میشه یا یه چیزهای ریزی خارج میشه یا اگه نزدیکی داشته باشیم کمی آلودگی خارج میشه علت چیست

                                                            1. سلام به شما
                                                             بدون معاینه و بررسی که تشخیص گذاری ممکن نیست. باید ضمن انجام سونوگرافی، توسط متخصص زنان معاینه بشین.

                                                            1. من همیشه موقع پریودی خونریزی تاسه روزداشتم به طوری که بعضی مواقع خیلی مثل لخته میومد میگم نه زیادزیادبودنه کم ولی ایندفعه کم شده به صورت لکه هست روزاول خوب بود ولی الان که روزدوم هست اصلا پدبهداشتی که گزاشتم زیاد روش نیست درحد لکه هست آیااین بداست؟

                                                              1. سلام مریم عزیز
                                                               در صورت تغییرات در زمان سیکل قاعدگی و حجم خونریزی، باید توسط متخصص زنان معاینه و بررسی بشین.
                                                               کم‌شدن خون قاعدگی دلایل مختلفی داره که باید توسط پزشک بررسی شه.

                                                             • سلام من از اول خونریزیم کم بوده فقط دو روز اول خونریزی دارم که اونم کمه
                                                              خاله هام و مادرم و خواهرم هم اینجوری هستن
                                                              دوران پریودی منظم دارم درد و اینا هم زیاد ندارم
                                                              ممکنه مشکلی باشه ؟

                                                               1. سلام زهرای عزیز
                                                                توصیه میشه با توجه به حجم کم خونریزی، برررسی پزشکی و آزمایشگاهی انجام بدین.
                                                                گاهی برخی بیماری‌ها مثل مشکلات تیروئید می‌تونن روی حجم خونریزی اثر بذارن.

                                                               2. من همیشه موقع پریودی خونریزی تاسه روزداشتم به طوری که بعضی مواقع خیلی مثل لخته میومد میگم نه زیادزیادبودنه کم ولی ایندفعه کم شده به صورت لکه هست روزاول خوب بود ولی الان که روزدوم هست اصلا پدبهداشتی که گزاشتم زیاد روش نیست درحد لکه هست آیااین بداست؟

                                                                 1. سلام مریم عزیز
                                                                  در صورت تغییرات در زمان سیکل قاعدگی و حجم خونریزی، باید توسط متخصص زنان معاینه و بررسی بشین.
                                                                  کم‌شدن خون قاعدگی دلایل مختلفی داره که باید توسط پزشک بررسی شه.

                                                                  • سلام من همیشه پریود منظم داشتم و ۷روز طول میکشید چن روز اول با خون زیاد دوروز اخر لکه بینی ولی الان سه ماهه فقط سه روز لکه بینی با رنگ تیره دارم علت چیست؟

                                                                    1. سلام به شما
                                                                     قاعدگی از سه تا ده روز طبیعی هست. اگر الگوی خونریزی تغییر کرده، توصیه می‌شه ضمن انجام سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                   • سلام و خسته نباشید
                                                                    من سه سال پیش زایمان طبیعی داشتم بعداز زایمانم قرص مصرف کردم تقریبا ۲ سال و نیم از شدت خونریزیم به شدت کم شده ولی در زمان قاعدگیم تغییری نکرده وبعدش IUD گذاشتم ولی بازم در شدت خونریزیم تاثیری نداشته علت چیه؟

                                                                     1. سلام فاطمه‌ی عزیز
                                                                      حجم خونریزی با سن و تغییراتی که تو بدن اتفاق می‌افته (مثل بارداری) تغییر می‌کنه و ممکنه به روش پیشگیری مرتبط نباشه و تغییرات حجم خونریزی به خاطر بارداری شما بوده باشه.
                                                                      شما می‌تونین واسه بررسی‌های دقیق‌تر به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                       1. سلام من یک دختر هستم ۱۴ سالمه از ۱۳ سالگی پریود میشم ولی نامنظمه من تیر ماه که پریو شدم خون قاعدگبم کم شده ولی همون ۷ روز شدم آیا باید به دکتر مراجعه کنم ؟

                                                                         1. سلام مریم عزیز
                                                                          تا دو سال اول نامنظمی قاعدگی نسبتا طبیعیه.
                                                                          اگه مجدد مشکلی پیش اومد به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                         2. سلام وقت بخیر من ١٣ سالمه من شش ماه پریود نشدم بعد از شش ماه که شدم الان خیلی خونریزی ام کمه مثل لکه اصلا یه قطره اس هست من چیکار کنم

                                                                           1. سلام به شما
                                                                            اختلال خونریزی، قاعدگی دردناک و یا اختلال قاعدگی، در شروع بلوغ طبیعی هست. بهتره ضمن درمیان گذاشتن اینن موضوع با والدین، هم ازشون کمک بخواین و هم شرایطی فراهم کنین که وضعیت شما رو بیشتر درک کنن. در صورت لزوم و صلاحدید، والدین حتما مداخله و کمک پزشک رو فراهم می‌کنن.

                                                                         3. سلام خسته نباشید
                                                                          من ماه پیش قرص اورژانسی خوردم و الان که دوره پریودیم هست خونریزی کم شده ینی همیشه ۵ روز بوده الان سه روز بوده و خونریزی هم تقریبا کم هست،بعدش میخواستم بدونم بخاطر قرصی که خوردم اینجوری شدم؟
                                                                          و اگ بخوام این ماه اقدام داشته باشم برای بارداری مشکلی ندارم؟

                                                                           1. سلام دوست عزیز
                                                                            ممنون از شما
                                                                            بله قرص‌های ضدبارداری می‌تونن سیکل قاعدگی رو تغییر بدن
                                                                            اگه قصد بارداری دارین حتما باید مشاوره پیش از بارداری انجام بدین تا چکاپ‌های لازم انجام بشه.

                                                                             1. سلام خسته نباشید من تقریبا اخرین بار دوناه پیش بوده ک از قرص اورژانسی استفاده کردم و بعدش۱۱سر موقع خودم پریود شدم و‌کاملا طبیعی بود۷روز هم طول کشید و وقتی تموم شد باز ده روز بعدش۲۸ باز پریود شدم و‌لکه های قهوه ای هفت روز درگیر بودم و اینم تموم شد و برای ماه بعدی دیر تر پریود شدم سه روز از دومین پریود(۲۸) گذشت الانم خیلی پریودیم کمه اصن قطره ای هست و‌قرمز تیره تیره و قهوه ای هست نمیدونم چیکار کنم میشه راهنماییم کنید چیکار کنم باز پریودیم باز منظم بشه

                                                                               1. سلام دوست عزیز ممنون از شما
                                                                                معمولا به هم ریختگی قاعدگی به خاطر مصرف قرص اورژانسی در پریود ماه بعد ممکنه دیده شه و معمولا بیشتر از سه سیکل قاعدگی طول نمیکشه.
                                                                                اگه این اتفاق ادامه داشت به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                             2. سلام خسته نباشید من تقریبا اخرین بار دوناه پیش بوده ک از قرص اورژانسی استفاده کردم و بعدش پریثد شدم و‌کاملا طبیعی بود و وقتی تموم شد باز ده روز بعدش باز پریود شدم و‌لکه های قهوه ای هفت روز درگیر بودم و اینم تموم شد و برای ماه بعدی دیر تر پریود شدم یه روز از دومین پریود گذشت الانم خیلی پریودیم کمه اصن قطره ای هست و‌قرمز تیره تیره هست نمیدونم چیکار کنم میشه راهنماییم کنید

                                                                               1. سلام دوست عزیز ممنون از شما
                                                                                معمولا به هم ریختگی قاعدگی به خاطر مصرف قرص اورژانسی در پریود ماه بعد ممکنه دیده شه و معمولا بیشتر از سه سیکل قاعدگی طول نمیکشه.
                                                                                اگه این اتفاق ادامه داشت به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                 1. سلام من همیشه همیشه پریودی منظم و سر وقت دارم اما این سریع هم سر وقت شدم اما خونریزیم ب نسبت ماه های،قبل خیلی کمه بنظرتون مشکلی وجود داره ؟؟؟ و اینکه من سالی یکبار چکاب کامل از رحمم میدم و هیچ مشکل کیست و… ندارم الان روز دوم قاعدگیم هست و لکه بینی فقط احتمالش هست باردار باشم؟؟

                                                                                • سلام من الان تایم پریودمه ولی خونریزی خیلی جزئی ب صورت لکه و گاهی لخته قهوه ای رنگ دارم دردی هم در ناحیه شکم ندارم و البته چند ماهی هست ک پریودهام ۳یا۴ روزه شدن آیا مشکلی هست؟

                                                                                  1. سلام فاطیمای عزیز
                                                                                   برای بررسی دقیق‌تر باید بررسی‌های هورمونی صورت بگیره.
                                                                                   اگر مشکلتون تکرار شد به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                  2. سلام
                                                                                   ۳۸سالمه و دوران مجردی و قبل از دنیا اومدن پسرم دوران پریودی ۷ روزه با دل درد و خونریزی زیادی داشتم .دخترم ۱۴ سالشه و پسرم ۸ سال .بعد از زایمان پسرم دل درد پریودیم خیلی کمتر شد و مقداری هم خونریزی کمتر .نزدیک به تقریبا دوسال که خونریزی هم خیلی کمتر شده نسبت به قبل و دوران پریودم ۳الی ۴ روز شده با دل درد خفیف و خونریزی کم .ولی این ماه هیچ دل دردی ندارم و در حد لکه بینی شده خونریزیم .جای نگرانی داره؟؟به دکتر مراجعه کنم؟مشگلات روحی هم داشتم از بدو تولد پسرم به این طرف، استرس و اضطراب نه به شدت ولی خفیف و در طول ۸ سال همش بهم وارد شده .

