فیزیوتراپی صورت در منزل
خانه
مقالات
فیزیوتراپی صورت در منزل

فیزیوتراپی صورت در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1403/03/29
شایع ترین علت فلج صورت را با فیزیوتراپی درمان کنید.
فیزیوتراپی صورت در منزل به منظور بهبود عملکرد ماهیچه‌های صورت انجام ‌می‌شود. گاهی در اثر سکته یا فلج بل، ماهیچه‌های صورت کارایی خود را از دست ‌می‌دهند که با کمک فیزیوتراپی می‌توان روند بهبودی رو سرعت بخشید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فیزیوتراپی صورت در منزل به منظور بهبود عملکرد ماهیچه‌های صورت انجام ‌می‌شود. گاهی در اثر سکته یا فلج بل، ماهیچه‌های صورت کارایی خود را از دست ‌می‌دهند که با کمک فیزیوتراپی در منزل می‌توان روند بهبودی رو سرعت بخشید. فلج بل یا فلج بلز نوعی فلج موقت صورت است که می‌تواند بر روی عملکرد روزانه شخص، ارتباط او با دیگران، عزت نفس و کیفیت زندگی تاثیر گذار باشد. این فلج زمانی اتفاق می‌افتد که عصب کنترل کننده یک سمت صورت ملتهب می‌شود. فلج بل معمولا با احساس ناگهانی ضعف یا فلج در یک طرف صورت شروع می‌شود.‌ مشاوران هومکا در این زمینه شما را راهنمایی خواهند کرد. 

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

فلج بل و نیاز به فیزیوتراپی صورت در منزل

فلج بل نوعی فلج موقتی صورت است که می‌تواند بر روی عملکرد روزانه شخص، ارتباطات او با دیگران، عزت نفس و کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که عصب کنترل کننده یک طرف صورت ملتهب می‌شود. این وضعیت اغلب به صورت ناگهانی رخ می‌دهد و موجب درجات مختلفی از ضعف در عضلات صورت می‌گردد، اما به طور طبیعی شروع به بهبود می‌کند.
در ۷۰ درصد موارد، بیماران مبتلا به فلج کامل صورت (و ۹۰ درصد بیماران مبتلا به فلج ناقص)، در عرض ۶ ماه بهبود پیدا می‌کنند. با این حال، ۳۰ درصد بیماران بهبودی کامل پیدا نمی‌کنند.
اگر چه علت فلج بل هنوز مشخص نیست، اما تصور می‌شود که برخی موارد آن در اثر ویروس هرپس (تبخال) اتفاق می‌افتند. فاکتورهای خطر دیگر عبارت هستند از: حاملگی، چاقی، فشار خون بالای مزمن، دیابت ملیتوس (دیابت شیرین)، عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و پره‌اکلامپسی شدید(یک عارضه بارداری).
ضعف یا فلج عضلات صورت، می‌تواند تحت شرایط مختلف دیگر مثل تروما، یک بیماری مادرزادی (نوزاد، مبتلا به آن به دنیا می‌آید)، جراحی یا تومور اتفاق بیفتد.

در سایت Web Md می‌توانیم مطالب جالبی در این مورد بیابیم: 

از فلج بل به عنوان "فلج حاد صورت با علت نامعلوم" نیز یاد می‌شود. در طی آن عضلات یک طرف صورت ضعیف یا فلج خواهند شد. نکته جالب اینجا است که در هر زمان فقط یک طرف صورت درگیر بیماری خواهد شد. در این حالت عضلات صورت حالت افتادگی به خود خواهند گرفت. علت بروز آن  ضربه به عصب هفتم جمجمه است. این عصب به عنوان "عصب صورت" شناخته شده است. این بیماری برای هر کسی می‌تواند اتفاق بیفتد. اما  ظاهرا افراد دیابتی یا بیمارانی که از عفونت ویروسی رنج می‌برند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. 

