فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل
خانه
مقالات
فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1403/05/03
زندگی بعد از سکته مغزی.
تغییراتی که پس از سکته مغزی رخ می‌دهد برای بسیاری از بیماران و حتی اطرافیان آنها دردناک است. اولین سوالی که آنها از پزشک یا اطرافیان خود می‌پرسند این است که آیا می توانم مانند گذشته بدوم، راه بروم، غذا بخورم و خلاصه بدون کمک دیگران زندگی کنم؟ قبل از پاسخ به آنها فیزیوتراپی در منزل را امتحان کنید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

امروزه به علت وجود بیماری‌های مختلف در بیرون از منزل مانند آسیب‌های آلودگی هوا و بیماری کرونا، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند فیزیوتراپی در منزل را انجام دهند. فیزیوتراپیست از طریق توان‌بخشی فردی که دچار  سکته مغزی شده است، به روند بهبودی سریع بیمار کمک می کند. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل ارائه خواهیم داد. کارشناسان هومکا در مراقبت از بیمار در منزل به شما کمک خواهند کرد.

ثبت رایگان درخواست فیزیوتراپی در منزل

فردی که دچار سکته مغزی شده باشد، سلول‌های جدید در مغز وی رشد نمی‌کند. بنابراین سلول جدیدی برای جایگزینی سلول‌های قدیمی وجود ندارد. برای اینکه مغز بتواند توانایی خود را برای تولید سلول‌های مغزی جدید بدست آورد تا جایگزین سلول‌های مغزی قدیمی شود، فیزیوتراپی به کمک مغز آمده و با ارائه‌ی تمرینات ویژه، کمک به تولید سلول‌های جدید مغزی می‌کند. بیماری هم که دچار سکته مغزی شده باشد، برای اینکه بتواند توانایی حرکتی خود را دوباره به دست آورده و مستقل شود، می‌تواند با استفاده از تمرینات ویژه‌ی فیزیوتراپی، این توانایی را دوباره کسب کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

 

چه زمانی فرد دچار  سکته مغزی می شود؟

مغز انسان دارای میلیون‌ها مویرگ در نقاط مختلف خود می‌باشد که مواد غذایی و اکسیژن را به قسمت‌های مختلف مغز می‌رسانند. هنگامی که هر کدام از این رگ ها دچار مشکل شده و عمل خون رسانی را انجام ندهند،  اکسیژن و مواد غذایی  به آن قسمت از مغز نخواهد رسید، با این اتفاق عملکرد مغز در آن قسمت دچار مشکل شده و  سکته مغزی اتفاق می‌افتد. امروزه به علت افزایش فشار های عصبی در افراد، در بین هر شش نفر، یک نفر  سکته مغزی را تجربه می کند. در برخی موارد عوارض سکته مغزی به طور کامل خوب نمی‌شود اما در صورت انجام فیزیوتراپی سکته مغزی در کنار درمان دارویی، می‌توان عوارض آن را به طرز قابل توجهی کاهش داد.

 

فیزیوتراپی بیمار  سکته مغزی در منزل

همانطور که می‌دانید، فردی که دچار  سکته مغزی می‌شود، معمولا قسمتی از بدنش از کار افتاده و دامنه ی حرکتی فرد کاهش پیدا می‌کند. در این صورت اگر بیمار به کمک تمرین در منزل و درمان به وسیله‌ی فیزیوتراپی، تلاشی برای به بهبود عملکرد بدن خود نکند، ممکن است رفته رفته عضلات وی سفت‌تر شده و توان حرکتی به کلی از بیمار گرفته شود. معمولا فردی که دچار سکته مغزی می‌شود توان حرکتی ندارد و به همین دلیل فیزیوتراپی  سکته مغزی در منزل روش صحیحی است که می‌تواند به بیمار و خانواده‌ی وی کمک کند. فیزیوتراپیست‌های ما در هوم کا با به همراه آوردن دستگاه‌های مختلف، برای درمان سریع‌تر بیمار تلاش می‌کنند و با ارائه‌ی تمرینات ویژه، سعی در به کار انداختن بخش از کار افتاده‌ی بیمار دارند. در نهایت فردی که دچار  سکته مغزی شده می تواند بخشی از استقلال حرکتی خود را با فیزیوتراپی به دست آورد.