                                                                                    1. سلام دوست عزیز
                                                                                     ممکنه به مرور زمان سیکل قاعدگی دچار تغییراتی بشه ولی اگر تغییر حادی مشاهده کردین و این حالت بیشتر از سه سیکل قاعدگی طول کشیده و یا تکرار شده بهتره بررسی بیشتری انجام بشه.
                                                                                     در صورت تکرار این مشکلات حتما به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                    2. باسلام من ۳۴ سالمه و متاهل و دارای ۱فرزند و سزارین شدم۹سال پیش.الان حدود ۱سالی هست خونریزی قاعدگی ۲روز اول شدید و روز سوم خیلی کم و ۴ روز قطع میشود ک قبلا حدود ۵ روز خون قاعدگی داشتم.علت این مشکلم چی میتونه باشه

                                                                                      1. سلام ستاره‌ی عزیز
                                                                                       اختلالات قاعدگی دلایل مختلفی دارن که باید بررسی شن.
                                                                                       اختلالات خورمونی، استرس، مصرف دارو و … می‌تونه روند قاعدگی رو دچار تغییر کنه.
                                                                                       هر تغییری در روند قاعدگی از جمله کاهش یا افزایش میزان خونریزی و تغییرات طول مدت چرخه‌ی قاعدگی، نیازمند بررسی توسط پزشک متخصص زنانه.

                                                                                        1. سلام من به زودی ۳۴ساله میشم و مجرد هستم . قبلا پریودم به این صورت بود که دوروز اول خونریزی شدید داشتم روز سوم فقط در بخشهایی از روز خونریزی داشتم وخیلی سبک بود. اما روز چهارم فقط در حد لک و روز پنجمم ترشحات قهوه ای . اما الان مدتیه متوجه شدم خونریزی پریودم در دو روز اول سبک تر شده و روز سومم که واقعا کمه و بعد از اون روز چهارم پنجم فقط لک قهوه ای. میخواستم بدونم این کم شدن خون قاعدگی من نرماله؟یا باید به پزشک مراجعه کنم . من هرماه پریود میشم و تاحالا نشده یک بار هم پریودیم ب تعویق بیفته یا خیلی زودتر اتفاق بیفته. فقط اینکه من یک سال اخیر به خاطر درد پریود مسکن میخورم مثل استامینوفن یاناپروکسن. آیا ممکنه کرونا و یا واکسن کرونا باعث این اتفاق شده باشه؟

                                                                                         ممنون میشم راهنماییم کنید

                                                                                          1. سلام رهای عزیز
                                                                                           تغییر روند قاعدگی در دوران‌های مختلف زندگی ممکنه اتفاق بیفته.
                                                                                           مصرف دارو و برخی بیماری‌ها می‌تونن موثر باشن.
                                                                                           بهتره با متخصص زنان هم مشورت کنین و در صورت نیاز برسی‌های هورمونی انجام بدین.

                                                                                         • سلام منم همیشه هفت روزه بددم ولی چندین ماهه ک ۳روز بیشتر نیس حتی متخصص هم رفتم سنو و آزمایش انجام دادم گفتن مشکلی نداری ولی خودم این مساله خیلی نگرانم کرده توروخدا بگین چکا کنم خیلی میترسم

                                                                                           1. سلام سحر عزیز
                                                                                            اگر بررسی انجام شده و مشکلی نبوده نگران نباشین.
                                                                                            تغییرات سن و دوران‌های مختلف زندگی میتونه باعث تغییر در سیکل و روند قاعدگی بشه.

                                                                                          • سلام من بیستو هشتم موقع پریودیم بود بیستو بکم پریود شدم فقط ی لکه اومد الان دیگ هیچی نمیاد بنظرتون مشکلی دارم لطفا جواب بدین نگارم

                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                             اگه رابطه‌ی محافظت نشده نداشتین که احتمال بارداری باشه، با یک بار مشاهده لکه‌بینی نگران نباشین.
                                                                                             ولی در صورت تکرار این مساله یا هر نامنظمی دیگه در سیکل‌های بعدی و یا پریود نشدن تا سه سیکل، نیاز به بررسی داره.

                                                                                             • سلام وقت بخیر
                                                                                              من ۳۲ سالمه و ۹ سال ازدواج کردم بچه هم ندارم، بیماری ای تی پی داشتم ۴ ماه جراحی برداشت طحال کردم، از بعد عمل خونریزیم خیلی کم شده با دردهای خیلی زیاد، تقریبا میشه گفت فقط یک روز خون ریزی دارم و بعد لک بینی
                                                                                              به متخصص مراجعه کردم سونوگرافیم هیچ مشکلی نداشت بهم گفتن برای بچه دار شدن اقدام کنم، من فعلا شرایطشو ندارم، امکان اینکه تخمک هام تموم بشه هست؟
                                                                                              چه جوری میتونم مطمئن که مشکلی برای بارداری ندارم؟

                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                بله امکان اتمام ذخیره تخمدانی هست. بهتره به فوق تخصص نازایی مراجعه کنین تا بتونن در زمینه اقدام برای بارداری و کنترل شرایط کمک تون کنن.

                                                                                              • سلام . من ۱۸ سالمه ‌و اولین باره که خون پریودم کمه هیچ وقت اینطوری نبوده و نرمال بوده علتش نرماله یا نه ؟ ؟‌!

                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                 گاهی شرایط محیطی مثل استرس‌ها می‌تونن موقتا تغییراتی در تعادل هورمون‌ها و روند قاعدگی ایجاد کنن، در صورتی که مدام تکرار بشه بهتره بررسی بشین.

                                                                                                2. سلام خسته نباشید
                                                                                                 من قبل کرونا پریودم ۷ روزه بود
                                                                                                 ولی الان ک سه سال گذشته پریودم ۳ ۴ روزه شده دلیل کم شدن چیه ؟! ۲۲ سالمه

                                                                                                  1. سلام ممنون از شما
                                                                                                   دوران‌های مختلف زندگی و افزایش سن میتونه در روند قاعدگی تاثیر بذاره ولی بهتره در این مورد با متخصص زنان هم مشورت کنین.

                                                                                                  2. با سلام خسته نباشید من سه سال پیش قبل کرونا پریود ۷ روزه رنگ معمولی اما غلیظ و لخته داشتم و ترشحات قبل و بعد پریودم رنگ سفید بی بو و معمولی دو روزه داشتم الان بعد سه سال تنها فرقش اینک پریودم ۳ ۴ روزه و ترشحاتم تنها فرقش اینه ۵ ۶ روزه شده دلیل این تغییرات چیه ؟! من ۲۲ سالمه و مجرد

                                                                                                    1. سلام ممنون از شما
                                                                                                     دوره‌های مختلف زندگی و افزایش سن میتونه در روند قاعدگی تاثیر بذاره ولی بهتره در این مورد با متخصص زنان هم مشورت کنین.

                                                                                                    2. سلام ۲۵ سال دارم
                                                                                                     قبلا پریود ام زیاد بود کلآ ۵ روز بود اما سه روز اولش شدید ولی الان شده دو روز اونم مثل قبل نه
                                                                                                     دلیل شو میخام بدونم چیه

                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                       کم‌شدن خون قاعدگی دلایل مختلفی داره که باید توسط متخصص زنان بررسی شن.
                                                                                                       در صورت نیاز پزشک براتون آزمایش‌های هورمونی و سونوگرافی تجویز می‌کنه.

                                                                                                      2. سلام من یک هفته بعد از پریودی قبلیم رابطه داشتم قرص اورژانسی خوردم و این سری خیلی درد کشیدم و چند روز لکه بینی داشتم وبعدش خونریزی خیلی خیلی کم باید چیکار کنم ودر ضمن گاهی قرص فلوکستین هم میخورم

                                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                                         قرص‌های اورژانسی به‌طور موقت در سیکل هورمونی و قاعدگی اختلال ایحاد میکنن و به عنوان روش دائم پیشگیری مجاز نیستن.
                                                                                                         هرچه مصرفشون به زمان رابطه نزدیک‌تر باشه اثرگذاری بهتری دارن.
                                                                                                         به علت مکانیسم اثر اصلی که مهار یا تاخیر تخمک گذاریه قبل از تخمک گذاری اثر بهتری دارن ولی بعد از اون هم می‌تونن مانع لقاح و یا لانه گزینی تخمک بارور شده بشن.
                                                                                                         بهتره در صورت عدم مصرف در زمان مناسب، حداقل ده روز بعد از رابطه ی جنسی تست بارداری انجام بدین تا خیالتون راحت شه.

                                                                                                        2. سلام من ۲۵سالمه، مجرد هستم
                                                                                                         تاریخ پریودیم منظمه ولی دوره ی پریودی از ۷روز به۲روز کم شده یعنی فقط ۲روز کمی خونریزی بعدش تا چندروز فقط لکه ، قبلا خیلی درد داشتم الان کمتر شده نسبت ب قبل… بعضی وقتا قرص ناپروکسن مصرف میکنم و اینکه اواخر خیلی استرس تو زندگیم هست یعنی ممکنه بخاطر این استرس و فشار روانی اینجوری شده باشه!!!
                                                                                                         پارسال تنبلی تخمدان داشتم و قاعدگی نامنظم که رفتم پزشک و گفت ک تخمدانها فعال شدن و تاریخ پریودیم هم منظم شد… من از ناباوری و یائسگی زود رس میترسم

                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                           هم دارو و هم استرس روانی و جسمی می‌تونن روند و سیکل قاعدگی رو تغییر بدن.
                                                                                                           بهتره مجدد توسط متخصص زنان بررسی بشین تا مطمئن بشین اختلال تعادل هورمونی وجود نداشته باشه.

