آزمایش CBC
خانه
مقالات
آزمایش CBC

آزمایش CBC

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1403/03/28
هر آنچه که باید راجع به آزمایش CBC بدانید!
آزمایش CBC یکی از تست‌های رایج در آزمایش خون است. ردپای این آزمایش برای تشخیص و پایش طیف گسترده‌ایی از بیماری‌ها دیده می‌شود. این امر به ماهیت آن بازمی گردد. دبا بررسی CBC در آزمایش خون، همه سلول‌های خونی شمارش می‌شوند. آیا می‌دانید علت انجام آزمایش CBC چیست؟ در این مقاله با هومکا همراه شوید تا دریابید منظور از آزمایش CBC و شمارش همه سلول‌های خونی چیست؟
این مطالب با تایید دکتر آهنگری منتشر شده است.

اگر علائمی مانند دردهای غیر طبیعی و تب مکرر دارید، بهتر است به سراغ انجام آزمایش CBC بروید. آزمایش CBC یکی از مهم‌ترین و کامل‌ترین آزمایشات خون به شمار می‌رود و در چکاپ‌های سالیانه و برای بررسی سلامت فردی انجام می‌شود. همچنین این آزمایش، برای تشخیص انواع مشکلات خونی مانند سرطان خون نیز تجویز می‌شود. اگر قصد دارید تا اطلاعات کاملی در ارتباط با آزمایش CBC بدست بیاورید یا تفسیر آن را انجام دهید، ادامه مطالب را از دست ندهید. همچنین اگر نسخه آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

 

آزمایش CBC چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تست CBC نوعی آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامت کلی و تشخیص انواع بیماری‌ها و اختلالات مانند: کم خونی، انواع عفونت و حتی سرطان‌ها استفاده می‌شود. آزمایش شمارش کامل خون، موارد زیادی را در خون شما مانند: گلبول های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت خون و ... اندازه‌گیری می‌کند. 

در این تست ۱۰ تا ۱۱ پارامتر مورد بررسی قرار می گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به آزمایش WBC (شمارش گلبول‌های سفید)، آزمایش RBC (شمارش گلبول‌های قرمز) و آزمایش PLT (میزان پلاکت‌ خون) اشاره کرد. حالا بهتر درک می‌کنید که CBC در آزمایش خون چیست و چرا اهمیت دارد؟

 

دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟

 

شرایط آزمایش CBC چیست؟ 

شرایط انجام آزمایش CBC سخت نیست. در شرایط عادی این آزمایش نیازی به ناشتایی ندارد. اما ممکن است در کنار آزمایشات دیگر تجویز شود که آن‌ها نیاز به ناشتایی داشته باشند. به همین دلیل بهتر است قبل از انجام این تست با پزشک مشورت داشته باشید. برای انجام آزمایش CBC نیازی نیست به آزمایشگاه بروید، برای انجام آزمایش در منزل کلیک کنید.

همچنین اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما به پزشک اطلاع دهید. چرا که مصرف برخی داروها قبل از انجام آزمایش محدود یا قطع می‌شوند. 

برای این آزمایش به نمونه خون نیاز دارید که از رگ بازویی گرفته خواهد شد. برای جلوگیری از سرگیجه، بهتر است پس از خونگیری برای لحظاتی کوتاه بنشینید. 

آزمایش CBC

 

بهترین زمان برای تست CBC 

آزمایش CBC به دلایل مختلفی از سوی پزشکان تجویز می‌شود و می‌تواند به منظور بررسی سلامت عمومی فرد و یا به عنوان چکاپ روتین باشد. اینکه چه زمانی برای انجام آزمایش خون مناسب است بستگی به سلامت عمومی شما و تشخیص پزشک دارد. گاهی علائمی مانند: ضعف، خستگی، تب، التهاب یا کبودی بروز می‌کند که پزشک به منظور پی بردن به دلایل CBC در آزمایش خون را بررسی می‌کند.. شمارش کامل خون (CBC) به تشخیص علت علائم و نشانه‌ها کمک می‌کند. برای مثال، گاهی بالا رفتن تعداد سلول های سفید خون (WBC) نشان دهنده عفونت و گاهی حساسیت و آلرژی است.

 

خواندن جواب آزمایش CBC و رنج نرمال آن 

برای خواندن جواب آزمایش CBC لازم است با پارامترهای آن آشنا شوید. 
 