 

علائم فلج بل

فلج بل معمولا با یک ضعف ناگهانی در یک سمت صورت شروع می‌شود، یا اینکه ناگهان احساس می‌کنید یک سمت صورت خود را نمی‌توانید حرکت دهید.
فلج بل ممکن است به سرعت بدتر شود. دیگر علائم آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✔ ناتوانی در بستن چشم سمت آسیب دیده

✔ افتادگی اجزای صورت در سمت آسیب دیده (در عرض چند ساعت تا کل مدت شب)

✔ اشک ریزی یا خشکی چشم سمت آسیب دیده 

✔ درد در داخل گوش یا پشت گوش سمت آسیب دیده 

✔ حساسیت به صدا

✔ سرازیر شدن آب دهان

✔ از دست دادن حس چشایی

✔ دشواری صحبت کردن به دلیل ضعف عضلات دور دهان

این علائم ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی مثل سکته باشند. در صورت تجربه هر گونه ضعفی در عضلات صورت، فورا به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که ضعف عضلات صورت با موارد زیر همراه باشد به آمبولانس زنگ بزنید:

✔ درد در گوش، گونه یا دندان

✔ از دست دادن حس در صورت

✔ گیجی

✔ ضعف در بازوها و پاها

✔ تغییرات در بینایی

✔ لرز

✔ سردرد

فیزیوتراپی صورت در منزل

 

تشخیص فلج بل و درمان با فیزیوتراپی صورت در منزل

تشخیص فلج بل اغلب مستلزم معاینه حرکات صورت مثل پلک زدن چشم‌ها، بالا بردن ابروها، لبخند زدن و اخم کردن و بعضی حرکات دیگر توسط پزشک است.
علاوه بر آن، ممکن است پزشک در منزل، برای فرد دچار ضعف یا فلج عضلات صورت MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) را تجویز کند تا احتمال بیماری‌های جدی‌تری مثل تومور یا سکته را بررسی نماید. وقتی با انجام آزمایش وMRI  امکان دیگر بیماری‌ها منتفی شد، پزشک احتمالا تشخیص فلج بل می‌دهد و درمان با فیزیوتراپ را تجویز می‌کند.
متخصصان قبل از تشخیص، اغلب برای کاهش تورم اطراف عصب کنترل کننده حرکات صورت، یک دوره داروی استروئیدی برای بیمار تجویز ‌می‌کنند. در بعضی موارد، به افراد داروی آنتی ویرال (ضد ویروس) هم داده می‌شود. همچنین پزشک شما فیزیوتراپی صورت در منزل را تجویز ‌می‌کند.

ثبت رایگان درخواست فیزیوتراپی در منزل

 

فواید فیزیوتراپی صورت در منزل

فیزیوتراپی صورت در منزل فواید زیادی دارد. اکثر افراد گرفتن خدمات در منزل را بیشتر دوست دارند چون احساس آرامش و راحتی بیشتری در منزل خود دارند. علاوه بر این، اعضای خانواده برای همراهی عزیزان خود در جلسات درمانی نیازی به مرخصی گرفتن نداشته و نیازی به پرداخت هزینه مازاد  برای  حمل و نقل بیمارانشان ندارند
 بیماران عزیزتان  خستگی ناشی از رفتن به کلینیک‌ها  را تجربه نخواهند کرد و می‌توانند انرژی خود را بر روی فیزیوتراپی متمرکز کنند و انگیزه خود را برای ادامه روند برنامه حفظ کنند. همچنین با تمریناتی که باید خود به تنهایی انجام دهند بیشتر آشنا می‌شوید که  به بهبود نتایج کمک می‌کند.
در حالی که بسیاری از افراد از مزایای فیزیوتراپی صورت در منزل اطلاع دارند، اما بسیاری از آنها انجام این جلسات درمانی را به تأخیر می‌اندازند و از آنها صرف نظر می‌کنند. این ممکن است به دلیل هزینه درمان یا احساس ناراحتی و درد در حین و بعد از انجام تمرینات باشد.
در بیشتر موارد، برای بهبودی کامل یا نتایج قابل مشاهده، چندین جلسه فیزیوتراپی لازم است. این می‌تواند برای کسانی که انتظار بهبود سریع دارند دلسرد کننده باشد. 
بسیاری از افراد که نیاز به فیزیوتراپی دارند، نمی‌دانند که خدمات  فیزیوتراپی را می‌توان در منزل دریافت کنند.

call button submit

 