                                                                                                           • سلام من اولین ماهم بوده از قرص های پیشگیری استفاده میکردم و بخاطر تاثیر بیشتر بعضی وقت ها هم قرص اورژانسی میخوردم ک توی ی ماه ۳ بسته شد الان پریود شدم و خونریزیم خیلی کمه در حدی ک میرم دسشویی میاد علتش چی میتونه باشه؟

                                                                                                             1. سلام دوست عزیز
                                                                                                              مصرف خودسرانه و بیش از حد قرص‌های جلوگیری، بسیار کار غلط و پرعارضه‌ای هست. درحال حاضر هم سیکل طبیعی شما رو برهم زده. ضمن انجام سونوگرافی و انجام آزمایشات هورمونی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                                              قرص‌های ضد بارداری علاوه بر آثار مفیدی که دارن ممکنه اثرات جانبی وعوارضی هم داشته باشن که البته در همه افراد اتفاق نمی افته.
                                                                                                              از جمله عوارضشون اینه که باعث تغییر در متابولیسم چربی و قند شده، ریسک بیماری قلبی عروقی رو بالا میبرن و باعث افزایش فشار خون و ایجاد لخته در عروق در افراد مستعد میشن.
                                                                                                              بنابراین برای تجویز و شروعشون مشورت با متخصص زنان لازمه چون در یک سری از شرایط و افرادی با سوابق خاص به هیچ وجه نباید تجویز و مصرف بشن.

                                                                                                             2. سلام من ۴۳ سالمه ،روزهای پریودیم ۵ روز هست،الان دو یا سه ماهه که میزان خونریزی خیلی کم شده در حدی که شاید تو کل دوره یه پد هم نیاز به عوض کردن نداشته باشه،این بار روز اول اصلا پد کثیف نشد روز دوم و سوم خیلی کم روز چهارم هم هیچی،البته من از عصر روز چهارم هیچوقت نیاز به پد نداشتم چون از روز چهارم تا روز پنجم خیلی کم بوده جوری که پد نیاز نداشتم(همیشه اینطور بوده)البته اینو هم بگم که چند بار طی یک سال گذشته صبح ها با احساس گرمای شدید در ناحیه گردن و سینه از خواب بیدار شدم(گر گرفتگی طوری بوده که از خواب بیدار شدم از شدت گرما) ،خواب شبانه ام به هم خورده ،شب ها نمیتونم بخوابم شاید ۲،۳ ساعت غلط میزنم تو تخت و فکرای مختلف میاد سراغم ،(یعنی از شدت فکر و خیال خوابم نمیبره)،یکی دو ماه پیش سونوگرافی لگن و … داشتم دکتر در حین سونو گفت :چند سالته گفتم ۴۳ گفت پریود میشی گفتم بله ولی متاسفانه نپرسیدم برای چی این سوال رو کرده ،حالا سوالم اینه وارد پیش از یایسگی شدم؟

                                                                                                               1. سلام رهای عزیز
                                                                                                                بله؛ احتمالش هست. خصوصا اگر در خانواده درجه یک هم سابقه‌ی یائسگی زودرس وجود داشته باشه.
                                                                                                                ولی بهتره سایر اختلالاتی که روی سیکل هورمونی و قاعدگی تاثیر میذارن (از جمله اختلالات تیروئید) هم بررسی بشن.
                                                                                                                توصیه میشه با متخصص زنان مشورت کنین.

                                                                                                                 1. مادرم سن ۵۵ سالگی یائسه شدن،قرص ldمصرف میکنم از بعد بچه اول،الان بچه سومم ۹ سالشه من از ۱۳ سالگی که پریود شدم تا الان به هیچ وجه مشکلی تو این زمینه نداشتم

                                                                                                                • سلام من معمولا ۵ روز کامل خونریزی دارم و تا روز ۷ لکه بینی میتونم بپرسم حموم رفتن ارتباط با لکه بینی داره یا نه ؟ چون من نمیتونم حموم نرم. سوال اصلیم اینه این بار که پریود شدم حجم و زمان خون ریزیم خیلی کم بود خونریزیمم تیره و کم رنگ لکه بینی داشتم اما خونریزیم کم بود سال پیشم همینطور شد و قلبم درد میکرد دکتر رفتم گفت بخاطر کمبود ویتامینE مصرف ک کردم قاعدگیم هم تنظیم و معمولی شد الانم ممکنه بخاطر کمبود ویتامینE باشه یا نه ؟؟ الان چند روزه درد عضلانی دارم احساس میکنم رحمم درد خفیف دارم لازمه برم دکتر یا طبیعیه در چه صورت برم دکتر؟؟؟؟ ورزش یا رژیم غذایی نا مناسب میتونه علتش باشه ؟؟ مثلا مصرف گوشت قرمز زیاد ؟؟ یا …. لطفا جواب بدین .

                                                                                                                  1. سلام آنای عزیز
                                                                                                                   حمام در دوره قاعدگی ممنوع و مضر نیست. بهداشت فردی مفید هم هست.
                                                                                                                   اختلال قاعدگی علت مختلفی میتونه داشته باشه و هربار ممکنه تکرار علت قبلی نباشه.
                                                                                                                   بهترین کار ارزیابی توسط پزشک متخصص زنانه.

                                                                                                                  2. سلام و درود من ماه قبل اقدام به بارداری کردم و این ماه پریود شدم اون هم۳ روز فقط لکه بود و مثل پریودی های قبل نبود رنگ پریودم هم قهوی بودممکنه که باردار شده باشم یانه ممنون میشم راهنمای کنید

                                                                                                                    1. سلام زهرای عزیز
                                                                                                                     بررسی قطعی وجود یا عدم وجود بارداری با بررسی آزمایش Bhcg انجام میشه به‌خصوص اگه شک به بارداری وجود داره، لکه‌بینی اون رو رد نمیکنه و باید حتما آزمایش داد.

                                                                                                                    2. سلام من از بعد فروردین ماه سیکل قاعدگی مشکل خورده اول دوماه نشدم ک دکتر رفتم پاپ اسمیر انجام داد همه چیز خوب بود فقط عفونت داشتم آزمایش تیروئید هم خوب بود سونو گرافی هم خوب بود س دوره دارو مصرف میکردم یک ماه س بار پریود شدم باز دیگع نشدم تا الان ک س ماه میگذره باز امپول زدم باردار هم نیستم دیشب پریود شدم و تو این یکسال هی خونریزیم کم میشه من قبل زایمانم تا ۷ روز خونریزی داشتم… این چند مدت کم شده از دیشب تا الان خیلی کم بود خیلی چرا نگرانم…( من ۶ سال پیش زایمان کردم)

                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                       اختلالاتی که باعث به هم خوردن تعادل هورمون‌های جنسی و اختلال قاعدگی میشن هم در طول مدت سیکل، هم در روند تخمک گذاری، هم میزان و مدت خونریزی می‌تونن تغییراتی ایجاد کنن.
                                                                                                                       باید با متخصص زنان یا غدد در مورد ادامه‌ی بررسی‌ها برای تشخیص دقیق مشکلتون صحبت کنین که بر اساس اون درمان تجویز بشه.

                                                                                                                      2. سلام،من ۳۵ سالمه،۶سال پیش به مدت یک سال قرص ال دی استفاده کردم،وبعد ازاون باردار شدم والان ۵ساله به صورت طبیعی جلوگیری میکنم،پریودیام منظمه ولی خونریزیم به شدت تواین ۵سال کاهش پیداکرده از۷روز به ۲روز تغییر پیداکردهوروز اول دردشکمی زیاد هم دارم وتاوقتی درد دارم خونریزی دارم وبعد ۲روز کامل قطع میشه میخواستم ببینم مشکل جدی وجودداره؟

                                                                                                                        1. سلام الهان عزیز
                                                                                                                         کاهش تایم خونریزی با افزایش سن یا تغییرات محیطی به وجود میاد. اگه درد شکمی زیاد دارین حتما به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                        2. سلام خانم دکترمن دوبارسوزن سه ماهه زدم الان هفت سال هس که پریود نمیشم باید قرص ضدبارداری بخورم تاپریود بشم راهنمایی کنید ممنونم

                                                                                                                          1. سلام مریم عزیز
                                                                                                                           شروع مجدد سیکل بارداری صرفا با کمک متخصص زنان و تجویز داروی کمکی مناسب اتفاق میفته.
                                                                                                                           برای اینکه تصمیم بگیریم چه روش القایی یه دارویی مفیده، حتما باید ارزیابی کامل انجام بشه.

                                                                                                                          2. سلام خسته نباشید
                                                                                                                           من یه دختر ۲۲ ساله م مجرد هستم پریودیم همیشه منظم بوده ولی الان دو هفته جلوتر شدم و ب صورت قهوه ای تیره و سیاه هستش خیلی کم واولشم کمی لخته خون رفت ازم تورو خدا راهنمایی کنید چیکار کنم

                                                                                                                            1. سلام جانان عزیز
                                                                                                                             ممنون از شما
                                                                                                                             اگه رابطه جنسی نداشتین و شک به بارداری ندارین، علت تاخیر پریود باید با انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی بررسی بشه.
                                                                                                                             رنگ خون ارتباطی به سلامت سیکل نداره. باید بررسی سونوگرافیک بشه.

                                                                                                                            2. سلام وقت خوش
                                                                                                                             من همیشه پریود منظم داشتم برای بارداری اقدام کردم ولی دو روزه دقیقا در روزی ک باید پریود میشدم لکه بینی دارم خیلی کمرنگ و قهوه ای و مقدار کم ،بی بی چکم منفی شد . میخواستم بدونم امکان بارداری هست؟

                                                                                                                              1. سلام نهال عزیز
                                                                                                                               بی‌بی چک اصلا برای بارداری قابل اعتماد نیست و حتما باید آزمایش Bhcg انجام بشه. بر اساس علائم هم نمی‌شه اظهار نظر کرد.