پارامترهای مربوط به گلبول‌های قرمز در آزمایش CBC

در آزمایش RBC (شمارش میزان گلبول قرمز خون)، وضعیت گلبول‌های قرمز بررسی می‌شوند. گلبول‌های قرمز همان سلول‌های خونی هستند که انتقال و جابجایی اکسیژن و دی‌اکسید کربن را برعهده دارند. اندام‌های مختلف بدن زمانی می‌توانند عملکرد درستی داشته باشند، که اکسیژن کافی دریافت کنند. گلبول‌های قرمز یا همان RBC در مغز استخوان ساخته می‌شوند. طول عمر آن‌ها بین ۹۰ تا ۱۲۰ روز است. پس از آن تخریب شده و گلبول‌های قرمز تازه، جای آن‌ها را خواهند گرفت. با استفاده از نتایج آزمایش RBC انواع کم خونی تشخیص داده خواهد شد.

آزمایش Hgb میزان کل هموگلوبین موجود گلبول‌های قرمز را اندازه گیری می‌کند. گلبول‌های قرمز به تنهایی نمی‌توانند اکسیژن را به بافت‌ و اندام‌های بدن برسانند. آن‌ها برای این کار به هموگلوبین نیاز دارند. هموگلوبین همان پروتئین خونی است که به آهن نیاز دارد. پس اگر با فقر آهن مواجه باشید، یعنی نتیجه آزمایش Hgb پایین‌تر از حد نرمال است. آیا سطح Hgb در آزمایش خون شما در بازه نرمال قرار ندارد و به دنبال تفسیر آزمایش خود هستید؟ می‌توانید همین حالا کلیک کنید!

در آزمایش HCT درصد گلبول های قرمز در کل حجم خون مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر HCT در آزمایش خون پایین باشد، علائم کم خونی بروز می‌کند. هماتوکریت بالا نیز در شرایطی که بیمار با کم آبی، اسهال و استفراغ مواجه شود، بروز خواهد کرد. بسیاری از افراد همواره قصد دارند تا از میزان نرمال غلظت خون خود باخبر شوند و از این رو بررسی غلظت خون در آزمایش CBC به راحتی قابل انجام است. 

آزمایش MCV به معنای سنجش متوسط سایز گلبول های قرمز است. گلبول‌های قرمز باید اندازه مناسبی داشته باشند، تا به وظایف خود به درستی عمل کنند. کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به افزایش MCV در آزمایش خون شود. پایین بودن MCV نیز می‌تواند به دلیل بیماری‌هایی مانند کم خونی باشد. همچنین می‌توانید با مطالعه مقاله علائم اختصاری آزمایش خون، از تفسیر این فاکتورها آگاه شوید.

آزمایش cbc

آزمایش MCH میانگین هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز خون را اندازه‌گیری کرد. از نتایج این تست برای تشخیص، پایش و درمان آنمی استفاده خواهد شد. 

آزمایش MCHC معنای سنجش متوسط غلظت هموگلوبین در گلبول‌های قرمز خون است. بالا یا پایین بودن این شاخص نیز در تشخیص اختلالات خونی مانند انواع کم خونی و سرطان کاربرد دارد.

در آزمایش RDW اختلاف سایز و حجم گلبول‌های قرمز خون بررسی می‌شوند. سلول‌های خونی از نظر اندازه با یکدیگر متفاوت هستند. اگر اختلاف اندازه آن‌ها بیش از حد نرمال باشد، احتمال بروز اختلالات خونی وجود دارد.  

رنج نرمال آزمایش CBC در گلبول‌های قرمز: 