فیزیوتراپی صورت در منزل با هومکا

فیزیوتراپیست با ارائه خدماتی توانایی حرکتی و عملکردی افراد را توسعه داده و آن‌ها را حفظ و بازیابی ‌می‌کند. همه افراد در هر مرحله از عمر خود ‌می‌توانند از خدمات فیزیوتراپی بهرمند شوند چه هنگامی‌که دچار مشکل حرکتی و عملکردی ناشی از پیری شده اند و چه زمانی که در اثر پیری، تصادفات، بیماری‌ها، اختلالات، شرایط یا عوامل محیطی دچار مشکل شده اند.
فیزیوتراپیست‌ها با بررسی سلامت جسمی، روانی، عاطفی و اجتماعی افراد در بهبود کیفیت زندگی آنها نقش اساسی ایفا ‌می‌کنند. آنها در زمینه‌های ارتقای سلامتی، پیشگیری، درمان بیماری‌ها و یا توانبخشی فعالیت ‌می‌کنند.
فیزیوتراپیست‌ها متخصصان بهداشتی متحدی هستند که دانش عمیقی در مورد نحوه کار بدن و مهارت‌های بالینی عملی برای ارزیابی، تشخیص و درمان آسیب و ناتوانی دارند.

در دو روز اول شروع علائم تا یک هفته بعد از آن، فیزیوتراپ هوم‌کا وضعیت شما را بررسی می‌کند که شامل موارد زیر می‌شود:

۱. سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و در مورد هر گونه سوابق جراحی یا بیماری و وضعیت سلامتی کلی از شما سوال می‌کند.

۲. بررسی می‌کند که چه زمانی علائم شما شروع شده است و اینکه چه چیزی آنها را بدتر یا بهتر می‌کند.

۳. معاینه فیزیکی را با تمرکز بر شناسایی الگوهای ضعف ایجاد شده در اثر فلج بل و با تمرکز بر موارد زیر انجام می‌دهد:

✔ حرکات ابرو
✔ بسته شدن چشم
✔ توانایی استفاده از گونه‌ها برای لبخند زدن
✔ توانایی غنچه کردن لب‌ها
✔ توانایی مکیدن گونه‌ها بین دندان‌
✔ بالا بردن لب بالا
✔ بالا و پایین بردن لب پایین

فیزیوتراپ ما موارد زیر را در همان جلسات اول برای شما انجام می‌دهد:

✔ در مورد چگونگی محافظت از صورت و چشمتان به شما آموزش می‌دهد.

✔ به شما نشان می‌دهد که چطور عملکردهای روزمره خود را در عین حال که مبتلا به فلج صورت هستید مدیریت کنید.

✔ در مورد چشم انداز مورد انتظار دوره درمان توضیح داده و شما را در مورد علایم و نشانه‌های بهبودی آگاه می‌کند.

✔ پیشرفت شما را ارزیابی کرده و تعیین می‌کند که آیا لازم است در صورت عدم پیشرفت به متخصص مراجعه کنید یا خیر.

فیزیوتراپی صورت در منزل

 

نحوه عملکرد فیزیوتراپ هوم‌کا حین فیزیوتراپی صورت در منزل

فیزیوتراپیست‌های ما، به شما کمک می‌کند که الگوی سالم حرکات را که برای حالات و عملکرد صورت لازم هستند را دوباره به دست بیاورید‌. دوران ریکاوری ممکن است با دشواری همراه باشد. زیرا:

✔ به طور نرمال، توانایی ایجاد حالات چهره و بیشتر حرکات صورت به طور "خودکار و غیر ارادی" است. یعنی شما با این توانایی به دنیا می‌آیید و تا قبل از بروز این مشکل هرگز مجبور نبوده‌اید که به آن فکر کنید.

✔ برعکس دیگر عضلات بدن، عضلات صورت فاقد حسگرهایی هستند که جزئیات لازم در مورد چگونگی حرکت را به مغز می‌رسانند.

فیزیوتراپ هوم کا در طول این دوران دشوار، راهنما و مربی شما خواهد بود و شما را با تمرین‌های مخصوصی آموزش می‌دهد. این تمرین‌ها برای کمک به شما در دوباره یادگیری حرکات صورت بر اساس مشکلات حرکتی خاص شما طراحی گردیده‌اند. ممکن است تمرینات شما در طی روند بهبودی تغییر کنند.