                                                                                                                              2. سلام،
                                                                                                                               من ۳۱سالمه و متاهلم، دو ماهه که دو روز اول پریود بجز یک لکه کوچک در روز اول که متوجه میشم پریود شدم ،هیچ خونریزی دیگری ندارم حتی یک قطره !و بعد از روز سوم فقط دو رو خونریزی دارم و تمام!…سه ماه پیش آزمایش و سونوگرافی برای چکاپ دادم و پزشک چیزی خاصی نگفته…این تغییر مدل پریودی طبیعیه؟

                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                 اگر سونوگرافی، معاینه بالینی و بررسی آزمایشگاهی کامل انجام شده و پزشک رویت کرده و اقدامی نکرده، یحتمل برای شما طبیعی هست. فرد به فرد می‌تونه متفاوت باشه.

                                                                                                                                2. سلام من ۱۵ سالمه و یک ساله پریود میشم و پریودم ۳ تا ۴ روزه دوروزه اون میاد و من خون ریزیم کمه و کم خونه شدید دارم. روز ۳ خیلی کمه و روز ۴ دیگه نمیاد توری که پد نمیزارم ولی هنوز پاک نشده بودم
                                                                                                                                 و الا ۱۸ شدم وفرداش یک بار بیشتر نیومد و تمام یعنی شد دوروزه

                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                   اختلال و نامنظمی قاعدگی در ابتدای دوران بلوغ به دلیل تغییرات شدید هورمونی، قابل انتظار هست. بهتره ضمن صحبت و مشورت با والدین، اون‌ها رو در جریان بذارین تا علاوه بر درک بهتر شرایط شما، حمایت و راهنمایی کافی داشته باشن. در صورت لزوم و صلاحدید هم، والدین از کمک و مداخله پزشک استفاده خواهند کرد.

                                                                                                                                  2. سلام من تقریبا ۱۳ سالمه و الان دومین ماهبه که پریود میشم. این دفعه دو روز قبل از زمانی که دفعه اول بود شدم ولی همون روز اول بود فقط خونریزی و بعدش نداشتم خونریزی . آیا مشکلی دارم؟

                                                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                                                     نامنظمی پریود در ابتدای بلوغ طبیعی هست. بهتره در این زمینه با والدین خودتون صحبت کنین تا ضمن درک شرایط شما، راهنمایی تون کنن و در صورت لزوم از مداخله پزشک کمک بگیرن.

                                                                                                                                    2. سلام من این ماه قرص ال دی خوردم که پریودم بندازم عقب حالا که قطع کردم خون ریزی خیلی کمی دارم ولی زیر دلم درد بسیار شدیدی داره باید چیکار کنم

                                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                                       مشکل خاصی نباید باشه. برای رفع درد از مسکن استفاده کنین. استفاده خودسرانه از داروها اصلا توصیه نمی‌شه.

                                                                                                                                      2. سلام من به یکباره پریدیم قطع شد وترعیدارم امکان این هست که یاعسه بشم یانه استرس بالای در زندگی دارم ایا امکان دارد از استرس باشد یانه گاهی هم از نا هیه سر وگردن گور میگیرم نمی تونم خوب بخوابم ضعف شدید گاهی میاد سراغم لطفا کمکم کنید

                                                                                                                                        1. قطع شدن قاعدگی همراه با علائمی مانند گرگرفتگی، می‌تونه نشان از شروع یائسگی باشه. با انجام آزمایشات کامل و سونوگرافی، و در نهایت مراجعه به پزشک متخصص زنان، می‌تونین تحت هورمون تراپی قرار بگیرین تا هم علائم بهتر باشه هم از سلامت وضعیت بدن مطمئن باشین.

                                                                                                                                        2. سلام من ۲۸ ام پریود شدم یکی دو لکه بود
                                                                                                                                         الان چهار روزه همینجوری هستم فقط لکه بینی دارم
                                                                                                                                         ۲۶سالمه و مجرد هستم تا حالا همچین اتفاقی برام نیافتاده اولین بارمه استرس گرفتم…

                                                                                                                                          1. سلام دوست عزیز
                                                                                                                                           قاعدگی و شرایط اون، ممکنه براساس تغییرات هورمونی، استرس روحی و فیزیکی و … تغییر بکنه. جایی برای نگرانی نیست. اگر لکه بینی بیشتر از ده روز طول کشید، حتما باید سونوگرافی انجام و توسط پزشک متخصص زنان معاینه بشین.

                                                                                                                                            1. ببخشید خانوم دکتر رفتم دکتر زنان گفتن تنبلی تخمدان هستش و امپول زدن برام که پریود بشم ولی نشدم یکی هم گفتن باید وزن کم کنم..پریودم هم درست چهار روز لکه بینی شد تموم

                                                                                                                                              1. اضافه وزن در اختلال هورمونی و به‌تبع اختلال قاعدگی تاثیر زیادی داره. بهتره به توصیه پزشکتون عمل کنین و همچنان تحت نظر ایشون مرتب معاینه بشین.

                                                                                                                                            2. سلام وقتتون بخیر
                                                                                                                                             من ۵ ام این ناه قرص اورژانسی مصرف کردم تقریبا ۶۷ ساعت بعد از رابطه ، تقریبا یک هفته بعدش خونریزی داشتم ک سبک بود و طبق پریودیای قبلیم ۷ روز طول کشید ، خواستم ببینم این خون ریزی پریود بوده و احتمال بارداری نیست؟

                                                                                                                                             • سلام وقتتون بخیر
                                                                                                                                              من ۵ ام این ناه قرص اورژانسی مصرف کردم تقریبا ۶۷ ساعت بعد از رابطه ، تقریبا یک هفته بعدش خونریزی داشتم ک سبک بود و طبق پریودیای قبلیم ۷ روز طول کشید ، خواستم ببینم این خون ریزی پریود بوده و احتمال بارداری نیست؟

                                                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                                                تنها راه بررسی و اطمینان از وجود بارداری، انجام آزمایش Bhcg هست. با وجود شروع قاعدگی محتمل نیست اما اگر شک دارین حتما باید آزمایش بدین.

                                                                                                                                               2. سلام عزیزم من دوماهه پریودیم بهم ریخته وشدنی هم خیلی کم مثل قبل نیسم اینم بگم دواین دوماه قرص ال دی زیاد خوردم میخاسم مسافرت برم آیا ازقرص هاس یاچیزدیکه امکان داره باردار باشم؟

                                                                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                                                                  بارداری باید با بررسی آزمایشگاهی Bhcg رد یا تثبیت بشه. مصرف زیاد قرص‌های جلوگیری بخصوص بدون تجویز پزشک عارضه زیادی داره و اصلا توصیه نمی‌شه. در صورت منفی بودن آزمایش بارداری، برای بررسی علل تاخیر، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                 2. سلام وقتتون بخیر.من ۴۰سالمه .۵ساله که دارم قرص ال دی مصرف میکنم. بعضی ماها بیش از ۲۱روز قرص مصرف کردم و الان چند دوره هست که خونریزیم خیلی کمه و میشه گفت در حد لکه بینی هست تا سه روز هم بیشتر نیست. آیا جای نگرانی هست یا نه؟

                                                                                                                                                   1. سلام نسرین عزیز
                                                                                                                                                    در صورتیکه که سیکل‌ها کلا به این شکل تغییر کرده، بنظر نمی‌رسه مشکلی باشه. جهت اطمینان از سلامت باروری، بهتره سونوگرافی و آزمایشات هورمونی هم انجام بشه.

                                                                                                                                                   2. سلام وقت بخیر من ۴۵ ساله هستم اینماه حدود ۸ روز دیرتر پریود شدم و الانم در حد تغییر رنگ ترشح هست البته یک روزه به نظرتون باید به پزشک مراجعه کنم یا شروع یائسگیه

                                                                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                                                                      در هرصورت، اگر شروع یائسگی هم باشه، مراجعه به پزشک زنان، روند رو برای شما تسهیل می‌کنه.

                                                                                                                                                     2. سلام من ۲۸ سالمه،حدود دوماه هست ،که خونریزی خیلی خیلی کمی دارم و روز دوم و سوم بصورت چند قطره فقط خونریزی دارم،البته سر موعد نهایتا با یک یا دوروز تاخیر پریود میشم.. دوره های قبل از این دوماه ،خونریزی خیلی سنگینی داشتم تا جایی که مجبور شدم سونوگرافی از شکم و رحم و تخمدان در روز پنجم پریودی انجام دهم ولی مشکلی در سونو مشاهده نشد،البته نتایج سونو متخصص داخلی بررسی کردن ،ممکنه این وضعیت پیش امده از علائم تنبلی تخمدان یا یائسگی زودرس باشه؟
                                                                                                                                                      کم کاری تیروئید هم دارم و ۵ روز در هفته قرص مصرف میکنم ،البته چند سالی هست که برای کنترل تیرویید دارومصرف میکنم و کنترل شده است و از طرفی روز اول و دوم درد شدید دارم تا جایی که روز اول از یک عددشیاف استفاده میکنم.

                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                        وضعیت قاعدگی در هر فرد فرق داره و میزان یا مدل خونریزی، الزاما غیرطبیعی نیست. اگر سونوگرافی توسط متخصص زنان بررسی و نرمال تلقی بشه، جای نگرانی نیست.