گلبول قرمز

مفهوم

محدوده نرمال

RBC

شمارش میزان گلبول قرمز خون

زنان: ۴.۷ تا ۶.۱ میلیون گلبول/ mcL

مردان: ۴.۷ تا ۶.۱  میلیون گلبول/  mcL

Hgb

اندازه گیری میزان کل هموگلوبین موجود گلبول‌های قرمز

زنان: ۱۲ تا ۱۶ g/dl

مردان: ۱۴ تا ۱۸ g/dl

HCT

سنجش درصد گلبول های قرمز در کل حجم خون

مردان: ۴۲ تا ۵۲ درصد

زنان:۳۷ تا ۴۷ درصد

MCV

سنجش متوسط سایز گلبول های قرمز

بزرگسالان: ۸۰ تا۹۵ فمتولیتر

نوزادان تازه متولد شده: ۹۶ تا ۱۰۸ فمتولیتر

MCH

سنجش متوسط مقدار هموگلوبین در گلبول های قرمز خون

بزرگسالان: ۲۷ تا ۳۱ پیکوگرم 

نوزادان: ۳۲ تا ۳۴ پیکو گرم

MCHC

سنجش متوسط غلظت هموگلوبین در گلبول های قرمز خون

بزرگسالان: ۳۲ تا ۳۶ درصد

نوزادان: ۳۲ تا ۳۴ درصد

RDW

سنجش اختلاف سایز و حجم گلبول های قرمز خون

بزرگسالان: ۱۱ تا ۱۴.۵ درصد 

 

معمولا این آزمایش در نوزادان نیز انجام می‌شود. اگر زردی نوزادان بیشتر از ۲ هفته طول بکشد، معمولا پزشک آزمایش CBC را تجویز خواهد کرد. شما به راحتی می‌توانید تست زردی نوزاد در منزل را انجام دهید.

 

تفسیر CBC در آزمایش خون  

همانطور که گفته شد، در این آزمایش چندین فاکتور از جهات مختلف مانند حجم، سایز و ...  سلول‌های خونی را مورد بررسی قرار خواهند داد. بنابراین برای تفسیر و خواندن جواب آزمایش CBC باید با پارامترها و مقادیر نرمال آنها آشنایی داشته باشید. همچنین در تفسیر آزمایش CBC و سایر آزمایشات دیگر به فاکتورهایی مانند سن و جنسیت نیز توجه خواهد شد. به طور کلی می‌توان گفت تفسیر آزمایش CBC در کودکان و بزرگسالان به موارد زیر خلاصه می‌شود:‌

 • هرگونه اختلال در گلبول‌های قرمز یا همان RBC در آزمایش خون می‌تواند نشانه‌ایی از انواع کم خونی و یا اختلالات خونی باشد
 • افزایش یا کاهش غیرطبیعی گلبول‌های سفید (WBC) ممکن است هشداری در مورد بروز عفونت، التهاب و برخی انواع سرطان (لوسمی، سرطان غدد لنفاوی و ...) باشد . 
 • افزایش و کاهش پلاکت‌ها (PLT) نیز می‌تواند نشانه‌ایی از بروز انواع بیماری‌های خونی را بدهد. پلاکت‌ها در انعقاد خون نقش دارند. بنابراین نتایج آن‌ها بیشتر در این زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما در هر صورت تمام فاکتورها با یکدیگر در ارتباط بوده و باید توسط متخصص مورد بررسی و مقایسه قرار بگیرند.

تفسیر آزمایش

پارامترهای مربوط به گلبول‌های سفید در آزمایش CBC

WBC در آزمایش خون، وضعیت گلبول‌های سفید را بررسی می‌کند. آن‌ها به عنوان مهمترین ارکان سیستم ایمنی بدن به‌شمار می‌روند.بنابراین بروز هرگونه اختلال در عملکرد آن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده التهاب و عفونت باشد. در صورتی که مقدار WBC در آزمایش شما از میزان نرمال آن بیشتر و یا کمتر است و می‌خواهید که تفسیر آزمایش خود را بدانید، کلیک کنید. گلبول‌های سفید انواع مختلفی دارند: 

 • نوتروفیل‌ها
 • لنفوسیت‌ها
 • بازوفیل‌ها 
 • ائوزونوفیل‌ها
 • مونوسیت‌ها

هر کدام از آنها وظیفه خاصی در بدن دارند. مثلا ائوزونوفیل، از بدن در برابر عفونت‌های انگلی محافظت می‌کنند. لنفوسیت‌ها، به محض ورودعامل ویروسی یا باکتریایی به بدن، فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. البته هر کدام از این آزمایشات نیز بصورت جداگانه ممکن است انجام شوند. به طور مثال و برای پاسخ به سوال "Lymphocytes چیست؟" می‌توان گفت نوعی گلبول سفید هستند که بخشی از تست CBC محسوب می‌شود.