تمرینات آغازین
در شروع پروسه بیماری، یعنی زمانی که برای انجام هر گونه حرکت در صورت مشکل دارید، فیزیوتراپ تمریناتی به شما می‌دهد که باعث حرکات اولیه و ساده‌ای در صورت می‌شوند. فیزیوتراپ طرز قرارگیری و پوزیشن صورت را به شما یاد می‌دهد تا حرکت عضلات را تسهیل کند که به آن دامنه حرکتی کمکی گفته می‌شود. همچنین فیزیوتراپ هوم‌کا، چگونگی تحریک عضلات صورت را برای حالت‌هایی که می‌خواهید به صورت بدهید به شما آموزش می‌دهد.

تمرینات تسهیلی
وقتی عضلات صورت، توانایی حرکات اولیه و ساده را پیدا کردند، فیزیوتراپ تمریناتی را برای افزایش فعالیت عضلات، تقویت عضلات و بهبود توانایی استفاده از آنها برای مدت زمان‌های طولانی‌تر اختصاص می‌دهد (فعالیت عضلانی تسهیلی).

برای مشاوره رایگان در خصوص فیزیوتراپی صورت، فیزیوتراپی فک در منزل، فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل و ... می‌توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید. 

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

تمرینات کنترل حرکت
فیزیوتراپ تمریناتی را برای موارد زیر اختصاص می‌دهد:

✔ بهبود هماهنگی عضلات صورت

✔ اصلاح حرکات صورت برای عملکردهای خاصی مثل صحبت کردن یا بستن چشم

✔ اصلاح حرکات صورت برای حالات چهره مثل لبخند زدن

✔ تصحیح الگوهای غیر نرمال حرکات صورت که ممکن است در دوران ریکاوری اتفاق بیفتند.

برای کار روی هماهنگی عضلات صورت، باید اول عضلات صورت به اندازه کافی فعال‌ شوند. فیزیوتراپ مشخص می‌کند که چه موقع برای این تمرینات آمادگی دارید.

تمدد اعصاب
در طی دوران ریکاوری، ممکن است دچار اسپاسم یا تیک صورت شوید. فیزیوتراپ تمرین‌هایی را برای کاهش این فعالیت‌های عضلانی ناخواسته اختصاص می‌دهد. درمانگر نحوه تشخیص اینکه چه وقت عضلات صورت در حال فعالیت هستند و چه وقت در حال استراحت را به شما آموزش می‌دهد. با یادگیری منقبض کردن اجباری عضلات صورت و سپس توقف آن، این توانایی را پیدا می‌کنید که عضلات صورت خود را به میل خود شل کنید و تیک‌ها و اسپاسم‌ها را کاهش دهید.

 

فیزیوتراپی صورت در منزل بعد از ریکاوری

ممکن است بعضی از افراد بعد از یک دوره پیشرفت در حرکات عضلات صورت، دچار اشکالات بیشتری در این حرکات شوند و این مساله می‌تواند این نگرانی را در آنها به وجود بیاورد که فلج صورت دوباره برگشته است. با این حال، عود واقعی فلج صورت از نوع فلج بل متداول نیست.
ایجاد اشکال جدید در حرکات صورت احتمالا بیشتر نتیجه افزایش قدرت عضلات صورت است بدون بهبود توانایی هماهنگی و کنترل حرکت. برای جلوگیری از وقوع این مشکل، فیزیوتراپ به شما نشان می‌دهد که در دوران ریکاوری از چه حرکاتی در صورت باید اجتناب کنید. برای مثال، موارد زیر ممکن است به الگوهای غیر طبیعی استفاده از عضلات صورت منجر شوند:

✔ حداکثر تلاش برای انجام قوی‌ترین حرکات یا انقباضات مثل لبخند زدن خیلی زیاد

✔ آدامس جویدن با شدت زیاد

✔ باد کردن بادکنک با تمام توان به هدف به کار انداختن عضلات صورت

فیزیوتراپ هوم‌کا به شما یاد می‌دهد که از صورت تا حد امکان طبیعی خود استفاده کنید، بدون تلاش برای محدود کردن حالات چهره به دلیل متفاوت بودن آنها. 