                                                                                                                                                       2. سلام خسته نباشین
                                                                                                                                                        من ماه قبل قرص اورژانسی خوردم این ماهم همینطور دوماهه که خونریزیم خیلی کمه چیکار کنم خوب شم؟

                                                                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                                                                          مصرف قرص‌های جلوگیری به خصوص انواع اورژانسی، بسیار خطرناک و عارضه دار هست. مضاف بر اینکه اصلا نباید تکرار بشه. برای کنترل قاعدگی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                         2. سلام وقت بخیر
                                                                                                                                                          تو رو خدا جواب منم بدین یکی دوهفته پیش بعد رابطه دیر قرص اورژانسی خوردم چهار روز پیش دوباره رابطه محافظت نشده داشتم ولی این بار قرص نخوردم امروز پریود شدم کمرم خیلی درد میکنه ولی پریودن خیلی کم اول صورتی بعد قهوه ای میشه دلیلش چیه ممکنه باردار باشم؟

                                                                                                                                                          • سلام در ۱۰ روز گذشته استرس بسیار بسیار شدیدی داشتم که هنوز هم دارم. این ماه یک روز قبل از همیشه لکه بینیم شروع شد و روز بعد از لکه بینی خونریزی شدید داشتم فقط همین یک روز و از روز بعدش فقط لکه های قهوه ای و نارنجی دارم و کلا خونریزی ندارم علتش چیه و آیا امکان بارداری هست یا خیر ؟

                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                             بارداری صرفا با انجام زمایش بتا قابل اعتماد هست نه بر اساس تغییرات و علائم.

                                                                                                                                                            2. سلام فاطمه هستم ۲۱سالمه همیشه پریود منظم داشتم ولی همراه با درد شدید ولی این ماه خیلی کم پریود شدم همیشه شش تا هفت روز ولی این دفعه سه روز فقط بعد خون کم که زرد رنگ و کمرنگ بود هنگام پریودی از خیلی مسکن استفاده میکنم میشه لطفا مشاوره بدین

                                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                                               این الگو غیر طبیعی نیست. اما برای بررسی و معاینه، علاوه بر انجام سونوگرافی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                              2. سلام من ۶ ماه مدروکسی پروژسترون خوردم ،اون زمانی که میخوردم و صبر میکردم پریود بشم خون زیادی میمومد ،بعد ۶ ماه ک قطع کردم کلا ،حالا دو سری هست ک پریود میشم حجم خون خیلیییی کم شده ، جوری ک نیاز به نوار بهداشتی ندارم، دلیلش چیه ؟ خطرناکه ینی؟

                                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                                 آیا دارو با تجویز پزشک مصرف شده یا خودسرانه؟ و علت مصرف چه چیزی بوده؟ برای بررسی این مشکلات باید به پزشک زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                2. سلام. من قرص ال دی مصرف میکنم. چند ماهه.
                                                                                                                                                                 این ماه ک قرصم تموم شد دقیقا مثل دفعات قبل روز پنجم پریود شدم. امافقط دو روز. بعد کامل پاک شدم.. و قبل از پریود مریض شدم هم اموکسی سیلین مصرف کردم و هم کلی جوشانده. بخاطر اینها میتونه باشه؟،،
                                                                                                                                                                 همین ک پریود شدم یعنی حامله نیستم؟

                                                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                                                   بررسی بارداری صرفا با آزمایش بتا قابل اعتماد هست. مصرف خودسرانه و بی رویه قرص‌های ضد بارداری هم عارضه بسیار داره و توصیه نمی‌شه.

                                                                                                                                                                  2. سلام من ۱۴ سال نزدیک ۷یا ۸ بار دارم پریود میشم ایندفعه فقط یک نشونه دیدم و الان دیگه نیامده روز اول هست

                                                                                                                                                                     1. سلام ببخشید من تازه پریودیم تموم شده بعدش یکم لکه قهوه ای دیدم ولی دو روز بعدش باز خون دیدم و پریود شدم این طبیعیه ؟البته درگیر کرونا هم بودم ممکنه به خاطر اون باشه؟

                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                        بله اختلال قاعدگی با بیماری‌های التهابی طبیعی هست. در صورت تکرار در سیکل‌های بعدی، بهتره به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                      • سلام من ۲۵سالمه من ۱سالی هس که درد سر دارم وهرچندوقت یک بارمثلن هر دوسه ماه یک بارمیگیره تا دو سه هفته هس بعدشم فقط یک طرف سرم بایک چشممه خواهشن کمکم کنین

                                                                                                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                                                                                                         مدل درد، به سردرد خوشه ای یا فشاری نزدیک هست. اما در هر صورت برای تجویز درمان مناسب، باید معاینه و بررسی انجام بشه. به متخصص مغز و اعصاب یا فوق تخصص سردرد مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                       • سلام
                                                                                                                                                                        من ۲۱ سالمه و مجردم ،پریودیم تا قبل مشکل نداشت ولی بخاطر عمل لبیا پلاستی ک انجام دادم یه بسته قرص ال دی مصرف کردم ک یک ماه پریود نشم…
                                                                                                                                                                        حالا دوماهه ک میگذره و تو هر دوتا دوره خیلی مقدار خونش کمه و خیلی هم رقیقه
                                                                                                                                                                        مشکلی هست؟پرمو نشدم پوستمم عادیه
                                                                                                                                                                        کمرو دل درد دارم ولی دردش قابل تحمله

                                                                                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                                                                                          مصرف قرص‌های ضدبارداری سیکل رو دچار اختلال می‌کنه. اگر بیش از یک سیکل تاخیر ایجاد شد، با پزشک متخصص زنان مشورت کنین.

                                                                                                                                                                         2. سلام من۱۹ سالمه من تنبلی تخمدان دارم هروقت میرم دکتر منظم میشه ولی نرم نه و۴سال میشه ازدواج کردم وبچه دار نشدم براش هم خیلی دکتر رفتم الا تقریبا ۵ماه میشه پریودم منظمه سروقت میشم ولی ۳الی۴ روزه وخیلی کمه باید چکار کنم برم وکتر

                                                                                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                                                                                            بهترین کار، کمک گرفتن از پزشک فوق تخصص نازایی هست تا ضمن درمان بیماری زمینه ای، در زمینه باردار شدن هم راهنمایی‌تون کنن.

                                                                                                                                                                             1. سلام مجدد.میشه یه دکتر خوب که قزوین یا تهران باشه معرفی کنین برای درمان تنبلی وبچه دار شودنم متشکرم از پاسخگوییتون

                                                                                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                امکان معرفی پزشک نیست. با جستجو در بستر وبسایت نظام پزشکی در شهر مورد نظر، پزشک فوق تخصص نازایی پیدا کنین.

                                                                                                                                                                             2. سلام خسته نباشید
                                                                                                                                                                              من دوره پریودم خیلی کمه ۳تا۴ روزه هست وهمراه با خونریزی کم
                                                                                                                                                                              از دیروز پریود شدم و هیچ خونی روی پد نمیشینه
                                                                                                                                                                              یعنی خونی خارج نمیشه اما داخل واژنم خون هست ایا این طبیعیه؟!

                                                                                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                کاهش میزان خونریزی می‌تونه طبیعی باشه. اما در صورت پیشرونده بودن، باید حتما توسط متخصص زنان بررسی بشه.

                                                                                                                                                                               2. سلام من همیشه پریودیم منظم بود به مدت ۷ روز خونریزی داشتم ولی الان دوماهه هم روزای پریودیم کم شده هم خونریزیم خیلی کم شده لکه بینی به رنگ سیاه به نظرتون جای نگرانی هست باید به پزشک مراجعه کنم

                                                                                                                                                                                • سلام من ۳۳سالمه این چهل روزه اقدام کردم برای بچه امروز روز ۴ پریودی هستم این دوره خونریزیم کم شده کلا سه چهار پد استفاده کردم امروز هم یه لکه. ببینی داشتم

                                                                                                                                                                                 • سلام خسته نباشین من یک سال پیش قرص کیستیک برای جوش مصرف میکردم یعنی خود دکتر برام تجویز کردن چون جوش هام کیستی بود و هر ماه آزمایش خون برام میدادن میگفتن آزمایشت خوبه بعد از خوردن اون کمپسول ها الان پریودم پنج الی چهار روزه شده خون ریزیم کم درد هم ندارم فقط از روز چهارم رنگ خونم قهوه ای میشه ولی سر موعد پریود میشم عقب جلو ندارم الان یعنی مشکل جدی هست باید به دکتر برم یا نه هیلی میترسم

                                                                                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                    نه نیازی نیست تا اینجا. شرایطی که گفتین طبیعی هست. در صورت اختلال سیکل نیاز به پیگیری وجود داره.

                                                                                                                                                                                   2. سلام ۳۸سال سن دارم
                                                                                                                                                                                    تقریبا ۳سال پیش فشار مغز داشتم و دارو می خوردم از اوایلی که فشار مغزم شروع شد پریودم نامنظم شد
                                                                                                                                                                                    حالا هر ماه ۳روز یا ۴روز اول نمی یاد سه روز بعد کامل می یاد و تمام می شود
                                                                                                                                                                                    این ماه ۲۸ پرید شدم اصلا توی لباس زیر نیامده
                                                                                                                                                                                    چند قطره قهوه ای توی سرویس بهداشتی دیدم
                                                                                                                                                                                    ۳روز هم هست که اصلا نمی یاد لطفاً راهنمایی کنید

                                                                                                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                      بنظر نمیاد این شرایط نشان‌دهنده مشکل خاصی باشه و بیشتر الگوی جدید سیکل بنظر می‌رسه. در صورت قطع سیکل یا تاخیر بیش از دو سیکل، به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                     2. سلام من۱ونیم ماهه ک پریودنشدم حالا ک شدم ۱روز اومد و روز بعدش نیومد و رنگ پریودم قهوه ای هس میشه راهنماییم کنین البته من ۲الی۳ماه میشه ک اقدام ب بارداری کردم ازهمون موقع پریود من نامنظم شده دکتر هم رفتم باردارنبودم ازدارو استفاده کردم پریود شدم ولی باز این ماه دیر شده حالا ک شدم یک روز اومد و قط شده فقط لکه خیلی خیلی کم موندم چیکارکنم

                                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                        در صورت منفی بودن بارداری با آزمایش بتا، باید بررسی هورمونی و معاینه توسط متخصص زنان انجام بشه.