رنج نرمال آزمایش CBC در گلبول‌های سفید:

گلبول‌های سفید مفهوم محدوده نرمال
WBC شمارش سلول‌های سفید خون

بزرگسالان ( افراد بالای دو سال): ۴۰۰۰- ۱۱۰۰۰ / mm3

کودکان کمتر از شش سال: ۶۲۰۰- ۱۷۰۰۰/ mm3

نوزادان: ۹۰۰۰- ۳۰۰۰۰/ mm3

 

پارامترهای مربوط به پلاکت‌ها در آزمایش CBC

 • PLT در آزمایش خون چیست؟

در آزمایش PLT، میزان پلاکت‌ خون شمارش می‌شود. وجود این سلول‌های خونی در انعقاد خون بسیار مهم است. بسیاری از اختلالات انعقادی خون مربوط به این فاکتور آزمایشی است. 

 • MPV در آزمایش خون چیست؟ 

آزمایش MPV به بررسی اندازه پلاکت‌ها می‌پردازد. از پلاکت‌ها به عنوان کوچکترین سلول های خونی یاد می‌شود. بزرگ شدن بیش از حد آنها می‌تواند بیانگر بیماری‌های خونی باشد. 

 • PDW در آزمایش خون چیست؟ 

آزمایش PDW به بررسی اختلاف اندازه در پلاکت‌ها می‌پردازد. 

رنج نرمال آزمایش CBC در پلاکت‌ها:

پلاکت‌ها

مفهوم

محدوده نرمال

Plt

شمارش تعداد پلاکت‌ها

بزرگسالان: ۱۵۰۰۰۰-۴۰۰۰۰۰ / mm3

کودکان: ۱۵۰۰۰۰- ۴۰۰۰۰۰ / mm3

mpv

معادل حجمی پلاکت 

۷.۴ تا ۱۰.۴ فمتولیتر

PDW

سنجش اختلاف سایز و حجم پلاکت‌ها

۲۵ تا ۶۵ درصد

 

علت انجام آزمایش CBC چیست؟ 

دلیل انجام آزمایش CBC بررسی، پایش، علت‌یابی و تشخیص انواع بیماری‌ها است. در ادامه به برخی از کاربردهای این تست اشاره شده است: 

 • بررسی کلی سلامت جسمانی
 • علت یابی بروز تب‌های مکرر
 • علت یابی بروز درد‌های بدون علت
 • علت‌یابی احساس ضعف دائمی بیمار
 • بررسی خون به لحاظ بروز آنمی
 • بررسی شرایط بیمار پس از پایان دوره شیمی درمانی
 • علت یابی بروز مشکلات انعقاد خون
 • یافتن و ریشه یابی بیماری سرطان خون و لنفوم

برای ثبت درخواست آزمایش CBC در منزل روی بنر زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

در سایت Mayo Clinic در مورد این آزمایش بیشتر خواهید خواند: 

آزمایش CBC یک تست تشخیصی قطعی نیست. با توجه به اینکه چرا پزشک آن را تجویز کرده است؛ نتایج خارج از محدوده می‌تواند نیاز به پیگیری نداشته باشد. گاهی اوقات نیز لازم است تا سایر آزمایش‌های خون انجام شوند.  

به عنوان مثال، اگر سالم هستید و نشانه‌هایی از بیماری در شما دیده نمی‌شود، وجود کمی تناقض در آزمایش نمی‌تواند نگران‌کننده باشد. اما اگر  به بیماری خاصی مانند سرطان مبتلا هستید، نتایج غیر طبیعی آزمایش می‌تواند به معنای تغییر شیوه درمان باشد. 

 اگر نتایج تست به طور قابل توجهی بالا یا پایین‌تر از حد نرمال است، احتمالا برای بررسی علت به متخصص هماتولوژیست (اختلالات خونی)  ارجاع داده خواهید شد. 

اگر پزشک برای شما آزمایش CBC تجویز کرده است و زمان کافی برای مراجعه به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

آزمایش CBC چیست

 

 CBC در آزمایش خون و بارداری

بررسی CBC در آزمایش خون اطلاعات مهمی در مورد تعداد و انواع سلول‌های خون مانند: گلبول‌های قرمز، پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید ارائه می‌دهد. تجزیه و تحلیل کل سلول‌های خون به پزشکان کمک می‌کند تا علت علائمی مانند ضعف، خستگی و کبودی را که در زنان باردار شایع است، تشخیص دهند. معمولا چنین مشکلاتی ناشی از کم خونی، عفونت و سایر اختلالات هستند که در آزمایش خون قابل تشخیص خواهد بود. شمارش کامل خون (CBC) در دوران بارداری می‌تواند به عنوان بخشی از آزمایش چکاپ کامل در بارداری انجام گردد و اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت عمومی فرد ارائه دهد. ممکن است به دلایل زیر برای زنان باردار آزمایش CBC  تجویز گردد:

ارزیابی سلامت عمومی: آزمایش CBC می‌تواند بخشی از یک معاینه کلی باشد. این آزمایش جهت تشخیص بعضی از مشکلات سلامتی در بارداری بسیار مفید است. در صورت مشاهده علائم خستگی، ضعف، تب، التهاب، کبودی یا خونریزی، آزمایش کامل خون تجویز می‌شود. علائم فوق می‌تواند ناشی از کم خونی، عفونت یا پلی سیتمی‌ورا باشد. اگر شاخص هموگلوبین یا هماتوکریت (RBC) پایین باشد نشانه فقر آهن و کم خونی مادر باردار است.

ارزیابی اثربخشی درمان: شمارش خون CBC برای پایش وضعیت سلامت زنان باردار در طول دوره درمان و مصرف داروها تجویز می‌شود.

 

بررسی CBC در آزمایش خون برای عمل بینی

معمولا برخی افراد قبل از عمل بینی دچار اضطراب می‌شوند که بیشتر به دلیل عدم آگاهی از پروسه عمل و شرایط قبل از آن است. اگر فرد آگاهی بیشتری نسبت به جراحی داشته باشد و آمادگی‌های لازم را کسب نماید، اضطراب قبل از جراحی نیز کمتر خواهد شد. قبل از عمل بینی علاوه بر مشاوره و معاینه بالینی، آزمایشاتی نیز به منظور بررسی وضعیت عمومی فرد تجویز می‌شود. بررسی CBC در آزمایش خون یکی از آزمایشات معمول قبل از عمل بینی است که اطلاعات بسیاری را در خصوص سلامتی فرد فراهم می‌کند. این آزمایش به سادگی با دریافت یک نمونه خون از ساعد انجام می‌شود. پزشک از طریق نتایج آزمایش CBC وجود هر نوع عفونت، کم خونی یا اختلال انعقاد خون را بررسی می‌کند.

 

تست CBC برای غدد لنفاوی

به منظور تشخیص علت متورم شدن گره‌های لنفاوی ممکن است چندین آزمایش تجویز شود. نوع آزمایشات به نوع غدد و علائم بیمار بستگی دارد اما به احتمال زیاد آزمایش شمارش کامل خون (CBC) یکی از تست‌های تجویزی خواهد بود. این آزمایش کمک شایانی به ارزیابی سلامت کلی فرد و تشخیص طیف وسیعی از اختلالات از جمله عفونت و لوسمی در غدد لنفاوی می‌کند.

 

بررسی CBC در آزمایش خون و تشخیص ایدز

اگر مبتلا به HIV هستید پزشک آزمایش خون را برای بررسی وضعیت سیستم ایمنی شما با شمارش CD4 و اندازه‌گیری بار ویروس تجویز می‌کند. علاوه‌بر آزمایش‌های ذکر شده، آزمایشات دیگری نیز به منظور اطمینان از عملکرد طبیعی بدن و نیز کاهش علائم و نبود سمیت دارویی تجویز می‌شود. آزمایش شمارش کامل خون (CBC) یکی از مهمترین تست‌هایی است که در طول دوره درمان جهت پایش سلامت بیمار انجام می‌شود. تست CBC ترکیب و نسبت سلول‌ها را در یک نمونه خونی ارزیابی می‌کند تا تغییراتی را که خارج از محدوده طبیعی هستند، مشخص گردد. اگر داروهای HIV مانند: رتروویر (retrovir) باعث کم خونی شوند یا علائم عفونت‌های فرصت ‌طلب در بیمار مبتلا به ایدز بروز کند، بررسی CBC در آزمایش خون به خوبی می‌تواند مشکلات را آشکار کند.