همین حالا با هوم‌کا تماس بگیرید. 

call button submit

 

علل شایع  سکته مغزی در افراد 

همانطور که گفته شد، علت رخ دادن سکته مغزی، نرسیدن اکسیژن و مواد غذایی توسط مویرگ‌ها به بخشی از مغز است. دلایل مختلفی ممکن است وجود داشته باشد که باعث جلوگیری از رسیدن خون به مغز شود که در ادامه توضیحات بیشتری در مورد آن‌ها ارائه خواهیم داد.

✔ افزایش ناگهانی فشار خون
یکی از دلایل نرسیدن خون به مغز، پارگی مویرگ‌هایی است که وظیفه ی خون رسانی به هر کدام از بخش های مغز را دارند. زمانی که فشار خون به طور ناگهانی بالا رود، به دیواره‌های مویرگ‌ها ضربه زده و در صورت کنترل نکردن آن، مویرگ دچار پارگی می شود. بنابراین در نهایت این پارگی باعث نرسیدن خون به مغز شده و  سکته مغزی را عامل می شود.

✔ وجود استرس زیاد در زندگی فرد
استرس باعث افزایش فشار خون و همچنین تپش قلب در افراد می شود. در صورتی که استرس کنترل نشود، احتمال  سکته مغزی در فرد بالا می‌رود. برخی از افراد هم به علت استرس دچار سکته‌ی قلبی می‌شوند. ما در هوم کا از شما می خواهیم مراقب جسم خود بوده و تا حد امکان خودتان را از فعالیت‌های استرس‌زا دور کنید اما در صورتی که در اطرافیان شما فردی دچار  سکته مغزی شود، می توانید با مشاورین ما برای دریافت راهنمایی تماس برقرار کرده و متخصص مورد نیاز خود را به منزل دعوت کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

✔ کلسترول بالا
کلسترول بالا معمولا یک بیماری ژنتیکی است که توسط پدر و مادر به فرد منتقل می‌شود. در صورتی که در طول زندگی فرد، این بیماری کنترل نشود، ممکن است شدت پیدا کرده و موجب ایجاد سکته‌ی قلبی و یا مغزی در فرد شود. درمان کلسترول بالا نیز به کمک رژیم غذایی سالم و ورزش می‌تواند صورت بگیرد. لازم به ذکر است که فیزیوتراپیست نیز می‌تواند ورزش‌های تخصصی را برای درمان کلسترول بالا به بیمار ارائه دهد و از احتمال سکته مغزی در فرد جلوگیری کند. برای تشخیص کلسترول بالا می‌توانید از خدمت آزمایش در منزل استفاده کنید. 

✔ سیگار کشیدن به مدت چند سال
سیگار کشیدن در طولانی مدت، می تواند یکی از عوامل ایجاد  سکته مغزی در فرد باشد. تحقیقاتی که تا کنون انجام شده، نشان دهنده‌ی این است که بیش از ۴۸ درصد افرادی که به  سکته مغزی دچار شده اند، استعمال دخانیات داشته‌اند. همچنین دود سیگار به حدی مضر است که علاوه بر فردی که سیگار می‌کشد، احتمال سکته مغزی را در افرادی که همه روزه در معرض دود سیگار هستند را نیز بالا می‌برد.

✔ عدم تحرک جسمی
متاسفانه امروزه به علت استفاده‌ی زیاد از کامپیوتر و موبایل، تحرک در زندگی مردم کمتر شده و همین مورد نیز باعث افزایش سکته‌های قلبی و مغزی شده است. اگر توجه کنید، ورزشکاران جزو افرادی هستند که در جامعه کمترین آمار  سکته مغزی را دارند.

✔ بی نظم شدن ضربان قلب یا آریتمی قلبی
بی نظم شدن ضربان قلب می تواند از علل مختلفی نشات بگیرد از جمله سیگار کشیدن، سبک نادرست زندگی و یا عوامل مادر زادی. آریتمی در صورتی که شدید باشد، می تواند موجب سکته ی قلبی و یا مغزی در انسان شود.

✔ وجود بیماری های زمینه ای مانند دیابت
وجود برخی از بیماری های زمینه ای مانند دیابت به خصوص در سنین بالاتر، احتمال رخ دادن  سکته مغزی در فرد را افزایش می‌دهد. برای تشخیص دیابت می‌توانید آزمایش FBS را انجام دهید. 