                                                                                                                                                                                         1. سلام خسته نباشید من حدود ۱ونیم الی ۲ماه میشه پریود نشدم حالا ک شدم ۱روز اومد و قط شد بطور نامنظم میاد لکه میاد فقط رنگش قهوه ای هس و ۱۱روز شده و ۳ماه پیش اقدام ب بارداری کردم و دکتر رفتم و یاردارنبودم ازهمون موقع پریود من نامنظم شده نمیدونم چیکارکنم میشه راهنمایی کنین

                                                                                                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                            در این دوره تاخیر هم، در مرحله اول باید بارداری احتمالی با انجام آزمایش بتا بررسی بشه. در صورت منفی بودن، ضمن انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین تا برای باروری بهتون کمک کنن.

                                                                                                                                                                                         2. سلام خانم دکتردخترم ۱۲سالشه تا چندوقت پیش من اصلا بهش قرص آهن وزینک ندادم .توی مدرسه بهش دادن و الان پریود شده ازش خون نمیاد ولی وقتی قرص آهن وزینک میخوره یه کم خون ازش میاد نگرانم توروخدا جواب بدین مثلا دو روز بهش قرص ندم خون نمیاد ولی وقتی قرص میخوره یه کم میاد

                                                                                                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                            این موضوع شروع قاعدگی هست و ارتباط مشخصی با قرص نداره. برحسب سن باید مکمل مصرف بشه. در صورت لزوم به بررسی، از متخصص اطفال کمک بگیرین.

                                                                                                                                                                                           2. سلام خسته نباشید ۲۱ سالم هست من پریودام تقریبا منظمه و روزهای پریودم تقریبا به ۹ روز می رسید ولی جدیدا توی دو دوره پریودم روزهاش به ۴ روز رسیده در حالی که قبلا اینطوری نبود و ازمایش هم ماه پیش دادم گفتن یکم پرولاکتین بالا هست خیلی کم بقیه هورمون هام اوکی بود خیلی نگرانم

                                                                                                                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                              طول قاعدگی از ۳ تا ۱۰ روز طبیعی هست. صرفا جهت بررسی سلامت، سونوگرافی انجام بدین.

                                                                                                                                                                                             2. سلام
                                                                                                                                                                                              من تقریبا یک هفته قبل از پریود رابطه داشتم الان خونریزی پریودم خیلی کم شده و دیگه مثل ماه قبل نیست ولی یه مقدار لخته دارم به نظرتون احتمال بارداری هست؟ و اینم بگم که دقیقا سر تایم پریود شدم و عقب نیفتاد

                                                                                                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                محتمل نیست، بخصوص با رخدادن قاعدگی سر موعد. در هر صورت برای بررسی بارداری باید آزمایش بتا انجام داد.

                                                                                                                                                                                               2. سلام وقتتون بخیر
                                                                                                                                                                                                من شهریور در هفته ششم سقط داشتم بعد از اون یک دوره پریودی منظم و یک دوره بعد از ۴۰ روز پریود شدم و اینکه سیکل من یک هفته ای هست که تا روز سوم میزان خونریزی متعارف و بعد از اون تا روز هفتم فقط لکه بینی هست این کم شدن خون دلیل خاصی داره؟
                                                                                                                                                                                                و اینکه ایا مصرف قرص کلومیفن با اووژن تداخل دارویی دارن؟

                                                                                                                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                  خیر الزاما نشان‌دهنده مشکلی نیست و می‌تونه الگوی خاص خونریزی باشه. تداخلی برای این دو گزارش نشده مگر پزشک معالج خودتون منع کرده باشن.

                                                                                                                                                                                                 2. سلام خانم دکتر وقت بخیر
                                                                                                                                                                                                  من ۲۲ سالمه و مجردم و هیچ رابطه ی جنسی نداشتم تا حالا
                                                                                                                                                                                                  من معمولا سر موعد پریود میشم (معمولا فاصله ی دو تا پریودیم ۲۸_۲۶ روزه)
                                                                                                                                                                                                  تا چند ماه پیش از روز اول خونریزی زیادی داشتم با درد زیاد حدودا ۷_۶ روز پریود میشدم تا سه روز اول خون ریزی داشتم روزای بعد یا خیلی کم بود یا اصلا نبود
                                                                                                                                                                                                  ولی ۳_۲ ماهی هست توجه کردم که روز اول خونریزی خیلی کمی دارم که رنگ خون هم قرمز تیرست هم قهوه ایه روز دوم یا خون ریزیم بیشتره نسبت به روز اول یا همونه روزای ۴ به بعد هم یا خیلی کم خون زیری دارم یا اصلا ندارم خطرناکه؟
                                                                                                                                                                                                  و اینکه من تازه پریود شدم ولی یکی دو هفته پیش خیلی استرس کشیدم دو سه روزشو الان هم روز اولمه و خونریزیم کمه بخاطر استرس هفته ی پیشمه؟
                                                                                                                                                                                                  اینم بگم که یه چند ماهی هست که تحت فشار عصبیم و به شدت استرسیم
                                                                                                                                                                                                  و سابقه ی تیروئید دارم هم ارثیه هم قبلا داشتم
                                                                                                                                                                                                  داروی خاصی هم مصرف نمیکنم و کمبود وزن دارم (۴۶ کیلوام)
                                                                                                                                                                                                  اینا تو میزان پریودیم تاثیری داره؟ لازمه به دکتر مراجعه کنم؟

                                                                                                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                    بله همه موارد گفته شده، علاوه بر ایجاد بی‌نظمی در قاعدگی، در تغییر الگوی خونریزی هم موثر هستن. بهتره برای بررسی وضعیت، ضمن انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                   2. سلام
                                                                                                                                                                                                    وقتتون بخیر
                                                                                                                                                                                                    من ۲۸ سالمه
                                                                                                                                                                                                    و متاهل هستم

                                                                                                                                                                                                    چندین ساله که کیست تخمدان دارم و از بین نرفته
                                                                                                                                                                                                    چند وقت قرص ال دی خوردم
                                                                                                                                                                                                    ولی بعد ها دکترهای مختلف رفتم و گفتن کیست مدل شکلاتی
                                                                                                                                                                                                    و درمان خاصی نداره

                                                                                                                                                                                                    و سالهای قبل اذیت میشدم موقع راه رفتن یا کار و ورزش اما
                                                                                                                                                                                                    الان درد خاصی ندارم

                                                                                                                                                                                                    و الان پریودی هام تاریخش مشخص
                                                                                                                                                                                                    مثلا ۹ و ۱۰ ماه هرماه اتفاق میفتت

                                                                                                                                                                                                    اما خونریزی هام دیگه ۶-۷ روز نیست
                                                                                                                                                                                                    و توی دو سه روز تموم میشه
                                                                                                                                                                                                    چند ماه اینطوری شده
                                                                                                                                                                                                    و این نگرانم کرده
                                                                                                                                                                                                    (تابحال ازمایش تیرویید هم انجام ندادم)

                                                                                                                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                      این شواهد نشان از مشکل خاصی وجود نداره. کم شدن خونریزی کمتر از ۳ روز و یا قطع قاعدگی نیاز به بررسی داره.

                                                                                                                                                                                                     2. سلام من ۱۵ سالمه و طبق معمول ۵روز پریودم طول می‌کشید ولی الان سه روزه پریود شدم و خونم کمتر و کمتر میشه

                                                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                        نامنظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. بهتره در مورد این موارد با والدین صحبت کنین تا ضمن راهنمایی شما، در صورت لزوم از مداخله پزشک کمک بگیرن.

                                                                                                                                                                                                       2. سلام من ۱۴ سالمه قبلا روز اول و دوم خونریزیم زیاد بود ولی الان دوماهه ک خیلی کم شده حتی روز اول و دوم مشکلی هست؟ قرصی چیزی هم مصرف نکردم

                                                                                                                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                          نامنظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. بهتره در مورد این موضوع با والدین صحبت کنین تا ضمن راهنمایی شما، در صورت لزوم از مداخله پزشک کمک بگیرن.

                                                                                                                                                                                                         2. سلام من ۲۵ سالمه بچه دو ساله دارم برای جلو گیری از قرص ال دی استفاده میکنم مدت پریودم ۷ روز بود ولی الان ۴روز میشم ولی خیلی کم لطفا راهنمایی کنید

                                                                                                                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                            این الزاما به معنی وجود مشکل خاصی نیست. خونریزی کمتر از ۳ روز یا وقفه های طولانی قاعدگی، نیاز به بررسی توسط متخصص زنان داره.

                                                                                                                                                                                                           2. سلام
                                                                                                                                                                                                            من چهل ویک سالمه پریودهام همیشه منظم بوده و چهار پنج روز بیشتر خونریزی نداشتم و عمده خونریزیم تا سه روز اول بوده الان دو ماهه که پریود میشم خونریزیم کم شده مخصوصا روز دوم که بیشترین حجم خونریزی رو داشتم کم شده
                                                                                                                                                                                                            آیا حای نگرانی هست؟

                                                                                                                                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                              ممکنه شروع یائسگی باشه. همینطور لازمه که وضعیت داخلی رحم و تخمدان‌ها بررسی بشه. اگرچه خونریزی تا ۳ روز طبیعی هست و کمتر از این مدت نیاز به بررسی داره.