 

آزمایش CBC در زمان پریود

مطالعات نشان داده‌اند که تقریباً ۱۰ درصد از زنان بیش از ۱.۴ میلی‌گرم آهن را روزانه در طی قاعدگی از دست می‌دهند.. مقدار کل خون از دست رفته در طول قاعدگی بین ۳۰ تا ۱۸۰ میلی‌لیتر با میانگین ۸۰ میلی‌لیتر در هر دوره قاعدگی است. علاوه‌بر این، از دست دادن خون متوالی بیش از ۶۰ میلی‌لیتر در هر دوره قاعدگی، ذخایر آهن بدن را به تدریج تخلیه می‌کند.

 از دست دادن بیش از ۸۰ میلی‌لیتر ممکن است هشداری برای ابتلا به کم خونی باشد. به دلیل ذکر شده کمبود آهن تقریباً ۲۰ تا ۲۵ درصد از جمعیت جهان و عمدتاً زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نتایج مطالعات حاکی از آن است که کمبود آهن در دوره باروری و قاعدگی به دلیل از دست رفتن خون پریودی است. به منظور پیشگیری از کم خونی در زنانی که پریودهای سنگین و طولانی دارند، بررسی  CBC در آزمایش خون می‌تواند بسیار مفید باشد.

 

چرا آزمایش CBC در کرونا تجویز می‌شود؟ 

آزمایش CBC در کرونا، با هدف پایش وضعیت سلامتی بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست نمی‌تواند در تشخیص کووید ۱۹ به پزشکان کمک کند. با استفاده از نتایج این آزمایش، متخصصین درمی‌یابند که وضعیت سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید چگونه است. همچنین باید بدانید تست آنتی بادی کرونا متفاوت از تست CBC است. 

آزمایش cbc

 

آزمایش CBC چه بیماری‌هایی را نشان می‌دهد؟

تشخیص سرطان با آزمایش خون CBC، یکی از مهمترین کاربردهای این تست است. همچنین بسیاری از کم‌خونی‌ها با استفاده از نتایج این تست تشخیص ، پایش و درمان می‌شوند. به طور کلی آزمایش CBC در تشخیص، کنترل درمان و شرایط جسمانی بیمار، مورد توجه قرار می‌گیرد. در ادامه به برخی از این بیماری‌ها اشاره شده است:
 

کم خونی(تالاسمی-آنمی ها)

در کم خونی یا همان آنمی، خون توانایی انتقال اکسیژن را ندارد.  ممکن است کم‌خونی به دلایل متعدد و در انواع متفاوتی بروز کند. باید بدانید کم‌خونی می‌تواند موقت یا مانند تالاسمی ماندگار باشد.
هر یک از انواع کم‌خونی عوارض، علائم و شیوه‌های درمانی مختص به خود را دارد. هموگلوبین عامل اصلی انتقال و اتصال اکسیژن به گلبول‌های قرمز است. تنها در این صورت است که گلبول قرمز می‌تواند اکسیژن مورد نیاز برای ادامه حیات بافت‌ها را حرکت دهد.

آزمایش cbc

 

سرطان خون(لوسمی)

منظور از لوسمی، سرطانی است که بافتهای خون ساز بدن را هدف قرار می‌دهد. این بافت‌ها می‌توانند شامل مغز استخوان و سیستم لنفاوی بدن باشند. سرطان معمولا گلبول‌های سفید را درگیر کرده و باعث ایجاد اختلال در عملکرد آنها می‌شود. از این رو برای اطمینان از این بیماری، می‌توانید آزمایش سرطان خون را نیز انجام دهید.
 

لنفوم هوچکین

این بیماری یکی از انواع سرطان خون بوده و به عنوان سرطان لنفوم نیز از آن یاد می‌شود. این بیماری در هریک از سیستم‌های لنفاوی بدن می‌تواند بروز کند.

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که پزشک برای تشخیص این بیماری‌ها آزمایش در منزل CBC را نوشته است، بهتر است از خدمات هومکا در این زمینه استفاده کنید. همچنین در صورت بروز بیماری و ناتوانی در انجام کارهای شخصی، برای درخواست پرستار در منزل اقدام کنید.

هومکا آماده ارائه خدمات آزمایش در منزل و تفسیر آزمایش خون به صورت آنلاین و توسط پزشک می‌باشد. جهت دریافت این خدمات همین حالا کلیک کنید. 

غلظت خون

غلظت خون در آزمایش CBC به راحتی قابل تشخیص است. اگر قصد شما این است که از بروز این بیماری در بدن خود آگاه شوید، فورا به سراغ بررسی فاکتور HCT در آزمایش خون بروید. با بررسی این فاکتور خواهید فهمید که اگر عدد آن از مقدار نرمال فراتر رود، درصد گلبول های قرمز در واحد حجم خون شما بالاست که به این شرایط افزایش غلظت خون می گویند.