✔ چاقی و بیماری های قلبی و عروقی 
به علت اینکه چاقی ممکن است دچار مسدود شدن رگ‌ها و ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی شود، بنابراین می تواند موجب نرسیدن خون به مغز شده و باعث  سکته مغزی شود.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

 

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

بسیاری از افراد هستند که برای درمان سریع تر سکته مغزی و بهبود مشکلات حرکتی، اقدامی برای انجام فیزیوتراپی نمی‌کنند. برای اینکه نقش فیزیوتراپی در بهبود افراد را بدانید، می خواهیم مزیت‌های فیزیوتراپی بیمار سکته مغزی در منزل را برایتان توضیح دهیم.

✔ بدست آوردن دوباره ی توانایی برای راه رفتن
فردی که دچار  سکته مغزی می شود، در بیشتر موارد، توانایی حرکتی خود را از دست می‌دهد و به همین دلیل، فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل برای اینگونه افراد می‌تواند موثر باشد. فیزیوتراپ با ارائه‌ی تمریناتی، توانایی راه رفتن دوباره را به فرد بازمی‌گرداند و در صورت نیاز، نحوه‌ی درست استفاده از عصا و واکر را به وی آموزش می‌دهد. در این صورت بیمار برای راه رفتن و انجام کار های ساده‌ی روزمره‌ی خود نیاز به کمک گرفتن از دیگران نخواهد داشت.

✔ کمک به حفظ تعادل بدن
یکی دیگر از عوارض سکته مغزی که می‌تواند برای فرد رخ دهد این است که فرد نمی‌تواند تعادل خود را حفظ کند یا به درستی بایستد و راه برود. در صورتی که مشکل حفظ تعادل در فرد حل نشود، ممکن است بر اثر افتادن، بخش های دیگر بدن وی نیز آسیب ببینند. برای اینکه این اتفاق رخ ندهد، پس از  سکته مغزی لازم است تا به کمک فیزیوتراپی صحیح، تعادل در راه رفتن خود را به دست آورد. فیزیوتراپ های ما در هوم‌کا، با آموزش‌ها و تجاربی که در این زمینه کسب کرده‌اند، می‌توانند بیمار را در مسیر درستی کمک و هدایت کنند.

ثبت رایگان درخواست فیزیوتراپی در منزل

✔ بهبود عملکرد بخش از کار افتاده ی بدن

همانطور که می دانید، زمانی که فردی دچار  سکته مغزی می شود، بخشی از بدن وی شامل یک دست و یک پا در سمت چپ و یا در سمت راست دچار مشکل خواهد شد. فیزیوتراپی می‌تواند تا حد قابل قبولی توانایی بخش از کار افتاده‌ی بدن را به بیمار برگرداند.

✔ کمک برای خارج شدن بیمار از تخت خواب
پس از اینکه  سکته مغزی در فرد رخ بدهد، زمان می‌برد تا او بتواند از تخت بلند شده و شروع به راه رفتن کند. انجام این کار نیازمند تخصص ویژه‌ای بوده و باید تحت نظر فیزیوتراپیست صورت بگیرد. فیزیوتراپیست می تواند تشخیص دهد چه زمانی فرد باید از تخت بلند شود، با چه تمریناتی شروع به توان‌بخشی کند و چه مدتی در طول روز باید استراحت کند. فیزیوتراپی  سکته مغزی در خانه می تواند در این مورد نیز بسیار موثر و کمک کننده باشد.

 

تعرفه فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل 

هزینه‌ای که بابت فیزیوتراپی  سکته مغزی در منزل دریافت می شود، با توجه به مدت زمان هر جلسه از فیزیوتراپی و طول دوره‌ی درمان می‌تواند متغیر باشد.  معمولا در فیزیوتراپی  سکته مغزی نمی توان تعداد جلسات مشخصی را برای بهبودی بیمار معین کرد و فیزیوتراپیست، درمان را تا زمان بهبودی بیمار ادامه خواهد داد. بنابراین با توجه به نوع  سکته مغزی و مدت زمان درمان، هزینه ی درمان می تواند متفاوت باشد. البته می‌توانید از طریق تماس با شماره‌ی ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ و بیان مشکل خود، از متخصصین ما به صورت رایگان مشاوره بگیرید و سپس برای تصمیم خود را برای نهایی کردن درخواست اخذ نمایید.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

 

نشانه های  سکته مغزی 

فردی که دچار  سکته مغزی شده است نشانه‌هایی دارد که در ادامه به بیان برخی از آن‌ها می پردازیم:

✔ بیهوش شدن فرد و بروز تشنج ناگهانی
در صورتی که بعد از دیده شدن برخی از علایم  سکته مغزی، فرد به طور ناگهان بیهوش شود، امکان اینکه فرد دچار  سکته مغزی شده باشد زیاد است.