فیزیوتراپی صورت در منزل

 

فیزیوتراپی صورت در منزل با ارائه بهترین تمرینات ورزشی

فیزیوتراپی و تمرینات صورت به افزایش قدرت عضلات و بازیابی هماهنگی صورت از این فلج موقت کمک می‌کنند. بیشتر تمرین‌ها باید ۳ یا ۴ بار در روز و در مدت زمان‌های کوتاه انجام شوند. هر تمرین نیز تا ۳۰ بار می‌تواند تکرار شود.

تحریک صورت
قبل از شروع تمرینات صورت، مهم است که اول آماده سازی صورت گیرد و عضلات تحریک شوند. متخصصان برای انجام صحیح تمرینات پیشنهاد می‌کنند که جلو آینه بنشینید تا بتوانید صورت خود را به وضوح دیده و حرکات عضلات آن را مشاهده کنید.

مرحله اول: تلاش کنید هر قسمت از صورت خود را به آرامی و به نرمی حرکت دهید.

مرحله دوم: از انگشتان خود برای آرام بالا بردن ابروها استفاده کنید. یک سمت بیشتر از سمت دیگر بالا می‌رود، اما به سمتی که دارای افتادگی است، فشار بیش از اندازه وارد نکنید.

مرحله سوم: با استفاده از انگشتان خود، قسمت‌های مختلف صورت از جمله پیشانی، بینی، گونه‌ها و دهان را ماساژ دهید.

تمرینات گونه و بینی
بعد از آماده سازی، می‌توانید روی ناحیه گونه و بینی خود کار کنید. این ناحیه از این جهت دارای اهمیت است که هر گونه سفتی یا عضله ضعیف در این منطقه می‌تواند روی قدرت کل صورت تاثیرگذار باشد.

مرحله اول: با استفاده از انگشتان دست، پوست کنار بینی را در سمت آسیب دیده به آرامی به سمت بالا هل دهید و در همان حال تلاش کنید که به بینی خود چین بدهید.

مرحله دوم: تلاش کنید با تمرکز بر گونه‌ها و بینی، صورت خود را مچاله کنید.

مرحله سوم: پره‌های بینی خود را به تدریج گشاد کرده و تلاش کنید که چند نفس عمیق از طریق بینی بکشید. می‌توانید روی پره بینی ناحیه سالم را بپوشانید تا عضلات آسیب دیده را به کار سخت‌تر مجبور کنید.

مرحله چهارم: گونه‌ها را باد کرده و سپس باد داخل آنها را خالی نمایید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

فیزیوتراپی صورت در منزل

تمرینات دهان
ناحیه بعدی که می‌توانید روی آن کار کنید، دهان شماست که شامل لب‌ها و زبان می‌شود. برای بسیاری از افراد مبتلا به فلج بل خوردن و آشامیدن دشوار است، زیرا حرکت عضلات صورت آنها محدود است. بعضی‌ها هم متوجه این مساله می‌شوند که آب دهانشان جاری می‌شود یا نمی‌توانند بزاق خود را کنترل کنند که همه اینها می‌تواند استرس‌ زا باشد.
این تمرینات برای فلج بل می‌تواند به شما در بازیابی کنترل بهتر بر عضلات دهان کمک کند. شما می‌توانید هر کدام از این تمرینات را ۳۰ بار و تا ۴ بار در روز تکرار کنید.

مرحله اول: دهان خود را مثل وقتی که می‌خواهید لبخند بزنید باز کرده و سپس ببندید. پس از آن، برعکس این کار را انجام داده و اخم کردن را تمرین کنید.

مرحله دوم: لب‌های خود را به آرامی چروک کرده و سپس اجازه دهید شل شوند.

مرحله سوم: سعی کنید هر گوشه دهان را به طور جداگانه (و هر بار یک گوشه را) بالا ببرید. می‌توانید برای کمک به بلند کردن گوشه لب در سمت آسیب دیده، از انگشتان دستتان کمک بگیرید.

مرحله چهارم: زبان خود را بیرون آورده و سپس آن را به سمت چانه نشانه بگیرید.