تفسیر آزمایش

 

علائم سرطان خون در آزمایش CBC

سرطان خون معمولا در مراحل اولیه بدون علامت یا با علائم بسیار خفیف است. به همین دلیل نیز پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند تا برای تشخیص سرطان خون، همواره چکاپ دوره‌ای را تحت عنوان چکاپ کامل مردان یا زنان انجام دهید و با هر یک از علائم سرطان خون در آزمایش CBC، به سرعت برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

 • افزایش یا کاهش چشمگیر تعداد گلبول‌های سفید خون (WBC)

یکی از مهم‌ترین علائم سرطان خون در آزماش CBC، افزایش یا کاهش چشمگیر تعداد گلبول‌های سفید خون (WBC) است. همانطور که می‌دانید، گلبول‌های سفید خون برای دفاع از سیستم ایمنی بدن وارد عمل می‌شوند و در صورت بروز سرطان خون در فرد، معمولا تعداد آن‌ها تغییر چشمگیری پیدا خواهد کرد. البته گاهی نیز کاهش تعداد گلبول‌های سفید همزمان با کاهش سایر سلول‌های خونی است که تحت عنوان پان سیتوپنی شناخته می‌شود.

 • کاهش شدید پلاکت خون (Platelets)

پلاکت خون نقش مهمی را در انعقاد خون ایفا می‌کند. از همین رو نیز در صورت بروز سرطان خون در فرد، سطح آزمایش PLT یا همان پلاکت خون به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد و در اینصورت، بروز برخی علائم نیز در بیمار مانند انواع خونریزی مشاهده خواهد شد که احتمال بروز سرطان خون را بسیار بالا می‌برد.

 • کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون (RBC)

یکی دیگر از علائم سرطان خون در آزمایش CBC، کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون است. بهتر است بدانید، زمانی که بدن فرد درگیر سرطان خون می‌شود، ساخت گلبول‌های قرمز با مشکل مواجه خواهد شد و از این رو تعداد آن در آزمایش CBC، کاهش پیدا خواهد کرد. البته اگر تنها کاهش تعداد گلبول‌های قرمز را در آزمایش CBC مشاهده کنید، می‌تواند نشان دهنده کم خونی در فرد باشد.

 • کاهش هموگلوبین خون (Hemoglobin)

به طور کلی سطح HGB در آزمایش خون با تعداد گلبول‌های قرمز رابطه مستقیم دارد. زیرا هموگلوبین نقش انتقال اکسیژن را در گلبول‌های قرمز دارد و اگر کاهش گلبول‌های قرمز در فرد اتفاق بیفتند، شاهد کاهش هموگلوبین نیز خواهید بود. بهتر است بدانید که برای تشخیص سرطان خون تنها کاهش یا افزایش یک عامل در آزمایش CBC ملاک نیست و برای بررسی بیشتر می‌توانید تفسیر آزمایش در منزل را انجام دهید.

 

وبسایت hematology.org در ارتباط با تشخیص سرطان با تست CBC اینگونه بیان می‌کند:

معمولا برای تشخیص اولیه سرطان، پزشک به بررسی CBC در آزمایش خون می‌پردازد تا حضور سلول‌های سرطانی را در بدن شما بررسی کند. به طور کلی نتیجه غیرنرمال در تعداد گلبول‌های سفید یا پایین بودن گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها می‌تواند از نشانه‌های سرطان باشد.

 

آزمایش CBC Diff چیست؟

 آزمایش CBC diff را با نام آزمایش شمارش افتراقی نیز خواهید شنید. در تفسیر آزمایش CBC Diff علاوه‌بر بررسی فاکتورهایی که در تست CBC وجود دارد، به ارزیابی انواع گلبول‌های سفید پرداخته خواهد شد. گلبول‌های سفید انواع مختلفی دارد که در طی آزمایش CBC Diff به طور کامل بررسی خواهند شد. 