                                                                                                                                                                                                             2. سلام وقتتون بخیر
                                                                                                                                                                                                              من این ماه که پریود شدم سر موعد بود ولی خیلی خیلی خیلی کم در حد لکه بینیه
                                                                                                                                                                                                              و این ماه اقدام به باردای داشتم
                                                                                                                                                                                                              ولی بیبی چک زدم منفی شد
                                                                                                                                                                                                              چه دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه!

                                                                                                                                                                                                               1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                بی‌بی چک قابل اعتماد نیست و بارداری حتما باید با آزمایش بتا بررسی بشه. در صورت منفی بودن، باید برای بررسی و علت‌یابی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                               2. سلام من ۱۹ ساله هستم مجردم چندماه پیش پریودیم فقط درحد روزی چندتا لکه بود بعد از اون حدودا یک ماه نیم پریود نشدم رفتم دکتر آمپول پروژسترون داد بعد از یک هفته پریود شدم که مثل قبل فقط درحد لکه هست نیازی به گذاشتن پد نیست.. آیامشکل خاصی دارم؟؟ نیازی هست دوباره دکتر برم؟؟ چه داروهایی باید مصرف کنم تا مقدار خون ریزی مثل قبل عادی بشه؟؟ ممنون میشم اگه جوابم بدید

                                                                                                                                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                  خونریزی در سال‌های ابتدای بلوغ نامنظم هست و این طبیعیه. مضاف بر اینکه خونریزی از ۳ روز تا ده روز و با مقادیر مختلف در افراد طبیعی بحساب میاد. جای نگرانی نیست‌.

                                                                                                                                                                                                                 2. من ۱۶ آذر رابطه از پشت داشتم فرداش قرص اورژانسی مصرف کردم ۱ هفته بعدش پریود شدم روز دوم پریود کمتر شد خیلی استرس دارم لطفا بگید دلیلش چیه‌ممکنه به خاطر مصرف قرص اورژانسی باشه یا نه؟؟؟؟؟

                                                                                                                                                                                                                   1. بله استفاده از این قرص ها به دلیل اختلال هورمونی توصیه نمی‌شه. بهرحال باید بررسی توسط متخصص زنان انجام بشه.

                                                                                                                                                                                                                   2. سلام
                                                                                                                                                                                                                    من ۱۷سالمه و رابطه داشتم
                                                                                                                                                                                                                    همیشه پریودام منظم بوده
                                                                                                                                                                                                                    اوایل این ماه دو سه روز لکه بینی داشتم
                                                                                                                                                                                                                    در همین دو سه روز قرص اووسیز مصرف کردم
                                                                                                                                                                                                                    و بعد از اونموقه که حدود ۲۰ روز میگذره، ۲بار پریود شدم
                                                                                                                                                                                                                    بار اول خونریزی قهوه ای و خشک بود و مقدار کم
                                                                                                                                                                                                                    بار دوم خونریزی نسبت به دفعه قبل بیشتر بود ولی رنگ تیره
                                                                                                                                                                                                                    میشه تا جایی که میشه راهنماییم کنید
                                                                                                                                                                                                                    شرایط مراجعه به پزشک را ندارم
                                                                                                                                                                                                                    ممنون

                                                                                                                                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                      وقتی قاعدگی رخ داده، امکان بارداری کمتره. بهتره سونوگرافی انجام بشه. منتظر سیکل بعدی باشین و اگر اختلال داشت حتما باید به پزشک زنان مراجعه کنین. در ضمن باید بدونید که حفظ محرمیت بیمار، حریم خصوصی و حفظ اطلاعات، از قوانین طبابت هست و با خیال راحت بدون ترس از قضاوت، از پزشک کمک بگیرین.

                                                                                                                                                                                                                     2. سلام
                                                                                                                                                                                                                      من ۳۶ سال دارم و مجرد هستم. از حدود سه سال پیش روزهای پریود من کم شد و به سه روز رسید . الان ۴ ماهه که روزهای پریودم به ۲ روز رسیده و خونریزیم خیلی کمه. ولی دقیقا سر ۲۸ روز پریود میشم و سیکل قاعدگیم خیلی منظمه. میخوام ببینم ایا این موضوع در بارداری اینده من مشکل ساز هست و باید درمان بشم یا طبیعیه
                                                                                                                                                                                                                      با تشکر

                                                                                                                                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                        بدون یافتن علت الیگومنوره یا کاهش خونریزی ایجاد شده، امکان اظهارنظر در مورد باروری نیست. اما توصیه می‌شه حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین تا ارزیابی های لازم انجام بشن.

                                                                                                                                                                                                                        • حدودا دوسه ماه هست مکمل ویتامین ب کمپلکس و ویتامین d به دلیل کمبود در آزمایش خون استفاده میکنم و قرص پرانول هم میخورم دوماه است . در ۵ دی که پریودی شروع شد نسبت به ماه قبل چهار روز زودتر و با حجم کم است . آیا اثرات قرص هاست ؟

                                                                                                                                                                                                                        • سلام وقت بخیر
                                                                                                                                                                                                                         من همیشه پریودم منظمه و خونریزی کمی هم ندارم ولی این ماه پریودم دو روز عقب افتاد با دل درد خیلی شدید و گرفتگی پا الان بعد دو روز که پریود شدم خون کمی ازم میریزع در صورتی که قبلا روز اول و دوم خونریزی زیادی داشتم
                                                                                                                                                                                                                         قبل اینکه پریود بشم ترشحات سفیدی داشتم ممکنه که حامله باشم دخول نداشتم و باکره هستم اما رابطه کمی داشتم

                                                                                                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                           بدون دخول بارداری ممکن نیست. در هر صورت، اگر به بارداری شک دارین باید آزمایش بتا انجام بشه.

                                                                                                                                                                                                                          2. سلام، من ۳۳ ساله هستم، برای درمان جوش های صورت به پزشک غدد مراجعه کردم، پزشکم سه دوره مصرف مدروکسی پروژسترون تجویز کردن که باید در روزهای ۱۵ تا ۲۵ ام دوره قاعدگی مصرف کنم،و البته هر روز هم قرص اسپیرونولاکتون هم مصرف میکنم، ماه اول سه روز بعد از قطع قرص مدروکسی پروژسترون، پریود شدم با خونریزی معمولی، مثل همیشه، این ماه بعد از قطع مصرف قرص، دو روز بعد پریود شدم با خونریزی بسیار کم در حد لکه بینی. در این ماه یک بار رابطه جنسی محافظت شده داشتم و تا حدی مطمئن هستم که باردار نیستم، این کم بودن خونریزی قاعدگی طبیعی هست یا باید تست بارداری بدم و یا به پزشکم مراجعه کنم؟

                                                                                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                             اولین قدم همیشه بررسی بارداری با انجام آزمایش بتا هست. در صورت منفی بودن، ضمن انجام سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                            2. سلام من تیرویید کم کار دارم عددش شیش هست تازه آزمایش دادم الان دو ماهه که حجم پریودم خیلیی کمه در حد لکه بینی فیبروم رحمی ام دارم ،برای تیروییدم دارو مصرف میکنم با خوردن دارو هام خونریزیم به حالت قبل برمیگرده؟

                                                                                                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                               کم کاری تیروئید یکی از علل اختلال قاعدگی هست. در صورت درمان، این بخش حل می‌شه. اما ممکنه علل دیگه ای هم برای اختلال وجود داشته باشه که در اون صورت بررسی سونوگرافی لازمه. نکته مهم اولیه، پیگیری درمان تیروئید هست.

                                                                                                                                                                                                                              2. سلام علیکم اسم من سعدیه است من یک سوال داشتم اگر پاسخ دهدین خیلی خرسند میشوم من عادت ماهواره هم نامنظم است وهم قبل از اینکه خون جریان کند خیلی شکم درد میکند درد آش خیلی شدید می باشد واین باره که عادت ماهوار شدم هیچ خون جریان نمی کند بسیار کم است انون هم رنگ آش خیلی سیاه است من زیاد به تشویش هستم اگر پاسخ داد ویک رهنمانی کنن خیلی دعا برای شما می‌کنم من مسافر هستم وهمچنان از مادر پدرم دور استم نمی دانم که چی کنم من عروسی هم نکردیم

                                                                                                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                 برای بررسی اختلال خونریزی یا نامنظمی قاعدگی، حتما باید سونوگرافی و آزمایشات هورمونی انجام شده و بر اساس اون درمان تجویز بشه. باید به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                                2. سلام روزتون بخیر
                                                                                                                                                                                                                                 من حدود سه ماه پیش برای عقب انداختن پریودیم قرص LD مصرف کردم. ولی این ماه یک هفته ای هست فقط ترشحات قهوه ای یا رگه های خون تو ترشحاتم هست و پریود نمیشم و قبلا هم هیچ وقت پریودم منظم نبوده و سینه هام هم فیبروکیستیکه به نظرتون تخمدان پلی کیستیک هم میتونم داشته باشم؟

                                                                                                                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                   بله محتمل هست. اگرچه مصرف داروها خودسرانه و مکرر، منجر به اختلال هورمونی هم می‌شه.

                                                                                                                                                                                                                                  2. سلام من قبلا پریودم ۸ تا ۱۰ روز طول میکشید اما الان ۳ روزاست وخیلی هم کم و این چندمین ماه که با یک هفته تاخیری شروع میشه لطفا راهنمایی کنید

                                                                                                                                                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                     قاعدگی تا سه روز قابل قبول هست. اما تاخثر زیاد، بهم خوردگی، خونریزی کم و …، نیاز به بررسی رو نشون می‌ده. باید ضمن انجام سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                                                                                                                                                    2. سلام ممنون از مقاله کاملتون ایا میشه در طول مصرف ال دی از بیبی چک استفاده کرد ؟یا ازمایش بارداری انجام داد؟

                                                                                                                                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                       ممنون از توجه تون
                                                                                                                                                                                                                                       بله تداخلی با نتیجه آزمایش نداره. اگرچه بی‌بی چک قابل اعتماد نیست و انجام آزمایش بتا برای بارداری توصیه می‌شه.