تمرینات چشم
ناتوانی در بستن کامل و سریع چشم، این عضو را مستعد خشکی و ورود مواد خارجی و در نتیجه صدمه به آن می‌کند. مواد خارجی وارد شده به چشم می‌توانند قرنیه (قسمت جلویی و شفاف چشم که مردمک، عنبیه و حفره جلوی چشم را می‌پوشاند) را خراش داده و باعث آسیب دائمی به بینایی شوند. فیزیوتراپ هوم‌کا در اسرع وقت نحوه محافظت از چشم را به شما یاد می‌دهد که موارد زیر از آن جمله هستند:

call button submit

✔ استفاده از پچ‌های چشمی بازاری یا دوخته

✔ تنظیم یک زمانبندی منظم برای استفاده از قطره‌های چشمی برای رفع خشکی آن

✔ با دقت بستن چشم با کمک انگشتان دست

اگر نسبتا می‌توانید صورت خود را حرکت دهید، فیزیوتراپ هوم‌کا چند تا تمرین معمولی مخصوص صورت را به شما یاد می‌دهد تا آنها را در منزل انجام دهید. این تمرین‌ها به شما کمک می‌کنند که یاد بگیرید سمت ضعیف صورت خود را حرکت داده و بتوانید از هر دو سمت صورت خود با هم استفاده کنید. یکی از این تمرین‌ها فوت کردن آرام از طریق لب‌ها است.
ممکن است افراد مبتلا به فلج بل در بستن چشم آسیب دیده خود، مشکل داشته باشند، که این موضوع می‌تواند اذیت کننده بوده و خوابیدن را سخت کند. تمرینات زیر به شما کمک می‌کند که کنترل و عملکرد عضلات اطراف چشم‌ها را دوباره به دست آورید.

مرحله اول: بالا و پایین بردن ابروهای خود را تمرین کنید. می‌توانید از انگشتان خود برای بلند کردن ابروی سمت آسیب دیده استفاده کنید.

مرحله دوم: به پایین نگاه کنید و چشم‌های خود را ببندید و در همان حال به ملایمت ابرو و پلک خود را ماساژ دهید.

مرحله سوم: به طور متناوب، اول چشم‌های خود را عمیقا باز کنید و سپس آنها را باملایمت و به صورت فشرده ببندید.

تمرینات فلج بل به این صورت طراحی شده‌اند که بتوان آنها را به صورت کاملا ایمن و بدون نظارت در منزل انجام داد. با این حال، نباید به خود و عضلات صورت خود بیش از حد فشار وارد کنید. اگر عضلات خسته شده‌اند، نگران کامل کردن تمام تمرین‌ها نباشید.
همچنین شما که نمی‌خواهید کاری کنید که دو طرف صورتتان به زور بر خلاف هم کار کنند. اگر در طی تمرینات فلج بل، متوجه شدید که عضلات در حال کشیده شدن هستند، باید تمرین را متوقف کنید. عضلات صورت را شل کرده و به آنها استراحت دهید. 

 

چرا فیزیوتراپی صورت در منزل؟ 

فیزیوتراپی خانگی بی خطر و امن است. فیزیوتراپیست‌ها آموزش دیده اند و ابتدا بررسی می‌کنند که آیا عزیز شما در شرایط خوبی برای ورزش قبل از شروع جلسه قرار دارد یا خیر. قدم مهمی که فیزیوتراپیست‌های هوم‌کا بر‌می‌دارند، بررسی تعداد نبض و شمارش تنفس بیماران است. هنگامی که ارزیابی‌های لازم به پایان رسید، تمرینات متناسبی را بر اساس شرایط فرد، برنامه ریزی ‌می‌کنند. تمرینات تجویز شده تا زمانی که بیمارتان خسته نشده و توانایی ادامه دادن را دارد، انجام ‌می‌شود.
اگرچه ممکن است یک فیزیوتراپیست از تجهیزات ویژه ای برای درمان در بیمارستان یا کلینیک استفاده کند، اما بیشتر تمرینات را ‌می‌توان با اطمینان در خانه نیز انجام داد. حتی اگر بیمار توانایی خرید همه وسایل لازم را نداشته باشد، از وسایل متداول خانگی مانند بطری آب و صندلی ‌می‌توان برای ورزش استفاده کرد و ممکن است بسیاری از فعالیت‌ها به هیچ وجه به تجهیزات دیگری احتیاج نداشته باشند.