آزمایش CBC

 

تست‌های مرتبط با آزمایش CBC

آزمایش CBC تست کاملی است؛ با این حال برای بررسی وضعیت بیمار ممکن است آزمایشاتی دیگری نیز توصیه شود: 

منظور از RETIC، همان رتیکولوسیت یا گلبول قرمز نارس است. در بدن هر انسانی مقداری از این گلبول‌های قرمز نارس وجود دارد. آنها در مغز استخوان ساخته شده و وارد جریان خون می‌شود. با استفاده از نتایج این آزمایش انواع کم خونی و  فقر آهن تشخیص داده خواهد شد. 

منظور از Fe همان آهن است. فقر آهن می‌تواند به دلیل رژیم غذایی نادرست و خونریزی‌های داخلی و خارجی اتفاق بیافتد. 

در این آزمایش عملکرد  پروتئینی به نام ترانسفرین مورد بررسی قرار می‌گیرد. این پروتئین وظیفه حمل آهن را در بدن برعهده دارد. 

این آزمایش به بررسی ذخایر کل آهن در بدن می‌پردازد. 

 • تست PCT:

می‌توان گفت که PCT در آزمایش خون به بررسی عفونت در بدن می‌پردازد.

وجود ویتامین B12  برای ساخت و تولید هموگلوبین ضرروی است. به همین دلیل کمبود آن می‌تواند زمینه را برای بروز اختلالات خونی فراهم کند. 

آزمایش CBC

منظور از اسید فولیک یا فولات، همان ویتامین B6 است. وجود ویتامین‌های خانوداه B برای تشکیل گلبول‌های قرمز و سفید و ترمیم بافت‌ها ضروری است. 

در این تست عملکرد و ساختار سلول‌های خونی ارزیابی می‌شود. 

این آزمایش شاخصی است که با استفاده از آن می‌توان به وجود التهاب و عفونت در بدن پی برد. این تست صرفا وجود التهاب را نشان خواهد داد، اما نمی‌تواند علت آن را مشخص نماید. 

ESR در آزمایش خون برای بررسی التهاب و عفونت مورد استفاده قرار می گیرد. سطح بالای آن نشان‌دهنده این است که بدن با عامل بیماری‌زا در حال مبارزه است. 

این تست همان آزمایش فاویسم یا حساسیت به باقالی است. از فاویسم به عنوان یک بیماری ارثی یاد می‌شود و علت آن مربوط به کمبود آنزیمی نام G6PD است. 

 

آزمایش CBC در منزل با هومکا

بهتر است بدانید که برای انجام آزمایش CBC یا سایر خدمات آزمایشگاهی، نیاز نیست تا حتما به آزمایشگاه بروید. مجموعه هومکا با همکاری مجهزترین و مدرن‌ترین آزمایشگاه‌ها در استان تهران، کرج، شیراز، اصفهان، اهواز، رشت و تبریز همواره بهترین خدمات آزمایش در منزل را زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی به شما ارائه می‌دهد.

اگر قصد انجام خدمات آزمایش در منزل یا تفسیر آزمایش خون را دارید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا با کلیک بر روی بنر زیر، درخواست آزمایش خود را ثبت کنید. در اینصورت همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی‌های لازم جهت انجام آزمایش صورت می‌گیرد.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش cbc باید ناشتا باشم؟
آزمایش CBC با ناشتایی نیاز ندارد. اما ممکن است آزمایشاتی که در کنار آن تجویز می‌شوند به ناشتایی نیاز داشته باشند. به همین دلیل بهتراست قبل از انجام تست با پزشک یا تکنسین آزمایشگاه مشورت داشته باشید.
آیا CBC در آزمایش خون سرطان را نیز تشخیص می‌دهد؟
اگر تعداد گلبول‌های سفید شما در نتیجه آزمایش غیرنرمال باشد و گلبول‌های قرمز و پلاکت خون نیز پایین باشد، ممکن است در تشخیص سرطان کمک کند.
آزمایش CBC چه چیزی را اندازه‌ می‌گیرد؟
در آزمایش CBC همه سلول‌های خون و عناصر تشکیل دهنده آن مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
برای آزمایش CBC نوزاد، خونگیری چگونه انجام می‌شود؟
معمولا خونگیری از نوزادان از طریق پاشنه پا انجام خواهد شد.
هزینه آزمایش درمنزل چقدر است؟
قیمت آزمایش در منزل به تعرفه آن بستگی دارد. سوالات خود را با کارشناسان هومکا در میان بگذارید.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل
interpretation-icon

تفسیر رایگان CRP

mg/L