✔ حساس بودن به نور و صدا
ممکن است قبل از اتفاق افتادن سکته، فرد نسبت به نور و صدا حساسیت پیدا کند و بعد از آن نیز با رخ دادن بیهوشی،  سکته مغزی اتفاق می‌افتد.

✔ ضعف ناگهانی و افتادن روی زمین
فردی که در طی دفعات متوالی دچار ضعف شدید شده و تعادل حرکتی خود را از دست بدهد، بهتر است قبل از رخ دادن خطر جدی، به پزشک مراجعه کند. در صورت افزایش دفعات ضعف، امکان رخ دادن  سکته مغزی زیاد است.

✔ سردرد های متوالی و حالت تعوع

✔ تاری دید و یا ضعف در بینایی

سایت کلینیک مایو(Mayo Clinic) در رابطه با زمان مراجعه به پزشک به نکات مهمی اشاره کرده است: 

در صورت مشاهده هر یک از  نشانه‌های سکته مغزی، باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنید، حتی اگر علائم حالت رفت و برگشتی داشته باشند. در لحظات اولیه می‌توانید از این طریق سلامتی فرد را بررسی کنید:

 از شخص بخواهید لبخند بزند. اگر لبخند به صورت یکطرفه اتفاق بیفتد، احتمالا با سکته مغزی مواجه هستید. 
از فرد بخواهید هر دو دست خود را بالا بیاورد. دقت کنید آیا قادر به این کار هست یا یکی از دست‌ها علیرغم تلاش فرد همچنان پایین قرار می‌گیرد.
قدرت گفتاری فرد را بررسی کنید. از او بخواهید یک عبارت ساده را  تکرار کند. صحبت‌های آشفته می‌تواند نشانه سکته مغزی باشد.

 

سخن آخر درباره فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

مجموعه‌ی هوم‌کا، در نظر دارد با ارائه‌ی خدمات درمانی ویژه‌ی فیزیوتراپی، به بهبود سریع و درمان بیمارانی که از عوارض  سکته مغزی رنج می‌برند کمک کند. در نهایت در صورتی که در هر کدام از اطرافیان خود نشانه‌های سکته مغزی را مشاهده کردید بلافاصله با پزشک مشورت کنید. بعد از  سکته مغزی نیز در صورت نیاز به فیزیوتراپی می‌توانید با یک تماس مشاوره‌ی درمانی دریافت کرده و از خدمت فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل استفاده نمایید.

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا فیزیوتراپی می‌تواند به درمان بیماران سکته مغزی کمک کند؟
فیزیوتراپی بخشی از روند درمان بیماران سکته مغزی است. این تکنیک به بیماران کمک می‌کند تا توان حرکتی خود را دوباره بدست آورند.
فیزیوتراپی از چه زمانی به بیماران سکته مغزی توصیه می‌شود؟
پس از گذشت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از سکته مغزی، تمرینات فیزیوتراپی آغاز خواهد شد.
بیماران سکته مغزی به چند جلسه فیزیوتراپی نیاز دارند؟
این موضوع به شدت آسیب بستگی خواهد داشت. گاهی اوقات لازم است در طول یکسال و حتی بیشتر از تمرینات فیزیوتراپی استفاده کرد.
چه زمانی تمرینات فیزیوتراپی بیشترین تاثیر را بر بیماران سکته مغزی خواهد داشت؟
به طور کلی پیشنهاد می‌شود در روزهای ابتدایی بیشترین تمرکز را برای انجام دادن تمرینات فیزیوتراپی در نظر بگیرید. در این زمان احتمال بهبودی بسیار بیشتر است.
چگونه می‌توانم از خدمت فیزیوتراپی بیمار سکته مغزی هوم‌کا استفاده کنم؟
کافی است به سایت مراجعه کرده و بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل
interpretation-icon

تفسیر رایگان CRP

mg/L