با فیزیوتراپی صورت در منزل، کسانی که مراجعه به کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها برایشان سخت یا چالش برانگیز است اکنون ‌می‌توانند براحتی در خانه، مطب یا سالن ورزشی خود درمان مورد نیاز خود را انجام دهند.

 

هزینه فیزیوتراپی صورت در منزل

هزینه‌ها متفاوت است اما قیمت فیزیوتراپی خانگی هومکا با بسیاری از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها برابر است. هنگا‌می‌ که به هزینه نگاه ‌می‌کنید، باید هزینه‌های حمل و نقل و هزینه مرخصی از کار را (برای همراهی بیماران عزیزتان) نیز در نظر بگیرید.  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تعرفه‌های فیزیوتراپی صورت در منزل می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید تا همکاران ما، بیشتر راهنمایی‌تان کنند.

ثبت رایگان درخواست فیزیوتراپی در منزل

 

تعداد جلسات لازم فیزیوتراپی صورت در منزل

در مرحله بهبودی اولیه، فیزیوتراپی باید حداقل ۳-۴ بار در هفته یا بیشتر انجام گردد.
شاید بپرسید چرا انقدر زیاد؟ برنامه منظم گردش خون را افزایش داده و در نتیجه باعث افزایش سرعت بهبودی ‌می‌گردد. انجام این تغداد جلسات در این دوره باعث افزایش انعطاف پذیری عضلات و مفاصل ‌می‌شود. به همین دلیل است که بازیکنان حرفه ای فوتبال روزانه دو بار فیزیوتراپی ‌می‌کنند تا از آسیب دیدگی جلوگیری کرده یا بهبود یابند!
پس از بهبودی ‌می‌توانید خودتان به تنهایی و بدون نیاز به فیزیولوژیست، تمرینات ورزشی را انجام دهید، و در نتیجه تعداد دفعات فیزیوتراپی با متخصص را کاهش دهید. البته هنوز هم نیاز است جلساتی با متخصصان داشته باشید تا فیزیوتراپیست بتواند میزان بهبود عملکرد شما را بررسی کند. در صورت نیاز، آنها ‌می‌توانند به شما کمک کنند تا به سطح بالاتری از استقلال برسید.

 

تجربه‌ای متفاوت از فیزیوتراپی صورت در منزل با هومکا

هومکا در تلاش است که به کمک فیزیوتراپیست‌های متخصص و دوره‌دیده، خدمات با کیفیتی را به شما در حوزه‌های مختلف فیزیوتراپی در منزل ارائه دهد. اگر قصد دارید خدمت فیزیوتراپی صورت در منزل را درخواست کنید، کافیست با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید یا از طریق دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست، درخواست خود را به صورت رایگان ثبت نمایید. تمام تلاش ما در هوم‌کا این است که در طول فرایند درمان، همراه شما باشیم و تجربه‌ خوبی از خدمت فیزیوتراپی در منزل را برای شما خلق نماییم.

دسترسی سریع

سوالات متداول

فلج بل چگونه درمان می‌شود؟
برای درمان فلج بلز از دارو و تمرینات فیزیوتراپی استفاده خواهد شد. در بیشتر مواقع بیماری پس از طی یک دوره از بین خواهد رفت.
برای فلج بل از چه داروهایی استفاده می‌شود؟‌
مصرف داروهای کورتیکو استروئیدی باعث کاهش التهاب خواهند شد. چنانچه عامل بیماری باکتری یا ویروس باشد از داروهای ضد باکتریایی و ویروسی نیز استفاده می‌شود.
درمان خانگی فلج بل چیست؟
ماساژ صورت و ادامه تمرینات فیزیوتراپی در درمان بیماری موثر هستند. استفاده از چشم بند نیز به افراد توصیه می‌شود.
علت بروز فلج بل چیست؟
آسیب عصب هفتم مغزی منجر به ایجاد این بیماری می‌شود.
آیا می‌توان از بروز فلج بل جلوگیری کرد؟
دلیل بروز این بیماری ناشناخته است. در صورت مشاهده نشانه‌های ابتدایی بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل
interpretation-icon

تفسیر رایگان CRP

mg/L