                                                                                                                                                                                                                                        1. سلام وقت بخیر
                                                                                                                                                                                                                                         من رابطه داشتم اما سر تایم پریودم پریود شدم اما سبک و به رنگ تیره قهوه ای و شبیه پریودی های قبلم نیست ایا احتمال حاملگی هست؟

                                                                                                                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                           اگر مقدار خونریزی یا مدل اون با همیشه فرق داره، توصیه می‌شه برای بررسی بارداری آزمایش بتا انجام بدین.

                                                                                                                                                                                                                                          2. سلام
                                                                                                                                                                                                                                           من ۱۴ سالمه و الان چند بار که پریود میشم و الان دو بار که پریودی من ۳ روز یا دو روز قبلا ۷ روز بود من نگرانم مشکلی نداره؟

                                                                                                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                             اختلال قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی هست. خونریزی هم از ۳ تا ۷ روز طبیعیه. بهتره در این مورد با والدین خودتون صحبت کنین تا ضمن راهنمایی شما، در صورت لزوم برای بررسی از مداخله پزشک کمک بگیرن.

                                                                                                                                                                                                                                          3. سلام ببخشید من همیشه چهر پنج روزه بوده حتی سه روزه پریود میشدم اما اغلب روز اول دوم زیاد بود خون پریودم اصلا بی نظمی نداشتم هیچوقت دردم ندارم الان چند وقته ازدواج کردم و خیلی کم شده خونریزیم حتی روز اولم زیاد نیست پارسال کیست تخمدان داشتم ترکید و درمان هم شدم دوباره سونو دادم چهارماه پیش گفتن نداری ولی چرا کمه هیچ مشگلی ام ندارم موقع پریودی

                                                                                                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                             در ابتدای ازدواج و شروع رابطه جنسی، اختلال قاعدگی شایع هست. اگر خونریزی کمتر از ۳ روز یا بیشتر از ۷ روز شد، توصیه به انجام سونوگرافی. بررسی توسط متخصص زنان می‌شه.

                                                                                                                                                                                                                                            2. سلام ببخشید من چن ماهی میشه پریودی هام خونریزیم خیلی کمه و بیشتر از سه روز نیس و رنگ خیلی تیره ای داره.

                                                                                                                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                               قاعدگی از سه تا ده روز طبیعی هست. مقدار خونریزی هم الزاما در همه زیاد نیست. اگر نسبت به قبل خودتون تغییر داشته، باید سونوگرافی و بررسی توسط متخصص زنان انجام بشه.

                                                                                                                                                                                                                                              2. سلام…من چهار ماهه ک قرص ال دی مصرف میکنم.و تو این مدت خونریزیم خیلی کمه..اما منظمه…مشکلی وجود داره،؟

                                                                                                                                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                 مصرف دارو بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌شه. اگر تجویز پزشک بوده جای نگرانی نیست. اگرخودسرانه مصرف می‌شه ممکنه اختلال هورمونی ایجاد کرده باشه. خونریزی قاعدگی هم از سه تا ده روز طبیعی هست.

                                                                                                                                                                                                                                                2. سلام من مدتیه پریودهام دو ماه یکباره و سه روز بیشتر نیست، تو چونه هم چند تا مو دارم. آزمایش دادم نه مشکل از تیروئیده؛ نه کم خونی دارم ؛ نهLH و Fsh مشکل داره پرولاکتین طبیعی بود.سونو هم دادم مشکلی نبود به نظرتون چی مونده چک کنم.

                                                                                                                                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                   قاعدگی از سه روز تا ده روز طبیعی هست و نشان دهنده مشکلی نیست. وجود موهای زائد هم ممکنه ژنتیکی باشه نه هورمونی. برای رفع اون می شه از لیزر کمک گرفت.

                                                                                                                                                                                                                                                  2. سلام.خسته نباشید.حدود ۸۰ روزه قرص اس سیتالوپرام ۱۰روزی۱عدد میخورم. این ماه فاصله عادت ماهیانه‌ام از ۱۷ روز به۲۸ روز رسید همیشه۱۰روز خونریزی زیاد داشتم که الآن در روز ۴در حد لکه بینیه. مطمئنم باردار نیستم اما بی‌بی چک خیلی کم رنگ مثبت نشون میده. اینها میتونه تاثیر دارو باشه و اگر هست دارو باید قطع بشه؟ممنونم

                                                                                                                                                                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                     حتما باید بارداری با انجام آزمایش بتا بررسی یا رد بشه و بی بی جک قابل اعتماد نیست. این دارو هورمونی نیست که اختلال قاعدگی ایجاد کنه پس باید مجزا بررسی کرد. مضاف بر اینکه دارو بسیار مهم هست و نباید بدون دستور پزشک قطع بشه.
                                                                                                                                                                                                                                                     https://www.homeca.ir/articles/pregnancy-test/

                                                                                                                                                                                                                                                    2. سلام وقت بخیر من ۲۲ سالم هست از ۱۴ یا ۱۵ سالگی پریود شدم اوایل ۷ روز کامل بود و حجم خون ریزی زیاد تا روز ۳و۴ ولی اززمان دانشگاه این روند به ۵ و به ندرت ۶ روز رسید با حجم کمتر بعد از دوران کرونا ۵ روزه شد و به جز روز اول و دوم در سه روز باقی مانده ممکنه یکبار در حد کم خونریزی شکل بگیره ولی الان روز ۴ پریودیم هستم و و از روز قبل در حد چند قطره شاید اتفاق افتاد از تغییر از وضعیت احساس نگرانی میکنم تنها تفاوت این ماه این هست که مریض شدم و تقریبا ۱۰ روز درگیر سرماخوردگی تقریبا شدیدی بودم احتمال میدم سختی بیماری و استفاده از دارو علت جریان این ماه بود در چه صورتی نیازه که به دکتر مراچعه کنم؟

                                                                                                                                                                                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                       تمام این عوامل ممکن هست اختلال قاعدگی ایجاد کنن، اما قاعدگی از سه تا ده روز طبیعی هست.

                                                                                                                                                                                                                                                        1. ممنون بابت جواب شما یک سوال دیگر هم داشتم مادر من داخل خانواده به صورت ارثی یائسگی زودرس در سن ۴۲ تا ۴۵ رو دارن الان مادرم ۴۱ سال دارن و در دوماه گزشته یک بار با ۴ روز تاخیر پریود شدن و این ماه هم با گذشت ۶ روز از تاریخ ماه قبل هنوز پریود نشدت و لی نزدیک به ۲ هفته هیت که علائم رو دارن با توجه به سابقه خانوادگی احتیاج به برسی هست علائم گر گرفتگی رو هم از ۴۰ سالگی دارن

                                                                                                                                                                                                                                                          1. خواهش میکنم.
                                                                                                                                                                                                                                                           بهتره با مراجعه به متخصص زنان، انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی، احتمال یائسگی رو بررسی کنن تا در صورت لزوم با دارودرمانی علائم آزاردهنده کنترل بشه.

                                                                                                                                                                                                                                                        2. سلام خانم دکتر من مجردم ۱۵ سالمه متاسفانه وقتی عادت ماهانه میشوم خونی ندارم و کمی سیاهی خیلی کم میاد الان خیلی وقته اینطوری شدم زمان و تاریخ پریودی منظم و استرس زیادی دارم خیلی نگرانم آزمایش هورمونی هم دادم دکتر گفت مشکلی نیست به نظر شما چرا اینطوریه علت چیه قبلا درد در موقع پریودی خیلی داشتم آنقدر که زمین را چنگ می زدم اما الان درد خیلی خیلی کمی دارم و در کل نگرانم لطفاً جواب منو بدین ؟؟؟؟)ممکنه عفونت باشه ؟؟؟؟؟

                                                                                                                                                                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                           الزاما خیر. عفونت علامت‌های دیگه هم داره. غالبا مرتب شدن قاعدگی و کم شدن درد، نشانه بدی نیست و تشخیص خاصی نداره. اگر الگوی خونریزی خیلی تغییر کرده، بهتره با والدین در این باره صحبت کنین و یک نوبت توسط متخصص بررسی و سونوگرافی انجام بشه.

                                                                                                                                                                                                                                                          2. سلام من ۳۸ سالمه وچندماهی هست که پریودم کم ولخته ای شده همراه بادرد اقدام به بارداری کردم ولی نشد به نظرتون علایم یایسگی میتونه باشه واینکه میتونم بارداربشم یانه ممنون

                                                                                                                                                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                             بدون معاینه و انجام بررسی های مختلف مثل آزمایش هورمونی، امکان مطرح کردن تشخیص نیست. صرفا باید بدونین در افراد با قاعدگی نامنظم، بارداری دشوار تر هست. لازمه اول قاعدگی مرتب بشه. باید برای درمان و باروری از متخصص زنان کمک بگیرین.

                                                                                                                                                                                                                                                            2. سلام من سه ماه زایمان سزارین داشتم دفعه ی قبلی پریودم منظم بود ولی این ماه در حد کم پریود شدم نمی‌دونم چرا

                                                                                                                                                                                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                                                                                                                                                                                               این موضوع الزاما غیر طبیعی نیست. اما بهتره برای بررسی سلامت رحم و قاعدگی سونوگرافی و معاینه توسط متخصص زنان انجام بشه.

                                                                                                                                                                                                                                                              دکمه بازگشت به بالا